• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οταν λες συχνο βουρτσισμα? Τωρα τα βουρτσιζω πρωι μεσημερι βραδυ. Θα πρεπει να το κανω πιο συχνα; Πχ μετα απο καθε γευμα;

Αυτο με την παραγωγη σαλιου με τρομαζει. Δεν θελω να γινω σαν σκυλος!

Ειχα παλαιοτερα σιδερακια τυπου retainers και μου τα ανοιγαν καθε 1-2 εβδομαδες και πονουσαν, οποτε φανταζομαι οτι και τα Invisalign θα ειναι παρομοια σε αυτο. Σου πονουσαν ολα τα δοντια ή μονο αυτα που μετακινουσε το καθε aligner? Με προβληματιζει παντως αυτο με τα μικροβια. Δεν το ειχα σκεφτει. Δεν θελω να καταληξω με ουλιτιδα και απειρα σφραγισματα. Φανταζομαι το στοματικο διαλυμα 2 φορες την ημερα ειναι μονοδρομος.

Εγώ θα σου πρότεινα απλά να βάλεις διαφανή σιδεράκια και όχι νάρθηκες. Αν έχεις λευκά δόντια τα διαφανή σιδεράκια είναι σχεδόν αόρατα και δεν θα έχεις πρόβλημα ούτε με σάλιο ούτε μικρόβια και θα σου βγει και αρκετά πιο φθηνά. 3 φορές την μέρα ή περισσότερο μου φαίνεται αρκετά υπερβολικό και ίσως επιζήμιο. Πολλές φορές είναι πιο υγιές να υπάρχει ένας ελάχιστος αριθμός μικροοργανισμός στο στόμα μας γιατί έτσι δεν αδυνατίζει το ανοσοποιητικό σου σύστημα. Αρκετοί άνθρωποι βουρτσίζουν μόνο μια φορά τη μέρα και δεν χρησιμοποιούν καν οδοντόκρεμα ή διάλυμα. Το σάλιο έχει αντιμικροβιακή δράση από μόνο του και προστατεύει τα δόντια αν φροντίζεις να μην αφήνεις υπολείμματα τροφών πάνω τους. Γι'αυτό και το πιο σημαντικό βούρτσισμα είναι το βράδυ πριν κοιμηθείς καθώς στον ύπνο μειώνεται η παραγωγή σάλιου.

Αυτό που θέλω να πω είναι μη φρικάρεις με την στοματική υγιεινή, αν δεν έχεις σάπια δόντια, ουλίτιδα κτλ ήδη αρκεί ένα καλό καθάρισμα το βράδυ και ένα πιο επιφανειακό το πρωί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα απλά να βάλεις διαφανή σιδεράκια και όχι νάρθηκες. Αν έχεις λευκά δόντια τα διαφανή σιδεράκια είναι σχεδόν αόρατα και δεν θα έχεις πρόβλημα ούτε με σάλιο ούτε μικρόβια και θα σου βγει και αρκετά πιο φθηνά. 3 φορές την μέρα ή περισσότερο μου φαίνεται αρκετά υπερβολικό και ίσως επιζήμιο. Πολλές φορές είναι πιο υγιές να υπάρχει ένας ελάχιστος αριθμός μικροοργανισμός στο στόμα μας γιατί έτσι δεν αδυνατίζει το ανοσοποιητικό σου σύστημα. Αρκετοί άνθρωποι βουρτσίζουν μόνο μια φορά τη μέρα και δεν χρησιμοποιούν καν οδοντόκρεμα ή διάλυμα. Το σάλιο έχει αντιμικροβιακή δράση από μόνο του και προστατεύει τα δόντια αν φροντίζεις να μην αφήνεις υπολείμματα τροφών πάνω τους. Γι'αυτό και το πιο σημαντικό βούρτσισμα είναι το βράδυ πριν κοιμηθείς καθώς στον ύπνο μειώνεται η παραγωγή σάλιου.

