Υποκριτές, Μυθομανείς και Ψεύτες

Υποκριτές, μυθομανείς και ψεύτες. Τους διαχωρίζετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 28)
  • Ναι

    Ψήφοι: 23 82.1%
  • Όχι, είναι εκφράσεις του ίδιου βασικου χαρακτήρα

    Ψήφοι: 5 17.9%

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δηλαδή ο υποκριτής είναι παθολογικός, όσο και ο μυθομανής ενώ ο ψεύτης είναι συνειδητός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Δηλαδή ο υποκριτής είναι παθολογικός, όσο και ο μυθομανής ενώ ο ψεύτης είναι συνειδητός;
Ο υποκριτής είναι συνειδητός, ο μυθομανής παθολογικός και ο ψεύτης μπορεί να λέει ψέματα από ανάγκη, επειδή δεν μπορεί να επιβιώσει αλλιώς (συνειδητός) ή επειδή έτσι τον βολεύει/έτσι έχει μάθει (παθολογικός).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Και η επιλογή, η βασικη επιλογή; Της χρήσης του λόγου για την εξαπάτηση;

Το στόμα δια μέσου του λόγου, μιλαει για αγάπη,μεταδίδει σημαντικές πληροφορίες, διαδίδει την αλήθεια. Μπορει, εννοώ, να κάνει ΚΑΙ αυτό. Κι έτσι προκύπτουν λύσεις, αρμονία και ευτυχία. Ένας λόγος, μια πληροφορία, μια κουβέντα ειναι στις περισσότερες φορες η αρχή μιας διαδικασίας πράξεων. Η βασικη επιλογή των μυθομανών ψευτών και υποκριτών, είναι τυχαία κοινή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Και η επιλογή, η βασικη επιλογή; Της χρήσης του λόγου για την εξαπάτηση;

Το στόμα δια μέσου του λόγου, μιλαει για αγάπη,μεταδίδει σημαντικές πληροφορίες, διαδίδει την αλήθεια. Μπορει, εννοώ, να κάνει ΚΑΙ αυτό. Κι έτσι προκύπτουν λύσεις, αρμονία και ευτυχία. Ένας λόγος, μια πληροφορία, μια κουβέντα ειναι στις περισσότερες φορες η αρχή μιας διαδικασίας πράξεων. Η βασικη επιλογή των μυθομανών ψευτών και υποκριτών, είναι τυχαία κοινή;
Ναι, αλλά ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να το κάνουν αυτό, θέλουν να λένε ψέματα και να εξαπατούν τον κόσμο γιατί αυτό τους συμφέρει και έχουν μάθει να κάνουν, ή αυτό αναγκάζονται να κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ναι, αλλά ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να το κάνουν αυτό, θέλουν να λένε ψέματα και να εξαπατούν τον κόσμο γιατί αυτό τους συμφέρει και έχουν μάθει να κάνουν, ή αυτό αναγκάζονται να κάνουν.

Ναι, βέβαια... Το θέμα είναι, αφού συμφέρει τόσο, γιατί να μήν το κάνω κι εγώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ναι, βέβαια... Το θέμα είναι, αφού συμφέρει τόσο, γιατί να μήν το κάνω κι εγώ;
Γιατί εσύ έχεις και ένα σύνολο ηθικών αρχών και αυτές σου λένε απεχθάνεσαι το ψέμα και την απατεωνιά. Αυτή είναι η διαφορά σου (μας) από αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εδώ προκύπτει όμως συγκρουση εννοιών. Αν δηλαδή "καλό" είναι να προκόβεις και "κακό" να είσαι φτωχός, και με τα ψέματα την υποκρισία και την εξαπάτηση προκόβεις ευκολότερα, γρηγορότερα και περισσότερο, τότε δημιουργείται ζητημα, τι είναι καλό και τί κακό τελικά. Το οποιο δεν θα αντανακλα και στην ηθική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Εδώ προκύπτει όμως συγκρουση εννοιών. Αν δηλαδή "καλό" είναι να προκόβεις και "κακό" να είσαι φτωχός, και με τα ψέματα την υποκρισία και την εξαπάτηση προκόβεις ευκολότερα, γρηγορότερα και περισσότερο, τότε δημιουργείται ζητημα, τι είναι καλό και τί κακό τελικά. Το οποιο δεν θα αντανακλα και στην ηθική;
Δεν είναι ο κανόνας να προκόβεις με το ψέμα, την υποκρισία και την εξαπάτηση. Είναι επιλογή του καθενός το με ποιόν τρόπο και με ποιές ενέργεις θα προκόψει. Και οι επιλογές μας εξαρτώνται και από το σύστημα ηθικών αξιών που κάθε άνθρωπος έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν είναι ο κανόνας να προκόβεις με το ψέμα, την υποκρισία και την εξαπάτηση.

