Στυλ ζωής

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Έχετε ένα διαφορετικό στυλ ζωής; Έχετε το δικό σας τρόπο να κάνετε τα πράγματα, από επαγγελματικές πρακτικές μεχρι τις δουλειές του σπιτιού; Υπάρχουν θέματα που καταλαμβάνουν το μεγαλύτερο μερος της ζωής σας και την επηρρεάζουν πχ παθος για προβολή, ενα προβλημα υγείας, ιδιαιτερότητες διαβίωσης κλπ; Έχετε περιεργες συνηθειες και χαρακτηριστικά;

Ως νηματοθέτης πρέπει να αρχισω πρώτος:
-είμαι μινιμαλιστης απο πεποιθηση, δηλαδη ζω με λίγα πραγματα πχ έχω ελαχιστα ρουχα, λιτό χωρο διαμονης, μονο σημαντικα βιβλια κλπ
-είμαι σε στυλ σαφαρι, σαν να ειμαι σε διακοπες, πραγμα που μου δημιουργει πότε πότε προβληματα στα επαγγελματικα, γιατι περιμενουν καποιον με κουστουμι και τους ερχεται καποιος με καζουαλ και σακκιδιο στον ωμο.
-Έχω περασει στο digital και ρυθμιζω οσα γινεται περισσοτερα απο ιντερνετ. Επισης δουλευω με το λαπτοπ απο οποιονδηποτε χωρο.
-Περπαταω συνεχεια και χρησιμοποιω ΜΜΜ για μεγαλυτερες αποστασεις, εκτος αν ειναι περιεργη η διαδρομη οποτε αυτοκινητο.
-Εχω ένα ψυχαναγκαστικο με την αρμονια και την συμμετρια πραγμα που μερικες φορες μου δυσκολευει τη ζωη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μμμμ, εγώ εδώ και αρκετά χρόνια ζω σ΄ένα αρκετά μικρό χωριό με τον σύντροφό μου, σ΄ένα σπίτι τύπου φάρμα με ζώα και πολύ πράσινο. Όταν το αποφασίσαμε να έρθουμε εδώ ήμουν αρκετά επιφυλακτική, μιας που μέχρι τότε ζούσα σε μεγαλούπολη, αν ήξερα βέβαια πως θα είναι δε θα έκανα δεύτερη σκέψη, μας ταίριαξε απόλυτα αυτός ο τρόπος ζωής...Κατά τ΄άλλα αγαπώ πολύ τα ταξίδια και λόγω δουλειάς έχω γυρίσει όλη σχεδόν την Ελλάδα, έχω μείνει κιόλας σε διάφορα μέρη κατά καιρούς. Εξωτερικό δεν έχω βγει παρά ελάχιστα όμως, αλλά ελπίζω οικονομικού επιτρέποντος να τα καταφέρω άμεσα να πάω τουλάχιστον σε δύο τρία μέρη που έχω βάλει στο μάτι..
Κι εγώ μινιμαλίστρια είμαι σε πολλά επίπεδα (όχι στα ρούχα όμως, μιας που με διακρίνει και μία γυναικεία ματαιοδοξία παράλληλα, δε μιλάω για υπερβολές όμως, simple and chic :P ).
Γενικά δεν είμαι καθόλου οργανωτική, κι αυτό επηρεάζει τη δουλειά μου. Ας πούμε τώρα έχω αρκετά μεγάλο διάστημα που είμαι άνεργη και αντί να ολοκληρώσω ένα μεταπτυχιακό, που έχω στα τελειώματα υποτίθεται, κάνω ένα σωρό άλλα πράγματα (μέχρι και ζωγραφική ξεκίνησα) και το έχω αφήσει πάλι σε δεύτερη μοίρα, ενώ μου είναι σχεδόν απαραίτητο... Μπορεί για μεγάλα διαστήματα να δουλεύω σαν το σκυλί για άπειρες ώρες και άλλες φορές να αρμενίζω για καιρό. Βέβαια σ΄αυτό σίγουρα παίζει ρόλο και το γεγονός ότι δουλεύω εποχικά οπότε αυτό με πάει ακόμη πιο πίσω στο θέμα της οργάνωσης εκεί...
Ε και σαν άνθρωπος έχω κι εγώ ένα ψυχαναγκαστικό με την καθαριότητα όμως, η ακαταστασία δε με πειράζει, αλλά η βρωμιά μου τη δίνει πολύ :/: Αυτά πάνω κάτω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Μμμμ, εγώ εδώ και αρκετά χρόνια ζω σ΄ένα αρκετά μικρό χωριό με τον σύντροφό μου, σ΄ένα σπίτι τύπου φάρμα με ζώα και πολύ πράσινο. Όταν το αποφασίσαμε να έρθουμε εδώ ήμουν αρκετά επιφυλακτική, μιας που μέχρι τότε ζούσα σε μεγαλούπολη, αν ήξερα βέβαια πως θα είναι δε θα έκανα δεύτερη σκέψη, μας ταίριαξε απόλυτα αυτός ο τρόπος ζωής...
Τέλεια. Ψηνομαι κι εγω σιγα σιγα για τέτοιον τροπο ζωης. Με την συντροφο μου δεν μενουμε μαζι. Εγώ μενω σε μια πολη κι εχω το γραφειο μου μιση ωρα προς βορραν, ενω αυτη μενει καπου μια ωρα προς νοτον σε μια αγροτουριστικη μοναδα που εχει φτιαξει. Καποια στιγμη θα τραβηχτω κι εγω στην αγροικια, αλλα τωρα ειναι θεμα αποστασεων και επισης ειμαι πανω στην αναπτυξη της επιχειρησης μου και δεν γινεται, γιατι εκει εχει βαβουρα απο τους τουριστες και δεν μπορω να συγκεντρωθω. Ειναι ομως αλλη αισθηση ζωης. Υπαιθρος, άπλα, ξενοιασια. Εχει βαλει λαχανοκηπο κι επισης εχει ενα σκυλο για προστασια και δυο αλογα για να πηγαινουν βολτα οι τουριστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Η φιγούρα
της φιγούρας
τη φιγούρα
κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ωραίο θέμα (δεν περίμενα να το πω αυτό).
Λοιπόν δεν ξέρω άμα είμαι ψυχαναγκαστική μ' αυτό που θα πω, αλλά έχω τρομερό θέμα με την ακαταστασία, ιδιαίτερα αν μιλάμε για χαρτιά ή βιβλία πάνω στο γραφείο π.χ., αν και το πιθανότερο είναι να το δω, να πάθω τον νευρικό κλονισμό, να φύγω από το δωμάτιο και να το φτιάξω 2 ώρες μετά. :P Ναι, γενικά είμαι οργανωτική.
Μ' αρέσει να χρησιμοποιώ τα λεωφορεία για τις μετακινήσεις μου (φυσικά όταν δεν καθαρίζω την πόρτα με την μύτη μου λόγω κόσμου), και μ' αρέσει να ξέρω δρομολόγια λεωφορείων που χρησιμοποιώ ή τρένων ή ακόμα και πλοίων (στην οικογένειά μου με έχουνε δει λίγο σαν ταξιδιωτικό πράκτορα γιατί τους ξετρυπώνω προσφορές και βολικές διαδρομές στο πι και φι :P )

