Ρατσισμός προς αλλόθρησκους και άθεους

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Έλληνας φίλος, ανέφερε πρόσφατα σε συζήτησή μας, ότι ο ίδιος έφαγε αρκετό ξύλο επειδή πέρασε τελείως ανυποψίαστος για την κατάσταση από την συγκεκριμένη περιοχή.
Κοίτα ρε κάτι πράματα... Περνούσε ο νεοναζί φίλος φίλου εντελώς τυχαία από την περιοχή, και του επιτέθηκαν οι μωαμεθανοί, και έφαγε και αρκετό ξύλο...


Τι μου θυμίζει? Α ναι. Τον ηρωικό κάτοικο αγίου παντελεήμονα, στο θρεντ της χ.α.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Είμαι ρατσιστής, μισώ τους αλλόθρησκους ΑΛΛΑ και άθεους. Γιατί νομίζω ΠΑΝΤΑ, πως ξεχωρίζω, λόγω μαλ..ας.:redface: ΟΥΣΤ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Το λυπηρότερο είναι ο ρατσισμός να προέρχεται και μέσα από το ίδιο σου το συγγενικό περιβάλλον. Million dollar question: "Μα εσύ παιδί μου σε ποια θρησκεία θα ανήκεις?? Δεν γίνεται, ΟΛΟΙ οι άνθρωποι πρέπει να ακολουθούν κάποια θρησκεία!!"

Ε, από ένα σημείο και μετά είναι μόνο για γέλια (κλάματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το λυπηρότερο είναι ο ρατσισμός να προέρχεται και μέσα από το ίδιο σου το συγγενικό περιβάλλον. Million dollar question: "Μα εσύ παιδί μου σε ποια θρησκεία θα ανήκεις?? Δεν γίνεται, ΟΛΟΙ οι άνθρωποι πρέπει να ακολουθούν κάποια θρησκεία!!"

Ε, από ένα σημείο και μετά είναι μόνο για γέλια (κλάματα).
Σεμίνα αυτό ακριβώς ήθελα να πω και εγώ!
Προσωπικά με όποιον είχα συζήτηση περί θρησκείας και είπα πως είμαι άθεη δεν αντιμετώπισα κάποιο κακό σχόλιο. Όταν το συζήτησα με τη μητέρα μου κοντέψαμε να πλακωθούμε κυριολεκτικά.
Πλέον κάποια άτομα της οικογένειας μου με πετάνε σπόντες για τα πιστεύω μου αλλά να μη πω που τους γράφω :redface:
Εν τέλει θεωρώ απαράδεκτο να κρίνουμε και να στραβοκοιτάμε όποιον δεν έχει ίδια πιστεύω με εμάς. Προσωπικά δέχομαι και σέβομαι την επιλογή των άλλων αν πιστεύουν γιατί δεν με αρέσει η κακή αντιμετώπιση που δείχνει η οικογένεια μου σε εμένα και δεν θέλω να κάνω το ίδιο και εγώ σε άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
εγω παλι το αντιθετο, με τους γονεις κανενα προβλημα γενικοτερα σεβονται και τα πιστευω μου και τις αποφασεις μου και δεν προσπαθησαν ποτε να μου περασουν καποιο πιστευω σε θρησκεια ...οι παραεξω ε ειναι ενα θεμα...δεν ειναι οτι τα κραταω για μενα απλα δε βρισκω και καποιο λογο στη δουλεια μου να εξηγω τα πιστευω μου ειτε εινα θρησκευτικα ειτε πολιτικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,141 μηνύματα.
Ο ρατσισμος ειναι απιστευτος,ειδικα στην επαρχια.
Μαλιστα...θεωρουν δεδομενο πχ να νηστευεις,να τηρεις τα εθιμα κλπ.Ισως και να ειμαι η μονη στο χωριο που ζω,που δεν πηγαινω εκκλησια καθε κυριακη.Επισης ουτε πασχα.
Και οταν τους λες,''μα δεν πιστευω,γιατι;;Ειναι υποχρεωτικο;''Σε κοιτουν σαν εξωγηινο.Τι υποχρεωτικο;;Χριστιανοι ορθοδοξοι δεν ειμαστε;Δεν ειναι επισημη θρησκεια του κρατους;;Ναι,μου το εχουν πει και αυτο!
Δηλαδη οκ...να απαντησω εγω σε αυτο τωρα;Και ειναι αυτος ενας ανθρωπος με μυαλο και ελευθερος ;Ή ενα προβατο που του εχουν πιπιλισει το μυαλο απο τα γενοφασκια του;
Δηλαδη υπαρχει στοιχειωδης εξυπναδα στο να λες οτι πρεπει να πιστευουμε γιατι γεννηθηκαμε χριστιανοι ορθοδοξοι και ειναι η θρησκεια του κρατους μας;Σας πληροφορω οτι το εχω ακουσει και απο ''μορφωμενο'' ανθρωπο.Και ομως ναι,το 2014!

Ε λοιπον φιλτατε,αν ειχες γεννηθει στην τουρκια,τωρα θα μου υποστηριζες ασυστολα τον μουσουλμανισμο.Ή μηπως οχι;;Ουτε κατα διαννοια οχι.

