Nαυάγιο "Σάμινα"

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
26 Σεπτεμβρίου 2000-θυμάται κανένας αυτή την τραγική μέρα;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σίγουρα η δεύτερη τραγικότερη στιγμή της μεταχουντικής Ελλάδας με πρώτη την πτώση του αεροπλάνου της Hellios.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Κάθε φορά που θυμάμαι αυτή την ιστορία ανατριχιάζω... Με αφορμή το thread δεν άντεξα και μπήκα στη διαδικασία να διαβάσω, για ακόμα μια φορά, άρθρα για αυτή την τραγωδία.. Πραγματικά η λέξη που ταιριάζει στα όσα ξαναδιάβασα είναι μία: φρίκη.
Ο καθένας απο εμάς θα μπορούσε να είναι μέσα σε αυτό το καράβι-φέρετρο και επειδή έχω μία ιδιαίτερη σχέση με τη σάμο σκέφτομαι κάποιες στιγμές οτι μέσα στους επιβάτες θα μπορούσα κάλλιστα να είμαι και εγώ..
Διαβάζοντας τις αφηγήσεις των ναυαγών πραγματικά λύγισα...

Υ.Γ. Ντράπηκα που είμαι άνθρωπος όταν διάβασα ότι στις δίκες δεν παρουσιάζονταν ούτε για πλάκα οι κκ Κληρονόμος και ένας ακόμα που μου διαφεύγει,ιδιοκτήτες του φέρετρου.. Και το χειρότερο απο όλα.. Μετά απο τόσα χρόνια μαθαίνω ότι δεν τους άγγιξε κανείς μετά απο ένα τέτοιο έγκλημα, φανταστείτε ΤΙ ΔΥΝΑΜΗ έχουν, και η εταιρία hellenic seaways η μετονομασθήσα Minoan Flying Dolphins που άνηκε το Samina συνεχίζει ακάθεκτη το έργο της με τα σαπιοκάραβα που διαθέτει.. Με τα οποία είχα την τύχη και εγώ να ταξιδέψω και απορούσα πως τα άφηναν αυτά να πλέουν: Μαρίνα, Express Πήγασος κτλ.. Ειλικρινά λυπάμαι και οργίζομαι..

Υ.Γ2. Ας αναπαύονται οι ψυχές των ανθρώπων που χάθηκαν τόσο μα τόσο άδικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
και η εταιρία hellenic seaways η μετονομασθήσα Minoan Flying Dolphins που άνηκε το Samina συνεχίζει ακάθεκτη το έργο της με τα σαπιοκάραβα που διαθέτει.. Με τα οποία είχα την τύχη και εγώ να ταξιδέψω και απορούσα πως τα άφηναν αυτά να πλέουν: Μαρίνα, Express Πήγασος κτλ.. Ειλικρινά λυπάμαι και οργίζομαι..

Εγώ πάντως την προτιμώ για ταξίδια Πειραιάς-Μυτιλήνη ακριβώς επειδή τα πλοία της μου φάνηκαν πιο σύγχρονα (σε σχέση με την ανταγωνίστρια NEL). Σίγουρα μιλάμε για την ίδια εταιρεία; :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Εγώ πάντως την προτιμώ για ταξίδια Πειραιάς-Μυτιλήνη ακριβώς επειδή τα πλοία της μου φάνηκαν πιο σύγχρονα (σε σχέση με την ανταγωνίστρια NEL). Σίγουρα μιλάμε για την ίδια εταιρεία; :wacko:

Άλλη απάτη και η NEL.. Θεόφιλος και σία.. Η παναγία να σε φιλάει με αυτά τα καράβια.. Το Θεόφιλος είχε μπει πριν 3-4 χρόνια μέσα στο λιμάνι της χίου.. Μέσα στις καφετέριες!!

