Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
[
Πόσο στερεοτυπική άποψη αλήθεια. Είναι η κλασσική άποψη πως μια γυναίκα μετά τα 35 το μόνο νόημα που θα έχει στη ζωή της είναι να μεγαλώνει παιδιά και ο άντρας να συντηρεί οικογένεια. Πάτε καλά ρε? Δεν λέω ότι η οικογένεια είναι κάτι κακό και σαφώς μερικοί άνθρωποι έχουν ως όνειρο να κάνουν οικογένεια, αλλά όχι όλοι. Και όταν λες να πατήσει ένα pause κάποιος στα όνειρα του, για να κάνει οικογένεια, αυτά είναι χαζομάρες. Όταν κάνεις οικογένια δεν πατάς pause στα άλλα πράγματα, πατάς stop. Γιατί από εκείνο το σημείο και μετά σε ενδιαφέρει πρωτίστως η ευημερία της οικογένειάς σου. Θα πας στη δουλειά με τα σίγουρα λεφτά κι ας ίναι βαρετή, δεν θα κάνεις τα ταξίδια που θες γιατί έχεις άλλες τρύπες πια να κλείσεις, πρέπει να ζήσεις σε ένα μέρος για να έχουν τα παιδιά σταθερό περιβάλλον και ένα σορό άλλα πράγματα που αμέσως αποκλείεις όταν αποφασίζεις να κάνεις οικογένεια. Και για τις γυναίκες αυτό είναι ακόμη πιο δύσκολο, καθώς ας μη γελιόμαστε αν χρειαστεί ένας απ'τους δύο να σταματήσει τη δουλειά για να μεγαλώσει τα παιδιά, αυτός θα είναι σχεδόν πάντα η γυναίκα.

Επίσης υπάρχουν οι και άνθρωποι που δεν είναι φτιαγμένοι εξαρχής για να κάνουν οικογένεια. Τέτοιοι άνθρωποι υποκύπτουν στις κοινωνικές πιέσεις (όπως οι ηθικολογίες περί έκτρωσης) και αναλαμβάνουν αυτή τη δέσμευση. Αυτοί οι άνθρωποι με μαθηματική ακρίβεια καταλήγουν δυστυχισμένοι και το βγάζουν όλο αυτό και μέσα στην οικογένεια, με αποτέλεσμα να δημιουργούν δυσλειτουργικές οικογένειες με πολλά προβλήματα.

Ένας άνθρωπος θα πρέπει να δημιουργεί συνειδητά οικογένεια διότι αυτό είναι μια απόφαση που σου αλλάζει ολόκληρη τη ζωή, αλλιώς η οικογένειά του αρχίζει να γίνεται η ίδια του η φυλακή.
Ειπα εγω καπου οτι μετα τα 35 πρεπει να κανεις οικογενεια;; Ειπα αν ΑΝ μεινεις εγκυος,το ηθελες η εγινε απο "σφαλμα" να σκεφτεις αν θα κανεις εκτρωσης .Δεν ειναι σκοπος της ζωης η οικογενεια για ολους το ξερω .
Λες εμενα οτι εχω στερεοτυπα αλλα κι εσυ δεν πας πισω!!
Λες δηλαδη οτι απαξ και κανεις παιδι θα μεινεις σε τεσσερις τοιχους να το μεγαλωνεις και θα ξεχασεις και ταξιδια κτλ;;; Θα εχεις προτεραιοτητα αλλα συμφωνω αλλα παντα θα υπαρχει ευκαιρια να κανεις αυτο που θες!!Δεν θα πας ταξιδι στην Βιεννη οταν τρεχουν τα εξοδα αλλα μεχρι το Ναυπλιο /Πατρα θα μπορεις να πας η εστω σε ενα μπαρ με φιλους η το καλοκαιρι σε μια κοντινη παραλια .Παιδι θα κανεις δεν θα μπεις φυλακη !!!Κι αυτα που λες περι δουλειας τα σκεφτεσαι λιγο πολυ και οταν εισαι εργενης απο την στιγμη που εχεις τελειωσει τη σχολη σου αν δεν θες να εισαι μεχρι τα τριαντα με τους γονεις σου!
Και ξαναλεω :πρεπει να ξερουμε τι κανουμε και ποιες ειναι οι ευθυνες των πραξεων μας!!

