• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πρόληψη

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ευτυχώς το χολτερ ρυθμού δεν έδειξε κάποιο ανησυχητικό εύρημα. Όταν λοιπόν βγήκα από το ιατρικό κέντρο, βάρεσα μια διπλή εσπρεσιά.:P Δύο μερες δεν ήπια καφέ και πήγα να σαλτάρω. Δόξα τω Θεώ, τέλος καλό, όλα καλά.:) Ελπίζω να μην σκάσει και τίποτε άλλο, γιατί όλα κάτι παθαίνω φέτος. Τουλάχιστον είναι περαστικά.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Επειδή την τελευταία χρονιά (και ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό) έχω κάποια συμπτώματα έλκους, θα κάνω γαστροσκόπηση άμεσα. Είναι οριστικό. Όταν έχουμε υπαρκτά συμπτώματα, οι στρουθοκαμηλισμοί δεν ωφελούν. Δύο θέματα όμως με προβληματίζουν: Αν πρέπει να κάνω την εξέταση με "μέθη" (μερική απώλεια των αισθήσεων) ή με νάρκωση (ολική απώλεια των αισθήσεων). Εγώ προτιμώ το δεύτερο. Την απόφαση όμως -λογικά- θα την πάρει ο γαστρεντερολόγος μου. Το δεύτερο που με προβληματίζει είναι οι πιθανές παρενέργειες που αναφέρονται σε ιατρικά δημοσιεύματα. Λ.χ. Σχίσιμο στον βλεννογόνο του ανώτερου πεπτικού, εισρόφηση τροφής στους πνεύμονες, δυσκολία στην κατάποση, διάτρηση στομάχου κτλ. Δεν νομίζω να έχω καρκίνο δεδομένου ότι δεν έχω αιμορραγία και απώλεια βάρους ή όρεξης (αυτή αποκαταστάθηκε, αν και μπορώ να τρώω μόνο ελαφρά φαγητά), αλλά κάποιες φορές πονάει το στομάχι μου τόσο έντονα που κλαίω από τους πόνους. Τα όποια συμπτώματα τα αποδίδω σε στρεσογόνους παράγοντες. Τώρα βέβαια ότι και να πω εγώ είναι εικασία. Η εξέταση θα δείξει. Αύριο κιόλας θα μιλήσω με τον γιατρό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Μάλλον ο γιατρός θα σου συστήσει τη μέθη. Δεν βλέπω τον λόγο να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με ολική νάρκωση.

Για το δεύτερο, σου συνιστώ να ενημέρωνεσαι μεν, αλλά μην αφήνεις να σε προβληματίζει και να σε αποτρέπει από την ωφέλεια της πρόληψης ή της θεραπείας η πιθανότητα παρενεργειών.
Οι παρενέργειες είναι ένα ενδεχόμενο(έστω και με ελάχιστο ποσοστό) σε κάθε ιατρική πράξη, ακόμα και στην πιο "αθώα".

Έχω κάνει γαστροσκόπηση με μέθη. Δεν καταλαβαίνεις τίποτα (παρότι είσαι σε θέση να ακούς κατά τη διάρκειά της, τις οδηγίες του γιατρού).

Εύχομαι περαστικά και καλά αποτελέσματα :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μάλλον ο γιατρός θα σου συστήσει τη μέθη. Δεν βλέπω τον λόγο να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με ολική νάρκωση.
Για το δεύτερο, σου συνιστώ να ενημέρωνεσαι μεν, αλλά μην αφήνεις να σε προβληματίζει και να σε αποτρέπει από την ωφέλεια της πρόληψης ή της θεραπείας η πιθανότητα παρενεργειών. Οι παρενέργειες είναι ένα ενδεχόμενο(έστω και με ελάχιστο ποσοστό) σε κάθε ιατρική πράξη, ακόμα και στην πιο "αθώα". Έχω κάνει γαστροσκόπηση με μέθη. Δεν καταλαβαίνεις τίποτα (παρότι είσαι σε θέση να ακούς κατά τη διάρκειά της, τις οδηγίες του γιατρού).Εύχομαι περαστικά και καλά αποτελέσματα :flowers:

Σ' ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου και για τα καλά σου λόγια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Την έκανα τη γαστροσκόπηση. Ευτυχώς δεν κατάλαβα τίποτα, γιατί έγινε με αναισθησία και νιώθω πολύ καλά. Γαστρίτιδα έχω τελικά και παρατηθηκε ερυθρότητα του βλεννογόνου στο άντρο (ένα από τα μέρη) του στομάχου. (Τα περίμενα χειρότερα να πω την αλήθεια). Μου χορηγήθηκε λανσοπραζόλη (για τη μείωση της ποσότητας του οξέως). Μάλιστα ελήφθησαν ιστοτεμάχια από το άντρο του στομάχου για ιστολογική εξέταση, επειδή ο γιατρός υποψιάζεται ότι μπορεί να έχω το ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού. Θα βγουν τα αποτελέσματα σε 10 μέρες. Δεν υπάρχει ανησυχία για καρκίνο. Ο γιατρός μου με καθησύχασε. Ευτυχώς που βρήκα το κουράγο και πήγα να κάνω την εξέταση και ό,τι υπάρχει θα το προλάβω σε αρχικό στάδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Α μπράβο και "σιδερένια"! :clapup:
Εύχομαι να βγουν οι εξετάσεις "καθαρές" κι από το ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού (δεν είναι κάτι που δεν θεραπεύεται, αλλά σε περίπτωση που έχεις θα πρέπει να πάρεις αρκετά αντιβιωτικά για να το εξαλείψεις). Σε μένα δεν βρήκαν τότε ελικοβακτηρίδιο, όμως βρήκαν 3 πολυποδάκια που τα αφαίρεσαν επι τόπου. Και βέβαια γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση(ΓΟΠ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Α μπράβο και "σιδερένια"! :clapup:
Εύχομαι να βγουν οι εξετάσεις "καθαρές" κι από το ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού (δεν είναι κάτι που δεν θεραπεύεται, αλλά σε περίπτωση που έχεις θα πρέπει να πάρεις αρκετά αντιβιωτικά για να το εξαλείψεις). Σε μένα δεν βρήκαν τότε ελικοβακτηρίδιο, όμως βρήκαν 3 πολυποδάκια που τα αφαίρεσαν επι τόπου. Και βέβαια γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση(ΓΟΠ).

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Κι εσύ να είσαι "σιδερένια" και να προσέχεις. :) Όταν κάτι το εντοπίζουμε από νωρίς, κατά κανόνα είναι ιάσιμο. Όσο για το ελικοβακτηρίδιο πολύ φοβάμαι πως το έχω.:/: Δεν βαριέσαι; Ό,τι και να είναι θα το παλέψω. Μου έχουν τύχει και χειρότερα. Έτσι, κατάφερα να γίνω ψύχραιμη.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Δεν βαριέσαι; Ό,τι και να είναι θα το παλέψω. Μου έχουν τύχει και χειρότερα. Έτσι, κατάφερα να γίνω ψύχραιμη.:eek:
Και δυνατή επίσης. Να'σαι καλά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τέσα μην ανησυχείς και να έχεις το ελικοβακτηρίδιο, είναι λίγο παίδεμα για κάποιους μήνες αλλά τίποτα συγκλονιστικό. Και ίσως δεν σου δώσει καν θεραπεία εκρίζωσης και μείνεις στα γαστροπροστατευτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Τέσα μην ανησυχείς και να έχεις το ελικοβακτηρίδιο, είναι λίγο παίδεμα για κάποιους μήνες αλλά τίποτα συγκλονιστικό. Και ίσως δεν σου δώσει καν θεραπεία εκρίζωσης και μείνεις στα γαστροπροστατευτικά.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ τόσο για τις πληροφορίες όσο και για την ενθάρρυνση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Βγήκε η βιοψία! Τελικά δεν έχω το ελικοβακτηρίδιο! :clapup: Χαίρομαι πάρα πολύ, γατί τα αποτελέσματα είναι πολύ καλύτερα απ' ό,τι τα περίμενα. Χρόνια γαστρίτιδα έχω, η οποία επιδεινώθηκε κάπως εφέτος λόγω του μετατραυματικού σοκ που βίωσα όταν πέθανε ο πατέρας μου. Επίσης, αν και διατρεφομαι πολύ υγιεινά, είναι γεγονός ότι το είχα παρακάνει με τους φραπέδες, τους οποίους -εκ συνθηκών- πρέπει να περιορίσω στο ελάχιστο και ει δυνατόν να τους κόψω, όπως με συμβούλεψε κι ο γιατρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Μπράβο Τέσα! Από δω και πέρα,"σιδερένια"!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μπράβο Τέσα! Από δω και πέρα,"σιδερένια"!:clapup:

Σ' ευχαριστώ, να είσαι καλά. Φτηνά τη γλίτωσα πάλι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Προληψη....
ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΕΤΟΙΟ ΛΑΘΟΣ!!! Πλεον δεν ξαναπαταω σε γιατρο αν δεν ειμαι ενα βημα πριν τον θανατο!
Ξυπναω λοιπον ενα ωραιο πρωι με δυσκαμψια στον αυχενα. Λεω σιγα, δεν ειναι τιποτα. Βαζω θερμομετρο γιατι ενιωθα χαλια και βλεπω οτι εχω 39 πυρετο, συν πονο στο αυτι. Το μυαλο μου παει σε μηννιγγιτιδα ή σε καποια λοιμωξη λογω φρονιμιτων, οποτε λεω να παω νοσοκομειο για να αποκλειστει το ενδεχομενο να εχω κατι σοβαρο. Μου δινουν ενδοφλεβια αντιβιωση, με στελνουν για αξονικη και ακτινες θωρακος και μου λενε οτι αν η αξονικη βγει καθαρη, παω για οσφυονωτιαια παρακεντηση. Η αντιβιωση κοντεψε να με στειλει στον αλλο κοσμο αφου αποδειχτηκα αλλεργικη σε αυτην. Η παρακεντηση εφιαλτης. Οχι επειδη πονεσε, αλλα επειδη εκτοτε εχω φοβερο πονοκεφαλο σε σημειο να μη μπορω να ειμαι ορθια ή καθιστη για πανω απο μιση ωρα. Σημερα εχω μια βελτιωση και στεκομαι περισσοτερη ωρα μεχρι να με πιασει πονοκεφαλος. Τελικα τι ειχα; Ιωση η οποια προκαλεσε φλεγμονη στους λεμφαδενες στον λαιμο με αποτελεσμα να μου προκαλεσει δυσκαμψια και πονο στον αυχενα. Αντι να ελεγξουν πρωτα αυτο το ενδεχομενο, με κρατησαν 12 ωρες και υποφερω τωρα για το τιποτα. Ηθελαν μαλιστα να με κρατησουν και ενα βραδυ στο νοσοκομειο για σιγουρια. Καλα που αντεδρασα και σηκωθηκα και εφυγα, αλλιως μπορει να κατεληγα και με ενα σωρο αλλα προβληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Προληψη....
ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΕΤΟΙΟ ΛΑΘΟΣ!!! Πλεον δεν ξαναπαταω σε γιατρο αν δεν ειμαι ενα βημα πριν τον θανατο!
Ξυπναω λοιπον ενα ωραιο πρωι με δυσκαμψια στον αυχενα. Λεω σιγα, δεν ειναι τιποτα. Βαζω θερμομετρο γιατι ενιωθα χαλια και βλεπω οτι εχω 39 πυρετο, συν πονο στο αυτι. Το μυαλο μου παει σε μηννιγγιτιδα ή σε καποια λοιμωξη λογω φρονιμιτων, οποτε λεω να παω νοσοκομειο για να αποκλειστει το ενδεχομενο να εχω κατι σοβαρο. Μου δινουν ενδοφλεβια αντιβιωση, με στελνουν για αξονικη και ακτινες θωρακος και μου λενε οτι αν η αξονικη βγει καθαρη, παω για οσφυονωτιαια παρακεντηση. Η αντιβιωση κοντεψε να με στειλει στον αλλο κοσμο αφου αποδειχτηκα αλλεργικη σε αυτην. Η παρακεντηση εφιαλτης. Οχι επειδη πονεσε, αλλα επειδη εκτοτε εχω φοβερο πονοκεφαλο σε σημειο να μη μπορω να ειμαι ορθια ή καθιστη για πανω απο μιση ωρα. Σημερα εχω μια βελτιωση και στεκομαι περισσοτερη ωρα μεχρι να με πιασει πονοκεφαλος. Τελικα τι ειχα; Ιωση η οποια προκαλεσε φλεγμονη στους λεμφαδενες στον λαιμο με αποτελεσμα να μου προκαλεσει δυσκαμψια και πονο στον αυχενα. Αντι να ελεγξουν πρωτα αυτο το ενδεχομενο, με κρατησαν 12 ωρες και υποφερω τωρα για το τιποτα. Ηθελαν μαλιστα να με κρατησουν και ενα βραδυ στο νοσοκομειο για σιγουρια. Καλα που αντεδρασα και σηκωθηκα και εφυγα, αλλιως μπορει να κατεληγα και με ενα σωρο αλλα προβληματα.
Μεσα απο την καρδια μου περαστικα σου καλη μου φιλη.Δυστυχως η ολη υποθεση με την υγεια μας..θελει πολυ ψαξιμο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σε νοσοκομείο της Αμερικής όλα αυτα; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μεσα απο την καρδια μου περαστικα σου καλη μου φιλη.Δυστυχως η ολη υποθεση με την υγεια μας..θελει πολυ ψαξιμο.:/:
Ευχαριστω! Οταν αποφασισα να παω στο νοσοκομειο δεν φανταστηκα οτι θα αντιδρουσαν τοσο υπερβολικα. Ισως να παιζει ρολο και το γεγονος οτι μερικους μηνες πριν καποιοι ανθρωποι εχασαν τα χερια και τα ποδια τους απο περιστατικα σηψαιμιας, οποτε παιρνουν στα σοβαρα την καθε υποψια σοβαρης λοιμωξης. Τωρα παιρνω ηλεκτρολυτες για ενυδατωση και ευτυχως η κατασταση μου εχει βελτιωθει αρκετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Προληψη....
ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΕΤΟΙΟ ΛΑΘΟΣ!!! Πλεον δεν ξαναπαταω σε γιατρο αν δεν ειμαι ενα βημα πριν τον θανατο!
Ξυπναω λοιπον ενα ωραιο πρωι με δυσκαμψια στον αυχενα. Λεω σιγα, δεν ειναι τιποτα. Βαζω θερμομετρο γιατι ενιωθα χαλια και βλεπω οτι εχω 39 πυρετο, συν πονο στο αυτι. Το μυαλο μου παει σε μηννιγγιτιδα ή σε καποια λοιμωξη λογω φρονιμιτων, οποτε λεω να παω νοσοκομειο για να αποκλειστει το ενδεχομενο να εχω κατι σοβαρο. Μου δινουν ενδοφλεβια αντιβιωση, με στελνουν για αξονικη και ακτινες θωρακος και μου λενε οτι αν η αξονικη βγει καθαρη, παω για οσφυονωτιαια παρακεντηση. Η αντιβιωση κοντεψε να με στειλει στον αλλο κοσμο αφου αποδειχτηκα αλλεργικη σε αυτην. Η παρακεντηση εφιαλτης. Οχι επειδη πονεσε, αλλα επειδη εκτοτε εχω φοβερο πονοκεφαλο σε σημειο να μη μπορω να ειμαι ορθια ή καθιστη για πανω απο μιση ωρα. Σημερα εχω μια βελτιωση και στεκομαι περισσοτερη ωρα μεχρι να με πιασει πονοκεφαλος. Τελικα τι ειχα; Ιωση η οποια προκαλεσε φλεγμονη στους λεμφαδενες στον λαιμο με αποτελεσμα να μου προκαλεσει δυσκαμψια και πονο στον αυχενα. Αντι να ελεγξουν πρωτα αυτο το ενδεχομενο, με κρατησαν 12 ωρες και υποφερω τωρα για το τιποτα. Ηθελαν μαλιστα να με κρατησουν και ενα βραδυ στο νοσοκομειο για σιγουρια. Καλα που αντεδρασα και σηκωθηκα και εφυγα, αλλιως μπορει να κατεληγα και με ενα σωρο αλλα προβληματα.

