Τροχαία

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Κυκλοφορεί σε email, στο οποίο αναγράφονται τα εξής:
ΒΙΝΤΕΟ ΣΟΚ ! ! !
Πολύ ισχυρό... Αυτό πρέπει το δεί κάθε άνθρωπος που έχει τα κλειδιά ενός οχήματος και την ικανότητα της οδήγησης.
Είναι ίσως μία από τις πιο έντονες καμπάνιες που έχουμε δει ποτέ.
Προβάλλεται στην Τηλεόραση της Αυστραλίας.
Αξίζει τον κόπο απλά να πατήστε "Προώθηση" και ίσως να σωθεί μια ζωή σήμερα ή αύριο ή στο μέλλον. Να το μοιραστείτε με όποιον οδηγό γνωρίζετε.
video

Σημείωση συντονιστή:
Το θέμα προήλθε από το thread Σοκαριστικά videos.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Από το Υπουργείο Μεταφορών της Τσεχίας
Θα σοκαριστείτε αλλά και θα προβληματιστείτε. Ιδίως οι «τσιχλόμαγκες», που νομίζουν ότι η ταχύτητα είναι «μαγκιά»!
Προτείνουμε η ΕΑΕΕ να ζητήσει τη συνεργασία της Λετονικής Διαφημιστικής και να παράγει ένα παρόμοιο φιλμάκι! Διαφορετικά, δε διαπερνάς την απάθεια του τηλεθεατή, ο οποίος έχει καταλήξει να χρησιμοποιεί την τηλεόραση λόγω της βαρεμάρας της και ως «υπνωτικό»!
Αυτά είναι τηλεοπτικά σποτ ικανά να σοκάρουν και να προβληματίσουν τον τηλεθεατή, όχι τα πουλάκια και τα δεντράκια που βάζουν οι δικοί μας!
Στη Λετονία αντίστοιχα μια δημιουργική, τολμηρή αλλά και αρκετά αμφιλεγόμενη διαφημιστική εκστρατεία κατάφερε, σε αρκετά μεγάλο βαθμό, να πετύχει αυτό που όλοι συμφωνούν ότι πρέπει να γίνει, αλλά και όλοι ξέρουν πόσο δύσκολο είναι: Να αλλάξουμε νοοτροπία. Ή, πιο ωμά ακόμα, να αλλάξουμε μυαλά!
Η ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗ εταιρεία Mooz! έπεισε με τη δική της τολμηρή προσέγγιση στο θέμα των τροχαίων την Κυβέρνηση να της αναθέσει τη συγκεκριμένη καμπάνια. Βασικός «στόχος» ήταν οι οδηγοί, κυρίως άντρες, ηλικίας 20-35 ετών, που ανήκουν, σύμφωνα με έρευνες, στην ομάδα «άμεσου κινδύνου», με τις υπερβολικές ταχύτητες που αναπτύσσουν, την επιθετική συμπεριφορά που εκδηλώνουν στην οδήγηση και την αλαζονεία που δείχνουν για τις ικανότητές τους, αφού τα περισσότερα θανατηφόρα τροχαία προκαλούνται με ευθύνη ανθρώπων που πίστευαν ότι είναι οι καλύτεροι οδηγοί στον κόσμο, εννοώντας με αυτό ότι ήταν… περίπου Σουμάχερ.
Η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ που βγήκε τελικά και προκάλεσε αρκετές συζητήσεις δεν ήταν από αυτές τις «διδασκαλικού τύπου», όπου πάντα κάποιος σου κουνάει επιδεικτικά το δάχτυλο και σου λέει «μην τρέχεις». Η Mooz!, εκτός από την υπερβολική ταχύτητα, επικέντρωσε την προσοχή της και σε ένα άλλο θέμα: τη σοβαρή έλλειψη οργάνων για μεταμοσχεύσεις. Και τι έκανε, λοιπόν; Αντί κάποιου ενημερωτικού εντύπου, δημιουργήθηκε ένα Πιστοποιητικό Δωρεάς Οργάνων, το οποίο ελάμβαναν οι οδηγοί κατευθείαν από την αστυνομία.
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ, όσοι υπερέβαιναν το όριο ταχύτητας (και κανονικά θα έπρεπε να λάβουν κλήση) αναγκάζονταν από την αστυνομία να υπογράψουν το πιστοποιητικό, με το οποίο δήλωναν διατεθειμένοι να γίνουν δωρητές οργάνων!
Το αποτέλεσμα ήταν ο αριθμός των θυμάτων από τροχαία μέσα σε ένα χρόνο να μειωθεί κατά 29% και ταυτόχρονα να σημειωθεί και σημαντική αύξηση, κατά 39%, στην, έστω και δι’ αυτού του τρόπου, δωρεά οργάνων. Μπορεί, λοιπόν, οι οδηγοί να μη θυμούνταν ένα οποιοδήποτε διαφημιστικό, αλλά δε θα μπορούσαν να ξεχάσουν ποτέ την ημέρα που, άθελά τους, έγιναν δωρητές οργάνων!


Το Συμβόλαιο
Η ΗΜΕΡΑ εκείνη είναι, όταν έπειτα από κάποια σοβαρή παράβασή τους υποχρεούνται να υπογράψουν το παρακάτω Πιστοποιητικό Δωρητή Οργάνων:


«Υπάρχουν άνθρωποι που θα έδιναν τα πάντα για να βρίσκονται στη θέση μου και, εάν βρίσκονταν, δε θα έπαιζαν ποτέ με τη ζωή τους.
Εγώ ο/η ____ _________________, εφόσον έχω την τάση να υπερβαίνω το όριο ταχύτητας στο δρόμο και/ή να οδηγώ επιθετικά, με το παρόν δηλώνω ότι η ζωή μου δεν είναι πρώτης προτεραιότητας για μένα και ευχαρίστως θα την αποχωριζόμουν. Έχοντας σώας τας φρένας, κατανοώ ότι αργά ή γρήγορα θα εμπλακώ σε ατύχημα και, αφού αυτό συμβεί, αφήνω την καρδιά μου, τα νεφρά μου και όποια άλλα όργανα του σώματός μου δεν καταστραφούν από το ατύχημα σε εκείνους που τα χρειάζονται πραγματικά.
Επίσης, ζητώ εκ των προτέρων να με συγχωρέσουν οι άνθρωποι και τα αγαπημένα πρόσωπα εκείνων για τους οποίους θα είμαι εγώ υπεύθυνος για το θάνατο ή την αναπηρία τους, εξαιτίας ατυχήματος.
__, _______, 200_


Υπογραφή
πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Από το Υπουργείο Μεταφορών της Τσεχίας

πηγή

Το συμβολαιο αυτο πρεπει να το υπογραψει πολυς κοσμος που κυκλοφορει στους δρομους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top