Μήπως τελικά μόνο έτσι θα "ξυπνησουμε";

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
το ειδα εχθες απο το σπιτι τις μικρης, φρικαρα με την διαφημηση λεμε, και ναι ειναι καιρος να ξυπνησουμε - ΟΛΟΙ - αυτα που δειχνει η διαφημηση ειναι πραγματικα και συμβαινουν στην ζωη καθημερινα!!!


εσυ χαντερακι ομως πατας το γκαζακι ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
εσυ χαντερακι ομως πατας το γκαζακι ε?

ναι το παταω που και που, οταν ομως ειμαι απολυτα σιγουρος οτι ειμαι καλα και μπορω να ανταπεξελθω στον τροπο οδηγησης μου, οταν ειμαι κουρασμενος κτλ δεν το παταω και επισης ΜΟΝΟ στην εθνικη (στην περιπτωση που ανεφερε η kajira)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ναι το παταω που και που, οταν ομως ειμαι απολυτα σιγουρος οτι ειμαι καλα και μπορω να ανταπεξελθω στον τροπο οδηγησης μου, οταν ειμαι κουρασμενος κτλ δεν το παταω και επισης ΜΟΝΟ στην εθνικη (στην περιπτωση που ανεφερε η kajira)


ναι αλλα αυτο που λεω παντα δεν ξερεις σε τι κατασταση ειναι ο απεναντυ σου ετσι φαντασου να πηγαινει κ αυτος με 200 ε?:hmm:

παντα σκεφτομαστε μονο τον εαυτο μας δεν σκεφτομαστε τι μπορει να κανουν οι αλλοι...

κ αν πεταχτει ενα ζωο τι θα κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
οταν ειναι να ανοιξω στα 160 η 200 - δεν εχει σημασια η ταχητητα - η θα ειναι αδειος ο δρομος, και εαν δεν ειναι κραταω ασφαλες αποστασεις, το εαν θα πεταχτει ζωο εκεινη την στιγμη δεν μπορει να το καθορισει ΚΑΝΕΙΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πάντος αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι κοροιδέυουν τον άντρα μου επιδή πηγαίνει σιγά, ποτέ δεν κατάλαβα το λόγο, πάντα στο αμάξι ακόμα και οι πίσω οι δικοί μας φοράνε ζώνη και πάντα άντε το πολλύ μέχρι 90 να πάει ξέρω ότι ρημάζουμε το αμάξι άλλα δεν με νοιάζει, φτάνει που όλοι είμαστε ασφαλείς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μερικες διαφημισεις απο αυτες που μπηκαν τις ειχα δει καποτε και ελεγα απο μεσα μου "μπραβο" που τις εφτιαξαν και που τις εδειξαν (οπου και οσο τις εδειξαν).

Δυστυχως εδω δε δειχνουν τετοια. Εγω καποτε ειχα προτεινει σε μια στατιστικη ερευνα, να βαζουν και αφισες απο ατυχηματα στους δρομους.

αντι να μας φλομωνουν με ενα σωρο βλακειες διαφημισεις, ας βαζουν 10 τετοιες την ημερα και κατι θα κανουν. Αλλα ΚΑΘΕ μερα, ωστε να μην ξεχνιεται. Οχι πλυση εγκεφαλου μονο για να αγοραζουμε...

Οσο για την ταχυτητα, ναι μεν αυξανει τις ζημιες, αλλα να μην ειμαστε και απολυτοι. Υπαρχουν καταστασεις οπου τα 180 ειναι ασφαλη, και τα 80 οχι. Και τελικα η βλακεια σκοτωνει κυριως, οχι η ταχυτητα.

Στην Εθηνικη που εχει φαρδυ τσιμεντενιο διαζωμα πχ, αν εχει πολυ λιγα αυτοκινητα, και ειναι σε καλη κατασταση το αυτοκινητο, μπορεις με αρκετη ασφαλεια να πας οσο παει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πάνω σ'αυτό που λες Lorien περί ταχύτητας, στη Λιβύη ο μπαμπάς μου πήγαινε με 140 και η μητέρα μου (που εδώ του φώναζε απ' τα 100) ούτε που καταλάβαινε ότι πήγαινε με τόσα.
Μιλάμε όμως για δρόμους με 3 λωρίδες σε κάθε ρεύμα ατελείωτες ευθείες (μέσα στην Έρημο γαρ!)
Έχει μεγάλη σημασία η ποιότητα του δρόμου σε σχέση με την ταχύτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Έχει μεγάλη σημασία η ποιότητα του δρόμου σε σχέση με την ταχύτητα.

