Το επίθετο των παιδιών

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Και με ποια επιχειρήματα -αν- θα ανακοινώσεις στην τότε γυναίκα σου ότι θα δώσεις το επίθετό σου, αν επιτρέπεται; :)

Θα πω ότι εμείς στην Κρήτη-στον πρωτότοκο-δίνουμε το όνομα και το επίθετο του παππού (από τη μεριά του πατέρα) και το θέμα έληξε. :) Αν πάλι δε δεχτεί θα της βάζω βραστά αβγά κάτω από τις μασχάλες, μέχρι να δεχτεί (muahahahaha) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Θα πω ότι εμείς στην Κρήτη-στον πρωτότοκο-δίνουμε το όνομα και το επίθετο του παππού (από τη μεριά του πατέρα) και το θέμα έληξε. :)

μην το πάρεις προσωπικά αλλά κάτι τέτοια κατάλοιπα του παρελθόντος είναι που κάνουν οικογένειες να σκοτώνονται πάνω από ένα - υγιέστατο - παιδί.

Και όταν βλέπω τέτοια πράγματα [έχω και στην έμμεση οικογένεια μου παράδειγμα που ο παππούς που θα έβγαινε το παιδί με ίδιο ονοματεπωνυμο με αυτόν, κόντεψε να διαλύσει το μυστήριο όταν συνειδητοποίησε ότι εκτός από το δικό του όνομα οι γονείς είχαν διαλέξει να δώσουν και 2ο όνομα στο παιδί τους και έτσι δεν θα ήταν identical παππούς και εγγονός] αναρωτιέμαι... "δλδ το όνομα κάνει το παιδι/εγγόνι? Δεν τους αρκεί γ*μω την τρέλα μου αυτό το χαρούμενο μουτράκι ζωγραφισμένο πάνω σε ένα ΥΓΙΕΣ παιδί?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ειναι πολυ απλο το θεμα...
Μεγαλωνουμε με αυτες τις παραδοσεις ολοι μας.
Οσοι εχουν κολλημενα μυαλα, επιμενουν με μανια στη συνεχεια αυτων.
Μεταμοσχευση εγκεφαλου χρειαζονται, πραγμα δυσκολο βεβαια, αλλα απο την αλλη ο καθενας κανει τις επιλογες του!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
μην το πάρεις προσωπικά αλλά κάτι τέτοια κατάλοιπα του παρελθόντος είναι που κάνουν οικογένειες να σκοτώνονται πάνω από ένα - υγιέστατο - παιδί.

Και όταν βλέπω τέτοια πράγματα [έχω και στην έμμεση οικογένεια μου παράδειγμα που ο παππούς που θα έβγαινε το παιδί με ίδιο ονοματεπωνυμο με αυτόν κόντεψε να διαλύσει το μυστήριο] αναρωτιέμαι... "δλδ το όνομα κάνει το παιδι/εγγόνι? Δεν τους αρκεί γ*μω την τρέλα μου αυτό το χαρούμενο μουτράκι ζωγραφισμένο πάνω σε ένα ΥΓΙΕΣ παιδί?"

Δεν είπα εγώ να σκοτωθούμε βρε!

(Γι' αυτό που θα πω τώρα θα φάω κράξιμο)

Απλά θέλω τα παιδιά μου να συνεχίσουν να κρατάνε το όνομα της οικογένειας. Α, και κάτι ξέχασα να σημειώσω... αν βγει και κανά κορίτσι, (πράγμα σχεδόν απίθανο καθώς η αρρενογένεια είναι κληρονομική), τότε μετά χαράς να πάρει το επίθετο της συζύγου!

(καλά ε, είμαι και γ*μώ τους μέντιουμ... πώς τα σκέφτομαι από τώρα αυτά:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεν είπα εγώ να σκοτωθούμε βρε!

(Γι' αυτό που θα πω τώρα θα φάω κράξιμο)

αν όμως η γυναίκα έχει άλλη γνώμη θα την "πείσεις" να αλλάξει γνώμη...

whateva...