[
Και ερωτώ εγώ τώρα: Τα έμβρυα που είναι προϊόντα βιασμού, τι θα τα κάνατε εσείς οι "κατά"; Δεδομένου ότι λέτε πως η έκτρωση είναι φόνος.

Εγω θα το κρατουσα παντως!!
Παλι τα ιδια λεμε παντως οπως και πριν χρονια σε αυτο το θεμα!!:wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
[


Εγω θα το κρατουσα παντως!!
Παλι τα ιδια λεμε παντως οπως και πριν χρονια σε αυτο το θεμα!!:wacko:
Δεν θα μπω στον κόπο να διαβάσω 1500+ μηνύματα, έλεος.
Σίγουρα θα ήθελες να το κρατήσεις; Σκέψου καλά, δεν νομίζω να το ήθελαν οι περισσότερες αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ειπα εγω καπου οτι μετα τα 35 πρεπει να κανεις οικογενεια;; Ειπα αν ΑΝ μεινεις εγκυος,το ηθελες η εγινε απο "σφαλμα" να σκεφτεις αν θα κανεις εκτρωσης .Δεν ειναι σκοπος της ζωης η οικογενεια για ολους το ξερω .
Λες εμενα οτι εχω στερεοτυπα αλλα κι εσυ δεν πας πισω!!
Λες δηλαδη οτι απαξ και κανεις παιδι θα μεινεις σε τεσσερις τοιχους να το μεγαλωνεις και θα ξεχασεις και ταξιδια κτλ;;; Θα εχεις προτεραιοτητα αλλα συμφωνω αλλα παντα θα υπαρχει ευκαιρια να κανεις αυτο που θες!!Δεν θα πας ταξιδι στην Βιεννη οταν τρεχουν τα εξοδα αλλα μεχρι το Ναυπλιο /Πατρα θα μπορεις να πας η εστω σε ενα μπαρ με φιλους η το καλοκαιρι σε μια κοντινη παραλια .Παιδι θα κανεις δεν θα μπεις φυλακη !!!Κι αυτα που λες περι δουλειας τα σκεφτεσαι λιγο πολυ και οταν εισαι εργενης απο την στιγμη που εχεις τελειωσει τη σχολη σου αν δεν θες να εισαι μεχρι τα τριαντα με τους γονεις σου!

Το παιδι ειναι δεσμευση. Τεραστια. Το επιχειρημα δεν θα πας Βιεννη θα πας Αιγινα ειναι απλα για τα σκουπιδια. Θα χρειαστει να κανεις παρα πολλες υποχωρησεις και συμβιβασμους και στο θεμα της δουλειας και στην προσωπικη σου ζωη. Δεν ειναι ετσι απλα ελα μωρε γενναμε ενα παιδι, παιρνουμε και κανα γαλα απο το Supermarket, job done.

Και ξαναλεω :πρεπει να ξερουμε τι κανουμε και ποιες ειναι οι ευθυνες των πραξεων μας!!

Εδω γενικα συμφωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγω θα το κρατουσα παντως!!
Παλι τα ιδια λεμε παντως οπως και πριν χρονια σε αυτο το θεμα!!:wacko:
Σε βίασαν και ξέρεις πως μπορεί να νιώθει μια γυναίκα που ξέρει ότι θα φέρει στον κόσμο το παιδί του βιαστή της; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λες δηλαδη οτι απαξ και κανεις παιδι θα μεινεις σε τεσσερις τοιχους να το μεγαλωνεις και θα ξεχασεις και ταξιδια κτλ;;; Θα εχεις προτεραιοτητα αλλα συμφωνω αλλα παντα θα υπαρχει ευκαιρια να κανεις αυτο που θες!!Δεν θα πας ταξιδι στην Βιεννη οταν τρεχουν τα εξοδα αλλα μεχρι το Ναυπλιο /Πατρα θα μπορεις να πας η εστω σε ενα μπαρ με φιλους η το καλοκαιρι σε μια κοντινη παραλια .Παιδι θα κανεις δεν θα μπεις φυλακη !!!Κι αυτα που λες περι δουλειας τα σκεφτεσαι λιγο πολυ και οταν εισαι εργενης απο την στιγμη που εχεις τελειωσει τη σχολη σου αν δεν θες να εισαι μεχρι τα τριαντα με τους γονεις σου!