Βεβαιως η νηστεια καθολου δεν τους εμποδιζει να θαβουν ασυστολα την γειτονισσα,τον συναδελφο,αυτον που δεν χωνευουν και παει λεγοντας.Επισης καθολου,στο να κατακλεβουν ή να εξαπατουν.Η υποκρισια σε ολο της το μεγαλειο.
Και το υφος οταν λες οτι δεν πιστευεις,οσαν να εισαι ενα μιασμα.:crazy:Οποιος λοιπον πει οτι δεν υπαρχει στην ελλαδα ρατσισμος προς αλλοθρησκους η αθεους,μαλλον ειναι ο μεγαλυτερος ρατσιστης απεναντι σε αυτους,ή ζει στον κοσμο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο ρατσισμος ειναι απιστευτος,ειδικα στην επαρχια.
Μαλιστα...θεωρουν δεδομενο πχ να νηστευεις,να τηρεις τα εθιμα κλπ.Ισως και να ειμαι η μονη στο χωριο που ζω,που δεν πηγαινω εκκλησια καθε κυριακη.Επισης ουτε πασχα.
Και οταν τους λες,''μα δεν πιστευω,γιατι;;Ειναι υποχρεωτικο;''Σε κοιτουν σαν εξωγηινο.Τι υποχρεωτικο;;Χριστιανοι ορθοδοξοι δεν ειμαστε;Δεν ειναι επισημη θρησκεια του κρατους;;Ναι,μου το εχουν πει και αυτο!
Δηλαδη οκ...να απαντησω εγω σε αυτο τωρα;Και ειναι αυτος ενας ανθρωπος με μυαλο και ελευθερος ;Ή ενα προβατο που του εχουν πιπιλισει το μυαλο απο τα γενοφασκια του;
Δηλαδη υπαρχει στοιχειωδης εξυπναδα στο να λες οτι πρεπει να πιστευουμε γιατι γεννηθηκαμε χριστιανοι ορθοδοξοι και ειναι η θρησκεια του κρατους μας;Σας πληροφορω οτι το εχω ακουσει και απο ''μορφωμενο'' ανθρωπο.Και ομως ναι,το 2014!

Ε λοιπον φιλτατε,αν ειχες γεννηθει στην τουρκια,τωρα θα μου υποστηριζες ασυστολα τον μουσουλμανισμο.Ή μηπως οχι;;Ουτε κατα διαννοια οχι.

Βεβαιως η νηστεια καθολου δεν τους εμποδιζει να θαβουν ασυστολα την γειτονισσα,τον συναδελφο,αυτον που δεν χωνευουν και παει λεγοντας.Επισης καθολου,στο να κατακλεβουν ή να εξαπατουν.Η υποκρισια σε ολο της το μεγαλειο.
Και το υφος οταν λες οτι δεν πιστευεις,οσαν να εισαι ενα μιασμα.:crazy:Οποιος λοιπον πει οτι δεν υπαρχει στην ελλαδα ρατσισμος προς αλλοθρησκους η αθεους,μαλλον ειναι ο μεγαλυτερος ρατσιστης απεναντι σε αυτους,ή ζει στον κοσμο του.

Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να μιλάς ή να προσπαθείς να εξηγήσεις κάτι σε τέτοια άτομα. Εγώ στο χωριό λέω ότι είμαι ο αντίχριστος όταν με ρωτάνε τέτοια και σταματάει εκεί η κουβέντα αφού στραβροκοπηθούν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,141 μηνύματα.
Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να μιλάς ή να προσπαθείς να εξηγήσεις κάτι σε τέτοια άτομα. Εγώ στο χωριό λέω ότι είμαι ο αντίχριστος όταν με ρωτάνε τέτοια και σταματάει εκεί η κουβέντα αφού στραβροκοπηθούν .
Συμφωνω σε αυτο που λες εν μερει.
Δηλαδη:Εννοειται πως δεν προσπαθω να ''δικαιολογισω'' το γιατι δεν πιστευω.Αυτο θα μου ελειπε δα.
Αυτο ομως που οντως θελω να κανω,ειναι κυριως με ερωτησεις του τυπου;Ειναι υποχρεωτικο;Εχουμε ανεξιθρησκεια ή ειναι η ιδεα μου;Ελευθερια στα πιστευω κλπ,ειναι να τους κανω να νιωσουν ποσο μα ποσο φασιστομουτρα ειναι,διοτι φασισμος ειναι αυτο,και ποσο κολλημενα και τυπολατρικα προβατα.
Καποιοι το παιζουν και καλα δημοκρατικοι,δηλαδη σου απαντουν:Μα ναι...εννοειται,δικαιωμα σου να μην πιστευεις,το βλεμμα τους ομως , τα λεει ολα.Αυτο το βλεμμα της ηλιθιας αγελαδας,ειναι ολα τα λεφτα!:hehe:(Σορυ αγελαδιτσα μου,εσυ καθολου ηλιθια δεν εισαι,απλα ειναι μια εκφραση)
Μαλιστα η εκπληξη και μονο τα λεει ολα,ετσι δεν ειναι;Δηλαδη αποτελει εκπληξη να μην πιστευεις!:hehe:
Μου εχει τυχει ομως και περιπτωση ανθρωπου,ναι.,.αυτου του και καλα μορφωμενου,να λεει οτι ανθρωπος που δεν πιστευει στον Χριστο ειναι χαμενος ανθρωπος.Και αν αυτο δεν ειναι ρατσισμος,τοτε τι ειναι ρατσισμος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ρατσισμος σαφως και υφισταται, ομως πριν τα χωσουμε στους σημερινους 50αρηδες+ που αντιμετωπιζουν, ας το πω κομψα, αρνητικα την προτιμηση καποιου να μην ειναι Χ.Ο., ας σκεφτουμε και το περιβαλλον που αυτοι μεγαλωσαν και ανατραφηκαν. Μεγαλο μερος αυτου του πληθυσμου ειναι μεγαλωμενο στην επαρχια σε μια εποχη που κυριαρχουσε το τριπτυχο Πατρις-Θρησκεια-Οικογενεια. Για αυτους η ορθοδοξη εκκλησια παει πακετο με τα αλλα δυο και τους φαινεται απιστευτα ξενο καποιος να σπαει αυτη την ''παραδοση''. Μην κρινετε απο τη συγχρονη γενια που παταει στην εκκλησια Πασχα και σε Γαμους/Βαφτισεις. Τοτε η εκκλησια ηταν μερος της ζωης τους, τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα πηγαιναν σε λειτουργια. Ξερετε τι εκαναν 24 Δεκεμβριου? Κοιμοντουσαν νωρις για να πανε την αλλη μερα στη λειτουργια, δν εκαναν ρεβεγιον ουτε επαιζαν στο XBOX το νεο Call of Duty που πηραν δωρο στις γιορτες. Οποτε για αυτους, ακομα και ημι-πιστοι αν ειναι, το να ξεκοψει καποιος απο την εκκλησια το λιγοτερο τους χαλαει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,141 μηνύματα.
Ρατσισμος σαφως και υφισταται, ομως πριν τα χωσουμε στους σημερινους 50αρηδες+ που αντιμετωπιζουν, ας το πω κομψα, αρνητικα την προτιμηση καποιου να μην ειναι Χ.Ο., ας σκεφτουμε και το περιβαλλον που αυτοι μεγαλωσαν και ανατραφηκαν. Μεγαλο μερος αυτου του πληθυσμου ειναι μεγαλωμενο στην επαρχια σε μια εποχη που κυριαρχουσε το τριπτυχο Πατρις-Θρησκεια-Οικογενεια. Για αυτους η ορθοδοξη εκκλησια παει πακετο με τα αλλα δυο και τους φαινεται απιστευτα ξενο καποιος να σπαει αυτη την ''παραδοση''. Μην κρινετε απο τη συγχρονη γενια που παταει στην εκκλησια Πασχα και σε Γαμους/Βαφτισεις. Τοτε η εκκλησια ηταν μερος της ζωης τους, τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα πηγαιναν σε λειτουργια. Ξερετε τι εκαναν 24 Δεκεμβριου? Κοιμοντουσαν νωρις για να πανε την αλλη μερα στη λειτουργια, δν εκαναν ρεβεγιον ουτε επαιζαν στο XBOX το νεο Call of Duty που πηραν δωρο στις γιορτες. Οποτε για αυτους, ακομα και ημι-πιστοι αν ειναι, το να ξεκοψει καποιος απο την εκκλησια το λιγοτερο τους χαλαει.
Φιλε μου,εδω τωρα μολις εσυ εκανες ενα ''ρατσισμο''.Ποιος μιλησε για 50ρηδες και ηλικια;Δηλαδη οι 50ρηδες ειναι θρηκοληπτοι ενω οι νεοι ειναι αθεοι;Εσυ ο ιδιος νομιζεις λοιπον,οτι οι πιστοι ειναι οι παλιοι και απιστοι οι νεοι.Ε...λαθος κανεις.Σε πληροφορω οτι οι περισσοτεροι αθεοι που γνωριζω ειναι πανω απο 30(ενδεικτικο αυτο) και τα πιο θρησκα ατομα παιδια,και ατομα μικρης ηλικιας.Σαφως και ενα μεγαλο ποσοστο θρησκων βρισκεται στην τριτη ηλικια,αλλα αυτο ειναι αναμενομενο.Εγω δεν μιλαω για αυτους.
Το ποσοστο στα νεαρα ατομα θρησκα,ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το αναμενομενο.Και αυτο ακριβως δειχνει το ποσο θρησκευαμενος λαος ειμαστε,πως γαλουχουμε τα παιδια μας και πως το κρατος εχει συμβαλλει σε αυτο.
Το ποσοστο αυτο δεν ειναι ενα νορμαλ ποσοστο για μια κοινωνια ελευθερα σκεπτομενη.
Και πιστεψε με,ειμαι σε θεση να γνωριζω τα νεα ατομα και τα πιστευω τους.
Προχτες μαλιστα,μια κοπελα 17 χρονων μου ελεγε για κατι περιεργο που δεν ειχα ξαναακουσει.Δεν συγκρατησα το ονομα..ουτε ειχα ιδεα τι ειναι αυτο.Μου ειπε οτι μια μερα που ηταν μονη σπιτι της,ξαφνικα δεν μπορουσε να ανασανει.Επισης δεν μπορουσε να κινηθει.Παιρνει τηλεφωνο την μανα της,της το περιγραφει και η μανα της της ειπε να πει 10 φορες το πατερ υμων για να φυγει το κακο.Οταν ειπα στην κοπελα,οτι αυτα ειναι βλακειες και δυσιδαιμονιες του μεσαιωψνα,ηταν τοσο καθετη οτι αυτο υπαρχει και ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ,που πραγματικα καθε συζητηση μαζι της δεν ειχε κανενα νοημα.Τι συζηταμε για ηλικιες λοιπον;Μακαρι να ηταν τα χουφταλα μονο που πιστευουν σε κατι τεοια.Ελα ομως που δεν ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Βεβαιως η νηστεια καθολου δεν τους εμποδιζει να θαβουν ασυστολα την γειτονισσα,τον συναδελφο,αυτον που δεν χωνευουν και παει λεγοντας.Επισης καθολου,στο να κατακλεβουν ή να εξαπατουν.Η υποκρισια σε ολο της το μεγαλειο.
γενικά η ¨νηστεία" μερικών μόνο νηστεία δεν είναι.μια γερή βουτιά στην αμαρτία και απλά αποχή από κρέας είναι.

