Δουλειές για μη-πτυχιούχους: Ποια είναι η καλύτερη;

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Nan στα φροντιστήρια δεν έχεις "μισθό". Πληρώνεσαι με την ώρα. Αυτό σημαίνει ότι πχ τον Δεκέμβρη που είναι τα χριστούγεννα δεν θα δουλέψεις κάποιες μέρες και κατά συνέπεια δεν θα πληρωθείς! Στο φροντιστήριο με 20ώρες/εβδομάδα (6μέρες) και υπολογίζοντας 4 εδβομάδες το μήνα βγάζεις 640ευρώ.... (πάντα μιλάμε για καθαρά)

Εγώ μιλούσα γενικά, όχι ειδικά για τα φροντιστήρια. Ούτως ή άλλως η Michelle θέλει να βγάλει 850 ευρώ και είπε ότι αυτό είναι εφικτό αν δουλέψει σε φροντιστήριο.

Επειδή όμως υπάρχουν και άλλες δουλειές (πόσο πια σίγουρο είναι ότι θα πιάσεις δουλειά σε φροντ.;) απάντησα έτσι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Εγώ τα είπα αυτά για την περίπτωση που κάποιος δεν ήξερε πως είναι τα πράγματα στα φροντιστήρια. Μην νομίζει δηλαδή κανείς πως δουλέυοντας σε φροντιστήριο έχει ένα στάνταρ μισθό βρέξει χιονίσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι βρε παιδιά, για όλα μαζί τα θέλω τα 800!

Nan νομίζω σε κάλυψε ο giostau. ¨οσο δουλεύεις πληρώνεσαι. Απλά μαθηματικά. Αν δουλέψεις για 850 θα πληρωθείς για 850.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Όχι βρε παιδιά, για όλα μαζί τα θέλω τα 800!

Nan νομίζω σε κάλυψε ο giostau. ¨οσο δουλεύεις πληρώνεσαι. Απλά μαθηματικά. Αν δουλέψεις για 850 θα πληρωθείς για 850.-

Να το πω άλλη μια φορά και ελπίζω να γίνω κατανοητή. Δεν ανταπάντησα στον giostau και δε λέω το αντίθετο από αυτό που λέει ο giostau. Μιλάω ΓΕΝΙΚΑ. Η απάντησή μου είχε ως αποδέκτη εσένα Michelle... επειδή μίλησες για το γιατί να είναι παράλογο το νούμερο των 800 ευρώ αφού βγάζεις τα λεφτά με 5 ώρες την ημέρα, 5 ώρες την εβδομάδα. Και είπα ότι δυστυχώς (αφού το πιο πιθανό είναι να έχεις μια τυπική 8ωρη δουλειά και όχι δουλειά φροντιστηρίου) τα λεφτά θα είναι πολύ λιγότερα από 800. Αυτά!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nan:
Να το πω άλλη μια φορά και ελπίζω να γίνω κατανοητή. Δεν ανταπάντησα στον giostau και δε λέω το αντίθετο από αυτό που λέει ο giostau. Μιλάω ΓΕΝΙΚΑ. Η απάντησή μου είχε ως αποδέκτη εσένα Michelle... επειδή μίλησες για το γιατί να είναι παράλογο το νούμερο των 800 ευρώ αφού βγάζεις τα λεφτά με 5 ώρες την ημέρα, 5 ώρες την εβδομάδα. Και είπα ότι δυστυχώς (αφού το πιο πιθανό είναι να έχεις μια τυπική 8ωρη δουλειά και όχι δουλειά φροντιστηρίου) τα λεφτά θα είναι πολύ λιγότερα από 800. Αυτά!!!:)
Τότε συγγνώμη αν φανώ ψώνιο αλλά δεν θα πάω σε τέτοια δουλειά... Πιστευω οτι με τα προσόντα που θα έχω όταν αρχίσω να ψάχνω για δουλειά (ή ακόμα και τώρα) μπορώ να βρώ κάτι πάνω απο το βασικό μισθό.
Και επειδή αν κατάλαβα καλά Ναν είσαι φοιτήτρια πληροφορικής και ξέρεις απο προγραμματισμό κλπ μην αρκεστείς ούτε εσύ σε τέτοια δουλειά! Τι στο καλό, για γραμματείς πάμε ή για καθαρίστριες? :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Εγώ πάντως λέω να πάω για μπογιατζής, βγάζουν τρελά λεφτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Τι στο καλό, για γραμματείς πάμε ή για καθαρίστριες? :mad:

