Η μεγαλύτερη "στραβή", "πισώπλατη μαχαιριά" που σας έχουν κάνει!

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από trobas :
απο οτι καταλαβα απο τα replies και λιγο απο το μπερδεμενο μου μυαλο...η καλυτερη εκδικηση ειναι να τους αφησεις να βγαλουν τα ματια τους μονοι τους...εγω πολες φορες ενιωσα την επιθιμια να τους κανω κακο η φανταστικα να παθαινουν τα χιλια δυο...αλλα τελικα μετα απο τις φαντασιοσεις αυτες δε νιωθω καλυτερα...νιοθω το ιδιο σκουπιδι με αυτους που ευχομαι κακο...οποτε η  κακη επιρροη μου ανοιξε τα ματια...αυτο που κανανε ειναι φρικτο...οι συνεπειες της επιλογις τους θα τους φανε, οχι εγω...και ειμαι οκ με αυτο κι ας ποναω ακομα...ποναω γιατι ειχα καλες στιγμες μαζι της και ηθελα να ειμαστε ακομα ετσι τωρα...ποναω γιατι ενω μου εκανε ολα αυτα νιωθω ακομα τριφερα μεσα βαθια μου...ποναω γιατι φοβαμαι τους ανθρωπους και τι μπορει να μου κανουνε..ποναω γιατι θα μου π αρει καιρο να δεθω παλι με αλλη...αχ.....
συμεριζομαι το κολλημα σου αφου εισαι κομη in love αλλα μην περιμενεις δεις τι κακο θα τους σειμβει περιμενε απλως να βρεις την επομενη και ολα θα πανε καλα... think positive! μην περιμενεις να δεις τα κακα που θα τους σειμβουν...προχωρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έχει δίκιο η επιρροή (δεν το λέω το κακή γιατί δεν το πιστεύω πλέον) πλην όμως για να τα δεις τα πράγματα έτσι με καθαρό μυαλό πρέπει να περάσει χρόνος.. Κι εγώ παλιότερα, ένιωθα πληγωμένος βαθύτατα, καθώς πέρναγε ο καιρός όμως κρατούσα τις ωραίες στιγμές και οι άσχημες ξεθώριαζαν στο πρίσμα του συλλογισμού της επιρροής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Καλησπέρα σ΄όλους ! Ειλικρινά έχω μείνει άφωνη μ'όλα αυτά που διαβάζω κι ας μην κατάφερα να διαβάσω όλες τις λεπτομέρειες.:confused: Δυστυχώς , έτσι είναι , δεν υπάρχει άλλος τρόπος να μάθουμε παρά μόνο μέσα απ΄τα λάθη μας. Μόνο μέσα απ' τον "πόνο" , όποια μορφή κι αν έχει!!! 'Οταν κάποιος μας αδικήσει, η πρώτη μας αντίδραση είναι να θυμώσουμε.Άλλοι εκφράζουν εξωτερικά τον θυμό τους ενώ άλλοι "τον κρατούν μέσα τους" και πικραίνονται σιωπηλά! Με το να εμμένουμε στην πικρία, :( διπλασιάζουμε την αδικία που παθαίνουμε!!! Γιατί απο την μια είναι η αδικία που μας κάνει ο άλλος - κι απ' την άλλη η αδικία που κάνουμε εμείς οι ίδιοι στον εαυτό μας. Δηλητηριάζουμε οι ίδιοι τον εαυτό μας και γινόμαστε ανίκανοι να βιώσουμε την χαρά. " Στη ζωή, άλλοι άνθρωποι θα έρθουν για να μας ευεργετήσουν και άλλοι για να μας αδικήσουν. Αυτή είναι η πραγματικότητα του κόσμου. Άν σήμερα κάποιος με αδίκησε , αύριο θα έρθει κάποιος άλλος για να με ευεργετήσει ΚΑΙ να επαναφέρει έτσι την ισορροπία." :)

Υπάρχει η απελπισία που θεραπεύεται με την υπομονή αλλά και η απελπισία που μας οδηγεί σε αναδιάταξη των προτεραιοτήτων μας!!! Η δεύτερη, αφορά τις περιπτώσεις όπου αυτό που επιζητούσαμε,αυτό που πιστεύαμε ήταν τελικά απατηλό και ψεύτικο , ήταν ένα άπιαστο όνειρο !!! Άρα,
η απελπισία που βιώνουμε , όταν ανακαλύψουμε το "λάθος" μας , μπορεί να είναι πολύτιμη γιατί μας προβληματίζει σχετικά με τους στόχους μας και μας βοηθά να κάνουμε ωριμότεροι πια , μια καινούργια αρχή ! ! !

