Ποιος ο λόγος για να ζούμε;

Mikaki04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ξεχασμένες παραλίες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Γιατί ενώ υπάρχουν άπειρες φορές που θες να φωνάξεις "γτ όταν μας γεννάνε δεν μας ρωτάνε αν το θέλουμε;;;",που δεν αντέχεις να κλαις, να αναρωτιέσαι, να φοβάσαι, να ελπίζεις στο αδύνατο, να... να... να... και γιατί υπάρχουν ακριβώς άλλες τόσες άπειρες στιγμές γεμάτες με φιλία, έρωτες, αγάπη, όνειρα και ελπίδα για κάτι προσιτό .. στιγμές με αστέρια και άτομα που δεν θα ξεχάσεις, μια κάρτα γενεθλίων από κάποιον που δεν το περίμενες, ένα παγωτό με ένα φίλο στο παγκάκι στο πάρκο!!! Γιατί, στην ερώτηση σου, όσα "όχι" μπορεί να ακούσεις άλλα τόσα "ναι" θα ειπωθούν ! Και έτσι περνάς μια ζωή προσπαθώντας να απαντήσεις στο ερώτημα του "επιλέγω το ναι ή το όχι...;;" και παράλληλα ζεις !! τραγικό ή ωραίο.... εσύ θα το κρίνεις!!! :) ...
για μένα.. life is about the present.. if you are made to live... make your life the way you want it to be! the chance for doing so is already given to you with the life you are gifted with !! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Στην ζωη μου υπαρχουν πραγματα και καταστασεις που ειτε με κανουν ειτε προκειτε να με κανουν χαρουμενο.Αυτη η χαρα ειναι ενα συναισθημα που μου αρεσει και θελω να το νιωθω συνεχεια.Οποτε ο λογος για να ζω ειναι αυτος και ειναι καθαρα υποκειμενικος

Τωρα αν ενας ανθρωπος αυτο το πραγμα δεν μπορει να το αντιληφθειμε τιποτα και δεν ειναι διατεθιμενος να προσπαθησει για αυτο ε τοτε δεν υπαρχει λογος για να ζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Έρωτας ..............η απάντησή μου στο γιατί πρέπει να ζει κανείς........:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
τη ζωη πρεπει να την ζεις οχι να σε ζει...προς το παρον νιωθω οτι περναει πολυ γρηγορα...σαν χθες μου φαινεται που επρεπε να παω στο νηπειαγωγειο και επρεπε να ξυπνησω νωρις και να παρω την τσαντα μου με το κολατσιο!
δεν παω καλα ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
τη ζωη πρεπει να την ζεις οχι να σε ζει...προς το παρον νιωθω οτι περναει πολυ γρηγορα...σαν χθες μου φαινεται που επρεπε να παω στο νηπειαγωγειο και επρεπε να ξυπνησω νωρις και να παρω την τσαντα μου με το κολατσιο!
δεν παω καλα ε;
να ξερεισ οτι σκεψεις τυπου,πως περασαν τα χρονια και ειμαι πλεον μαθητης β λυκειου?ειναι σκεψεις συχνες μεσα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
γιατί φίλε η ζωή είναι γλυκιά και γεμάτη συναισθήματα....μόνο αν τη ζήσεις με την ουσιαστική έννοια θα καταλάβεις τι θα πει να ζεις... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
γιατί φίλε η ζωή είναι γλυκιά και γεμάτη συναισθήματα....μόνο αν τη ζήσεις με την ουσιαστική έννοια θα καταλάβεις τι θα πει να ζεις... :)
συμφωνωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω και να προσθεσω εμπειριες, πολλες γνωσεις !!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Για εμενα ενας σοβαρος λογος που θελω να συνεχιζω τη ζωη μου ειναι γιατι υπαρχουν μερη που δεν τα εχω δει...
Συμφωνω βεβαια με ολα οσα εχουν ειπωθει απο τα παιδια πριν αλλα για εμενα ενας πολυ σημαντικος λογος ειναι αυτος...
Θελω να δω οσο περισσοτερα μερη μπορω!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
να ξερεισ οτι σκεψεις τυπου,πως περασαν τα χρονια και ειμαι πλεον μαθητης β λυκειου?ειναι σκεψεις συχνες μεσα μου!

