Πότε κινδυνεύουν οι ιδιωτικές καταθέσεις;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
@Bill, πράγματι ισχύει αυτό! Αρκεί η τράπεζα να είναι Ελληνική. Π.χ. στην HSBC, Citibank ισχύει διαφορετική νομοθεσία (αν και στην πράξη, μόνο το ποσό διαφέρει νομίζω).
Και αν χρεωκοπήσει το κράτος τι γίνεται; Λε πουλέ; 8)

Το ότι το κράτος τα εγγυάται το ξέρουμε. Το πότε και αν θα τα πάρουμε σε περίπτωση χρεωκοπίας της τράπεζας το ξέρουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Ω δε διαφωνω σε αυτο...

Απλα δεν μπορω να ακουω οτι δεν εχουν "μια" και πεινανε και απο την αλλη οτι ανησυχουν για τις καταθεσεις...

Ή σου περισσευουν και αποταμιευεις εστω και 100? το μηνα ή οχι.
Δηλαδή Νεράιδα συγνώμη θεωρείς ότι θα πρέπει κάποιος να απολογηθεί κιόλας αν έχει μερικά ευρουλάκια στην μπάντα; Εδω δεν απολογούνται οι άλλοι με τα εκατομμύρια θα απολογηθούν οι μικροκαταθέτες που κ στο κάτω κάτω τους έγινε ο κ##$ς τάλιρο για να τα μαζέψουν από τη δουλειά τους;
Και αν χρεωκοπήσει το κράτος τι γίνεται; Λε πουλέ; 8)

Το ότι το κράτος τα εγγυάται το ξέρουμε. Το πότε και αν θα τα πάρουμε σε περίπτωση χρεωκοπίας της τράπεζας το ξέρουμε;
Πολύ φοβάμαι ότι ή σωστή απάντηση είναι αυτή που έδωσες στο πρώτο σκέλος: Le poule
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δηλαδή Νεράιδα συγνώμη θεωρείς ότι θα πρέπει κάποιος να απολογηθεί κιόλας αν έχει μερικά ευρουλάκια στην μπάντα; Εδω δεν απολογούνται οι άλλοι με τα εκατομμύρια θα απολογηθούν οι μικροκαταθέτες που κ στο κάτω κάτω τους έγινε ο κ##$ς τάλιρο για να τα μαζέψουν από τη δουλειά τους;

Δυο φορες το εγραψα και εσυ καταλαβες πως πρεπει καποιος να απολογηθει επειδη εχει αποματαμιευσει?
Σαφως κι οχι. Καλα εκανε απο τη στιγμη που του περισσευαν...
Αλλα πρεπει να ξερουμε τι ισχυει. Εχουμε στην ακρη χρηματα ή πειναμε?
Εν ολιγοις, ηθελα να θιξω την υπερβολη του "πειναμε" που ακουμε ολο και συχνοτερα...

Ελπιζω τωρα να εγινα αντιληπτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.

Αλλα πρεπει να ξερουμε τι ισχυει. Εχουμε στην ακρη χρηματα ή πειναμε?

Ανάλογα τι θεωρούμε "έχω στην άκρη χρήματα".
Για μένα πχ. αυτή τη στιγμή είναι να μπορώ να ζήσω χωρίς δανεικά για 2-3 μήνες [όσο θα μου πάρει να βρω δουλειά δλδ κατά μέσο όρο, σε περίπτωση που χάσω την τωρινή μου.)
ΑΝ πχ. είχα παιδιά, θα ήταν να μπορώ να εξασφαλίσω ότι δεν θα πεινάνε μέχρι να ξαναβρώ δουλειά. Το χρονικό διάστημα, καθώς και τα απαραίτητα χρήματα που απαιτούνται το μήνα είναι σαφώς περισσότερα σε αυτήν την περίπτωση, όπως αντιλαμβανόμαστε όλοι.
Αν λοιπόν (τυχαία εκτίμηση) έχω στο λογαριασμό μου 4.000Ε και 2 παιδιά στο σπίτι ε, όχι δεν μπορώ να θεωρήσω ότι έχω λεφτά(!). Αν δε, είμαι και χαμηλόμισθη, πχ το καθαρό μου μηνιάτικο είναι ~800Ε, ε, ναι "πεινάω" και "δεν έχω λεφτά" θα πω.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω καθόλου καταθέσεις ούτε ότι δεν θα βρεθώ σε απόγνωση αν κάποια μέρα ξαφνικά χάσω και αυτό το ελαχιστότατο "δίχτυ ασφαλείας" μου. ;)

Με άλλα λόγια, θεωρώ ότι έγινες αντιληπτή (τουλάχιστον σε μένα), αλλά το έχεις πάει και εσύ λίγο στο άλλο άκρο, στην (κατανοητή) προσπάθειά σου να στιλητεύσεις τις υπερβολές στις οποίες πέφτουμε όλοι (λιγότερο ή περισσότερο).
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

