Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Με διαφορά εγκρίνω, με διαφορά μισό αιώνα δεν εγκρίνω. :)

Γιατί αν ο άλλος σου ρίχνει 1-2 χρόνια δεν είναι και τόσο θέμα, ζητάτε πάνω-κάτω τα ίδια πράγματα, μπορείτε να συνεννοηθείτε σε γενικές γραμμές, έχετε ξέρωγω κοινά ενδιαφέροντα.

Ενώ αν ο άλλος σε περνάει 10 χρόνια; :worry::/:
Τι κοινά μπορεί να έχει μια 20άρα με έναν 30άρη; Ή ας διατυπωθεί καλύτερα΄ πόσα κοινά μπορεί να έχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grayxx

Νεοφερμένος

Ο grayxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
εμενα με περναει 11,5 χρονια αλλα μια χαρα τα παμε, κοινα ενδιαφεροντα να υπαρχουν δλδ και ολα καλα :)
ειμαι πολυ υπερ.
ασε που αγορια στην ηλικια μου (20) ειναι αγορια, οχι αντρες και προφανως δεν ξερουν τι να κανουν και γινονται βαρετοι πολυυυυ ευκολα.
Και εσυ δεν εισαι γυναικα αλλα μια νεαρη κοπελα,ενα νεο κοριτσι, ετσι και αλλιως νομιζω (μπορει να ακουστω και λιγο κακος)δεν μπορει να συγκριθει ενας νεαρος στα 20+ με εναν αντρα που ειναι 30+, ο ενας ειναι στην δεκατια που δειχνει πιο ομορφος ενω ο αλλος σιγα σιγα αρχιζει και δειχνει πιο "μεγαλος" ,αρχιζει πια και στην την ηλικια των 30+ να μην δειχνει τοσο γοητευτικος σε ηλικιες 18-25
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Και εσυ δεν εισαι γυναικα αλλα μια νεαρη κοπελα,ενα νεο κοριτσι, ετσι και αλλιως νομιζω (μπορει να ακουστω και λιγο κακος)δεν μπορει να συγκριθει ενας νεαρος στα 20+ με εναν αντρα που ειναι 30+, ο ενας ειναι στην δεκατια που δειχνει πιο ομορφος ενω ο αλλος σιγα σιγα αρχιζει και δειχνει πιο "μεγαλος" ,αρχιζει πια και στην την ηλικια των 30+ να μην δειχνει τοσο γοητευτικος σε ηλικιες 18-25

Αυτά είναι στερεότυπα! Το πώς μεγαλώνει ο κάθε άνθρωπος τόσο εμφανισιακά όσο και εσωτερικά διαφέρει. Γιατί να κολλάμε τόσο στους τύπους, τους αριθμούς και τις μεζούρες;.. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grayxx

Νεοφερμένος

Ο grayxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Αυτά είναι στερεότυπα! Το πώς μεγαλώνει ο κάθε άνθρωπος τόσο εμφανισιακά όσο και εσωτερικά διαφέρει. Γιατί να κολλάμε τόσο στους τύπους, τους αριθμούς και τις μεζούρες;.. :confused:
Γιατι απλα λεμε για το πως ειναι ο κανονας οχι η εξαιρεση στον κανονα που σαφως θα υπαρχει σε πολλες περιπτωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αυτά είναι στερεότυπα! Το πώς μεγαλώνει ο κάθε άνθρωπος τόσο εμφανισιακά όσο και εσωτερικά διαφέρει. Γιατί να κολλάμε τόσο στους τύπους, τους αριθμούς και τις μεζούρες;.. :confused:
Σκέψου εγώ π.χ. που κλείνω σε 2 μήνες τα 25 κι εργάζομαι κ.λπ. να ήμουν τώρα με μια πρωτοετή φοιτήτρια 18 ετών και να με παίρνει στο τηλέφωνο στις 12 το μεσημέρι να μου λέει "μωρό μουουου είμαι με τα κορίτσια για καφέ θα 'ρθείς;;;"!
Nooot!:P
Συνήθως λοιπόν δεν κολλάμε εμείς, αυτά κολλάνε από μόνα τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Σκέψου εγώ π.χ. που κλείνω σε 2 μήνες τα 25 κι εργάζομαι κ.λπ. να ήμουν τώρα με μια πρωτοετή φοιτήτρια 18 ετών και να με παίρνει στο τηλέφωνο στις 12 το μεσημέρι να μου λέει "μωρό μουουου είμαι με τα κορίτσια για καφέ θα 'ρθείς;;;"!
Nooot!:P
Συνήθως λοιπόν δεν κολλάμε εμείς, αυτά κολλάνε από μόνα τους!