αυτο ακριβως!!!!


στην Νοτια Αφρικη η εθνικη Αθηνων Λαμιας ας πουμε ειναι στενακι εκει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Η ταχυτητα απο μονη της ειναι μιση αληθεια.
Στην autostrada στην Ιταλια τα 120 ειναι "λιγα" αλλα υπαρχουν και περιοχες (ακομα και περιερειακοι δρομοι) οπου τα 40 ή τα 60 ειναι πολλα.
Και πολλες ορες αυτοι οι δρομοι σε ξεγελανε για το αντιθετο.
Εαν απλο παραδειγμα ειναι ο δρομος της Δαλαμαναρας οπου οδηγει στο Ναυπλιον.(εαν περασεις μεσα απο το Αργος)
Αυτος ο δρομος εινια μια μεγαλη ευθεια αλλα εχει πινακιδα στα 60.
Εσυ λες "μα καλα, μ@λακες ειναι?"
Και οι περισσοτεροι πανε με 100+
Δεν ξερουν ομως οτι δεξια κι αριστερα ειναι γεματος παραδρομους (χωρια αλλα και μαγαζια) οπου βγαινουν αυτοκινητα απο χωρια και γεωργικα μηχανηματα,υπαρχουν σχολεια σε 2-3 σημεια της και τελος, ο δρομος δεν εχει καλη κατασκευη.
Στα 60 οταν σου πεταχτει κατι το κοκκαλωνεις και τελειωσε.(και παλι μπορεις να τον ακουμπησεις τον αλλο)
Στα 100+ και να το κοκκαλωσεις, θα φιληθειτε αγρια.

Τεσπα,η οδηγηση και η ταχυτητα εχει τις ωρες και τις στιγμες της.Εαν δεν ξερεις πως να αντιδρασεις σε ορισμενα απροοπτα τοτε κακο ειναι να μην κανεις τον ταρζαν.
Μην ξεχναμε οτι πιλοτος μαχητικου F16 εχει χρονο αντανακλασης 3δευτερολεπτα.
Φανταστειτε ενας απλος οδηγος....


Και σε αυτο που ειπε η corpse πιο πισω, δυστυχως σε πολλα τετοια δυστυχηματα ο φταιχτης δεν ειναι ο μονος που παθαινει κατι ή σκοτωνεται...Τις περισσοτερες φορες την πληρωνει αυτος που απλως...."πηγαινει" καπου.
Μακαρι να αρχισουν να προβαλλονται τετοια σποτακια και μακαρι ο κομπος που μας πιανει τωρα που τα βλεπουμε, να μας ερχετε καθε φορα που θα καθομαστε πισω απο το τιμονι.
Για να οδηγουμε ΣΥΝΕΤΑ!Οχι φοβισμενα, αλλα με συνεση ωρημοτητα και γνωση του τι κανουμε!)


P.S. Σ'ευχαριστω κακερλακι.Ευχομαι απο αυριο κιολας αυτοι οι οδηγοι και αυτα τα φαινομενα να ειναι οι εξαιρεσεις και οχι ο κανονας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Οσο για την ταχυτητα, ναι μεν αυξανει τις ζημιες, αλλα να μην ειμαστε και απολυτοι. Υπαρχουν καταστασεις οπου τα 180 ειναι ασφαλη, και τα 80 οχι. Και τελικα η βλακεια σκοτωνει κυριως, οχι η ταχυτητα.

υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία δυστυχώς είναι απόλυτα
Ναι μεν τα 80 μπορεί να μην είναι ασφαλή σε κάποιες περιπτώσεις αλλά τα 180 δεν είναι ασφαλή σε καμία περίπτωση.
Ο χρόνος που χρειάζεται αντανακλαστικά ο οδηγός με αυτή την ταχύτητα έχει χάσει το παιχνίδι από χέρι.
Δεν είναι μόνο το με πόσα θα πέσεις πάνω σε κάτι ή κάποιον αλλά και πόσο χρόνο έχεις στην διάθεση σου για να το επεξεργαστεί ο εγκέφαλος σου, να δώσει εντολή και τελικά να αντιδράσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία δυστυχώς είναι απόλυτα
Ναι μεν τα 80 μπορεί να μην είναι ασφαλή σε κάποιες περιπτώσεις αλλά τα 180 δεν είναι ασφαλή σε καμία περίπτωση.