Αυτό που θέλω να πω είναι μη φρικάρεις με την στοματική υγιεινή, αν δεν έχεις σάπια δόντια, ουλίτιδα κτλ ήδη αρκεί ένα καλό καθάρισμα το βράδυ και ένα πιο επιφανειακό το πρωί.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, όμως δεν ισχύει όταν φοράς aligners. Γιατί πχ είναι οκ να πιεις ένα χυμο και να μην βουρτισεις τα δόντια σου, αν όμως φορεσεις τα aligners μετά τον χυμο, η ζάχαρη αναπτυσει τη φυσιολογική μικροχλωριδα, και μπορεί να σου προκαλέσει κάποια ζημιά.
Επίσης, δεν είναι κακό να βουρτσιζεις πολλές φορές τα δόντια σου, ο τρόπος που τα βουρτσιζεις μπορεί να καταστρέψει το σμαλτο. Κάποιος μπορεί να βουρτσιζει τα δόντια του δύο φορές την ημέρα, και αν ο τρόπος είναι λάθος, να κάνει περισσότερη ζημιά από κάποιον που βουρτσιζει πέντε φορές τη μέρα.
Εγώ βουρτσιζα τα δόντια μου τρεις φορές τη μέρα πριν. Τώρα παραπάνω. Πχ βουρτσιζεις τα δόντια σου το πρωί και μετά τρως πρωινό. Δεν μπορείς να βάλεις τα aligners χωρίς να ξαναβουρτσισεις γιατί μένουν τροφές, και μέσα στα aligners πολλαπλασιαζονται τα μικρόβια. Και επίσης, δεν κάνει να βουρτσιζεις τα δόντια αμέσως μετά το φαγητό, πρέπει να περάσει λίγη ώρα (νομίζω για να αποκατασταθεί το pH, δεν είμαι σίγουρη.)
Τα διαφανα σιδερακια δεν με ενθουσιαζουν. Θέλω να ξέρω ότι μπορώ να τα βγαλω όταν πάω για ένα καφέ. Ίσως φταιει η ηλικία μου. Επίσης ναι, πονανε μόνο τα δόντια που ισιωνουν, αλλά μόνο όταν αλλαζεις aligner. Τις υπόλοιπες μέρες είναι οκ. Και κοστιζει ανάλογα με τη δουλειά που χρειαζεσαι. Εμένα μου κοστισαν πολύ περισσότερο τα σιδερακια τότε. Έχει να κάνει με το πόσα aligners θα χρειαστεί να αλλαξεις.
Α, και αυτό με τα σαλια του σκύλου! Όχι, δεν είναι τόσο τραγικό! Δεν χρειάζεται να κρατανε ομπρελα οι γύρω σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ είχα πολύ στραβά δόντια οπότε aligners θα κόστιζαν πολλά λεφτά αν σκεφτείς ότι συμπληρώνω 6 χρόνια με σιδεράκια φέτος. Πάνω από τρεις φορές μου φαίνεται υπερβολικό το βούρτσισμα. Δηλαδή αν δεν τρως κάτι δεν έχε νόημα να βουρτσίζεις. Εγώ τρώω μια φορά τη μέρα οπότε βουρτσίζω ενδελεχώς μια φορά τη μέρα επίσης το βράδυ κι το πρωί απλά ίσα για να μην μυρίζει το στόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει με το αν τρως κι από μόνο το στόμα γίνεται εστία μικροβίων για αυτό όποτε κι αν τρως το optimal είναι κάθε 12 ώρες βούρτσισμα (πες πρωί βράδυ ) ανεξάρτητα του αν έφαγες ενδιάμεσα ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Ας μου εξηγήσει κάποιος τι είναι τα aligners Μήπως μπορώ να φανώ κι εγώ χρήσιμη σ αυτή τη συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, όμως δεν ισχύει όταν φοράς aligners. Γιατί πχ είναι οκ να πιεις ένα χυμο και να μην βουρτισεις τα δόντια σου, αν όμως φορεσεις τα aligners μετά τον χυμο, η ζάχαρη αναπτυσει τη φυσιολογική μικροχλωριδα, και μπορεί να σου προκαλέσει κάποια ζημιά.
Επίσης, δεν είναι κακό να βουρτσιζεις πολλές φορές τα δόντια σου, ο τρόπος που τα βουρτσιζεις μπορεί να καταστρέψει το σμαλτο. Κάποιος μπορεί να βουρτσιζει τα δόντια του δύο φορές την ημέρα, και αν ο τρόπος είναι λάθος, να κάνει περισσότερη ζημιά από κάποιον που βουρτσιζει πέντε φορές τη μέρα.
Εγώ βουρτσιζα τα δόντια μου τρεις φορές τη μέρα πριν. Τώρα παραπάνω. Πχ βουρτσιζεις τα δόντια σου το πρωί και μετά τρως πρωινό. Δεν μπορείς να βάλεις τα aligners χωρίς να ξαναβουρτσισεις γιατί μένουν τροφές, και μέσα στα aligners πολλαπλασιαζονται τα μικρόβια. Και επίσης, δεν κάνει να βουρτσιζεις τα δόντια αμέσως μετά το φαγητό, πρέπει να περάσει λίγη ώρα (νομίζω για να αποκατασταθεί το pH, δεν είμαι σίγουρη.)
Τα διαφανα σιδερακια δεν με ενθουσιαζουν. Θέλω να ξέρω ότι μπορώ να τα βγαλω όταν πάω για ένα καφέ. Ίσως φταιει η ηλικία μου. Επίσης ναι, πονανε μόνο τα δόντια που ισιωνουν, αλλά μόνο όταν αλλαζεις aligner. Τις υπόλοιπες μέρες είναι οκ. Και κοστιζει ανάλογα με τη δουλειά που χρειαζεσαι. Εμένα μου κοστισαν πολύ περισσότερο τα σιδερακια τότε. Έχει να κάνει με το πόσα aligners θα χρειαστεί να αλλαξεις.
Α, και αυτό με τα σαλια του σκύλου! Όχι, δεν είναι τόσο τραγικό! Δεν χρειάζεται να κρατανε ομπρελα οι γύρω σου!