Δεν είναι; Ούτε ότι έτσι προκόβεις γρηγορότερα, ευκολότερα και περισσότερο; Δεν το έχεις δεί ή ακούσει ποτέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Δεν είναι; Ούτε ότι έτσι προκόβεις γρηγορότερα, ευκολότερα και περισσότερο; Δεν το έχεις δεί ή ακούσει ποτέ;
Οκ, έστω ότι είναι ο κανόνας. Αν θέλεις να προκόψεις έτσι, κάνε το. Αλλά όσες αδικίες κάνεις για να προκόψεις έτσι θα τις βρεις μπροστά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Δεν είναι; Ούτε ότι έτσι προκόβεις γρηγορότερα, ευκολότερα και περισσότερο; Δεν το έχεις δεί ή ακούσει ποτέ;

Το έχω ακούσει να συμβαίνει και το έχω δει και από κοντά...Δε σημαίνει όμως αυτό ότι θα πρέπει όλοι να βασιστούμε στο ψέμα για να μπορέσουμε να προκόψουμε...Το ψέμα τις περισσότερες φορές χρειάζεται και ένα μέτρο...Αν βγω, λοιπόν, εγώ και αρχίσω να ψεύδομαι προκειμένου να πάρω μία θέση στη δουλειά μου αργά ή γρήγορα θα γίνω αντιληπτός από το αφεντικό μου και οι συνέπειες είναι προφανείς...Είτε σε μικρό είτε σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα το ψέμα το καταλαβαίνει ο άλλος και δεν το εκτιμάει καθόλου (και καλά κάνει δηλαδή)...
Θέλω να σου πω δηλαδή ότι μπορείς πολύ εύκολα να χρησιμοποιήσεις το ψέμα για να πετύχεις το σκοπό σου αλλά όταν το ψέμα σου αυτό ανακαλυφθεί θα πρέπει να υποστείς και τις συνέπειες με μεγαλύτερη από όλες την πτώση σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αν βγω, λοιπόν, εγώ και αρχίσω να ψεύδομαι προκειμένου να πάρω μία θέση στη δουλειά μου αργά ή γρήγορα θα γίνω αντιληπτός από το αφεντικό μου και οι συνέπειες είναι προφανείς...

Δεν αντιλεγω, θα σε αντιληφθεί. Αν όμως ακριβώς γι'αυτό σε ανταμοίψει με υψηλότερη θέση; Επειδή θα είσαι φιλόδοξος και αδίστακτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν αντιλεγω, θα σε αντιληφθεί. Αν όμως ακριβώς γι'αυτό σε ανταμοίψει με υψηλότερη θέση; Επειδή θα είσαι φιλόδοξος και αδίστακτος;

Το παραπάνω παράδειγμα είναι τελείως άκυρο.Αυτά συμβαίνουν μόνο στις αμερικάνικες γιαπηδοταινίες.Κανένας δεν ανταμοιβεί έναν αδίστακτο υφιστάμενο όχι για την ηθική δικαίωση των άλλων αλλά κυρίως απο φόβο μην αρχίσει να επωφθαλμιά και την δική του θέση.
Πιο πιθανό παράδειγμα πλιζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Με ειχαν προσλαβει σε μια απο τις μεγαλύτες εταιρίες στο χώρο της. Το αρχικο ιντερβιου μου το ειχε κλείσει ο πρόεδρος της εταιρίας που τυγχανε να με γνωρίζει απο παιδι. Δεν έπαιξε κανένα ρόλο, ξεκίνσα απο τον πατο. Ομως ήμουν καλός και σε ένα χρόνο ήμουν καλύτερος απο όλους τους πωλητές. Θα άνοιγε ενα υποκατάστημα, σε άλλη πόλη, και ο διευθύνων σύμβουλος μαγείρευε μια κομπίνα εκεί. Δεν ξέρω τί ήταν. Το κατάλαβα ύστερα που είχα αποδεχτεί τη θέση, κι ύστερα που είχα ετοιμαστεί για μετακόμιση. Λιγο πρίν φυγω λοιπόν ο διευθύνων μου σκάει : "αν πετύχει αυτό, γαμα τον τον πρόεδρο"

