• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φακοί επαφής, γυαλιά ή διαθλαστική επέμβαση;

Γυαλιά ή φακοί επαφής;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 59 31.9%
  • Φακοί επαφής

    Ψήφοι: 30 16.2%
  • Φοράω και τα 2

    Ψήφοι: 63 34.1%
  • Κανένα απο τα δύο

    Ψήφοι: 37 20.0%
  • Διαθλαστικές Επεμβάσεις

    Ψήφοι: 2 1.1%

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
O μπούφος ρωτάει τι είναι διαθλαστική.:P
Είναι αυτό που λέμε lazer :P

Μην νομίζεις, ούτε και εγώ ήξερα ότι λέγεται έτσι, στο google το έψαξα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Είναι αυτό που λέμε lazer :P
Μην νομίζεις, ούτε και εγώ ήξερα ότι λέγεται έτσι, στο google το έψαξα :hehe:
Ο αδερφός μου έκανε πρόσφατα.
10 μέρες απαγορευόταν να ρίξει νερό στα μάτια.:|
Μετά από αυτό είμαι της άποψης φακοί και άγιος ο Θεός.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ο αδερφός μου έκανε πρόσφατα.
10 μέρες απαγορευόταν να ρίξει νερό στα μάτια.:|
Μετά από αυτό είμαι της άποψης φακοί και άγιος ο Θεός.:|

Δεν αντέχω τους φακούς :P
Οπότε προς το παρόν μένω με τα γυαλάκια μου <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δεν αντέχω τους φακούς :P
Οπότε προς το παρόν μένω με τα γυαλάκια μου <3
Αχ,γυαλιά ηλίου δε φοράς;
Ή τους έχεις βάλει βαθμούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Αχ,γυαλιά ηλίου δε φοράς;
Ή τους έχεις βάλει βαθμούς;

Δεν φοράω :P
Δεν λέει να τρέχω κάθε εξάμηνο να αλλάζω φακούς και στα ηλίου και στα κανονικά γυαλιά, και επίσης δεν είμαι φαν των ηλίου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δεν φοράω :P
Δεν λέει να τρέχω κάθε εξάμηνο να αλλάζω φακούς και στα ηλίου και στα κανονικά γυαλιά, και επίσης δεν είμαι φαν των ηλίου.:P
Ααα. :|
Πάντως δοκίμασε φακούς.
Θα τους αγαπήσεις περισσότερο απ΄τη Μερέντα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ααα. :|
Πάντως δοκίμασε φακούς.
Θα τους αγαπήσεις περισσότερο απ΄τη Μερέντα.:)

Δοκίμασα. Για αυτό σου λέω, άστο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγω εβαλα φακους πριν 3 χρονια και κατα κυριο λογο τους φοραω ολη μερα, εκτος απο μερικα βραδια στον υπολογιστη που για να μην κουραζω τα ματια μου φοραω τα γυαλια μου.

Σκεφτομαι κι εγω την επεμβαση, αλλα ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του ειναι η αληθεια, αλλοι λενε οτι δν ειναι μονο μια φορα η επεμβαση και πρεπει να επαναληφθει δυο φορες, αλλοι λενε οτι πρεπει να βαζεις κολυρια ολη σου τη ζωη. Προς το παρον δεν ασχολουμαι, εχω βολευτει με τους φακους μου, αλλα καποια στιγμη στο μελλον ισως το ψαξω αναλυτικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Αν γνωρίζει καποιος περισσοτερα για διαθλαστικη επεμβαση καλο ειναι να διαφωτισει τη κατασταση.
Και εγω εχω ακουσει πολλα , οπως π.χ οτι αν φορας φακους επαφης πολυ καιρο και μετα κανεις επεμβαση θα ειναι ανυποφορος ο πονος (κλαμα ; ) ή οτι σε αλλη περιπτωση δε θα υπαρχει πονος