30 λεπτα μετα το φαγητο πρεπει να περιμενεις πριν το βουρτσισμα. Για ενα διαστημα τα βουρτσιζα 5-6 φορες την ημερα, μετα απο καθε γευμα ή ποτο και στοματικο διαλυμα 2 φορες (πρωι-βραδυ), αλλα πλεον εχω ελαττωσει στις 3 φορες βουρτσισμα και στοματικο διαλυμμα το βραδυ. Βασικα παιζει ρολο και η οδοντοβουρτσα. Οσο πιο μαλακη γινεται.

Αν πονανε μονο τα δοντια που μετακινουνται τοτε ειναι τελεια! Με τα retainers πονουσαν ΟΛΑ! 2 δοντια εχω στραβα, οποτε πιστευω να μη χρειαστει να τα φορεσω πανω απο χρονο. Βασικα πρεπει να βγαλω πρωτα τους φρονιμητες γιατι ενω εχουν φυτρωσει κανονικα, το στομα μου δεν εχει χωρο. Θα παω μαλλον το καλοκαιρι μετα τις διακοπες για εξαγωγη φρονιμητων και invisalign. Βολευει παντως πολυ να τα βγαζεις για να τρως. Ουτως ή αλλως ειμαι συνηθισμενη να τα βουρτσιζω συχνα, οποτε δεν θα εχω ιδιαιτερο προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχει να κάνει με το αν τρως κι από μόνο το στόμα γίνεται εστία μικροβίων για αυτό όποτε κι αν τρως το optimal είναι κάθε 12 ώρες βούρτσισμα (πες πρωί βράδυ ) ανεξάρτητα του αν έφαγες ενδιάμεσα ή όχι.

Ούτε καν. Ο κύριος λόγος που τα δόντια μας χαλάνε δεν είναι επειδή δεν τα πλένουμε 2-5 φορές τη μέρα, είναι επειδή σχεδόν τα πάντα που τρώμε έχουν ζάχαρη που είναι ότι χειρότερο για τα δόντια. Τα δόντια είναι πολύ γερά εκ φύσεως (οκ bell curve αλλά κατά μέσο όρο είναι γερά) καν αν κάνεις σωστή διατροφή δεν έχεις πολλά θέματα. Τρανό παράδειγμα αυτού που λέω είναι οι πληθυσμοί της Αφρικής που παραδόξως έχουν πολύ καλά δόντια αν σκεφτείς ότι πολλοί από αυτούς δεν έχουν δει οδοντόβουρτσα στη ζωή τους, κυρίως επειδή η διατροφή τους δεν έχει σχεδόν καθόλου ζάχαρη.