:thumbup:

Η συγκεκριμένη διαφήμιση δεν είναι τίποτα μπροστά στις φωτογραφίες της Jacqueline...

Δυστυχώς, όμως, τέτοιες εικόνες μάλλον δεν έχουν και μεγάλη αποτρεπτική αξία. Ο ανεύθυνος, αναίσθητος, απαίδευτος άνθρωπος που οδηγάει επικίνδυνα και επιθετικά υποψιάζομαι πως δεν επηρεάζεται ιδιαίτερα ούτε από διαφημίσεις ούτε από φωτογραφίες ούτε από τίποτα. Αλλά καλό είναι να τα βλέπουμε αυτά εμείς οι υπόλοιποι, που θέλω να πιστεύω ότι είμαστε η συντριπτική πλειοψηφία, που μπορεί κάποια στιγμή να γινόμαστε επικίνδυνοι στο δρόμο επειδή έχουμε δυνατό αμάξι ή υπερεκτιμάμε τις δυνατότητες μας ή επειδή αποκτάμε με τον καιρό κακές οδηγικές συνήθειες.

Οι περισσότεροι ξεχνάμε τι ακριβώς είναι αυτό που κάνουμε όταν οδηγούμε. Ξεχνάμε, δηλαδή, λόγω της καθημερινής εξοικείωσης ότι χειριζόμαστε ένα βαρύ μεταλλικό θηρίο που κινείται με τρομακτικές και εντελώς αφύσικες για το σώμα μας ταχύτητες. Φυσικά ξεχνάμε και πως στη χώρα η πρώτη αιτία θανάτου στις ηλικίες των 18 εώς 44 είναι τα τροχαία ατυχήματα. Το έχουμε συνηθίσει, έτσι απλά. Είναι κάτι που συμβαίνει μόνο στους άλλους κι ας είναι στατιστικά επιβεβαιωμένο πως όλοι, όσο και να προσέχουμε, θα έχουμε τουλάχιστον ένα (σοβαρό ή μη) ατύχημα με το αυτοκίνητο μας.

Όποιος δεν καταλαβαίνει ας πάει ν' αγοράσει ένα ρεβόλβερ, να το γεμίσει, να βγάλει την ασφάλεια, να το βάλει στο βρακί του και να κάνει κάθε πρωί 10 φορές το γύρο ενός οικοδομικού τετραγώνου τρέχοντας. Και μετά βλέπουμε πόσο μάγκας είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παντως οι περιπτωσεις τετοιων ηλιθιων οδηγων (ναι τους θεωρω ηλιθιους) ειναι δυστυχως πολλες...
Κλασσικο παραδειγμα και τοσο μα τοσο σχετικο με την πρωτη διαφησμιση ειναι το παρακατω video.
Απο Ελληνες οδηγους οι οποιοι περηφανευονται και χαιρονται να κανουν μαλ....
Kourabas seismoplikta in 35 secs

Τα συλληπητηρια μου κυριοι...:down: :down: :down: :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μου αρέσει που αυτοί, στο παραπάνω video, χαίρονται και από πάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
ΖΩΑ τιποτα αλλο!!!


ΖΩΑ Ε ΖΩΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Aακοπο ερωτημα αυτο που θα θεσω, αλλα ΕΑΝ, λεω ΕΑΝ, την στιγμη που προσπερνουσαν απο ΔΕΞΙΑ (οχι ρε π@υστη μου!Απο δεξια και μεσα σε πολη!:mad: ) ο οδηγος που ηταν στην αριστερη λωριδα πανικοβαλοταν οπως τους εβλεπε και το εκοβε κι αυτος δεξια, ΤΙ θα γινοταν?:|
Και το οτι εκαναν αυτη την γαμωδιαδρομη τι τους χαρισε?
(Περαν απο το παρασημο της ανοιχτης παλαμης που προσωπικα τους εδωσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λίγα απλά μαθηματικά έτσι απλά για να έχουμε