Σ' αυτό δε παίζει ρόλο η ηλικία σου, αλλά το ότι δουλεύεις. Θα μπορούσε να' σουν 19 και να δούλευες και να'χες το ίδιο θέμα. Ατυχές παράδειγμα. Όπως και δεν είναι αυτονόητο ότι ένας 25χρονος δουλεύει. Όπως και ότι δε μπορείς να πας στις 12 για καφέ, δεν είναι πρόβλημα. Οκ, λίγο σπάνιο εξάλλου να συμβαδίζουν 100% οι ώρες σε ένα ζευγάρι.
Γενικά πολλά στερεότυπα. Θα είσαι με κάποιον επειδή περνάς καλά, κι όχι επειδή είστε συνομήλικοι or w/e.
Τα πράγματα είνια πολύ απλά και τα κάνουμε πολύ περίπλοκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος άλλος 25άρης να αρέσκεται σε αυτό που περιγράφεις. Το ότι εσύ δε θα γούσταρες μία πρωτοετή δε σημαίνει ότι όλοι οι άνω των 25 σκέφτονται έτσι. Άλλωστε και μία στην ηλικία σου μπορεί να σου πει ακριβώς το ίδιο. Συμφωνώ γενικά ότι το να είσαι στην ίδια φάση ζωής με τον άλλον είναι σημαντικό, αλλά αυτό δεν το καθορίζει πάντα και μόνον η ηλικία. Αν κάνεις οικογένεια πχ στα 22 αμέσως "μεγαλώνεις" ως προς τη φάση ζωής στην οποία βρίσκεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πες τα ρε tabby. Γι' αυτή τη ρημαδοδιαφορά ηλικίας και ηλίθιες δικαιολογίες που δεν τις λέει ούτε 10 χρονο, έχασα την ερωτική σχέση μου πριν μήνες. Δεν πάει καλά ο κόσμος. Έχει χαζέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Πιστεύω ότι δεν παίζει τόση σημασία η βιολογική,αλλά η πνευματική ηλικία. Οι άνθρωποι πρέπει να συνάπτουν σχέσεις, ανάλογα με τα κοινά βιώματα τους, τον χαρακτήρα και τις απαιτήσεις τους σε μία σχέση. Άλλωστε, τα περισσότερα ζευγάρια που χωρίζουν είναι συνομήλικα. Αυτό κατά τη γνώμη μου συμβαίνει γιατί πλέον δεν αλληλοσυμπληρώνονται, με αποτέλεσμα η σχέση να χάνει το ενδιαφέρον της..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Πες τα ρε tabby. Γι' αυτή τη ρημαδοδιαφορά ηλικίας και ηλίθιες δικαιολογίες που δεν τις λέει ούτε 10 χρονο, έχασα την ερωτική σχέση μου πριν μήνες. Δεν πάει καλά ο κόσμος. Έχει χαζέψει.
Τα λέω! :D Και τα λέω για να τ' ακούσω κι εγώ! Είναι πολύ κρίμα να χάνεις έναν άνθρωπο για τον οποίο νιώθεις πολλά (σπάνιο πια) μόνο γιατί έτυχε να σε περνάει ή να τον περνάς ηλικιακά κάποια χρόνια. Μπορεί να σκέφτεσαι το πώς και τι θα γίνει μετά ή να φοβάσαι τι θα πει ο κόσμος....! Χάνεις όμως τη ζωή που θα θελες να δοκιμάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σ' αυτό δε παίζει ρόλο η ηλικία σου, αλλά το ότι δουλεύεις. Θα μπορούσε να' σουν 19 και να δούλευες και να'χες το ίδιο θέμα.
Δεν είναι το θέμα αν είναι "ατυχές" ή όχι το παράδειγμα, αλλά το πόσο συχνά τέτοια παραδείγματα κάνουν την εμφάνιση τους ανάμεσα σε δύο συνομίληκους (ή σχεδόν συνομίληκους) και πόσο συχνά ανάμεσα σε άτομα με μεγάλη διαφορά ηλικίας!
Κι αν νομίζετε ότι "love conquers all" κι όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία μπροστά στο μεγαλείο του έρωτα, προσγειωθείτε γιατί χανόμαστε...
Πιστεύω ότι δεν παίζει τόση σημασία η βιολογική,αλλά η πνευματική ηλικία...Άλλωστε, τα περισσότερα ζευγάρια που χωρίζουν είναι συνομήλικα. Αυτό κατά τη γνώμη μου συμβαίνει γιατί πλέον δεν αλληλοσυμπληρώνονται, με αποτέλεσμα η σχέση να χάνει το ενδιαφέρον της..
Άρα σα να μας λες ότι π.χ. ένας 30χρονος μπορεί να συνάψει ΣΟΒΑΡΗ σχέση με μια 18χρονη εφόσον και ο ίδιος έχει μυαλό 18χρονου;:rolleyes:
Κι αυτό για τα συνομίληκα ζευγάρια που χωρίζουν συχνότερα από που προκύπτει;;;!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Αν τα βρίσκουν μεταξύ τους δε πα να τους χωρίζει και μισός αιώνας, it's none of my business :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Το θέμα επιδέχεται πληθώρα απόψεων, χωρίς υποχρεωτικά να είναι κάποιες σωστές και κάποιες λανθασμένες. Προσωπικά πιστεύω σε μια μέση κατάσταση στο θέμα των σχέσεων με ηλικιακή διαφορά. Οπωσδήποτε άλλη σημασία έχουν τα 6 χρονια διαφοράς πχ οταν ο ένας είναι 16 και ο άλλος 22, και άλλη οταν ο ένας είναι 25 και το έτερο ήμισυ 31. Θέλω να πω ότι η διαφορά ηλικίας παιζει ρολο στην ηλικιακή "ζωνη" που αναφέρεται. Και αυτό γιατί μια στέρεα και υγιής σχέση καθορίζεται απο το δείκτη ωριμότητας του ζευγαριού. Όταν και οι δύο βρίσκονται στο ίδιο "στάδιο ωριμότητας" τότε τα χρόνια λαμβάνουν δευτερεύουσα σημασία. Φυσικά από κάποιο σημείο και έπειτα, όσο αυξάνονται τα έτη ηλικιακής διαφοράς είναι λογικό επόμενο να μεταβάλλεται και το "στάδιο ωριμότητας" άρα και να επηρεάζεται η υγεια μιας σχέσης. Προσωπικά πιστεύω πως από τα 10 έτη και πάνω, το πράγμα αρχίζει να μπερδεύεται και οι ισορροπίες είναι ευθραστες. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις σίγουρα, αλλά συνήθως μακρυπροθεσμα το αποτέλεσμα της σχέσης δεν είναι ενθαρρυντικό. Πες λχ οτι μια 18αρα συναπτει σχέσει με ενα 30αρη.Αντε και περνάνε καλά. Αντε και τα βρίσκουν. Τι θα γίνει όμως οταν αυτή ειναι 28 και αυτός 40? Οταν αυτή ειναι 38 και αυτός 50? Τα επίπεδα ωριμότητας αλλάζουν πιο βίαια σε αυτή τη περίπτωση από ότι σε μια σχέση με κοντινές ηλικιες. Και όχι, κατανοώ ότι κάποιον μπορεί να μη τον απασχολεί το μέλλον (αλλωστε δεν εννοω γαμο κλπ ) αλλά το παρόν κ η καλοπέραση του. No problem. Αν συμφωνούν και οι δύο δεν τιθεται θέμα σε τρίτους. Απλά εμένα δε μου αρέσουν οι εφημερες ιστορίες γιατί θεωρώ ότι δεν αγγίζουν βάθος συναισθημάτων. Τώρα περι ορέξεως ...κολοκυθόπιτα :D .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Πιστεύω ότι δεν παίζει τόση σημασία η βιολογική,αλλά η πνευματική ηλικία. Οι άνθρωποι πρέπει να συνάπτουν σχέσεις, ανάλογα με τα κοινά βιώματα τους, τον χαρακτήρα και τις απαιτήσεις τους σε μία σχέση. Άλλωστε, τα περισσότερα ζευγάρια που χωρίζουν είναι συνομήλικα. Αυτό κατά τη γνώμη μου συμβαίνει γιατί πλέον δεν αλληλοσυμπληρώνονται, με αποτέλεσμα η σχέση να χάνει το ενδιαφέρον της..
+1000000
Δεν είναι το θέμα αν είναι "ατυχές" ή όχι το παράδειγμα, αλλά το πόσο συχνά τέτοια παραδείγματα κάνουν την εμφάνιση τους ανάμεσα σε δύο συνομίληκους (ή σχεδόν συνομίληκους) και πόσο συχνά ανάμεσα σε άτομα με μεγάλη διαφορά ηλικίας!
Κι αν νομίζετε ότι "love conquers all" κι όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία μπροστά στο μεγαλείο του έρωτα, προσγειωθείτε γιατί χανόμαστε...
Πάλι μας αναφέρεις τον "κανόνα" της υπόθεσης που είναι ότι οι μικρότεροί σου είναι νιάνιαρα και δεν έχουν συναίσθηση της πραγματικότητας (σου)και οι συνομίληκοι σκέφτονται ακριβώς όπως εσύ.
Και λέω κανόνα εντός εισαγωγικών επειδή δεν είναι ο κανόνας!Έχω δει 25άρηδες (25άρης δεν είπες ότι είσαι ή τα λέω μόνη μου;) απόλυτα προσγειωμένους,σκληρά εργαζόμενους ή φοιτητές αφοσιωμένους σε πτυχίο/μεταπτυχιακό αλλά έχω δει και 25άρηδες στην κοσμάρα τους,που είναι όλη μέρα στις καφετέριες.Έχω δει 18άρηδες που κάνουν σαν τρελοί,που πηγαίνουν από πάρτυ σε πάρτυ έχω δει και άλλους σκληρά εργαζόμενους ή αφοσιωμένους στις σπουδές.Τίποτα δεν είναι απόλυτο,καμία κατηγορία (σοβαρών ή μή) δεν αποτελεί πλειοψηφία.

