Τα ελληνικά νησιά που έχετε επισκεφτεί

Ποιά ελληνικά συμπλέγματα νησιών έχετε επισκεφθεί;
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 126)

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
δε ξερω παντως αν παιζει ρολο και το οτι πηγα μαρτη.:P

εεε πολυ λογικο, εδω και Αυγουστο και δεν εχει ψυχη οπως τα αλλα κυκλαδιτικα, Μαρτη πηγες κι εσυ??:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εε τοτε μας πηγαν 3ημερη με το σχολειο εγω φταιω?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
εε τοτε μας πηγαν 3ημερη με το σχολειο εγω φταιω?:P

Τσου!:P

Συρος...






(...)Το 1204, που η Κωνσταντινούπολη πέφτει στα χέρια των επιδρομέων Σταυροφόρων, η Σύρος πέφτει στο μερίδιο των Ενετών. Τότε διαμορφώνονται και οι ιδιότυπες συνθήκες εξέλιξης των κατοίκων του νησιού που ασπάζονται το καθολικό δόγμα, εκτός μιας ελάχιστης μειοψηφίας γύρω από την ενορία του Αγίου Νικολάου του Φτωχού, διατηρώντας όμως την ελληνική γλώσσα και γνωρίζοντας ένα ιδιόμορφο φεουδαρχικό καθεστώς μέχρι τον 16ο αιώνα που υποτάχτηκε στους Οθωμανούς Τούρκους. (...)

(...)η παλαιά επιφυλακτικότητα ανάμεσα στους Καθολικούς της Άνω Σύρου και της ενδοχώρας και τους Ορθόδοξους της Ερμούπολης αποτελεί πλέον παρελθόν. Αντίθετα, Ορθόδοξοι και Καθολικοί συνυπάρχουν αρμονικά και παρατηρείται μεγάλη κινητικότητα μεταξύ των δύο δογμάτων, που εκφράζεται και με την αύξηση των μικτών γάμων. Χαρακτηριστικό του καλού θρησκευτικού κλίματος είναι ότι ο εορτασμός του Πάσχα στη Σύρο είναι κοινός μεταξύ Ορθοδόξων και Καθολικών, με ειδική άδεια του Πάπα, ανεξάρτητα από το πότε επισήμως εορτάζεται στην Δύση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αχ για πείτε μου κ μένα.Ζευγαράκι θέλουμε να πάμε και θα έχουμε και αυτοκίνητο!Σκεφτόμουν για Νάξο ή Σαντορίνη ή Κρήτη...Τι λέτε?Προτείνετε κ κάτι αν θέλετε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Κυκλάδες
Σποράδες
Ιόνια Νησιά
Νησιά Β. Αιγαίου
Νησιά Α. Αιγαίου
Δωδεκάνησα
Κρήτη
Νησιά Αργοσαρωνικού-Κύθηρα
Σε όλα τα παραπάνω έχω πάει πλην Κύπρου

πολύ ωραία η Κρήτη, Χανιά και Ρέθυμνο..... πολύ όμορφο και το Βάι το φοινικόδασος

πολύ όμορφο νησί είναι και η Νάξος αλλά να γυρίσεις όλα τα χωριά της....


η Σίφνος με τις υπέροχες χρυσαφένιες παραλίες.... ναι! ναι! χρυσαφένιες στην αρχαιότητα υπήρχαν κοιτάσματα χρυσού στο νησί


πανέμορφη η Ρόδος με τα κάστρα των ιπποτών


είναι τόσο μοναδικά το κάθε νησί από όλα της Ελλάδας μας, που μια ολόκληρη ζωή δεν φτάνει για να τα χορτάσεις..............

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Κυκλάδες
Σποράδες
Ιόνια Νησιά
Νησιά Β. Αιγαίου
Νησιά Α. Αιγαίου
Δωδεκάνησα
Κρήτη
Νησιά Αργοσαρωνικού-Κύθηρα
Σε όλα τα παραπάνω έχω πάει πλην Κύπρου

πολύ ωραία η Κρήτη, Χανιά και Ρέθυμνο..... πολύ όμορφο και το Βάι το φοινικόδασος

πολύ όμορφο νησί είναι και η Νάξος αλλά να γυρίσεις όλα τα χωριά της....


η Σίφνος με τις υπέροχες χρυσαφένιες παραλίες.... ναι! ναι! χρυσαφένιες στην αρχαιότητα υπήρχαν κοιτάσματα χρυσού στο νησί


πανέμορφη η Ρόδος με τα κάστρα των ιπποτών


είναι τόσο μοναδικά το κάθε νησί από όλα της Ελλάδας μας, που μια ολόκληρη ζωή δεν φτάνει για να τα χορτάσεις..............