Είμαστε στην ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΥΘΕΙΑ πηγαίνοντας με 180χλμ την ώρα. Αυτό σημαίνει ότι διανύουμε 500μέτρα το δευτερόλεπτο....
Εστω ότι ο μέσος οδηγός έχει χρόνο απόκρισης 3 δευτερόλεπτα... ίσος δηλαδή με τον χρόνο απόκρισης στους οδηγούς της F1.... αυτόματα σημαίνει ότι σε 3 δευτερόλεπτα έχουμε διανύσει 1,5 χιλιόμετρο...

Αλήθεια... πόσα μέτρα μπροστά βλέπουμε ότι υπάρχει πρόβλημα και αναγκαιότητα στάσης του οχήματος μας? Νομίζω ότι ένας αετός βλέπει κάπου στο χιλιόμετρο...

(Θοδωρή με διαβάζεις ε? :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Είχα δει και παλιότερα στο youtube τη διαφήμιση με την κοπέλα που παραθέτει στο δεύτερο link στο αρχικό μήνυμα ο Μάριος και αν δεν κάνω λάθος, πρόσφατα την πέτυχα και σε ελληνικό κανάλι.

Η εν λόγω διαφήμιση είναι εδώ

Επίσης να πω κάτι που μου έκανε εντύπωση. Είχα πετύχει τις προάλλες σε ένα άλλο site ένα post απο κάποιον ένα κείμενο μιας δημοσιογράφου η οποία ως έλεγε βρέθηκε σε ένα ατύχημα όπου ένα αυτοκίνητο με μεθυσμένους είχε χτυπήσει μία κοπέλα, που είχε φροντίσει να μην πιει για να οδηγήσει με ασφάλεια μέχρι το σπίτι της. Η δημοσιογράφος λοιπόν πλησίασε υποτίθεται την κοπέλα ενώ ήταν στο δρόμο και την άκουσε να παραμιλάει και να λέει οτι έκανε όπως της είχε πει η μητέρα της και δεν είχε πιει, και οτι ήταν άδικο και άλλα τέτοια συγκινητικά. Κατ ' εμέ αυτό το κείμενο ήταν ψεύτικο, δηλαδή δεν πιστεύω οτι επέτρεψαν στην δημοσιογράφο να πλησιάσει την υποτιθέμενη χτυπημένη ούτε η υποτιθέμενη χτυπημένη έλεγε δύο σελίδες κείμενο με σοβαρά τραύματα στο κεφάλι. Ωστόσο, αν και ψεύτικο (κατ' εμέ πάντα) γραμμένο για καλό σκοπό. Δεν ξέρω όμως και αν το πετυγχαίνει μιας και τα σχόλια που διάβασα απο κάτω, γραμμένα απο επικίνδυνους φίλους των αυτοκινητών υποστήριζαν οτι "Να! Ακόμα και αν δεν πιεις πάλι έχεις πιθανότητες να την πάθεις"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μην ξεχναμε οτι πιλοτος μαχητικου F16 εχει χρονο αντανακλασης 3δευτερολεπτα.
Φανταστειτε ενας απλος οδηγος....
Mariε μηπως εννοεις "χρονος αντιδρασης" ; Το "αντανακλασης" δε το εχω ξανακουσει. Ο χρονος αντιδρασης του μεσου οδηγου (νηφαλιου, και οχι κουρασμενου) ειναι περιπου 1.5 δευτερολεπτα.

Ναι μεν τα 80 μπορεί να μην είναι ασφαλή σε κάποιες περιπτώσεις αλλά τα 180 δεν είναι ασφαλή σε καμία περίπτωση.
Δε νομιζω οτι ισχυει απολυτα αυτο. αλλωστε σημασια εχει ο σχετικος κινδυνος (αλλιως να μη βγαινουμε απο το σπιτι). Σε Εθνικο δρομο, με απουσια μεγαλης κλισης στροφων, με 3-4 λωριδες κυκλοφοριας ανα ρευμα, και τσιμεντενιο διαζωμα στη μεση, που ειναι το προβλημα ; Για να γινει κατι σε τετοιες καταστασεις πρεπει να γινει τοσο αποτομα που δε θα προλαβεις να κανεις τιποτα. Περιπτωση στην οποια και με το οριο 130 να πηγαινεις το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις.

