Προτείνετε ένα βιβλίο

transcendence

Νεοφερμένος

Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Φαντάζομαι (και επιθυμώ), μετά από πολύ καιρό, να αποτελεί αυτό το thread, μια "γωνία αναζήτησης" για οποιονδήποτε θελήσει να έχει έναν "όγκο" προτάσεων

Γωνιά γωνιά...σε ψάχνω! Πάντα οι γωνίες ήταν ψαχτήρια, διότι ποτέ δεν ήξερες τι σε περιμένει από πίσω :confused:
Πρόταση: Ξαναδιαβάστε τις διαθήκες, στην παλαιά ο "θεός" ήταν εκδικητικός στην καινή (σχεδόν) στοργικός. Η ειδοποιός διαφορά είναι το κέρδος για τον αναγνώστη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asag

Νεοφερμένος

Ο Asag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donatella

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Donatella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
O Αλχημιστής τρομερο βιβλιο του κοελιο

Κι εγω το εχω διαβασει. Οντως πολυ ωραιο βιβλιο και αλληγορικο. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Το παιδί και το αστέρι - P. Pelot, είναι το πιο πρόσφατο βιβλίο που με συγκίνησε. Μτφρ. Ζωρζ Σαρή, αγαπημένη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Τα τελευταία 2 π διάβασα ήταν αυτά:
https://www.cup.gr/book/apo-ti-fisiki-sti-metafisiki/
https://el.m.wikipedia.org/wiki/1984_(μυθιστόρημα)
Δεν ξέρω αν τα προτείνω βέβαια, γιατί κι εγώ τα είχα χρόνια στην βιβλιοθήκη μ κ τα είχα αφήσει στη μέση, το ένα γιατί με κούρασε και το άλλο γιατί είχα κάποιες διαφωνίες. Όμως τώρα π τα ξανάπιασα, έπιασα τον εαυτό μου να κάνω mindblowing σκέψεις, οπότε ναι, αξίζει να τα διαβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Φιλίες και έρωτες - Emily Giffin
Είναι βιβλίο που έχει βγεί και ταινία something borrowed ^^
Πολύ ωραίο βιβλίο ρομαντικό! Μπορώ να πω ότι είναι από τα βιβλία που διαβάζω με ευχαρίστηση ξανά και ξανά!


Θέλω κριτική αν έχει διαβάσει κάποιος το βιβλίο της Μεϊμαρίδη Μάρα οιμαγισσες της Σμύρνης :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η σκιά του ανέμου
Carlos Ruiz Zafon​

"Οι πόλεμοι δεν έχουν μνήμη και κανένας δεν τολμάει να τους καταλάβει μέχρι που πια δεν απομένουν φωνές για να πουν τι συνέβη, μέχρι που φτάνει η στιγμή που δεν τους αναγνωρίζει πια κανείς και τότε επιστρέφουν, με άλλη όψη κι όνομα, να καταβροχθίσουν ό,τι άφησαν πίσω."

Πολύ αγαπημένο βιβλίο <3
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Η σκιά του ανέμου
Carlos Ruiz Zafon​

"Οι πόλεμοι δεν έχουν μνήμη και κανένας δεν τολμάει να τους καταλάβει μέχρι που πια δεν απομένουν φωνές για να πουν τι συνέβη, μέχρι που φτάνει η στιγμή που δεν τους αναγνωρίζει πια κανείς και τότε επιστρέφουν, με άλλη όψη κι όνομα, να καταβροχθίσουν ό,τι άφησαν πίσω."

Πολύ αγαπημένο βιβλίο <3

Θέλω να το διαβάσω αυτό!
Τώρα που πιάσαμε τους Καταλανούς, να προτείνω Τα τελευταία απογεύματα με την Τερέζα του Χουάν Μαρσέ. Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη, θίγει πολύ ενδιαφέροντα ζητήματα, κυρίως πολιτικής.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
The Richest Man in Babylon



Must βιβλιο για οποίον δεν θέλει να είναι σκλάβος του χρήματος.

Όποιος το θέλει ας στείλει πμ.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
 

Συνημμένα

  • Capture20.PNG
    Capture20.PNG
    329.5 KB · Εμφανίσεις: 439

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


Btw ο Kahneman έχει παραδεχτεί πως σχεδόν όλες οι έρευνες στις οποίες βασίστηκε είναι επιστημονικά(στατιστικά) άκυρες καθώς δεν ήξεραν καλύτερα τότε. Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα πως τα συμπεράσματα δεν ισχύουν, απλα πως δεν ξέρουμε. Είμαι φαν του βιβλίου αλλά η μελέτη του όπως είναι χωρίς κάποιος να ασχολείται με μάρκετινγκ ή κάτι παρόμοιο δεν ξέρω πόσο αποτελεσματική είναι.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.


