Οικονομία και ψώνια!!!

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ακούω κάθε μέρα και νευριάζω οτι ο κόσμος δεν έχει λεφτά, ακριβένουν όλα και η ζωή είναι δύσκολη, εγώ λοιπόν ρωτώ, πώς κάποιος παραπονιέτε ότι δεν υπάρχουν λεφτά λόγο ακρίβιας ενώ εξω έχει παρκαρισμένο το ακριβό αμάξι την πιστοτική φουλαρισμένη και φοράει μαρκάτα ρούχα; μήπως είμαστε υπερβολικοί;


Οταν μια γυναίκα δίνει 200 ευρώ σε ένα μαγαζί για ρούχα και με τις τσάντες κλέγετε ότι δεν βγαίνει ο μισθός δεν είναι υπερβολικό; δεν λέω ότι δεν ακρβηναν τα πράγματα αλλα αν το δούμε καλύτερα θα δούμε το εξής:

Επι δρχ πέρναμε το πολλύ 200.000 που είναι σε ευρώ 586 και μάλιστα οι περισσότεροι πέρναν 150.000 δρχ

με την αλλαγή του ευρώ πέρνουμε απευθίας 600 ευρώ δηλαδή άυξηση μέσα σε αυτό, μέσα σε 8 χρόνια πέρνουμε 700++++ ευρώ άρα 238.000δρχ του τότε

Αρα με έναν απλό υπολογισμό πέρνουμε παρόμοιο μισθό βάση του τότε με τα ίδια αναλωσιμα του τότε:hmm:απλά είναι αυξημένα:hmm: πώς είναι δυνατόν τώρα να είναι ακριβά και τότε δεν ήταν; αν κάποιος με βοηθήσει στα μαθηματικά μπορεί να δεί ότι αν κάποιος έπερνε ένα κιλό καρότα με 100δρχ τώρα πέρνει ένα κιλό καρότα με 70 λεπτά η άυξηση αυτή δεν είναι παρόμοια με τον μισθό του; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Ενα κιλο καροτα κανει 238δρχ δλδ 50%+ αυξηση..απο 100δρχ
Βλεπεις μηπως να εγινε 50%αυξηση και στουσ μισθους??
Οχι πως δεν ειμαστε και υπερκαναλωτικοι αλλα δεν εχουμε και αδικο να παραπονιομαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ενα κιλο καροτα κανει 218δρχ δλδ 50%+ αυξηση..απο 100δρχ
Βλεπεις μηπως να εγινε 50%αυξηση και στουσ μισ8ους??
Οχι πως δεν ειμαστε και υπερκαναλωτικοι αλλα δεν εχουμε και αδικο να παραπονιομαστε!


Σε κάποιους έγινε, ο αδερφός μου έπερνε μισθό 190.000 και τωρα πέρνει 1300 μέσα ελάχιστο καιρό, απλά αυτοί που είναι σταθεροί υπάλοιλοι την πατάνε, εκείνοι που είναι νέοι σε μια δουλειά κονομάνε τα άπειρα, το 1999 έπερνα 130.000δρχ και μόλις έπιασα με το ευρώ έπερνα 600;) πρίν ακόμα να γίνουν κραγμένες αυξήσεις, αλλα και τότε όλοι παραπονιώντουσαν...

Πρίν 2 χρόνια με το που έπιασα δουλειά έπερνα 710 με την μία;)


