Kινέζικα μαγαζιά και αν πρέπει να ψωνίζουμε..

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
η ελληνικη αγορα εχει κατακλειστει απο εκατονταδες κινεζικα μαγαζια με ρουχα-τσαντες-κοσμηματα-τα παντα παρα πολυ φθηνα( ε αφου ειναι ολα απο πετρελαιο-πολυς κοσμος εχει παθει αλλεργιες απο τα ρουχα τους ) και ολοι τρεχουν σαν τρελοι να ψωνισουν!!!και φυσικα ο διπλανος επαγγελματιας που πληρωνει ενοικιο,τεεβε,εφορια κτλ και οποτε γουσταρει περναει η σδοε και του ριχνει και ενα προστιμο(και μη μου πειτε οτι αν εισαι οκ δεν σε γραφουν-αμα θελουν αυτοι...), βλεπει το ταμειο του να αδειαζει...και στο τελος κλεινει..και αλλος ενας ελληνας φορολογουμενος πολιτης με δανεια(?) με οικογενεια(?) παιδια που σπουδαζουν ισως(?) καταστρεφεται. και ξεχασα να σας πω το πιο σημαντικο:λοιπον οι κινεζοι εχουν 5 χρονια φοροαπαλλαγη!!! ακομα καθε 3 μηνες πανε στην πρεσβεια τους και τους τα πληρωνουν ολα- ρευμα τηλεφωνα-ενοικια τα παντα!!!! γιαυτο και γεμισε ο τοπος με αυτα τα ελεινα μαγαζια.αφου δε τους κοστιζουν!και να πω οτι καταναλωνουν...αυτοι καλα καλα δε τρωνε ρε παιδια!ουτε ενα ευρω δε μας αφηνουν!δε λεω και αυτοι ανθρωποι ειναι και θελουν να ζησουν.αλλα οχι εις βαρος μας ρε παιδια!!!!ελεος!!! την επομενη φορα που θα πατε για ψωνια σκεφτειται σε ποιον θα πρεπει να αφησεται τα ευρω σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
και καλα ασε τα μαγαζια!
τι να πουμε για το λιμανι του πειραια και την Κοσκο?:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δε λες που υπαρχουν και τα κινεζικα και εχει τη δυνατοτητα να "ντυνεται" ο κοσμος?!
Που θελει καποιος να παρει ενα τζιν και κοστιζει το "μαρκα μου μ εκαψες" τλχ 80??!

Σιγα μη λυπηθω τους εμπορους...λυπαμαι μονο τους μισθωτους, διοτι ειναι οι μονοι που δε φοροδιαφευγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
η ελληνικη αγορα εχει κατακλειστει απο εκατονταδες κινεζικα μαγαζια με ρουχα-τσαντες-κοσμηματα-τα παντα παρα πολυ φθηνα( ε αφου ειναι ολα απο πετρελαιο-πολυς κοσμος εχει παθει αλλεργιες απο τα ρουχα τους ) και ολοι τρεχουν σαν τρελοι να ψωνισουν!!!και φυσικα ο διπλανος επαγγελματιας που πληρωνει ενοικιο,τεεβε,εφορια κτλ και οποτε γουσταρει περναει η σδοε και του ριχνει και ενα προστιμο(και μη μου πειτε οτι αν εισαι οκ δεν σε γραφουν-αμα θελουν αυτοι...), βλεπει το ταμειο του να αδειαζει...και στο τελος κλεινει..και αλλος ενας ελληνας φορολογουμενος πολιτης με δανεια(?) με οικογενεια(?) παιδια που σπουδαζουν ισως(?) καταστρεφεται. και ξεχασα να σας πω το πιο σημαντικο:λοιπον οι κινεζοι εχουν 5 χρονια φοροαπαλλαγη!!! ακομα καθε 3 μηνες πανε στην πρεσβεια τους και τους τα πληρωνουν ολα- ρευμα τηλεφωνα-ενοικια τα παντα!!!! γιαυτο και γεμισε ο τοπος με αυτα τα ελεινα μαγαζια.αφου δε τους κοστιζουν!και να πω οτι καταναλωνουν...αυτοι καλα καλα δε τρωνε ρε παιδια!ουτε ενα ευρω δε μας αφηνουν!δε λεω και αυτοι ανθρωποι ειναι και θελουν να ζησουν.αλλα οχι εις βαρος μας ρε παιδια!!!!ελεος!!! την επομενη φορα που θα πατε για ψωνια σκεφτειται σε ποιον θα πρεπει να αφησεται τα ευρω σας...