Ο θυμός μοιάζει με την φωτιά , όπου όταν είναι ανεξέλεγκτη καταστρέφει τα πάντα στο πέρασμα της. Όταν όμως είναι ελεγχόμενη,παράγει πολύτιμη ενέργεια. Έτσι κι ο θυμός όταν μετατραπεί σε τυφλή οργή πληγώνει τους πάντες! Όταν όμως πάρει τη μορφή της ανυποχώρητης αντίστασης εναντίον ενός συγκεκριμένου κακού , είτε αυτό βρίσκεται μέσα μας είτε στην κοινωνία γενικότερα, τότε είναι χρήσιμος και παράγει έργο!!!

Η εκδικητική διάθεση γεννιέται μέσα μας με ύπουλο τρόπο και το τραγικό είναι ότι μας κάνει κι εμάς σκληρούς ανθρώπους , παρόμοιους ίσως μ'αυτόν που αρχικά μας έβλαψε. Αιχμαλωτίζει και δηλητηριάζει :mad: :mad: το συναισθηματικό μας κόσμο , εκτοπίζοντας άλλα ωραία συναισθήματα , ώστε σταδιακά η ικανότητα μας να βιώνουμε :D :D :D χαρά , αγάπη και ηρεμία :worry: να μειώνεται ! ! !


ΥΓ: " Θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη εκ των πρωτέρων , γιατί
σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να "φανώ ως ειδικός-
ψυχαναλυτής στο θέμα" ( αν αυτό συνέβει βέβαια ) , ούτε :redface: :redface: :redface: "να προκαλέσω εντυπώσεις για τις 'γνώσεις' μου" αφού "εξυπακούεται" πως όσα προανέφερα , είναι απλά μια σύμπτυξη αποσπασμάτων από σχετικές πηγές που μοναδικό σκοπό είχαν να "βοηθήσουν" :worry: , όσο αυτό είναι εφικτό , όλους εμας που αισθανόμαστε πληγωμένοι-προδομένοι-αδικημένοι-θυμωμένοι-απελπισμένοι....!!! :redface: Απλά αυτός ήταν ο "δικός" μου τρόπος κι ελπίζω,:worry: έστω και για μια "στιγμή" , να "χάρισε" ηρεμία :) σε κάποιες ψυχές......όπου κι αν βρίσκονται.....:console: :hug: :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Φιλη απο το σχολείο βρεθήκαμε στην ίδια πολυκατηκεία, μαζί λοιπόν στον ίδιο όροφο βάζαμε πιτζαμούλες και πηγαίναμε η μια στο σπίτι της άλλης, ένα πρωινό είμουν στο σπίτι της φίλης έρχετε απροιδοποιητα ο γαμπρός της, χερέτησε και έφυγε, τον ήξερα αυτόν αρκετά καλά, μετά απο μέρες σχολουσα απο την δουλειά, βρεθήκαμε με αυτόν στην είσοδο και ανεβέναμε στον δέυτερο, τον ήξερα και έτσι μπήκα στο ασανσέρ μαζί του.

Μετα απο 2 χρόνια μαθαίνω απο κάποιον κοινό φίλο ότι έγινε μια συζήτηση την ώρα που ήταν και εκείνος εκεί ότι ο τυπάς είπε ότι λυπάτε τον άντρα μου τον κερατά, που είμαι του σχοινιού και του μπαλουκίου, ότι τον γουστάρω αλιώς δεν θα έμπενα μάζί του στο ασανσέρ και ότι είμαι του δρόμου, είπε λοιπόν η ¨"φιλη μου" οτι όχι και ότι παντρέυτηκα παρθένα και εκείνος είπε ακόμα χειρότερα θα του τα έχει φορέσει ήδη, τότε εκείνη είπε ότι έτσι είναι ότι αφού δεν γνώρησα έρωτα θα το κάνω μετά και άρχησε να με χλεβάζει και να με κοροηδέυει, γελούσαν μαζί μου και με τον άντρα μου, έν το μεταξύ αυτό το παιδί που ήταν μπροστά τους είπε ότι η Μαρίνα δεν είναι έτσι και του είπαν ναι καλά εσύ την γουστάρεις για αυτό το λές....