Απλά με τρελλένει ότι κλέγονται, αλλα τα έξωδα τα κάνουν, λένε ότι πάνε σούπερ μάρκετ και φέβγει το 100αρικο, αλλα άν ανοίξεις τις τσάντες έχουν μπιχλιμπίδια, κάτι που είδε και κάνει μόνο 10ευρώ, ή αντε να πάρω και αυτό και την σοκολάτα και κάτι που μου άρεσε και στο τέλος σε μικροπράγματα φέυγουν τα λευτά και δίχνουν μια τσάντα των 100 ευρώ άσχετα άν μέσα είναι μικροβλακίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Αυτο εχει να κανει με τον υπερκαταναλωτισμο Μανια μου..Οχι με το ευρω!
Για να συγρινεις τις αυξησεις που γινονται σε σχεση με την αυξηση των μισ8ων θα πρεπει να παρεις τον βασικο μισθο!γτ το οτι μπορει εσυ η καποιος να περνει παραπανω μισθο εχει να κανει με τον εργοδοτη και οχι με την αυξηση του νομισματος!;)
Αν σκεφτουμε πως ο βασικος μισθος ειναι 630ε δλδ 214672χιλιαδες!
αν κανω καπου λαθος διορθωσε με!δεν ειμαι και πολυ καλη στα μαθηματικα!
Αυτο δεν ειναι μεγαλη αυξηση σε σχεση με τους μισθους τοτε!
Στο οτι υπαρχει υπερκαταναλωτισμος ομως, συμφωνω απολυτα μαζι σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Καταρχήν όλα βασίζονται στο νόμο της αγοράς και της ζήτησης, αν κανένας δεν αγόραζε το καρότο τότε θα είχε πέσει η τιμή του στο μισό, αλλα και θέλουμε να το αγοράζουμε (λες και δεν μπορούμε χωρίς αυτό) αλλα και να διαμαρτυρόμαστε για αυτό.
Έχει πολύ δίκιο η Μάνια σε αυτά που λέει, όταν πλησιάζουν Χριστούγεννα΄, Πάσχα κτλ η πρώτη μας προτεραιότητα είναι να αγοράσουμε οτιδήποτε υπάρχει και όχι να εξοφλήσουμε κανένα χρέος.
Στην τελική προσαρμόζεις τις ανάγκες σου βάση των εσώδων σου, αν δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι για ποιό λόγο να πας να το πάρεις με δόσεις και να χρεωθείς και τους τόκους?
Αυτό είναι το τρυπάκι των τραπεζών που παρουσιάζουν τα δάνεις λές και στα κάνουν δώρο και δεν θα τα πληρώσεις ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αυτο εχει να κανει με τον υπερκαταναλωτισμο Μανια μου..Οχι με το ευρω!
Για να συγρινεις τις αυξησεις που γινονται σε σχεση με την αυξηση των μισ8ων θα πρεπει να παρεις τον βασικο μισθο!γτ το οτι μπορει εσυ η καποιος να περνει παραπανω μισθο εχει να κανει με τον εργοδοτη και οχι με την αυξηση του νομισματος!;)
Αν σκεφτουμε πως ο βασικος μισθος ειναι 630ε δλδ 214672χιλιαδες!
αν κανω καπου λαθος διορθωσε με!δεν ειμαι και πολυ καλη στα μαθηματικα!
Αυτο δεν ειναι μεγαλη αυξηση σε σχεση με τους μισθους τοτε!
Στο οτι υπαρχει υπερκαταναλωτισμος ομως, συμφωνω απολυτα μαζι σου!

Πώς δεν έχει σχέση το ευρώ; όταν όλοι φωνάζουν ότι το ευρώ μας καταστρέφει δεν σχετίζετε; όλοι αυτό βρήζουν και λένε πώς αν δεν άλλαζε αυτό θα είμασταν καλύτερα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Καταρχήν όλα βασίζονται στο νόμο της αγοράς και της ζήτησης, αν κανένας δεν αγόραζε το καρότο τότε θα είχε πέσει η τιμή του στο μισό, αλλα και θέλουμε να το αγοράζουμε (λες και δεν μπορούμε χωρίς αυτό) αλλα και να διαμαρτυρόμαστε για αυτό.
Πιστευεις οτι γιναμε υπερκαταναλωτικοι τωρα ομως?δεν ημασταν ανεκαθεν?
Τωρα απεκτησε μεγαλη ζητηση το χ καροτο?
Έχει πολύ δίκιο η Μάνια σε αυτά που λέει, όταν πλησιάζουν Χριστούγεννα΄, Πάσχα κτλ η πρώτη μας προτεραιότητα είναι να αγοράσουμε οτιδήποτε υπάρχει και όχι να εξοφλήσουμε κανένα χρέος.
Στην τελική προσαρμόζεις τις ανάγκες σου βάση των εσώδων σου, αν δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι για ποιό λόγο να πας να το πάρεις με δόσεις και να χρεωθείς και τους τόκους?
Αυτό είναι το τρυπάκι των τραπεζών που παρουσιάζουν τα δάνεις λές και στα κάνουν δώρο και δεν θα τα πληρώσεις ποτέ.
οσο για αυτο δεν το συζητω!δεν μπορουμε να διακρινουμε τις πραγματικες αναγκες μας,και καταφευγουμε να αγοραζουμε αχρηστα πραγματα και να φορτωνουμε πιο πολυ λογαριασμους για τους οποιους εμεις οι ιδιοι παραπονιομαστε τελικα μετα!
Εχετε δει σε πολλες χωρες να περνουν διακοποδανεια??????:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Η φάση είναι ότι μου παραπονιούντε κάποιοι και μου λένε "εσύ πώς πληρώνεις κάρτες λογαριασμους;" όταν τους λέω ότι δεν έχω τέτοια πράγματα και ούτε κάν δόσεις και τα μαζέυω και πέρνω αυτό που θέλω μετρητά με λένε πλούσια:worry:

Μα καλά πόσο δίσκολο είναι να δώσω 100 ευρώ για ένα π.χ. dvd πλέιερ αντί να το χρεώσω σε κάρτα; πώς το κάνουν αυτό; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Ειναι καποια πραγματα βεβαια που δεν μπορεις να αποφυγεις και να μην παρεις δανειο..λογου χαρην εγω το αμαξι μου δεν μπορουσα ποτε να το παρω cash αλλα ειμαι πολυ εναντιων στις πιστωτικες και σε αυτα!ακομα και αν οι δοσεις ειναι ατοκες σε προτρεπουν να παρεις κατι και δεν σκεφτεσαι εκεινη την στιγμη οτι αν ειχες τα λεφτα θα το επερνεσ τωρα οχι...σκεφτεσαι πως θα μπορω ευκολα να το κσεπληρωσω και το περνεις!μετα μαζευονται ολα αυτα που εχεις παρει και να πως χρεωνονται μεχρι το λαιμο!
Υπαρχει ομως και γενικα ακριβεια στις μερες μας... δεν ειναι ολα θεμα υπερκαταναλωτισμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Υπάρχει ακρίβια φυσικά και υπάρχει αλλα όχι τόσο όσο δείχνουν ότι υπάρχει, πετάνε τα ψηλά επειδή είναι λίγα χωρίς να καταλαβένουν ότι είναι κάποιο ποσό που κάποτε δεν θα πετιώταν, πάντως βλέπω τα στραβά και φουντώνω κάθε τόσο, απ την άλλη η ξεροκεφαλιά των πολιτικών που δεν καταλαβένουν ότι ο κόσμος ΠΡΕΠΕΙ να πάρει χρήμα παραπάνω, του αξίζει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Υπάρχει ακρίβια φυσικά και υπάρχει αλλα όχι τόσο όσο δείχνουν ότι υπάρχει, πετάνε τα ψηλά επειδή είναι λίγα χωρίς να καταλαβένουν ότι είναι κάποιο ποσό που κάποτε δεν θα πετιώταν, πάντως βλέπω τα στραβά και φουντώνω κάθε τόσο, απ την άλλη η ξεροκεφαλιά των πολιτικών που δεν καταλαβένουν ότι ο κόσμος ΠΡΕΠΕΙ να πάρει χρήμα παραπάνω, του αξίζει;)
Ανηκουμε στην Ε.Ε και παρολα αυτα εχουμε ακομα 630ευρω βασικο μισθο και παρολα αυτα οι τιμες ολων των υλικων αγαθων συνεχως ανεβαινουν!!
Δεν μας φενονται και τπτ πλεον το ευρω!εχεις στο πορτοφολι σου 15 ευρω και νιωθεις οτι δεν εχεις τπτ πανω σου!κιομως αυτα τα 15ευρω καποτε ηταν πεντοχιλιαρο!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ανηκουμε στην Ε.Ε και παρολα αυτα εχουμε ακομα 630ευρω βασικο μισθο και παρολα αυτα οι τιμες ολων των υλικων αγαθων συνεχως ανεβαινουν!!
Δεν μας φενονται και τπτ πλεον το ευρω!εχεις στο πορτοφολι σου 15 ευρω και νιωθεις οτι δεν εχεις τπτ πανω σου!κιομως αυτα τα 15ευρω καποτε ηταν πεντοχιλιαρο!!!!!!