Καταρχάς αγαπητή chrisss, εαν έχεις την καλοσύνη, χρησιμοποίησε παραγράφους στο κείμενό σου για να διαβάζεται πιό άνετα, ειλικρινά θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.:)

Εν συνεχεία, ποιός είναι ο παλμός του θέματός σου; Δηλαδή, σε τι ακριβώς αναφέρεσαι και τι θέλεις να συζητήσουμε στο παρόν θέμα; Τα περι ποιότητας κινεζικών προϊόντων ή περί διαφυγόντων εσόδων;

Αν είναι το πρώτο... ελεύθερη αγορά δεν έχουμε; Η Νεράιδα πολύ σωστά το έθεσε πιό πάνω. Ανταγωνισμός chrisss, ανταγωνισμός!:)

και καλα ασε τα μαγαζια!
τι να πουμε για το λιμανι του πειραια και την Κοσκο?:|

Τι να πούμε; Καταρχάς δεν είναι μαγαζί για να έχει σχέση με το θέμα, κατα δεύτερον είναι σεβαστή επιχείρηση και πολύ καλά κάνει και επενδύει στην χώρα μας και μακάρι να βγάλει πολλά λεφτά και γιατί όχι, να εισφέρει και λεφτά στην οικονομία.

Pecunia non olet ως γνωστόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ειπα για τους Κινεζους που εχουν κανει μονοπωλια.
Συ ειπας αποψη, εγω δεν προλαβα!:whistle:


μα καλα!!
το θεμα απο μονο του δεν ειναι σαφες στην ερωτηση του, το πες κι εσυ(!), αλλα αφηρημενο.
Κι αυτο που σχολιαζεις εσυ ασχετο ειναι!(λολ)
Για σχολιασμο προκειται το θεμα, προσωπικη αποψη αποσο καταλαβαινω.
Οποτε... αφηρημενη ερωτηση, αφηρημενη απαντηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
λυκουργο σορι εχεις δικιο για τις παραγραφους!
το θεμα μου ειναι το εξης: πρωτον γιατι οι ''ξενοι'' εχουν τοσσες ελαφρυνσεις και ευκολιες και εμας μας π@δαν@ με οποιο τροπο μπορουνε? και δευτερον,η αγορα ειναι κυκλος..αν παρεις απο τον ελληνα αυτος κατι θα αγορασει,εναν λογαριασμο θα πληρωσει..θα φορολογηθει..απο τον φορο θα πληρωθει ο δασκαλος,ο γιατρος,ο συνταξιουχος...κτλ...ενω ο κινεζος στην προκειμενη ουτε φορο θα πληρωσει ουτε καν θα αγορασει να φαει!!
αυτοι καλε σας λεω δεν τρωνε!δε μιλαμε να βγουνε για καφε...
για το πρωτο δε μπορουμε να κανουμε και πολλα για το δευτερο ομως μπορουμε!
και εγω εχω αγορασει απο κινεζικο και τωρα που το ξανασκεφτομαι δεν προκειται να το ξανακανω

φιλη υπαρχουν και ελληνες μαγαζατορες που πουλαν κινεζικα και φθηνα!
απο αυτους να αγοραζεις αν επιμενεις να αγοραζεις κινεζικα...

παιδια θα μας φανε λαχανο οι κινεζοι παρτε το χαμπαρι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μαλλον αδυνατεις να σκεφτεις πρακτικα...
Προφανως δε σου περναει απο το μυαλο οτι πολλοι συμπολιτες μας ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να διαθεσουν περισσοτερα χρηματα και καλα κανουν.

