Ψυχολογία vs Ψυχιατρική

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κάτι στο οποίο διαφωνώ κάθετα... Θεωρώ πως κάθε πρόβλημα ψυχολογικού τύπου δεν είναι΄φύσει υπαρκτό, αλλά αποκτείται στην πορεία.

Θα σε παρακαλουσα πολυ να πας στο αιγινητειο, στην α ψυχιατρικη κλινικη, θα ζητησεις τον θωμα και θα του πεις οτι σε στελνει ο εποτε (θα καταλαβει). Αυτος θα σε παει σε καποιον σχιζοφρενη να του πεις ακριβως αυτη την μυθικων διαστασεων ανοησια που λες να δουμε τι θα σου απαντησει.

Εχουν γινει κυριολεκτικα χιλιαδες μελετες που δειχνους τις βιολογικες, νευροφυσιολογικες βασεις και αλληλεπιδρασεις της ψυχοπαθολογιας.

Τα φαρμακα εχουν βοηθησει πολλους ανθρωπους να ζησουν μια σχετικα υγειη παραγωγικη ζωη. Δεν ειναι τελεια, αλλα ειναι μια αρχη.

Δυστυχώς η αντίληψη μου για την Ελλάδα είναι περιορισμένη. Από ότι έχω καταλάβει όμως τα πράγματα στην Ελλάδα βρίσκονται ακόμα σε νηπιακό επίπεδο σε ότι αφορά την ανάπτυξη της Ψυχολογίας.

οι ελληνες ψυχολογοι δεν κανουν βιολογια, η οτιδηποτε σχετιζεται με αυτη. Τιποτα, ναδα, ζιροου.

απο εκει καταλαβαινεις για τι κατασταση μιλαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Yποκλίνομαι στον ψυχίατρο , προσπερνώ τον ψυχολόγο, και αναγνωρίζω τον κοινωνικό λειτουργό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θα σε παρακαλουσα πολυ να πας στο αιγινητειο, στην α ψυχιατρικη κλινικη, θα ζητησεις τον θωμα και θα του πεις οτι σε στελνει ο εποτε (θα καταλαβει). Αυτος θα σε παει σε καποιον σχιζοφρενη να του πεις ακριβως αυτη την μυθικων διαστασεων ανοησια που λες να δουμε τι θα σου απαντησει.
βρε εποτε..
μια αγαθη απορια..


τελικα εισαι ψυχιατρος,πυρηνικος επιστημων,βιολόγος ή γυμναστης?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
εγώ θα απευθυνόμουν σε ψυχολόγο... το να λες σε κάποιον τα πράγματα που σε προβληματίζουν και να τα βγάζεις από μέσα σου, είναι η καλύτερη λύση.. για μένα τουλάχιστον.. τους ψυχιάτρους δεν τους εμπιστεύομαι, όλο φάρμακα δίνουν και σε καταντάνε φυτό.το θέμα δεν είναι να γίνουμε φυτά αλλά να βελτιωθούμε.. επίσης έχω προσέξει ότι σχεδόν όλοι οι ψυχίατροι έχουν και κάποιο τικ :worry: τελείως υποκειμενική γνώμη, ο καθένας ας πάει όπου θέλει..εγώ δε θα αισθανόμουν καλά στον ψυχίατρο πάντως:D

δεν μιλάω για κλινικές περιπτώσεις σχιζοφρένειας! εκεί φυσικά χρειάζεται ψυχίατρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
εγώ θα απευθυνόμουν σε ψυχολόγο... το να λες σε κάποιον τα πράγματα που σε προβληματίζουν και να τα βγάζεις από μέσα σου, είναι η καλύτερη λύση.. για μένα τουλάχιστον.. τους ψυχιάτρους δεν τους εμπιστεύομαι, όλο φάρμακα δίνουν και σε καταντάνε φυτό.το θέμα δεν είναι να γίνουμε φυτά αλλά να βελτιωθούμε.. επίσης έχω προσέξει ότι σχεδόν όλοι οι ψυχίατροι έχουν και κάποιο τικ :worry: τελείως υποκειμενική γνώμη, ο καθένας ας πάει όπου θέλει..εγώ δε θα αισθανόμουν καλά στον ψυχίατρο πάντως:D

δεν μιλάω για κλινικές περιπτώσεις σχιζοφρένειας! εκεί φυσικά χρειάζεται ψυχίατρος