Προς το παρόν ζω σε μεγαλούπολη, δεν με έχει κουράσει ο τρόπος ζωής αυτός αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και την ηρεμία ενός ησυχότερου και μικρότερου τόπου. Δεν ξέρω για πόσο, αλλά δεν μου φτάνουν απλά οι ήρεμες διακοπές μια βδομάδα τον χρόνο για να φορτίσω τις μπαταρίες μου.

Αυτά. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Η φιγούρα
της φιγούρας
τη φιγούρα
κλπ

Οταν οι μισοι Ελληνες εχουν ενα σπιτι στο χωριο κι εμενα η γυναικα μου μια αγροικια που δεν εχει ξεχρεωθει ακομα απο το δανειο (και ειναι βασικα η δουλεια της) ειναι φιγουρα.

Το να εισαι μινιμαλιστης, να περπατας πολυ, να δουλευεις απο το ιντερνετ και να φορας καζουαλ, πραγματα που μπορει να κανει ολος ο κοσμος δηλαδη ειναι κι αυτο φιγουρα.

Ποσο ασχημα θα πρεπει να ζεις, φιλε, για να τρωγεσαι με τα ρουχα σου για τοσο απλα πραγματα;

Edit: Α ΟΚ, διαβασα παλια σου ποστς. Ενας μεγαλης ηλικιας καθηγητης που περιμενει κι αυτος τη συνταξη για να ζησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ποια ειναι η σχεση σας με τα παρακατω στοιχεια ως μερος του στυλ ζωης σας; αυτοκινητο, τηλεοραση, αγορα ρουχων και καλυντικων, social media.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια ειναι η σχεση σας με τα παρακατω στοιχεια ως μερος του στυλ ζωης σας; αυτοκινητο, τηλεοραση, αγορα ρουχων και καλυντικων, social media.

Δεν εχω, δεν έχω, αγοράζω τα απαραίτητα ρούχα, δεν έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Δεν εχω, δεν έχω, αγοράζω τα απαραίτητα ρούχα, δεν έχω.

