Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
I see a correlation between όσων πιστεύουν σε μία θεική οντότητα και όσως τάσσονται κατά της έκτρωσης.
"Το έμβρυο έχει ψυχούλα","Το παιδί είναι ευλογία","Είναι αμαρτία να κάνεις έκτρωση".
I can go on forever
Oκ, αλλά δε νομίζω ότι πρέπει κάποιος να είναι θρήσκος για να ταχθεί κατά.

Ναι μόνο που είναι πολύ πιο εύκολο να σεβαστείς το δικαίωμα ενός άλλου, όταν το δικαίωμα αυτό δεν απειλεί εσένα. Υπάρχει λόγος που υπάρχει σύγκρουση στον κόσμο, και αυτό είναι πως υπάρχουν πεπερασμένοι πόροι. Όταν υπάρχει ένα μήλο στο τραπέζι και δύο άτομα, όταν και οι δύο γνωρίζουν πως αυτός που δεν θα φάει το μήλο θα πεθάνει, ο λιγότερο δυνατός είναι αναγκασμένος να σεβαστεί το δικαίωμα του άλλου να τραφεί, ο δυνατότερος όχι.
Η κατάσταση είναι παρόμοια και στην έκτρωση. Η κάθε γυναίκα που αποφασίζει να το κάνει βλέπει το μωρό σαν κάτι, που απειλεί την ευημερία της ζωής της και η απόφασή της δεν είναι διαφορετική από την απόφαση του ανθρώπου που θα φάει το μήλο.
Εδώ έρχεται και το ζήτημα της δικαιοσύνης. Πχ για το μήλο που λες μπορούν να το κόψουν στη μέση. Επίσης πολλοί πόλεμοι γίνονται για να εξυπηρετηθούν προσωπικές φιλοδοξίες ηγετών ή για καθαρά κερδοσκοπικούς λόγους. Δηλαδή χάνονται άδικα ζωές.
Είναι δύσκολο για τη γυναίκα αλλά μπορεί να αναβάλλει κάποια σχέδια. Η ζωή δίνει πολλές ευκαιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Oκ, αλλά δε νομίζω ότι πρέπει κάποιος να είναι θρήσκος για να ταχθεί κατά.


Εδώ έρχεται και το ζήτημα της δικαιοσύνης. Πχ για το μήλο που λες μπορούν να το κόψουν στη μέση. Επίσης πολλοί πόλεμοι γίνονται να εξυπηρετηθούν προσωπικές φιλοδοξίες ηγετών ή για καθαρά κερδοσκοπικούς λόγους. Δηλαδή χάνονται άδικα ζωές.
Είναι δύσκολο για τη γυναίκα αλλά μπορεί να αναβάλλει κάποια σχέδια. Η ζωή δίνει πολλές ευκαιρίες.
Αυτή είνα μία πολύ "ελαφριά" αντιμετώπιση του θέματος. Η ζωή μπορεί να δώσει ευκαιρίες που λες, μπορεί και όχι. Δεν υπάρχει κάποιος "νόμος" που θα ανταμείψει τη μητέρα επειδή κράτησε το παιδί και δεν έκανε έκτρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το βιντεακι παρακαλουνται να το δουν οσοι ειναι κατα.

Φυσικα και οι υπολοιποι αν θελετε, αλλα φανταζομαι δε θα θελετε. Δε θα σας πει και τιποτα εδω που τα λεμε.

Εγω εχω φυγει απο χθες προχθες απο το θεμα με βαρια καρδια και την ξαναγεμισα αγαπη με τετοια βιντεακια! :)
Το συστηνω και στους συμφορουμιτες που εχουμε την ιδια αποψη, γιατι το θεμα ειναι πολυ θλιβερο....
Το παρακατω ομως ειναι ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!:)




Ειδκα αυτο εχει τρελη πλακα!!!! :D

Μωρε δεν χανω εγω αυτα ουτε για τα πιο τρελα ταξιδια του κοσμου!!!
Η ανθρωπινη ψυχουλα που με οση αγαπη εχεις μεγαλωνεις και τη μαθαινεις να πεταει ειναι το ωραιοτερο ταξιδι και η ωραιοτερη καριερα του κοσμου!!!


