Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Road Runner

Νεοφερμένος

Ο Road Runner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
...ουτε διαβατηριο ζηταω ουτε ταυτοτητα οταν γνωριζω εναν ανθρωπο κ ουτε κ με ενδιαφερει..

κ δεν το λεω θεωριτικα, εχω κανει ερωτικη σχεση
1) εγω 21 εκεινη 45, Αγγλιδα τουριστρια, διαρκεια ενα καλοκαιρι, αριστη εμπειρια κ αναμνηση.
2) εγω 25 εκεινη 46, διάρκεια σχεδόν 2 χρόνια, επίσης όλα καλά.
3) εγω 35 εκεινη 20 .....
Με τη γυναίκα που διάλεξα για σύζυγο είχαμε 3 χρόνια διαφορά εκείνη μεγαλύτερη, μάλλον ηταν η χειρότερη σχέση που έκανα τελικά αν αναλογιστώ όλο το παρελθόν κ τις συνέπειες...
Τέλος να αναφέρω οτι απο το στενό οικογενειακό περιβάλλον έχω παράδειγμα γαμου με μεγάλη διαφορά (ανδρας 85 σήμερα, γυναικα 65).

Τις διαφορές μέχρι 5 χρόνια δεν τις θεωρώ κάν διαφορά ηλικίας, εκτός αν είναι πχ όπως αναφέρει ένα ποστ πολύ σωστά παραπάνω, ο ένας...15 κ ο άλλος..20!..

Θεωρώ οτι σε μια σχέση, η ηλικία είναι ο πιό ασήμαντος παράγοντας που παίζει ρόλο για το κατα πόσο θα τα βρίσκει το ζευγάρι μεταξύ του...ενώ σημαντικότεροι ειναι ο χαρακτήρας, οι εγωισμοί, τα στερεότυπα, ο τρόπος που έχει μεγαλώσει ο καθένας κ τα πιστεύω που έχει διαμορφώσει αναλόγως αν έζησε σε μεγάλη πόλη, επαρχία, χωριό κλπ..

και κραταω αυτο που αναφερει άλλο ποστ παραπανω πολύ εύστοχα οτι τα περισσοτερα "ναυαγια" στις σχεσεις γινονται σε εκεινες που το ζευγαρι ειναι περιπου στην ιδια ηλικια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
χμ. νομίζω δεν υπάρχει μια απάντηση που τους καλύπτει όλους καθώς ο καθένας έχει μια διαφορετική εικόνα για το άλλο του μισό. Προσωπικά πιστεύω πως το πολύ μέχρι 5 χρόνια διαφοράς είναι καλά. Παίζει όμως μεγάλη σημασία και για τι ηλικίες μιλάμε. Αν στα 15 του κάποιος/α κάνει σχέση με έναν/μία 20άρη/α το χάσμα είναι πολύ μεγαλύτερο από την σχέση κάποιων με ηλικίες 35 και 40.

Σίγουρα πάντως δεν θα απέρριπτα κάποιον μόνο και μόνο εξαιτίας της ηλικίας του, αν έβλεπα πως υπάρχουν κοινά σημεία και γενικότερα προοπτική για μια υγιή σχέση.

Επίσης, δεν με ενοχλεί καθόλου να βλέπω ζευγάρια με μεγάλη διαφορά ηλικίας και ούτε θα τους έκρινα για αυτή τους την απόφαση. Ο καθένας έχει δικαίωμα στον έρωτα και στην αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Χμμ όλα είναι σχετικά.Όσο μεγαλώνεις η σημασία της διαφοράς ηλικίας μειώνεται.Αυτό όμως σημαίνει πως όταν είσαι μικρός/μικρή δεν πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά ηλικίας.Ας πουμε στα 15-16 ας υπάρχει διαφορά 3-4 χρόνια.Στα 20-21 ας υπάρχει διαφορά και 7-8 κοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ένα έχω να πω: ποτέ δεν θα τα έφτιαχνα με έναν άντρα για τα χρήματά του. Πρόσφατα μου έδειξε ενδιαφέρον ένας τυπάς με πολύ καλό οικονομικό και δουλειά πρωτοκλασάτη, αλλά εγώ έκανα την καρδιά μου πέτρα. Προτίμησα να είμαι με την ψυχή όρθια και περήφανη, παρά να στεγνώνω την ψυχή μου, για να είμαι μαζί με έναν άντρα κατά πολύ ανώτερό μου οικονομικά. Πιέστηκα πολύ, για να αρνηθώ την πρότασή του, αλλά έχω το κεφάλι ψηλά.

