Ρατσισμός κατά των Αλβανών: Ποιος φταίει;

totentanz

Νεοφερμένος

Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
καλό θα ήταν ο ρατσισμός ως φαινόμενο να μην παρουσιάζεται μονόπλευρα. ευχαριστώ.
αν και ο ρατσισμός συνήθως έχει ως θεμέλιο τις γενικεύσεις, κάποια πράγματα ισχύουν τουλάχιστον ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ.
1) το ότι ο αλβανός στην χώρα του έζησε δικτατορία και δεν πήρε ποτέ τη στοιχειώδη παιδεία, δε θα με κάνει να του δώσω άλοθι σε κάποια πράγματα (μίσος, επεκτατική ιδεολογία, "μεγάλη αλβανία" όπως την ονομάζουν οι ίδιοι).
2) το ότι οι αλβανοί έρχονται για να φτιάξουν τη ζωή τους και να δουλέψουν τίμια, δεν το πιστεύουν ούτε οι ίδιοι. όσοι έρχονται με χαρτιά και με τις οικογένειές τους, συνήθως είναι καλοί άνθρωποι. όταν όμως είσαι πολίτης-φάντασμα, χωρίς χαρτιά, εκτός από το να επιβαρύνεις την οικονομία της χώρας μου (ούτε μισό ευρώ σε φόρους), είναι πολύ πιθανό να γίνεις και παραβάτης. ποιος θα σε ελέγξει; [προφανώς φταίνε και οι έλληνες που τους δίνουν δουλειά] αλλά ο πατέρας μου και η μάνα σου πληρώνουν φόρους. δεν είναι άδικο;
3) όταν ένας άνθρωπος δεν έχει καμμία παιδεία και δεν σέβεται ούτε καν την ανθρώπινη ζωή (ισλαμισμός ή ο,τι άλλο) δεν είναι λογικό να σκοτώσει πιο εύκολα; όλοι οι άνθρωποι γενιόμαστε ίσοι, αλλά δεν καταλήγουμε ισάξιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Σχετικα προσφατα δεν εκλεισαν στην Αλβανία ελληνικη εκκλησια; Από οτι ξέρω η χώρα από το 90' έχει φιλελευθερη δυτικού στυλ δημοκρατια.Επισης η δολοφονια του ελληνα βορειοπειρωτη, εντός της προηγουμενης δεκαετιας γιατί μιλουσε ελληνικα στο μαγαζί του. Όλα αυτά στην πλέον δημοκρατικη Αλβανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
καλό θα ήταν ο ρατσισμός ως φαινόμενο να μην παρουσιάζεται μονόπλευρα. ευχαριστώ.
αν και ο ρατσισμός συνήθως έχει ως θεμέλιο τις γενικεύσεις, κάποια πράγματα ισχύουν τουλάχιστον ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ.
1) το ότι ο αλβανός στην χώρα του έζησε δικτατορία και δεν πήρε ποτέ τη στοιχειώδη παιδεία, δε θα με κάνει να του δώσω άλοθι σε κάποια πράγματα (μίσος, επεκτατική ιδεολογία, "μεγάλη αλβανία" όπως την ονομάζουν οι ίδιοι).
2) το ότι οι αλβανοί έρχονται για να φτιάξουν τη ζωή τους και να δουλέψουν τίμια, δεν το πιστεύουν ούτε οι ίδιοι. όσοι έρχονται με χαρτιά και με τις οικογένειές τους, συνήθως είναι καλοί άνθρωποι. όταν όμως είσαι πολίτης-φάντασμα, χωρίς χαρτιά, εκτός από το να επιβαρύνεις την οικονομία της χώρας μου (ούτε μισό ευρώ σε φόρους), είναι πολύ πιθανό να γίνεις και παραβάτης. ποιος θα σε ελέγξει; [προφανώς φταίνε και οι έλληνες που τους δίνουν δουλειά] αλλά ο πατέρας μου και η μάνα σου πληρώνουν φόρους. δεν είναι άδικο;
3) όταν ένας άνθρωπος δεν έχει καμμία παιδεία και δεν σέβεται ούτε καν την ανθρώπινη ζωή (ισλαμισμός ή ο,τι άλλο) δεν είναι λογικό να σκοτώσει πιο εύκολα; όλοι οι άνθρωποι γενιόμαστε ίσοι, αλλά δεν καταλήγουμε ισάξιοι.

