Δεν μου αρέσει η Ελλάδα του ομορφάντρα

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
προφανώς και εχει τεράστιες ευθύνες δεν μπήκαν με το έτσι θέλω στη βουλή οι άλλοι και κάνουν τα δικά τους.
όπως επίσης δεν είσια ο μόνος που του έριξαν τον μισθό στα ταρταρα ούτε ο μόνος που έχει φάει τα πόδια του στις πορείες.


ΑΛΛΑ ο άνθρωπος επειδή από τη φύση του είναι κοπρόσκυλο και βαριέται είναι στο 99.98% των περιπτώσεων όπως μάθει.
και όταν αυτό ισχύει για το τώρα,το βλέπω από συμμαθητές-συμφοιτητές μου αυτό,πόσο μάλλον πριν 20-30-40 χρόνια σε ένα χωριό όπου δεν ήξεραν να διαβάζουν και το μείζον ζήτημα θα ήταν κάτι του στυλ για τί έβγαλε μισό ποτήρι γάλα παραπάνω η κατσίκα σου από την δική μου.

όταν σε αυτούς λοιπόν τους ανθρώπους έλεγαν δήλωσε 20 τόνους λάδι για να πάρεις επιδότηση ή 15 στρέμματα παραπάνω μπαμπάκι και καπνό επειδή πεινούσαν το έκαναν,και μετά η επόμενη γενιά είχε πλέον μάθει έτσι ότι είμαστε μαγκες και τα κονομάμε χωρίς να κάνουμε τίποτα.

όλο αυτό είναι θέμα εγωισμού και έλλείματος παιδείας.
ο απλός άνθρωπος είναι αυτός που δεν μπορεί να διαβάσει πίσω από τις γραμμές ενός κειμένου,δεν το λέω επικριτικά απλά είναι δεδομένο ότι υπάρχουν,οι οιπόλοιποι είναι εκ πεποιθήσεως βλάκες και προσωπικά δεν τους λυπάμε καθόλου.

από την άλλη όμως πρέπει να παραδεχτούμε ότι για να πας ενάντια στο ρεύμα θέλει ιδιαίτερη προσπάθειες και ψυχικά αποθέματα,όπως επίσης και κάποια θετική επιρροή για να παραδειγματίζεσαι αν αυτό δεν υπάρχει στο κοντινό σου περιβάλον.

δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα παιδιά πχ. στη βέροια διαβάζουν και έχουν την πιο προσεγμένη βιβλιοθήκη της ελλάδας.
εχει κάτι το νερό?
τα ψεκάζουν τίποτα?

προφανώς και όχι απλά βρέθηκαν 2-3-5-10 άνθρωποι με ένα πλάνο-όραμα και έχει περάσει όλο αυτό στα παιδιά,δίνοντάς τους ένα πολύ πιο διευρυμένο πεδίο σκέψης και αντίληψης από ότι χωρίς την βιβλιοθηκη αυτήν.
δηλαδή και η συγκυρίες παίζουν το ρόλο τους.

δεν εξισώνω τις καταστάσεις προφανώς απλά δίνω παράδειγμο που σίγουρα είναι γνωστό σε πολλούς για να γινω πιο σαφής.


ξερω εκτος θεματος...αλλα αξιζει να μιλησουμε για την βιβλιοθηκη της Βεροιας.......πανευρωπαικο προτυπο.....αναγνωρισμενο....κ παλι συγχαρητηρια στους ανθρωπους που δεν μενουν στα λογια....αλλα κανουν πραξεις...:clapup::clapup::clapup:

συγχαρητηρια....η καρδια της Ελλαδας,χτυπαει μαζι σας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
δεν ειπαν ομως στον αγγλο που λες να παιρνει 500 ευρω, ουτε οτι απολυεται ετσι απο την δουλεια του, ουτε οτι δεν θα εχει μελλον, ακομα τουλαχιστον, γιατι αυριο ερχεται η σειρα του.
Εδώ σε πιάνω ανενημέρωτο. Οι πρόσφατες ταραχές στην Αγγλία δεν σου λένε τίποτε; Μήπως γνωρίζεις πώς προέκυψε το μουσικό κίνημα του Punk στην Αγγλία της δεκαετίας του '70-'80, μετά από την πρώτη μεταπολεμική συστημική κρίση και υπό το κράτος του Θατσερισμού; Γνωρίζεις ότι 7.5 εκατομμύρια Γερμανοί (κυρίως Ανατολικογερμανοί) ζουν με μισθό 400 Ευρώ; Η Πορτογαλία δεν σου λέει τίποτε; Η Ισπανία; Αυτή δεν ανήκει στην Ευρωζώνη; Η Ιρλανδία; Η Ιταλία; Ποιος πρέπει να βγάλει τη στρουθοκάμηλο ρε φίλε τελικά; :clapup: Βλέπεις τα κακώς κείμενα στη χώρα σου και νομίζεις ότι αυτά είναι τα χειρότερα που υπάρχουν στον κόσμο. Αυτού του είδους η ομφαλοσκόπηση, αποτελεί ένα από τα κυριότερα χαρακτηριστικά, αυτού που αποκαλούν συνήθως "Ελληναρά". Ξέρω τι λέω παραπάνω, ότι το κείμενο πάσχει από τα ίδια χαρακτηριστικά τα οποία κατακρίνει...

