Αποπλάνηση 11χρονης μέσω διαδικτύου

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα ο Μάξιμος ειδικά, δεν κινδυνεύει από "έλλειψη φόβου" λόγω άγνοιας.... Αντίθετα θα έπρεπε να είναι το λιγότερο, ατρόμητος πλέον!
Εκτός κι αν εννοεί, ότι φοβάται για λογαριασμό των μικρών γατιών.... (αλλά και πάλι κάτι δεν μου κολλάει βρε mind)

Μα για λογαριασμο των μικρων
(ακου εκει γατιων, ιλεος) συνεχιζει να φοβαται, διοτι γνωριζει πολυ καλα πως η αγνοια κινδυνου που τα χαρακτηριζει, τα κανει "ατρομητα" και επιρρεπη στα λαθη και οχι το αντιθετο..
Τωρα εσενα τι ακριβως δε σου κολλαει...ποιος ξερει :worry:
Aβυσσος η ψυχη σου Δαιμονα...
Οταν το εντοπισεις θα ηθελες να το μοιραστεις μαζι μας? :redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
H xρήση της λέξης (γατάκια) ήταν δικής του έμπνευσης, αν δεν βιαζόσουν να μου την "πεις" θα το είχες δει.... :D
Αυτό που ΔΕΝ μου κολλάει, είναι τι δουλειά έχει ένας άνθρωπος σε....γατοδουλειές! ;)
Μια και βρέθηκες εδώ, μου εξηγείς και την τελευταία απάντηση*** του Μάξιμου αν θέλεις! :whistle:

***για να την μοιραστώ κι αυτήν ΜΑΖΙ ΣΑΣ

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
H xρήση της λέξης (γατάκια) ήταν δικής του έμπνευσης, αν δεν βιαζόσουν να μου την "πεις" θα το είχες δει.... :D
Αυτό που ΔΕΝ μου κολλάει, είναι τι δουλειά έχει ένας άνθρωπος σε....γατοδουλειές! ;)

Ναι, εκεινος χρησιμοποιησε την ιστορια με τα γατακια για να θιξει την αγνοια κινδυνου που εχουν τα μικρα παιδια σε αντιδιαστολη με τους ενηλικες...
Το θεμα μας ομως δεν ειναι τα γατια, αλλα τα μικρα παιδια...σωστα? :)
Και δεν προσπαθησα να σου την πω καλε μου Δαιμονα...:redface: Μη μου συγχυζεσαι...

Εν ολιγοις, αυτο που δεν μπορεις να καταλαβεις, ειναι για ποιο λογο καποιος ειναι ευαισθητος απεναντι στους κινδυνους που μπορει να βρεθει ενα παιδι λογω αγνοιας αυτων? Μηπως ειναι και ευσυνειδητος, εκτος των αλλων?
Λεει τωρα η ξανθια...:redface:

Καταληξτε εσεις μεταξυ σας σε ποιον φοβο o ο καθε ενας αναφερεται και μετα να σου εξηγησω ο,τι θελεις...:P
Aς ξεκινησουμε πρωτα τα απλα και μετα ας παμε στα πιο συνθετα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Θα αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια; Το εξαντλήσαμε το θέμα νομίζω! Από κει και μετά, αν αρχίζω να νοιώθω ότι....κάτι με καίει (προσωπικά) αν κάπου στο internet κάποιος έκανε κάτι σε κάποιον, σίγουρα κάτι δεν πάει καλά!
Εσύ το ονομάζεις....ευσυνειδησία, εγώ ΥΠΕΡευαισθησία που χρήζει ανάλυσης!

Θέλεις να επεκταθώ ή η αντιληπτική σου ικανότητα σε...κάλυψε; ;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Θα αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια; Το εξαντλήσαμε το θέμα νομίζω! Από κει και μετά, αν αρχίζω να νοιώθω ότι....κάτι με καίει (προσωπικά) αν κάπου στο internet κάποιος έκανε κάτι σε κάποιον, σίγουρα κάτι δεν πάει καλά!
Εσύ το ονομάζεις....ευσυνειδησία, εγώ ΥΠΕΡευαισθησία που χρήζει ανάλυσης!

Εγω απ την αλλη υποστηριζω το ακριβως αντιθετο...
Αυτα που χρηζουν αναλυσης ειναι η ασυνειδησια, η αναισθησια που επιδεικνυει καποιος απεναντι σε τετοια φαινομενα οπως αυτο.
Και μην υπεραπλουστευεις τα πραγματα...Δε θα απασχολησει κανεναν, περαν του κουτσομπολιου, ποια εκανε σεξ και με ποιον, οταν αναφερομαστε σε ενηλικες, αλλα η αποπλανηση ενος παιδιου, η παιδοφιλια, θα επρεπε ολους να μας ανησυχει και να μας ενδιαφερει.