αρχικα εγω δεν ανεφερα τις καταστασεις που βιωσαν στην χωρα τους για τους δωσεις αλλοθι ΕΣΥ!! δευτερον αν εσυ ο ιδιος δεν εχεις βρεθει ποτε σε αναλογη θεση καλυτερα να μην μιλας για λαθρομεταναστες...ναι σωστο οτι επιβαρυνουν την οικονομια της χωρας αλλα ας μην ριχνουμε το φταιξιμο μονο σε αυτους γιατι αν το κρατος επαιρνε τα απραιτητα μετρα δεν θα επικρατουσε αυτη η κατασταση...και την χωρα σου την ελλαδα την επιβαρυνουν περισσοτερο ελληνες που φοροδιαφευγουν και καποιοι χοντροι με λογαριασμους στην ελβετια...ας υπαρξει επιτελους και λιγος ανθρωπισμος σε αυτην την χωρα...αυτο που μου εμαθε η μητερα μου που πληρωνει φορους ειναι οτι ο ανθρωπος δεν γενιεται αλλα γινεται...αν εσυ ελληνα απογονε του αριστοτελη και του πλατωνα που ζεις σε ''ανεπτυγμενη'' χωρα και εχεις και την αναλογη παιδεια ειχες διαφορετικη κοσμοαντιληψη μπορει και να αλλαζαν πολλα σε χωρες που κυριαρχει η βια...αυτο πουεγω θα ηθελα ειναι να δω τι θα εκανες εσυ αν στη χωρα σου επικρατουσε πολεμος η δεν ξερω και εγω τι αλλο!!!για αυτο καλυτερα να μην μιλας για πραγματα που δεν εχεις βιωσει...δεν εχεις ιδεα τι μπορει να νιωθουν οι ανθρωποι αυτοι...και πηγαινε λιγο σε ορισμενες περιοχες της αμερικης να δεις τι γνωμη εχουν για τους ελληνες που μεταναστευουν νομιμα να δω τι θα πεις μετα...και αναρωτιομαστε κιολας γιατι ο κοσμος παει κατα διαολου!!!

Σχετικα προσφατα δεν εκλεισαν στην Αλβανία ελληνικη εκκλησια; Από οτι ξέρω η χώρα από το 90' έχει φιλελευθερη δυτικού στυλ δημοκρατια.Επισης η δολοφονια του ελληνα βορειοπειρωτη, εντός της προηγουμενης δεκαετιας γιατί μιλουσε ελληνικα στο μαγαζί του. Όλα αυτά στην πλέον δημοκρατικη Αλβανία.

αρχικα να πω οτι ο πατριαρχης αναστασιος μολις ανοιξε μια...και δευτερον δεν ειπε κανενας οτι αυτα τα περιστατικα δεν συμβαινουν ποτε....αλλα ας μην γενικευουμε τιποτα και ποτε σε παρακαλω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
όταν όμως είσαι πολίτης-φάντασμα, χωρίς χαρτιά, εκτός από το να επιβαρύνεις την οικονομία της χώρας μου (ούτε μισό ευρώ σε φόρους), είναι πολύ πιθανό να γίνεις και παραβάτης. ποιος θα σε ελέγξει;
Έτσι. Οι Αλβανοί φταίνε για τα οικονομικά χάλια τις Ελλάδας. Γιατί ως γνωστό οι πολιτικοί μας είναι τίμιοι και άγιοι που δεν έχουν κλέψει ούτε μισό ευρώ και δεν υπάρχει Έλληνας που να δήλωνε ψεύτικο εισόδημα για να κλέψει την εφορία. Μπράβο είσαι πολύ κοντά στην πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

totentanz

Νεοφερμένος

Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Έτσι. Οι Αλβανοί φταίνε για τα οικονομικά χάλια τις Ελλάδας. Γιατί ως γνωστό οι πολιτικοί μας είναι τίμιοι και άγιοι που δεν έχουν κλέψει ούτε μισό ευρώ και δεν υπάρχει Έλληνας που να δήλωνε ψεύτικο εισόδημα για να κλέψει την εφορία. Μπράβο είσαι πολύ κοντά στην πραγματικότητα.