Γιαυτο κοριτσια που μας βλεπετε και ορισμενες δεν παραδεχεστε ή δε θελετε να πειτε πως κανατε εκτρωση ή ειστε ετοιμες να προβείτε σε αυτη, ξανασκεφτείτε το. Υπαρχουν τοσα ζευγαρια που δυσκολευονται! Μπορει εσεις να γινετε πολυ ευτυχισμενες ή να κανετε καποιους αλλους ανθρωπους ευτυχισμενους! Και σε αυτα τα πλασματα θα δωσετε το ωραιοτερο δωρο του κοσμου, την ζωη!!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αγγελούδι....ψυχούλα.
I rest my case.
Επίσης...ερώτησις προς τους pro-lifers το φόρουμ.
Ας υποθέσουμε πως είτε είστε έγκυες,ή ή συντροφός σας είναι.
Και σας λέει ο γιατρός....ξέρετε κάτι αγαπητό μου ζευγάρι,το έμβρυο έχει σύνδρομο down....ή κάποια άλλη γενετική ανωμαλία ή κληρονομική ασθένεια.
Θα το αφήσετε να γεννηθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ο Ζαν-Πωλ Σαρτρ είπε " Ο άνθρωπος είναι καταδικασμένος να ζει ελεύθερος" . Εσύ θα αποφασίσεις για το μέλλον το δικό σου και κατ'ακολουθία του βρέφους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εμενα ρωτας?
Εχω ερθει πολλες φορες σε επαφη με παιδια με ιδιαιτερες αναγκες, γιατι ειναι μικρο κομματι της δουλειας μου.
Ρωτησες λαθος ανθρωπο οποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ντάξει δε χρειάζεται να είμαστε κάθετοι.Νομίζω ότι το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό και έγκειται στην κατάσταση που βρίσκεται η κάθε εγκυμονούσα γυναίκα. Η γυναίκα το κυοφορεί , προφανώς πρέπει να το συζητήσει με τον πατέρα αλλά πιστεύω πως το μεγαλύτερο μέρος της απόφασης είναι δικό της θέμα.
Δε θέλω να μιλήσω υποθετικά αλλά νομίζω ότι εγώ θα έκανα άμβλωση μονο κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες. Αν η εγκυμοσύνη ήταν ανεπιθύμητη θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα προχωρούσα αν υπηρχαν μεγάλες πιθανότητες το παιδί να μεγαλώσει σε ένα " υγιές " περιβάλλον είτε με εμένα ειτε με κάποιον άλλο. Αν ήταν επιθυμητή και ήξερα ότι το παιδί θα γεννηθεί με κάποια ασθένεια και θα ζήσει ελάχιστα χρόνια και δε θα μπορέσει να περάσει ουτε την παιδική ηλικία πάλι θα το σκεφτόμουν. Σε περίπτωση ασθένειας όμως που δε θα οδηγούσε απαραίτητα σε θάνατο ή έστω οχι βραχυπρόθεσμα δεν νομίζω να το έκανα. Μιλάω βέβαια αν το περιβάλλον που θα μεγάλωνα το παιδί ηταν "υγιές" και μπορούσε να ανατραφεί χωρίς τραύματα και υπερβολικές στερήσεις.

Προφανώς και η άμβλωση δεν ισούται με φόνο. Το έμβρυο είναι μια ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ζωή.