Ο χρόνος που χρειάζεται αντανακλαστικά ο οδηγός με αυτή την ταχύτητα έχει χάσει το παιχνίδι από χέρι.
Ενω με τα 130 του νομιμου οριου θα προλαβει λες ; Μπα...Σε τετοιους μεγαλους δρομους τα ατυχηματα συνηθως ειναι ,οταν δεν υπαρχει διαζωμα, να μπει ο αλλος στο ρευμα σου οποτε αμα προσθεσεις και τη δικη του αντιθετης φοράς ταχυτητα, δε προλαβαινεις τιποτα.

Σε άλλους δρομους, αλλαζουν τα πραματα. Μεσα στην πολη και το να πηγαινεις 50 αντι για 65 μπορει να ειναι σωτηριο.

Λίγα απλά μαθηματικά έτσι απλά για να έχουμε

Είμαστε στην ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΥΘΕΙΑ πηγαίνοντας με 180χλμ την ώρα. Αυτό σημαίνει ότι διανύουμε 500μέτρα το δευτερόλεπτο....
Κοψε κατι. 50 μετρα το δευτερολεπτο :P 500, πανε τα υπερηχητικα τζετ :P

Εστω ότι ο μέσος οδηγός έχει χρόνο απόκρισης 3 δευτερόλεπτα... ίσος δηλαδή με τον χρόνο απόκρισης στους οδηγούς της F1...
3 πραγματα αθροιζουμε : χρονο αντιληψης (ο χρονος που χρειαζεται ο οδηγος να αντιληφθει τον κινδυνο), χρονος αντιδρασης (ο χρονος που χρειαζεται ο οδηγος για να επιλεξει να κανει κατι) και χρονος δρασης (ο χρονος που χρειαζεται η πραξη που θα κανει ο οδηγος μεχρι να αρχισει να εχει αποτελεσμα). Το τελευταιο ειναι πολυ μικρο. Συνολικα, ο μεσος οδηγος, οπως ανεφερα και πριν, αντιδρα σε 1.2-1.5 δευτερολεπτα. Οι οδηγοι της F1 μαλλον σε λιγοτερο.

Οποτε στο παραδειγμα σου, σε 1.5 δευτερολεπτα θα δυανισει 75 μετρα.
Αν ετρεχε 130 (το οριο) περιπου 55 μετρα. 55 πριν καν ξεκινησεις να φρεναρεις ! Αν σου πεταχτει κατι στο δρομο λοιπον, ή μπει καποιος απο το αλλο ρευμα, προφανως δε σε σωζει καμια απο αυτες τις ταχυτητες. Ουτε 80 να πηγαινες.

Αλήθεια... πόσα μέτρα μπροστά βλέπουμε ότι υπάρχει πρόβλημα και αναγκαιότητα στάσης του οχήματος μας? Νομίζω ότι ένας αετός βλέπει κάπου στο χιλιόμετρο...
Παντως σε μεγαλους δρομους, οπου οι ευθειες ειναι πολλες και οι στροφες μικρης γωνιας, η ορατοτητα ειναι πολυ καλη. Για να γινει κατι που θα πεις οτι το προλαβαινεις, πρεπει να ναι καμια καραμπολα που δε πολυφαινοτανε λογω μικρης στροφης...και τρχοντας λιγοτερο μπορει να προλαβεις να φρεναρεις (ή αν πεσεις πανω της, να πεσεις με λιγοτερα).

Ε ειναι αρκετα σπανιο αυτο ομως. Και συνηθως γινεται με κακοκαιρια οπου δεν πρεπει να τρεχουμε ουτως η αλλως.

Μεσα στην πολη ομως, το να πας με 50 εχει μεγαλη διαφορα με το 65, γιατι ειναι πολλα τα περιστατικα που κατι μπορει να πεταχτει μπροστα σου , ενας πεζος πχ, και εκει που θα τον χτυπαγες με 65, με 50 σταματας μπροστα του.