Θέλεις να επεκταθώ ή η αντιληπτική σου ικανότητα σε...κάλυψε;


Δεν εχω κρυψει το ποσο ξανθια ειμαι...:redface:
Ελπιζω να ανταποκρινομαι επαρκως στις απαιτησεις των γραφομενων σου καλε μου Δαιμονα..:redface:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ε τότε να μη μένουμε μόνο στα λόγια, προτείνω να συσταθεί ειδική ομάδα ανίχνευσης και καταστολής παιδόφιλων του Ελληνικού internet!
Προσφέρομαι στο ρόλο του "θύματος" να τραβάω τους κακούς, ο Μάξιμος γενικός συντονιστής, κι εσύ να αποδίδεις δικαιοσύνη!

Επίσης προτείνω εναλλακτικά, να σοβαρευτούμε λιγάκι! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Αν ήταν αδερφός σου, πατέρας σου ή γιός σου ο συγκεκριμένος βιαστής, θα εξακολουθούσες να θέλεις να τον κάνεις κομματάκια;
Εγω θα προσωπικά ναι κ μάλιστα κ 2 φορές περισσότερο από το να ήταν άγνωστος γιατί δεν θα μπορούσα να αντέξω ότι θα είχα στο συγγενικό μου περιβάλλων ένα τέτοιο τέρας. Τι σημασία έχει όταν κάποιος είναι άρρωστος στο μυαλό αν είναι συγγενικό μου πρόσωπο ή όχι ο νομός πρέπει να είναι νόμος κ να ισχύει για όλους καθώς κ η τιμωρία. Οι εξαιρέσεις δημιουργουν νομικά προηγούμενα για ατιμωρησία κ βλέπουμε σήμερα στην Ελλάδα που οδηγεί αυτό. Για περιπτώσεις βιασμού ανηλίκων (κυρίως) καθώς κ για κακοποίηση ζώων είμαι υπερ ακόμα κ της θανατικής ποινής. Γιατί όταν ένα δίποδο (δεν τον θεωρώ άνθρωπο πλέων) μπορεί να βρει ευχαρίστηση με αυτές τις δύο περιπτώσεις όπου κ στις δύο τα θύματα δεν είναι ικανα να υπερασπίσουν τον εαυτό τους φανταστείτε για το τι είναι ικανός να κάνει κ μέχρι που μπορεί να φτάσει,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Για περιπτώσεις βιασμού ανηλίκων (κυρίως) καθώς κ για κακοποίηση ζώων είμαι υπερ ακόμα κ της θανατικής ποινής. Γιατί όταν ένα δίποδο (δεν τον θεωρώ άνθρωπο πλέων) μπορεί να βρει ευχαρίστηση με αυτές τις δύο περιπτώσεις όπου κ στις δύο τα θύματα δεν είναι ικανα να υπερασπίσουν τον εαυτό τους φανταστείτε για το τι είναι ικανός να κάνει κ μέχρι που μπορεί να φτάσει,
Mπορώ να σε καταλάβω αλλά όχι να συμφωνήσω! Δεν "λειτουργεί" η κοινωνία των ανθρώπων με βάση το συναίσθημα, καταλάβετε το (κι εσείς)

Να επαναλάβω κάτι που ανέφερα και αρκετά posts πιο πάνω, αλλά το κάνανε....γαργάρα οι υπέρμαχοι!
Για τα παιδάκια που λιμοκτονούν και τα τρώνε οι μύγες, ποιοί θεωρούνται οι "βιαστές" τους και γιατί εκεί δεν έχουμε
τόοοοοοοση ευαισθησία;
Mήπως τελικά το θέμα (για κάποιους) δεν είναι "ηλικιακό" αλλά σεξουαλικό και βρήκαν άλλοθι;

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εδω βρισκω πολυ ενδιαφερον deamon και θελω να μαθω περισσοτερα.
ΥΠΕΡευαισθησία που χρήζει ανάλυσης!

Θέλεις να επεκταθώ

Θελω, αν θελεις κι εσυ, να μου το αναλυσεις αυτο...

Mπορώ να σε καταλάβω αλλά όχι να συμφωνήσω! Δεν "λειτουργεί" η κοινωνία των ανθρώπων με βάση το συναίσθημα, καταλάβετε το (κι εσείς)

Με βαση τι λειτουργει η κοινωνια και γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Εδω βρισκω πολυ ενδιαφερον deamon και θελω να μαθω περισσοτερα.
Θα προσβάλλουμε πρόσωπα, και δεν είναι σωστό, όμως λίγο πολύ κατάλαβες τι εννοώ! Άλλωστε, κάποια πράγματα που έχω πει είναι αρκετά!

βαση τι λειτουργει η κοινωνια και γιατι?
Το λειτουργεί, το έβαλα μέσα σε εισαγωγικά και όχι τυχαία! Εννοούσα δεν μπορεί να λειτουργήσει!
Αν ο καθένας προσπαθούσε να αποδώσει δικαιοσύνη με βάση τι τον πονάει, χαθήκαμε! Δεν είναι περίπλοκο νομίζω....;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ε τότε να μη μένουμε μόνο στα λόγια, προτείνω να συσταθεί ειδική ομάδα ανίχνευσης και καταστολής παιδόφιλων του Ελληνικού internet!
Προσφέρομαι στο ρόλο του "θύματος" να τραβάω τους κακούς, ο Μάξιμος γενικός συντονιστής, κι εσύ να αποδίδεις δικαιοσύνη!