Εγώ στο χωριό λέω ότι είμαι ο αντίχριστος όταν με ρωτάνε τέτοια και σταματάει εκεί η κουβέντα αφού στραβροκοπηθούν .
τέτοια λέγε να έρθει κανένας να σε ψεκάζει με αγιασμό :P

Ρατσισμος σαφως και υφισταται, ομως πριν τα χωσουμε στους σημερινους 50αρηδες+ που αντιμετωπιζουν, ας το πω κομψα, αρνητικα την προτιμηση καποιου να μην ειναι Χ.Ο., ας σκεφτουμε και το περιβαλλον που αυτοι μεγαλωσαν και ανατραφηκαν. Μεγαλο μερος αυτου του πληθυσμου ειναι μεγαλωμενο στην επαρχια σε μια εποχη που κυριαρχουσε το τριπτυχο Πατρις-Θρησκεια-Οικογενεια. Για αυτους η ορθοδοξη εκκλησια παει πακετο με τα αλλα δυο και τους φαινεται απιστευτα ξενο καποιος να σπαει αυτη την ''παραδοση''. Μην κρινετε απο τη συγχρονη γενια που παταει στην εκκλησια Πασχα και σε Γαμους/Βαφτισεις. Τοτε η εκκλησια ηταν μερος της ζωης τους, τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα πηγαιναν σε λειτουργια. Ξερετε τι εκαναν 24 Δεκεμβριου? Κοιμοντουσαν νωρις για να πανε την αλλη μερα στη λειτουργια, δν εκαναν ρεβεγιον ουτε επαιζαν στο XBOX το νεο Call of Duty που πηραν δωρο στις γιορτες. Οποτε για αυτους, ακομα και ημι-πιστοι αν ειναι, το να ξεκοψει καποιος απο την εκκλησια το λιγοτερο τους χαλαει
.
Όντως μεγάλωσαν με άλλες αρχές και συνήθειες.Όμως δεν πιστεύεις ότι οι άνθρωποι όσο αλλάζουν οι καιροί πρέπει και να αλλάζουν απόψεις ή να γίνονται πιο ανεκτικοι; Δηλαδή όπως αντιδρούσαν στην αθεΐα το '80 έτσι πρέπει να αντιδράσουν και εν έτει 2014;

Φιλε μου,εδω τωρα μολις εσυ εκανες ενα ''ρατσισμο''.Ποιος μιλησε για 50ρηδες και ηλικια;Δηλαδη οι 50ρηδες ειναι θρηκοληπτοι ενω οι νεοι ειναι αθεοι;Εσυ ο ιδιος νομιζεις λοιπον,οτι οι πιστοι ειναι οι παλιοι και απιστοι οι νεοι.Ε...λαθος κανεις.Σε πληροφορω οτι οι περισσοτεροι αθεοι που γνωριζω ειναι πανω απο 30(ενδεικτικο αυτο) και τα πιο θρησκα ατομα παιδια,και ατομα μικρης ηλικιας.Σαφως και ενα μεγαλο ποσοστο θρησκων βρισκεται στην τριτη ηλικια,αλλα αυτο ειναι αναμενομενο.Εγω δεν μιλαω για αυτους.
Το ποσοστο στα νεαρα ατομα θρησκα,ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το αναμενομενο.Και αυτο ακριβως δειχνει το ποσο θρησκευαμενος λαος ειμαστε,πως γαλουχουμε τα παιδια μας και πως το κρατος εχει συμβαλλει σε αυτο.
Το ποσοστο αυτο δεν ειναι ενα νορμαλ ποσοστο για μια κοινωνια ελευθερα σκεπτομενη.
Και πιστεψε με,ειμαι σε θεση να γνωριζω τα νεα ατομα και τα πιστευω τους.
Προχτες μαλιστα,μια κοπελα 17 χρονων μου ελεγε για κατι περιεργο που δεν ειχα ξαναακουσει.Δεν συγκρατησα το ονομα..ουτε ειχα ιδεα τι ειναι αυτο.Μου ειπε οτι μια μερα που ηταν μονη σπιτι της,ξαφνικα δεν μπορουσε να ανασανει.Επισης δεν μπορουσε να κινηθει.Παιρνει τηλεφωνο την μανα της,της το περιγραφει και η μανα της της ειπε να πει 10 φορες το πατερ υμων για να φυγει το κακο.Οταν ειπα στην κοπελα,οτι αυτα ειναι βλακειες και δυσιδαιμονιες του μεσαιωψνα,ηταν τοσο καθετη οτι αυτο υπαρχει και ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ,που πραγματικα καθε συζητηση μαζι της δεν ειχε κανενα νοημα.Τι συζηταμε για ηλικιες λοιπον;Μακαρι να ηταν τα χουφταλα μονο που πιστευουν σε κατι τεοια.Ελα ομως που δεν ειναι..
Εγώ πραγματικά πιστεύω ότι οι άνθρωποι άνω των 50 που έχουν ψαχτεί και λίγο εσωτερικά είναι πραγματικά πιστοί.Οι περισσότεροι νέοι (ελπίζω να γνωρίζετε εσείς εξαιρέσεις εγώ καμία) είναι "πιστοί" με την έννοια:
κάνω τον σταυρούλη μου
νηστεύω την σαρακοστή
προσεύχομαι πριν απτον ύπνο

Η πίστη δεν μπορεί να είναι ΜΟΝΟ αυτο!
Παραδείγματα νέων (κάτω των 20 φαντασου) που πιστεύουν σε δυσιδαιμονίες ή που δεν πιστεύουν πραγματικά έχω πολλά.
Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό.Το θέμα είναι να καταλάβουν κάποιοι άνθρωποι ότι ζούμε στον 21ο αι. και οπως έχουμε το δικαίωμα να πιστεύουμε ,έτσι έχουμε και το δικαίωμα να αμφισβητούμε και να απορρίπτουμε. Το τι θεωρεί ο καθένας πίστη εφόσον δεν μας το επιβάλλει ή δεν το προβάλλει ως παράδειγμα είναι δικό του θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Φιλε μου,εδω τωρα μολις εσυ εκανες ενα ''ρατσισμο''.Ποιος μιλησε για 50ρηδες και ηλικια;Δηλαδη οι 50ρηδες ειναι θρηκοληπτοι ενω οι νεοι ειναι αθεοι;Εσυ ο ιδιος νομιζεις λοιπον,οτι οι πιστοι ειναι οι παλιοι και απιστοι οι νεοι.Ε...λαθος κανεις.Σε πληροφορω οτι οι περισσοτεροι αθεοι που γνωριζω ειναι πανω απο 30(ενδεικτικο αυτο) και τα πιο θρησκα ατομα παιδια,και ατομα μικρης ηλικιας.Σαφως και ενα μεγαλο ποσοστο θρησκων βρισκεται στην τριτη ηλικια,αλλα αυτο ειναι αναμενομενο.Εγω δεν μιλαω για αυτους.
Το ποσοστο στα νεαρα ατομα θρησκα,ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το αναμενομενο.Και αυτο ακριβως δειχνει το ποσο θρησκευαμενος λαος ειμαστε,πως γαλουχουμε τα παιδια μας και πως το κρατος εχει συμβαλλει σε αυτο.
Το ποσοστο αυτο δεν ειναι ενα νορμαλ ποσοστο για μια κοινωνια ελευθερα σκεπτομενη.
Και πιστεψε με,ειμαι σε θεση να γνωριζω τα νεα ατομα και τα πιστευω τους.