Mindcircus , μπράβο που δε θα έκανες αμβλωση εφόσον θεωρείς ότι μπορείς να μεγαλώσεις σωστά ένα παιδί αλλά μην είσαι απόλυτη.
Ναι πανέμορφα τα βρέφη και τα νήπια που μας έδειξες πιο πάνω και ναι είναι χαρά ζωής . Φαντάσου όμως τα ίδια βρέφη να μεγαλώνουν υπό άθλιες συνθήκες , υποσιτισμένα επειδή οι γονείς τους δεν έχουν να τους προσφέρουν τα απαραίτητα ή παραγκωνισμένα χωρίς την προσοχή της μάνας επειδή το μεγαλώνει μόνη της και έχει άλλες τόσες υποχρεώσεις.Και φυσικά είμαι υπέρ της υιοθεσίας αλλά δεν νομίζω ότι ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να υποδείξει σε μια γυναικα να μην κάνει άμβλωση . να χρειαστεί να κυοφορήσει 9 μήνες ένα παιδί , να βγει εντελώς εκτός προγράμματος και γενικά να αναστατωθεί ψυχολογικά και εν τέλει να δώσει το παιδί σε μια άλλη οικογένεια. Ε δεν έχουμε όλοι αυτό το σθένος και αν μια γυναίκα νιώθει ότι δεν μπορεί να υποστεί όλη αυτή την κατάσταση έχει κάθε δικαίωμα να προχωρήσει στην άμβλωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Πραγματικά mindcircus απορώ αν έχεις συναίσθηση της πραγματικότητας.
Δεν είναι όλα λουλουδάκια κι ουράνια τόξα, ούτε όλοι απλώς "δυσκολεύονται μωρέ λίγο αλλά μια χαρά θα είναι".
Ξύπνα λίγο, δες τι γίνεται γύρω σου.
Επίσης σταμάτα να προσπαθείς να πείσεις όσους διαφωνούν μαζί σου με επιχειρήματα χρήσιμοποιώντας δήθεν ηθικολογίες, και παρουσιάζοντας όσους κάνουν έκτρωση ως δολοφόνους, άκαρδους ανθρώπους με "βάναυσες" απόψεις.
Σόρρυ κι όλας αλλά θεωρώ τέρμα ειρωνικό να ζητάς απο έναν άνθρωπο που έχει όνειρα, φίλους, συγγενείς, σχέσεις, έναν άνθρωπο ΠΟΥ ΖΕΙ και έχει κάθε δυνατότητα να βελτιώσει την ζωή του να βάλει πάνω απο τον εαυτό του ένα "μωρό" που δεν είναι ΚΑΝ μωρό, ένα έμβρυο που περισσότερη συναίσθηση και συναισθηματική νοημοσύνη απο αυτό έχει ένα κοτόπουλο, το τρως το κοτοπουλάκι ε; αλλά εκεί είναι για να "επιβιώσεις" ε;

Και οι απόψεις ανθρωπιάς σου φάνηκαν και σε ένα άλλο θέμα περί αυτοκτονίας που στην αρχή έλεγες πως δήθεν "νοιάζεσαι" και "δεν ξέρω πως είναι να έχεις κατάθλιψη για αυτό ρωτάω για να μάθω" και κατέληξες στο ότι όσοι έχουν κατάθλιψη είναι "αχάριστοι" και έγραψες ένα κατεβατό προσπαθόντας πάλι να κάνεις τους άλλους να νιώσουν τύψεις. ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΗΤΗ δεν είναι "ενδιαφέρομαι για τον συνάνθρωπο" είναι *κακιάλεξηπουδενλεωγιατιυπαρχουνmods*.

Επίσης το επιχείρημα σου "είσαι μικρή δεν ξέρεις" , ποσο χρονων είσαι εσύ κτλ. Είναι για τα σκουπίδια.
Με την ίδια λογική του επιχειρήματος σου, σου λέω μείνε έγκυος, μεγάλωσε το παιδί ΜΟΝΗ ΣΟΥ, χωρίς την ευκολία του να έχεις ένα κάρο άτομα να σε στηρίζουν και μετά έλα πες μας πόσο λάθος είναι η έκτρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Εντάξει το θέμα έχει ξεφυγει τελείως όμως!!Την γνώμη μας λέμε όπως λέτε κι εσείς δεν καταλαβαίνω την προσωπικη επιθεση που κάνετε συνέχεια !!Ο καθένας νιώθει έτσι ο άλλος αλλιώς !!Αν θελετε τοσο πολυ να κάνετε την εκτρωση κάντε την δεν σας εμποδίζει κανένας!!Πάντως όλοι παθιαστηκατε τόσι πολύ λες και είστε όλοι σε αυτή την κατασταση σήμερα!! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@mindcircus
Προσπαθώ να καταλάβω γιατί μπήκες στη διαδικασία να ποστάρεις βιντεάκια με παιδάκια.
Τι νομίζεις; Ότι όσοι είναι υπέρ της έκτρωσης δεν συμπαθούν τα παιδάκια; Ούτε καν.
Είναι ώρα να αρχίσεις να συνηδιτοποιείς ότι η δύναμη της θέλησης δεν είναι πάντα τόσο αποτελεσματική. Το "θέληση να υπάρχει και αγάπη και το μωρό θα μεγαλώσει ευτυχσμένο" δεν ισχύει. Είναι ώρα να κατέβεις από το ροζ συννεφάκι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Γιατί να δει κάποιος 16 and pregnant? :P. Τέλος πάντων, το ξαναλέω: Δεν γίνεται να υπάρχει αυτό που λέμε "έκτρωση υπό προϋποθέσεις", ο λόγος: Δεν υποστηρίζετε ότι η έκτρωση είναι φόνος; Δηλαδή με την έκτρωση υπο προϋποθέσεις ο φόνος δικαιολογείται και γίνεται νόμιμος ξαφνικά; Δεν είναι κάπως αντιφατικό να σκοτώνουν έμβρυα υπό συνθήκες αλλά να λένε ότι οι εκτρώσεις είναι άδικες απέναντι στη ζωή του μωρού; Δες και αυτό με τις κρεμάστρες που έβαλα πιο πάνω. Προτιμάς αυτό ή να γίνεται όπως πρέπει; Και σε αυτό το θέμα δεν χωράνε ενδιάμεσες καταστάσεις, ή 0 ή 1, επιλέγεις και αυτοπροσδιορίζεσαι.