Επίσης προτείνω εναλλακτικά, να σοβαρευτούμε λιγάκι! :whistle:

Εαν θα πρεπει να επικροτησω τους παιδοφιλους, ωστε να φανταζω στα ματια σου σοβαρο ατομο, να με συγχωρεις, αλλα δε θα παρω...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Θα προσβάλλουμε πρόσωπα,

όμως λίγο πολύ κατάλαβες τι εννοώ!

:/:
(η αληθεια ειναι πως οχι:redface:)


Το λειτουργεί, το έβαλα μέσα σε εισαγωγικά και όχι τυχαία! Εννοούσα δεν μπορεί να λειτουργήσει!
ε αρα συμφωνουμε πως συναισθηματικα λειτουργει..
Αν ο καθένας προσπαθούσε να αποδώσει δικαιοσύνη με βάση τι τον πονάει, χαθήκαμε!

Τωρα παλι μπερδευτηκα, αφου συναισθηματικα λειτουργει(οτι τον ποναει) αρα γιατι δε λειτουργει αφου λειτουργει τελικα ετσι?:/::P

Δεν είναι περίπλοκο νομίζω....;)

.

Σορυ, δεν ηξερα οτι δεν ηθελες να πεις περισσοτερα, απλως ρωτησες Νεραιδα πιο πανω ''θες να στο αναλυσω'' και προθυμοποιηθηκα εγω. Μου κανε τρομερη εντυπωση η αναγκη αναλυσης υπερευαισθησιας(δεν ειναι κακη, δηλ εγω την προτιμω απο την ασυνειδησια και την αναισθησια) λογικη δυστυχως δεν μπορω να βαλω σε τετοια πραματα. Κι ευτυχως που υπαρχουν πολλοι δικαστες με τα ιδια μυαλα με εμενα. Αυτο το στεγνο, ψυχρο, λογικο ποτε μου δεν το, οχι μονο καταλαβα γιατι δε θελω, αλλα δε το θελησα να υπαρχει γυρω μου στους ανθρωπους.
Ο Μαξιμος που εχει αυτην την αποψη, οπως κι εγω, θεωρω πως εχει δει τον κινδυνο ζωντανο στα ματια του στη ζωη του και το χει μελετησει. Το να εχεις μονιμως κινδυνους διπλα σου ειναι κατι φυσιολογικο στη ζωη.
Το να τους μελετας και να τους διωχνεις (με @@@:redface:) ειναι αυτογνωσια. Μου θυμιζει ενα ''μη φοβασαι τους πειρασμους, οσο μεγαλωνεις τοσο σε αποφευγουν'' το χω γραψει ισα με (πολλες) φορες εδω.

Η αποφυγη αυτων και η μελετη τους, κανει τον ανθρωπο δυνατο και ζωντανο μεχρι το τελος.
Οι αλλοι, που τα θεωρουν ολα λογικα, πιστευω χανουν το σημαντικοτερο μερος της ζωης τους, επιβιωνοντας απλα, οχι ζωντας.

Δε βρισκω υπερ σε αυτες τις αποψεις, ισως γιατι ο πρωτος ειναι ο πιο δυσκολος δρομος, κι ισως γιαυτο δειχνουμε ελεος πολλες φορες σε αρρωστους ανθρωπους(μη κοιτας που εγω εκνευριζομαι αλλα επειτα λυπαμαι- δεν υπαρχει χειροτερο συναισθημα πιστευω στη ζωη μας απο τη λυπηση και τον οικτο-), γιατι τελικα μπαινοντας στον πειρασμο να πλησιασουν ενα παιδι και με θρασος τελικα να το κανουν, ειναι αρρωστοι. Οποτε και παλι ερχομαι και λεω πως η λογικη τους δεν ειναι λογικη, ειναι αρρωστημενη λογικη, παραλογη λογικη, αρα δεν ειναι λογικη. :hmm:

Και περα απο αυτο, μια γενικη τοποθετηση μου, ξερω πως τα παντα ρεουν κι υπαρχει η αλλη οψη, ομως υπαρχουν καποιες σταθερες, το νερο ειναι νερο, η γη, γη κοκ και να χτυπιεσαι δεν τις αλλαζεις τις σταθερες αυτες.
Το ιδιο λοιπον και με την παιδοφιλια. Παμε κοντρα στη φυση? Οποιος παει κοντρα στη φυση, εχασε τη μπαλα.

Και κριμα του,... ειναι πολυ ωραιο να ''ζεις''.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Εαν θα πρεπει να επικροτησω τους παιδοφιλους, ωστε να φανταζω στα ματια σου σοβαρο ατομο, να με συγχωρεις, αλλα δε θα παρω...:redface:

Κοίταξε να δεις, θα προσπαθήσω να το πω ακόμη πιο απλά (έχω εκπαιδευτεί στην υπομονή) ;)
Το αν ο Μάξιμος φοβάται τις σκιές σε σπηλιές ή όπου αλλού, κι εσύ γαντζώθηκες στην παιδοφιλία τραβώντας σαν νερογυρισιά όποια άλλη απόπειρα προσέγγισης του θέματος στον "πάτο" του αισχρού μιας τέτοιας πράξης, κι εγώ (αλλά και κάποιοι άλλοι)προσπαθώ απεγνωσμένα να διαχωρίσω (ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ) πρόσωπα, καταστάσεις και συνθήκες αντιμετωπίζοντας με ρεαλισμό τα γεγονότα αντί να ξεφωνίζω υστερικά (μας μ@μ@νε τα π@ιδι@ μας) ή να φαντασιώνομαι...δεσμώτες -ψαχουλευτές, ε τότε να με συγχωρεί η δική σου χάρη, αλλά το τι επικροτείς ή όχι, υπό αυτές τις συνθήκες, ποσώς με ενδιαφέρει! :P

Αυτό που έχει σημασία τελικά, δεν είναι να καταστείλει κανείς τα κακώς κείμενα (όποια και να είναι και απ όπου να προέρχονται) αλλά να δημιουργήσει τις συνθήκες εκείνες που θα τα κάνει να μη έχουν λόγο ύπαρξης! Γενικός κανόνας και συγχρόνως θεμελιώδες αυταπόδεικτο αξίωμα!

Λυπήσου με, θα το πω τελευταία φορά... σωσίβια, σπηλιές και ανασκολοπισμένα γατάκια, δεν έχουν θέση σε ορθολογιστική σκέψη!
Η δικαιολογημένη αποστροφή σου, να το πω και με άλλο τρόπο, για κάτι βδελυρό και ειδεχθές, ΔΕΝ σου δίνει το δικαίωμα να κραδαίνεις πύρινη ρομφαία κόβοντας κεφάλια έχοντας την κάλυψη των....ΦΟΒΙΣΜΕΝΩΝ! :eek:

Ποιά είσαι εσύ σε τελική ανάλυση, η θεία δίκη; :D

ΥΓ Άντε να πάμε να με κεράσεις ένα jack, και όταν ποτέ καεί η αντίσταση στο θερμοσίφωνα του σπιτιού σου, θα στην αντικαταστήσω εγώ, αρκεί να ανέβεις μαζί μου στο πατάρι να μου κρατάς το ...φακό, μια και θα είμαστε σε συσκότιση αφού ο καλός μάστορας κατεβάζει πάντα τον γενικό και όχι μόνο την συγκεκριμένη ασφάλεια σε τέτοιες καταστάσεις! :whistle:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τι σημασία έχει όταν κάποιος είναι άρρωστος στο μυαλό αν είναι συγγενικό μου πρόσωπο ή όχι ο νομός πρέπει να είναι νόμος κ να ισχύει για όλους καθώς κ η τιμωρία.
Εάν όμως κάποιος είναι άρρωστος, όπως διατείνεσαι, διαθέτει άραγε επαρκή καταλογισμό, ώστε να τιμωρηθεί και μάλιστα με την εσχάτη των ποινών;:hmm:

Οι εξαιρέσεις δημιουργουν νομικά προηγούμενα για ατιμωρησία κ βλέπουμε σήμερα στην Ελλάδα που οδηγεί αυτό.
Γνωρίζουμε ωστόσο την αναντίρρητη πραγματικότητα, πως κάθε κανόνας έχει κι εξαιρέσεις, πράγμα που δεν δύνασαι ν' αμφισβητήσεις. Υπ' αυτό το πρίσμα σ' αυτό που γράφεις εδώ, μπορώ άνετα να διαβάσω το εξής: "Ξέρω πως σε κάθε κανόνα υπάρχουν εξαιρέσεις, δεν θέλω όμως να ισχύουν αυτές στο νομικό σύστημα, γιατί η παραδοχή τους καταλήγει στην παρακμή". Επίτρεψέ μου λοιπόν να σου πω, πως αυτό αποτελεί λογική χαρακτηριστική απολυταρχικών και ολοκληρωτικών καθεστώτων, η οποία σε πολλούς από εμάς είναι απεχθέστερη ακόμη και από μια μεμονωμένη παιδοφιλική πράξη. (Μη βιαστείς να παρεξηγηθείς, διάβασε παρακάτω).

Για περιπτώσεις βιασμού ανηλίκων (κυρίως) καθώς κ για κακοποίηση ζώων είμαι υπερ ακόμα κ της θανατικής ποινής.
Η βία απέναντι στα παιδιά και στα ζώα μου είναι ιδιαζόντως απεχθής, ωστόσο είσαι υπέρ του να σκοτώναμε έναν άνθρωπο επειδή έβλαψε μια γάτα;:eek: Αυτό προσωπικά μου ακούγεται πιο επικίνδυνο απ' όσα μέχρι τώρα έχω ακούσει μέσα σ' αυτό το θέμα και δεν ήταν λίγα. Πώς μπορεί κάποιος με διαφορετική λογική απ' τη δική σου, όπως για παράδειγμα εγώ, να μεταφράσει αυτήν την άποψη; Ιδού: "Απαιτώ να σκοτώνουμε όποιον βλάπτει αυτά που αγαπώ ΕΓΩ"!! Η ολοκληρωτική λογική,έρχεται για άλλη μια φορά στο προσκήνειο. (περίμενε λίγο ακόμη πριν τα πάρεις).