φαση εχει το γεγονος οτι απο τοτε που πηγαινα δημοτικο ελεγα: εγω οταν τελειωσω το σχολειο θα κανω αυτο και εκεινο και μετα θα ειμαι ετσι και αλλιως.... και ποτε θα τελειωσω το σχολειο? τι ωραια που θαναι?
τελειωσα αλλα δεν ειναι ολα τελικα τοσο ουαου οσο φανταζομουνα...παιδια τι περιμενεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ενας απο τους αγαπημενους μου πελατες στη δουλεια, ειναι πλεον αρρωστος και κανει τρεις φορες την εβδομαδα αιμοκαθαρση οπως κανουν οι νεφροπαθεις. Περασε για να μου ευχηθει χρονια πολλα και καλο Πασχα.
Μου εδειξε τα χερια του. Στο υψος των μπρατσων του εχει σημαδια απο την αιμοκαθαρση. Εχουν παραμορφωθει.
"Κανενας δεν εζησε τοσο οσο εγω. Ολα τα εκανα στη ζωη μου."

Και μετα μου λεει μια απο τις ωραιες ιστοριες απο τη ζωη του.
Οταν ημουν νεος τα μπρατσα μου ηταν γεροδεμενα.
Στο χωριο μου ημασταν η πιο φτωχη οικογενεια. Ο πατερας μου δεν μπορουσε να οργωσει τα χωραφια με το μαυρο μας αλογο γιατι τον δαγκωνε και δεν καθοταν ησυχο μαζι του. Ετσι εγω οργωνα τη γη, μια και ημουν ο μονος που μπορουσε να το πειθαρχησει. Τα μπρατσα μου γυμναζονταν με τις αγροτικες δουλειες. Το πως απεκτησα το αλογο ηταν ολοκληρη ιστορια. Ενας μικρασιατης γεροντας (γειτονας μας) με πλησιασε μια μερα και με ρωτησε εαν θα ηθελα αλογο. Ενθουσιαστηκα και φυσικα ηθελα, αλλα πως? Μου λεει "θα πας στον Χ που εχει παρα πολλα αλογα και φοραδες και θα του ζητησεις να σου δωσει τον μαυρο (βαρβατος) αν μπορεσεις να τον πειθαρχησει . Αυτος θα γελασει και θα σε περασει για τρελο και σιγουρα θα το ρισκαρει. "Μα πως θα καταφερω να το καβαλησω? Αυτο ειναι αγριο θα με σκοτωσει". "Μην ανησυχεις μου" ειπε ο γειτονας μας και θα σε βοηθησω εγω να το ημερεψεις. Παω που λες και ζηταω απο τον Χ το αγριο ζωντανο του. Δεχεται τη συμφωνια. Κυνηγοντας το αλογο με ενα μακρυ ξυλο το καθοδηγω κοντα σε ενα δεντρο οπου εχω αφησει τροφη. Σε αυτο το δεντρο εχει σκαρφαλωσει ο πονηρος γεροντας. Οσο το ζωο τρωει του κατεβαζει μια θηλια και την περναει γυρω απο το λαιμο του. Ετσι ακινητοποιουμε το μαυρο αλογο. Στη συνεχεια ο γεροντας κατεβαινει. Εχει φερει δυο ξυλινες σανιδες και δυο κουβαδες νερο. Μου λεει "Χτυπα το αλογο , σπαστο στο ξυλο. Απο το μερος του αυτιου εως πισω. Μη φοβηθεις. Χτυπα το χωρις ελεος" Και αυτο εκανα. Το χτυπησα παρα πολυ δυνατα και πολλες φορες. Το αλογο εσταζε ιδρωτα και του εριχνα νερο και συνεχιζα. Μερα απο καποιο σημειο το ζωο ειχε διαλυθει. Τοτε ο γεροντας μου ειπε να το πλησιασω και να το δαγκωσω στο ρουθουνι. Ετσι εξαντλημενο που ειναι, να το καβαλησω και να το παω πισω στο χωριο να με δουν οι χωριανοι. Αυτο και εκανα. Το αλογο εγινε δικο μου. Ο γεροντας ηξερε απο ζωα γιατι ετσι τα ημερευαν στη Μ.Ασια , οπως μου ειπε.