νομίζω έχεις πορωθεί με το θέμα και έχεις πάρει φόρα :P δεν είπα πως είναι φόνος διότι δεν το θεωρώ φόνο. προσωπικά, ο οποιοσδήποτε λόγος που ωθεί τη γυναίκα στην έκτρωση είναι σημαντικός, δεν είναι εύκολη η όλη διαδικασία και για να το κάνει κάτι παραπάνω θα ξέρει. γενικότερα όμως θεωρώ πως δεν πρέπει να παίρνουμε θέση στο συγκεκριμένο θέμα. η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καλούπι και να αρχίσουμε να κρίνουμε απλά για να κρίνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Το βιντεακι παρακαλουνται να το δουν οσοι ειναι κατα.

Φυσικα και οι υπολοιποι αν θελετε, αλλα φανταζομαι δε θα θελετε. Δε θα σας πει και τιποτα εδω που τα λεμε.

Εγω εχω φυγει απο χθες προχθες απο το θεμα με βαρια καρδια και την ξαναγεμισα αγαπη με τετοια βιντεακια! :)
Το συστηνω και στους συμφορουμιτες που εχουμε την ιδια αποψη, γιατι το θεμα ειναι πολυ θλιβερο....
Το παρακατω ομως ειναι ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!:)



Μόνο που όλοι αυτοί στο βίντεο φαίνονται ενθουσιασμένοι για το μωράκι τους και λογικά είναι έτοιμοι και πρόθυμοι να του προσφέρουν ότι χρειάζεται.

Υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις που δεν ισχύει τίποτα τέτοιο. Καλύτερα έκτρωση λοιπόν από ένα παιδί να μεγαλώνει σε τοξικό περιβάλλον.

Το έχω ξαναπει εδώ. Αν είναι μια φορά δύσκολο να κάνεις έκτρωση, είναι 10 φορές πιο δύσκολο να κουβαλάς το παιδί 9 μήνες με ότι συνεπάγεται αυτό και μετά να το δώσεις για υιοθεσία. Και η υιοθεσία δεν εγγυάται ότι το παιδί θα μεγαλώσει σε λιβάδια με πεταλουδίτσες.

Εκ του ασφαλούς εύκολο είναι να κρίνουμε και να δείχνουμε βιντεάκια από ευτυχισμένες στιγμές μιας οικογένειας με το μωράκι της. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
νομίζω έχεις πορωθεί με το θέμα και έχεις πάρει φόρα :P δεν είπα πως είναι φόνος διότι δεν το θεωρώ φόνο. προσωπικά, ο οποιοσδήποτε λόγος που ωθεί τη γυναίκα στην έκτρωση είναι σημαντικός, δεν είναι εύκολη η όλη διαδικασία και για να το κάνει κάτι παραπάνω θα ξέρει. γενικότερα όμως θεωρώ πως δεν πρέπει να παίρνουμε θέση στο συγκεκριμένο θέμα. η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καλούπι και να αρχίσουμε να κρίνουμε απλά για να κρίνουμε.
Ok ίσως πρέπει να κόψω ταχύτητα. Συγχαρητήρια πάντως που είσαι η μόνη που είδε αυτό το επιχείρημα και δεν το αγνόησε. Σαφώς και κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή αλλά αυτές οι περιπτώσεις μπορούν να ταξινομηθούν όμως αν συνεχίσω έτσι θα μπω στο τρυπάκι της έκτρωσης με προϋποθέσεις. Κανείς δεν έκρινε κανέναν εδώ, διότι είναι άσχημο να κρίνεις κάποιον που ήδη βρίσκεται στο δίλημμα της έκτρωσης ή μη, δεν τους βοηθάς καθόλου έτσι. Εδώ απλά συζητάμε το πόσο ηθική και νόμιμη είναι η έκτρωση. Από εκεί και πέρα, τα επιχειρηματά μου βρίσκονται λίγο πιο πάνω και μπορεί να τα δει όποιος θέλει και δεν πρόκειται να τα επαναλάβω διότι φοβάμαι ότι θα παραβαίνω τους κανονισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Υπαρχουν τοσα ζευγαρια που δυσκολευονται! Μπορει εσεις να γινετε πολυ ευτυχισμενες ή να κανετε καποιους αλλους ανθρωπους ευτυχισμενους! Και σε αυτα τα πλασματα θα δωσετε το ωραιοτερο δωρο του κοσμου, την ζωη!!
Ενταξει,τωρα πλακα κανουμε;