συμφωνώ σε όλα εκτός την τελευταία φραση, για την οποία δεν έχω σχηματίσει ακόμη γνώμη... Αυτό γιατί ένας γνωστός είχε σχιζοφρένεια. Του γινόταν θεραπεία με κλοπιξόλ, αλλά όχι ψυχολογική υποστίριξη. Ο άνθρωπος αυτός κάθε φορά που έπαιρνε το φάρμακο γινόταν σαν φυτό πραγματικά(από όσο ξέρω είχε αλλάξει κι άλλα φάρμακα δίχως αποτέλεσμα). Αντίθετα μετά από θεραπεία δίχως αποτέλεσμα επί εναμση χρόνο σταμάτησε. δεν έπαιρνε το φάρμακο και σιγά σιγά γίνοταν αυτόματα πολύ κοινωνικός, ο λόγος του είχε συνοχή, και κινητοποιούταν να κάνει πράγματα... Δεν ξέρω κατά πόσο έχει θεραπευτεί γιατί δεν έχω πλέον επικοινωνία. Άρα δεν ΄.εχω πλήρη εικόνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
^^Γιατροί, που παράγουν φυτά...Ά στο καλό, συγχίστηκα.. Από μόνη της αυτή η πρακτική δείχνει ότι είναι λανθασμένη. Χρειάζεται, όπως, είπες κι εσύ, ταυτόχρονη ψυχοθεραπεία, ψυχανάλυση, δηλαδή. Παρ' όλα αυτά, πολλοί ψυχολόγοι αποφεύγουν να προσφέρουν θεραπεία -ψυχοθεραπεία, ψυχανάλυση- σε ανάλογους ασθενείς διότι τους θεωρούν βαριές περιπτώσεις,- ενίοτε επικίνδυνους. Ακόμα και οι ειδικοί, καμιά φορά, νίπτουν τας χείρας τους. Οπότε, ο ασθενής καταλήγει στην εύκολη λύση του χαπακώματος...Όμως, αν βρεθεί ο κατάλληλος ειδικός, παράλληλα με τη φαρμακευτική υποστήριξη, επιτυγχάνεται θεραπεία. Το δύσκολο είναι να βρεις τον ικανό θεραπευτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
συμφωνώ σε όλα εκτός την τελευταία φραση, για την οποία δεν έχω σχηματίσει ακόμη γνώμη... Αυτό γιατί ένας γνωστός είχε σχιζοφρένεια. Του γινόταν θεραπεία με κλοπιξόλ, αλλά όχι ψυχολογική υποστίριξη. Ο άνθρωπος αυτός κάθε φορά που έπαιρνε το φάρμακο γινόταν σαν φυτό πραγματικά(από όσο ξέρω είχε αλλάξει κι άλλα φάρμακα δίχως αποτέλεσμα). Αντίθετα μετά από θεραπεία δίχως αποτέλεσμα επί εναμση χρόνο σταμάτησε. δεν έπαιρνε το φάρμακο και σιγά σιγά γίνοταν αυτόματα πολύ κοινωνικός, ο λόγος του είχε συνοχή, και κινητοποιούταν να κάνει πράγματα... Δεν ξέρω κατά πόσο έχει θεραπευτεί γιατί δεν έχω πλέον επικοινωνία. Άρα δεν ΄.εχω πλήρη εικόνα...

σε περιπτώσεις που το άτομο πάσχει και η κατάσταση είναι σοβαρή, ακόμα και ο ίδιος ο ψυχολόγος θα πει ότι χρειάζεται εξέταση από ψυχίατρο..
οι ψυχολόγοι περισσότερο είναι για τα αρχικά στάδια κατάθλιψης ώστε να μην κατρακυλήσει κάποιος..άπαξ και συμβεί αυτό, δύσκολα μπορεί να κάνει κάτι ο ψυχολόγος. χρειάζονται φάρμακα μετά..

η βλακεία είναι που κάποια άτομα αντί να συμβουλευτούν ψυχολόγο όταν αρχίζουν να αισθάνονται κατάθλιψη, πίεση κλπ πάνε αμέσως σε ψυχιάτρους και πλακώνονται στα φάρμακα..αυτή δεν είναι λύση σε καμία περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
σε περιπτώσεις που το άτομο πάσχει και η κατάσταση είναι σοβαρή, ακόμα και ο ίδιος ο ψυχολόγος θα πει ότι χρειάζεται εξέταση από ψυχίατρο..
οι ψυχολόγοι περισσότερο είναι για τα αρχικά στάδια κατάθλιψης ώστε να μην κατρακυλήσει κάποιος..άπαξ και συμβεί αυτό, δύσκολα μπορεί να κάνει κάτι ο ψυχολόγος. χρειάζονται φάρμακα μετά..