το ότι οι πολιτικοί μας δεν είναι τίμιοι και ότι οι έλληνες δηλώνουν ψεύτικο εισόδημα, πάει να πει πως δεν υπάρχει πρόβλημα που υπάρχουν άνθρωποι χωρίς χαρτιά στη χώρα και δουλεύουν εις βάρος του δημοσίου. πραγματικά το τι σχέση έχει το ένα με το άλλο, μόνο εσύ το ξέρεις. αστεία επιχειρήματα που δεν τα λέει ούτε παιδί κατά τα άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
το ότι οι πολιτικοί μας δεν είναι τίμιοι και ότι οι έλληνες δηλώνουν ψεύτικο εισόδημα, πάει να πει πως δεν υπάρχει πρόβλημα που υπάρχουν άνθρωποι χωρίς χαρτιά στη χώρα και δουλεύουν εις βάρος του δημοσίου. πραγματικά το τι σχέση έχει το ένα με το άλλο, μόνο εσύ το ξέρεις. αστεία επιχειρήματα που δεν τα λέει ούτε παιδί κατά τα άλλα.

πραγματικα τωρα εσυ (γενικα)καταλαβαινεις τι λες???τα δικα σου επιχειρηματα που ειναι???και δεν ξερουμε και ποσο χρονων εισαι να μην σε παρεξηγησουμε κιολας!!!αν δεν μπορεις να καταλαβεις τον συσχετισμο προφανως δεν φταινε οι αλλοι!!:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

totentanz

Νεοφερμένος

Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
πραγματικα τωρα εσυ (γενικα)καταλαβαινεις τι λες???τα δικα σου επιχειρηματα που ειναι???και δεν ξερουμε και ποσο χρονων εισαι να μην σε παρεξηγησουμε κιολας!!!αν δεν μπορεις να καταλαβεις τον συσχετισμο προφανως δεν φταινε οι αλλοι!!:mad::mad::mad:


το ότι ένας οργανισμός που λέγεται κράτος έχει x αριθμό προβλημάτων, δε σημαίνει πως είναι ευπρόσδεκτο και πως δεν είναι θέμα τα προβλήματα να γίνουν x+1. αλλά μάλλον έχω να κάνω με "επιστήμονες"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
το ότι ένας οργανισμός που λέγεται κράτος έχει x αριθμό προβλημάτων, δε σημαίνει πως είναι ευπρόσδεκτο και πως δεν είναι θέμα τα προβλήματα να γίνουν x+1. αλλά μάλλον έχω να κάνω με "επιστήμονες"....
μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι ακριβως προσπαθουμε να πουμε...κανεις δεν νομιμοποιει την λαθρομεταναστευση...και ουτε σημαινει οτι δεν αποτελει προβλημα...αλλα ας κοιταξει λιγο ο καθενας την καμπουρα του...εσυ σαν ελληνας πολιτης του ελληνικου κρατους που οι μισοι ανθρωποι που το απαρτιζουν εχουν μεσαιωνικες αντιληψεις(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) και αυτοι που το κυβερνουν το κλεβουν πως μπορεις να κατηγορεις για τα προβληματα σου καποιον αλλον...ειτε ειναι λαθρομεταναστης,ειτε καποιος αλλος!!!και ναι ισως εχεις να κανεις με επιστημονες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

totentanz

Νεοφερμένος

Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι ακριβως προσπαθουμε να πουμε...κανεις δεν νομιμοποιει την λαθρομεταναστευση...και ουτε σημαινει οτι δεν αποτελει προβλημα...αλλα ας κοιταξει λιγο ο καθενας την καμπουρα του...εσυ σαν ελληνας πολιτης του ελληνικου κρατους που οι μισοι ανθρωποι που το απαρτιζουν εχουν μεσαιωνικες αντιληψεις(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) και αυτοι που το κυβερνουν το κλεβουν πως μπορεις να κατηγορεις για τα προβληματα σου καποιον αλλον...ειτε ειναι λαθρομεταναστης,ειτε καποιος αλλος!!!και ναι ισως εχεις να κανεις με επιστημονες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