Τα δόντια είναι σχεδιασμένα εκ φύσεως να αντέχουν 40-50 χρόνια και μιλάμε σε συνθήκες hunter/gatherer όπου δεν τα πλένεις καθόλου. Σήμερα απλά έχει αλλάξει εντελώς το διατροφικό τοπίο, υπερβολική κατανάλωση ζάχαρης, αλκοόλ, κάπνισμα με αποτέλεσμα τα δόντια που δεν πλένονται σωστά να χαλάνε πολύ γρήγορα. ¨Όταν δεν υπάρχουν όμως αυτές οι συνθήκες τα δόντια διατηρούνται γερά χωρίς μεγάλη φροντίδα. Απλά ο μέσος άνθρωπος σήμερα τρώει πολλή ζάχαρη γι' αυτό και οι οδοντίατροι μιλάνε για 3 φορές τη μέρα βούρτσισμα.

Επίσης από καθαρά προσωπική παρατήρηση έχω δει πως το στόμα μου δε μυρίζει καν το πρωί. Μυρίζει μόνο ελάχιστα και αυτό φεύγει αν απλά κάνω μια γαργάρα με σκέτο νερό, επειδή το βράδυ τα έχω καθαρίσει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πολλά μπορεί να μετράνε. Εγώ σου λέω τι μου είπε ο οδοντίατρος όταν του πα κι εγώ με τη σειρά μου "γιατί να πλένω δόντια και πρωί και βράδυ εφόσον δε τρώω πρωινό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ξέρω, απλά ο γιατρός οφείλει να σου δώσει την ασφαλέστερη κατεύθυνση, δεδομένου του ότι δεν είναι και τίποτα σημαντικό η χρονοβόρο να πλύνεις το στόμα το πρωί. Ένα καλό βιβλίο που μιλάει για το θέμα αν σε ενδιαφέρει είναι το [FONT=Times New Roman,Georgia,Times]Nutrition and[/FONT][FONT=Times New Roman,Georgia,Times] Physical Degeneration.
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Βασικα πρεπει να βγαλω πρωτα τους φρονιμητες γιατι ενω εχουν φυτρωσει κανονικα, το στομα μου δεν εχει χωρο. Θα παω μαλλον το καλοκαιρι μετα τις διακοπες για εξαγωγη φρονιμητων και invisalign. Βολευει παντως πολυ να τα βγαζεις για να τρως. Ουτως ή αλλως ειμαι συνηθισμενη να τα βουρτσιζω συχνα, οποτε δεν θα εχω ιδιαιτερο προβλημα.

Δεν ξέρω αν χρειάζεται να βγαλεις τους φρονιμητες η κάποιο άλλο δόντι πιο μπροστά. Εμένα πάντως οι φρονιμητες, μου ξαναστραβωσαν τα δόντια και τους εβγαλα πριν ξεκινησω. Αλλά τους εβγαλα γιατί δεν είχαν φυτρωσει κανονικά. Αν οι φρονιμητες σου έχουν βγει κανονικά, ίσως μπορείς να αφαιρεσεις κάποιο πιο μπροστινό δόντι για να κάνεις χώρο.( Να έχεις υπόψη σου ότι αφαιρώντας τους φρονιμητες, μπορεί να αλλάξει η δομή ρου προσώπου σου.) Επίσης το ότι θα τους βγαλεις, δεν σημαίνει ότι θα είναι αρκετό για να βάλεις τα aligners. Ναι μεν δημιουργείται χώρος, αλλά τα δόντια δεν πάνε προς τα πίσω απαραίτητα. Εμένα μου τροχισε δύο δόντια μπροστά για να κάνει χώρο. Και φαντασου ότι μόνο αυτά τα δύο ήταν στραβα. Η άλλη επιλογή ήταν να αφαιρεσω ένα δόντι. Να συμβουλευτεις τον ορθοδοντικο πριν τους αφαιρεσεις. Γιατί αν πας σε οδοντιατρο για να βγαλεις τους φρονιμητες, δεν θα σου πει όχι. Λεφτά θα πάρει.