εδώ σκοτώνονται οικογένειες για το μικρό όνομα του παιδιού, περιμένω εγώ να βρω λογική για το επίθετο [μην το πάρεις προσωπικά αντιπροσωπεύεις τόσο μεγάλο δειγμα πληθυσμού με αυτά που λες που τελικά γενικοποιείται...]...

α... και κάτι ακόμα... η έλλειψη αρρενογένειας δεν είναι ασθένεια... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
αν όμως η γυναίκα έχει άλλη γνώμη θα την "πείσεις" να αλλάξει γνώμη...

whateva...

εδώ σκοτώνονται οικογένειες για το μικρό όνομα του παιδιού, περιμένω εγώ να βρω λογική για το επίθετο [μην το πάρεις προσωπικά αντιπροσωπεύεις τόσο μεγάλο δειγμα πληθυσμού με αυτά που λες που τελικά γενικοποιείται...]...

α... και κάτι ακόμα... η έλλειψη αρρενογένειας δεν είναι ασθένεια... :whistle:

Αυτό που θέλω να πω είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες. ;)

Πώς θα την πείσω? Σου έχω πει ότι οι σχέσεις μου με την Γκεστάπο είναι πολύ καλές? :P :D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να πω είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες. ;)

Πώς θα την πείσω? Σου έχω πει ότι οι σχέσεις μου με την Γκεστάπο είναι πολύ καλές? :P :D:clapup:

ετυμολογικά (ομολογώ δεν την γνωρίζω την λέξη) αυτό που έγραψες [και από τα συμφραζόμενα] με έκανε να καταλάβω ότι αρρενογένεια= αρρεν + γενος, ΑΡΑ αυτός που γεννά αγόρια... Και εσύ λες "αν κάνω κορίτσι, που αποκλείεται γιατί γενικά γενάμε αγόρια στο σόι" μπλα μπλα μπλα..

και εγώ είπα ότι η ΕΛΛΕΙΨΗ αρρενογένειας [δλδ, όπως το καταλαβαίνω εγώ, η ΜΗ γέννηση αγοριών] δεν είναι καμιά ασθένεια, γιατί έτσι όπως το είπες ("ααααμα τύχει και κάνω κορίτσι, που ΔΕΝ θα κάνω μπλα μπλα") φάνηκε λες και απαξιώνεις την...γέννηση κοριτσιών ("δεν θα τύχει σε μένα αυτό, εμείς γεννάμε αγόρια!!!")



--Αν η λέξη σημαίνει κάτι άλλο και έχασα το νόημα ζητώ συγγνώμη και θα χαρώ να μου εξηγήσεις και να μάθω μια καινούρια λέξη! ("γηράσκω αει διδασκόμενος" ένα πράμα! :))




το πως θα την πείσεις δεν ξέρω! (χαριτολογόντας επάνω είπες ότι θα την ....βασανίσεις) Πάντως πολλά γίνονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θεωρώ πολύ καλή δοκιμασία, για τους γονείς, το παιδί να πάρει και τα δύο επίθετα. Όταν μεγαλώσει απλώς δεν κρατάει το επίθετο που δεν τον εκφράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Δεν βρίσκω σοβαρό λόγο να απαιτήσω ΚΑΙ το δικό μου επίθετο ως επίθετο των παιδιών μου. Ίσως να το έκανα αν ο άντρας μου είχε κάποιο φρικτό επίθετο, κάτι που δεν συμβαίνει στην παρούσα. Σε μία τέτοια περίπτωση πάντως (αν τον λέγανε π.χ. Κουραδάκη <-- το έχω δει σε επωνυμία ζαχαροπλαστείου :sick:) θα τον υποχρέωνα να το άλλαζε, γιατί δεν θα δεχόμουν ΕΓΩ να με λένε κα Ελένη Κουραδάκη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν σε νοιάζει να διεκδικήσεις κάτι ως υστεροφημία από την ζωή του παιδιού σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Γιατί το επίθετο θα κάνει ένα γονιό περισσότερο γονιό του; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν με κατάλαβες ... είμαι υπερ το παιδί να πάρει και τα δύο επίθετα. Έπειτα (π.χ. όταν γίνει ενήλικας) αν κάποιο επίθετο δεν τον εκφράζει τότε μπορεί να "αφαιρέσει". Αυτό θα είναι ένα καλό τεστάκι για τους Γονείς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ σε κατάλαβα. Αλλά προσωπικά δεν θεωρώ το επίθετο δηλωτικό οποιασδήποτε κατάστασης και άρα για μένα δεν έχει σημασία.