Προτιμώ ένα λαικό παιδί, με αλέγκρο χαρακτήρα. Όσο για την ηλικία έχω να πω το εξής: Οι μεγαλύτεροι άντρες μπορεί να έχουν τρυφερότητα απέναντι στη συντρόφισσά τους (συγνώμη για το αδόκιμο, είμαι φεμινίστρια :P), αλλά ενίοτε συμπεριφέρονται με πατερναλιστικό τρόπο (λ.χ. ρε χαζούλι, κόρη μου θα μπορούσες να είσαι..... τι ξέρεις εσύ....) Αυτό είναι το αρνητικό στοιχείο της σχέσης με μεγαλύτερο: νομίζει ότι τα ξέρει όλα.:eek: Επιμένω βέβαια στην προτίμηση μου στους μεγαλύτερους άντρες, επειδή δεν έχω εμπειρία από σχέση με νεότερο ή συνομήλικο και δεν ξέρω πώς πρέπει να ανταποκριθώ.

Αρνηθηκες επειδη δεν τον ηθελες ή επειδη ενιωθες μειονεκτικα που αυτος ειχε καλυτερη οικονομικη κατασταση? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αρνηθηκες επειδη δεν τον ηθελες ή επειδη ενιωθες μειονεκτικα που αυτος ειχε καλυτερη οικονομικη κατασταση? :confused:
Αρνήθηκα διότι έχω αξιοπρέπεια. Θα μου έβαζε τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι και θα με αποκαλούσαν και πουτάνα οι φίλες μου, αν τα έφτιαχνα με πλούσιο. Σε τελική ανάλυση είμαι ολιγαρκής άνθρωπος. Δεν με κάνουν ευτυχισμένη τα πολλά χρήματα, αλλά η ανθρώπινη επικοινωνία με τον άλλο. Στενοχωρήθηκα:( λίγο την πρώτη εβδομάδα, επειδή αρνήθηκα την πρότασή του, αλλά τώρα είμαι με το κεφάλι ψηλά και την ψυχή στης εξώσφαιρας τα ύψη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αρνήθηκα διότι έχω αξιοπρέπεια. Θα μου έβαζε τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι και θα με αποκαλούσαν και πουτάνα οι φίλες μου, αν τα έφτιαχνα με πλούσιο. Σε τελική ανάλυση είμαι ολιγαρκής άνθρωπος. Δεν με κάνουν ευτυχισμένη τα πολλά χρήματα, αλλά η ανθρώπινη επικοινωνία με τον άλλο. Στενοχωρήθηκα:( λίγο την πρώτη εβδομάδα, επειδή αρνήθηκα την πρότασή του, αλλά τώρα είμαι με το κεφάλι ψηλά και την ψυχή στης εξώσφαιρας τα ύψη:P