Αναφερθηκα σε αυτη τη γενια διοτι απο οσο εχω παρατηρησει ειναι πιο κοντα στη θρησκεια ενω βλεπω νεα ατομα να αποξενωνονται περισσοτερο. Παρατηρωντας ατομα της ηλικιας μας, υπαρχει οντως μια μεριδα που ειναι ανεξηγητα θρησκα, απλα νομιζω, μπορει να κανω λαθος, οτι ειναι η μειοψηφια. Και πολλοι που λενε: ε χριστιανος ειμαι, δν σημαινει αναγκαστικα οτι ειναι και μπορει η μονη τους συναναστροφη με την εκκλησια να ειναι στην Ανασταση.

Συμφωνω οτι ειναι λαθος η παιδεια που δινεται στις νεες γενιες. Εδω σε καποιο βιβλιο θρησκευτικων του λυκειου (νομιζω Β) ενας απο τους συγγραφεις ηταν παπας και αναφεροταν σε αλλες θρησκειες υπερτονιζοντας τα αρνητικα τους και ποσο υπερεχει η ορθοδοξια απεναντι σε αυτες.

Προχτες μαλιστα,μια κοπελα 17 χρονων μου ελεγε για κατι περιεργο που δεν ειχα ξαναακουσει.Δεν συγκρατησα το ονομα..ουτε ειχα ιδεα τι ειναι αυτο.Μου ειπε οτι μια μερα που ηταν μονη σπιτι της,ξαφνικα δεν μπορουσε να ανασανει.Επισης δεν μπορουσε να κινηθει.Παιρνει τηλεφωνο την μανα της,της το περιγραφει και η μανα της της ειπε να πει 10 φορες το πατερ υμων για να φυγει το κακο.Οταν ειπα στην κοπελα,οτι αυτα ειναι βλακειες και δυσιδαιμονιες του μεσαιωψνα,ηταν τοσο καθετη οτι αυτο υπαρχει και ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ,που πραγματικα καθε συζητηση μαζι της δεν ειχε κανενα νοημα.Τι συζηταμε για ηλικιες λοιπον;Μακαρι να ηταν τα χουφταλα μονο που πιστευουν σε κατι τεοια.Ελα ομως που δεν ειναι..

Τωρα σοβαρα υπαρχει τετοιο ατομο? Αν ειναι δυνατον. Υπαρχουν ατομα που εχουν τετοιες μεσαιωνικες αντιληψεις? Σε τι κοσμο ζουνε?

Οταν ακουω ''ατρανταχτα'' επιχειρηματα για την ορθοτητα της ορθοδοξιας και το ποσο λαθος ειναι οι αλλες θρησκειες και δογματα (πρωτα πρωτα ο καθολικισμος βεβαιως βεβαιως) αναρωτιεμαι. Ειμαστε 7 δις. Οι ορθοδοξοι βαρια βαρια να ειναι 200,000,000. Τα υπολοιπα 6,8 δις, θα καουν αιωνιως στην κολαση?:hmm::hmm::hmm:

Μα τοσο ηλιθιοι ειναι :P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,141 μηνύματα.
Τωρα σοβαρα υπαρχει τετοιο ατομο? Αν ειναι δυνατον. Υπαρχουν ατομα που εχουν τετοιες μεσαιωνικες αντιληψεις? Σε τι κοσμο ζουνε?

Οταν ακουω ''ατρανταχτα'' επιχειρηματα για την ορθοτητα της ορθοδοξιας και το ποσο λαθος ειναι οι αλλες θρησκειες και δογματα (πρωτα πρωτα ο καθολικισμος βεβαιως βεβαιως) αναρωτιεμαι. Ειμαστε 7 δις. Οι ορθοδοξοι βαρια βαρια να ειναι 200,000,000. Τα υπολοιπα 6,8 δις, θα καουν αιωνιως στην κολαση?:hmm::hmm::hmm:

Μα τοσο ηλιθιοι ειναι :P:P:P:P
Ελα μου ντε;:hehe:
Οσον αφορα αυτο..
Τωρα σοβαρα υπαρχει τετοιο ατομο? Αν ειναι δυνατον. Υπαρχουν ατομα που εχουν τετοιες μεσαιωνικες αντιληψεις? Σε τι κοσμο ζουνε?
Οχι μονο αφορα υπαρχτο ατομο,οχι μονο ειναι μολις 17 χρονων,αλλα εοναι και τυπακι και καλα αναρχικο..αντιεξουσιαστικο,,μοντερνο και καθολου συντηρητικο!:hehe:Ειναι απο τις τυπισες που το παιζουν και πολυ προχω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαλιστα η εκπληξη και μονο τα λεει ολα,ετσι δεν ειναι;Δηλαδη αποτελει εκπληξη να μην πιστευεις!:hehe:
Μου εχει τυχει ομως και περιπτωση ανθρωπου,ναι.,.αυτου του και καλα μορφωμενου,να λεει οτι ανθρωπος που δεν πιστευει στον Χριστο ειναι χαμενος ανθρωπος.Και αν αυτο δεν ειναι ρατσισμος,τοτε τι ειναι ρατσισμος;