Εχει ερθει και ο αδερφος μου. Ακουει και αυτος την ιστορια του. Και χαμογελαμε και οι δυο. Δεν ξερω εαν ο πελατης μου μας λεει την αληθεια. Αλλα αλλες ιστοριες που μου εχει πει, τις εχω διασταυρωσει. Αναρωτιεμαι μεσα μου γιατι ποτε δεν εζησα καμια σαν αυτες. Δεν πηγα στην Γερμανια για ενα καλυτερο μελλον. Τα Γερμανικα μου (οσα θυμαμαι) τα εμαθα με ιδιαιτερα. Δεν εγινα ναυτικος για να μην πεινασουν οι γονεις μου. Δεν ειχα αυτην την τρελα της περιπετειας . Και σαν γυναικα που ειμαι , πολλα πραγματα μου ειναι απαγορευμενα. Αλλα υπαρχω και εχω πλεον την ευθυνη της υπαρξης μου. Αρα ειμαι υποχρεωμενη να ζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Ενας απο τους αγαπημενους μου πελατες στη δουλεια, ειναι πλεον αρρωστος και κανει τρεις φορες την εβδομαδα αιμοκαθαρση οπως κανουν οι νεφροπαθεις. Περασε για να μου ευχηθει χρονια πολλα και καλο Πασχα.
Μου εδειξε τα χερια του. Στο υψος των μπρατσων του εχει σημαδια απο την αιμοκαθαρση. Εχουν παραμορφωθει.
"Κανενας δεν εζησε τοσο οσο εγω. Ολα τα εκανα στη ζωη μου."

Και μετα μου λεει μια απο τις ωραιες ιστοριες απο τη ζωη του.
Οταν ημουν νεος τα μπρατσα μου ηταν γεροδεμενα.
Στο χωριο μου ημασταν η πιο φτωχη οικογενεια. Ο πατερας μου δεν μπορουσε να οργωσει τα χωραφια με το μαυρο μας αλογο γιατι τον δαγκωνε και δεν καθοταν ησυχο μαζι του. Ετσι εγω οργωνα τη γη, μια και ημουν ο μονος που μπορουσε να το πειθαρχησει. Τα μπρατσα μου γυμναζονταν με τις αγροτικες δουλειες. Το πως απεκτησα το αλογο ηταν ολοκληρη ιστορια. Ενας μικρασιατης γεροντας (γειτονας μας) με πλησιασε μια μερα και με ρωτησε εαν θα ηθελα αλογο. Ενθουσιαστηκα και φυσικα ηθελα, αλλα πως? Μου λεει "θα πας στον Χ που εχει παρα πολλα αλογα και φοραδες και θα του ζητησεις να σου δωσει τον μαυρο (βαρβατος) αν μπορεσεις να τον πειθαρχησει . Αυτος θα γελασει και θα σε περασει για τρελο και σιγουρα θα το ρισκαρει. "Μα πως θα καταφερω να το καβαλησω? Αυτο ειναι αγριο θα με σκοτωσει". "Μην ανησυχεις μου" ειπε ο γειτονας μας και θα σε βοηθησω εγω να το ημερεψεις. Παω που λες και ζηταω απο τον Χ το αγριο ζωντανο του. Δεχεται τη συμφωνια. Κυνηγοντας το αλογο με ενα μακρυ ξυλο το καθοδηγω κοντα σε ενα δεντρο οπου εχω αφησει τροφη. Σε αυτο το δεντρο εχει σκαρφαλωσει ο πονηρος γεροντας. Οσο το ζωο τρωει του κατεβαζει μια θηλια και την περναει γυρω απο το λαιμο του. Ετσι ακινητοποιουμε το μαυρο αλογο. Στη συνεχεια ο γεροντας κατεβαινει. Εχει φερει δυο ξυλινες σανιδες και δυο κουβαδες νερο. Μου λεει "Χτυπα το αλογο , σπαστο στο ξυλο. Απο το μερος του αυτιου εως πισω. Μη φοβηθεις. Χτυπα το χωρις ελεος" Και αυτο εκανα. Το χτυπησα παρα πολυ δυνατα και πολλες φορες. Το αλογο εσταζε ιδρωτα και του εριχνα νερο και συνεχιζα. Μερα απο καποιο σημειο το ζωο ειχε διαλυθει. Τοτε ο γεροντας μου ειπε να το πλησιασω και να το δαγκωσω στο ρουθουνι. Ετσι εξαντλημενο που ειναι, να το καβαλησω και να το παω πισω στο χωριο να με δουν οι χωριανοι. Αυτο και εκανα. Το αλογο εγινε δικο μου. Ο γεροντας ηξερε απο ζωα γιατι ετσι τα ημερευαν στη Μ.Ασια , οπως μου ειπε.

Εχει ερθει και ο αδερφος μου. Ακουει και αυτος την ιστορια του. Και χαμογελαμε και οι δυο. Δεν ξερω εαν ο πελατης μου μας λεει την αληθεια. Αλλα αλλες ιστοριες που μου εχει πει, τις εχω διασταυρωσει. Αναρωτιεμαι μεσα μου γιατι ποτε δεν εζησα καμια σαν αυτες. Δεν πηγα στην Γερμανια για ενα καλυτερο μελλον. Τα Γερμανικα μου (οσα θυμαμαι) τα εμαθα με ιδιαιτερα. Δεν εγινα ναυτικος για να μην πεινασουν οι γονεις μου. Δεν ειχα αυτην την τρελα της περιπετειας . Και σαν γυναικα που ειμαι , πολλα πραγματα μου ειναι απαγορευμενα. Αλλα υπαρχω και εχω πλεον την ευθυνη της υπαρξης μου. Αρα ειμαι υποχρεωμενη να ζω.