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι για κάποιους ανθρώπους δεν αρκεί το ταξίδι στην Πάτρα, διότι το όνειρο της ζωής τους είναι να πάνε στην Βιέννη και στο Λονδίνο και στο Πεκίνο και δεν τους ενδιαφέρει να κάνουν οικογένεια. Και όταν ένας τέτοιος άνθρωπος αναγκάζεται να κάνει οικογένεια θα το κάνει σαν αγκαρία και αυτό θα φέρει τα μύρια προβλήματα. Για τέτοιους ανθρώπους το παιδί είναι φυλακή και είτε θα θυσιαστούν αυτοί για το παιδί και θα νιώθουν φυλακισμένοι, είτε θα κάνουν του κεφαλιού τους και το παιδί είναι δυστυχισμένο.

Το να είσαι εργένης έχει μεγάλη διαφορά απ'το να είσαι οικογενειάρχης, γιατί όταν είσαι εργένης μπορείς να κάνεις ότι μαλακία σου κατέβει στο κεφάλι και θα είσαι ο μόνος που θα γευτεί τις συνέπειες. Και για κάποιους ανθρώπους η ελευθερία του να μπορούν να κάνουν ότι μαλακία τους κατέβει, είναι αυτοσκοπός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Μερικοί δεν τρώγεστε με τίποτα, για να ξέρετε δεν γνωρίζουμε καν με βεβαιότητα αν το μωρό θα γεννηθεί ζωντανό, αν θα αποβληθεί, αν θα υπάρξουν επιπλοκές, αν θα θα θα... οπότε δεν μπορούμε με 100% σιγουριά να μιλάμε για ένα πλάσμα με δικαιώματα. Επίσης, το να λέμε ότι έκτρωση=φόνος δεν στέκει επειδή άλλο το να σκοτώνεις έναν άνθρωπο και άλλο το να διακόπτεις μία κύηση, ο άνθρωπος επιβεβαιωμένα ζει και μπορούμε να το δούμε αυτό ενώ για το έμβρυο δεν είμαστε και τόσο σίγουροι. Δηλαδή αν ένα έμβρυο είναι προϊόν βιασμού; Τι θα γίνει; Θα το κρατήσουμε και αυτό; Ή μήπως θα έχουμε "έκτρωση με προϋποθέσεις"; Καταρχήν, τι σημαίνει "εκτρωση υπό προϋποθέσεις"; Θα δίνουμε ένα quiz και αξιολογούμε αν η έκτρωση είναι βάσιμη, δηλαδή θα δικαιολογούμε το φόνο που γίνεται κατά τα λεγόμενα σας, γίνεται όμως να δικαιολογηθεί ένας φόνος; Δεν είναι λιγάκι υποκριτικό να "σκοτώνεις" υπό συνθήκη αλλά και πάλι να θίγεσαι με τη λέξη "έκτρωση"; Τέλος πάντων, θα παραθέσω ένα μήνυμα που είχα γράψει στο ischool στο αντίστοιχο θρεντ.
Προφανώς υπάρχει διαφορά μεταξύ αποβολής και έκτρωσης. Επιπλέον υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να κινδυνέψει η ζωή της γυναίκας είτε κατά τη διάρκεια της κύησης είτε κατά τον τοκετό. Σε αυτές τις περιπτώσεις δυστυχώς πρέπει να γίνει το αναπόφευκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Προφανώς υπάρχει διαφορά μεταξύ αποβολής και έκτρωσης. Επιπλέον υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να κινδυνέψει η ζωή της γυναίκας είτε κατά τη διάρκεια της κύησης είτε κατά τον τοκετό. Σε αυτές τις περιπτώσεις δυστυχώς πρέπει να γίνει το αναπόφευκτο.