οκ όλα αυτά, αλλά πες μου που είπα ότι για τα προβλήματά μας (ως συνολική κατάσταση) ευθύνονται οι αλβανοί. ασ'το, μην ψάχνεις, δεν το είπα πουθενά. εγώ ανέφερα απλώς το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης και τις συνέπειές του. πραγματικά αν δεν έχετε κάτι ουσιαστικό να πείτε, μην το λέτε, please.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
το ότι οι πολιτικοί μας δεν είναι τίμιοι και ότι οι έλληνες δηλώνουν ψεύτικο εισόδημα, πάει να πει πως δεν υπάρχει πρόβλημα που υπάρχουν άνθρωποι χωρίς χαρτιά στη χώρα και δουλεύουν εις βάρος του δημοσίου. πραγματικά το τι σχέση έχει το ένα με το άλλο, μόνο εσύ το ξέρεις. αστεία επιχειρήματα που δεν τα λέει ούτε παιδί κατά τα άλλα.
Αναφέρεις ότι αυτοί που μπήκαν λαθραία στη χώρα δημιουργούν πρόβλημα γιατί δεν πληρώνουν φόρους. Δεν διαφωνώ είναι και αυτό ένα θέμα για την οικονομία. Αλλά πρέπει να αναγνωρίζουμε ότι σίγουρα έφαγαν περισσότερα οι Έλληνες πολιτικοί αλλά και οι Έλληνες "δήθεν" φορολογούμενοι πολίτες. Όταν ζούμε σε μια χώρα που ξέρουμε ότι το ρουσφέτι δίνει και παίρνει ακόμα και τώρα δεν μπορώ να κατηγορήσω μόνο μια ομάδα ανθρώπων ότι φταίει για τα χάλια που έχει φτάσει η Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

totentanz

Νεοφερμένος

Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Αναφέρεις ότι αυτοί που μπήκαν λαθραία στη χώρα δημιουργούν πρόβλημα γιατί δεν πληρώνουν φόρους. Δεν διαφωνώ είναι και αυτό ένα θέμα για την οικονομία. Αλλά πρέπει να αναγνωρίζουμε ότι σίγουρα έφαγαν περισσότερα οι Έλληνες πολιτικοί αλλά και οι Έλληνες "δήθεν" (φορολογούμενοι πολίτες. Όταν ζούμε σε μια χώρα που ξέρουμε ότι το ρουσφέτι δίνει και παίρνει ακόμα και τώρα δεν μπορώ να κατηγορήσω μόνο μια ομάδα ανθρώπων ότι φταίει για τα χάλια που έχει φτάσει η Ελλάδα.

δίκαιο και συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αρχικά δεν υπάρχει πρόβλημα λαθρομετανάστευσης Αλβανών σήμερα. Ο οποιοσδήποτε αλβανός μπορεί να έρθει κύριος από τη χώρα του, μόνο με το διαβατηριάκι του, χωρίς δικαίωμα να εργαστεί προφανώς, αλλά τουλάχιστον δε καβαλάνε τα βουνά όπως έκαναν, και σύντομα όπως ακούγεται η Αλβανία ίσως μπει στην Ε.Ε. Μετά βρείτε άλλη χώρα να σας ενοχλεί και να σας γαμάει το κράτος.

Και πέρα από τις μαλακίες, δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί πάντα πρέπει να μας φταίνε οι άλλοι και πάντα πρέπει να είναι κακός ο άλλος. Έχουμε χιλιοπεί ότι υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι, η εθνικότητα είναι περιττή. Δε χαρακτηρίζεσαι γαμάτος επειδή είσαι έλληνας, ή μαλάκας επειδή είσαι αλβανός. Χαρακτηρίζεσαι σύμφωνα με τη συμπεριφορά σου, ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΟΥ και τίποτα παραπάνω.
Όσον αφορά τους φόρους που πληρώνουν οι γονείς σου και δε πληρώνουν οι λαθρο, είναι λάθος του κράτους που δε τους δίνει δικαιώματα κι όχι λάθος των ίδιων. Και μιλάμε για ανθρώπινα δικαιώματα, όχι δικαίωμα ψήφου ας πούμε, σε φάση ο άλλος να μη μπορεί να πάει στο νοσοκομείο ας πούμε.