Ναι αλλα... τον ηθελες? Αν σου αρεσε, γιατι τον απερριψες εχοντας κατα νου τι θα πουν οι γυρω σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ναι αλλα... τον ηθελες? Αν σου αρεσε, γιατι τον απερριψες εχοντας κατα νου τι θα πουν οι γυρω σου?
Nαι, δεν έχεις άδικο, δεν είναι μόνο οι φίλες. Τον ήθελα, να πω τη μαύρη αλήθεια, αλλά τι γίνεται; Ένας άνθρωπος με πολλά χρήματα και πολύ υψηλή κοινωνική θέση, σαφώς και θα είχε μεγαλύτερη δύναμη από εμένα σε μια σχέση και θα με ισοπέδωνε. Έτσι, δεν βγήκα μαζί του ούτε μια φορά αναγνωριστικά. Είπα ευθύτατα το όχι. Βλέπω τι περνάει και μια φίλη μου που τα έχει μ' έναν ζάμπλουτο καρδιοχειρουργό. Μέσα σε έξι μήνες έγινε το πετσί και το κόκκαλο και δείχνει 10 χρόνια μεγαλύτερη. Δεν θα ήθελα να βιώσω την κακή της εμπειρία. Να στύβω την ψυχή μου για τα πλούτη; Με τίποτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Nαι, δεν έχεις άδικο, δεν είναι μόνο οι φίλες. Τον ήθελα, να πω τη μαύρη αλήθεια, αλλά τι γίνεται; Ένας άνθρωπος με πολλά χρήματα και πολύ υψηλή κοινωνική θέση, σαφώς και θα είχε μεγαλύτερη δύναμη από εμένα σε μια σχέση και θα με ισοπέδωνε. Έτσι, δεν βγήκα μαζί του ούτε μια φορά αναγνωριστικά. Είπα ευθύτατα το όχι. Βλέπω τι περνάει και μια φίλη μου που τα έχει μ' έναν ζάμπλουτο καρδιοχειρουργό. Μέσα σε έξι μήνες έγινε το πετσί και το κόκκαλο και δείχνει 10 χρόνια μεγαλύτερη. Δεν θα ήθελα να βιώσω την κακή της εμπειρία. Να στύβω την ψυχή μου για τα πλούτη; Με τίποτα....

Ειμαι μικρη για να κρινω αλλα θα μπορουσες να του ειχες δωσει μια ευκαιρια να γνωριστειτε και υστερα να εβλεπες αν μπορουσες να συνεχισεις μαζι του ή οχι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Nαι, δεν έχεις άδικο, δεν είναι μόνο οι φίλες. Τον ήθελα, να πω τη μαύρη αλήθεια, αλλά τι γίνεται; Ένας άνθρωπος με πολλά χρήματα και πολύ υψηλή κοινωνική θέση, σαφώς και θα είχε μεγαλύτερη δύναμη από εμένα σε μια σχέση και θα με ισοπέδωνε. Έτσι, δεν βγήκα μαζί του ούτε μια φορά αναγνωριστικά. Είπα ευθύτατα το όχι. Βλέπω τι περνάει και μια φίλη μου που τα έχει μ' έναν ζάμπλουτο καρδιοχειρουργό. Μέσα σε έξι μήνες έγινε το πετσί και το κόκκαλο και δείχνει 10 χρόνια μεγαλύτερη. Δεν θα ήθελα να βιώσω την κακή της εμπειρία. Να στύβω την ψυχή μου για τα πλούτη; Με τίποτα....
Μα δεν θα το έκανες για τα λεφτά... Αν πραγματικά σου άρεσε,θα μπορούσες να του δώσεις μια ευκαιρία και να δεις πώς θα εξελιχθεί το πράγμα. Γιατί σε ενδιαφέρει τι θα λένε οι άλλοι,από τη στιγμή που εσύ ξέρεις ποια είναι η αλήθεια; Ποτέ δεν θα μπορέσω να το καταλάβω αυτό,γιατί να αφήνουμε τον κόσμο να μας επηρεάζει. Μπορεί να εξελισσόταν σε κάτι όμορφο αυτή η σχέση. Και εγώ μικρή είμαι βέβαια και δεν έχω την εμπειρία σου, αλλά εγω αν είχα αισθήματα για αυτόν τον άνθρωπο, δεν θα σκεφτόμουν στιγμή τι θα έλεγαν οι άλλοι και θα δοκίμαζα. Και αν καταλάβαινα ότι αυτή η σχέση με έκανε να νιώθω μειονεκτικά,θα το τελειωνα εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunflower_