η βλακεία είναι που κάποια άτομα αντί να συμβουλευτούν ψυχολόγο όταν αρχίζουν να αισθάνονται κατάθλιψη, πίεση κλπ πάνε αμέσως σε ψυχιάτρους και πλακώνονται στα φάρμακα..αυτή δεν είναι λύση σε καμία περίπτωση.

ναι, πράγματι... Ψυχίατρο όμως, ή άτομο με ειδίκευση στην ψυχοθεραπεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
ναι, πράγματι... Ψυχίατρο όμως, ή άτομο με ειδίκευση στην ψυχοθεραπεία?

κανονικό ψυχίατρο! μακάρι να ήταν άτομο με ειδίκευση στην ψυχοθεραπεία.. ξέρω 2 περιπτώσεις που έχει συμβεί αυτό, ο θείος μιας φίλης μου και ο άντρας μιας ηλικιωμένης που έμενε στην πολυκατοικία πριν 2 χρόνια. άμα είχαν πάει από την αρχή σε ψυχολόγο δε θα κατέληγαν έτσι.. είναι σαν τους ζωντανούς-νεκρούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
κανονικό ψυχίατρο! μακάρι να ήταν άτομο με ειδίκευση στην ψυχοθεραπεία.. ξέρω 2 περιπτώσεις που έχει συμβεί αυτό, ο θείος μιας φίλης μου και ο άντρας μιας ηλικιωμένης που έμενε στην πολυκατοικία πριν 2 χρόνια. άμα είχαν πάει από την αρχή σε ψυχολόγο δε θα κατέληγαν έτσι.. είναι σαν τους ζωντανούς-νεκρούς

γενικά άσχετα με το αν είναι ψυχολόγος, κοινωνικός λειτουργός, ή ψυχίατρος, σε ακραιες περιπτώσεις νομίζω ότι είναι πολύ βοηθιτική η συμβουλή από ειδικό με εξειδίκευση την ψυχανάλυση και ψυχοθεραπεία. Και νομίζω πως οι τακρικές αυτές μπορούν να βοηθήσουν δίχως φάρμακα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο έχει θεραπευτεί γιατί δεν έχω πλέον επικοινωνία. Άρα δεν ΄.εχω πλήρη εικόνα...

lol? δηλαδη ειπες κατι για το οποιο δεν γνωριζεις πρακτικα τιποτα.

στην σχιζοφρενεια τα φαρμακα ελεγχουν κατα βαση τα θετικα συμπτωματα μονο, οχι τα αρνητικα (θετικα = παρανοιες, παραισθησεις κτλ κτλ αρνητικα = αποσχιση, απομονοση, ατονια κτλ κτλ)

αν παρακολουθουσες τον φιλο σου (που μαλλον δεν ειναι και πολυ φιλος για να τον παρατησεις ετσι αλλα τεσπα) θα εβλεπες οτι χωρις τα φαρμακα του μπορει να ειναι πιο δραστηριος αλλα μετα απο καποιο καιρο θα γινοταν παρανοικος, θα ακουγε φωνες, θα απομονονοταν και θα γινοταν περιεργος.

δεν θα μπορουσε να ζησει κανενος ειδους φυσιολογικη ζωη.

και η σχιζοφρενεια δεν "θεραπευεται". Μανατζαρετε.

^^Γιατροί, που παράγουν φυτά...Ά στο καλό, συγχίστηκα.. Από μόνη της αυτή η πρακτική δείχνει ότι είναι λανθασμένη. Χρειάζεται, όπως, είπες κι εσύ, ταυτόχρονη ψυχοθεραπεία, ψυχανάλυση, δηλαδή. Παρ' όλα αυτά, πολλοί ψυχολόγοι αποφεύγουν να προσφέρουν θεραπεία -ψυχοθεραπεία, ψυχανάλυση- σε ανάλογους ασθενείς διότι τους θεωρούν βαριές περιπτώσεις,- ενίοτε επικίνδυνους.

δεν ξερεις τιποτα επι του ζητηματος, απλα ειπες μια μπουρδα και μιση.

τουλαχιστων φροντιζε να μαθαινεις τι ειναι οι γαμημενοι οροι που χρησημοποιεις.