Ελπιζω τωρα να εγινα αντιληπτη...
Αντιληπτή έγινες από την αρχή απλά διαφωνώ με τον τρόπο σκέψης σου:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Με άλλα λόγια, θεωρώ ότι έγινες αντιληπτή (τουλάχιστον σε μένα), αλλά το έχεις πάει και εσύ λίγο στο άλλο άκρο, στην (κατανοητή) προσπάθειά σου να στιλητεύσεις τις υπερβολές στις οποίες πέφτουμε όλοι (λιγότερο ή περισσότερο).
:)

Ε ναι ηθελα να δειξω το ποσο διαφορετικα οριζουμε το "πειναμε", "δεν τα φερνω βολτα", "δε μου περισσευουν" κ.ο.κ.
Οπως καταλαβαινεις μαλλον χρειαζομαστε "υποτιτλους" για να μπορεσουμε να συνεννοηθουμε, διοτι γενικοτερα αρεσκομαστε στις υπερβολες, οι οποιες μοναδικο σκοπο εχουν τη δημιουργια εντυπωσεων και τον αποπροσανατολισμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Αποπροσανατολισμό από τι; Από τα δίκαια μέτρα της κυβέρνησης τα οποία φροντίζουν να μας "ελαφρύνουν" από τα καταθετικά μας "βάρη" κ όταν λέμε ότι κάποιοι άνθρωποι εχουν καταθέσεις εννοούμε ΚΑΠΟΙΟΙ όχι ΟΛΟΙ οπότε ας μη γενικεύουμε για να κάνουμε την κατάσταση πιο ρόδινη γιατί δεν είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και αν χρεωκοπήσει το κράτος τι γίνεται; Λε πουλέ; 8)

Το ότι το κράτος τα εγγυάται το ξέρουμε. Το πότε και αν θα τα πάρουμε σε περίπτωση χρεωκοπίας της τράπεζας το ξέρουμε;
Δεν είναι απαραίτητο ότι θα χρεοκοπήσει και η τράπεζα, ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι στο άσχετο δεν μπορεί να χρεοκοπήσει μια τράπεζα.
Σε όλες τις περιπτώσεις που υπήρξε δέσμευση των καταθέσεων τα μεγάλα κεφάλαια ήταν ήδη σε τράπεζες του εξωτερικού. Ποιος νομίζεις ότι θα μυριστεί πρώτος τη δέσμευση, εσύ ή ο Κόκκαλης;

Πάντως όπως το αντιλαμβάνομαι σε περίοδο πιθανής κρίσης του τραπεζικού συστήματος στην Ελλάδα ότι χειρότερο είναι να αφαιρείς τα κεφάλαια από τις τράπεζες τροφοδοτώντας τη κρίση τους.

Επίσης δέσμευση κεφαλαίων είναι σχεδόν σα να ομολογείς χρεοκοπία οπότε έχουμε χρόνο για κάτι τέτοιο :P
Μπορείς να μου αναφέρεις μερικές περιπτώσεις με όσα περισσότερα στοιχεία όπου έγινε δέσμευση των καταθέσεων;

Ω δε διαφωνω σε αυτο...

Απλα δεν μπορω να ακουω οτι δεν εχουν "μια" και πεινανε και απο την αλλη οτι ανησυχουν για τις καταθεσεις...

Ή σου περισσευουν και αποταμιευεις εστω και 100? το μηνα ή οχι.

Αν μου επιτρέπεις θεωρώ 100% λάθος αυτή η νοοτροπία, καλό είναι να υπάρχουν χρήματα στην άκρη. Ειδικά τα προγράμματα δημιουργίας κεφαλαίου τα θεωρώ εκπληκτικά για ανθρώπους 18-30.

Καταρχάς τα χρήματα αυτά αφαιρούνται από το εισόδημα, με αποτέλεσμα να έχεις πιθανότητες να πέσεις κλίμακα. Επίσης αν πας στην τράπεζα και πεις είμαι διατεθειμένος για 20χρόνια να σας σκάω ακόμη και 500 ευρώ κάθε χρόνο, σίγουρα θα σου δώσουν ευνοϊκό επιτόκιο, μάλιστα αν σου αρέσει το ρίσκο μπορείς να το συνδυάσεις με καλάθια μετοχών ή αμοιβαία κεφαλαία (για ορίζοντα 10+ χρόνια, το ρίσκο μπορεί να αγγίξει ακόμη και το μηδέν ή το λεγόμενο ΑΑΑ). Πριν ένα χρόνο έκλεισα ένα deal με κάτω όριο το 3.5%, not bad ειδικά από την στιγμή κάθε 3ετία μπορώ να κάνω επαναδιαπραγμάτευση, εφόσον το επιθυμώ.