Πρέπει να πώ ότι το παιδί που μου τα είπε, με αγαπούσε πολλά χρόνια, μια έποχή τα είχα κιαι μαζί του και τον χώρησα, όταν παντρέυτηκα απομακρύνθηκε για να μην μου προκαλέσει πρόβλημα στο γάμο μου, εμφανήστηκε μόνο να μου πεί να προσέχω γιατί πίσω μου γίνωντε πράγματα που δεν είναι σωστά, ότι με ξέρει και ότι πρέπει να ξαναφύγει για να μην υπάρξει πρόβλημα.


Πρέπει να πώ ότι έκοψαν και την καλημέρα επιδή λέει θα χωρίσω τα ζευγάρια τέτοια που είμαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
wow...

by the way, πώς και δε συγχωνεύσατε αυτό το θέμα με αυτό;

https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=4331
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το παρόν θέμα μιλάει για διάφορες μαχαιριές...
το άλλο θέμα μιλάει μόνο για φίλους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κουεδίνι ελπίζω ποτέ να μη βρεθώ στη θέση σου.. :/: (αυτή που περιγράφεις εδώ εννοω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apokotou1709

Νεοφερμένος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
αχχχ πριν λιγες μερες ενω ημουν ετοιμος να τα φτιαξω με μια κοπελια παει ενα παιδι που το ενιωθα σαν 2ο κολιτο μου πηγε και ειπε στην κοπελια ''κοιτα εγω και ο Χρηστος(εγω) ειμαστε πολυ καλοι φιλοι και μου αρεσεις και σε μενα'' για να μου κανει χαλαστρα!στο τελος η κοπελα για να μην στενοχωρισει κανεναν δεν τα εφτιαξε με κανεναν!Στο τελος τον συχωρισα(Χθες που το εμαθα απο την κοπελια!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Από πισώπλατες μαχαιριές άλλο τίποτα....
Στο λύκειο...
Μια από αυτές ήταν όταν μια "φίλη" μου τα έφτιαξε με ένα παιδί που ήμουν ερωτευμένη στο λύκειο και μάλιστα? Την ημέρα της γιορτής μου ενω εγώ ήμουν στη γωνία και νόμιζε εκείνη ότι δεν τους έβλεπα....:mad: Το θεϊκό της υπόθεσης ήταν ότι όλο το προηγούμενο διάστημα μου ορκιζόταν ότι του μιλάει μόνο και μόνο για μένα... χαχαχαχαχχαχαχαχ!!!!!

Γενικά....
Προδοσίες, ψεύτικες φιλίες, φιλίες που είχαν μόνο σκοπό το βόλεμα και την εκμετάλλευση και πολλά άλλα... Και το χειρότερο από άτομα που εμπιστεύτηκα τυφλά και αγάπησα πάρα πολύ...:(
Ύστερα από όλα αυτά, αφήνομαι στους ανθρώπους αλλά είμαι δυστυχώς πολύ καχύποπτη (το κλασσικό ναι μεν αλλά....)!!!! Είναι ελάχιστοι οι άνθρωποι που εμπιστεύομαι απόλυτα... Αν μπορώ και πάλι να το πώ έτσι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Έγινε σε περιβάλλον εργασίας.
Αφορούσε τη διαδικασία αναφοράς mystery shopper της εταιρίας προς συγκεκριμένους υπαλλήλους.
Η αναφορά που εστάλη στην εταιρία όπου δούλευα δεν έλεγχε εμένα ως υπάλληλο αλλά μία άλλη υπάλληλο (συνάδελφο) με την οποία η διαφορά στα ονόματά μας ήταν μόνο ένα γράμμα. Κ η συγκεκριμένη αναφορά ήταν αρνητική.
Η δολοπλοκία "παίχτηκε" όταν η συγκεκριμένη υπάλληλος σε συνεργασία με την υπεύθυνη του τμήματος άλλαξαν το γράμμα του ονόματος προκειμένου να αναγράφεται το όνομά μου στην αναφορά για να επιρρίψουν ευθύνες σε μένα.
Βέβαια, η έκβαση της υπόθεσης ήταν υπέρ μου, επειδή, ως υπέρ-τακτική, κρατούσα σε αρχείο όλες τις υποθέσεις που χειριζόμουν αλλά κ επειδή η "μουντζούρα" στο επίσημο έγγραφο της αναφοράς ήταν παραπάνω από εμφανής.
Ωστόσο, αισθάνθηκα πάρα πολύ άσχημα που κάποιος (κ μάλιστα συνάδελφος που συνεργαζόμασταν κ μοιραζόμασταν πάνω από 8 ώρες καθημερινώς στο ίδιο γραφείο) με κατηγόρησε δίχως λόγο κ αιτία, απλά κ μόνο για να απενοχοποιηθεί η ίδια. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Καλά Niyia δεν μπορώ να το πιστέψω! Και οι δύο φέρθηκαν πολύ σκάρτα! :mad::mad::mad:

Όταν μαθεύτηκε η αλήθεια τι είπανε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Η υπεύθυνη με φώναξε στο γραφείο της για να μου το αναφέρει, παρουσία κ της άλλης κοπέλας. Ζήτησα να δω την αναφορά, η οποία δεν ανακοινωνόταν στον υπάλληλο που αφορούσε αλλά στον υπεύθυνο του τμήματος οπου δούλευε ο υπάλληλος. Κ πρόσεξα την μουντζούρα προς έκπληξή μου. Ρώτησα τι ήταν. Ειπώθηκαν πολλές δικαιολογίες ενώπιόν μου κ ζήτησα να γνωστοποιηθεί η συγκεκριμένη επιστολή κ σε κάποιον άλλον υπέυθυνο προκειμένου να διασταυρωθεί το αποτέλεσμα.
Ύστερα από αυτό, μου είπαν πως ίσως να είχε γίνει λάθος.
Ευτυχώς που είχα αποδείξεις τα αρχεία μου κ μια προϊσταμένη η οποία με εμπιστευόταν τυφλά. :/:

Αλλά οκζ, όλα εμπειρίες είναι.
Βέβαια εγώ δεν θα έκανα ποτέ σε κάποιον άλλον κάτι αντίστοιχο, αλλά δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η υπεύθυνη δεν βρήκε μπελά; Η υπάλληλος για την οποία είχε γίνει η αναφορά δεν απολύθηκε; Απλά είπαν ένα "σόρρυ, κάναμε λάθος" και τέλος; :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Έγινε πολύ παρασκηνιακά το όλο σκηνικό κ ήταν η 1η μου δουλειά για να γνωρίζω πως να κινηθώ. Αν μου συνέβαινε τώρα, δεν θα το άφηνα να ξεθυμάνει έτσι απλά.

Κ όχι κανένας δεν βρήκε μπελά ούτε απολύθηκε, ίσως γτ δεν γνωστοποιήθηκε ποτέ σε ανώτερο. Έγινε η απαραίτητη παρατήρηση στην υπάλληλο κ το θέμα έληξε εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Αυτό που μου έκανε σήμερα ο shaman στο παιχνίδι με τους δολοφόνους! Πως μπόρεσες??? :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Αυτό που μου έκανε σήμερα ο shaman στο παιχνίδι με τους δολοφόνους! Πως μπόρεσες??? :mad:

Never rely on strangers :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Εγω στο γυμνασιο ξανακολλησα με μια οικογενειακη φιλη με την οποια καναμε παρεα οταν πηγαιναμε νηπειαγωγειο. Δεν ειχα πολλους φιλους στο γυμνασιο γιατι οι περισσοτεροι απο το δημοτικο ειχαν παει σε αλλα σχολεια. Δεν ηταν δυσκολο να κολλησουμε γιατι κι αυτη ηταν μια απ'τα ιδια. Μετα απο λιγο μεσολαβω για να τα φτιαξει μ' εναν πολυ καλο μου φιλο. Μετα απο ενα εξαμηνο αρχισαν ολα... Τον χωρισε γιατι ειχε πει πως ειχε ξανακολλησει με τον παιδικο της ερωτα στο χωριο της. Της ειχα πει να σκεφτει τι παει να κανει γιατι οταν ξαναρθει θα κολλησει παλι. Δεν με ακουγε. Την ρωτησα τι θα ελεγε στον αλλον και μου ειπε οτι θα μαθει την αληθεια αν το ζητησει. Εν τω μεταξυ αυτος εγινε χαλια. Ηξερε οτι ηξερα τον λογο και μια μερα (που ηταν χαλια) ζητησε να του πω τι εγινε χωρις λεπτομερειες. Τελος παντων του ειπα οτι πιστευε πως της αρεσει ο παιδικος της ερωτας, την αληθεια χωρις πολλα πολλα. Γυρναει λοιπον εκεινη και τα ξαναφτιαχνουν και χωρις να ξερω το γιατι ξεκοβουν και οι 2. Επειτα μαθαινω απο μια αλλη κοπελα που καναμε παρεα οτι τολμησα να πω ψεματα πως τον ειχε χωρισει γι' αλλον... Μην τα πολυλογω εγινε χαμος, μου ζητησε συγγνωμη.
Ε, συνεβησαν κι αλλα διαφορα αλλα η μεγαλυτερη μαχαιρια εγινε περσυ.
Οπου περσυ εχω παρει τα πανω μου γενικως, εχουν αλλαξει διαφορα και νιωθω ωραια (πχ ειχα στησει με κατι αλλες φιλες μου συγκροτημα). Στο μεταξυ ειχαμε γινει "κολλητες" 4 ατομα. Ωσπου μια μερα σταματανε να μου μιλανε και οι 3 τους. Να προσπαθω να μαθω τι εχω κανει, αυτες να με γραφουν κανονικα και ν'αδιαφορουν. Μαθαινω απο τον φιλο μου οτι με θαβαν κι ολας. Μετα απο λιγο καιρο μου ζητανε συγγνωμη στο περιπου και τα πραγματα γινονται οπως πριν.
Πλησιαζει η μερα των γενεθλιων μου λοιπον (περσυ, 18/2 που γινομουν 15) και στις 17 εχουμε καλεσμενους σπιτι. Μου λενε τα κοριτσια αν θα θελα να παω για ταινια σπιτι της μιας. Τους εξηγω πως δε γινεται. Ερχεται η μερα των γενεθλιων μου και δε μου στελνει καμια τους μνμ, τπτ. Ερχεται η Δευτερα και ολες με γραφουν κανονικα. Να τους μιλαω και ν'αλλαζουν δρομο. Αρχικα ομως θυμαμαι πως ρωτησα τι ταινια ειδαν και μου ειπαν πως τελικα το ριξαν στο κουβεντολοι(...). Εκτος απο τις 4 κοπελες στην γενικη παρεα ηταν και 5 αγορια, τα οποια ενω ξεραν τι συνεβενε δεν ασχοληθηκαν με μενα αλλα ακουγαν μονο τη δικη τους γνωμη (βεβαια δεν ηξερα τι ειχε συμβει για να πω κι εγω την γνωμη μου αλλα τεσπα). Καθε φορα που ελεγα κατι μου την ελεγαν, με την πρωτη ευκαιρια μ' εβριζαν, με θαβαν. Και εγω σα σκυλος ζηταγα να μαθω τι εχω κανει. Τοτε αρχισα και το καπνισμα απο την στεναχωρια μου και την ηλιθιοτητα μου. Ετυχε και ειχα λοιπον ενα διαλογο με εκεινη την "φιλη" στο msn που ανεφερα και απο τα λεγομενα της καταλαβα οτι νομιζε πως θα της ετρωγα τον φιλο μου που τα χαν!Με τον καιρο εμαθα απο κουλα ατομα οτι ειχαν πει πως τις εθαβα. Συγκεκριμενα την μια την ελεγα φυτο (ηταν ενα συγκεκριμενο περιστατικο μαλιστα οπου φευγοντας αυτη η κοπελα η "φιλη" μου, ειπε "τι φυτο!" την κοπελα που εγω υποτιθεται πως λεω φυτο.), την αλλη λαικοτρεντυ (και παλι η ιδια "φιλη" ελεγε πως ειναι χαμηλου επιπεδου) και οτι στην "φιλη" μου ηθελα να της φαω το αγορι και οτι την ζηλευα μπλα μπλα. Εγω στο μεταξυ ειχα πεσει σε καταθλιψη, δεν εκανα τιποτα, στα διαλειμματα ημουν μονη μου, εκανα κοπανες κτλ. Τ' αγορια δε με στηριξαν και μετα τα κοριτσια αρχισαν να βγαζουν φημες για μενα κτλ. Παραληλα ομως ανεπτυξα μια πολυ καλη σχεση με τις κοπελες που ειχα το συγκροτημα και την καθηγητρια των θεωρητικων στο ωδειο και απο κατι λιγες κουβεντες που ειχαμε βγηκαν το συμπερασμα οτι με ζηλευε (αλλα εγω νομιζω πως δε χονευει ουτε τ' αντερα της). Τεσπα στις κοπελες που δεν φταιγαν τοσο ποτε δε μιλησα, και δε προκειται να μιλησω, αν εχουν προβλημα θα ερθουν οι ιδιες να μου το πουν. Η αλλη η κοπελα μολις ειδε οτι φετος στο λυκειο εχω παρεα αρχισε να τους κολλαει και να το παιζει καλη κι αρχισε να μου λεει κι εμενα καλα λογια σαν να μην συμβαινει τπτ. Πλεον εχω ξεκοψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Ιduna, απ΄ότι καταλαβαίνω δίνεις μεγάλη σημασία στις "φιλίες του σχολείου". Στην περίπτωσή σου μόνο φιλίες δεν ήταν...Όπως και να'χει να ξέρεις ότι οι πραγματικοί φίλοι μπορεί να μην έχουν επώνυμο με το πρώτο του γράμμα κοντινό στο δικό σου, μπορεί να μην έτυχε να βγαίνετε διάλλειμμα στην ίδια αυλή.Κράτησε τα θετικά απ΄αυτήν την ιστορία. Σίγουρα είναι πολλά.Και μην κάνεις κακό στον εαυτό σου...
Όλοι έχουμε δεχθεί "πισώπλατες μαχαιριές"...κάποτε θα το θυμάσαι και θα συνειδητοποιείς πόσο σε βοήθησε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShadY

Νεοφερμένος

Ο ShadY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Βλέπω το παρατήσατε το θεματάκι... Καλό αυτό, σημαίνει οτι οι πισώπλατες μαχαιριές έχουν ελαττωθεί... :P Εγώ μέχρι στιγμής είχα δύο πολύ άσχημες εμπειρίες που ελπίζω να μην ξαναζήσω ποτέ κάτι ανάλογο, καθότι είμαι και άνθρωπος που απογοητεύομαι εύκολα από τον περίγυρό μου...

Η πρώτη εμπειρία ήταν γύρω στα 3 χρόνια πίσω, όταν πήγαινα στη Β' Λυκείου, με την τότε κοπέλα μου. Επί ενα χρόνο ήμασταν μες τα μέλια και τις αγάπες, ήμουν κι εγώ σχεδόν πρωτάρης στις σχέσεις και είχα πέσει με τα μούτρα, ήμουν τελείως τρελός για εκείνη. Φτάνει το καλοκαίρι, φεύγω κι εγώ για διακοπές με τους δικούς μου, κι ένα απόγευμα μου στέλνει μήνυμα στο κινητό ότι θέλει να χωρίσουμε και οτι δε θέλει πια να έχει πάρε-δώσε μαζί μου γιατί και καλά εγώ έφταιγα για ο,τι συνέβη. Όπως καταλαβαίνετε μου ήρθε κεραμίδα, μιας και δεν είχε προηγηθεί τίποτα που να το προδίκαζε αυτό, μάλιστα το προηγούμενο βράδυ που είχαμε μιλήσει στο τηλέφωνο μου είχε πεί πως μ'αγαπούσε κι άλλα τέτοια "όμορφα"... Το καλοκαίρι και οι διακοπές μου τελικά καταστράφηκαν, αφού εγώ είχα βυθιστεί σε απέραντη θλίψη και ενοχές χωρίς να ξέρω που έφταιγα και τι είχα κάνει... Τελικά το λόγο που έγινε αυτό τον έμαθα μετά από λίγο καιρό, μέσω τρίτου, και μάλιστα από σπόντα... Η εν λόγω κοπελιά τα είχε μπλέξει μ'έναν τυπά που τη γυρόφερνε κανα δίμηνο και που αυτή μου ορκιζόταν πως "είναι ένας απλός φίλος"... Πιστεύω ότι ακόμα και τώρα που έχουν περάσει χρόνια από τότε, αν ποτέ την πετύχαινα μπροστά μου στο δρόμο δεν υπάρχει περίπτωση να μην της έριχνα ένα ωραιότατο μπινελίκι κατάμουτρα... Νομίζω το έχει κερδίσει με το σπαθί της...