Επίσης υπάρχει διαφορά του ανθρώπου που θέλει να κάνει παιδί/οικογένεια και του ανθρώπου που δεν θέλει αλλά πέρα βρέχει μερικοί εδώ μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Επίσης υπάρχει διαφορά του ανθρώπου που θέλει να κάνει παιδί/οικογένεια και του ανθρώπου που δεν θέλει αλλά πέρα βρέχει μερικοί εδώ μέσα.
Το πέρα βρέχει ταιριάζει καλύτερα σε αυτούς που υποτιμούν με τόση ευκολία το πιο σημαντικό αγαθό και δικαίωμα που είναι η ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ειπα να μην σου απαντησω μιας που εχεις κατασταλαξει και εισαι τοοοοσο σιγουρη για την αποψη σου αλλα δεν αντεξα...
Εσυ θεωρεις οτι οταν μεγαλωνει ο αλλος δεν πιστευει σε ψυχες και δεν ειναι ρομαντικος!!
Εξελισομαστε σε κατι πιο λογικο ναι οχι σε κατι απανθρωπο!Και ξαναλεω μονο σε ειδικες περιπτωσεις μπορει και να γινεται εκτρωση και θελει σκεψη οχι ααα εμεινα εγκυος και η σχολη με περιμενει τι να διαλεξω τι ειναι λογικο;;
Επειδη πληρωνεις και σπουδαζεις νομιζεις οτι μονο αυτα αρκουν στην κοινωνια να την κανεις χαρουμενη οπως λες;; Ανθρωπια συναισθηματα ελπιδα για τους νεους κτλ γενικως το να εισαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ το αγνοεις τελειως μου φαινεται!Φανταζομαι οτι εισαι πολυ υλιστης σε μεγαλο βαθμο κριμα ...δεν σε κρινω ετσι ειναι η εποχη μας δυστυχως:/:
Δεν σου ειπαμε να αρχισεις να γεννας αβερτα παιδια ουτε να αφησεις τα ονειρα σου !αν λεμε αν μεινεις εγκυο να σκεφτεις εστω λιγο το μωρο/οργανισμο η πες το οτι θες εσυ που θα κουβαλας μεασα σου εστω και μια μερα! Ολοι θελουμε καριερες και ταξιδια αλλα τα χρονια περνανε και οταν γερασεις και δεν θα μπορεις να ταξιδεψεις και να "γευτεις"αλλο τη ζωη τοτε δεν θα εχεις κανενα διπλα σου θα αναρωτηθεις τι εχεις κανει για την κοινωνια που τοσο νοιαζεσαι να ειναι ευτυχισμενη περα απο εναν λογαριασμο!Ξερω περιπτωσεις με καριεριστες γυναικες που δεν παντρευτηκαν γιατι ο αντρας ειναι δεσμευση ελεγαν και που να αφηνεις την καριερα και την μεγαλη ζωη τωρα για να πας να κλειστει σε ενα σπιτι και να κανεις την υπηρετρια τωρα!Λοιπον αυτες εχουν φτασει στα 60/50/70 και εχουν γαντζωθει κυριολεκτικα στα ανιψια τους για να μην νιωθουν μονες!!Καλη η καριερα αλλα ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ εχει κι αλλες αναγκες!
Τα ρητα που εβαλες δεν μου λενε κατι μπορω ανετα να σου βαλω αλλα τοσα που να λενε το αντιθετο!!
Παντως κι εσυ κατω απο 25/30εισαι τυχαιο ; δεν νομιζω!!