Δηλαδη επειδη καποιοι δεν μπορουν να κανουν παιδια,πρεπει ολες οι υπολοιπες να γινουμε κουνελες ;:crazy:
Δηκαδη οκ,αυτο δεν ειναι σκεπτικο ουτε λογικη.
ΝΑΙ,η γυναικα ειναι υποχρεωμενη ,κατα την αποψη μου να παιρνει μετρα οταν δεν επιθυμει εγκυμοσυνη.ΝΑΙ..ειναι υποχρεωμενη,διοτι τα παιδια δεν ειναι στραγαλια,για να τα πεταμε στο καλαθι με ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες,ΝΑΙ,υπαρχουν πολλες περιπτωσεις ανευθυνιτητας,αλλα ΗΜΑΡΤΟΝ δηλαδη,συμβαινουν και ατυχηματα,βιασμοι,επισης ακτινογραφιες η ασθενειες οταν καποια ειναι εγκυος,επισης ναι,πολυ μικρες κοπελες σαφως ειναια νωριμες,σαφως εκαναν ενα λαθος στην ζωη τους...αλλα θα ειναι ακομα πιο λαθος να κανουν ενα παιδι αν δεν το θελουν.
Και οταν δεμ το θες,ΔΕΝ ΤΟ ΘΕς ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΥΠΟΘΕΣΗ.Τα υπολοιπα ειναι φασισμος και παραβιαση ανθρωπινων δικαιωματων.

Και ΟΧΙ...δεν θα εχει η αλλη 9 μηνες ενα παιδι στο σωμα της ενω δεν το θελει,επειδη καποιοι δεν μπορουν να κανουν παιδια,ειτε ως αποψη,ειτε ακομα χειροτερα για να το δωσουν για υιοθεσια.
Μα τι πραγματα ειναι αυτα;
Δηλαδη σου λεει ο αλλος..κρατα με το ζορυ ενα παιδι,υπεφερε μια εγκυμοσυνη και μια γεννα,για να το δωσεις μετα για υιοθεσια για να γινουν χαρουμενοι καποιοι αλλοι;Συνειδητοποιουμε τι λεμε;

Σορυ,αλλα υπαρχουν και παιδακια στα αζητητα,παιδακια σε ορφανοτροφεια,μια χαρα μπορουν να βρουν παιδακι ατεκνα ζευγαρια.