Η αλήθεια είναι ότι η υποψία μηνιγγίτιδας τους τρομάζει όλους, και δικαίως, βέβαια κυρίως στα βρέφη και στα παιδιά κινητοποιούνται όλοι σαν να έρχεται το τέλος του κόσμου γιατί είναι ακάλυπτα μέχρι μια ηλικία. Αλλά ακόμα και σε σένα και σχεδόν σίγουροι να ήταν (κλινικά) ότι έχεις μια βαριά ίωση που σου κάνει δυσκαμψία, δεν νομίζω να διακινδύνευαν να μην αποκλείσουν καν την μηνιγγίτιδα. Δεν σου πήραν καλλιέργειες όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι η υποψία μηνιγγίτιδας τους τρομάζει όλους, και δικαίως, βέβαια κυρίως στα βρέφη και στα παιδιά κινητοποιούνται όλοι σαν να έρχεται το τέλος του κόσμου γιατί είναι ακάλυπτα μέχρι μια ηλικία. Αλλά ακόμα και σε σένα και σχεδόν σίγουροι να ήταν (κλινικά) ότι έχεις μια βαριά ίωση που σου κάνει δυσκαμψία, δεν νομίζω να διακινδύνευαν να μην αποκλείσουν καν την μηνιγγίτιδα. Δεν σου πήραν καλλιέργειες όμως;