Δύο ερωτήσεις. Τι ορίζεις ως ψυχή και τι ως ρομαντικότητα;
Λολ,γαμήθηκα εγώ πόσα χρόνια να τελειώσω το σχολείο,να δώσω πανελλ ή ο,τι άλλες εξετάσεις είχα,[στην δική μου περίπτωση,να φύγω έξω] να περάσω Χ μαθήματα και τώρα τα παρατάω για ένα μωρό,που δεν ήταν στα σχέδια μου και δεν το θέλω; Λογικό,ναι,200%,εννοείται. :hehe:
Λολ γκάιζ,η μία με βγάζει παράσιτο ή άλλη υλίστρια,αναίσθητη και απάνθρωπη. Με ξέρετε; Δύο μηνύματά μου έχετε διαβάσει και είστε έτοιμες να μου γράψετε 10 σελίδες χαρακτηρισμό. Να ήταν έτσι,να πω άι στο διάλο και να το προσπεράσω,αλλά το παρακάνετε. :P
Μερικοί είναι ευτυχισμένοι και μόνοι τους,χωρίς οικογένειες. Και δεν μιλάμε για 20χρονους,αλλά και 40+.
Μοιραίο. ;)
Το πέρα βρέχει ταιριάζει καλύτερα σε αυτούς που υποτιμούν με τόση ευκολία το πιο σημαντικό αγαθό και δικαίωμα που είναι η ζωή.

Το πέρα βρέχει ταιριάζει καλύτερα σε αυτούς,που δεν καταλαβαίνουν,ότι αυτή η μάζα κυττάρων,που δεν μπορεί να ζει μόνη της,χωρίς την στήριξη της μητέρας,δεν θεωρείται ζωή. Το κάθε κύτταρο είναι ζωή,ναι. Αλλά ως σύνολο,δεν τηρούν τις προϋποθέσεις.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πέρα βρέχει ταιριάζει καλύτερα σε αυτούς που υποτιμούν με τόση ευκολία το πιο σημαντικό αγαθό και δικαίωμα που είναι η ζωή.

Αν η ζωή είναι δικαίωμα, τότε τι γίνεται με τα τρισεκαττομύρια των οργανισμών ανθρώπινων και μη, που πεθαίνουν κάθε μέρα? Το κοτόπουλο ας πούμε που γεννιέται για να σφαχτεί μετά από 3 μήνες έχει δικαίωμα στη ζωή? Τα παιδιά που πεθαίνουν κάθε μέρα από πολέμους, ασιτία και αρρώστιες έχουν δικαίωμα στη ζωή? Δε βλέπω κανείς να κόπτεται ιδιαίτερα και να κάνει κάτι για όλα αυτά. Όσο σκληρό και απάνθρωπο και αν ακούγεται κανείς δεν έχει δικαίωμα στη ζωή. Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που (ευτυχώς ή δυστυχώς, ανάλογα ποιος είσαι) βρίσκονται τυχαία εν ζωή και κάποια στιγμή θα πεθάνουν όπως όλοι. Το σύμπαν δεν νοιάζεται καθόλου για τα έμβρυα, όπως δεν νοιάζεται για το αν πεθάνεις εσύ κι εγώ.

Τα δικαιώματα είναι ανθρώπινες εφευρέσεις και για να λέμε την αλήθεια τα χρησιμοποιούμε όπου και όταν μας βολεύει και κυρίως σε καταστάσεις ευημερίας, γιατί η ουσία είναι πως όταν γίνεται μια μεγάλη κρίση στον πλανήτη τότε τα δικαιώματα πάνε πακέτο και επιστρέφουμε πίσω στο μοναδικό νόμο, το νόμο του ισχυροτέρου.
Είναι ανώφελο λοιπόν να προσπαθούμε να κατατάξουμε πράγματα σε σωστά και λάθος, γιατί η έννοια του σωστού ή του λανθασμένου είναι μια έννοια τόσο ρευστή και ευμετάβολη, όσο ο κόσμος γύρω μας.