Νεοφερμένος

Η sunflower_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι υπέρ της διαφοράς ηλικίας
Δε σας κρύβω όμως ότι νιώθω λίγο περίεργα που μου αρέσουν μόνο μεγαλύτεροι..Το περιβάλλον μου, δηλαδή οι φίλες και οι φίλοι μου δε με υποστηρίζουν ιδιαίτερα σε αυτό το κομμάτι..
Είμαι 20 σχεδόν 21, η μεγαλύτερη διαφορά που είχα σε σχέση ήταν πέρυσι που ήμουν με κάποιον 10 χρόνια μεγαλύτερο, αλλά μου αρέσουν και αρκετά μεγαλύτεροι άντρες δηλαδή 35-40 χρονών
Δεν είναι ότι το επιδιώκω και το έχω ως κριτήριο αλλά τυχαίνει όσοι μου αρέσουν να είναι κατά πολύ μεγαλύτεροι μου και δυστυχώς κανείς δε μπορεί να με καταλάβει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fey5

Νεοφερμένος

Η fey5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
να ρωτήσω να μου πείτε τη γνώμη σας..
εγώ είμαι 25 και ο φίλος μου 20. περνάμε ωραία και γενικότερα υπάρχει επικοινωνία.
όμως με προβληματίζει το γεγονός ότι εγώ τώρα ψάχνω για δουλεία ενώ αυτός δεν έχει τελειώσει τις σπουδές του.
επίσης αρκετές φορές βλέπω ότι γνωρίζω περισσότερα πράγματα απ αυτόν, πράγμα μου με κάνει να νοιώθω κάπως αμήχανα και όχι μονό...τι να κάνω? να συνεχίσω χωρίς να σκέφτομαι τέτοιες παραμέτρους η να κάνω κάτι γι αυτό?
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
να ρωτήσω να μου πείτε τη γνώμη σας..
εγώ είμαι 25 και ο φίλος μου 20. περνάμε ωραία και γενικότερα υπάρχει επικοινωνία.
όμως με προβληματίζει το γεγονός ότι εγώ τώρα ψάχνω για δουλεία ενώ αυτός δεν έχει τελειώσει τις σπουδές του.
επίσης αρκετές φορές βλέπω ότι γνωρίζω περισσότερα πράγματα απ αυτόν, πράγμα μου με κάνει να νοιώθω κάπως αμήχανα και όχι μονό...τι να κάνω? να συνεχίσω χωρίς να σκέφτομαι τέτοιες παραμέτρους η να κάνω κάτι γι αυτό?
:(
1) Να μη γράφεις με κεφαλαία. (Στο internet τα κεφαλαία σημαίνουν ότι φωνάζεις).
2) Μην το σκέφτεσαι. Όσο ψειρίζεις την κατάσταση, τόσο χειρότερη θα την κάνεις.
3) Αν η σχέση σου σε γεμίζει, άσε την να κρατήσει όσο κρατήσει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
έβαλε και κατάλλη photo από κάτω να νιώσει καλύτερα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Έλα ρε Δία, τι της λες της κοπέλας με αυτή τη φωτό; :P Ελπίζω ότι τρολλάρεις!
Fey οι διαφορές τύπου 5ετίας δεν είναι μεγάλες. Είστε σχεδόν συνομήλικοι. Ας μην είμαστε τόσο συντηρητικοί πια. Το κακό στην περίπτωσή σου είναι ότι είστε σε άλλη φάση ζωής. Αυτός σπουδάζει και είναι πιο χαλαρός κι εσύ θες να δουλέψεις. Εκεί υπάρχει το χάσμα που πιστεύω πως δεν θα υπήρχε αν ήταν 25 και ήσουν 30. Θα συμφωνήσω με το 3 του Δία. Αν περνάς καλά απόβαλε τις κακές σκέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πιστεύω ότι οι άνθρωποι είμαστε υπάρξεις πολύ πιο σύνθετες από απλά νούμερα. Και πως, στην τελική, το πόσο νούμερο είναι ο καθένας μας δεν το αποκαλύπτει πρωτίστως η ηλικία του.