Μου πηραν 2 φορες αιμα για καλλιεργεια, απο διαφορετικες φλεβες με διαστημα μερικων ωρων μεταξυ τους και αλλες 2 φορες για εξεταση. Για την καλλιεργεια ηθελαν με κρατησουν το βραδυ επειδη τα αποτελεσματα αργουν να βγουν. Τωρα ειμαι σε κατασταση πανικου με τους πονοκεφαλους. Την Τριτη το απογευμα εκαναν την παρακεντηση και μου ειπαν οτι την Τεταρτη θα εχω πονοκεφαλο. Οντως το μεσημερι της Τεταρτης με επιασε πονοκεφαλος ο οποιος συνεχιστηκε και την Πεμπτη σε σημειο να μη μπορω να ειμαι ορθια ή καθιστη για πανω απο μιση ωρα. Μονο οταν ξαπλωνα εφευγε. Την Παρασκευη δεν πηγα στην δουλεια και την εβγαλα ολη μερα στο κρεβατι. Ειχα λιγο πονοκεφαλο (ειτε ορθια ειτε ξαπλωμενη), κυριως πισω απο τα ματια, αλλα δεν ξερω αν οφειλεται στην παρακεντηση ή στην ιωση γιατι ειμαι μπουκωμενη και νιωθω πιεση μπροστα στο προσωπο. Σημερα ειμαι στο κρεβατι, αλλα οταν σηκωνομαι και στρεφω αποτομα το κεφαλι μου αλλου νιωθω πιεση. Εχω φρικαρει γιατι εχω την εντυπωση οτι εχω διαρροη ΕΝΥ. Δεν μου ειπαν ποσο καιρο θα κρατησει ο πονοκεφαλος και ποτε πρεπει να παω πισω. Αν δεν εχει φυγει μεχρι αυριο το πρωι, πολυ φοβαμαι οτι θα πρεπει να παω παλι στο νοσοκομειο να κλεισουν την διαρροη και ειναι κατι που προσπαθω να αποφυγω. Δεν θελω να ξαναδω γιατρο και ξανα βελονα δεν προκειται να μπει στην σπονδυλικη μου στηλη. Τετοιους πονοκεφαλους δεν εχω ξαναζησει. Φρικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top