Γιατί όταν ένα δίποδο (δεν τον θεωρώ άνθρωπο πλέων) μπορεί να βρει ευχαρίστηση με αυτές τις δύο περιπτώσεις όπου κ στις δύο τα θύματα δεν είναι ικανα να υπερασπίσουν τον εαυτό τους φανταστείτε γ α το τι είναι ικανός να κάνει κ μέχρι που μπορεί να φτάσει
Όταν μια κοινωνία διπόδων, αρπάζει έναν μεμονωμένο άνθρωπο και βγάζει επάνω του όλα της τ' απωθημένα, οδηγώντας στον στο θάνατο ανυπεράσπιστο, είναι μια καλύτερη κοινωνία από το δίποδο το οποίο σκοτώνει προς παραδειγματισμό των υπόλοιπων διπόδων;

Θα σταθώ λοιπόν στην αιτιολόγησή σου, για την ανάγκη λήψης ακραίων μέτρων: Το βασικό επιχείρημά σου είναι "φανταστείτε τι είναι ικανός να κάνει περαιτέρω". Η σκέψη μου λοιπόν είναι η εξής: Με βάση την ανάλυση που έκανα (με σαφώς υποκειμενική φυσικά θέαση των γεγονότων) επί της δικής σου απάντησης, θα μπορούσα κι εγώ να σκεφτώ ως εξής για σένα: "Έχει ολοκληρωτικές απόψεις, οι οποίες οδήγησαν σε εγκλήματα μαζικά, όπως το Ολοκαύτωμα, θέλει να εφαρμόσει τη μέθοδο του Προκρούστη ενάντια στην κοινή λογική, επιθυμεί το θάνατο όποιου βλάπτει τη γάτα της, φαντάσου μέχρι ποιου εγκλήματος μπορεί αυτή να φτάσει, είναι επικίνδυνη και πρέπει να τη σκοτώσουμε παραδειγματικά". :clapup:

Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως πρόθεσή μου δεν είναι να σε προσβάλω ή να σε χαρακτηρίσω ως εγκληματία (αλίμονο, άλωστε δεν σε γνωρίζω καθόλου), πολύ δε περισσότερο να σε σκοτώσω. Θέλω απλά, χρησιμοποιώντας τη δική σου λογική, να σου αποδείξω το άτοπο των επιχειρημάτων σου, κάτι που ο Δαίμονας το έκανε λακωνικά, ωστόσο φαίνεται πως δεν έγινε κατανοητός. Ελπίζω να μην μπω κι εγώ στη λίστα με τα καθάρματα που πρέπει να λείψουν απ' την κοινωνία. :lol:

Μου κανε τρομερη εντυπωση η αναγκη αναλυσης υπερευαισθησιας(δεν ειναι κακη, δηλ εγω την προτιμω απο την ασυνειδησια και την αναισθησια) λογικη δυστυχως δεν μπορω να βαλω σε τετοια πραματα.
Λένε πως μεταξύ της τσιγκουνιάς και της σπατάλης υπάρχει η οικονομία, ή με άλλα λόγια "μέτρον άριστον". Γιατί πρέπει να έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα σε δύο εξίσου επικίνδυνα άκρα, δηλαδή μεταξύ υπερευαισθησίας και ασυνειδησίας ή αναισθησίας;:hmm:

Μου θυμιζει ενα ''μη φοβασαι τους πειρασμους, οσο μεγαλωνεις τοσο σε αποφευγουν'' το χω γραψει ισα με (πολλες) φορες εδω.
Ναι, όσο μεγαλώνεις σ' αποφεύγουν, επειδή απλά είσαι πιο πρόθυμος να ενδώσεις εύκολα, άρα δεν αποτελούν πλέον πειρασμούς...:clapup:

μπαινοντας στον πειρασμο να πλησιασουν ενα παιδι και με θρασος τελικα να το κανουν, ειναι αρρωστοι. Οποτε και παλι ερχομαι και λεω πως η λογικη τους δεν ειναι λογικη, ειναι αρρωστημενη λογικη, παραλογη λογικη, αρα δεν ειναι λογικη. :hmm:
Ιδού και πάλι το θέμα της αρρώστιας, για το οποίο ισχύει η ίδια ερώτηση που έκανα παραπάνω προς την Elvenstar. Σ' εσένα, μιας και το επεκτείνεις, έχω να ρωτήσω το εξής: Εφόσον η αρρωστημένη λογική δεν είναι λογική και εφόσον κατά γενική ομολογία η σημερινή κοινωνία είναι σε βάθος αρρωστημένη, τότε για ποιο λόγο πρέπει να δεχτούμε οποιαδήποτε κοινωνική πρακτική, πίστη ή συνήθεια ως σωστή και να τη σεβαστούμε; Γιατί να μην την καταρρίψουμε, αναζητώντας μια διαφορετική; Περαιτέρω, η συνήθης λογική των πολλών, η οποία καταδικάζει την παιδοφιλία, μήπως μ' αυτό το επιχείρημα καταρρίπτεται ως λογική μιας εν γένει αρρωστημένης κοινωνίας;:hmm:

Και περα απο αυτο, μια γενικη τοποθετηση μου, ξερω πως τα παντα ρεουν κι υπαρχει η αλλη οψη, ομως υπαρχουν καποιες σταθερες, το νερο ειναι νερο, η γη, γη κοκ και να χτυπιεσαι δεν τις αλλαζεις τις σταθερες αυτες.
Το ιδιο λοιπον και με την παιδοφιλια. Παμε κοντρα στη φυση? Οποιος παει κοντρα στη φυση, εχασε τη μπαλα.
Έχω διαβάσει πως η παιδοφιλία ακολουθεί τον άνθρωπο από την πρωτόγονη εποχή του, τότε που ακόμη ήταν πιο κοντά στη φύση του, ότι δηλαδή αποτελεί μέρος της φύσης του αυτής, όπως συμβαίνει και με τ' αρσενικά γατιά, που έλεγε παραπάνω ο Μάξιμος. Ο φόνος επίσης, γνωρίζουμε πως αποτελεί μέρος της ανθρώπινης φύσης, όπως και ο βασανισμός, αυτή άλλωστε είναι και η θεωρητική βάση του Σαδισμού, από μια πλευρά. Μήπως λοιπόν η κοινωνία πράγματι απομακρύνει τον άνθρωπο απ' τη φύση του, όπως υποστήριζε και ο Διογένης ο κυνικός ή ο Ρόμπερτ Χάουαρντ, και θα πρέπει να καταργηθεί ως προκαλούσα όλη την ανθρώπινη παρακμή και ψυχασθένεια; Ξέρω ότι αυτά που σου γράφω σου ακούγονται τρομακτικά, ωστόσο εκεί οδηγεί το εν λόγω επιχείρημα κι εγώ δεν έχω φιλοσοφικά καταλήξει περί της ορθότητάς του ή μη...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδιά να σας πω κάτι.Σε καμία περίπτωση δεν υπερασπίζομαι αυτό το κάθαρμα ούτε θέλω να αποδείξω κάτι.Κι αυτή όμως ήταν απλά βλαμμένη.11 χρονών και πάει να συναντήσει μόνη της έναν 28!!! χρόνια μεγαλύτερο???πάμε καλά???Κανείς δεν της είχε πει να προσέχει?αυτή δεν είχε αίσθηση του τι έκανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Παιδιά να σας πω κάτι.Σε καμία περίπτωση δεν υπερασπίζομαι αυτό το κάθαρμα ούτε θέλω να αποδείξω κάτι.Κι αυτή όμως ήταν απλά βλαμμένη.11 χρονών και πάει να συναντήσει μόνη της έναν 28!!! χρόνια μεγαλύτερο???πάμε καλά???Κανείς δεν της είχε πει να προσέχει?αυτή δεν είχε αίσθηση του τι έκανε?


ε χμ χμ

έχουμε γράψει 26 σελίδες για να το καταλάβουν κάποιοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις, θα προσπαθήσω να το πω ακόμη πιο απλά (έχω εκπαιδευτεί στην υπομονή) ;)
Το αν ο Μάξιμος φοβάται τις σκιές σε σπηλιές ή όπου αλλού, κι εσύ γαντζώθηκες στην παιδοφιλία τραβώντας σαν νερογυρισιά όποια άλλη απόπειρα προσέγγισης του θέματος στον "πάτο" του αισχρού μιας τέτοιας πράξης, κι εγώ (αλλά και κάποιοι άλλοι)προσπαθώ απεγνωσμένα να διαχωρίσω (ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ) πρόσωπα, καταστάσεις και συνθήκες αντιμετωπίζοντας με ρεαλισμό τα γεγονότα αντί να ξεφωνίζω υστερικά (μας μ@μ@νε τα π@ιδι@ μας) ή να φαντασιώνομαι...δεσμώτες -ψαχουλευτές, ε τότε να με συγχωρεί η δική σου χάρη, αλλά το τι επικροτείς ή όχι, υπό αυτές τις συνθήκες, ποσώς με ενδιαφέρει! :P

Εχεις παρει φορα, κατηφορα κι εσυ...(κολλητικο ειναι?!:confused:)
Μπαστα...
Το εν λογω θεμα εχει να κανει με την αποπλανηση μιας 11χρονης απο εναν 40χρονο.
Τωρα, εαν εσυ κρινεις ως υστερικη τη δικη μου τοποθετηση επι του θεματος, σεβαστο μεν, αλλα οχι αποδεκτο...Εν προκειμενω για μενα ενα κι ενα κανουν δυο. Για σενα προφανως οχι. Δεκτον, αλλα μεχρι εκει.
Υπο αυτες λοιπον και υπο οποιεσδηποτε αλλες συνθηκες, εαν δε σε ενδιαφερει η αποψη μου, τοτε μην ασχολεισαι με αυτην και μην εξαντλεις την υπομονη σου προς χαρην δικη μου...:)

Αυτό που έχει σημασία τελικά, δεν είναι να καταστείλει κανείς τα κακώς κείμενα (όποια και να είναι και απ όπου να προέρχονται) αλλά να δημιουργήσει τις συνθήκες εκείνες που θα τα κάνει να μη έχουν λόγο ύπαρξης! Γενικός κανόνας και συγχρόνως θεμελιώδες αυταπόδεικτο αξίωμα!