Εγώ όμως δεν ειπα επίσης γαμα τον τον πρόεδρο γιατι ήμουν ευγνόμων στον πρόεδρο. Υστερα μου πήγαν όλα κατα διαόλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Δεν αντιλεγω, θα σε αντιληφθεί. Αν όμως ακριβώς γι'αυτό σε ανταμοίψει με υψηλότερη θέση; Επειδή θα είσαι φιλόδοξος και αδίστακτος;

Για να δούμε...Πες ότι δέχομαι εγώ τη θέση αυτή...Για το πτυχίο δεν μπορείς να πεις και πολλά ψέματα γιατί πρέπει να το παρουσιάσεις...Για τις γνώσεις σου όμως μπορείς να πεις ένα κάρο ψέματα...Εάν όμως ξαφνικά ο/η προϊστάμεν - ος/η καταλάβει ότι εγώ δε γνωρίζω και πολλά πράγματα από δημιουργία ιστοσελίδων ας πούμε δε νομίζω να του αρέσει...Γιατί να γελοιοποιηθώ μπροστά του και μπροστά και στους υπόλοιπους συναδέλφους μου...;;;
Έστω σου λέω εγώ ότι είμαι αδίστακτος και κλέβω την ιδέα κάποιου για κάποιο project και την παρουσιάζω ως δική μου...Η ιδέα αρέσει και γίνομαι εγώ διευθυντής σε κάποιον τομέα της εταιρείας...Εφόσον είμαι αδίστακτος δε με πολυνοιάζει που έκλεψα τη θέση κάποιου άλλου διότι ουσιαστικά η θέση θα πήγαινε στο άτομο που σκέφτηκε την ιδέα...Το αφεντικό μου τώρα όμως προσδοκά από μένα, αν όχι παρόμοια, περισσότερα πράγματα...Πρέπει δηλαδή να ξεπεράσω τις δυνατότητές μου για να μπορέσω να διατηρηθώ στη θέση αυτή...Θα τις ξεπεράσω;;;Δε λέω τις δυνάμεις μου...Λέω τις δυνατότητές μου...Και εκτός αυτού θα έχω σε βάρος μου μία αδικία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Βεντέτα δεν νομίζω ότι το βλέπέις σωστά. Οι διοικητικοι επιλεγουν ποιους θα χρησιμοποιήσουν, δεν ειναι αυτοι που έχουν τις ιδέες ή κάνουν τη δουλειά.
Στο παράδειγμα σου λοιπόν, αυτός που έκλεψε την ιδέα, θα κλέψει κι άλλες, αυτήν την ικανότητα την έχει, και θα τις φέρει στην εταιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Βεντέτα δεν νομίζω ότι το βλέπέις σωστά. Οι διοικητικοι επιλεγουν ποιους θα χρησιμοποιήσουν, δεν ειναι αυτοι που έχουν τις ιδέες ή κάνουν τη δουλειά.
Στο παράδειγμα σου λοιπόν, αυτός που έκλεψε την ιδέα, θα κλέψει κι άλλες, αυτήν την ικανότητα την έχει, και θα τις φέρει στην εταιρία.

Όχι όχι δε μίλησα για διοικητικά άτομα...Μιλάω για απλούς υπαλλήλους μιας και από εκεί ξεκινάς πάντα για να ανέβεις...

Δεν μπορείς μια ζωή να κλέβεις ιδέες...Μπορείς;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Όχι όχι δε μίλησα για διοικητικά άτομα...Μιλάω για απλούς υπαλλήλους μιας και από εκεί ξεκινάς πάντα για να ανέβεις...

Δεν μπορείς μια ζωή να κλέβεις ιδέες...Μπορείς;;;

Κατ'αρχήν κλεβει μια ιδέα και με βάση αυτήν ανεβαίνεις στην εκτίμηση τν ανωτέρων σου. τους δειχνεις δηλαδη ότι μπορείς να κλεψεις. Στην συνέχεια δεν εισαι πλεον υπάλληλος.

Για το δεύτερο που λες, τι να σου πώ; Έπεσα απο διαφημιση του Google σε ενα σαιτ τις προάλλες. Η διαφήμιση έγραφε "Σας εξαπάτησαν; Πείτε το να το μάθουν όλοι" ή κάτι τέτοιο. Έκανα κλικ και έμεινα με ανοικτό το στόμα. Αν θές πήγαινε να το δείς εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Κατ'αρχήν κλεβει μια ιδέα και με βάση αυτήν ανεβαίνεις στην εκτίμηση τν ανωτέρων σου. τους δειχνεις δηλαδη ότι μπορείς να κλεψεις. Στην συνέχεια δεν εισαι πλεον υπάλληλος.