Ο κάθε άνθρωπος αποφασίζει τι είναι σωστό και τι λάθος, σύμφωνα με τα υποκειμενικά του κριτήρια και σαν κοινωνία αποφασίζουμε ομαδικά σύμφωνα με τα ομαδικά υποκειμενικά μας κριτήρια. Η ουσία πάλι είναι όμως πως από τη στιγμή που δεν έχουμε ένα ορόσημο για το είναι σωστό και τι είναι λάθος, δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι καθώς όλοι έχουμε μια εκδοχή της αλήθειας και κανείς την απόλυτη αλήθεια, αν υπάρχει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Το έχετε παρατηρήσει πως εσείς που τάσσεστε κατά της έκτρωσης,χρησιμοποιείτε τις τύψεις σαν επιχειρήματα.Προσπαθείτε προκαλώντας το "θύμα" να νιώσει άσχημα μέσω της συναισθηματικής πίεσης να ταθεί υπέρ της άποψής σας.
Δηλαδή,no real arguments at all.
Σαν εκείνους που λένε πως έχουνε βρεί τον έναν και αληθινό θεό.
See the connection?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Το έχετε παρατηρήσει πως εσείς που τάσσεστε κατά της έκτρωσης,χρησιμοποιείτε τις τύψεις σαν επιχειρήματα.Προσπαθείτε προκαλώντας το "θύμα" να νιώσει άσχημα μέσω της συναισθηματικής πίεσης να ταθεί υπέρ της άποψής σας.
Δηλαδή,no real arguments at all.
Σαν εκείνους που λένε πως έχουνε βρεί τον έναν και αληθινό θεό.
See the connection?
Εδώ και το επιχείρημα "έκτρωση=φόνος" αποδεδειγμένα μπάζει. Έχουν μια οπισθοδρομική και μεσαιωνική αντίληψη και το χειρότερο όλων είναι πως δεν μπορούν να την υπερασπιστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Δύο ερωτήσεις. Τι ορίζεις ως ψυχή και τι ως ρομαντικότητα;
Λολ,γαμήθηκα εγώ πόσα χρόνια να τελειώσω το σχολείο,να δώσω πανελλ ή ο,τι άλλες εξετάσεις είχα,[στην δική μου περίπτωση,να φύγω έξω] να περάσω Χ μαθήματα και τώρα τα παρατάω για ένα μωρό,που δεν ήταν στα σχέδια μου και δεν το θέλω; Λογικό,ναι,200%,εννοείται. :hehe:
Λολ γκάιζ,η μία με βγάζει παράσιτο ή άλλη υλίστρια,αναίσθητη και απάνθρωπη. Με ξέρετε; Δύο μηνύματά μου έχετε διαβάσει και είστε έτοιμες να μου γράψετε 10 σελίδες χαρακτηρισμό. Να ήταν έτσι,να πω άι στο διάλο και να το προσπεράσω,αλλά το παρακάνετε. :P
Μερικοί είναι ευτυχισμένοι και μόνοι τους,χωρίς οικογένειες. Και δεν μιλάμε για 20χρονους,αλλά και 40+.
Μοιραίο. ;)


Το πέρα βρέχει ταιριάζει καλύτερα σε αυτούς,που δεν καταλαβαίνουν,ότι αυτή η μάζα κυττάρων,που δεν μπορεί να ζει μόνη της,χωρίς την στήριξη της μητέρας,δεν θεωρείται ζωή. Το κάθε κύτταρο είναι ζωή,ναι. Αλλά ως σύνολο,δεν τηρούν τις προϋποθέσεις.-
Το ότι στηρίζεται στη μητέρα δεν αναιρεί το γεγονός πως πρόκειται για αναπτυσσόμενο οργανισμό. Την άποψή μου την ανέλυσα και είναι κουραστικό να επαναλαμβάνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Αν η ζωή είναι δικαίωμα, τότε τι γίνεται με τα τρισεκαττομύρια των οργανισμών ανθρώπινων και μη, που πεθαίνουν κάθε μέρα? Το κοτόπουλο ας πούμε που γεννιέται για να σφαχτεί μετά από 3 μήνες έχει δικαίωμα στη ζωή? Τα παιδιά που πεθαίνουν κάθε μέρα από πολέμους, ασιτία και αρρώστιες έχουν δικαίωμα στη ζωή? Δε βλέπω κανείς να κόπτεται ιδιαίτερα και να κάνει κάτι για όλα αυτά. Όσο σκληρό και απάνθρωπο και αν ακούγεται κανείς δεν έχει δικαίωμα στη ζωή. Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που (ευτυχώς ή δυστυχώς, ανάλογα ποιος είσαι) βρίσκονται τυχαία εν ζωή και κάποια στιγμή θα πεθάνουν όπως όλοι. Το σύμπαν δεν νοιάζεται καθόλου για τα έμβρυα, όπως δεν νοιάζεται για το αν πεθάνεις εσύ κι εγώ.