Και Σορυ,αλλα αυτα ειναι αποψεις ταλιμπανιστικες.Κατι αναλογο με αυτα που γινονται στις δημοκρατικοτατες κοινωνιες μουσουλμανικων κρατων,οπου η γυναικα δενε χει κανενα λογο και κανενα δικαιωμα ουτε καν στο σωμα της.
Το χειροτερο ειναι να τα ακους αυτα απο γυναικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Παιδια, ετσι οπως ειναι οργανωμενη η κοινωνια ...η εκτρωση ειναι παραπανω απο απαραιτητη.Εαν φτιαξουμε εναν κοσμο που ειναι πλασμενος για τον ερωτα, η μια πλατωνικη πολιτεια ,τοτε η εκτρωση δεν θα ηταν απαραιτητη,δυστυχως ομως μεχρι τοτε η εκτρωση ειναι αναγκαια.Φτου μακρυα απο εμας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Παιδια, ετσι οπως ειναι οργανωμενη η κοινωνια ...η εκτρωση ειναι παραπανω απο απαραιτητη.Εαν φτιαξουμε εναν κοσμο που ειναι πλασμενος για τον ερωτα, η μια πλατωνικη πολιτεια ,τοτε η εκτρωση δεν θα ηταν απαραιτητη,δυστυχως ομως μεχρι τοτε η εκτρωση ειναι αναγκαια.Φτου μακρυα απο εμας
Καμια σχεση το ενα με το αλλο.
Και την ιδανικη κοινωνια να ειχαμε,παλι κανενας δεν εχει το δικαιωμα να επιβαλλει σε μια γυναικα να γεννησει.Ημαρτον,τι αποψεις ειναι αυτες;
Απο ποτε η κοινωνια πρεπει να καθοριζει αν εγω θα γινω μανα η οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Εννοω οτι τοτε θα το αφηναμε στην φυσικη επιλογη....Και οχι στην τεχνιτη επιλογη.Δεν θα χρειαζοταν να κανεις εκτρωση καθοτι καθε παιδι θα ηταν καλοδεχουμενο.
Τωρα για να κατεβουμε απο το συννεφο,ειπα συμφωνω μαζι σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Παρακολουθώ μέρες τώρα το θέμα, αλλά δεν έχω μπει στη διαδικασία να γράψω. Προβληματίζομαι αρκετά μπορώ να πω. Είναι λογικό νομίζω, όταν τίθενται στο "τραπέζι των συζητήσεων" τέτοιας φύσεως θέματα, που καλώς ή κακώς, δεν έχουν καθορισμένη απάντηση, σωστή ή λανθασμένη, λογική ή παράλογη. Το θέμα της άμβλωσης, είναι πολύ ευαίσθητο. Πολλές, εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις μάλιστα, μπορούν να ειπωθούν και να επιχειρηματολογηθούν ορθώς, με παραδείγματα, τεκμήρια, δεδομένα κλπ. Οπότε ξεκινώντας, θα ήθελα να πω, πως προσωπικά πιστεύω πως δεν πρέπει να είμαστε κατηγορηματικοί σε τέτοια θέματα. Μπορούμε να στηρίξουμε τις απόψεις μας, να τοποθετηθούμε, αλλά δε το βρίσκω σωστό να "επιτεθούμε" σε 'αντίθετες' απόψεις, ή να ειρωνευτούμε αυτές, υποβαθμίζοντας τες. (Το λέω αυτό, επειδή υπήρξαν κάποιες πιο "επιθετικές" τοποθετήσεις, και είναι κρίμα, γιατί και τις δικές μας καρδιές χαλάμε, αλλά και των συμφορουμιστών "υπό στόχο". Δεν είναι άσχημο να στεναχωριόμαστε για μία διαδικτυακή κουβέντα;; -Και το λέω εγώ, που έχω αφήσει τον εαυτό μου να επηρεαστεί αρκετές φορές...)

Διάβασα όλα τα πρόσφατα posts, και όλες τις απαντήσεις σε καθένα από αυτά, και ομολογώ πως δε μπορώ, δε δύναμαι να τοποθετηθώ αυστηρώς είτε στους "υπέρ", είτε στους "κατά". Δεν μπορώ να γίνω απόλυτη σε αυτό το θέμα/thread, γιατί σκεπτόμενη κυρίως 'καθολικά' και όχι ατομικά, προσπαθώντας δηλαδή να μπω στη θέση του εκάστοτε άλλου (empathy), γνωρίζω και βλέπω πως για τον α' ή τον β' λόγο, είμαστε όλοι διαφορετικές προσωπικότητες και είναι φυσικό επόμενο, να διατυπώνουμε απόψεις/κρίσεις ανάλογα με την ψυχοσύνθεσή μας, την προσωπικότητά μας, τη λογική μας(η οποία εδώ δεν είναι κοινή), τα βιώματά μας, τις εμπειρίες μας, τους κώδικές μας, την εν γένει αντίληψη που έχουμε διαμορφώσει για διάφορα θέματα, όπως η άμβλωση καλή ώρα. Λαμβάνοντας υπόψιν μου, όλα αυτά και τις παραμέτρους που τα καθορίζουν, αντιλαμβάνομαι πως αυτό που για μένα μοιάζει "έτσι", για τον άλλο, μπορεί και ενδέχεται να μοιάζει "αλλιώς". Οπότε, δυστυχώς δε μπορώ να τραβήξω τη "γραμμή" μου στο θέμα.