Δε διαφωνω περι δημιουργιας εκεινων των συνθηκων που αναφερεις, ισα ισα που επαυξανω επ αυτου. Αλλα τι ακριβως μου λες? Να μην αναγνωριζουμε και να καταδεικνυουμε τα κακως κειμενα γιατι θα επρεπε να ειχαμε φροντισει να μην εχουν λογο υπαρξης? Τουλαχιστον, εαν εχει προηγηθει το παθημα, ας φροντισουμε να μαθουμε απ αυτο.

Λυπήσου με, θα το πω τελευταία φορά... σωσίβια, σπηλιές και ανασκολοπισμένα γατάκια, δεν έχουν θέση σε ορθολογιστική σκέψη!

Η δικαιολογημένη αποστροφή σου, να το πω και με άλλο τρόπο, για κάτι βδελυρό και ειδεχθές, ΔΕΝ σου δίνει το δικαίωμα να κραδαίνεις πύρινη ρομφαία κόβοντας κεφάλια έχοντας την κάλυψη των....ΦΟΒΙΣΜΕΝΩΝ! :eek:


Δε θα σε λυπηθω, γιατι σε συμπαθω...:redface:
Κατα δευτερον κλεισε το στομα :P, γιατι θα μπει καμμια μυγα και θα σου ζητησω για αλλη μια φορα να τη φερεις πισω, αφου αδικως πιστευεις πως κοβω κεφαλια...Βλεπεις, ειναι που δε συγκαταλεγεται στα χομπυ μου. Τουλαχιστον, οχι ακομα...:redface:

Ποιά είσαι εσύ σε τελική ανάλυση, η θεία δίκη;


Ουτε θεια, ουτε ανηψια.
Μπορεις να με αποκαλεις Neraida...:redface: Σκετο...

ΥΓ Άντε να πάμε να με κεράσεις ένα jack, και όταν ποτέ καεί η αντίσταση στο θερμοσίφωνα του σπιτιού σου, θα στην αντικαταστήσω εγώ, αρκεί να ανέβεις μαζί μου στο πατάρι να μου κρατάς το ...φακό, μια και θα είμαστε σε συσκότιση αφού ο καλός μάστορας κατεβάζει
πάντα τον γενικό και όχι μόνο την συγκεκριμένη ασφάλεια σε τέτοιες καταστάσεις! :whistle:


Γλαροσουπα, εχεις δοκιμασει? :P Κερναω...!
Φτιαχνω την καλυτερη που κυκλοφορει στην "αγορα"...:redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Βρε θεία, κατοχυρώθηκε...παππούς εγώ - θεία εσύ :whistle: (δίκαιόν εστι το προσήκον ενί εκάστω αποδιδόναι) δεν έκρινα υστερική ειδικά την δική σου τοποθέτηση, κι επίσης δεν είπα, ούτε καν υπονόησα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι θέλω να επικροτήσεις τους παιδόφιλους, όπως έγραψες πριν, διεστρεβλώνοντας συστηματικά τις δηλώσεις μου! :P

Και ναι, γνωρίζω ποιό είναι το θέμα, ποιές ευθύνες και σε ποιούς αναλογούν, αλλά ΗΜΑΡΤΟΝ πια, κατήντησε σαν υμνητικό ποίημα θρησκευτικού περιεχομένου (κοντός ψαλμός) τροπάρι!
Ρίχτε και κάνα εξάψαλμο, Μάξιμε σε σένα το λέω αυτή τη φορά, και ψαλμούς του Δαβίδ δεχόμεθα, αλλά επιτέλους, δεν κινδυνεύει η κοσμική ισορροπία από ένα....πέος (προς όποια κατεύθυνση κι αν στρέφεται)

Ουφ :confused:

Χιλιάδες παιδάκια πεθαίνουν κάθε χρόνο σαν τα σκυλιά στ αμπέλι απο ΠΕΙΝΑ και κολλήσαμε στο ότι ένας μαντράχαλος συνουσιάστηκε με ένα κοριτσάκι! Οκ είναι βδέλυγμα, ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ ΟΜΩΣ μερικοί, θα αρχίσουν να σας κοιτάζουν περίεργα!

Όσο για την γλαρόσουπα Θει....εεεε Νεραιδούλα μου, θα μου επιτρέψεις αλλά σαν γέννημα θρέμμα, πάππου προς πάππου παππούς, γνωρίζω την γνήσια Σαλονικιώτικη έκφραση.... "Μη φας θα σφάξουμε γλάρο" ;)

Στην διάθεση σου (για οτιδήποτε) αμοιβαία τα αισθήματα αλλά τα σύκα - κεράσια και η σκάφη - σκάφη δεν μου πάει! :P

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Βρε θεία, κατοχυρώθηκε...παππούς εγώ - θεία εσύ :whistle: (δίκαιόν εστι το προσήκον ενί εκάστω αποδιδόναι) δεν έκρινα υστερική ειδικά την δική σου τοποθέτηση, κι επίσης δεν είπα, ούτε καν υπονόησα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι θέλω να επικροτήσεις τους παιδόφιλους, όπως έγραψες πριν, διεστρεβλώνοντας συστηματικά τις δηλώσεις μου! :P

Καλως τον κι ας αργησε...