Ούτε καν. Ο κύριος λόγος που τα δόντια μας χαλάνε δεν είναι επειδή δεν τα πλένουμε 2-5 φορές τη μέρα, είναι επειδή σχεδόν τα πάντα που τρώμε έχουν ζάχαρη που είναι ότι χειρότερο για τα δόντια. Τα δόντια είναι πολύ γερά εκ φύσεως (οκ bell curve αλλά κατά μέσο όρο είναι γερά) καν αν κάνεις σωστή διατροφή δεν έχεις πολλά θέματα. Τρανό παράδειγμα αυτού που λέω είναι οι πληθυσμοί της Αφρικής που παραδόξως έχουν πολύ καλά δόντια αν σκεφτείς ότι πολλοί από αυτούς δεν έχουν δει οδοντόβουρτσα στη ζωή τους, κυρίως επειδή η διατροφή τους δεν έχει σχεδόν καθόλου ζάχαρη.

Τα δόντια είναι σχεδιασμένα εκ φύσεως να αντέχουν 40-50 χρόνια και μιλάμε σε συνθήκες hunter/gatherer όπου δεν τα πλένεις καθόλου. Σήμερα απλά έχει αλλάξει εντελώς το διατροφικό τοπίο, υπερβολική κατανάλωση ζάχαρης, αλκοόλ, κάπνισμα με αποτέλεσμα τα δόντια που δεν πλένονται σωστά να χαλάνε πολύ γρήγορα. ¨Όταν δεν υπάρχουν όμως αυτές οι συνθήκες τα δόντια διατηρούνται γερά χωρίς μεγάλη φροντίδα. Απλά ο μέσος άνθρωπος σήμερα τρώει πολλή ζάχαρη γι' αυτό και οι οδοντίατροι μιλάνε για 3 φορές τη μέρα βούρτσισμα.

Επίσης από καθαρά προσωπική παρατήρηση έχω δει πως το στόμα μου δε μυρίζει καν το πρωί. Μυρίζει μόνο ελάχιστα και αυτό φεύγει αν απλά κάνω μια γαργάρα με σκέτο νερό, επειδή το βράδυ τα έχω καθαρίσει καλά.

Οφ τοπικ
Αυτό με τη ζάχαρη είναι τεράστιο θέμα. Κανονικά η κατανάλωση δεν πρέπει να ξεπερνάει το 5%. Αλλά είναι κρυμμενη παντού στα τυποποιημενα προϊόντα. (Νομίζω γύρω στο 75% των προϊόντων περιέχουν ζάχαρη) Αλλά και η έλλειψη νομίζω δεν κάνει καλό. Πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία. Πχ η ντοπαμινη συνήθως αυξάνεται με την κατανάλωση ζάχαρης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οφ τοπικ
Αυτό με τη ζάχαρη είναι τεράστιο θέμα. Κανονικά η κατανάλωση δεν πρέπει να ξεπερνάει το 5%. Αλλά είναι κρυμμενη παντού στα τυποποιημενα προϊόντα. (Νομίζω γύρω στο 75% των προϊόντων περιέχουν ζάχαρη) Αλλά και η έλλειψη νομίζω δεν κάνει καλό. Πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία. Πχ η ντοπαμινη συνήθως αυξάνεται με την κατανάλωση ζάχαρης.

Δεν νομίζω να υπάρχουν αρνητικές συνέπειες αν δεν τρως καθόλου ζάχαρη, μόνο θετικές. Η ντοπαμίνη αυξάνεται με χίλιους δυο τρόπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Δεν νομίζω να υπάρχουν αρνητικές συνέπειες αν δεν τρως καθόλου ζάχαρη, μόνο θετικές. Η ντοπαμίνη αυξάνεται με χίλιους δυο τρόπους.

Νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί λόγοι. Ακόμα και οι διαβητικοι τρώνε κάποιους σακχαριτες για να αναπληρωσουν τα σακχαρα που στερούνται και να λειτουργεί σωστά η γλυκόζη στο αίμα. Και το clean eating προϋποθέτει να τρως φρούτα που είναι πηγή σακχαρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί λόγοι. Ακόμα και οι διαβητικοι τρώνε κάποιους σακχαριτες για να αναπληρωσουν τα σακχαρα που στερούνται και να λειτουργεί σωστά η γλυκόζη στο αίμα. Και το clean eating προϋποθέτει να τρως φρούτα που είναι πηγή σακχαρων.

Πάντως όταν λέμε ζάχαρη εννοούμε την επεξεργασμένη. Τα φρουτάκια έχουν φυσικά σάκχαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αφου μου εγινε ενας σφραγισμενος τραπεζιτης κομματια καθως μασουσα παγακια και αφου θα περασω τον τρομο της απονευρωσης και θηκης, πηρα την αποφαση να βαλω ξανα σιδερακια και να βγαλω και τους φρονιμητες. Θα τους βγαλω και τους 4. Οι 2 ειναι οριζοντιοι και οι αλλοι 2 κανονικοι. Αλλα καποια στιγμη θα χαλασουν γιατι ειναι τοσο πισω που δεν υπαρχει περιπτωση να τους βουρτσιζω καλα. Δεν εχω χωρο επισης. Ο ορθοδοντικος μου ειπε οτι τα δοντια μπορουν να μετακινηθουν προς τα πισω και επιπλεον πολυ σπανια αφαιρουν δοντια στις μερες μας. Ακομα δεν ξερω τι σιδερακια θα βαλω, γιατι πρεπει να τελειωσω με την απονευρωση και την θηκη πρωτα, αλλα αν η περιπτωση μου διορθωνεται με invisalign, θα επιλεξω invisalign. Αν και να πω την αληθεια, ακομα το σκεφτομαι γιατι αυτο το βαζε-βγαζε με προβληματιζει. Το κοστος δεν με ενδιαφερει. Εχω ασφαλιση και αν βαλω invisalign, που ειναι και τα πιο ακριβα, θα πληρωσω μονο ενα χιλιαρικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Μου έχει γίνει και εμένα κομμάτια ήδη απονευρωμένο δόντι (2ος προγόμφιος) και θυμάμαι να μασουλάω, να κάνει κρατς κρατς, να βγάζω ένα μικρό λευκό κομματάκι και να αναρωτιέμαι αηδιασμένη "βρε τι βάζουν στις σοκαλάτες του λίντλ" και ήταν τελικά το δόντι μου. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μου έχει γίνει και εμένα κομμάτια ήδη απονευρωμένο δόντι (2ος προγόμφιος) και θυμάμαι να μασουλάω, να κάνει κρατς κρατς, να βγάζω ένα μικρό λευκό κομματάκι και να αναρωτιέμαι αηδιασμένη "βρε τι βάζουν στις σοκαλάτες του λίντλ" και ήταν τελικά το δόντι μου. :D

Φρικη! Καλα που ανεφερες και αυτη την περιπτωση για να τον ρωτησω αν μπορω να μασαω κανονικα με την θηκη ή αν πρεπει να αποφευγω σκληρες τροφες, πχ αμυγδαλα. Εμενα μου ετυχε Πεμπτη βραδυ και δεν εβρισκα οδοντιατρο. Το επομενο πρωι επαιρνα επι ωρες τηλεφωνα μεχρι να βρω καποιον διαθεσιμο! Ευτυχως ειδα εναν την παρασκευη και εκλεισα για να μου το φτιαξει αυριο. Απο Πεμπτη βραδυ μεχρι Δευτερα πρωι τρεφομουν μονο με σουπες και γαλα γιατι φοβηθηκα οτι θα κατεληγα να μασησω με τον σπασμενο τραπεζιτη και θα χειροτερευα την κατασταση. Τελικα αρχισα να τρωω στερεη τροφη την Δευτερα, αλλα σε καμια περιπτωση σκληρες και δυσκολες τροφες γιατι ακομα ειμαι τρομοκρατημενη. Αποτελεσμα; Εχω χασει 2 κιλα σε 5 μερες! Να δω τις εξαγωγες φρονιμητων για τα σιδερακια πως θα τις παλεψω.