η ψυχαναλυση δεν ταυτιζεται με τη ψυχοθεραπεια, ειναι μια απο τις πολλες μορφες ψυχοθεραπειας. Συγκεκριμενα δε η ψυχαναλυτικη προσεγγιση εχει αποτυχει τοσο παταγωδος στην ερμηνια ΚΑΙ την αποκατασταση της σχιζοφρενειας που δεν ειναι καν αστειο.

Αν υπαρχουν ασθενεις φυτα ειναι γιατι οι γιατροι τους ειναι ΚΑΚΟΙ, οχι γιατι τα φαρμακα η ολοκληρη η επιστημη της ψυχιατρικης θελει να μας κανει αβουλα ζωα. Οσο περιεργο και αν σου φαινεται να προσπαθησουν βοηθουν, με πρωτο γνωμονα την λειτουργικοτητα του ασθενη.

Επισις μαθε οτι οι σχιζοφρενεις ΔΕΝ ειναι, επιθετικοι η επικυνδηνοι, ισως για τους εαυτους τους αλλα οχι για τους αλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ο ψυχίατρος δεν έχει φετίχ να ¨χαπακώνει¨, αλλά στην πλειοψηφία των ψυχικών παθήσεων που καταλήγουν σε αυτόν ΠΡΕΠΕΙ να χορηγηθεί φαρμακευτική αγωγή...Δεν πρόκειται για βίτσιο ή εμμονή του...
Η αποτελεσματικότητα του ρόλου του ψυχίατρου δεν έγκειται στην θεραπεία της πάθησης, αλλά στην οριοθέτηση και στον έλεγχο των συμπτωμάτων της... Αν αναζητάμε την θεραπεία του σχιζοφρενή ή του μανιοκαταθλιπτικού, για να κρίνουμε -ανάλογα με την επίτευξή της ή μη- την αποτελεσματικότητα του ψυχιάτρου, ξεκινάμε σε λάθος βάση.
Οι τρελοψυχίατροι με τα ¨τικ¨ είναι κατάλοιπο των εικόνων από τον τρόπο που παρουσιάζονται στις ταινίες, κάποια στιγμή πρέπει να διαχωρίσουμε αν η γνώμη που έχουμε εσωτερικεύσει γι'αυτούς είναι προϊόν προκατάληψης από το πώς παρουσιάζονται συνήθως στις κωμικές ταινίες και να τους δούμε με το κύρος που τους αρμόζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Yποκλίνομαι στον ψυχίατρο , προσπερνώ τον ψυχολόγο, και αναγνωρίζω τον κοινωνικό λειτουργό.

Νομίζω πως το σημαντικό είναι ο άνθρωπος και όχι η ειδικότητα. Έχω γνωρίσει ψυχιάτρους καταπληκτικούς, αλλά και ψυχιάτρους που, ενώ έχουν πολύ γνώση της ψυχοφαρμακολογίας, δεν έχουν ούτε στοιχειώδεις επικοινωνιακές ικανότητες, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να βοηθήσουν τον ασθενή πέρα από την (πολύ σημαντική βέβαια) χορήγηση του φαρμάκου. Το χειρότερο βέβαια είναι όταν αναλαμβάνουν και "ψυχοθεραπευτικά" τον ασθενή, όταν δεν έχουν καμία σχέση με ψυχοθεραπεία. Η πλήρης καταστροφή. Συγγνώμη, αλλά δεν θα υποκλιθώ σε τέτοιον γιατρό.

Ψυχολόγοι υπάρχουν μεν μερικοί πολύ "ακαδημαϊκοί", αλλά οι περισσότεροι ψάχνονται πολύ με ζητήματα ψυχοθεραπευτικής κατάρτισης, ενώ η ενσυναίσθηση και το ανθρωπιστικό κομμάτι προωθούνται ιδιαίτερα κατά την διάρκεια των σπουδών τους. Προσωπικά δεν τους προσπερνώ. Φυσικά, είμαι εναντίον όσων την έχουν δει "υπεράνθρωποι" και δεν παραπέμπουν σε ψυχίατρο κάποιο περιστατικό που έχει ανάγκη να πάρει αγωγή επειδή "είναι εναντίον των φαρμάκων".