Η δεύτερη περίπτωση ήταν πέρυσι, όταν και έγινα μπίλιες με τον έναν εκ των δύο κολλητών μου. Μιλάμε για άτομο που κάναμε παρέα 10 ολόκληρα χρόνια παρακαλώ, από το δημοτικό είχαμε κολλήσει... Και τελικά βγήκε το πιο σκάρτο άτομο που έχω γνωρίσει στη ζωή μου... Το συγκεκριμένο άτομο και τι δεν είχε κάνει... Πόσες και πόσες ευκαιρίες δεν του είχα δώσει, κι αυτός το μόνο που έκανε ήταν να εκμεταλλεύεται την καλή μου διάθεση και να πατάει πάνω στο ότι δεν ήθελα να χαλάσει η φιλία... Το παιδί αυτό από πολύ μικρό είχε τάσεις κόντρας, ισχυρού ανταγωνισμού. Ήθελε πάντα να φαίνεται πρώτος, να δείχνει καλύτερος. Και προκειμένου να το καταφέρει αυτό δε δίσταζε να πατήσει επί πτωμάτων. Ζήλευε αν κάποιος έπαιρνε ψηλότερο βαθμό στο σχολείο, ζήλευε οταν κάποιον τον γούσταρε μια κοπέλα, ζήλευε αν κάποιος ήταν καλύτερος από αυτόν π.χ. στο ποδόσφαιρο, στο μπιλιάρδο, ακόμη και στα επιτραπέζια... Εν πάσει περιπτώσει, εγώ είχα δεθεί με το άτομο αυτό, είχα φτάσει σε σημείο να του εμπιστεύομαι πολλά πράγματα, είχαμε γίνει και φίλοι οικογενειακώς, και έτσι πάντοτε ήμουν πολύ ελαστικός απέναντί του. Πάντα όταν έδειχνε σημάδια ζήλιας απέναντί μου τα προσπερνούσα δίχως να τα κάνω θέμα και έλεγα από μέσα μου οτι έτσι είναι ο χαρακτήρας του, δεν είναι και τόσο τρομερό. Το κακό άρχισε όταν το παιδί αυτό άρχισε να μεγαλώνει. Πάνω στη φάση που θα έλεγε κανείς ότι αυτό το "παιδικό" χαρακτηριστικό της ζήλιας θα ατονούσε καθώς θα ωρίμαζε, στη συγκεκριμένη περίπτωση έγινε ακριβώς το αντίθετο. Η απλή ζήλια και η τάση για ανταγωνισμό πήρε τη μορφή του κόμπλεξ κατωτερότητας, το οποίο βέβαια φρόντιζε να κρύβει καλά επειδή ήταν υπερβολικά υπερήφανο και αλαζονικό άτομο για να το αφήσει να φανεί. Μπροστά μου παρίστανε τον καλό, από πίσω μου όμως έσκαγε από ζήλια και έσκαβε το λάκκο μου με κάθε τρόπο. Έβαζε λόγια για μένα στον άλλο κολλητό μου (κοινός φίλος), έβαζε λόγια στην κοπέλα μου επειδή με ζήλευε που είχα σχέση και αυτός δεν είχε, διέδιδε σε κόσμο πράγματα αρρωστημένα και ανυπόστατα που αφορούσαν εμένα αλλά και την οικογένειά μου... Μάλιστα είχε φτάσει στο σημείο να πιάνει στο στόμα του τα επαγγελματικά του πατέρα μου και τα οικονομικά της οικογένειάς μου... Όταν σιγά σιγά αυτά τα πράγματα άρχισαν να βγαίνουν στην επιφάνεια και να τα αντιλαμβάνομαι, στην αρχή τα αντιμετώπισα πολύ ελαφρά, μπορώ να πώ ότι φάνηκα εντελώς βλάκας, κορόιδο. Ηταν ότι δεν ήθελα να πιστέψω ότι το άτομο που τόσα χρόνια θεωρούσα κολλητό μου μπορούσε να φτάσει σ'ένα τέτοιο σημείο. Παράλληλα αυτός έβλεπε οτι εγώ δεν αντιδρούσα και το πήρε πάνω του. Άρχισε να πιστεύει οτι δε θ'αντιδρούσα ποτέ, οτι πλέον ήταν δικαίωμά του να με διασύρει με τα λόγια του σε τρίτους. Ώσπου πέρυσι τέτοια εποχή περίπου, ξύπνησα από το λήθαργό μου και αποφάσισα να δώ κατάφατσα την αλήθεια. Τον