Αληθεια τωρα τι εχεις αφου σου εσπασε το απονευρωμενο δοντι; Στο ξαναεφτιαξε ή εβαλες εμφυτευμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Φρικη! Καλα που ανεφερες και αυτη την περιπτωση για να τον ρωτησω αν μπορω να μασαω κανονικα με την θηκη ή αν πρεπει να αποφευγω σκληρες τροφες, πχ αμυγδαλα. Εμενα μου ετυχε Πεμπτη βραδυ και δεν εβρισκα οδοντιατρο. Το επομενο πρωι επαιρνα επι ωρες τηλεφωνα μεχρι να βρω καποιον διαθεσιμο! Ευτυχως ειδα εναν την παρασκευη και εκλεισα για να μου το φτιαξει αυριο. Απο Πεμπτη βραδυ μεχρι Δευτερα πρωι τρεφομουν μονο με σουπες και γαλα γιατι φοβηθηκα οτι θα κατεληγα να μασησω με τον σπασμενο τραπεζιτη και θα χειροτερευα την κατασταση. Τελικα αρχισα να τρωω στερεη τροφη την Δευτερα, αλλα σε καμια περιπτωση σκληρες και δυσκολες τροφες γιατι ακομα ειμαι τρομοκρατημενη. Αποτελεσμα; Εχω χασει 2 κιλα σε 5 μερες! Να δω τις εξαγωγες φρονιμητων για τα σιδερακια πως θα τις παλεψω.

Αληθεια τωρα τι εχεις αφου σου εσπασε το απονευρωμενο δοντι; Στο ξαναεφτιαξε ή εβαλες εμφυτευμα;

Ας πάρουμε το χρονικό από την αρχή, ακόμα κι αν δεν το ζήτησες. Μου αρέσουν πολύ τα οδοντιατρικά! :D
Σε αυτό το δόντι κανα βαθύ και μεγάλο σφράγισμα πριν 6-7 χρόνια, ο οδοντίατρος με είχε προειδοποιήσει ότι μπορεί να χρειαστεί απονεύρωση. Από τη μία πλευρά είχε μείνει μόνο η βάση της. Πέρισυ μού έκανε απόστημα και όντως προχώρησα σε απονεύρωση. Ε αφού το έκλεισα, μετά από ούτε ένα μήνα έγινε το σκηνικό που περιέγραψα στο πρώτο ποστ μου. Είναι λογικό γιατί είχε ταλαιπωρηθεί το δόντι και μετά την απονεύρωση είχαν μείνει τα 3 τοιχώματα και οι ρίζες με το υλικό του σφραγίσματος. Γενικά οι γιατροί προτείνουν την τοποθέτηση θήκης σε απονευρωμένο δόντι γιατί είναι πιο επιρρεπές σε ραγίσματα και κατ' επέκταση σπασίματα. Ευτυχώς το συγκεκριμένο δεν έσπασε μέχρι κάτω, ουσιαστικά έσπασε και άλλη μια πλευρά αλλά και σε αυτή έμεινε η βάση της. Οπότε απλά μού έβαλε θήκη κανονικά. Με τη θήκη τρώω μια χαρά. Μέχρι να μου βάλει τη θήκη πρόσεχα για να μην κάνω περαιτέρω ζημιά και μασούσα από την άλλη (νομίζω είχα μείνει με σπασμένο το δόντι κανά 4ήμερο και).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ας πάρουμε το χρονικό από την αρχή, ακόμα κι αν δεν το ζήτησες. Μου αρέσουν πολύ τα οδοντιατρικά! :D
Σε αυτό το δόντι κανα βαθύ και μεγάλο σφράγισμα πριν 6-7 χρόνια, ο οδοντίατρος με είχε προειδοποιήσει ότι μπορεί να χρειαστεί απονεύρωση. Από τη μία πλευρά είχε μείνει μόνο η βάση της. Πέρισυ μού έκανε απόστημα και όντως προχώρησα σε απονεύρωση. Ε αφού το έκλεισα, μετά από ούτε ένα μήνα έγινε το σκηνικό που περιέγραψα στο πρώτο ποστ μου. Είναι λογικό γιατί είχε ταλαιπωρηθεί το δόντι και μετά την απονεύρωση είχαν μείνει τα 3 τοιχώματα και οι ρίζες με το υλικό του σφραγίσματος. Γενικά οι γιατροί προτείνουν την τοποθέτηση θήκης σε απονευρωμένο δόντι γιατί είναι πιο επιρρεπές σε ραγίσματα και κατ' επέκταση σπασίματα. Ευτυχώς το συγκεκριμένο δεν έσπασε μέχρι κάτω, ουσιαστικά έσπασε και άλλη μια πλευρά αλλά και σε αυτή έμεινε η βάση της. Οπότε απλά μού έβαλε θήκη κανονικά. Με τη θήκη τρώω μια χαρά. Μέχρι να μου βάλει τη θήκη πρόσεχα για να μην κάνω περαιτέρω ζημιά και μασούσα από την άλλη (νομίζω είχα μείνει με σπασμένο το δόντι κανά 4ήμερο και).