Όσο για τους κοινωνικούς λειτουργούς είναι σίγουρα τα άτομα "της πιάτσας" όσον αφορά τον τομέα της ψυχικής υγείας στην χώρα μας και κάνουν, κατά την γνώμη μου, την σκληρότερη δουλειά. Μολαταύτα, οι περισσότεροι δεν έχουν ψυχοθεραπευτική κατάρτιση ή Msc με αποτέλεσμα να υπολείπονται σε ακαδημαϊκή γνώση (έχω γνωρίσει κοινωνικό λειτουργό που δεν ήξερε τα στάδια ανάπτυξης κατά Freud. Δηλ. έλεος! :P ). Από την άλλη, ο καλύτερος οικογενειακός θεραπευτής που έχω γνωρίσει είναι κοινωνικός λειτουργός.

Ας πάμε τώρα στο θεραπευτικό κομμάτι. Αν κάποιος αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα, θα θελήσει να απευθυνθεί σε ένα ειδικό Ψυχικής Υγείας. Ψυχίατρο ή Ψυχολόγο. Εκεί είναι το σημαντικό σημείο που ο περισσότερος κόσμος-δικαίως- δε γνωρίζει. Ο ειδικός που θα αναλάβει το θεραπευτικό κομμάτι ΟΦΕΙΛΕΙ να είναι Ψυχοθεραπευτής.! Δηλαδή να έχει ειδικευτεί, να έχει εκπαιδευτεί σε μια συγκεκριμένη ψυχοθεραπευτική μέθοδο.

Ψυχοθεραπευτής μπορεί να είναι ΚΑΙ ο ψυχίατρος ΚΑΙ ο ψυχολόγος. Δηλαδή να έχουν μάθει να ασκούν μια συγκεκριμένη θεραπευτική τεχνική (ψυχανάλυση, γνωσιακή, ψυχόδραμα, art-therapy, gestalt, προσωποκεντρική, ομαδική ανάλυση, οικογενειακή, μουσικοθεραπεία, υπαρξιακή, συστημική,υποστηρικτική και άλλες μεθόδους-συγνώμη για όσες ξέχασα..) Για να εκπαιδευτεί κάποιος σε ένα θεραπευτικό μοντέλο, σημαίνει πως έχει συμπληρώσει συγκεκριμένο αριθμό ωρών σε Θεωρία, Εποπτεία, Κλινική Ασκηση και Προσωπική Θεραπεία. Ετσι είναι ολοκληρωμένος θεραπευτής. Και μπορεί να αναλάβει κλινικά περιστατικά.

Συμφωνώ με όλα όσα λες. Ψυχοθεραπεία δεν μπορεί να ασκήσει κάποιος μόνο και μόνο επειδή τελείωσε την σχολή. Άλλωστε, παγκοσμίως, το κατοχυρωμένο επαγγελματικό δικαίωμα των ψυχιάτρων είναι η χορήγηση φαρμάκων και των ψυχολόγων η χορήγηση ψυχομετρικών test (νοημοσύνης, προσωπικότητας και λοιπά). Για να γίνει κάποιος ψυχοθεραπευτής πρέπει να κάνει εκπαίδευση.

Αλλά να ξεκαθαρίσω ότι ψυχοθεραπευτική εκπαίδευση δεν μπορούν να κάνουν μόνο οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι. Σε παγκόσμιο επίπεδο, δεκτοί στις συγκεκριμένες εκπαιδεύσεις γίνονται και κοινωνικοί λειτουργοί, εκπαιδευτικοί, νοσηλευτές και εν γένει άτομα που ασχολούνται με τον άνθρωπο. Απλά συνήθως (χωρίς να είναι απόλυτο), οι υπόλοιπες ειδικότητες κάνουν εκπαίδευση σε κατευθύνσεις κοντινές με το 'α τους πτυχίο. Οι κοινωνικοί λειτουργοί συνήθως εκπαιδεύονται στην οικογενειακή θεραπεία, οι ειδικοί παιδαγωγοί στην ψυχοθεραπεία παιδιού ή την παιγνιοθεραπεία, και πάει λέγοντας.

Δυστυχώς στην Ελλάδα η ψυχοθεραπεία έχει συνυφαστεί με τον ψυχολόγο και πολλοί ψυχολόγοι προσπαθούν να περάσουν ότι μόνο εκείνοι έχουν δικαίωμα να γίνουν θεραπευτές και κανείς άλλος, κάτι που βέβαια έρχεται σε αντίθεση με τα παγκόσμια standards. Θέλω να πιστεύω ότι με τα νέα masters Συμβουλευτικής που λειτουργούν σε ελληνικά δημόσια ΑΕΙ εδώ και λίγα χρόνια η παραπάνω παρεξήγηση θα φθίνει και θα αναδυθεί ο θεραπευτικός ρόλος και άλλων επαγγελμάτων. Άλλωστε, σε όλο τον κόσμο υπάρχει το επάγγελμα του συμβούλου (counsellor), το οποίο δεν έχει ακόμα αποκτήσει εδώ νομική υπόσταση, με αποτέλεσμα να το χρησιμοποιούν διάφοροι ανίδεοι και να δημιουργείται σύγχυση.