Από εκεί και πέρα, η ηλικία είναι και αυτό ένα χαρακτηριστικό που παίζει τον ρόλο του. Όχι πρωταρχικό κατά την γνώμη μου. Αλλά επηρεάζει και αυτό, μαζί με όλα τα υπόλοιπα, το ποιοι τελικά είμαστε. Δεν αναφέρομαι μόνο στην εξωτερική εμφάνιση, αλλά κυριότερα στα βιώματα, στις αντιλήψεις, στα πιστεύω, στους στόχους, στα όνειρα.

Δεν πιστεύω σε κανόνες της μορφής, μέχρι δέκα χρόνια ο άντρας περισσότερα από την γυναίκα, συνήθως αυτοί οι κανόνες αποτελούν την προσπάθεια μας να εντάξουμε σε γενικά πλαίσια τους ανθρώπους που μας περιβάλουν, διαμέσου των επιτυχημένων ή αποτυχημένων παραδειγμάτων του περίγυρου μας. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και καθορίζεται από τους συγκεκριμένους κάθε φορά συμμετέχοντες. Αν, για παράδειγμα, ο τριανταπεντάρης περιπτεράς Σταμάτης και η εικοσάρα φοιτήτρια Ελπίδα είναι φτιαγμένοι ο ένας για την άλλη, έχουν επιλέξει να ζήσουν μαζί ενώ, υποθετικά, οι στατιστικές είναι εναντίον τους, ποιοι είμαστε εμείς που θα αντιταχθούμε στην προοπτική μιας πιθανής ευτυχισμένης σχέσης επειδή τυγχάνει να ανήκουν στην μειοψηφία;

Η δικιά μου οπτική είναι η ακόλουθη. Βλέπεις έναν άνθρωπο, σου κινεί το ενδιαφέρον, τον γνωρίζεις, τον συναναστρέφεσαι και ας υποθέσουμε ότι δεν μαθαίνεις την ηλικία του. Αν αισθάνεσαι ότι είσαι με τον πατέρα/την μητέρα/τον γιο/την κόρη σου, προφανώς κάποιο ρόλο θα τον έχει παίξει και η ηλικία. Αν όμως νιώσεις, αποφασίσεις ότι με τον άνθρωπο αυτόν θέλεις να είστε μαζί, αυτό δεν βρίσκω λογικό να αλλάξει όταν π.χ διαβάσεις την ημερομηνία γέννησης του σε μια ταυτότητα.

Η ζωή είναι μικρή, κοιτάξτε να την ζήσετε με τα δικά σας πιστεύω, οπτική, φιλοδοξίες όχι με "αλάνθαστους ισχύοντες κανόνες" της κοινωνίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αν και συνεχίζουν να μου αρέσουν οι μεγαλύτεροι, οφείλω να πω -από προσωπική κακή εμπειρία- ότι η μεγάλη ηλικιακή απόσταση του τύπου 20+, κατά κανόνα έχει αρνητικά αποτελέσματα. Με έναν άνδρα 10 περίπου χρόνια μεγαλύτερό μου θεωρώ ότι θα ένιωθα πολύ καλά. Είναι μια λογική ηλικιακή διαφορά. Αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό. Ο/η καθένας/μία κάνει τις επιλογές του/της κι αυτό είναι απολύτως σεβαστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saboter