Τα δικαιώματα είναι ανθρώπινες εφευρέσεις και για να λέμε την αλήθεια τα χρησιμοποιούμε όπου και όταν μας βολεύει και κυρίως σε καταστάσεις ευημερίας, γιατί η ουσία είναι πως όταν γίνεται μια μεγάλη κρίση στον πλανήτη τότε τα δικαιώματα πάνε πακέτο και επιστρέφουμε πίσω στο μοναδικό νόμο, το νόμο του ισχυροτέρου.
Είναι ανώφελο λοιπόν να προσπαθούμε να κατατάξουμε πράγματα σε σωστά και λάθος, γιατί η έννοια του σωστού ή του λανθασμένου είναι μια έννοια τόσο ρευστή και ευμετάβολη, όσο ο κόσμος γύρω μας.

Ο κάθε άνθρωπος αποφασίζει τι είναι σωστό και τι λάθος, σύμφωνα με τα υποκειμενικά του κριτήρια και σαν κοινωνία αποφασίζουμε ομαδικά σύμφωνα με τα ομαδικά υποκειμενικά μας κριτήρια. Η ουσία πάλι είναι όμως πως από τη στιγμή που δεν έχουμε ένα ορόσημο για το είναι σωστό και τι είναι λάθος, δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι καθώς όλοι έχουμε μια εκδοχή της αλήθειας και κανείς την απόλυτη αλήθεια, αν υπάρχει κάτι τέτοιο.
ΛΟΛ φυσικά και όλοι έχουν δικαίωμα στη ζωή. Είναι γεγονός ότι η ανθρωπότητα είναι σκληρή με αποτέλεσμα κάποια παιδιά να πεθαίνουν και άνθρωποι να υποφέρουν. Αυτό τι σημαίνει; Ότι πρέπει να διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση; Η απάθεια και η ικανοποίηση του ''εγώ'' μας έχει φτάσει εδώ. Για τα δικαιώματα και τα αγαθά που λες έχουν γίνει θυσίες και αγώνες. Το θέμα αυτό σηκώνει πολλές συζητήσεις θα βγούμε off-topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΛΟΛ φυσικά και όλοι έχουν δικαίωμα στη ζωή. Είναι γεγονός ότι η ανθρωπότητα είναι σκληρή με αποτέλεσμα κάποια παιδιά να πεθαίνουν και άνθρωποι να υποφέρουν. Αυτό τι σημαίνει; Ότι πρέπει να διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση. Η απάθεια και η ικανοποίηση του ''εγώ'' μας έχει φτάσει εδώ. Για τα δικαιώματα και τα αγαθά που λες έχουν γίνει θυσίες και αγώνες. Το θέμα αυτό σηκώνει πολλές συζητήσεις θα βγούμε off-topic.

Όχι εδώ κάνεις ένα βασικό λάθος, τα δικαιώματα πηγάζουν από τη δύναμη. Το ότι σήμερα έχουμε ανθρώπινα δικαιώματα πηγάζει από το γεγονός ότι οι πρόγονοί μας μέσω των αγώνων που αναφέρεις κατάφεραν να συγκεντρώσουν αρκετή δύναμη στα χέρια τους ώστε να μπορέσουν να επιβάλουν αυτά τα δικαιώματα για εμάς.
Αν όλοι είχαμε εξ αρχής δικαιώματα τότε δεν θα χρειαζόταν όλοι οι αγώνες, θα βγαίναμε από τις σπηλιές και θα σεβόμασταν ο ένας τον άλλο.