Εύχομαι να μην σας κούρασα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissSparrow!

Νεοφερμένος

Η MissSparrow! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
βασικα...
ειναι προτιμοτερο να πηγαινουμε σε ψυχολογο....
και η διαφορα ναμεσα σε αυτα τα δυο ειναι οτι ο ψυχολογος μας συμβουλευει ωστε να λυσουμε το προβλημα μας ενω ο ψυχιατρος θεραπευει τους τρελους!
υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα σε αυτα τα δυο...
αν και πολλοι δεν το καταλαβαιβουν..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
βασικα...
ειναι προτιμοτερο να πηγαινουμε σε ψυχολογο....
και η διαφορα ναμεσα σε αυτα τα δυο ειναι οτι ο ψυχολογος μας συμβουλευει ωστε να λυσουμε το προβλημα μας ενω ο ψυχιατρος θεραπευει τους τρελους!
υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα σε αυτα τα δυο...
αν και πολλοι δεν το καταλαβαιβουν..!

Ok, ποιος είναι ο τρελός;
Και τι σε κάνει να νομίζεις ότι οι ψυχίατροι αντιμετωπίζουν μόνο τους τρελούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissSparrow!

Νεοφερμένος

Η MissSparrow! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αυτο που με κανει να πιστευω κατι τετοιο ειναι οτι αν αναλυσεις την λεξη θα το δεις κ εσυ οτι εχω δικιο....θεραπευουν την ψυχη μας...αυτη ειναι η δουλεια τους...και οχι να δινουν συμβουλες οπως κανουν οι ψυχολογοι...γενικως εχουν διαφορα αυτοι οι δυο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Αν και δεν έκατσα να διαβάσω όλα τα μηνύματα, πριν δύο περίπου χρόνια, μία συνάδελφος που αντιμετώπιζε ψυχολογικά προβλήματα, λιποθύμησε την ώρα της δουλειάς, και έπεσε σε μένα ο κλήρος να την συνοδέψω μαζί με το ασθενοφόρο στις πρώτες βοήθειες.

Κατά την επίσκεψή μας στον ψυχίατρο, ο γιατρός την έβαζε όρθια να έχει τα χέρια της παρατεταμένα μπροστά και να κουνά τα δάχτυλά της.

Εκείνη του είπε πως εκτός των άλλων αντιμετωπίζει ψυχολογικά προβλήματα, και ο ψυχίατρος της απάντησε, ότι δεν με ενδιαφέρουν τα ψυχολογικά σου προβλήματα, αν έχεις πήγαινε σε ψυχολόγο, εμένα με ενδιαφέρει να δω αν έχεις πάθει εγκεφαλικό.

Αν και δεν ξέρω ακριβώς τις διαφορές και τις ομοιότητες, πήρα μια ιδέα για το τι αντικείμενο έχει ο κάθε ένας ξεχωριστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
D_G Σίγουρα ήταν ψυχίατρος αυτός; Για νευρολόγος μου φαίνεται, με βάση αυτά που λες. Σίγουρα πάντως αυτό που έκανε ήταν νευρολογική εξέταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
αυτο που με κανει να πιστευω κατι τετοιο ειναι οτι αν αναλυσεις την λεξη θα το δεις κ εσυ οτι εχω δικιο....θεραπευουν την ψυχη μας...αυτη ειναι η δουλεια τους...και οχι να δινουν συμβουλες οπως κανουν οι ψυχολογοι...γενικως εχουν διαφορα αυτοι οι δυο!
Ένας (καλός) ψυχίατρος πρέπει να έχει και γνώσεις ψυχολογίας.Η δουλειά του δεν είναι μόνο να δίνει...χάπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissSparrow!

Νεοφερμένος

Η MissSparrow! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εμμμ....ουτε και να πηγαινει ο καθενας και να του λεει τον πονο του πιστευω...αυτη ειναι η δουλεια του ψυχολογου...(οπως ειπα και πριν..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top