Κοίτα όλοι είμαστε ρατσιστές με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο και άλλοι στο φουλ. Ο ρατσισμός όσο και αν σου φαίνεται παράξενο είναι κωδικοποιημένος στο ανθρώπινο DNA και βοηθούσε στη μη μετάδοση νοσημάτων μεταξύ διαφορετικών πληθυσμών. Κάθε άνθρωπος έχει επηρεάζεται από το περιβάλλον του κυρίως όταν είναι παιδί και αποκτά κάποιες πεποιθήσεις. Μη σου προκαλεί λοιπόν έκπληξη αυτή η συμπεριφορά καθώς είναι μια πάγια συμπεριφορά των χωριών. Οι άνθρωποι μεγαλώνουν και από το περιβάλλον τους λαμβάνουν το "τι θα πει ο κόσμος", "μη γίνουμε ρεζίλι", οπότε αναπτύσσουν μια τέτοια συμπεριφορά και ως ενήλικες. Όχι όλοι βέβαια.

Δύο καλοί φίλοι μου από το χωριό είναι και οι δύο πολύ θρήσκοι, σε βαθμό αηδίας. Ο ένας έχει τελειώσει παιδαγωγικό και ο άλλος γυμνάσιο, οπότε η μόρφωσή δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Ο δεύτερος πιστεύει γιατί έτσι τον μεγάλωσε η γιαγιά του να πιστεύει και λόγω ότι ποτέ δεν ήταν του σχολείου, έχει τεράστια άγνοια γύρω από θέματα που θεωρούνται δεδομένα δεδομένα για ένα άτομο 20 χρονών. Οπότε ένας λόγος είναι η άγνοια. Ο άλλος φίλος μου είναι πιστός κυρίως διότι πολλές φορές σε δύσκολες στιγμές της παιδικής
του ηλικίας βρήκε παρηγοριά σε κάποιο μοναχό/παπά ο οποίος τον συμβούλεψε για κάποια θέματα και έτσι από εκεί και πέρα αγόρασε
όλο το πακέτο. Δεν θα χαρακτήριζα κανέναν από τους δύο ως άτομο χαμηλής νοημοσύνης, αλλά θα χαρακτήριζα και τους δύο ως αφελείς.

Θέλω να καταλήξω στο γεγονός ότι αυτή η πίστη που λες σε άτομα νεαρής ηλικίας βασίζεται κυρίως σε ένα συνδυασμό αφέλειας και παιδικών βιωμάτων, στα ίδια βασίζεται και η "χωριάτικη" συμπεριφορά που περιγράφεις. Σημαντικό ρόλο παίζουν και οι γονείς του εκάστοτε ανθρώπου. Όταν μεγαλώσεις σε μια οικογένεια θρησκευόμενη είναι πολύ δύσκολο να αποβάλλεις αυτή τη πεποίθηση καθώς
είναι μέρος του εαυτού σου σε όλη σου την μέχρι τώρα ζωή.


γενικά η ¨νηστεία" μερικών μόνο νηστεία δεν είναι.μια γερή βουτιά στην αμαρτία και απλά αποχή από κρέας είναι.

Εγώ που μεγάλωσα με θρήσκους θείους/γαγιάδες/δασκάλους με έμαθαν από μικρό να νηστεύω 40 μέρες πριν το Πάσχα και τα Χριστούγεννα. Πλέον χωρίς να είμαι θρήσκος ακόμη τηρώ αυτή τη νηστεία καθώς έχει αποδείξει για εμένα με τα χρόνια το πόσο καλό κάνει σε σώμα και νου. Δεν είναι όλα δηλαδή άσπρα ή μαύρα.

Όντως μεγάλωσαν με άλλες αρχές και συνήθειες.Όμως δεν πιστεύεις ότι οι άνθρωποι όσο αλλάζουν οι καιροί πρέπει και να αλλάζουν απόψεις ή να γίνονται πιο ανεκτικοι; Δηλαδή όπως αντιδρούσαν στην αθεΐα το '80 έτσι πρέπει να αντιδράσουν και εν έτει 2014;

Πίστεψέ με οι άνθρωποι πολύ δύσκολα αλλάζουν απόψεις και ιδιαίτερα όσο περνάν τα χρόνια. Για να αλλάξει κάποιος άποψη σε θέμα όχι και τόσο ζωτικής σημασίας όπως η θρησκεία πρέπει να συμβεί κάτι πολύ συνταρακτικό, ή απλά να περάσει πολλά χρόνια μέσα σε ένα περιβάλλον με άθεες/άθρησκες τάσεις. Δεδομένου ότι οι άνθρωποι συνήθως κάνουν παρέα με ομοίους τους, οι θρήσκοι σχεδόν ποτέ δε βρίσκονται σε ένα περιβάλλον με τελείως άθρησκους, ή έστω δε παραμένουν σε αυτό το περιβάλλον για αρκετό χρόνο ώστε να αλλάξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....Εύα: Αδάμ που είμαστε?

Αδάμ: Χμμ, είμαστε γυμνοί, δεν έχουμε σπίτι, δεν έχουμε να φάμε, μάλλον είμαστε στην Ελλάδα.
:(...και μάλιστα, χωρίς βίζα, κοινώς "λαθραίοι", όπως τόσοι και τόσοι Έλληνες: άνεργοι, άστεγοι, απλήρωτοι εργαζόμενοι,φαλιρισμένοι μικρομεσαίοι, μικροκαταθέτες, συριζαίοι, κομμουνιστές, άθρησκοι, αναρχικοί και μετανιωμένοι πασόκοι.
Λοιπόν, και για να κυριολεκτούμε, ρατσισμός υπάρχει μόνον στις θρησκείες που περιτέμνουν την τσουτσούδα των αγοριών!:P (Και κυρίως, στους αμετανόητους οβριούς!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
1)Εγώ που μεγάλωσα με θρήσκους θείους/γαγιάδες/δασκάλους με έμαθαν από μικρό να νηστεύω 40 μέρες πριν το Πάσχα και τα Χριστούγεννα. Πλέον χωρίς να είμαι θρήσκος ακόμη τηρώ αυτή τη νηστεία καθώς έχει αποδείξει για εμένα με τα χρόνια το πόσο καλό κάνει σε σώμα και νου. Δεν είναι όλα δηλαδή άσπρα ή μαύρα.