Εχώ να πω άπειρα ακόμα για αυτό το θέμα, αλλά έχω εξεταστική , i'll be back, ως τότε, ανοίξτε λίγο το μυαλουδάκι σας και σκεφτείτε ως άνθρωποι και όχι σαν αναπαραγωγικές μηχανές. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

totentanz

Νεοφερμένος

Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Αρχικά δεν υπάρχει πρόβλημα λαθρομετανάστευσης Αλβανών σήμερα. Ο οποιοσδήποτε αλβανός μπορεί να έρθει κύριος από τη χώρα του, μόνο με το διαβατηριάκι του, χωρίς δικαίωμα να εργαστεί προφανώς, αλλά τουλάχιστον δε καβαλάνε τα βουνά όπως έκαναν, και σύντομα όπως ακούγεται η Αλβανία ίσως μπει στην Ε.Ε. Μετά βρείτε άλλη χώρα να σας ενοχλεί και να σας γαμάει το κράτος.

Και πέρα από τις μαλακίες, δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί πάντα πρέπει να μας φταίνε οι άλλοι και πάντα πρέπει να είναι κακός ο άλλος. Έχουμε χιλιοπεί ότι υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι, η εθνικότητα είναι περιττή. Δε χαρακτηρίζεσαι γαμάτος επειδή είσαι έλληνας, ή μαλάκας επειδή είσαι αλβανός. Χαρακτηρίζεσαι σύμφωνα με τη συμπεριφορά σου, ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΟΥ και τίποτα παραπάνω.
Όσον αφορά τους φόρους που πληρώνουν οι γονείς σου και δε πληρώνουν οι λαθρο, είναι λάθος του κράτους που δε τους δίνει δικαιώματα κι όχι λάθος των ίδιων. Και μιλάμε για ανθρώπινα δικαιώματα, όχι δικαίωμα ψήφου ας πούμε, σε φάση ο άλλος να μη μπορεί να πάει στο νοσοκομείο ας πούμε.

Εχώ να πω άπειρα ακόμα για αυτό το θέμα, αλλά έχω εξεταστική , i'll be back, ως τότε, ανοίξτε λίγο το μυαλουδάκι σας και σκεφτείτε ως άνθρωποι και όχι σαν αναπαραγωγικές μηχανές. :P