Πληρωνεις το ντοπιο "bsb" στην ιδια τιμη με το εισαγωμενο "stefanel" και το πρωτο ειναι και κατωτερης ποιοτητας. Ελεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Ειπα για τους Κινεζους που εχουν κανει μονοπωλια.
Συ ειπας αποψη, εγω δεν προλαβα!:whistle:


μα καλα!!
το θεμα απο μονο του δεν ειναι σαφες στην ερωτηση του, το πες κι εσυ(!), αλλα αφηρημενο.
Κι αυτο που σχολιαζεις εσυ ασχετο ειναι!(λολ)
Για σχολιασμο προκειται το θεμα, προσωπικη αποψη αποσο καταλαβαινω.
Οποτε... αφηρημενη ερωτηση, αφηρημενη απαντηση...

Σε παρακαλώ, μην τσιτώνεσαι συζήτηση κάνουμε :).

Σχολιάζω λοιπόν το εξής:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus:
τι να πουμε για το λιμανι του πειραια και την Κοσκο?

Εγω βλέπω εσένα και άλλο κόσμο να μιλάει για την Cosco. Ειλικρινά ρε παιδιά, αυτό το "Chattering masses" φαινόμενο, δε μπορώ να το καταλάβω. Και να πεις ότι είναι από λιμενεργάτες και συνδικαλιστές, να πάει στα κομμάτια... Παίζονται συμφέροντα. Έλα όμως που το ακούω από τη φίλη μας εδώ και από γνωστούς και ρωτάω -εύλογα- βεβαίως βεβαίως:

Τι κακό σου κάνει εσένα η Cosco; Και γιατί στο κάνει η Cosco και όχι η DT στον ΟΤΕ, γιατί όχι η χιλιομπασμένη μέσα ΟΣΕ Α.Ε.

Κρατος, οκ. Αλλά κράτος γιατί; Γιατί αντιθέτως είναι κακή η επιχείρηση; Επειδή είναι ο "καπιταλιστής"; Ας είναι ρε γαμώτο, αν είναι να λειτουργεί κάτι, ας είναι και υπό ιδιώτες!

Λέμε ότι λέμε, αλλά να το στηρίζουμε!

λυκουργο σορι εχεις δικιο για τις παραγραφους!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Συγχωρεμένη!:)

το θεμα μου ειναι το εξης: πρωτον γιατι οι ''ξενοι'' εχουν τοσσες ελαφρυνσεις και ευκολιες και εμας μας π@δαν@ με οποιο τροπο μπορουνε? και δευτερον,η αγορα ειναι κυκλος..αν παρεις απο τον ελληνα αυτος κατι θα αγορασει,εναν λογαριασμο θα πληρωσει..θα φορολογηθει..απο τον φορο θα πληρωθει ο δασκαλος,ο γιατρος,ο συνταξιουχος...κτλ...ενω ο κινεζος στην προκειμενη ουτε φορο θα πληρωσει ουτε καν θα αγορασει να φαει!!
αυτοι καλε σας λεω δεν τρωνε!δε μιλαμε να βγουνε για καφε...
για το πρωτο δε μπορουμε να κανουμε και πολλα για το δευτερο ομως μπορουμε!
και εγω εχω αγορασει απο κινεζικο και τωρα που το ξανασκεφτομαι δεν προκειται να το ξανακανω

φιλη υπαρχουν και ελληνες μαγαζατορες που πουλαν κινεζικα και φθηνα!
απο αυτους να αγοραζεις αν επιμενεις να αγοραζεις κινεζικα...

παιδια θα μας φανε λαχανο οι κινεζοι παρτε το χαμπαρι!!