2)Πίστεψέ με οι άνθρωποι πολύ δύσκολα αλλάζουν απόψεις και ιδιαίτερα όσο περνάν τα χρόνια. Για να αλλάξει κάποιος άποψη σε θέμα όχι και τόσο ζωτικής σημασίας όπως η θρησκεία πρέπει να συμβεί κάτι πολύ συνταρακτικό, ή απλά να περάσει πολλά χρόνια μέσα σε ένα περιβάλλον με άθεες/άθρησκες τάσεις. Δεδομένου ότι οι άνθρωποι συνήθως κάνουν παρέα με ομοίους τους, οι θρήσκοι σχεδόν ποτέ δε βρίσκονται σε ένα περιβάλλον με τελείως άθρησκους, ή έστω δε παραμένουν σε αυτό το περιβάλλον για αρκετό χρόνο ώστε να αλλάξουν.

1) δεν λέω ότι είναι "λάθος" ή κάτι τέτοιο.Απλά μερικοί άνθρωποι κάνουν νηστεία στο φαγητό αλλά όχι και στην ψυχή τους.Δηλαδή τη μία μπορεί να το παίζουν μοναχοί και να τρώνε ελιές και ψωμί και μετά να έρχονται και να σου βρίαουν θεούς και δαίμονες

2) δεν είπα αποκλειστικά να αλλάξουν απόψεις,είπα ή να γίνουν πιο ανεκτικοί.Δεν γίνεται ποτέ να πεις σε φανατικό ορθόδοξο "είμαι άθεος" και να περιμένεις να σου πει "καλά κάνεις",αλλά το να σου λέει ο άλλος "θα καείς στην κόλαση" ή να σε τρέχει για εξορκισμό δεν μπορώ να το δεχθώ ακόμη και σε μοναστήρι αν μεγάλωσε. Πρέπει κάποιοι να καταλάβουν ότι ο καιρός περνάει και δημιουργούνται καινούριες θεωρίες,αλλάζει ο τρόπος ζωής και δεν μπορεί να αντιδρά σε μια άποψηη όπως θα αντιδρούσε 20 χρόνια πριν.Αν δε μπορούν να το αποδεχθούν απλά ας μην ασχοληθούν. Όπως εγώ δεν προσπαθώ να τους επιβάλλω την άποψή μου έετσι να μην το κάνουν και αυτοί.


Το περίεργο είναι ότι άθεοι ή οι άνθρωποι με αμφιβολίες για την πίστη συνήθως δεν θα επιχειρήσουν να επιβάλλουν γτην άποψή τους.Αν θέλουν να τους αποδείξουν ότι οι πιστοί έχουν άδικο απλά θα συζητήσουν μαζί τους και θα προσπαθήσουν να τους οδηγήσουν στη δική τους λογική. Αντίθετα συνήθως οι φανατικοί χριστιανοί σπάνια θα κάτσουν να συζητήσουν (μόνο κάποιοι ψαγμένοι άνθρωποι,συνήθως ιερείς μοναχοί κλπ) και οι περισσότεροι θα σου δώσουν κομποσχοίνια και θα σου πετάξουν μία φράση απ'τη βίβλο (συνήθως το πίστευε και μη ερεύνα,σε δική τους μετάφραση κοφ'τις μ**κίες και κάνε το σταυρό σου).
Έτυχε μία φορά,να πω σε μία κατα τά τα άλλα συμπαθέστατη και προχωρημενη κυρία ότι δεν είμαι και τόσο σίγουρη για το Θεό, και έπαθε τέτοια σύγχυση σχεδόν της κόπηκε η ανάσα!Μου έδωσε μια εικονίτσα μου είπε να παω να εξομολογηθώ και μερικά ακόμη. Δηλαδή αν της έλεγα στην ψύχρα ότι είμαι άθεη τι θα μου έκανε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όταν μεγαλώσεις σε μια οικογένεια θρησκευόμενη είναι πολύ δύσκολο να αποβάλλεις αυτή τη πεποίθηση καθώς είναι μέρος του εαυτού σου σε όλη σου την μέχρι τώρα ζωή.
Οκ μεγαλώνεις σε μια οικογένεια που σε μαθαίνει πως είναι αυτονόητο πως Θεός υπάρχει, σε πάνε εκκλησία και όλα τα υπόλοιπα. Αυτά γίνονται όταν είσαι μικρός και δεν ξες τι παίζει γύρω σου οπότε κάνεις το πρόβατο και λες ναι σε ότι είπε η μαμά και ο μπαμπάς. Κάποια στιγμή όμως και καθώς μεγαλώνουμε αρχίζουμε να σκεφτόμαστε/αμφιβάλουμε και από την αναζήτηση που θα κάνουμε θα βγάλουμε κάποια συμπεράσματα για το τι θα απορρίψουμε ή θα δεχτούμε για όσα μας λένε. Δεν λέω ο τρόπος που μας μεγαλώνουν είναι ένα στοιχείο που επηρεάζει την προσωπικότητα μας αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχουν άτομα στην υποτίθεται εξελιγμένη κοινωνία μας που αρνούνται να σκεφτούν. Και στην τελική αν κάποια άτομα θέλουν να πιστεύουν γιατί έτσι τους έμαθαν από μικρά παιδιά καλώς και πρόβλημα τους. Όμως να μάθουν να έχουν ανεκτικότητα και προς τις διαφορετικές απόψεις.