δεν είναι λάθος του κράτους που δεν δίνει χαρτιά στους λαθρομετανάστες ώστε να πληρώνουν φόρους. αυτό δε συμβαίνει πουθενά στον κόσμο. το μόνο λάθος του κράτους είναι που τους αφήνει να μπαίνουν ανεξέλεγκτα.
επίσης κάτι άλλο. κανένας άνθρωπος από καμμία χώρα δεν ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ κατώτερος. ΓΙΝΕΤΑΙ στη συνέχεια όμως.
παράδειγμα: η κουλτούρα των μουσουλμανικών εθνών είναι η εξής: όλοι οι δυτικοί πρέπει να πεθάνουν γιατί είναι προδότες του αλλάχ, οι γυναίκες αξίζουν κρέμασμα και λιθοβολισμό και είναι οκ να σκοτώσεις την γυναίκα σου πχ, αρκεί να σε συγχωρέσει η οικογένειά σου (έγινε πρόσφατα). Αυτό δεν είναι η συμπεριφορά ενός μεμονωμένου ανθρώπου, είναι ολόκληρη η κουλτούρα τους, είναι η ηθικές αξίες που τους έχει δώσει ο φανατισμός τους. είναι ηθικοί κανόνες που ακολουθούν ΤΥΦΛΑ ολόκληροι λαοί στην μέση ανατολή. άρα άκυρο κι'αυτό ως επιχείρημα. ο καθένας κρίνεται από και για τις πράξεις του, συγγνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
δεν είναι λάθος του κράτους που δεν δίνει χαρτιά στους λαθρομετανάστες ώστε να πληρώνουν φόρους. αυτό δε συμβαίνει πουθενά στον κόσμο. το μόνο λάθος του κράτους είναι που τους αφήνει να μπαίνουν ανεξέλεγκτα.
επίσης κάτι άλλο. κανένας άνθρωπος από καμμία χώρα δεν ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ κατώτερος. ΓΙΝΕΤΑΙ στη συνέχεια όμως.
παράδειγμα: η κουλτούρα των μουσουλμανικών εθνών είναι η εξής: όλοι οι δυτικοί πρέπει να πεθάνουν γιατί είναι προδότες του αλλάχ, οι γυναίκες αξίζουν κρέμασμα και λιθοβολισμό και είναι οκ να σκοτώσεις την γυναίκα σου πχ, αρκεί να σε συγχωρέσει η οικογένειά σου (έγινε πρόσφατα). Αυτό δεν είναι η συμπεριφορά ενός μεμονωμένου ανθρώπου, είναι ολόκληρη η κουλτούρα τους, είναι η ηθικές αξίες που τους έχει δώσει ο φανατισμός τους. είναι ηθικοί κανόνες που ακολουθούν ΤΥΦΛΑ ολόκληροι λαοί στην μέση ανατολή. άρα άκυρο κι'αυτό ως επιχείρημα. ο καθένας κρίνεται από και για τις πράξεις του, συγγνώμη.
Καλά εσύ τώρα το πας αλλού και σε έναν άλλον λαό τελείως διαφορετικό από αυτόν που συζητάμε εδώ. Και να σε πω εγώ ούτε με τους Τούρκους/μουσουλμάνους έχω θέμα (ως ανθρώπους πάντα). Ο φανατισμός θα έπρεπε να ξέρεις ότι πηγάζει από την αμάθεια, τον φόβο και φυσικά το ότι είναι αμόρφωτοι οι περισσότεροι σε εκείνα τα μέρη. Και τι πιο εύκολο σε ένα θεοκρατικό κράτος να κουμαντάρεις έναν αγράμματο λαό; Θέλω να πω ότι και πάλι το πρόβλημα είναι κοινωνικό όπως καταλαβαίνεις. Γιατί και εδώ μπορώ να σε δώσω παράδειγμα Τούρκων που γνωρίζω και δεν έχουν την νοοτροπία που παρουσιάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
δεν είναι λάθος του κράτους που δεν δίνει χαρτιά στους λαθρομετανάστες ώστε να πληρώνουν φόρους. αυτό δε συμβαίνει πουθενά στον κόσμο. το μόνο λάθος του κράτους είναι που τους αφήνει να μπαίνουν ανεξέλεγκτα.
επίσης κάτι άλλο. κανένας άνθρωπος από καμμία χώρα δεν ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ κατώτερος. ΓΙΝΕΤΑΙ στη συνέχεια όμως.
παράδειγμα: η κουλτούρα των μουσουλμανικών εθνών είναι η εξής: όλοι οι δυτικοί πρέπει να πεθάνουν γιατί είναι προδότες του αλλάχ, οι γυναίκες αξίζουν κρέμασμα και λιθοβολισμό και είναι οκ να σκοτώσεις την γυναίκα σου πχ, αρκεί να σε συγχωρέσει η οικογένειά σου (έγινε πρόσφατα). Αυτό δεν είναι η συμπεριφορά ενός μεμονωμένου ανθρώπου, είναι ολόκληρη η κουλτούρα τους, είναι η ηθικές αξίες που τους έχει δώσει ο φανατισμός τους. είναι ηθικοί κανόνες που ακολουθούν ΤΥΦΛΑ ολόκληροι λαοί στην μέση ανατολή. άρα άκυρο κι'αυτό ως επιχείρημα. ο καθένας κρίνεται από και για τις πράξεις του, συγγνώμη.