ΔΗλαδή βάζεις πάνω από τον έρωτα (το πάθος τη χημεία γουατέβερ) την ηλικία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Γεια σας εχω και εγω ενα τετοιο θεμα. Μου αρεσει παραφορα μια 27χρονη σε σημειο που να θελω να ειμαι μαζι της ολη την ωρα.Τι λετε να την προσσεγισω και να εκφρασω αυτα ου αισθανομαι η οχι?Ειμαι σε διλλημα και δεν ξερω τι να κανω εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Γεια σας εχω και εγω ενα τετοιο θεμα. Μου αρεσει παραφορα μια 27χρονη σε σημειο που να θελω να ειμαι μαζι της ολη την ωρα.Τι λετε να την προσσεγισω και να εκφρασω αυτα ου αισθανομαι η οχι?Ειμαι σε διλλημα και δεν ξερω τι να κανω εσεις τι λετε?
Γιατί να μην προσπαθήσεις, από τη στιγμή που λες ότι σου αρέσει τόσο; Μπορεί να ενδιαφέρεται κι εκείνη το ίδιο με 'σένα και να χάσεις την ευκαιρία... Από την άλλη αν δεν ενδιαφέρεται, τότε απλά συνεχίζεις τη ζωή σου κανονικά, όντας σίγουρος ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα και χωρίς να βασανίζεσαι έχοντας την υποψία ότι θα μπορούσατε να ήσαστε μαζί :)

