Πιστεύετε στη Δευτέρα Παρουσία;

Πιστεύετε στη δευτέρα παρουσία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 134)
  • Ναι

    Ψήφοι: 54 40.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 59.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.7%

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ως προς το πρώτο κομμάτι θα συμφωνήσω.
Αν υπάρχει/υπήρχε Θεός θα έπρεπε να προστατεύει όλα τα παιδιά κατά τη γνώμη μου εφόσον είναι ένας καλός Θεός σαν το χριστιανικό. Το ότι τα παιδιά έχουν ανάγκη τους γονείς τους δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με την πίστη ή με το αν θα έπρεπε να σωθούν.

-Δικαίωμα σωτηρίας έχει κάθε ανθρώπινη ύπαρξη...
-Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα...
-Η ανάγκη βρίσκεται ακριβώς στον αντίποδα της ελευθερίας...
-Η υψηλότερη, όσο και βαθύτερη, έννοια της "καλοσύνης του Θεού"(βασικά ο Θεός είναι απείραστος καλού/κακού!)'εγκειται στην αναγνώριση της ελευθερίας του ανθρώπου. Το αντίθετο, δλδ η ανάγκη, φυτρώνει εκεί όπου δεν ευδοκιμεί η ελευθερία:δλδ, στη μη αναγνώριση(αποδοχή) της παρουσίας του Θεού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
-Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα...
Αυτό το θεωρώ άδικο αν ισχύει. Πιστεύω πως ισχύει στο βαθμό που ένας γονιός επηρεάζει το παιδί του και όχι σε φάση που θα τιμωρηθεί το παιδί από τη μοίρα επειδή ο γονιός του ήταν κακός πχ.

-Η ανάγκη βρίσκεται ακριβώς στον αντίποδα της ελευθερίας...
-Η υψηλότερη, όσο και βαθύτερη, έννοια της "καλοσύνης του Θεού"(βασικά ο Θεός είναι απείραστος καλού/κακού!)'εγκειται στην αναγνώριση της ελευθερίας του ανθρώπου. Το αντίθετο, δλδ η ανάγκη, φυτρώνει εκεί όπου δεν ευδοκιμεί η ελευθερία:δλδ, στη μη αναγνώριση(αποδοχή) της παρουσίας του Θεού...
Ο άνθρωπος πάντα έχει ανάγκη από κάτι ή κάποιον ως θνητό ον που είναι. Άρα δεν είναι ελεύθερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crisss

Νεοφερμένος

Ο crisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Περί Δευτέρας Παρουσίας και όχι μόνο ένα πολύ καλό φόρουμ είναι το κατωτέρω:

https://ssirccriss.forumgreek.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αυτό το θεωρώ άδικο αν ισχύει. Πιστεύω πως ισχύει στο βαθμό που ένας γονιός επηρεάζει το παιδί του και όχι σε φάση που θα τιμωρηθεί το παιδί από τη μοίρα επειδή ο γονιός του ήταν κακός πχ.


...

Αφ΄ης στιγμής αναστήθηκε ο Ιησούς Χριστός δεν ισχύει, πράγματι! Πριν από την ανάστασή Του όμως, έχω κατά νου την περίπτωση του Ιώβ!:redface:
Ο άνθρωπος πάντα έχει ανάγκη από κάτι ή κάποιον ως θνητό ον που είναι. Άρα δεν είναι ελεύθερος.
Συμφωνώ, ότι δεν ήμαστε ελεύθεροι, όσο δεν φτάνουμε στην αυταπάρνηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Ναι πιστεύω. Έχω ανάγκη να πιστεύω..

Πριν υψωθεί στον ουρανό – δηλαδή πριν Την ανάληψή Του, όπως λέμε αυτό το γεγονός – ο Κύριος είχε υποσχεθεί στους μαθητές Του και σε όλο τον κόσμο ότι θα ξανάρθει.