Κακό πράγμα ο φανατισμός.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το περίεργο είναι ότι άθεοι ή οι άνθρωποι με αμφιβολίες για την πίστη συνήθως δεν θα επιχειρήσουν να επιβάλλουν γτην άποψή τους.Αν θέλουν να τους αποδείξουν ότι οι πιστοί έχουν άδικο απλά θα συζητήσουν μαζί τους και θα προσπαθήσουν να τους οδηγήσουν στη δική τους λογική. Αντίθετα συνήθως οι φανατικοί χριστιανοί σπάνια θα κάτσουν να συζητήσουν (μόνο κάποιοι ψαγμένοι άνθρωποι,συνήθως ιερείς μοναχοί κλπ) και οι περισσότεροι θα σου δώσουν κομποσχοίνια και θα σου πετάξουν μία φράση απ'τη βίβλο (συνήθως το πίστευε και μη ερεύνα,σε δική τους μετάφραση κοφ'τις μ**κίες και κάνε το σταυρό σου).

Δεν είναι θέμα πίστης/αθεΐας είναι θέμα όπως είπες φανατισμού. Ο φανατικός είναι φανατικός γιατί απλά έχει άγνοια και άνθρωπος με άγνοια προφανώς δεν μπορεί να προβάλει λογικά επιχειρήματα που στέκουν, οπότε η μόνη λύση γι'αυτόν είναι να κάνει αυτό που είπες.


Οκ μεγαλώνεις σε μια οικογένεια που σε μαθαίνει πως είναι αυτονόητο πως Θεός υπάρχει, σε πάνε εκκλησία και όλα τα υπόλοιπα. Αυτά γίνονται όταν είσαι μικρός και δεν ξες τι παίζει γύρω σου οπότε κάνεις το πρόβατο και λες ναι σε ότι είπε η μαμά και ο μπαμπάς. Κάποια στιγμή όμως και καθώς μεγαλώνουμε αρχίζουμε να σκεφτόμαστε/αμφιβάλουμε και από την αναζήτηση που θα κάνουμε θα βγάλουμε κάποια συμπεράσματα για το τι θα απορρίψουμε ή θα δεχτούμε για όσα μας λένε. Δεν λέω ο τρόπος που μας μεγαλώνουν είναι ένα στοιχείο που επηρεάζει την προσωπικότητα μας αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχουν άτομα στην υποτίθεται εξελιγμένη κοινωνία μας που αρνούνται να σκεφτούν. Και στην τελική αν κάποια άτομα θέλουν να πιστεύουν γιατί έτσι τους έμαθαν από μικρά παιδιά καλώς και πρόβλημα τους. Όμως να μάθουν να έχουν ανεκτικότητα και προς τις διαφορετικές απόψεις.

Κι όμως υπάρχουν πολλά άτομα που αρνούνται να σκεφτούν, δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια τάση περιέργειας και πολλοί αρκούνται σε αυτά που ξέρουν χωρίς να νιώθουν την ανάγκη να πουν "γιατί". Η γνώση άλλωστε δεν συνεπάγεται την ευτυχία, όσο πιο πολλά ξέρεις τόσο περισσότερο αμφιβάλλεις γι'αυτά που ξέρεις. Πολλοί άνθρωποι θέλουν να ζουν μέσα σε μια σαπουνόφουσκα διότι τους κάνει να αισθάνονται καλύτερα, και δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν αν επιλέξει αυτό το δρόμο. Τώρα τα ''τράβα να εξομολογηθείς" ή "πες το πάτερ ημών" πιο πολύ λέγονται για να πείσουν τους ίδιους τους, τους εαυτούς παρά το άτομο στο οποίο απευθύνονται.

Κακό πράγμα ο φανατισμός.. :/:

Δεν διαφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Βεβαιως η νηστεια καθολου δεν τους εμποδιζει να θαβουν ασυστολα την γειτονισσα,τον συναδελφο,αυτον που δεν χωνευουν και παει λεγοντας.Επισης καθολου,στο να κατακλεβουν ή να εξαπατουν.Η υποκρισια σε ολο της το μεγαλειο.
Και το υφος οταν λες οτι δεν πιστευεις,οσαν να εισαι ενα μιασμα.:crazy:Οποιος λοιπον πει οτι δεν υπαρχει στην ελλαδα ρατσισμος προς αλλοθρησκους η αθεους,μαλλον ειναι ο μεγαλυτερος ρατσιστης απεναντι σε αυτους,ή ζει στον κοσμο του.

συμφωνω απολυτα εδω, ειδικα αν μπεις στην εκκλησια το στολισμα-θαψιμο ξεκιναει και απο κει που κατα τη δικη τους αποψη ειναι χωρος ιερος...πολλοι δε και το βλεπω και σε νεους ναι μεν λενε πιστευω αυτο παω τη μεγαλη παρασκευη κανω νηστεια κτλ αλλα δεν ξερει το γιατι αυτα τους μαθαν αυτα κανουν...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,141 μηνύματα.
Εγώ που μεγάλωσα με θρήσκους θείους/γαγιάδες/δασκάλους με έμαθαν από μικρό να νηστεύω 40 μέρες πριν το Πάσχα και τα Χριστούγεννα. Πλέον χωρίς να είμαι θρήσκος ακόμη τηρώ αυτή τη νηστεία καθώς έχει αποδείξει για εμένα με τα χρόνια το πόσο καλό κάνει σε σώμα και νου. Δεν είναι όλα δηλαδή άσπρα ή μαύρα.
Και καλα κανεις αφου σου αρεσει.:)Αυτο ομως δεν ειναι νηστεια,με την εννοια την ''πραγματικη'' που οριζει η εκκλησια,αλλα διαιτα.Απλα βρισκεις την ευκαιρια και την κανεις τοτε.Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top