Άρα σα να μας λες ότι π.χ. ένας 30χρονος μπορεί να συνάψει ΣΟΒΑΡΗ σχέση με μια 18χρονη εφόσον και ο ίδιος έχει μυαλό 18χρονου;:rolleyes:
Κι αυτό για τα συνομίληκα ζευγάρια που χωρίζουν συχνότερα από που προκύπτει;;;!!!


Εννοώ ακριβώς αυτό, αλλά και το αντίστροφό του! Υπάρχουν πολλοί ανώριμοι τριαντάρηδες, αδύναμοι να αναλάβουν την οποιαδήποτε ευθύνη, ζώντας με τα λεφτά του μπαμπά και της μαμάς. Από την άλλη πλευρά υπάρχουν και 10χρονα κοριτσάκια που μεγαλώνουν τα μικρά τους αδέρφια, που βοηθούν στις δουλειές του σπιτιού ...
Το γεγονός ότι τα συνομήλικα ζευγάρια χωρίζουν συχνότερα δεν προκύπτει από κάποια επιστημονική έρευνα, αλλά από την καθημερινή πραγματικότητα. Βλέπω συνέχεια σχέσεις φίλων μου να διαλύονται, καθώς δεν μπορεί να διατηρηθεί η ισορροπία, από τη στιγμή που οι προσωπικότητές των παιδιών είναι διαφορετικές. Συνήθως, για παράδειγμα τα κορίτσια είναι ωριμότερα από τ' αγόρια. Αν μιλήσουμε και για σχέσεις μεγαλύτερων ανθρώπων τα πράγματα είναι χειρότερα. Ακούω συνέχεια φίλες της μητέρας μου να παραπονιούνται ότι μεγαλώνουν ένα ακόμη παιδί, εννοώντας προφανώς τον άνδρα τους. Φυσικά, και υπάρχουν πολύ επιτυχημένες σχέσεις συνομηλίκων. Συνομηλίκων όμως που ο χαρακτήρας και τα ενδιαφέροντά τους συμπίπτουν. Θέλω να καταλήξω λοιπόν, στο γεγονός ότι συνταγή για μια επιτυχημένη σχέση κατά τη γνώμη μου είναι η ταύτιση των βιωμάτων, των ενδιαφερόντων και της προσωπικότητας δύο ανθρώπων. Η αγάπη πιστεύω πως δεν μπορεί να οροθετηθεί. Όταν δύο άνθρωποι έλκονται δεν μπορεί μια ταυτότητα να καταστρέψει το δέσιμο αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μύριαμ4