Μια απο τα ιδια και το δικο μου. Βαθυ σφραγισμα, αλλα πριν 18 χρονια. Διαλυθηκε το δοντι με το παγακι και εμεινε μονο η μια πλευρα ορθια. Σημερα μου εκανε απονευρωση αλλα δεν την τελειωσε. 2 ωρες παλευε! Η αναισθησια δεν με επιασε και τροχιζε μεχρι να φτασει στις ριζες οπου εβαλε αλλες 2 ενεσεις. Το λαστιχο που σου βαζουν στο στομα για να φαινεται μονο το δοντι που δουλευει, σχιστηκε και χρειαστηκε να το αλλαξει στην μεση της διαδικασιας. Οι δε ριζες μου πολυ λεπτες και δεν μπορουσε να τις βγαλει. Ειχε συσσωρευτει επισης ασβεστιο και δυσκολεψε την διαδικασια. Μετα πηγε να κλεισει το καναλι και δεν εκλεινε επειδη τα πραγματακια που βαζουν ηταν πιο μεγαλα απο οτι το καναλι. Ξανα τροχισμα. Μετα απο 2 ωρες το εκλεισε, εφτιαξε ενα προχειρο σφραγισμα και θα το τροχισει παραπανω και θα βαλει την θηκη την αλλη βδομαδα. Αλλες 2 ωρες δουλεια. Σκετος εφιαλτης. Μεχρι τοτε μου ειπε να μασαω απο την αλλη. Με σουπες θα την βγαλω για 1 βδομαδα! Ηδη εχω χασει 2.5 κιλα απο την περασμενη εβδομαδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δυστυχως ή ευτυχως η περιπτωση μου δεν διορθωνεται με invisalign γιατι πρεπει να περιστραφουν 2 δοντια. Ισως να ειναι καλυτερα ετσι γιατι θα γλυτωσω απο την διαδικασια να τα πλενω καθε φορα που τρωω και δεν υπαρχει περιπτωση να μη τα φοραω οσες ωρες χρειαζονται γιατι θα ειναι μονιμα. Η ερωτηση τωρα ειναι η εξης; Τι επιλεγω; Τα κλασσικα σιδερακια; Τα χρωματιστα; Αυτα που φωσφοριζουν το βραδυ; Κεραμικα; Damon;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olgakat1

Νεοφερμένος

Η Olgakat1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Είμαι 19 και θελω να βαλω σιδεράκια .Εχω ενα θεμα με ενα μπροστινό δόντι είναι λίγο πιο πεταχτο και 2 απο κάτω και πανω γναθος παει πιο μπροστα.Το πρόβλημα μου είναι και δεν το αποφασιζω να βαλω ειναι το κόστος και η διάρκεια τους, εχω διαβάσει μεχρι και 6 χρόνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top