Και δεν νομίζω πως πολλά παιδιά θα αφαιρούσαν εύκολα επίθετο - ίσως μόνο αν δεν ήταν καθόλου εύηχο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μα μεχρι να ωριμασει ωστε να διαλεξει, δε θα χει νοημα γιαυτο, να εχει 2 επιθετα ετσι κι αλλιως. Ισως να ναι και χειροτερα. Καλυτερα οι γονεις να μην κανουν ασκησεις πανω στο παιδι τους.


αναρωτιέμαι... "δλδ το όνομα κάνει το παιδι/εγγόνι? Δεν τους αρκεί γ*μω την τρέλα μου αυτό το χαρούμενο μουτράκι ζωγραφισμένο πάνω σε ένα ΥΓΙΕΣ παιδί?"
+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ετοιμολογικά (ομολογώ δεν την γνωρίζω την λέξη) αυτό που έγραψες [και από τα συμφραζόμενα] με έκανε να καταλάβω ότι αρρενογένεια= αρρεν + γενος, ΑΡΑ αυτός που γεννά αγόρια... Και εσύ λες "αν κάνω κορίτσι, που αποκλείεται γιατί γενικά γενάμε αγόρια στο σόι" μπλα μπλα μπλα..

και εγώ είπα ότι η ΕΛΛΕΙΨΗ αρρενογένειας [δλδ, όπως το καταλαβαίνω εγώ, η ΜΗ γέννηση αγοριών] δεν είναι καμιά ασθένεια, γιατί έτσι όπως το είπες ("ααααμα τύχει και κάνω κορίτσι, που ΔΕΝ θα κάνω μπλα μπλα") φάνηκε λες και απαξιώνεις την...γέννηση κοριτσιών ("δεν θα τύχει σε μένα αυτό, εμείς γεννάμε αγόρια!!!")



--Αν η λέξη σημαίνει κάτι άλλο και έχασα το νόημα ζητώ συγγνώμη και θα χαρώ να μου εξηγήσεις και να μάθω μια καινούρια λέξη! ("γηράσκω αει διδασκόμενος" ένα πράμα! :))




το πως θα την πείσεις δεν ξέρω! (χαριτολογόντας επάνω είπες ότι θα την ....βασανίσεις) Πάντως πολλά γίνονται...

Mάλλον μπερδέψαμε τα μπούτια μας... τέσπα... μάλλον εγώ δεν κατάλαβα. Αυτό εννοούσα και το κατάλαβα όταν το εξήγησες.
Δεν θεωρώ ότι είναι μειονέκτημα να γεννάς κορίτσια. Απλά το επίθετο θα εκλείψει διότι οι γυναίκες θα πάρουν το επίθετο του συζύγου τους και τα παιδιά του πατέρα τους. Αυτό είναι το μόνο μειονέκτημα.
Να σου δώσω να καταλάβεις, το σόι μου (από την πλευρά του πατέρα μου, από τον οποίο παίρνω το χρωμόσωμα Υ) αποτελείται από 12 άντρες και μόλις 1 γυναίκα. Αν βάλεις και τα παιδιά μέσα, γίνονται 17 αρσενικά και 1 θυληκό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Δεν βρίσκω σοβαρό λόγο να απαιτήσω ΚΑΙ το δικό μου επίθετο ως επίθετο των παιδιών μου. Ίσως να το έκανα αν ο άντρας μου είχε κάποιο φρικτό επίθετο, κάτι που δεν συμβαίνει στην παρούσα. Σε μία τέτοια περίπτωση πάντως (αν τον λέγανε π.χ. Κουραδάκη <-- το έχω δει σε επωνυμία ζαχαροπλαστείου :sick:) θα τον υποχρέωνα να το άλλαζε, γιατί δεν θα δεχόμουν ΕΓΩ να με λένε κα Ελένη Κουραδάκη!