Ας βγούμε λίγο από το μικρόκοσμό μας κι ας κοιτάξουμε λίγο την ευρύτερη εικόνα. Κάτι πάει πολύ στραβά παγκοσμίως κι εδώ πλέον μιλάμε για την ίδια την επιβίωσή μας, του καθενός προσωπικά κι όλων μαζί ως έθνος (όχι ως εθνότητα διευκρινίζω). Όλοι έχουμε ευθύνες και πρέπει να κοιτάξουμε καλά τον εαυτό μας στον καθρέφτη τούτη τη στιγμή και να τον δούμε κατάματα, ολοκάθαρα. Όχι παραφουσκωμένο από ελληνοκεντρική ωραιοπάθεια, ούτε παραμορφωμένο φρικτά από αισθήματα ενοχής κι αυτολύπησης. Όπως έχω γράψει το καλοκαίρι, η καλλιέργεια τέτοιων συναισθημάτων έχει καταγραφεί επισήμως ως τεχνική των περιβόητων Μεθόδων Σοκ.

Πρέπει όλοι άμεσα να ξυπνήσουμε από τον βαθύ λήθαργο της προσαρμογής στην απάτη, τη χλίδα και την αρπαχτή και της ανάπτυξης ανοχής σε αυτά. Να δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας για να ξεφύγουμε από το φαύλο κύκλο της υποδούλωσης και της ανέχειας, από εποχές που ανήκουν στα βάθη του προηγούμενου αιώνα και που όλοι πίστευαν ότι έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί. Ας σταματήσουμε τον αυτοοικτιρμό, ας σταματήσουμε να ρίχνουμε τις ευθύνες στους υπόλοιπους, ακόμη κι αν έχουμε ελαφρυντικά γι' αυτό. Όταν ο αδελφός σου κινδυνεύει, τρέχεις να τον βοηθήσεις και δεν ρωτάς τίποτε. Θα έρθει κάποτε και η στιγμή να του πεις το γνωστό σαδιστικό "στά 'λεγα εγώ ρε χαμένε". Δεν είναι τώρα η ώρα φίλε μου...


Και ερχεσαι και μου μιλας για τον απλο ανθρωπο....
Ισια και ομοια ειμαστε?
Α, δεν είσαι όμοιος και ίσος με τον απλό άνθρωπο ε; :hmm: Φαίνεται τελικά ότι ξέρω πολύ καλά να διαβάζω, δεν βρίσκεις;...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η συνειδητοποίηση ήρθε πριν λίγα χρόνια και με βάρεσε σα χαστούκι: κατάλαβα ότι δε μ’ αρέσει η Ελλάδα. Τόσο απλά. Το χειρότερο, όμως, δεν ήταν αυτό. Το χειρότερο ήταν όταν κατάλαβα ότι δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθήσω να αλλάξω κάποια από αυτά που θεωρούσα κακώς κείμενα:
κατάλαβα ότι η Ελλάδα αρέσει στους Έλληνες. Άρα, το λάθος είμαι εγώ.


Το τελευταια 2 χρονια που εσφηξαν οι κωλοι ειχα την εντυπωση πως σχεδον ολοι ειχαμε συνειδητοποιησει πως δε μας αρεσει η Ελλαδα των τελευταιων τουλαχιστων δεκαετιων. Σημερα βεβαια μετα απο καποιες αναρτησεις που διαβασα απο συμφορουμιτες, αρχισα να πιστευω πως τελικα δεν ειναι ετσι. Σας αρεσει η Ελλαδα του σημερα? :eek:


Κάποια στιγμή κατάλαβα ότι δεν νιώθω καν Ελληνίδα τέτοιας Ελλάδας. Ποια Ελλάδα να υπερασπιστώ και με ποια Ελλάδα να ταυτιστώ; Με την Ελλάδα που θεωρεί λογικό να δίνει φακελάκι; Με την Ελλάδα που κυκλοφορεί στο δρόμο λες και είναι μόνη της; Με την Ελλάδα που λατρεύει τα 100 ντεσιμπέλ; Με την Ελλάδα που φυσάει τον καπνό της στα μούτρα του απέναντι; Με την Ελλάδα που παραβιάζει όποιο νόμο γουστάρει; Με την Ελλάδα που δικαιολογεί την παρανομία; Με την Ελλάδα που νιώθει ανώτερη από τους «ξένους»; Με την Ελλάδα που καμαρώνει επειδή κατασκεύασε κάτι ελεεινής ασχήμιας χωριά; Με την Ελλάδα που θεωρεί λογικό να απλώνει ξαπλώστρες στις άλλοτε πανέμορφες παραλίες; Με την Ελλάδα που θεωρεί φυσιολογικό να πηγαίνει σε απίθανης αρπαχτής κλαμπ και καφέ και να παρακαλάει κάτι άθλιους φουσκωτούς τύπους της νύχτας να μη φάει πόρτα; Με την Ελλάδα που πιστεύει ότι δεν μπορεί να διοριστεί χωρίς μέσο; Με την Ελλάδα που φιλάει κατουρημένες ποδιές για να κάνει τη δουλειά της; Με την Ελλάδα που θεωρεί λογικό να πληρώνει ένα κάρο λεφτά σε μπουζούκια και μπαρ και μετά να οδηγεί μεθυσμένη; Με την Ελλάδα που πιστεύει «Και τι έγινε που έπιασαν τους Καραμπέρηδες; Αυτοί είναι το πρόβλημα;»; Με την Ελλάδα που απαιτεί να «φέρουν πίσω τα κλεμμένα» αλλά εξαιρεί τον εαυτό της από την επιστροφή; Με την Ελλάδα που διεκδικεί το δικαίωμά της να εξακολουθήσει να λειτουργεί κουτοπόνηρα; Με την Ελλάδα που πάσχει από έλλειψη φιλοδοξίας;


Ολα οσα περιγραφονται εδω δηλαδη σας αρεσουν?!
Τα απεχθανομαι ολα και ακομα περισσοτερα!

Όχι, δεν είμαι αγία. Όλα τα παραπάνω, τα απορρίπτει ο «ενήλικος» εαυτός μου. Ο «ανήλικος», έχει υπάρξει μέρος αυτού που τώρα απορρίπτω. Ίσως γι αυτό ενοχλούμαι τόσο πολύ τώρα. Το θέμα είναι ότι ο «ενήλικος» έχει περάσει στο άλλο άκρο. Θέλει τ
άξη, ησυχία, τυπικότητα κι αξιοκρατία.


Εσεις θελετε κατι διαφορετικο?
Διοτι θελω, οπως πληρωνω εγω τους φορους, να τους πληρωνει και ο κουτοπονηρος Ελληναρας.
Διατι θελω, οταν πηγαινω τη μητερα μου για εγχειρηση καρκινου, ο καθηγητης του δημοσιου νοσοκομειου να μη μου ζηταει φακελακι ωστε να τη φερει ο ιδιος εις περας.
Διοτι θελω, οταν προσπαθω να βρω μια θεση εργασιας, πρωτο και τελευταιο λογο να εχουν τα τυπικα μου προσοντα και οχι τα ρουσφετια.
κ.ο.κ.

Για μένα, η κρίση υπάρχει εδώ και χρόνια. Και δεν εννοώ την οικονομική, εννοώ την αισθητική, πολιτιστική, αξιακή κρίση. Η οικονομική κρίση δεν με εξέπληξε καθόλου. Αντίθετα, με εξέπληξε το γεγονός ότι τόσοι έξυπνοι άνθρωποι εξεπλάγησαν.


Κι εμενα επισης...Αλλα πως να μην ξαφνιαστουν, αφου ολα τα κακως κειμενα ειναι θεμα νοοτροπιας την οποια αυτην εχουμε και αυτη λουζουμαστε. Ειχαμε ομως βολευτει...ειπαμε...μεχρι που εσφηξαν οι κωλοι.

Την πρώτη φορά που είδα τη διαφήμιση με τον «ομορφάντραμου» ένιωσα ένα κρύο χέρι να μου σφίγγει το κεφάλι. Το ίδιο είχα νιώσει κι όταν είδα τις διαφημίσεις με την «αγαπούλα την κουκούλα» και «τη φουκαριάρα τη μάνα μου». Είναι οι διαφημίσεις που συμβολίζουν την Ελλάδα που δε μ’ αρέσει. Την Ελλάδα του γηπέδου, του βρώμικου, της φοροδιαφυγής, του μέσου, της διαφθοράς, του ψυχοπονιάρη, του τεμπέλη, του λαθραίου, του καταφερτζή, του αναίσθητου, του Ελληνάρα. Το χειρότερο είναι ότι όλοι, μικροί – μεγάλοι, απ΄ όλα τα στρώματα της κοινωνίας, γελάνε με τις διαφημίσεις αυτές. Το χαίρονται, ρε παιδάκι μου.