Δε λεω βεβαια οτι επειδη σε καποιες περιπτωσεις δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες, να τρεχουμε πιο πολυ. Απλα πιστευω οτι πολυς κοσμος τα βλεπει λιγο μαυρα-ασπρα στο θεμα ταχυτητα, ενω το βασικο προβλημα ειναι η βλακεια(επικινδυνοι ελιγμοι) , και η απερισκεψια (ποτο, υπνηλια κλπ).

Στο βιντεακι δεν βλεπω κατι τραγικο. 2 παιδια , ο συνοδηγος να τον εχει πιασει νευρικο γελιο ή να εχει πιει (κουναει την καμερα και γελαει συνεχεια), δε τρεχουν πολυ αν προσεξετε ποσο αργα πανε τα αλλα οχηματα. Και εκαναν μια προσπεραση απο δεξια, που παιζεται γιατι μπορει να ειπωθει και απλη αλλαγη λωριδας.

Αυτα δεν ειναι τιποτα παιδια. Εδω γινονται αλλα και αλλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Nai Lorien Χρονο αντιδραση;.Δικιο εχεις...;)
Το 3 δευτερ0ολεπτα το ειχα ακουσει σε μια συνεντευξη απο εναν οδηγο αγωνων ο οποιος νομιζω πως γραφει και σε μεγαλα περιοφικα για αυτοκινητα.Παντως ειχε πει 4δευτερα σιγουρα.
Οπωςε και να εχει ο οποιος συχσετισμος με οποιονδηποτε πιλοτο, ειναι αστοχος (οχι οτι κανεις εσυ) γιαιτ εκεινοι ειναι συγκεντρωμενοι σε ενα και μονο πραγμα κι εχουν και απιστευτη εκπεδευση και ικανοτητες...
Οι πρισσοτεροι οδηγοι οταν οδηγουν ΔΕΝ ειναι συγκεντρωμενοι μονο σε αυτο.
Οποτε αλλα να σκασει το λαστιχο στον Ραικονεν με 250 χιλιομετρα σε πιστα κι αλλο σε εμενα με 150 σε δρομο και με αλλα αυτοκινητα διπλα...

Το τελευταιο που λες οτι γινονται "αλλα κι αλλα" οσο σωστο κι αν ειναι (που ειναι) προσωπικα εχω κουραστει να το ακουω στο καθε θεμα.:(
Το οτι γινονται αλλα δεν αναιρουν την οποια σοβαροτητα "αυτων".;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το 3 δευτερ0ολεπτα το ειχα ακουσει σε μια συνεντευξη απο εναν οδηγο αγωνων ο οποιος νομιζω πως γραφει και σε μεγαλα περιοφικα για αυτοκινητα.Παντως ειχε πει 4δευτερα σιγουρα.
Σε διαβεβαιω οτι σιγουρα κανει λαθος αν ειπε ετσι. Ειναι τεραστιο το νουμερο 3,4 δευτερολεπτα. Δες το και μονος σου, οταν πχ βλεπεις γατα να περναει το δρομο ποσο γρηγορα πατας φρενο. Το 1.5 δευτερολεπτα που ανεφερα ειναι και μεσος ορος. Σκεψου οτι καποιοι εχουν 2 και καποιοι 1.

Σιγουρα το οτι γινονται αλλα δεν αναιρει αυτο, αλλα πρεπει να βλεπουμε και την ολη εικονα. Αν φωναζουμε ΖΩΑ αυτους που εκαναν μια αλλαγη λωριδας δεξια και πηγαιναν λιγο γρηγορα σε κατοικοημενη περιοχη, τοτε τι θα πουμε για αλλες ταρζανιες ; Ξερεις ποσο συχνα γινονται αυτο που εγινε στο βιντεο ; Καθε μερα χιλιαδες φορες. Τηρει κανενας το οριο ; Πανε ποτε οι αργοι δεξια ωστε να περασουν οι γρηγοροι απο αριστερα ; Καπου κινδυνευουμε να χασουμε το δασος δλδ.

Αυτοι που δε σταματανε με στοπ, που περνουν με κοκκινο, που κανουν σβουρες κολιες και σφηνες σε κατοικημενες περιοχες, ειναι το δασος. Οχι ενα οχημα που αντι 55 πηγαινε 75 και καποια στιγμη αλλαξε λωριδα χωρις να τηρησει μεγαλες αποστασεις. Αυτο θελω να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top