Και 500 ευρώ ανά έτος, ακόμη και η γενιά των 700 μπορεί να αφιερώσει, σκέψου μόνο ότι 500 ευρώ ανά έτος σημαίνει ότι μετά από 8 χρόνια έχεις αντί για 4000?, 4800?. Προσωπικά, με το να κάθεσαι 20% απόδοση δεν το θεωρώ bad, ειδικά αν μου στοιχίζει μόλις ?40 το μήνα. ούτε καν 8 καφέδες starbucks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στα ερωτήματα του πρώτου ποστ θα ήθελα να προσθέσω και το εξής: σε ποια περίπτωση μπορεί να τεθεί πλαφόν στο όριο των εκταμιεύσεων ή και να απαγορευθούν τελείως οι εκταμιεύσεις; Δεν αναφέρομαι απαραίτητα σε χρεωκοπία τράπεζας, αλλά καθαρά σε περιορισμό του ποσού που μπορείς να εκταμιεύσεις.

Σε αυτήν την περίπτωση αν δεν απατώμαι ουσιαστικά είναι σαν να μην έχεις χρήματα. Τι να τα κάνεις όταν δεν μπορείς να τα πάρεις ή όταν δεν μπορούν οι δημόσιες υπηρεσίες (ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ) να τραβήξουν για να πληρώσεις τους λογαριασμούς σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στα ερωτήματα του πρώτου ποστ θα ήθελα να προσθέσω και το εξής: σε ποια περίπτωση μπορεί να τεθεί πλαφόν στο όριο των εκταμιεύσεων ή και να απαγορευθούν τελείως οι εκταμιεύσεις; Δεν αναφέρομαι απαραίτητα σε χρεωκοπία τράπεζας, αλλά καθαρά σε περιορισμό του ποσού που μπορείς να εκταμιεύσεις.
Δεν ξέρω αν υπάρχει ουσιαστικό πλαφόν αυτή την στιγμή. Ναι μεν τα περισσότερα ATM έχουν κάποιο όριο, και συνήθως για μεγάλες αναλήψεις χρειάζεται υπογραφή του διευθυντή του καταστήματος, αλλά όλα αυτά είναι για θέματα ασφάλειας.

Επίσης, για το αν θα υπάρξει στο μέλλον το θεωρώ απίθανο. Ειδικά στο άμεσο μέλλον. Κάτι τέτοιο είναι βάρβαρη λύση (βέβαια, το ίδιο και να τοποθετούμε τα χρήματα μας κάτω από το στρώμα), δεν νομίζω κάποιος ΔΣ τράπεζας να αποφασίσει κάτι τέτοιο, φαντάζομαι ότι υπάρχουν και νομικές δυσκολίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει ουσιαστικό πλαφόν αυτή την στιγμή. Ναι μεν τα περισσότερα ATM έχουν κάποιο όριο, και συνήθως για μεγάλες αναλήψεις χρειάζεται υπογραφή του διευθυντή του καταστήματος, αλλά όλα αυτά είναι για θέματα ασφάλειας.
Ναι, τα είχα υπόψιν και προφανώς δεν αναφερόμουν σ' αυτά. Αναφέρομαι σε περιπτώσεις τύπου "δεν χάνετε τα λεφτά σας μεν, αλλά αυτήν την περίοδο δεν μπορείτε να σηκώσετε τα λεφτά σας (ή όχι παραπάνω από τόσα) γιατί (π.χ.) το ταμείον είναι μείον".

Περιπτώσεις τραβηγμένες από το αυτί, αλλά όταν κυκλοφορεί τόση παραφιλολογία και τόση κινδυνολογία που κυκλοφορεί δεν ξέρεις τι να πιστέψεις.

φαντάζομαι ότι υπάρχουν και νομικές δυσκολίες.
Εάν κάποιος από τους δικηγόρους που κυκλοφορούν εδώ γνωρίζει κάτι παρπάνω, καλοδεχούμενο.

Μιλώντας για νομικά, κατά πόσον θεωρείς/θεωρείτε πιθανό το ενδεχόμενο να αποσυρθεί το νομοσχέδιο για την εγγύηση των ποσών μέχρι 100,000? ή έστω για μείωση του σχετικού ποσού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μιλώντας για νομικά, κατά πόσον θεωρείς/θεωρείτε πιθανό το ενδεχόμενο να αποσυρθεί το νομοσχέδιο για την εγγύηση των ποσών μέχρι 100,000? ή έστω για μείωση του σχετικού ποσού;
Όσο πιθανό ή απίθανο και αν είναι, είναι μια χαζή κίνηση αφού θα προκαλέσει επικίνδυνο κλίμα, στις αγορές και στους πελάτες των τραπεζών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top