Το αστειο ειναι οτι ειδα πως καποιοι (τωρα δε θυμαμαι ποιοι ή ποιος) πηρατε μια φραση που δε σας αρεσε, οπως π.χ το "βρωμικο" ή "τα ελεεινα χωρια που κατασκευαστηκαν απο τον Νεοελληνα" και καταδικασατε ενα ολοκληρο κειμενο και τη συγγραφεα αυτου, αφηνοντας στην ακρη ολα τα υπολοιπα. Ειστε σιγουροι οτι εννοει π.χ τα παραδοσιακα χωρια μας? Ή εκεινα που εγιναν τσιρκο προς χαρην του τουρισμου κ.λ.π. Εννοει αραγε το "βρωμικο" φαγητο ή μηπως εννοει τον "βρωμικο" ανθρωπο?
Τελικα ή εγω διαβαζω ο,τι θελω ή εσεις.


Μα, επειδή, ο Έλληνας σε αυτήν ακριβώς την Ελλάδα νιώθει άνετα. Στην Ελλάδα της αγαπούλας, του ομορφάντρα μου και της φουκαριάρας της μάνας του. Στην Ελλάδα της δραχμής...
Εσεις νοιωθετε ανετα, καλα στην Ελλαδα του σημερα?
Θα σας αρεσε καλυτερα η Ελλαδα του '40? Μηπως του '50? Μηπως της Χουντας? Ισως του '80? ΠΟια τελος παντων?!

Προσωπικα θελω μια Ελλαδα διαφορετικη, καλυτερη, ...και σιγουρα οχι την Ελλαδα του σημερα, διοτι και εγω φρικαρω με αυτην. Και οχι δε θελω να φυγω, θελω να μεινω εδω, να προσπαθησω οσο περναει απο το χερι μου να αποτιναχτει πια απο πανω μας αυτη η αυτοκαταστροφικη νοοτροπια που εχουμε.






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Α, δεν είσαι όμοιος και ίσος με τον απλό άνθρωπο ε; :hmm: Φαίνεται τελικά ότι ξέρω πολύ καλά να διαβάζω, δεν βρίσκεις;...:whistle:

οχι, δυστυχως οχι, και το λεω με πονο αυτο οχι οτι με βολευει.
Και επειδη εκατομμυρια κοσμου διαβαζει με πολιτικα γυαλια μυωπιας,
για αυτο δεν εχω ελπιδες.... :/:



ξερω εκτος θεματος...αλλα αξιζει να μιλησουμε για την βιβλιοθηκη της Βεροιας.......πανευρωπαικο προτυπο.....αναγνωρισμενο....κ παλι συγχαρητηρια στους ανθρωπους που δεν μενουν στα λογια....αλλα κανουν πραξεις...:clapup::clapup::clapup:

συγχαρητηρια....η καρδια της Ελλαδας,χτυπαει μαζι σας....


οταν γινονται βηματα προς τα εμπρος, σαφως και συγχαρητηρια.
Και μακαρι να ειμασταν σε θεση να το κανουμε πιο συχνα αυτο.



Προσωπικα θελω μια Ελλαδα διαφορετικη, καλυτερη, ...και σιγουρα οχι την Ελλαδα του σημερα, διοτι και εγω φρικαρω με αυτην. Και οχι δε θελω να φυγω, θελω να μεινω εδω, να προσπαθησω οσο περναει απο το χερι μου να αποτιναχτει πια απο πανω μας αυτη η αυτοκαταστροφικη νοοτροπια που εχουμε.


το αυτο χωρις περιστροφες.
Οποιος δεν καταδικαζει τα κακως κειμενα, ειτε δεν ξερει τι του γινεται (πολυ πιθανον)
ειτε εχει συμφεροντα να μην το κανει.
Και σημερα αυτο ειναι πολυ επικινδυνο.
Γιατι πχ και ρουσφετακιας να εισαι το επαγγελμα αυτο βγηκε αναγκαστικα στη συνταξη.


Απο κει και περα,
αν θελει καποιος να πουμε οτι η συγγραφεας εχει ενα στυλακι που ειναι για κλωτσιες,
δεν εχω αντιρρηση να δουμε αν ειναι ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@Νεράιδα: Το συμπέρασμα αλλά και το αίσθημα που βγαίνει από το κείμενο και το βιογραφικό της σημείωμα, είναι πως δεν αγαπά και δεν ενδιαφέρεται για την Ελλάδα. Δικαίωμά της, όπως και δικό μας δικαίωμα να μην αναλύουμε τα προβλήματα της Ελλάδας μέσω ενός κατάπτυστου φθονερού κειμένου.
Ένα ολόκληρο φόρουμ έχουμε γεμίσει με τη δυσαρέσκειά μας για τα κακώς κείμενα, δεν τ' ακούμε ούτε τα σχολιάζουμε πρώτη φορά αυτά που αναφέρει η κιουρία. Μόνο που οι δικές μας αναλύσεις είναι διαποτισμένες από αγάπη και αυτοσαρκασμό κάτι που λείπει έντονα από το δικό της γραπτό. Εμάς μας πονάνε όλα αυτά, ζούμε τ' αποτελέσματά τους στο πετσί μας. Η Ελλάδα είναι ο τόπος που αγαπάμε, με τον ίδιο τρόπο που αγαπάμε το παιδί μας ακόμη και όταν το μαλώνουμε για να το εκ-παιδεύσουμε. Δεν είναι το αντικείμενο της αρθρογραφίας μας ούτε τρεφόμαστε αυτάρεσκα απ' το κουφάρι της χώρας μας.