Με όλο το θάρρος, αλλά γιατί να μη διαβάσει κάποιος απ' ευθείας Machiavelli? =)
Τόσο ο Ηγεμών, όσο και το εκτενέστερο Discources on Livy είναι πολύ προσβάσιμα κείμενα με έντονο ενδιαφέρον!

Θέλω να το διαβάσω αυτό!
Τώρα που πιάσαμε τους Καταλανούς, να προτείνω Τα τελευταία απογεύματα με την Τερέζα του Χουάν Μαρσέ. Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη, θίγει πολύ ενδιαφέροντα ζητήματα, κυρίως πολιτικής.
Πραγματικά αξίζει να του αφιερώσεις χρόνο ^^
Δεν είναι απαιτητικό κείμενο, απλά βοηθάει σημαντικά για την διατήρηση της ατμόσφαιρας της εποχής, να έχει ο αναγνώστης κάποιες βασικές γνώσεις για την πολιτική ιστορία της Ισπανίας, χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι απαραίτητες. =)
Στα θετικά επίσης, η μετάφραση: αν και δε γνωρίζω Ισπανικά είμαι βέβαιη πως η δουλειά της κας Κνήτου είναι εξαιρετική.

Οι Ισπανοί είναι μεγάλη αδυναμία! <3 Θέλω εδώ και καιρό να πιάσω τον Μαρσέ, να μία καλή ευκαιρία!
Πρόσφατα τελείωσα το Πίσω από τους θάμνους της Sara Mesa (εκδόσεις Ίκαρος) και ήταν πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, αρκετά διαφορετικό ως προς το ύφος και τη θεματολογία από τους Ισπανούς που έχω διαβάσει.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Με όλο το θάρρος, αλλά γιατί να μη διαβάσει κάποιος απ' ευθείας Machiavelli? =)
Τόσο ο Ηγεμών, όσο και το εκτενέστερο Discources on Livy είναι πολύ προσβάσιμα κείμενα με έντονο ενδιαφέρον!


Πραγματικά αξίζει να του αφιερώσεις χρόνο ^^
Δεν είναι απαιτητικό κείμενο, απλά βοηθάει σημαντικά για την διατήρηση της ατμόσφαιρας της εποχής, να έχει ο αναγνώστης κάποιες βασικές γνώσεις για την πολιτική ιστορία της Ισπανίας, χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι απαραίτητες. =)
Στα θετικά επίσης, η μετάφραση: αν και δε γνωρίζω Ισπανικά είμαι βέβαιη πως η δουλειά της κας Κνήτου είναι εξαιρετική.

Οι Ισπανοί είναι μεγάλη αδυναμία! <3 Θέλω εδώ και καιρό να πιάσω τον Μαρσέ, να μία καλή ευκαιρία!
Πρόσφατα τελείωσα το Πίσω από τους θάμνους της Sara Mesa (εκδόσεις Ίκαρος) και ήταν πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, αρκετά διαφορετικό ως προς το ύφος και τη θεματολογία από τους Ισπανούς που έχω διαβάσει.

Θα το βάλω κι αυτό, της Sara Mesa, στη reading list (που είναι πάλι τεράστια)!
Ισπανόφωνο (λατινοαμερικάνικο αυτή τη φορά) που μου άρεσε πολύ είναι το Κουτσό (κυκλοφρεί σε πολύ καλή μετάφραση του Κυριακίδη) του Κορτάσαρ, που σε βάζει να αναρωτηθείς "πώς διαβάζεται ένα βιβλίο; γιατί να το διαβάζουμε με τη σειρά;"· μου θύμισε τα 88 Ντολμαδάκια του Τριβιζά, που αλλάζεις σελίδες. :P Κατά τ' άλλα, είναι τρομερός ο τρόπος με τον οποίο περιγράφεται, από τη μία το Παρίσι "της διανόησης" (που κρύβει μία σκληρή, απάνθρωπη πραγματικότητα για χιλιάδες άτομα), απ' την άλλη το Μπουένος Άιρες και το θέμα της επιστροφής έπειτα από χρόνια στο εξωτερικό.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top