Μichelle!!!Α πα πα!!Καμία δουλειά δεν είναι ντροπή!!:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν είπα οτι είναι ντροπή! Απλά δεν είναι δουλειές στις οποίες υπάρχει πνευματική κόπωση και κατα συνέπεια αξίζει να έχουν μεγάλο μισθο σε σχέση με άλλες σύμφωνα με την υπάρχουσα λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Τότε συγγνώμη αν φανώ ψώνιο αλλά δεν θα πάω σε τέτοια δουλειά... Πιστευω οτι με τα προσόντα που θα έχω όταν αρχίσω να ψάχνω για δουλειά (ή ακόμα και τώρα) μπορώ να βρώ κάτι πάνω απο το βασικό μισθό.
Και επειδή αν κατάλαβα καλά Ναν είσαι φοιτήτρια πληροφορικής και ξέρεις απο προγραμματισμό κλπ μην αρκεστείς ούτε εσύ σε τέτοια δουλειά! Τι στο καλό, για γραμματείς πάμε ή για καθαρίστριες? :mad:

Και εγώ της ίδιας άποψης είμαι... αλλά αν δεις τι ζητάνε για προγραμματιστές θα σου πέσουν τα μαλλιά!!! Πρέπει να είσαι τυχερός και να χρειάζονται έναν χωρίς εμπειρία που θα τον "στρώσουν" αυτοί. Οπότε για προχειροδουλειά μάλλον η γραμματειακή είναι η πιο σίγουρη (και με τα προσόντα που έχουμε... δηλαδή ότι σίγουρα ξέρουμε από Η/Υ και σίγουρα μιλάμε άπταιστα αγγλικά).

ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafaelaki

Νεοφερμένος

Η rafaelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα σας...είμαι νέα στη σελίδα σας...είμαι φοιτήτρια στην λογιστική καβάλας..αρραβωνιάζομαι όμως τα χριστούγεννα με αποτέλεσμα την εγκατάσταση μου στο περιστέρι μιας και απο εδώ ειναι ο ανδρας μου αλλα και η δουλειά του...στην σχολή χρωστάω αρκετα και μου είναι δύσκολο να μετακινούμαι και να μου φεύγουν την φορά 100 ευρώ πάνε-έλα..σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε σπίτι και να φύγουμε απο γονείς επιτέλους μιας και η συμβίωση μεσα σε ενα σπιτι με 6 ατομα σε τρελαίνει και αρχίζουν οι γκρίνιες και τα προβλήματα στις σχέσεις...εχω απογοητευτει τελιως και δεν θελω να απογοητεύσω τους γονεις μ και να φανω αχαριστη για οσα λεφτα εριξαν στις σπουδες μου τις οποιες σκεφτομαι να εγκαταλειψω,,οχι πως συνεχιζοντας τες θα εβλεπα χαϊρι -όπως λενε και στο χωριό μου-...ολοι ζητάνε προϋπηρεσια 5 έτη τ λιγότερο...!!!!...που να την βρω αν κανενας δεν θα μ την δωσει? να περιμενω να βγαλω τπτ με σεμιναρια και κεκ??να πολεμήσω να τελιωσω το τει μου να πάρω ενα σκατοχαρτο που ποτε κανενας δεν 8α με αφησει να το χρησιμοποιησω??σας λεω πάω να σκασω και αυτο μου προξενει προβλήματα στην υγεία μου...και είμαι μόλις 22 ετών...έχω ονειρα...ηθελα να γινω σεφ αλλα οι δικοι μου ποτε δεν ειδαν σοβαρα αντιθέτως λογω κρισης με πίεση με εβαλαν στην λογιστικη..ωραιο ε?????..ψάχνω δουλειά...μιλάω αγγλικα και γερμανικα καθώς εχω ECDL και πλην ενος μαθήματος που χρωστάω για να πάρω και το πτυχιο advance στους h/p..θέλω να δουλέψω...δεν θέλω να κάθομαι..ακομα και αν τ ονειρο μου περι μαγειρικής δεν βγει ποτε αληθινο ας βγει αυτο της οικογένειας..θελω να κανω οικογενεια και οχι να παρακαλάω να αδιαθετήσω καθε μηνα γιατι δεν θα έχουμε να φάμε τπτ και δεν θα χει μελλον ουτε το ιδιο το μωρο ή να περιμένω δεκαετια και βάλε για να σταματησει η κριση αυτη..βοηθήστε με σας παρακαλω...δεν θέλω να φυγω απο την ελλάδα.. :( ευχαριστω για τον χρόνο σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Καλως ηρθες Ραφαέλα, για αρχη μην συγκεντρωνεσαι στα προβληματα σαν συνολο αλλα παρτα ενα ενα και βρες λυσεις σταδιακα. Μπορεις να κανεις μεταγραφη στην σχολή σου και να πας ΤΕΙ Πειραια ή Αθήνας ή έστω Χαλκίδας? Με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσεις να συνεχίσεις τις σπουδές σου ενώ παράλληλα θα μένεις στο Περιστέρι με τον αντρα σου. Αν δεν γινεται να κανεις μεταγραφή, και πάλι μπορείς να δίνεις όσο πιό πολλά μαθήματα μπορείς κάθε εξεταστική (ή έστω 1-2 εξεταστικές τον χρόνο) μέχρι να τελειώσεις. Κρίμα είναι να πάνε χαμένα τα χρόνια που ασχολήθηκες, ο κόπος σου, τα έξοδα που έχεις κάνει μέχρι τώρα...
Σχετικά με δουλειά, έχεις έστω ένα ένσημο? Αν ναι, μπορείς να βγάλεις κάρτα ανεργίας και να βρεις δουλειά μέσω ΟΑΕΔ. Υπάρχουν πάρα πολλά προγράμματα συνέχεια, είναι μεν συμβάσεις ορισμένου και τα λεφτά 400 καθρά για 5ωρο, αλλά είναι καλύτερα από το τίποτα, αποκτάς προϋπηρεσία και ίσως σε κρατήσουν αν είσαι καλή. Εκτος από αυτά τα προγράμματα, μέσω ΟΑΕΔ μπορείς και πιό εύκολα να βρεις δουλειά πλήρους απασχόλησης και αορίστου χρόνου επειδή οι εργοδότες προτιμούν κατόχους κάρτας ανεργίας (καλύπτει ο ΟΑΕΔ τις ασφαλιστικές εισφορές και τους βγαίνεις πιό οικονομικά).
Αν δεν έχεις ούτε ένα ένσημο, μπορείς να μπαίνεις συχνά στα site με αγγελίες και να κοιτάζεις τηλεφωνήτρια, πωλήτρια, γραμματέας ή ακόμα και βοηθός λογιστή ή υπάλληλος γραφείου γενικά, βοηθός μάγειρα, κάτι τέλος πάντων. Θα βρεις κατι σιγουρα, εστω για τα ενσημα ωστε μετα να μπορεις να γραφτεις στον ΟΑΕΔ.
Αν δεν σου αρέσει με τίποτα η λογιστική, μπορείς απλά να την παρατήσεις και να κάνεις μαθήματα μαγειρικής σε κάποιο ΙΕΚ. Τα δημόσια ΙΕΚ είναι πολύ οικονομικά και αν είναι χαμηλό το εισόδημά σου, δικαιούσαι να παρεις πίσω όλα τα δίδακτρα. Μια φίλη μου πήγε σε δημόσιο ΙΕΚ, έδινε 700 ευρώ το χρόνο (για 2 χρόνια) και τα πήρε όλα πίσω.
Αφού μιλάς γλώσσες μπορείς να κάνεις και μαθήματα σε παιδάκια στο σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι να κάτσεις να συγκεντρωθείς για να περάσεις τα μαθηματα και να πάρεις το πτυχιο απο τη σχολη σου. Μπορεί να μην σου αρέσει σαν επάγγελμα η λογιστική αλλά υπάρχουν ακόμα ευκαιριες για να βρείς κάτι πανω σ'αυτό, ακόμα και ημιαπασχόληση. Πιστεύω είναι κρίμα τόσος κόπος, Λεφτά και χρόνος να πάνε χαμένα. Τελείωσε πρώτα τη σχολη κι ας ζοριστείς και λίγο κι ύστερα βλέπεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlackJack00