πολύ συγκινητική ιστορία:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Θελω να δω οσο περισσοτερα μερη μπορω!!! :D


Στο καλό και να μας γράφεις. :P


Υγ. όταν πλέον δεν θα έχεις μέρος να πας, τα ξαναλέμε για το πόσο σοφότερος έγινες. :sly:



Υγ.
Αρχική Δημοσίευση από λαδυαθενς:
Αναρωτιεμαι μεσα μου γιατι ποτε δεν εζησα καμια σαν αυτες.


Τώρα με αυτή την κυβέρνηση, τουλάχιστον την ιστορία με την φτώχεια θα την ζήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elise.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
ρeaζon οβ leaβiνg

εν πρώτοις, αν ήθελα τα εύκολα θα σου' λεγα
πέθανε κι αν δε σ'αρέσει γύρνα.

Συμβαίνει να ρωτάς, συμφέρει να απαντάω με στόμφο ή οίστρο τα εξής:φιλάκι αγάπη μου,
όνειρα γλυκά ας γεμίσει το στρώμα σου απόψε μεμέλι.

Στωικός απαράδεκτο εντούτοις το τόλμημα δοκιμάστηκε.
Μια φορά, δύο φορές πιο πριν, το νόημα βγήκε από ένα αγκάθι και πέρασε στα χέρια μας.
Το θράσος της ανάδειξης και η ανάδειξη του ξέρω τί κάνεις ξέβρω τι επιχειρείς,
περιήλθε στις προκλήσεις.

Στον έρωτα υπάρχει ένας διαχωρισμός πέους και όλα τα παρακάτω λόγια δεν θα είχαν αξία
αν δεν καιγόταν το βρακάκι σου πάνω στο τρίψιμο των χεριών της εις τα σεντονοκρέβατα.

Πρόσεξ τι,δεν πρόκειται για αόριστο ή τυχάρπαστο παπαγαλόψαρο.
Διώκεται και πλέει, αφού πνέει τα λοίσθια.
Το ακαταλαβίστικ που λες όμοφοβη ή ξενόμονη ή απλά βαθύ οργασμέ στην γλώσσα μου 2012,
έν+κείμαι(κάνε πρόσθεση) στο γεγονός οτι την στιγμή αυτή όλα τείνουν να πέσουν απ΄το εύκολο λόγω διάδοσης και αδερνάδερ πως το πες εσύ ζωή μου, α ναι εκστράβαγκαντ.

Οπότε ρομπότε με κατανοείς, είμαι αναγκασμένος απ΄τον /ύπαρχο υπάρχω /να γίνω
αν όχι συντεταγμένος, απλά ποπ.
Το τοπ το αφήνω στο myspace και την διαφήμιση που υποθάλπτω.

Όχι μαύρε, δεν είναι εντός πλέον, μα ούτε και εκτός.
Το ζαμπόν κρατά μερικές μέρες στο ψυγείο και λίγες ώρες εκτός.
Επίσης τα τελευταία χρόνια εφευρέθηκε μαζί με άλλα παιχνιδοστολίδια και τρώγεται,
άρα μπορείς να το καταναλώσεις. Διάλεξε λοιπόν τόπο να περάσεις τον χρόνο σου,
χαιρετόστ.


ΥΓ. ο λόγος για να ζεις είναι συμμετρικός του cause of death σου...

(επιτακτικό να βρεθεί ακόμη κι αν είναι το "σπάω λεξοπλάκα")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunday(atlie)