Σίγουρα έχει επιφέρει μεγάλες αλλαγές η αλλαγή του νομίσματος απλά ειναι λάθος ποιά να νομίζουμε ότι 15 ευρώ είναι 5.100 δρχ. Η ισοτυμία αυτή ήταν πρίν απο 8 χρόνια (τότε δεν άλλαξε αν δεν κάνω λάθος) οπότε μέσα σε 8 χρόνια μέ έναν πληθορισμό της τάξεως του 4% τα 15ευρώ είναι 3.843δρχ και όχι 5.100.
Το 1,341 ήταν μια "κλειδωμένη" ισοτημία για εκείνη την περιοδο.
Σίγουρα κάποια προιόντα έχουν ακριβήνει αλλα απο την άλλη έχουν φτινήνει και κάποια όπως τα ηλεκτρονικά προιόντα για παράδειγμα, και αν δεις τις παγκόσμιες τάσεις τώρα ποιά πουλάει το φτηνό.
Η εποχή του lidl που έχει αρχίζει να καθιερώνετε ποιά προστάζει για το φτηνό φρούτο, ποτό, λαχανικό κτλ οποτε είναι αποκλειστικά στο χέρι μας αν μειώσουμε τις τιμές κάποιων προιόντων.
Όπότε αν ο χ παραγωγός θέλει να πουλάει το αγγούρι 1 ευρώ μπορεί κάλιστα να το βάλει .... το ράφι!:P και εσύ να πας να το αγοράσεις σε μικρότερη τιμή απο το γειτονικό σου σουπερ μάρκετ (μεγάλης αλυσίδας).
Το θέμα μας δεν είναι το πόσο πουλάει ο κάθε ένας, απλά επιτέλους να μάθουμε να συγκρατούμε και να μην εθελοτυφλούμε στις τιμές που μας λένε, η ενήμέρωση πάνω στις κανονικές τιμές έιναι ένα πολύ σημαντικό βήμα, ο ανταγωνισμός αναλαμβάνει τα υπόλοιπα.
Π.χ την μπύρα τα delivery την πουλάνε 1,50€ στο μίνι μάρκετ 1€ και στο σούπερ μάρκετ 0,80€! Αν κάθεσε και την παραγγέλνεις αντί να πάς μέχρι το σούπερ μάρκετ να την αγοράσεις τότε μην σου φάινετε ακριβή, θές και την πληρώνεις και δεν φτάιει το ευρώ σε τίποτα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Όμως ρε Γιάννη (δεν ξέρω τις τιμές εκτός Αθήνας) αλλά όταν η ντομάτα πια το καλοκαίρι δεν πέφτει κάτω από το 1 ευρώ (340δρχ τότε 225 τώρα) και από το 1995 έως το 2000 ήταν χοντρικά σταθερή στις 100δρχ τι να πεις. Με την δραχμή ο πληθωρισμός ήταν μεγαλύτερος κι όμως στα τρόφιμα οι αυξήσεις ήταν πολύ μικρότερες.
Εγώ νομίζω ότι υπάρχει και εκμεταλλέυση.
Και δεν μιλάω από την πλευρά του καταναλωτικού όντος, δεν είμαι καθόλου, ούτε κάρτες, ούτε δάνεια κλπ. Και πιστεύω ότι οι προτεραιότητες μας έχουν αλλοιωθεί με όλα αυτά. Όμως τα τρόφιμα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
'Οταν σκέφτομαι μια οικογένεια με δυο βασικούς και νοίκι νομίζω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Όμως ρε Γιάννη (δεν ξέρω τις τιμές εκτός Αθήνας) αλλά όταν η ντομάτα πια το καλοκαίρι δεν πέφτει κάτω από το 1 ευρώ (340δρχ τότε 225 τώρα) και από το 1995 έως το 2000 ήταν χοντρικά σταθερή στις 100δρχ τι να πεις. Με την δραχμή ο πληθωρισμός ήταν μεγαλύτερος κι όμως στα τρόφιμα οι αυξήσεις ήταν πολύ μικρότερες.
Εγώ νομίζω ότι υπάρχει και εκμεταλλέυση.
Και δεν μιλάω από την πλευρά του καταναλωτικού όντος, δεν είμαι καθόλου, ούτε κάρτες, ούτε δάνεια κλπ. Και πιστεύω ότι οι προτεραιότητες μας έχουν αλλοιωθεί με όλα αυτά. Όμως τα τρόφιμα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
'Οταν σκέφτομαι μια οικογένεια με δυο βασικούς και νοίκι νομίζω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα.