Νεοφερμένος

Η Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι εάν δύο άτομα αγαπιούνται αληθινά δεν παίζει και τόσο η διαφορά ηλικίας.
Εντάξει ίσως εάν υπάρχει τεράστια διαφορά ηλικίας να υπάρχει και το λεγόμενο χάσμα γενεών αλλά εάν αγαπιούνται αληθινά όλα τα άλλα πιστεύω ότι ξεπερνιούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι εάν δύο άτομα αγαπιούνται αληθινά δεν παίζει και τόσο η διαφορά ηλικίας.
Εντάξει ίσως εάν υπάρχει τεράστια διαφορά ηλικίας να υπάρχει και το λεγόμενο χάσμα γενεών αλλά εάν αγαπιούνται αληθινά όλα τα άλλα πιστεύω ότι ξεπερνιούνται.

12 ποιντς goes to Μύριαμ!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Αυτό το πράγμα που βάζουμε ταμπέλες και φραγμούς σε όλα έχει αρχίσει να καταντάει αηδία! Από πότε η ηλικία καθορίζει την προσωπικότητα του άλλου; Ξέρω 40άρηδες που είναι όλη μέρα στα καφενεία και πίνουν μπύρες και 20άρηδες που είναι σοβαροί και αφοσιωμένοι στις σπουδές τους... Από πότε η διαφορά ηλικίας υπερισχύει των κοινών στοιχείων που έχουν δύο άνθρωποι; Όλο αυτό περί διαφοράς ηλικίας μου ακούγεται σαν μια γελοία δικαιολογία που βρίσκει κάποιος πρόχειρα όταν δε γουστάρει, γιατί έτσι πιστεύει ότι θα τη γλυτώσει πιο εύκολα! Μου φαίνεται πως χάνουμε την ουσία ώρες- ώρες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ένα έχω να πω: ποτέ δεν θα τα έφτιαχνα με έναν άντρα για τα χρήματά του. Πρόσφατα μου έδειξε ενδιαφέρον ένας τυπάς με πολύ καλό οικονομικό και δουλειά πρωτοκλασάτη, αλλά εγώ έκανα την καρδιά μου πέτρα. Προτίμησα να είμαι με την ψυχή όρθια και περήφανη, παρά να στεγνώνω την ψυχή μου, για να είμαι μαζί με έναν άντρα κατά πολύ ανώτερό μου οικονομικά. Πιέστηκα πολύ, για να αρνηθώ την πρότασή του, αλλά έχω το κεφάλι ψηλά.

Προτιμώ ένα λαικό παιδί, με αλέγκρο χαρακτήρα. Όσο για την ηλικία έχω να πω το εξής: Οι μεγαλύτεροι άντρες μπορεί να έχουν τρυφερότητα απέναντι στη συντρόφισσά τους (συγνώμη για το αδόκιμο, είμαι φεμινίστρια :P), αλλά ενίοτε συμπεριφέρονται με πατερναλιστικό τρόπο (λ.χ. ρε χαζούλι, κόρη μου θα μπορούσες να είσαι..... τι ξέρεις εσύ....) Αυτό είναι το αρνητικό στοιχείο της σχέσης με μεγαλύτερο: νομίζει ότι τα ξέρει όλα.:eek: Επιμένω βέβαια στην προτίμηση μου στους μεγαλύτερους άντρες, επειδή δεν έχω εμπειρία από σχέση με νεότερο ή συνομήλικο και δεν ξέρω πώς πρέπει να ανταποκριθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top