Κρατάω το τελευταίο λοιπόν που λες, κράτα το κι εσύ, και κατάλαβε τι είπες μόλις.
Συγκρίνεις μια ομάδα ανθρώπων που ασπάζεται μια θρησκεία και έχει έναν τρόπο ζωής σύμφωνα με αυτήν, αλλά κατά κύριο λόγο ο κάθε άνθρωπος, όπως λες, ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ. Έχω φίλους μουσουλμάνους, δε θα σταματήσω να κάνω παρέα μαζί τους επειδή άνθρωποι με το ίδιο θρήσκευμα είναι αποβλακωμένοι και κολλημένοι. Σε όλες τις περιπτώσεις κρίνεις τον άνθρωπο, όχι το φόντο του.
Άλλο να πεις όλους τους αλβανούς πχ. εγκληματίες, επειδή έτυχε να είναι ένας, κι άλλο να γενικεύεις καταστάσεις.
Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ, το λες κι εσύ, δεν έχω να πω κάτι άλλο.

Επίσης, είναι πραγματικό χαζό να κατάλαβες ότι είπα ότι χρειάζονται τα δικαιώματα για τους φόρους, αυτό είναι το τελευταίο που μας νοιάζει. Χρειάζονται δικαιώματα πολίτη, επειδή είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ, τόσο απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Το άσχημο με τους ρατσιστές είναι ότι δε μισούν μεμονωμένα πρόσωπα αλλά μια κοινωνική ομάδα ολόκληρη. Μου έκλεψε ένας Αλβανός τη κότα μου από το κοτέτσι;; "Α όλοι κλέφτες είναι". Το παράδοξο βέβαια της υπόθεσης είναι πως αυτός



δοξάζεται από τους ποδοσφαιρόφιλους και ποθείται από το αντίθετο φύλο, αλλά άκουσον άκουσον είναι Αλβανός...ουπς...ή μήπως αποτελεί εξαίρεση γιατί παίζει μπάλα (φοβερό κατόρθωμα) και μάλιστα με τη φανέλα της ΕΛΛΑΔΑΡΑΣΣ. Αλλά τον καημενούλη μεροκαματιάρη Αλβανάκο που ψοφάει και γίνεται χαμάλης για δουλειές που δεν αρμόζουν στο βουτυρόπαιδο τον Έλληνα, γιατί λέει δεν είναι για αυτόν,αυτός γεννήθηκε για μεγάλα πράγματα, να τον μισήσουμε και να τον στείλουμε από κει που' ρθε...Δε λέω κανείς δεν είναι τέλειος, σίγουρα υπάρχουν και πονηροί κομπιναδόροι Αλβανοί. Οι Έλληνες από την άλλη βέβαια αγνές παρθενοπιπίτσες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Ο καθηγητης του ΣΕΠ μας το εδειξε αυτο! Πολυ καλο παραδειγμα!!

Το στενο μυαλο μας φταιει. Δεν μπορουμε να δεχτουμε το διαφορετικο και μια ζωη θελουμε να φαινομαστε οι καλυτεροι, εμεις οι τιμιοι που βγαινουμε στο εξωτερικο και καταστρεφουμε ξενες περιουσιες.... Και οταν καποιος ερχεται και κανει τα ιδια φυσικο και επομενο... Δεν μας αρεσει... Οφθαλμος αντι οφθαλμου ομως... Δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι υποτιμουμε γενικα τους αλβανους, την γλωσσα τους, την χωρα τους ολα... Προσφατα ειχα μια συζητηση με μια φιλη και οταν την ρωτησα γιατι δεν πας στο σπιτι της Χρυσας ( χρησιμοποιησα αλλο ονομα γιατι δεν θελω να εκτεθει η κοπελα για την οποια μιλαω) μου απαντησε γιατι η μαμα μου φοβαται να με στειλει... Την ρωτησα γιατι... Και μου ειπε πως δεν εμπιστευεται τους γονεις της γιατι ειναι αλβανοι.... Πιο παλια ακουσα ενα παιδακι 3η 4η δημοτικου να λεει: ''αλβανο πειναει κατσαριδα φαει, αλβανο ψοφήσει κατσαριδα ζησει''. Τι πραγματα ειναι αυτα; Απο την νεα γενια....
Επισης στο σχολειο μου ( λογω του οτι η πολη μου ειναι κοντα στα ελληνοαλβανικα συνορα) εχουμε πολλους... Ε... Μπορει να μην το δειχνουν μπροστα τους οτι τους εχουν για λιγο ''βρωμιαριδες'' αλλα απο πισω.... Τελος, θα ηθελα με ενα αλλο παραδειγμα να δουμε πως βλεπουν και εκεινοι εμας... Η κοπελα που προανεφερα μου εδωσε το φλασακι της να της περασω κατι φωτογραφιες... Και μου λεει:'' μην ανοιξεις τον φακελο με ονομα μεμορις'' ξερετε τι ειχε ο φακελος; Αλβανικα τραγουδια... Νομιζε πως αν τα ανοιξω θα γελασω... Θα κοροιδεψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως υπάρχει τόση έχθρα και προκατάληψη ακόμα και σήμερα που η πλειοψηφία τουλάχιστον των Αλβανών έχει ενταχθεί και προσαρμοστεί στην Ελληνική κοινωνία. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.