Αν γινόταν ένα μαζικό μποιοκοτάζ στον πάραγωγό που την έχει 1 ευρώ νομίζεις δεν θα την κατέβαζε?
Το ευρώ απλά είναι μια καραμελίτσα στην οποία στηρίζονται πολοί για να αισχροκερδίσουν εις βάρος μας. Απλά στηρίζονται στην στρογγυλοποίηση για να μας εκμεταλευτούν, εφόσον το αφήνουμε φταίμε.
Δεν δικαιολογείτε να μην έχουν συναίσθηση του νομίσματος μας μετά απο τόσα χρόνια και να καθόμαστε να τα πληρώνουμε παρότι τα βλέπουμε ακριβά.
Το θέμα έιναι αυτό που είπα και πρίν να κοιτάμε τις τιμές οι περισσότεροι κοιτάνε μόνο το αποτέλεσμα το ότι πάνε για παράδειγμα παίρνουν 2-3 πράγματα και δίνουν 20 - 25 ευρώ έχει κοιτάξει π.χ πόσο έχουν οι 3 τόνοι rio mare? 5,50€ ξέρεις πόσο έχει 1 κιλό φρέσκο ψάρι τσιπούρα. 7 € και 8€ έχει ένα κιλό αρνί!!!!
Γιατί λοιπόν να κάτσω να φάω κονσέρβα τόνο και να μην αγοράσω η κρέας ή φρέσκο ψάρι?
Αν η rio mare πέσει σε πωλήσεις κατα 20% θα σου πω εγώ για πότε θα κατέβει στα 3,50€ ο τόνος άκου 2.000 δρχ 3 κονσέρβες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Με την αλλαγή από δρχ σε € ότι παλιά είχε 100 δρχ πήγε αμέσως στο 1€. Επιπλέον όλες οι τιμές ανεβαίνουν χοντρικά κατά 0,50€ όποτε παίρνουν αύξηση, δηλαδή από το 1€ στο 1,50€ και μετά στο 2€, κλπ. Είναι δυνατόν να έχει φτάσει ο καφές 4€ στην καλύτερη; Πήγα να πάρω καφέ από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων που πουλάνε καφέ και σάντουιτς, τυρόπιτες, κλπ. και μου ζήτησαν για ένα μεσαίο ποτήρι που το πήρα στο χέρι :eek: 5,50€!!!!!!
Να μου πεί κάποιος σε ποια άλλη πόλη στο εξωτερικό έχει ο καφές, και μάλιστα αυτός που παίρνεις στο χέρι 5,50€!!!
Μόνο στο Πικαντίλι στο Λονδίνο έχω πληρώσει πιο ακριβά έναν καφέ, αλλά εκεί οι μισθοί είναι και τριπλάσιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Με την αλλαγή από δρχ σε € ότι παλιά είχε 100 δρχ πήγε αμέσως στο 1€. Επιπλέον όλες οι τιμές ανεβαίνουν χοντρικά κατά 0,50€ όποτε παίρνουν αύξηση, δηλαδή από το 1€ στο 1,50€ και μετά στο 2€, κλπ. Είναι δυνατόν να έχει φτάσει ο καφές 4€ στην καλύτερη; Πήγα να πάρω καφέ από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων που πουλάνε καφέ και σάντουιτς, τυρόπιτες, κλπ. και μου ζήτησαν για ένα μεσαίο ποτήρι που το πήρα στο χέρι :eek: 5,50€!!!!!!
Να μου πεί κάποιος σε ποια άλλη πόλη στο εξωτερικό έχει ο καφές, και μάλιστα αυτός που παίρνεις στο χέρι 5,50€!!!
Μόνο στο Πικαντίλι στο Λονδίνο έχω πληρώσει πιο ακριβά έναν καφέ, αλλά εκεί οι μισθοί είναι και τριπλάσιοι.

Γιατί 5 σουβλάκια 10 ευρώ, τι σου λέει? 682δρχ το σουβλάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Γιατί 5 σουβλάκια 10 ευρώ, τι σου λέει? 682δρχ το σουβλάκι!

Ωχ...όντως, αυτό δεν το είχα συνειδητοποιήσει!!!!!:P......Ορίστε κάθε μέρα αισθάνομαι και πιο πολύ κορόϊδο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top