Και για να γίνω λίγο περισσότερο συγκεκριμένη, αυτό που εννοώ, είναι πως πιθανότατα βλέπω το θέμα από μία Α σκοπιά ατομικά (δηλαδή με βάση το τι θα έκανα, ή νομίζω πως θα έκανα εγώ αν βρισκόμουν σε ανάλογη περίπτωση), και από μία πιο εκτεταμένη Β σκοπιά, η οποία αφορά τους γύρω μου και την αντίστοιχη επιλογή/γνώμη τους, και δεν μπορώ, ούτε θέλω να την αγνοήσω αφενός, αλλά ούτε και να τους επιβάλλω αφετέρου τη δική μου Α οπτική γωνία.
Τώρα μάλλον περισσότερο σας μπέρδεψα, παρά το συγκεκριμενοποίησα αυτό που έχω στο νου μου, οπότε επιτρέψτε μου να γίνω πιο αναλυτική, μπας και καταφέρω να αποτυπώσω τις σκέψεις μου εδώ, με μια κάποια λογική συνάφεια και συνεκτικότητα.

Προσωπικά λοιπόν, αν ποτέ βρισκόμουν μπροστά από μία εγκυμοσύνη, η οποία δεν ήταν ακριβώς επιθυμητή εκείνη τη στιγμή, νομίζω (λέω νομίζω) πως δε θα κατέφευγα στην έκτρωση. Βέβαια, κάτι τέτοιο δε μπορώ να το πω με σιγουριά (πώς θα μπορούσα άλλωστε; ), γιατί δε μπορώ να ξέρω για ποιες συνθήκες μιλάμε και τι βαρύτητά έχουν αυτές. Άλλο είναι να προκύψει μία εγκυμοσύνη στα 16 πχ, άλλο είναι να προκύψει από το άθλιο βίωμα του βιασμού, άλλο ανάμεσα σε ένα ζευγάρι αλλά την 'λάθος' στιγμή/περίοδο, άλλο είναι να έρθει από κάποιο 'ατύχημα' (αν και διαφωνώ λιγάκι εδώ με τη λέξη), άλλο είναι να εμπλέκονται λόγοι υγείας της μητέρας πχ που ενδεχομένως να αποτρέπουν μία υγιή κύηση κλπ κλπ κλπ. Επομένως, αν και γνωρίζω πως είναι τέτοια η φύση του χαρακτήρα μου και οι κώδικές μου (όχι μόνο ο κώδικας ηθικής/αξιών και συνείδησης, αλλά και ο συναισθηματικός κώδικας, ο συμπεριφορικός κοκ) που πολύ δύσκολα θα με οδηγούσαν σε μία άμβλωση, δεν μπορώ να αποκλείσω και την τελευταία πιθανότητα, γιατί πολύ απλά δεν βρίσκομαι σε αυτή τη θέση, για να αντισταθμίσω τους παράγοντες και τις συνθήκες. Κάθε "συνθήκη" είναι διαφορετική και για εμάς τους ίδιους, αλλά διαφέρει και για τον καθένα ξεχωριστά. Μακάρι να μη μου τύχει ποτέ ένα τέτοιο ψυχοφθόρο δίλημμα, ούτε σε μένα, ούτε σε κανέναν άλλο. Μπορεί, ατομικά/προσωπικά, να μη θέλω ούτε να ακούσω το ενδεχόμενο πιθανής έκτρωσης για πολλούς λόγους που λίγο πολύ έχουν αναλυθεί διεξοδικά σε προηγούμενες απαντήσεις του νήματος από τους "κατά", αλλά από την άλλη, δε μπορώ να ισχυριστώ πως οι "υπέρ" έχουν άδικο. Σε καμία περίπτωση. Βλέποντας το θέμα εκτενέστερα, και πέρα από τον δικό μου κώδικα και τις ιεραρχήσεις μου, αντιλαμβάνομαι πολύ καλά για ποιους λόγους υποστηρίζεται η διαδικασία της έκτρωσης, είτε αυτή γεννάται από την καθαρά θέληση της 'μητέρας' για άλλες προτεραιότητες, είτε από συνθήκες "ανωτέρας βίας". Είναι απόλυτα αποδεκτό από εμένα, ανεξάρτητα από το αν αυτό θα ταυτίζεται με τη Stavri_ ή όχι. Ξεκάθαρα πράγματα. Το ότι εγώ σκέφτομαι πχ με τον Α τρόπο, δε σημαίνει ότι ο άλλος που σκέφτεται με τον Β, είναι λάθος, παράλογος, ανήθικος, αναίσθητος, ούτε ότι εγώ είμαι μία ουτοπική ροζσυννεφουλική αιθεροβάμων προσωπικότητα που "πατάω" πάνω σε ρομαντισμούς και άλογες σκέψεις. Όλα είναι σχετικά! (να τηνε και η Φυσική πως μπαίνει στο παιχνίδι! :P ) Όλα έχουν να κάνουν με το "ποιον", το "που" και το "πότε". Δε χωράει μία γνώμη/τοποθέτηση σε τέτοια θέματα.