Αυτοκινητο εχω αναγκαστικά, γιατι δεν βολευουν παντα τα ΜΜΜ, αλλά ειναι 20ετιας, παρολα αυτά σε καλη κατασταση, γιατι το χρησιμοποιω μονο αν δεν μπορω να κανω αλλιως. Εχω βγαλει τις πισω θεσεις για να μεταφερω πραγματα.

Τηλεοραση εχω να δω πολυ καιρο και αμφιταλαντευομαι αν πρεπει να την κρατησω τελικα. Εχω ακουσει οτι υπαρχει ενα συστημα (software?), διαλεγεις τα προγραμματα (απο διαφορους σταθμους) και μονο αυτα δειχνει. Αλλά δεν το εχω ψαξει.

Ρουχα αγοραζω καλα για να κρατανε πολύ, αλλά destockage απο περασμενα μοντελα (δεν βλεπω το λογο να πεταω λεφτα για καινουργια μοντελα όπου το μεγαλυτερο μερος του κοστους παει στη διαφημιση). Εχουν πολλες τσεπες, εξωτερικες, εσωτερικες και καμμια φορα τα παω στη μοδιστρα να προσθεσει. Σε χρωματα και στυλ σαφαρι να ξεφευγουμε απο τη ρουτινα. Εχω λιγα παντως, τα πολλά πιανουν απλα χωρο.

Social media, δεν τα πολυγουσταρω, αλλά βοηθανε στη δουλεια κι ασχολουμαι στο μινιμουμ (facebook, twitter, linkedin).

Με το μινιμαλισμο εμπλεξα για τα καλά το 2008 πεφτοντας τυχαια σε ενα μπλογκ κι ερευνωντας ανακαλυψα οτι ειναι κανονικο ρευμα.
https://www.wikihow.com/Live-Like-a-Minimalist
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Λιγες σκεψεις για το tourist style (TS). Το TS πολλοι θα το ήθελαν, αλλα δισταζουν λογω κοινωνικων συμβασεων.

-Θελει καταρχην να εχεις συντροφο στο ιδιο μηκος κυματος για να σε καταλαβαινει και φιλους που να μην σε παρεξηγουν.
-Οταν ταξιδευεις εχεις μια βαλιτσα και μπορεις να λειτουργησεις ετσι. Αντε στο σπιτι να χρειαζεσαι δυο. Τα υπολοιπα αντικειμενα καθως και πολλα επιπλα ειναι απλως αχρηστα.
-Το κυριλε ντυσιμο (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων) ειναι εγκλωβισμος. Με το απλο ντυσιμο εχεις ανεση και περισσοτερες δυνατοτητες πχ μπορεις να ξαπλωσεις ακομα και σε ενα παγκακι, αν κουραστεις.
-Μπορεις να καταργησεις τσαντες και τσαντακια και το αγχος μην τα χασεις. Απλως χρειαζεσαι ρουχα με παραπανω τσεπες.
-Θελει να αγορασεις pc φορητο στις σωστες διαστασεις για να μπορεις να δουλευεις ανετα, αλλα και να το μεταφερεις ανετα. Δεν βλεπω το λογο να κλεινεσαι καπου για να δουλεψεις, αν δε σε υποχρεωνει η εργοδοσια. Ενα μερος της δουλειας βγαινει και σε εξωτερικους χωρους που ανοιγει το ματι βλεποντας κοσμο ή ενα τοπιο.
-Ειναι καλο να παιρνεις εξωτερικες αποστολες στην εταιρια σου, γιατι το κλεισιμο επιδεινωνει τη ρουτινα.
-Γιατι να κλεινεσαι σε κεντρα διασκεδασης οπου ειναι στριμωχτα και ακριβα, ενω μπορεις να πας πικνικ με φιλους ή να κανετε μπαρμπεκιου;
-Γιατι να μην δουλευεις part-timer, αν το αντικειμενο της δουλειας σου σου επιτρεπει να εχεις περιφερικα προγραμματα; πχ αν εισαι ο,τιδηποτε συμβουλος ή ειδικος σε εταιρεια μπορεις να εχεις ενα θεματικό site, να γραψεις ενα μικρο βιβλιο ή να αρθρογραφεις, να δινεις ποτε ποτε διαλεξεις, να κανεις εκτακτες πραξεις εμπειρογνωμοσυνης ή ακομα να εχεις καβατζα και καποιους εξωτερικους vip πελατες.
-Το TS εμπλεκει και προσβαση σε πρασινο, θαλασσα, αποδρασεις και λοιπά τουριστικης εμπνευσεως. Καλο ειναι να μενει κανεις σε αναλογη περιοχη ή να μπορει ευκολα να ξεφευγει. Ο,τι ειναι μακρια απο τη ρουτινα ειναι καλο. Πρεπει να εχεις το αισθημα οτι εισαι παντα σε διακοπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top