Και ναι, γνωρίζω ποιό είναι το θέμα, ποιές ευθύνες και σε ποιούς αναλογούν, αλλά ΗΜΑΡΤΟΝ πια, κατήντησε σαν υμνητικό ποίημα θρησκευτικού περιεχομένου (κοντός ψαλμός) τροπάρι!
Ρίχτε και κάνα εξάψαλμο, Μάξιμε σε σένα το λέω αυτή τη φορά, και ψαλμούς του Δαβίδ δεχόμεθα, αλλά επιτέλους, δεν κινδυνεύει η κοσμική ισορροπία από ένα....πέος (προς όποια κατεύθυνση κι αν στρέφεται)
Συζητηση γινεται...
Διαφορετικα εισηγησου, κλειδωμα αυτου, να ηρεμησεις κι εσυ κι εμεις μαζι σου...:P



Μια ανασα τη χρειαζοσουν...Μη σε πω και δυο!

Χιλιάδες παιδάκια πεθαίνουν κάθε χρόνο σαν τα σκυλιά στ αμπέλι απο ΠΕΙΝΑ και κολλήσαμε στο ότι ένας μαντράχαλος συνουσιάστηκε με ένα κοριτσάκι! Οκ είναι βδέλυγμα, ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ ΟΜΩΣ μερικοί, θα αρχίσουν να σας κοιτάζουν περίεργα!


Μας το ειπες, το εμπεδωσαμε...

Όσο για την γλαρόσουπα Θει....εεεε Νεραιδούλα μου, θα μου επιτρέψεις αλλά σαν γέννημα θρέμμα, πάππου προς πάππου παππούς, γνωρίζω την γνήσια Σαλονικιώτικη έκφραση.... "Μη φας θα σφάξουμε γλάρο"


Σφαξε τον εσυ, θα τον μαγειρεψω εγω σουπα ως γνησια Νησιωτισσα...:redface:

Στην διάθεση σου (για οτιδήποτε) αμοιβαία τα αισθήματα αλλά τα σύκα - κεράσια και η σκάφη - σκάφη δεν μου πάει!


Για μια στιγμη, ειχα την εντυπωση οτι αυτο ακριβως το "συνολακι" "φορουσες"...:redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Αν ο καθένας προσπαθούσε να αποδώσει δικαιοσύνη με βάση τι τον πονάει, χαθήκαμε!

Αυτό είναι πολύ σωστό. Οι νόμοι φτιάχνονται με ψυχρή λογική κι αυτό πρέπει να γίνεται. Ο δικαστής δεν μπορεί να λειτουργεί συναισθηματικά γιατί έτσι δεν αποδίδεται δικαιοσύνη. Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και μετρούν και συναισθηματικά κριτήρια, αλλά πάντα έχοντας σαν μπούσουλα τους ψυχρούς νόμους. Αυτό είναι και το βασικό (μου) επιχείρημα κατά της θανατικής ποινής.

Παιδιά να σας πω κάτι.Σε καμία περίπτωση δεν υπερασπίζομαι αυτό το κάθαρμα ούτε θέλω να αποδείξω κάτι.Κι αυτή όμως ήταν απλά βλαμμένη.11 χρονών και πάει να συναντήσει μόνη της έναν 28!!! χρόνια μεγαλύτερο???πάμε καλά???Κανείς δεν της είχε πει να προσέχει?αυτή δεν είχε αίσθηση του τι έκανε?

Το ξαναλέω: ένα παιδί δεν έχει συναίσθηση του κινδύνου - μπορεί και να έχει, αλλά κανείς δε θεωρεί δεδομένο οτι την έχει. Δηλαδή κανείς δεν θα το κατηγορήσει κρίνοντας ως ενήλικος. Οι πράξεις ενός παιδιού δεν μπορούν να καταδικάζονται ούτε να κατακρίνονται με τους νόμους των μεγάλων γιατί ακριβώς δεν έχουν συναίσθηση ούτε κι ευθύνη των πράξεών τους όπως οι ενήλικες.


Δε διαφωνω περι δημιουργιας εκεινων των συνθηκων που αναφερεις, ισα ισα που επαυξανω επ αυτου. Αλλα τι ακριβως μου λες? Να μην αναγνωριζουμε και να καταδεικνυουμε τα κακως κειμενα γιατι θα επρεπε να ειχαμε φροντισει να μην εχουν λογο υπαρξης? Τουλαχιστον, εαν εχει προηγηθει το παθημα, ας φροντισουμε να μαθουμε απ αυτο.

Εδώ μπαίνει ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα που είχα αναρωτηθεί παλιότερα: θα ήταν άραγε σοφό να υπάρχουν "σχολεία" για υποψήφιους γονείς; Μπορεί το κράτος, όπως έχει το δικαίωμα να προστατεύει τα παιδιά από τους γονείς τους σε περίπτωση βίας, παραμέλησης κλπ, να προστατεύει και τα αγέννητα παιδιά από ακατάλληλους γονείς;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top