Για το δεύτερο που λες, τι να σου πώ; Έπεσα απο διαφημιση του Google σε ενα σαιτ τις προάλλες. Η διαφήμιση έγραφε "Σας εξαπάτησαν; Πείτε το να το μάθουν όλοι" ή κάτι τέτοιο. Έκανα κλικ και έμεινα με ανοικτό το στόμα. Αν θές πήγαινε να το δείς εδώ

Α οκ τώρα κατάλαβα τι εννοείς...Αλλά και πάλι μετά δεν είσαι ένας υπάλληλος της εταιρείας σου αλλά ένας παρα-υπάλληλος (φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι θέλω να πω)...Πλέον η μόνη σου έννοια για να μπορέσεις να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις της εταιρείας σου είναι να ΚΛΕΨΕΙΣ...Θα μου πεις γιατί δεν υπάρχουνε τέτοιοι υπάλληλοι...Φυσικά και υπάρχουνε...Αλλά πλέον δεν βρίσκεσαι σε έναν τομέα που σχετίζεται με αυτό που θέλεις να κάνεις, με αυτό που έχεις σπουδάσει, με αυτό για το οποίο αρχικά σε προσέλαβαν και για το οποίο πήγες εκεί...Μπάινεις σε έναν μονόδρομο όπου κάνεις πάντοτε κάτι συγκεκριμένο...Κλέβεις και λες ψέματα εις επίγνωση των διευθυντών σου...Πως, λοιπόν, να σε εμπιστευθούν μετά και να σου αναθέσουνε κάτι διαφορετικό κάτι πιο μεγάλο;;;Δεν εξελίσσεσαι...Δε δοκιμάζεις καινούργια πράγματα...

Τώρα δεν ξέρω γιατί νομίζεις ότι με κάτι τέτοιο ανεβαίνεις στην εκτίμηση των διευθυντών σου και της εταιρείας σου...Δε νομίζω ότι με το ψέμα ανεβαίνεις...Πέφτεις στα μάτια τους και ίσως χρησιμοποιηθείς για κάποιον άλλο σκοπό...;)

Το λινκ πάντως που μου έδωσες είναι ανησυχητικό...:eek::eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πλέον η μόνη σου έννοια για να μπορέσεις να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις της εταιρείας σου είναι να ΚΛΕΨΕΙΣ...Αλλά πλέον δεν βρίσκεσαι σε έναν τομέα που σχετίζεται με αυτό που θέλεις να κάνεις, με αυτό που έχεις σπουδάσει, με αυτό για το οποίο αρχικά σε προσέλαβαν και για το οποίο πήγες εκεί...Μπάινεις σε έναν π μονόδρομο όπου κάνεις πάντοτε κάτι συγκεκριμένο...Κλέβεις και λες ψέματα εις επίγνωση των διευθυντών σου...Πως, λοιπόν, να σε εμπιστευθούν μετά και να σου αναθέσουνε κάτι διαφορετικό κάτι πιο μεγάλο;;;

Μιλάς σαν μηχανικός. Οτι θα πάρεις μια θέση, στο κτίσιμο μιας γέφυρας π.χ. υπευθυνος στατικής μελέτης, και φυσικά, άν είσαι μόνο κλέφτης η γέφυρα θα πεσει και μαζί της κι εσύ. Αν π.χ. κλεβεις σίδερα ή παίρνεις μιζες εις βάρος της εταιρίας σου. Ομως οι περισσότερες εταιρίες είναι εταιρίες πωλήσεων, και υπηρεσιών.

Τώρα δεν ξέρω γιατί νομίζεις ότι με κάτι τέτοιο ανεβαίνεις στην εκτίμηση των διευθυντών σου και της εταιρείας σου...Δε νομίζω ότι με το ψέμα ανεβαίνεις...Πέφτεις στα μάτια τους και ίσως χρησιμοποιηθείς για κάποιον άλλο σκοπό...;)
Στις εταιρίες πωλήσεων το ψέμα σου θα πουλήσει το προιόν, θα ανεβάσει την εταιρία, και εσύ θα ανέβεις σε εκτίμηση. Θα σου αναθέτουν κάτι ολοένα μεγαλύτερο όσο τα καταφέρνεις. Ενα ολοένα μεγαλύτερο ψέμα φυσικά.

Το λινκ πάντως που μου έδωσες είναι ανησυχητικό...:eek::eek::eek:
Γιατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top