Πρώτον, εθελοτυφλούμε εαν θεωρούμε οτι για όλες τις καταβόθρες του ελληνικού οικονομικού συστήματος φταίνε οι ξένοι. Ειλικρινά δε μπορώ να διανοηθώ κάτι τέτοιο γιατί στατιστικά ο ένας στους δυο Έλληνες τουλάχιστον, κατακλέβει την εφορία, με τον άλλο ένα να είναι υπάλληλος (ακριβώς επειδή δε μπορεί μιας και θα τον πάνε άπατο οι εφοριακοί) άντε συν όσους ελεύθερους και άλλους επαγγελματίες πάνε με το σταυρό στο χέρι και καλά κάνουν φυσικά.

Δεύτερον, εθελοτυφλούμε εαν θεωρούμε ότι το Κινεζικό είναι η μόνη ξένη διαρροή χρημάτων. Τυχαίο παράδειγμα: Ρωτήστε με τα ασφαλιστικά ταμεία και με τα φάρμακα που φεύγουν πχ προς Αλβανία και τα πληρώνει ο Έλληνας πολίτης έμμεσα.

Τρίτον, κάθε επιχείρηση έχει κάποια βασικά στοιχεία (κάτι σαν φωτιά, νερό, γη και αέρας όπως θα λέγαμε), ένα εκ των οποίων είναι το ανθρώπινο δυναμικό και δεύτερον οι πρώτες ύλες. Στην περίπτωση του ανθρώπινου δυναμικού έχουμε καθαρή ταμειακή λογιστική, τι μπαίνει τι βγαίνει (και σαφώς ο Κινέζος δεν "βγάζει" αλλά μόνο "βάζει" γιατί αυτός τρέχει την επιχείρηση και όχι η Τζίνα Venueκλαμπίδου ναι καλέ αφεντικό δουλεύωωωω ένα πράγμα.). Στη δεύτερη περίπτωση με τις πρώτες ύλες έχουμε σαφώς Λογιστική Κόστους, κόστος πρώτης ύλης + Ώρες Άμεσης εργασίας + Έμμεση Εργασία + Γενικά Βιομηχανικά έξοδα = φθηνό προϊόν στα χέρια του Κινέζου πωλητή

Ο Έλληνας έμπορος λοιπόν, έχει επιλογές. Ή θα μειώσει κι αυτός τα κόστη του για να ανταγωνιστεί τον Κινέζο (Ηγεσία Κόστους), ή θα διαφοροποιηθεί και θα ξεχωρήσει (Διαφοροποίηση) ή θα πάει σε Εστίαση. Εδώ όμως πάμε σε άλλο θέμα... ο Έλληνας, έχει στρατηγική;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αυτοι καλε σας λεω δεν τρωνε!δε μιλαμε να βγουνε για καφε...

τουριστες ειναι ή οικονομικοι μεταναστες οι κινεζοι τελικα?:confused:


παιδια θα μας φανε λαχανο οι κινεζοι παρτε το χαμπαρι!!

τι λαχανο και μαρουλι χρυσο μου??
οι κινεζοι ειναι πολυ μπροστα...



:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

παιδια θα μας φανε λαχανο οι κινεζοι παρτε το χαμπαρι!!

Αφού γίναμε λάχανα; Τι άλλο να φάνε τα καρντάσια μας από την Ασία, σε τούτο τον τόπο, ω Ξένιε Δία(ή ¨Χριστέ μου"); Αλλά από την άλλη, σαν τι μας "τρώνε" οι "δικοί" μας; :hmm::hmm::hmm:

Υγ: Φίλοι μου, μάλλον πρέπει να το χωνέψουμε: Το μέλλον είναι κινέζικο, σταλμένο απ' το Αμέρικα, της 12ης του Σεπτέμβρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
chriss τον φόρο κάποιος πρέπει να τον πληρώσει ξέρεις. Για να ανοίξει μαγαζί ο Κινέζος πρέπει να τα σκάσει κανονικά, αν τα πληρώνει η πρεσβεία τα φορολογικά δεν σημαίνει ό,τι δεν τα πληρώνει κανείς. Κανονικά πρέπει να πληρώσει ΤΕΒΕ, ενοίκιο, εφορία και αν έρθει η ΣΔΟΕ μπορεί να του σκάσει κανένα πρόστιμο και εκείνου. Τώρα για τα προιόντα έχεις δει καμιά ετικέτα για το που παράγονται τα πάντα; Ανοιξε το κινητό σου δες που είναι φτιαγμένη η μπαταρία του, δες που είναι κατασκευασμένο το pc σου και τα πάντα. Απλά ο Ελληνας μαγαζάτορας έχει μάθει το παίρνω 5 το πουλάω 20 (στη χειρότερη 10) και τον χαλάει το ότι υπάρχει κάποιος που αγοράζει 5 το πουλάει 8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Αν και προσωπικά είμαι ρατσίστρια με τους ξένους, στο συγκεκριμένο θέμα θα πω: μαγκιά τους. Κατάφεραν και άνοιξαν τα φτερά τους με τον ιδρώτα τους σε μια ξένη χώρα τόσο διαφορετική από τη δική τους. Οι γονείς μου λόγω της δουλειάς τους βέβαια κοντεύουν να καταστραφούν από τα κινέζικα προϊόντα με τις τόσο χαμηλές τιμές. Όμως χαίρομαι γιατί όπως ειπώθηκε υπάρχουν άνθρωποι που δε διαθέτουν τα χρήματα να αγοράσουν τα ακριβά ρούχα και παπούτσια, οπότε γι' αυτούς είναι σωτήριο. Εγώ πάντως στα μαγαζάκια της γειτονιάς δεν έχω δει τόσο χαμηλές τιμές, και κάπου είναι λογικό - πώς θα βγάλουν τα έξοδα οι άνθρωποι; Με τις τιμές όμως των κινέζικων προϊόντων μπορούμε να δούμε την πραγματική τιμή κατασκευής και πόσο τελικά τα πουλάνε, κι αυτό είναι ντροπή κι αισχροκέρδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Himela ξέρεις τι μεροκάματο παίρνουν οι κινέζοι? ένα πιάτο ρύζι...ξέρεις πόσες ώρες δουλεύουν? 12..14..
πιστεύεις ότι.. μαγκιά τους??? ξέρεις ποσα εκατομμύρια είναι οι κινέζοι??? e σε λίγα χρονια που θα παίρνουμε και εμείς ένα πιάτο φαΐ για μεροκάματο και που τις θέσεις εγασίας θα τις έχουν πάρει όλες αυτοί τότε τι θα λες? μαγκιά τους? μαγια θα ήταν να τους διώχναμε...

φιλε andrew
[...] ξαναδιάβασε το μήνυμά μου!!!! φοροαπαλλαγή σου λέει κάτι? λεξικό έχεις στο σπίτι??? ε ανοιξε το!!!!!!!!!!
και τέσσρα ρωτήστε......

και φυσικά δεν φταίνε οι κινέζοι
το κολ@κράτος μας φταίει που τους δίνει τόσα προνόμια!!!!
και είναι και οι αλβανοί,ρώσοι,βούλγαροι,ρουμάνοι κτλ.... όλοι οι οικονομικοί μετανάστες που δουλεύουν πολύ φθηνά μεροκάματα...
μέχρι και οι πουτ@νες έριξαν τις τιμές τους!!!!!!!!
αφού οι άλλες το δίνουν για 10 euro?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή είμαι θυμωμένη με τον τρόπο σας θα πώ κάτι μιας και την πρωηγούμενη φορά είδα το θέμα αλλα δεν ήθελα να απαντήσω με νέυρα.

Οκ τα κινέζικα είναι πολλά, οκ έχουν κάποια θετικά εκείνοι σε υποχρεώσεις του κράτους απο τι οι Ελληνες αλλα ρωτώ, τωσα χρόνια που δεν υπήρχαν οι κινέζοι και είχαμε τους Ελληνες να μας τσεκουρώνουν ήταν καλά; πόσες φορές είπαν παλιότερα πώς ο τουρισμός έφυγε λόγο αυξημένων τιμών; πόσες φορές παραπονέθηκαν οι έλληνες για την ακρίβια; ρωτάει κανείς απο εσάς που θα βρεί ο άμοιρος συνταξιούχος, μησθωτός, άνεργος να ντυθεί όταν οι ίδιοι οι Εληνες βάζουν ποσοστό κέρδους 200%????