@DreamStealer: Δικαιολογείσαι γιατί είσαι νέος στο φόρουμ και δεν γνωρίζεις ενδεχομένως με πόσα θέματα έχουμε καταπιαστεί ως κοινότητα χρηστών: Έχουμε καυτηριάσει κι έχουμε διαξιφιστεί για το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και των φαρμακοβιομηχανιών, για ποικίλα κοινωνικά προβλήματα, ακόμη και γι' αυτόν τον ίδιο τον Ελληνάρα που διατηρεί στο φόρουμ μας δικό του ξεχωριστό θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
@DreamStealer: Δικαιολογείσαι γιατί είσαι νέος στο φόρουμ και δεν γνωρίζεις ενδεχομένως με πόσα θέματα έχουμε καταπιαστεί ως κοινότητα χρηστών: Έχουμε καυτηριάσει κι έχουμε διαξιφιστεί για το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και των φαρμακοβιομηχανιών, για ποικίλα κοινωνικά προβλήματα, ακόμη και γι' αυτόν τον ίδιο τον Ελληνάρα που διατηρεί στο φόρουμ μας δικό του ξεχωριστό θέμα.
χμμμ που θα παει θα παλιωσω και εγω :clapup:

Στην ελλαδα συνηθως 10 εκατ. ανθρωποι εχουν 10 εκατ. αποψεις.
Αντιθετα απο οτι φαινεται, με ενδιαφερουν οι αντιθετες αποψεις,
αρκει να προσθετουν κατι καινουριο σε κατι που διαβαζει καποιος.

Γνωριζοντας την προβληματικοτητα του γραπτου λογου,
οπου μπορεις να παρεξηγηθεις πολυ ευκολα, εχω μαθει να μην
μετραω σαν επιθεση οτι διαβαζω και προσπαθω να μετριασω τον εντονο (νομιζω) λογο μου.
Μπορουμε ολοι να ζησουμε με τις αποψεις μας αλλα και να συνυπαρχουμε με τις αντιθετες.
Παλιοτερα ημουν αρκετα πιο καυστικος, πιο.... απο ολα.
Με γνωριζει κοσμος, για να ξερει οτι παλιοτερα ημουν στο χωσε για να χωσεις.
Δεν πιστευω οτι κερδισα κατι με αυτο και ναι με ενδιαφερει καθε μερα που ξυπναω να νιωθω οτι εχω κατι κερδισει απο την μερα που εζησα χθες.
Σε φορουμ αυτο που θελω ειναι καταρχην να διαβασω αντιλογο (οχι δεν με ενοχλει
αν εχω γυρω μου 10 ατομα που διαφωνουν με οτι λεω, μπορω να απανταω και στους 10 ταυτοχρονα....) και να εντοπισω μια οπτικη γωνια που μου διαφευγει.

Οσο για διαξιφισμους.... εχω αρκετα μεγαλη θητεια, ελπιζω ομως παντα με ποιοτητα :whistle:


ΥΓ Νομιζω οτι ειμαι εκτος θεματος, παρολα αυτα ενιωσα την αναγκη να τα γραψω δημοσια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Είμαστε αυτό που είμαστε.Αυτό είναι αποτέλεσμα 2000 χρόνων.Δεν είπε κανείς πως είναι λάθος όλο.Ποιος ξέρει το σωστό;Απλα είναι καποια πράγματα τα οποία είμαστε αναγκασμενοι να αλλάξουμε για να προσαρμοστούμε στην κουλτούρα της δυτικής κοινωνίας.Αλλά ποιος είπε πως έτσι πρέπει;Δεν ξέρουμε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ηρώ +1000 αλλά το σχόλιό σου για τον Federer με πληγώνει! :/:

Για να καταλαβαίνουμε λίγο τι γίνεται σε αυτήν την χώρα και ποιοι έχουν να θράσος να εκφέρουν άποψη και να κατακρίνουν αδιακρίτως:

Για την μαντάμ Ταχιάου ο πωλητής λουκάνικων στην συγκεκριμένη διαφήμιση εκπροσωπεί όλα τα κακά της Ελλάδας, Το φακελάκι, την επικίνδυνη οδήγηση, τα υψηλά ντεσιμπέλ, τα σκυλάδικα, την κουτοπονηριά και την έλλειψη φιλοδοξίας. Μάλλον ή κα Ταχιάου δεν έχει προσέξει την διαφήμιση. O πωλητής λουκάνικων στην διαφήμιση φαίνεται ένας εξαιρετικός επαγγελματίας. Αντίθετα με τον μίζερο ανταγωνιστή του, προσφέρει επιλογές στους πελάτες του, κάνει την δουλεία με κέφι και ζωντάνια, έχει χιούμορ και ξέρει πως να πουλήσει το προϊόν του με επιτυχία. Θα είχε επιτυχία όχι μόνο στο συγκεκριμένο κλάδο, αλλά τουλάχιστον σε κάθε τομέα μιας επιχείρησης που έχει να κάνει με πωλήσεις, είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό.

Ο πρωταγωνιστής αυτής της διαφήμισης δεν είναι λαϊκιστής αλλά λαϊκός. Πολύ διαφορετικά πράγματα. Και αυτό το λαϊκό που βγάζει είναι όμορφο και γνήσιο. Μάλλον γιατί έχει «τη μάνα μου και τον πατέρα» του μέσα.


Στο άκρως ρατσιστικό σχόλιο
Μου έρχεται στο νου και η εικόνα: ασπρόμαυρη Ελλάδα, κοντοί κι άσχημοι άντρες, τσίκνα, βρωμιά ιδρώτα στο γήπεδο, λίπη και λίγδες.
θέλω να πω μόνο ότι ευτυχώς στην Ελλάδα οι σάπιες γκόμενες σαν κι αυτήν είναι μειονότητα.

Η Μαρία Αντουανέτα λοιπόν, αν κάνουμε μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο έχει ως αδελφό τον κύριο Νικόλαο Ταχιάο, που όπως μπορείτε να δείτε, είναι μέλος του καινούργιου κόμματος της Ντορούλας και πρώην στέλεχος ΝΔ, αντιδήμαρχος του Παπαγεωργόπουλο και άλλα αξιώματα που τον αναδεικνύουν ως τον ομορφάντρα πρότυπο που θα έπρεπε να έχουμε όλοι.

Μην έρθει κανείς και αναρωτηθεί τώρα τι σχέση έχει το τι κάνει ο αδερφός της. Διότι δεν είδα να λέει πουθενά η μαντάμ ότι της προκαλούν αηδία οι ομορφάντρες και ομορφογυναίκες αυτού του τύπου που γλείφουν και στηρίζουν δοσίλογους εθνοπροδότες που έχουν ξεπεράσει σε αίσχη ακόμη και τους χουντικούς. Που έχουν καταφέρει ότι δεν κατάφερε ο ίδιος ο Χίτλερ. Να διαλύσουν εξολοκλήρου το έθνος.

Και περιμένετε να πάρουμε στα σοβαρά ένα άρθρο της; Ο στόχος είναι ξεκάθαρος. Αποπροσανατολισμός των ευθυνών, να νομίζει ο κόσμος ότι αυτός φταίει κατά μεγάλο ποσοστό ώστε να αποδεχτεί ότι πρέπει να πληρώσει και πρέπει να υποστεί τον εξευτελισμό. Κι η σύγχρονη Μαρία Αντουανέτα θα κάνει ξεναγήσεις στις Άλπεις και θα μιλάει για την Ελλάδα που σιχαίνεται, της οποίας όπως παραδέχεται υπήρξε μέλος. Αυτός είναι ο στόχος, ακόμη κι αν δεν επιδιώκεται σκοπίμως.

Επειδή αυτή και αρκετοί άλλοι υπήρξαν ή αποτελούν ακόμα μέλη της Ελλάδας που την φρικάρουν, δεν σημαίνει ότι υπήρξαν όλοι. Και
προσωπικά με φρικάρει περισσότερο κάποιος που στηρίζει πολιτικούς ταυτισμένους με τον βόθρο που περιγράφει και το παίζει παράλληλα κι αξιοκρατικός και έντιμος, παρά ο ίδιος ο βόθρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Μήπως να στέλναμε με μέιλ το λινκ του θρέντ στο κομματόσκυλο εεεε...στο ομορφόπαιδο τον αδερφό της να της το δείξει; :P
να δει τι άποψη έχουν για το άρθρο της οι πολίτες της "Ελλάδας που μισεί" ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Μήπως να στέλναμε με μέιλ το λινκ του θρέντ στο κομματόσκυλο εεεε...στο ομορφόπαιδο τον αδερφό της να της το δείξει; :P
να δει τι άποψη έχουν για το άρθρο της οι πολίτες της "Ελλάδας που μισεί" ; :hmm:
την ξερει την αποψη μας.....πεσανε πανω της ολοι....το επαιξε ανετη..."εγω ειπα την αποψη μου"αλλα
η προπαγανδα της δεν περασε.....