κάλεσα λοιπόν ένα πρωι στο κινητό και του ζήτησα να συναντηθούμε για καφέ επειδή ήθελα να συζητήσουμε κάτι σοβαρό. Έτσι κι έγινε λοιπόν, το επόμενο πρωί κανονίσαμε μέρος και ώρα συνάντησης και εντέλει συναντηθήκαμε σε μια καφετέρια. Εγώ αν και ήμουν πάρα πολύ εκνευρισμένος αλλά και αγχωμένος, είχα πείσει τον εαυτό μου να φανεί ψύχραιμος, τουλάχιστον στην αρχή. Εξάλλου, έλεγα, αν κάποιος θα έπρεπε να είναι αγχωμένος αυτός θα έπρεπε να είναι ο κύριος που τα κατάφερε όπως τα κατάφερε... Ηρθε λοιπόν, τον υποδέχτηκα πολύ ψύχραιμα, καθόλου φιλικά βέβαια, αλλά ψύχραιμα και σοβαρά. Καθίσαμε κάτω και ξεκίνησα πρώτος την κουβέντα. Έβγαλα από μέσα μου απωθημένα χρόνων, πράγματα που ήθελα να του είχα πεί μήνες, χρόνια πρίν, αλλά η καλοσύνη και η αγαθότητά μου δε μου το είχαν επιτρέψει... Δεν είχα καμια τρελή απαίτηση εκ μέρους του. Το μόνο που ήθελα και ζητούσα απ'αυτόν ήταν απλή αναγνώριση των σφαλμάτων του και μια ειλικρινή προσπάθεια για καινούριο ξεκίνημα στη φιλία μας. Πίστευα οτι θα είχε έστω και λίγη μπέσα να κάνει αυτήν την κίνηση αν πραγματικά τον ενδιέφερε η φιλία μας. Τελικά όχι μόνο δεν την έκανε, αλλά το έπαιξε και κινέζος, και χρησιμοποιώντας γελοία επιχειρήματα προσπάθησε να μου τη βγεί κιόλας, πήγε να ζητήσει και τα ρέστα... Και μιλάμε για γεγονότα που δεν επιδέχονται καμια αμφισβήτηση, αυτά που είχε πεί και είχε κάνει τα είχα επιβεβαιώσει από πεντακόσιες μεριές... Για να μη σας τα πολυλογώ έγινα Τούρκος, με άκουσε όλη η καφετέρια, του έριξα ο,τι μπινελίκι δεν έχω ξαναρίξει ποτέ στη ζωή μου και πραγματικά στο τσάκ δεν πιαστήκαμε στα χέρια. Περιττό να σας αναφέρω ότι πλέον δεν ανταλάσσουμε ούτε καλημέρα, και πλέον μπορώ να πώ ότι χαίρομαι πολύ που απαλλάχθηκα από ένα άτομο που όπως αποδείχθηκε ήθελε μόνο το κακό μου. Από τέτοια φίδια μακριά κι αλάργα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Νομίζω ότι το χειρότερο μου έχει συμβεί με συνάδελφο πριν από κάτι χρόνια ...

Στάθηκα αρκετά αφελής ώστε να αφήσω τον εαυτό μου να πέσει θύμα εκμετάλλευσης
(πιθανά επειδή η προσωπική μου ζωή εκείνη την εποχή ήταν στο ναδίρ, οπότε η δήθεν
φιλική σχέση μου ήταν πολύτιμη), προσέφερα βοήθεια , πληροφορίες και υποστήριξη χωρίς να κρατώ πισινή για τον εαυτό μου και έπεσα κυριολεκτικά από τα σύννεφα όταν
αποκαλύφθηκε μετά από περίπου 1,5 χρόνο "κολλητής" παρέας ότι πίσω από την πλάτη μου
ότι έλεγα μεταφέρονταν στον προϊστάμενο μας υποδαυλίζοντας, σε βάρος μου, την
ανασφάλεια του σχετικά με την καρέκλα του και τον "έπεισε" ότι ήταν αδικημένη, ώστε να
τσιμπήσει μια τεράστια αύξηση για τα τότε δεδομένα (και πάλι σε βάρος μου) κάνοντας τον
να πιστέψει ότι ήταν αποκλειστικά δική του απόφαση ...

αυτή ήταν και η τελευταία φορά που με "έπιασαν" κορόϊδο


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top