Νεοφερμένος

Ο BlackJack00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σε ολους δεν ξερω αν βρισκομαι στο σωστο σιτε η στη σωστη κατηγορια για να μιλησω γαι το θεμα μου που οπως καταλβατε ειναι το που θα βρω δουλεια.Ειμαι 18 μολις τελιωσα το σχολειο και ψανχω και εγω κατι να βολευτω το θεμα ειναι οτι δεν εχω προυπηρεσια και πολλες γνωσεις.Θα παω σε μια σχολη μαγειρικης για 2 χρονια απο το χειμωνα.Εχω βρει καποιες αγγελιες απο διαφημιστικες εταιριες και ηθελα να ρωτησω τι δουλεια ειναι αυτη; Εδω ειναι οι αγγελιες https://www.xe.gr/jobs/evresi,diafores-eidikotites,11733.html .Επισης εχω βρει και καποιες αλλες αγγελιες παρολο ομως που δεν ζητανε τιποτα τρελο ειναι δυσκολο να παρω μια τετοια δουλεια γιατι απλα γιατι ν α διαλεξουν εμενα οταν υπαρχουν καλυτεροι;Για ολα αυτα ηθελα ν αρωτησω αν εχετε καμια συμβουλη να μου δωσετε για το τι να λεω στο βιογραφικο μου η σε καποιον εργοδοτη.Και τελος θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις τι δουλειες υπαρχουν που δεν χρειαζονται προσοντα δηλαδη μονο απολυτηριο λυκειου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
OI διαφημιστικές δουλειές είναι συνήθως πλασιέ, είτε πλασιέ μέσω τηλεφώνου, είτε πλασιέ πόρτα πόρτα. Πήγαινε στη σχολή μαγειρικής και μόλις βγεις θα βρεις δουλειά κατά πάσα πιθανότητα, καθώς οι μάγειρες έχουν ζήτηση. Όταν βλέπεις μια αγγελία που νομίζεις πως έχεις πιθανότητες, όσο μικρές και αν είναι πάρε τηλέφωνο ποτέ δεν ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top