Τους είχε πει λόγια, όπως:
«Θα γίνει στον κόσμο μεγάλη θλίψη, ο Ήλιος θα σκοτεινιάσει και η σελήνη δε θα δίνει το φως της, τ’ αστέρια θα πέσουν από τον ουρανό και οι δυνάμεις των Ουρανών θα σειστούν. Kαι τότε θα θρηνήσουν όλες οι φυλές της γης και θα δουν τον Υιό, του Ανθρώπου να έρχεται πάνω στα σύννεφα με’ δύναμη και δόξα πολλή. Και θα στείλει τους αγγέλους του με δυνατές σάλπιγγες και θα συγκεντρώσουν τους εκλεκτούς του από τα πέρατα της γης. Για την ημέρα και την ώρα εκείνη, κανείς δεν ξέρει, ούτε οι άγγελοι τoυ ουρανού, παρά μόνο ο Πατέρας μου. Και όπως ο άνθρωπος δεν, ξέρει πότε θα μπει στο σπίτι του ένας κλέφτης, έτσι και ο Υιός του Ανθρώπου θα έρθει χωρίς να τον περιμένετε, γι’ αυτό να είστε πάντα έτοιμοι»

(Κατά Ματθαίον ευαγγέλιο, κεφάλαιο 24, ιδίως στους στίχους 29-31 και 36-44)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αφού ο Ιησούς μας έδωσε το δικαίωμα της επιλογής, πρέπει κι εμείς να σεβόμαστε τις διαφορετικές απόψεις.

Βέβαια ο Ιησούς έκανε αναφορά και στην κόλαση. Δεν ξέρω τι είδους επιλογή είναι αυτή. Είναι σαν να σου λέει ένας δικτάτορας "η έμενα η την κρεμάλα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Βέβαια ο Ιησούς έκανε αναφορά και στην κόλαση. Δεν ξέρω τι είδους επιλογή είναι αυτή. Είναι σαν να σου λέει ένας δικτάτορας "η έμενα η την κρεμάλα".

...Εδώ που τα λέμε, η ελευθερία είναι απόλυτη, έως και δικτατορική:πχ "ελευθερία ή θάνατος", "ή μαζί μου ή χωρίς εμένα", τρίτο ενδεχόμενο δεν υπάρχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Για τον καθένα μας ξεχωριστά υπάρχει η δική του δευτέρα παρουσία όταν πάει στον Άγιο Πέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασω[ij]

Νεοφερμένος

Η Βασω[ij] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πιστευω και θα συνεχισω να πιστευω στο θεο και στη δευτερα παρουσια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το βολικό με όλες τις προφητείες είναι πως καμία δεν αναφέρει ημερομηνίες.... παράξενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Βλέπω καθημερινά τόση θλίψη, τόση αδικία... Πού είναι ο θεός όταν πεθαίνουν καθημερινά τόσα αθώα παιδάκια;Πού είναι ο θεός όταν συμβαίνουν τόσοι πόλεμοι; Έχουμε ανάγκη να πιστέψουμε σε μία ανώτερη δύναμη.Όταν όμως χτυπάμε καθημερινά την πόρτα του θεού κι αυτή μένει μονίμως κλειστή; Ίσως είναι εγωιστικό, αλλά προτιμώ να αγωνίζομαι μόνη μου και να χρησιμοποιώ το 100%των δυνάμεών μου, παρά να επαφίεμαι στο θεό. Μακάρι η δευτέρα παρουσία να μην είναι ψέμα... Νομίζω πως όλοι την έχουμε ανάγκη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Το βολικό με όλες τις προφητείες είναι πως καμία δεν αναφέρει ημερομηνίες.... παράξενο.



Quoted for truth...


Εντος μιας γενιας ηταν να γινει αν δεν κανω λαθος, αλλα ενα ακομα βιβλικο fail αναμεσα στα αλλα... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Το βολικό με όλες τις προφητείες είναι πως καμία δεν αναφέρει ημερομηνίες.... παράξενο.

Η "δεύτερη παρουσία" Του δεν είναι προφητεία, αλλά υπόσχεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δεν ξέρω...
Όπως είδα μερικά ποστ πιο πάνω έχω την ανάγκη να πιστέψω... Σε κάτι ανώτατο... Σε κάτι που μπορεί να με βοηθήσει... Και όντως... Όσες φορές είχα κάτι δύσκολο στον δρόμο μου ήρθε μια βοήθεια... Έστω και μικρή αλλά ήρθε...
Δεν ξέρω όμως αν ήρθε από κάτι άλλο ή από τον Θεό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
8εωρω οτι ολοι λιγο πολυ πιστευουμε...αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο...
ολοι μασ σε καποια δυσκολη στιγμη-φαση τησ ζωησ μασ 8α εχουμε πει "βοη8α Παναγια μ κ Χριστε μ"
οποτε για να το λεμε το πιστευουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη life12, αλλά αναρωτιέμαι αν το λέμε επειδή πιστεύουμε ή επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη life12, αλλά αναρωτιέμαι αν το λέμε επειδή πιστεύουμε ή επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς; :hmm:

Νομίζω πως είναι μονόδρομος. Υπάρχει ανάγκη για να πιστέψεις... Εγώ δεν αισθάνομαι σίγουρη χωρίς αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη life12, αλλά αναρωτιέμαι αν το λέμε επειδή πιστεύουμε ή επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς; :hmm:


Επειδη ισως ετσι εχουμε μαθει να κανουμε μεγαλωντας σε μια συγκεκριμενη κοινωνια ως μελη της; Δυσκολα βγαζεις απο τον ανθρωπο ολοτελα κατι με το οποιο μεγαλωσε πιθανοτα απο τα πρωτα χρονια της ζωης του. Ο R.Dawkins δηλωσε ''culturally Anglican''. Και οι περισσοτεροι Ελληνες εχουμε λαβει τετοια ανατροφη που ειμαστε ''πολιτισμικα ορθοδοξοι''.

Αν δεν κανω λαθος σε αυτο και το σκοτωνω, ο Νιτσε ισχυριζονταν οτι ως η ιδια η λεξη ''Θεος'' διατηρειται στη γλωσσα, δεν μπορεις να βγαλεις την πιστη σε αυτες τις μεταφυσικες δοξασιες απο τους ανθρωπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη life12, αλλά αναρωτιέμαι αν το λέμε επειδή πιστεύουμε ή επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς; :hmm:

για μενα επειδη πιστευουμε
το δεν μπορουμε να κανουμε αλλιωσ δεν το καταλαβαινω
δηλαδη μασ αναγκαζει καποιοσ να το πουμε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Βλέπω καθημερινά τόση θλίψη, τόση αδικία... Πού είναι ο θεός όταν πεθαίνουν καθημερινά τόσα αθώα παιδάκια;Πού είναι ο θεός όταν συμβαίνουν τόσοι πόλεμοι; Έχουμε ανάγκη να πιστέψουμε σε μία ανώτερη δύναμη.Όταν όμως χτυπάμε καθημερινά την πόρτα του θεού κι αυτή μένει μονίμως κλειστή; Ίσως είναι εγωιστικό, αλλά προτιμώ να αγωνίζομαι μόνη μου και να χρησιμοποιώ το 100%των δυνάμεών μου, παρά να επαφίεμαι στο θεό. Μακάρι η δευτέρα παρουσία να μην είναι ψέμα... Νομίζω πως όλοι την έχουμε ανάγκη!

Όλοι έχουμε ανάγκη την δευτέρα παρουσία, αλλά και όλοι έχουμε ανάγκη να πιστεύουμε στον Θεό. Ο Θεός μας αγαπά και μας προστατεύει συνεχώς. Το γεγονός ότι οι άνθρωποι, δεν πιστεύουν στον Θεό, νιώθουν ότι δεν Τον χρειάζονται, Τον απαξιώνουν, Τον αμφισβητούν...μας έχει οδηγήσει σε αυτά που ανέφερες, στην θλίψη, την αδικία, τον σκοτωμό των αθώων παιδιών.

Συχνά ζούμε σαν να μην Τον έχουμε ανάγκη ή σαν να τα καταφέρνουμε καλύτερα χωρίς Αυτόν. Η Αγία Γραφή μας λέει ότι “Όλοι εμείς πλανιόμασταν σαν πρόβατα. Είχε πάρει καθένας μας το δικό του δρόμο.”

Το αποτέλεσμα; Η αμαρτία μας έχει αποξενώσει από το Θεό και αυτό επηρεάζει την παρούσα ζωή αλλά όχι μόνο. Η τιμωρία για τις αμαρτίες μας είναι ο θάνατος , δηλαδή ο αιώνιος αποχωρισμός από το Θεό. Ωστόσο ο Θεός έχει προμηθεύσει ένα τρόπο να λάβουμε τη συγχώρηση των αμαρτιών μας και να μπορέσουμε να Τον γνωρίσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top