Το να λέω πώς μας κλέβουν οι κινέζοι δεν είναι λύση, καλύτερα πρίν μιλήσω να πώ πώς οι κινέζοι σώζουν πολλά νυκοκιριά που πεινάνε κιαν όχι πινάνε ζούν μέσα στιν στέριση, γιατί λοιπόν να νοιαστώ για τον Ελληνα έμπορό που με έχει γραμμένη και να μην νοιαστώ για τον συμπολίτη μου που δεν μπορεί να πληρώσει ένα τζίν 80ευρώ που ο μαγαζάτορας το αγοράζει 10;;; Πότε με νοιάστηκε ο Ελληνας έμπορος; όταν μου αυξάνει τις τιμές όταν αυξάνετε το πετρέλεο αλλα όταν μειωθεί αυτό κρατάει τις ιδιες τιμές;

Σκευτείτε, εσείς στην Αθήνα και στα μεγάλα μέροι υπάρχουν λαικές που ψώνηζε παλιά ο κόσμος, εδώ στην Ρόδο μας τσεκουρώνουν και λέμε ευχαριστώ, πήγενε στα μικρότερα νησιά να δείς τι κάνει ο Ελληνας έμπορός, επειδή υπάρχει μονοπόλιο βαράνε.

Ας αφήσετε λοιπόν κατα μέρους τους Κινέζους γιατί παλιά ήταν οι γύφτοι στις λαικές και πάλι πέρναν πολλά απο τον κοσμάκι όπως οι κινέζοι τώρα, ανοιξτε λοιπόν τα μάτια σας και κρίνετε τους Ελληνες εμπόρους που με την πρώτη ευκαιρεια εσχροκερδούν με το ψωμάκι μας, ας αταματίσουν αυτοι να χρεώνουν πολλά και θα σταματίσει και ο κόσμος να πέρνει απο τα Κινέζικα.

Και κάτι άλλο chriss σε παρακαλώ μια χάρη μπορεί να είμαι Ελληνίδα αλλα με ενοχλεί ο τρόπος που μηλάς σε ότι αφορά τους μεταναστες, προσωπικα δεν σου έβαλα ουτε μείων ουτε συν στο ποστ σου απο πανω μου για να στο πώ η ίδια, πρόσεχε τον τρόπο σου γιατί με ενοχλεί αφάνταστα. δεν το δίνουν στο πιάτο, απλά προσπαθούν για κάτι καλύτερο;)(φιλικά έτσι):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστινακι10382

Νεοφερμένος

Η Χριστινακι10382 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νεάπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως ολοι μας εχουμε μπει σε ενα κινεζικο μαγαζι εστο και να δουμε χωρις να αγορασουμε....Εγω προσωπικα εχω παρει αρκετα ρουχα απο τα κινεζικα και χερομαι πολυ που υπαρχουν αυτα τα μαγαζια γιατι ειναι και οικονομικα αλλα και ωραια(τα ποιο πολλα)...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Φούστα 5 ευρώ, μπλούζα 3, φουσταμπλούζα σετ 6..... και 1.5 ευρώ οι σαγιονάρες από το πανέρι δίπλα στην έξοδο, ντύνεσαι τζαμάτα...χτυπάς κι ένα ρολόϊ από την κινεζούλα με το κασελάκι που την έχει στήσει πιο πέρα και σου μένουν λεφτά και για...τυρόπιτα από το 10ευρω!!!!
Όλα καλά, για να λέμε του στραβού το δίκιο, χρειαζόταν και αυτό στην ελεύθερη (?) αγορα της υπερχρεωμένης ψωροκώσταινας, με δείκτη βάθους φτώχειας (μετράει πόσο φτωχοί είναι οι...φτωχοί) που αγγίζει το 27%