Λοιπόν πάνω στη βιασύνη μου παραπληροφόρησα όντως.. Τα καραβιά φέρετρα στα οποία αναφερόμουν μαρίνα,ρομίλντα,μιλενα,ροδάνθη κτλ κτλ είναι της εταιρίας GA άλλη απάτη.. Πριν μερικό καιρό άκουσα ότι ο Αγούδημος, ιδιοκτήτης της GA έκανε απόπειρα αυτοκτονίας... Δεν ξέρω ποια απο αυτά εκτελούν ακόμα δρομολόγια πάντως εύχομαι να μην αναγκαστώ ποτέ ξανά να μπώ μέσα σε κάποιο απο αυτά...

Παρόλα αυτά το express Πήγασος,που ανέφερα προηγουμένος, ανήκει στην Hellenic Seaways και είναι σαπιοκάραβο, αλλά γενικά η εταιρία έχει ανανεώσει τον στόλο της με πολύ σύγχρονα πλοία..
Ίσως μετά το ατύχημα βάλανε μυαλό.. Η απλώς τα πλοία τα έκοψε η νομοθεσία γιατί όντως το express Σαμίνα ήταν μόνο ένα απο τα πολλά σάπια πλοία που είχε τότε η εταιρία οπότε μάλλον λόγο παλαιότητας θα αναγκαστήκαν να τα αποσύρουν και να τα αντικαταστήσουν... Μετά το ατύχημα άλλαξε και η νομιθεσία και έπεσε κατα 5 χρόνια ο χρόνος ζωής ενός πλοίου οπότε αν κρίνω απο την χρονική περίοδο που άρχισε να αλλάζει η εταιρία τον στόλο της ο λόγος σίγουρα είναι ο δεύτερος τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Εγώ πάντως την προτιμώ για ταξίδια Πειραιάς-Μυτιλήνη ακριβώς επειδή τα πλοία της μου φάνηκαν πιο σύγχρονα (σε σχέση με την ανταγωνίστρια NEL). Σίγουρα μιλάμε για την ίδια εταιρεία; :wacko:
Τα σύγχρονα πλοία είναι πιο καλά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Τα σύγχρονα πλοία είναι πιο καλά?

Ε ναι.. Πχ το νήσος Μύκονος είναι ένα διαμάντι.. Αν τηρούν τα βασικά στοιχεία ασφαλείας βάση των προδιαγραφών του φυσικά.. Η διαφορά είναι χαοτική σε σχέση με τα άλλα που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ.. Για την ακρίβεια τα άλλα δεν θα έπρεπε αν ονομάζονται πλοία..

Υ.Γ. Το express Πηγασος είναι όσο χρονών ήταν το express Σαμίνα όταν βούλιαξε.. 34..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Νομιζεις δλδ ρε speedy οτι η ηλικια του πλοιου ειναι ο μονος παραγωντας που καθοριζει αν ενα πλοιο ειναι ασφαλες και αν θα βυθιστει;... Εγω σου λεω οτι ειναι το τελευτεο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ξεθάβω το τόπικ αλλά ανατριχιάζω όταν βλέπω video που κατα καιρούς βγαίνουν για αυτό το ναυάγιο.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με ευκαιρια το ξεθαψιμο, και επειδη ξαναδιαβασα τα ποστ, περα απο οσα αφορουν το Σαμινα...
Μην ξεχναμε οτι το σαμινα δεν βυθιστικε επειδη ητανε παλιο η "σαπιοκαραβο".... Οπως και ο Τιτανικος ητανε το διαμαντι της εποχης του...
Ειναι ευκολο να ριχνουμε ευθηνες σε διαφορους για καπια συμβαντα, το πιοι πραγματα εχουν την ευθυνη ομως δεν ειμαστε σε θεση να το ξερουμε πισω απο μια οθονη και με μια τυπικη πληροφοριση απο αρθα η ρεπορταζ.
Οσο για την ασφαλεια, πια ειναι τα βασικα, πια ειναι τα τυπικα και πια τιρουνται οντως σε ενα καραβι, ειναι υπερβολικα πολλα για να νομιζει ο καθενας μας απο την καρεκλιτσα του οτι τα ξερει...
Ας μην κατηγορουμε τοσο ευκολα, ουτε πλοιοκτητες, ουτε πλοιαρχους και λοιπους αξιωματικους και μη, ουτε πλοια, ουτε κανεναν εαν δεν ξερουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top