[off-topic mode on]Ενημερωτικά και μόνο να πω ότι στην κρητική διάλεκτο κουράδια λέγονται τα πρόβατα, οπότε, σε συνδυασμό με την κατάληξη -άκη, εικάζω ότι εκεί πρέπει να ψάξουμε την ετυμολογία του επιθέτου και όχι στα συγκεκριμένα οργανικά απόβλητα ;) :P[off-topic mode off]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
qwerty η γυναίκα μετά τον γάμο δεν παίρνει πλέον αυτόματα το επίθετο του άντρα της, εκτός αν η ίδια το αλλάξει. Μπορεί να το χρησιμοποιεί φυσικά για κοινωνικούς σκοπούς αν το επιθυμεί :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Να σου δώσω να καταλάβεις, το σόι μου (από την πλευρά του πατέρα μου, από τον οποίο παίρνω το χρωμόσωμα Υ) αποτελείται από 12 άντρες και μόλις 1 γυναίκα. Αν βάλεις και τα παιδιά μέσα, γίνονται 17 αρσενικά και 1 θυληκό!

κι ο παππούς μου [από το μπάμπα μου] είχε 8 αδέρφια, που όλοι κάναν ΜΟΝΟ αγόρια, ο παππούς μου έδωσε 5 φορές χρωμόσωμα Υ και μόλις μία χρωμόσωμα Χ [ανεξάρτητα αν επέζησαν μόνο 2 αγόρια και η θεία μου] αλλά ο μπάμπας μου έκανε 2 κοράκλες μονάχα ( ε... να αυτοτιμηθώ λίγο :clapup::P)..

Your point is???? :hmm:


τέσπα τα...γονίδια της δικής μου και της δικής σου οικογένειας δεν έχουν και τόση σημασία στην παρούσα κουβέντα οπότε Let it (both of us) go...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Εμενα το επίθετο μου είναι φρικτό, και όταν ήμουν πολύ μικρή ονειρευόμουν τη μέρα που θα παντρευόμουν κάποιον με ανθρώπινο επίθετο και θα απαλλασσόμουν επιτέλους από το δικό μου. Δυστυχώς η μοντέρνα κοινωνία μου τα χάλασε λίγο. Όπως και νάχει σε καμια περίπτωση δε θέλω τα παιδιά μου να πάρουν το επίθετο μου, ούτε στα παιδιά των χειρότερων εχθρών μου δε θα άξιζε να ακούνε τις χοντράδες που άκουγα για χρονια και χρονια εγώ στο σχολειό και μάλιστα για κάτι το ποιο δε μπορούσα να αλλάξω. (να γιατί μονίμως έδερνα κόσμο τότε!) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμενα το επίθετο μου είναι φρικτό, και όταν ήμουν πολύ μικρή ονειρευόμουν τη μέρα που θα παντρευόμουν κάποιον με ανθρώπινο επίθετο και θα απαλλασσόμουν επιτέλους από το δικό μου. Δυστυχώς η μοντέρνα κοινωνία μου τα χάλασε λίγο. Όπως και νάχει σε καμια περίπτωση δε θέλω τα παιδιά μου να πάρουν το επίθετο μου, ούτε στα παιδιά των χειρότερων εχθρών μου δε θα άξιζε να ακούνε τις χοντράδες που άκουγα για χρονια και χρονια εγώ στο σχολειό και μάλιστα για κάτι το ποιο δε μπορούσα να αλλάξω. (να γιατί μονίμως έδερνα κόσμο τότε!) :P
Η "μοντέρνα κοινωνία" θα μπορούσε να είχε αποβεί ιδιαίτερα χρήσιμη στην περίπτωση σου, μιας και θα μπορούσες να είχες πάρει ΚΑΙ της μητέρας σου, και στην πράξη να χρησιμοποιείς περισσότερο αυτό. Απεναντίας, η "παλιά κοινωνία" είναι που σε έκανε να έχεις τόσο απαίσιο επίθετο (παίρνω ως δεδομένο αυτό που λες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top