Δεν πειράζει αν βγούμε εκτός θέματος, γιαυτό υπάρχει και το split. Νομίζω πως αυτή η συζήτηση έχει ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Το έχετε παρατηρήσει πως εσείς που τάσσεστε κατά της έκτρωσης,χρησιμοποιείτε τις τύψεις σαν επιχειρήματα.Προσπαθείτε προκαλώντας το "θύμα" να νιώσει άσχημα μέσω της συναισθηματικής πίεσης να ταθεί υπέρ της άποψής σας.
Δηλαδή,no real arguments at all.
Σαν εκείνους που λένε πως έχουνε βρεί τον έναν και αληθινό θεό.
See the connection?
Τα επιχειρήματα είναι αρκετά τόσο ηθικά όσο και ιατρικά-βιολογικά. Αν δε μπορείς να τα διακρίνεις δε μπορούμε να κάνουμε κάτι. Στα μισά σου μηνύματα κάνεις σπόντα σε όσους πιστεύουν στο Θεό. Νομίζω ότι δε χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Όχι εδώ κάνεις ένα βασικό λάθος, τα δικαιώματα πηγάζουν από τη δύναμη. Το ότι σήμερα έχουμε ανθρώπινα δικαιώματα πηγάζει από το γεγονός ότι οι πρόγονοί μας μέσω των αγώνων που αναφέρεις κατάφεραν να συγκεντρώσουν αρκετή δύναμη στα χέρια τους ώστε να μπορέσουν να επιβάλουν αυτά τα δικαιώματα για εμάς.
Αν όλοι είχαμε εξ αρχής δικαιώματα τότε δεν θα χρειαζόταν όλοι οι αγώνες, θα βγαίναμε από τις σπηλιές και θα σεβόμασταν ο ένας τον άλλο.

Δεν πειράζει αν βγούμε εκτός θέματος, γιαυτό υπάρχει και το split. Νομίζω πως αυτή η συζήτηση έχει ουσία.
Μα αυτό είναι το θέμα. Αν ο καθένας σεβόταν τα δικαιώματα του άλλου (μιλάω για τα βασικά, ζωτικής φύσεως) δε θα φτάναμε στο σημείο να γίνονται αγώνες για να ανακτηθούν αυτά εκ νέου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τα επιχειρήματα είναι αρκετά τόσο ηθικά όσο και ιατρικά-βιολογικά. Αν δε μπορείς να τα διακρίνεις δε μπορούμε να κάνουμε κάτι. Στα μισά σου μηνύματα κάνεις σπόντα σε όσους πιστεύουν στο Θεό. Νομίζω ότι δε χρειάζεται.

I see a correlation between όσων πιστεύουν σε μία θεική οντότητα και όσως τάσσονται κατά της έκτρωσης.
"Το έμβρυο έχει ψυχούλα","Το παιδί είναι ευλογία","Είναι αμαρτία να κάνεις έκτρωση".
I can go on forever
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα αυτό είναι το θέμα. Αν ο καθένας σεβόταν τα δικαιώματα του άλλου (μιλάω για τα βασικά, ζωτικής φύσεως) δε θα φτάναμε στο σημείο να γίνονται αγώνες για να ανακτηθούν αυτά εκ νέου.

Ναι μόνο που είναι πολύ πιο εύκολο να σεβαστείς το δικαίωμα ενός άλλου, όταν το δικαίωμα αυτό δεν απειλεί εσένα. Υπάρχει λόγος που υπάρχει σύγκρουση στον κόσμο, και αυτό είναι πως υπάρχουν πεπερασμένοι πόροι. Όταν υπάρχει ένα μήλο στο τραπέζι και δύο άτομα, όταν και οι δύο γνωρίζουν πως αυτός που δεν θα φάει το μήλο θα πεθάνει, ο λιγότερο δυνατός είναι αναγκασμένος να σεβαστεί το δικαίωμα του άλλου να τραφεί, ο δυνατότερος όχι.
Η κατάσταση είναι παρόμοια και στην έκτρωση. Η κάθε γυναίκα που αποφασίζει να το κάνει βλέπει το μωρό σαν κάτι, που απειλεί την ευημερία της ζωής της και η απόφασή της δεν είναι διαφορετική από την απόφαση του ανθρώπου που θα φάει το μήλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top