αυτο εχει σημασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eniac

Νεοφερμένος

Ο Eniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αναρωτηθηκατε ποτε αν η ταξη και ησυχια αξιζει τον κοπο ? Σε κανει δηλαδη ευτυχισμενο ?Μπορει και να σε κανει , αλλα οχι ευτυχισμενο ανθρωπο, ευτυχισμενο προβατο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
"Πέρασε την επταετία 2003 - 2010 ως συμβασιούχος στην ΕΡΤ3, διατηρώντας εκπομπή στο ραδιοφωνικό σταθμό 102."

άλλη μία παπαριά, ειπωμένη από πουθανέδες, σημείο των καιρών μας.
έγλυφε κώλους 7 χρόνια για να είναι κρατικοδίαιτη,ποιος ξέρει πόσα δεκάδες χιλιάδες ευρώ έβαλε στην τσέπη της για να γυρνάει απο δω και από κει και τώρα φτύνει εκεί που έτρωγε.

ούτε εμάς μας αρέσει η ελλαδίτσα όπως την καταντήσανε, όχι οι διαφημίσεις, αλλά ελληναράδες σαν εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη και αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Πριν κατασταλάξει στη δημοσιογραφία, εργάστηκε στον κλάδο του τουρισμού, στην αεροπορική εταιρεία Swissair και στο Diners World Travel, σε πολύ καλύτερες από τη σημερινή εποχές. Μιλάει αγγλικά και γαλλικά, ενώ ταξιδεύει ασταμάτητα. Μαθαίνει μετά μανίας γερμανικά, γιατί όταν μεγαλώσει θέλει να γίνει οδηγός βουνού στις Άλπεις. Μένει ν’ αποφασίσει αν θα είναι στις γαλλικές ή τις γερμανικές, χωρίς ν’ αποκλείει και τις ελβετικές ή τις αυστριακές.

Το λέει μόνη της η κοπέλα, είναι λάθος. Εγώ πάλι αναγουλιάζω :sick: μ' όλες αυτές τις πολυταξιδεμένες κυρίες των σαλονιών με το μπλαζέ υφάκι, αυτές τις γιόγκα, τις φευγάτες - γάτες, τις μελιστάλαχτες αντουανέτες, που κάνουν σκι στις ονειρεμένες άλπεις, βγάζουν βόλτα το σκυλάκι μίνι, βάφουν τα μαλλιά τους ανταύγιες και τα νύχια τους περλέ.

Σιχαίνομαι τη σιχαμάρα τους!

Εχεις καποιο προβληματακι με οσες κανουν ανταυγειες, ξερουν γλωσσες, τους αρεσει η γιόγκα και οι Αλπεις; Αν ναι, στον γιατρό σου:P
Ελα μωρε, κι εγω συμφωνώ με το ποσο ηλιθιο ηταν το υφος που εγραφε και προβλητικο, αλλα μη γινεσαι ιδιος (!) και μη θεωρεις πως ολοι οι πολυταξιδεμενοι ειναι και ηλιθιοι. Συνηθως συμβαινει το αντιθετο. Ετυχε η νεαρα, στις εξαιρεσεις. Κάθε άλλο και θα πρεπε μέσα απο τις γνώσεις της, να έχει μάθει να ξεχωρίζει και ν'αναγνωρίζει την αξία του κάθε πολιτισμού. Μπορεί να μην έχει ενημερωθεί για τον ελληνικό πολιτισμό και τα πάλαι πότε ασπρόμαυρα και κοντοκουρεμένα. Μπορεί να μην έχει δει ποτέ ελληνικές ταινίες. Μπορεί να μη μίλησε ποτέ με γιαγιά πολίτισσα. Μπορεί να είναι θέμα αισθητικής, θέμα βιωμάτων, θέμα χαρακτήρα, θέμα προσωπικού γούστου. Μπορεί το κείμενό της να ήταν ''βαλτό''- οι δημοσιογραφοί σήμερα εν πλειοψηφία για να πάρουν ενα δεκαλεπτάκι τη λέξη, κάνουν το σκατό τους παξιμάδι. Μπορεί χίλια δυό.
Και αφού επιχειρηματολόγησα, γιατί μ'αρέσει το δίκαιο κι αντικειμενικό και παροτι σε συμπαθώ αλλά ασχετως απο αυτό, πάρε μια αρνητική μου στο ποστ σου, όπως θα πάρει άλλη μία το ποστ του ντριμ στιλερ (της κοπελιας δηλαδή):P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Φίλε μου , τουλάχιστον αυτοί είχαν την παρρησία να δηλώσουν τί πιστεύουν,
να πάρουν το ρίσκο του να εκθέσουν ανοιχτά τα πιστεύω τους, ώστε να κριθούν από κάποιους σαν εσένα,
και να γίνουν σάκοι του μποξ από κάποιους που πάντα , μόνο κρίνουν
σαν περιφερόμενοι θίασοι-κριτές από θέμα σε θέμα ....
Οπότε , άσχετα ποιο είναι το πιστεύω του καθενός , και ακόμη πιο άσχετα με το αν συμφωνώ εγώ ή εσύ μαζί του,
επικροτώ τους ανθρώπους που εκφράζονται -είτε εδώ μέσα, είτε οπουδήποτε-
και τους προτιμώ από αυτούς που παίρνουν μονίμως τον ασφαλή ρόλο του κριτή....