Νεοφερμένος

Η sunday(atlie) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Ο λόγος του να ζει ο κάθε ένας μας ή μάλλον οι λόγοι διαφέρουν κάθε στιγμή που περνάει. Γενιούνται καινούργια συναισθήματα, άλλοι πόθοι, ευκαιρίες ίσως αλλά και πεθαίνουν άλλα πράγματα μέσα μας και έξω μας μυχαχαχα. Απλά η κάθε ημέρα είναι ξεχωριστή και αξίζει όπως και να ναι, όπως και να χει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Γιατί δεν ξέρεις τι θα σου συμβεί. Και δεν λέω για το μακρινό μέλλον. Μπορεί αυτή η καθοριστική γραμμή στη ζωή σου να εμφανιστεί αύριο το πρωί, σε μια ώρα, μπορεί να χτυπήσει τώρα το τηλέφωνό σου. Μπορεί να βγεις σήμερα για ποτό και να γνωρίσεις τον άνθρωπο που θα σε κάνει να χαμογελάς για το υπόλοιπο της ζωής σου.
Φτιάξε καφέ, μην αυτοκτονήσεις- θα έλεγε ο Αλμπέρ Καμύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Γιατι να ζεις?Γιατι ειναι δικαιωμα σου και σκοπος σου να ζησεις,να επιβιωσεις,αυτος ειναι ο τελικος σκοπος του ανθρωπου και καθε ζωντανου πλασματος.Να επιβιωσει ακομη και κατω απο τις πιο δυσκολες συνθηκες της ζωης του.Δεν θα σου πω οτι η ζωη ειναι ωραια,γεματη εκπληξεις και καλοπεραση,η ζωη ειναι σκατα ορισμενες φορες,δυσκολη,θελει αγωνες,παθος και θεληση,προσπαθεια για το καλυτερο,εχει αποδοκιμασιες,πτωσεις αλλα και ανοδους,η ζωη δεν ειναι κατι ωραιο και τελεια συντονισμενο.Η ζωη ειναι ενας συνδυασμος ηλιθιων τυχαιων γεγονοτων,που ο καλυτερος μπορει να γινει χειροτερος και ο χειροτερος μπορει να γινει καλυτερος.Ειναι σκληρη η πουτανα,δεν σε χαιδευει τα αυτια και δεν θα σε περιμενει μια γκομενα με εναν δισκο γεματο φρουτα οταν ξυπνας απο το κρεβατι.
Μπορεις να πεσεις,αλλα επιβαλλεται να σηκωθεις
Ο λογος για να ζησεις ειναι ο λογος που γεννηθηκες και υπαρχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Η ζωή είναι γεμάτη δυνατότητες,προοπτικές,πιθανότητες....
Ενώ ο θάνατος τόσο μόνιμος,άδειος,βαρετός....
Αργά η γρήγορα όλοι θα πάμε 2 μέτρα κάτω απο το χώμα(ή θα καταλήξουμε στάχτη ορισμένοι),γιατί να βιαζόμαστε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Γιὰ τὴ ζωή
Ἡ ζωὴ δὲν εἶναι παῖξε-γέλασε
Πρέπει νὰ τήνε πάρεις σοβαρά,
Ὅπως, νὰ ποῦμε, κάνει ὁ σκίουρος,
Δίχως ἀπ᾿ ὄξω ἢ ἀπὸ πέρα νὰ προσμένεις τίποτα.
Δὲ θά ῾χεις ἄλλο πάρεξ μονάχα νὰ ζεῖς.

Ἡ ζωὴ δὲν εἶναι παῖξε-γέλασε
Πρέπει νὰ τήνε πάρεις σοβαρὰ
Τόσο μὰ τόσο σοβαρὰ
Ποὺ ἔτσι, νὰ ποῦμε, ἀκουμπισμένος σ᾿ ἕναν τοῖχο
μὲ τὰ χέρια σου δεμένα
Ἢ μέσα στ᾿ ἀργαστήρι
Μὲ λευκὴ μπλούζα καὶ μεγάλα ματογυάλια
Θὲ νὰ πεθάνεις, γιὰ νὰ ζήσουνε οἱ ἄνθρωποι,
Οἱ ἄνθρωποι ποὺ ποτὲ δὲ θά ῾χεις δεῖ τὸ πρόσωπό τους
καὶ θὰ πεθάνεις ξέροντας καλὰ
Πὼς τίποτα πιὸ ὡραῖο, πὼς τίποτα πιὸ ἀληθινὸ
ἀπ᾿ τὴ ζωὴ δὲν εἶναι.

Πρέπει νὰ τηνε πάρεις σοβαρὰ
Τόσο μὰ τόσο σοβαρὰ
Ποὺ θὰ φυτέυεις, σὰ νὰ ποῦμε,
ἐλιὲς ἀκόμα στὰ ἑβδομῆντα σου
Ὄχι καθόλου γιὰ νὰ μείνουν στὰ παιδιά σου
Μὰ ἔτσι γιατὶ τὸ θάνατο δὲ θὰ τόνε πιστεύεις
Ὅσο κι ἂν τὸν φοβᾶσαι
Μὰ ἔτσι γιατί ἡ ζωὴ θὲ νὰ βαραίνει
πιότερο στὴ ζυγαριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top