Εδώ δεν χωράνε ούτε εκδικητικές χαιρεκάκιες (μπαγλαμά έμπορα, αγόραζες 10 πούλαγες 100) ούτε στρουθοκαμηλικοί ταρτουφισμοί (πρέπει να ζήσουν και οι....κινέζοι) τα πράγματα είναι τραγικά απλά, και δείχνουν τι πρόκειται να επακολουθήσει σιγά σιγά σε όλα (σχεδόν) τα προιόντα με τιμές που σοκάρουν!(Κινέζικα οικόπεδα με λυόμενο εντός, 650 ευρώ και δώρο η πισίνα)

Θα πρότεινα, οι κινέζοι αυτοί που επιτελούν κοινωνικό έργο πλέον, να επονομασθούν "έμποροι ονείρων" μια και κάνανε πραγματικότητα τα όνειρα εκατομμυρίων εξαθλιωμένων ανθρώπων, με το να τους δώσουν τη δυνατότητα και την ψευδαίσθηση ότι απόκτησαν τα αγαθά που ποτέ δεν μπορούσαν! (οι τσιγκούνηδες είναι άλλη περίπτωση)

Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσει ή να κλάψει κανείς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Θα πρότεινα, οι κινέζοι αυτοί που επιτελούν κοινωνικό έργο πλέον, να επονομασθούν "έμποροι ονείρων" μια και κάνανε πραγματικότητα τα όνειρα εκατομμυρίων εξαθλιωμένων ανθρώπων, με το να τους δώσουν τη δυνατότητα και την ψευδαίσθηση ότι απόκτησαν τα αγαθά που ποτέ δεν μπορούσαν! (οι τσιγκούνηδες είναι άλλη περίπτωση)

Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσει ή να κλάψει κανείς....

Ποιος σου ειπε οτι οποιος αγοραζει απο κινεζικα καταστηματα δε γνωριζει πολυ καλα και τι ποιοτητα εχουν τα προιοντα?
Τουλαχιστον σε αυτα τα καταστηματα πληρωνεις ο,τι παιρνεις. Κατι που δεν ισχυει πουθενα αλλου.
Οταν π.χ γνωριζω οτι τα Αλεξι Αντριοττι προμηθευονται κινεζικα μπιζου και αξεσουαρ τα οποια τα αγοραζουν 1 ευρω και τα πωλουν 20, ποσο βλακας μπορει να ειμαι ωστε να ψωνισω απο αυτα τα μαγαζια?!

Για ποια ψευδαισθηση μιλας ακριβως?!

Εαν υπαρχει καποια, ειναι η ιδια με εκεινη που οταν αγοραζουμε ειτε καποιο εισαγωμενο ειτε καποιο εγχωριο προιον και δινουμε πολλα περισσοτερα χρηματα απ οσο θα επρεπε, νομιζουμε οτι κανουμε καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Θα πρότεινα, οι κινέζοι αυτοί που επιτελούν κοινωνικό έργο πλέον, να επονομασθούν "έμποροι ονείρων" μια και κάνανε πραγματικότητα τα όνειρα εκατομμυρίων εξαθλιωμένων ανθρώπων, με το να τους δώσουν τη δυνατότητα και την ψευδαίσθηση ότι απόκτησαν τα αγαθά που ποτέ δεν μπορούσαν! (οι τσιγκούνηδες είναι άλλη περίπτωση)

Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσει ή να κλάψει κανείς....
Εδώ σε θέλω…:)
Πριν δέκα χρόνια που πήγα για πρώτη φορά στην αυλή ενός ελληνικού σχολείου, ξεχώριζα με ευκολία τα «πλούσια» ντυμένα παιδιά από τα φτοχουδακια. Σήμερα, ελάχιστα (έως καθόλου) διαχωρίζονται τα παιδιά από τα ρούχα τους. Ναʼναι καλά οι κινέζοι.