All in all, ναι μεν προσωπικά δεν μπορώ να "υιοθετήσω" και να ενστερνιστώ τη πρακτική της άμβλωσης στο 100% για τις "διάφορες και διαφορετικές" ισχύουσες συνθήκες/καταστάσεις, αλλά δε μπορώ ταυτόχρονα και να κατακρίνω αυτήν και όσους την επιλέγουν. Λέξεις όπως Δικαίωμα, Υποχρέωση, Ηθική, Λογική κλπ έχουν πολλές προεκτάσεις και διαφορετικές αναγνώσεις.

Υ.Γ: Και επίσης, ήθελα να τονίσω με αφορμή τον έντονο χαρακτήρα της συζήτησης, πως είναι αδιανόητο και αδύνατο να βγάλει κανείς συμπεράσματα για τον οποιοδήποτε, μέσα από μερικές απαντήσεις σε ένα φόρουμ, όπου είμαστε όλοι άγνωστοι, γιατί ασφαλώς και είναι πολύ πιθανό στην προσπάθειά μας να εκφράσουμε/υποστηρίξουμε τα πιστεύω μας, να προβούμε σε γενικεύσεις ή σε λάθος διατυπώσεις, που ενδέχεται να παρεξηγηθούν και να φέρουν/προκαλέσουν αντιδράσεις ή αρνητικούς χαρακτηρισμούς.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Σταυρι...πολυ ωραια αναλυση,το συμπερασμα σου ποιο ειναι?οτι το θεμα ειναι πολιτικα θεσμικο και ετσι πρεπει να το δεις.Επιλεγεις πολιτικη θεσμιση και κατευθυνση συμφωνα με το συμφερον/αναγκη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Σταυρι...πολυ ωραια αναλυση,το συμπερασμα σου ποιο ειναι?οτι το θεμα ειναι πολιτικα θεσμικο και ετσι πρεπει να το δεις.Επιλεγεις πολιτικη θεσμιση και κατευθυνση συμφωνα με το συμφερον/αναγκη σου.

Πιστεύω πως ήμουν αρκετά αναλυτική και εξήγησα το πώς το βλέπω εγώ ως Stavri_. Το συμπέρασμα μου είναι προφανές. Το Ηθικό και το Νόμιμο είναι δύο έννοιες που δεν 'εξαντλούνται' ελαφράν την καρδίαν, δεν είναι από όλους αναγνώσιμες με κοινό τρόπο. Οπότε, θέματα όπως η νομιμότητα/ηθική της άμβλωσης, δεν έχουν εξ ορισμού μία ανάγνωση/αντιμετώπιση. Είτε το δω πολιτικά θεσμικώς, είτε κοινωνικά, είτε ατομικά/συνειδησιακά, μπορώ να 'δώσω' διαφορετικές κατευθύνσεις στο θέμα. Και για να είμαι ειλικρινής, δε σχετίζονται για μένα αυτές με το εκάστοτε συμφέρον. Περισσότερο το βλέπω ως ανάγκη που αναφέρεις, και επιλογή βασιζόμενη σε καταστάσεις.
Θεσμικά, δε θεωρώ πως η έκτρωση πρέπει να 'σημειωθεί' ως νομικώς παράνομη. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου είναι αναγκαία. Και επειδή αφενός "έκτρωση υπό προϋποθέσεις" δεν υφίσταται, και αφετέρου τίθεται και το θέμα του σεβασμού της επιλογής, κάτι τέτοιο θα έφερνε πολλές αναταράξεις και τρικυμίες. Και μετά μπαίνουν και στο παιχνίδι ακόμα περισσότερο οι έννοιες Δικαίωμα, Υποχρέωση κλπ. Ωστόσο, αυτό δεν πάει να πει, ότι προσωπικώς "εγκολπώνω" κάθε πτυχή της άμβλωσης στο 100%. Το είπα εξάλλου.
Το να ψάχνεις πολλές φορές να βρεις σύμπλευση νόμιμου και ηθικού, είναι σαν να ψάχνεις σύμπλευση αναρχικού με εθνικιστή. Άμα τη βρεις, σφύρα μου.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top