Το στενο μυαλο μας φταιει. Δεν μπορουμε να δεχτουμε το διαφορετικο και μια ζωη θελουμε να φαινομαστε οι καλυτεροι, εμεις οι τιμιοι που βγαινουμε στο εξωτερικο και καταστρεφουμε ξενες περιουσιες.... Και οταν καποιος ερχεται και κανει τα ιδια φυσικο και επομενο... Δεν μας αρεσει... Οφθαλμος αντι οφθαλμου ομως... Δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι υποτιμουμε γενικα τους αλβανους, την γλωσσα τους, την χωρα τους ολα... Προσφατα ειχα μια συζητηση με μια φιλη και οταν την ρωτησα γιατι δεν πας στο σπιτι της Χρυσας ( χρησιμοποιησα αλλο ονομα γιατι δεν θελω να εκτεθει η κοπελα για την οποια μιλαω) μου απαντησε γιατι η μαμα μου φοβαται να με στειλει... Την ρωτησα γιατι... Και μου ειπε πως δεν εμπιστευεται τους γονεις της γιατι ειναι αλβανοι.... Πιο παλια ακουσα ενα παιδακι 3η 4η δημοτικου να λεει: ''αλβανο πειναει κατσαριδα φαει, αλβανο ψοφήσει κατσαριδα ζησει''. Τι πραγματα ειναι αυτα; Απο την νεα γενια....
Επισης στο σχολειο μου ( λογω του οτι η πολη μου ειναι κοντα στα ελληνοαλβανικα συνορα) εχουμε πολλους... Ε... Μπορει να μην το δειχνουν μπροστα τους οτι τους εχουν για λιγο ''βρωμιαριδες'' αλλα απο πισω.... Τελος, θα ηθελα με ενα αλλο παραδειγμα να δουμε πως βλεπουν και εκεινοι εμας... Η κοπελα που προανεφερα μου εδωσε το φλασακι της να της περασω κατι φωτογραφιες... Και μου λεει:'' μην ανοιξεις τον φακελο με ονομα μεμορις'' ξερετε τι ειχε ο φακελος; Αλβανικα τραγουδια... Νομιζε πως αν τα ανοιξω θα γελασω... Θα κοροιδεψω


Μια απο τις καλύτερες μου φίλες είναι Αλβανίδα. Ειναι το πιο υπέροχο άτομο που έχω γνωρίσει ποτε και η οικογένεια της ειναι πολυ καλοί ανθρωποι που δουλεύουν σκληρά. Είδα και άλλες "φίλες" μου, Ελληνίδες, που φερθηκαν όσο πιο άσχημα γινόταν. Γενικά, ο ρατσισμός ειναι ο,τι πιο απαισιο υπάρχει. Και δυστυχώς βλέπουμε μικρά παιδιά να εχουν ρατσιστικές συμπεριφορές και να λένε πράγματα όπως αυτο που ανεφερες, και συχνά δεν αναγνωρίζουν οτι αυτο που κανουν ειναι κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top