Οδυσσέα, ακόμη να φτάσεις στην Ιθάκη; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Χμμ...Εχώ πάει Κέρκυρα πολύ καλή αλλά έχει πολλές παραλίες με βότσαλα:mad:
Επίσης έχω πάει Λευκάδα καλή και αυτή αλλά δεν συγκρίνεται με την Κέρκυρα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
τα ελληνικά νησιά που έχετε επισκεφτεί

κάθε προάστιο και δήμο της Αθήνας όταν βρέχει

:mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Έχει πάει κανείς Σκύρο;
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Έχει πάει κανείς Σκύρο;
:hmm:
ναι
είναι όμορφο ξερονήσι
καθαρή θάλασσα
έχει αρκετές ανηφόρες...ειδικά αν επιλέξεις "παραδοσιακό" ξενοδοχείο για να βλέπεις καπάκι όλη τη θάλασσα.....
έχει μουσείο με τα κλασικά σκυριανά σπίτια...τρομεράααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!
στην είσοδο του λιμανιού είναι ενα μπαράκι σκαρφαλωμένο πάνω στο βράχο και σε διάφορα επίπεδα φτιαγμένο....

και δεν θυμάμαι που έχω φωτό να σου δείξω.......:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Έχω πάει σε όλα του Αργοσαρωνικού, Πάρο, Άνδρο και ΚΥΘΗΡΑ! Φέτος μάλλον Ικαρία, ελπίζω να με ανταμείψει :)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Έχει βέβαια αρκετά χρόνια από τότε που πήγα, αλλά η Κρήτη μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις... Θετική ατμόσφαιρα, φιλόξενοι άνθρωποι, υπέροχα τοπία και θάλασσες.. Πέρσι πήγα στους Παξούς και δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα. Η Σίφνος ήταν επίσης πολύ καλή...:D Τώρα θέλω με την πρώτη ευκαιρία να επισκεφτώ την Μήλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Ρόδο (ιδού η Ρόδος, ίδου και το..) :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
ναι
είναι όμορφο ξερονήσι
καθαρή θάλασσα
έχει αρκετές ανηφόρες...ειδικά αν επιλέξεις "παραδοσιακό" ξενοδοχείο για να βλέπεις καπάκι όλη τη θάλασσα.....
έχει μουσείο με τα κλασικά σκυριανά σπίτια...τρομεράααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!
στην είσοδο του λιμανιού είναι ενα μπαράκι σκαρφαλωμένο πάνω στο βράχο και σε διάφορα επίπεδα φτιαγμένο....

και δεν θυμάμαι που έχω φωτό να σου δείξω.......:P

Ε άντε βρες τις φωτο! :clapup:

Πολύ ήσυχο νησί ε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoJoanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Έχω πάει Μύκονο,Αμοργό,Σκύρο,Σαντορίνη και Ρόδο αλλά δε θυμάμαι σχεδόν τίποτα...ήμουνα μικρή βλέπετε:P
Μετά Κάρπαθο.Ωραίες καθαρές παραλίες,ήρεμο νησί.
Και μένω Κρήτη.....:alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εχω παει,,Ζακυνθο,Λευκαδα με το σχολειο..
και Σκοπελο σε κατι φιλους..
εξαιρετικα νησια ολα τους..:D

και μενω Πατρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Είδα ότι έχω απαντήσει στο θέμα με όλα τα νησιά για αυτό ας βάλω το πρόσφατο.;)
Μόλις χθες γύρισα από Καστελλόριζο.

Μακριά, πάρα πολύ. 24 ώρες με το καράβι...αλλά πανέμορφα. Μια μικρή ζωγραφιά. Χωρίς αυτοκίνητο κιόλας(έχει 3-4 το πολύ και αυτά είναι των ντόπιων και 1 μόνο ταξί.:D), απόλυτη ηρεμία... ^^
Από τις καλύτερες διακοπές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
εχω παει καμια 15 φορες Μυκονο(αρεσε πολυ στην μαμα σαν νησι) ομως πηγαιναμε παντα τελη Ιουνιου αρχες Ιουλιου..την τελευταια φορα πηγαμε Αυγουστο και ψιλοξενερωσαμε με τον χαμο που γινοταν..εχω παει 2 φορες ζακυνθο που ειναι ωραια αλλα ο Λαγανας υπερβολικα τουριστικη περιοχη και δεν μου αρεσε (επισης θα μου μεινει μαραζι που δεν ειχα χελωνες:P),Παρο οπου ηταν καταπληκτικα το ιδιο και Σαντορινη..ανοιγει το ματι σου..καταπληκτικη θεα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matasiros

Νεοφερμένος

Η matasiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Multimedia designer και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Σύρος (πατρίδα ftw)
Σαντορίνη (εκλπηκτική <3)
Τήνος (την διαολεύτηκα -.-)
Κύθνος (ωραια)
Μύκονος (νόμιζα ότι στο Super Paradise ήταν νεροτσουλήθρες :redface:)
Κρήτη (φανταστικά)
Ρόδος (2 φορές μέσα σε 3 μήνες :P)
Χίος (διαφορετική από τα κλασσικά ελληνικά νησια ;))
Λέσβος (δεν τη θυμάμαι :redface:)
Κως (πολύ όμορφο νησί)
αυτάά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Κρήτη - Σαντορίνη
μαγεία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top