+ καθολου νερο και καθολου φως ηλιου ( κλεισμενος στο δωματιο δηλαδη; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Για το φως τους ηλίου δε θυμάμαι να είχε πει κάτι ο αδερφός μου (αλλά νομίζω ισχύει)
και φοράς και κάτι θεραπευτικούς φακούς για μερικές μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εχω κοκάλινα γυαλιά στραβομάρας 4,5 χρόνια και ούτε που μου πέρασε από το μυαλό να τα σφύξω και ούτε παρατήρησα να χρειάζεται κιόλας :P :redface:

Δεν κάνεις περιοδική εξέταση 1 φορά το χρόνο για μυωπία; :hmm: Τουλάχιστον έτσι θα σου δοθεί η ευκαιρία να επιδιορθώσεις τυχούσες βλάβες στα γυαλιά σου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δεν κάνεις περιοδική εξέταση 1 φορά το χρόνο για μυωπία; :hmm: Τουλάχιστον έτσι θα σου δοθεί η ευκαιρία να επιδιορθώσεις τυχούσες βλάβες στα γυαλιά σου. ;)

Ναι πάω στο γιατρό, έχω αλλάξει και μια φορά φακό στο γκαβό το μάτι αλλά κάτι για βραχίονες ούτε μου είπαν, ούτε παρατήρησα να χρειάζεται ο σκελετός. :/: Απλά τον βαρέθηκα και θέλω άλλο τώρα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το 90% των Ελλήνων έχει μυωπία και ένα μεγάλο ποσοστό επειδή νιώθει ανασφάλειες για την εμφάνισή του, την κρύβει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Το 90% των Ελλήνων έχει μυωπία και ένα μεγάλο ποσοστό επειδή νιώθει ανασφάλειες για την εμφάνισή του, την κρύβει...

Που κολλάει αυτό? :redface:

Εγώ πάντως, επειδή είμαι μονόφθαλμη σαν τον Κύκλωπα ένα πράμα δεν έχω θέμα, στην καθημερινή μου ζωή βλέπω άνετα. Τα γυαλιά τα έχω για τηλεόραση-πίνακα-λαπτοπ. Αλλά αν είχα ομοιόμορφη μυωπία θα τα έβαζα και όλη μέρα μια και να βάλω φακούς απλά δεν παίζει :P Και γιατί να έχεις κόμπλεξ για τα γυαλιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μπα δε νομίζω. Με προτιμώ χωρίς γυαλιά :P

Όλα μια συνηθεια είναι ;) φοράς φακούς? σε συγχαίρω πραγματικά! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όλα μια συνηθεια είναι ;) φοράς φακούς? σε συγχαίρω πραγματικά! :clapup:
Φορούσα γυαλιά σχεδόν 9 χρόνια δεν τα συνηθίζεις αν δεν σε αρέσουν πάνω σου! Ναι φακούς φοράω είναι τέλειοι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους πάνε τα γυαλιά όμως :)
Ονομάζονται φακοί.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Φορούσα γυαλιά σχεδόν 9 χρόνια δεν τα συνηθίζεις αν δεν σε αρέσουν πάνω σου! Ναι φακούς φοράω είναι τέλειοι :D

Πο ρε συ εμένα τα μάτια μου δακρύζουν με το παραμικρό οπότε δεν μπορώ να φανταστώ πως θα βάλω αυτό το πράγμα μέσα στο μάτι μου και θα το χω εκεί για ώρες :P τους φακούς τους έχω απλά ξεγράψει :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πο ρε συ εμένα τα μάτια μου δακρύζουν με το παραμικρό οπότε δεν μπορώ να φανταστώ πως θα βάλω αυτό το πράγμα μέσα στο μάτι μου και θα το χω εκεί για ώρες :P τους φακούς τους έχω απλά ξεγράψει :worry:
Έχεις δοκιμάσει ποτέ φακούς; Παίζει να σε βολέψουν μη το αποκλείεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Έχεις δοκιμάσει ποτέ φακούς; Παίζει να σε βολέψουν μη το αποκλείεις :)

ρε βάζω μολύβι, βγάζω τα φρύδια μου περπατάω σε αέρα κλπ και κλαίω σαν τη μαύρη χήρα :P είναι δυνατόν να μπορέσω ποτέ να βάλω φακούς και να τους έχω εκεί όλη μέρα? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top