Νομίζω πως κατάλαβα όμως τον προβληματισμό σου.
Το να είναι πολύ φθηνό ένα προϊών, (ανεξάρτητα την ποιότητα του) μας τροφοδοτεί την καταναλωτική μας μανία. Επιπλέον, εύκολα το βαριόμαστε, εύκολα το αλλάζουμε, εύκολα υιοθετούμαι την συμπεριφορά «one use» και κατά ένα περίεργο τρόπο, μας μαθαίνει να «απαξιώνουμε».

Όπως και σε όλα τα πράγματα σε αυτή την ζωή, το μέτρο (αχ αθάνατη ελληνική σοφία) είναι η απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
chriss που την είδες την φοροαπαλλαγή που παίρνουν οι Κινέζοι; Υπάρχει κανένας νόμος/διάταξη που να λέει οι Κινέζοι παίρνουν φοροαπαλλαγή; Αντίθετα μια και είναι κάτοικοι χώρας εκτός ΕΕ για να ανοίξουν μια τρύπα 2χ2 πρέπει να καταθέσουν κεφάλαιο (γύρω στις 60000 ευρώ αν θυμάμαι καλά). Τώρα αν σε χαλάει κάτι για τους Ρώσους/Αλβανούς/κλπ κλπ που δουλεύουν με φτηνά μεροκάματα κάνε κάτι πιο ουσιαστικό από το να κλαψουρίζεις σε ένα φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
και επειδη εχω και εναν αλλο προβληματισμο.....

εχω 2 φιλες που βγαινουμε καθε παρασκ ή σαββατο εξω για ποτακι. ε καθε φορα φορανε και κατι:'' καινουργιο!απο το κινεζικο! 10Ε! ''
θεωρω ολο αυτο υπεβολη και υπερκαταναλωση. επισης ολα αυτα που φορανε ειναι για εμενα δικη μου γνωμη λιγο παρταλε να το πω? το παραδεχομαι εχω ψωνισει και εγω απο κινεζικο αλλα εκτος του οτι προσεχω τι περνω εχω και ενα μετρο που λεει σταματα,φτανει πηρες ενα στρινγκ τελος!!!!:D

και ολα αυτα που περνουνε και αυτες και ο υπολοιπος κοσμος τους δειχνει στα ματια μου ολους ιδιους(λογικο αφου φορανε σχεδον τα ιδια ολοι) και φαινονται φτωχοι να το πω ?τα ρουχα απο τα κινεζικα ειναι κακης ποιοτητας συνηθως, κοινως:φθηνιαρικα.ε ευσι φαινεται και καποιος που τα φοραει.
βεβαια να λεμε και την αληθεια φερνουν και μερικα πολυ ωραια πραγματα που ε δε φαινονται φθηνιαρικα ή που ειναι ιδιας ποιοτητας με αλλα μαγαζια.

οχι πως και στα υπολοιπα μαγαζια δεν περνεις κινεζικα ετσι?
αγορασα περσι 90Ε τζιν και οταν το γυρισα να το βαλω πλυντηριο εγραφε μειντ ιν τσαινα.............
ουτε θελω να πω πως αγοραζεις παντα αυτο που πληρωνεις.σε ολους εχει τυχει να χρυσοπληρωσουν κατι και να βγει μαπα και το αντιθετο.

και προς θεου δεν κατηγορησα κανεναν που ψωνιζει απο κινεζικα απλα κουβεντα κανουμε.
και σιγουρα ειμαι υπερ στο οτι καποιοι ανθρωποι δεν εχουν χρηματα και ειναι πολυ καλο για αυτους γιατι ετσι μπορουν και ντυνονται.

απλα το μελλον με απασχολει...τι θα γινει θα δουλευουν μονο οι κινεζοι και εμεις θα καταναλωνουμε?και αν εμεις δεν εχουμε δουλειες πως θα καταναλωνουμε?σαν κατοικος αυτης της χωρας απλα ανησυχω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top