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
άμα ο ένας γουστάρει τον άλλον δεν υπάρχει κάποιο θέμα αλλα ντάξει μην ξεφεύγει και παρα πολύ η διαφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Πριν λίγους μήνες, μια κοπέλα της παρέας (γύρω στα 20) μας είπε ότι θα έφερνε στη βραδινή έξοδο το καινούργιο της "αγόρι". Μας προειδοποίησε ότι είναι κάπως "μεγάλος", αλλά δεν μας διευκρίνισε το πόσο. Τελικά ο τύπος ήταν 50+ και στην παρέα πάθαμε ένα μικρό σοκ, καθώς αισθανόμασταν ότι είχαμε μαζί μας τον ...πατέρα μας. Το ζευγαράκι μας σαν περιστεράκια ήταν όλο το βράδυ αγκαλίτσες και φιλάκια. Στα (αναπόφευκτα) κουτσομπολιά που κάναμε μετά οι υπόλοιποι, καταλήξαμε ότι αφού αυτοί "τα βρίσκουν" εμάς δε μας νοιάζει. Άλλωστε, η κοπέλα είχε δηλώσει ότι τον αγαπά, αισθάνεται θαυμάσια και νοιώθει μαζί του ασφάλεια. Πρόσφατα μάθαμε ότι χωρίσανε. Η ίδια είπε ότι τελικά ήταν λάθος της και δεν ταιριάζανε, αλλά από άλλη "πηγή" μάθαμε ότι τον χώρισε αυτή γιατί τον "έπιασε" να την απατά. (Έλεος; )

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Πριν λίγους μήνες, μια κοπέλα της παρέας (γύρω στα 20) μας είπε ότι θα έφερνε στη βραδινή έξοδο το καινούργιο της "αγόρι". Μας προειδοποίησε ότι είναι κάπως "μεγάλος", αλλά δεν μας διευκρίνισε το πόσο. Τελικά ο τύπος ήταν 50+ και στην παρέα πάθαμε ένα μικρό σοκ, καθώς αισθανόμασταν ότι είχαμε μαζί μας τον ...πατέρα μας. Το ζευγαράκι μας σαν περιστεράκια ήταν όλο το βράδυ αγκαλίτσες και φιλάκια. Στα (αναπόφευκτα) κουτσομπολιά που κάναμε μετά οι υπόλοιποι, καταλήξαμε ότι αφού αυτοί "τα βρίσκουν" εμάς δε μας νοιάζει. Άλλωστε, η κοπέλα είχε δηλώσει ότι τον αγαπά, αισθάνεται θαυμάσια και νοιώθει μαζί του ασφάλεια. Πρόσφατα μάθαμε ότι χωρίσανε. Η ίδια είπε ότι τελικά ήταν λάθος της και δεν ταιριάζανε, αλλά από άλλη "πηγή" μάθαμε ότι τον χώρισε αυτή γιατί τον "έπιασε" να την απατά. (Έλεος; )


Μάλλον θα είναι πλούσιος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πριν λίγους μήνες, μια κοπέλα της παρέας (γύρω στα 20) μας είπε ότι θα έφερνε στη βραδινή έξοδο το καινούργιο της "αγόρι". Μας προειδοποίησε ότι είναι κάπως "μεγάλος", αλλά δεν μας διευκρίνισε το πόσο. Τελικά ο τύπος ήταν 50+ ... Άλλωστε, η κοπέλα είχε δηλώσει ότι τον αγαπά, αισθάνεται θαυμάσια και νοιώθει μαζί του ασφάλεια. ]


Ε, 30 χρόνια διαφοράς είναι πολλά. Έχεις κάθε δίκιο να εκπλήσσεσαι. Ωστόσο, έχω να πω ότι η σχέση με έναν αρκετά μεγαλύτερο προσφέρει μια αίσθηση ασφάλειας. Το εν λόγω αίσθημα βέβαια που νιώθει η γυναίκα, το εκμεταλλεύεται αδρά ο υπερήλικας άνδρας και περνάει στον πατερναλισμό. Άσε που υπάρχει και το θέμα της ζήλιας, το οποίο τον κάνει να γίνεται κτητικός με την κατά πολλά χρόνια νεότερη σύντροφό του. Ο κάθε άνθρωπος βέβαια ικανοποιεί με τις επιλογές του δικές του ανάγκες και καλύπτει ορισμένες ανασφάλειες του (λ.χ. φόβος σύναψης σχέσης με έναν νεότερο άνδρα κ.ά.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top