Το να έχεις πιστέψει και να έχεις εμπιστευτεί προδότες, παίζει και αυτό σαν ενδεχόμενο στη ζωή,
είτε σε πολιτικό, είτε σε κοινωνικό και ανθρώπινο επίπεδο....
Μακάρι να υπάρχουν και να εξαπλωθούν λοιπόν οι έξυπνοι ,ως έξυπνοι και όχι ως εξυπνάκηδες ,
και όσοι είχαν την οξυδέρκεια και δεν έχουν εξαπατηθεί ποτέ από προδότες ή από συνανθρώπους τους (και μαγκιά τους),
να γίνουν πλειοψηφία και να συμπαρασύρουν και εμάς-αυτούς που κάναμε-νε λάθος εκτιμήσεις...

Καταλαβαίνω την πίκρα σου που υπήρξες εξαπατημένη. Το να με κατηγορείς όμως ως εξυπνάκια επειδή απλά τους ανέφερα και δεν τους προσέβαλα, δεν νομίζω ότι σε τιμά.
Εντάξει, την επόμενη φορά που θα κάνω κι εγώ μια βλακεία στην ζωή μου θα έρθω και θα το φωνάξω και θα περιμένω τα μπράβο σας που έχω το θάρρος να το λέω. Θα φωνάξω, ψήφισα τον τάδε επειδή πίστεψα ότι λεφτά υπάρχουν και το κοινωνικό προφίλ που έβγαζε μου άρεσε πολύ. Και θα περιμένω την κατανόησή σας και τα συγχαρητήριά σας, ιδίως δε αν η αφέλειά μου είχε επιφέρει αποτελέσματα το ίδιο τραγικά με τα σημερινά.

Το ωραίο είναι ότι έρχεσαι σε αντίφαση καθώς λες να σας συμπαρασύρουν κι εσάς που κάνατε τις λάθος εκτιμήσεις όσοι δεν πίστεψαν τους (προφανείς) προδότες και μετά με λες εξυπνάκια. Πώς θες να στο πω ακριβώς; Θες να στο ζωγραφίσω και να έρθω να στο τραγουδήσω μήπως και να κάνω προσευχές να το αντιληφθείς; Να σου πω "γιατί βρε Μαρινάκι (όπου Μαρινάκι ο καθένας που εξαπατήθηκε όπως λες) ψήφιζες τέτοιους πολιτικούς όταν ο τόπος βούιζε για το ποιόν τους?" ή "γιατί επέλεξες την αποχή και επέτρεψες ξανά να βγουν οι πρασινοκοκκινομπλε, βρε πουλάκι μου";

Δεν χρειάζεται οξυδέρκεια. Αν στα 35 σου ακόμα αδυνατείς να ξεχωρίσεις ποιος λειτουργεί στην εξουσία ως δοσίλογος και ποιος όχι (παραδόξως υπάρχουν και ελάχιστοι τέτοιοι), τότε λυπάμαι. Και για να μην ξεχνιόμαστε: κι ο Γιωργάκης παρρησία είχε όταν δήλωνε ότι έκανε "λάθη" και διαπίστωσε πως λεφτά δεν υπάρχουν. ΟΚ. Λίγο άστοχο ε; Αφού ο Γιωργάκης σκοπίμως έλεγε ψέματα, εσύ όντως εξαπατήθηκες. Τότε τουλάχιστον μην παριστάνεις την θιγμένη.

Και για μένα πλέον στο σημείο που φτάσαμε, άτομα που συνεχίζουν να τους στηρίζουν αυτούς τους προδότες είναι άκρως επικίνδυνα. Πολύ πιο επικίνδυνα κι από τους τελευταίους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
αποφασισα να μην κανω σχολιο γιατι μετα θα σκοτωθουμε εδω μεσα αλλα εχω να πω οτι η ουσια βρισκεται αλλου και οχι σ αυτα που λεξη τη λεξη αναλυετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
αποφασισα να μην κανω σχολιο γιατι μετα θα σκοτωθουμε εδω μεσα αλλα εχω να πω οτι η ουσια βρισκεται αλλου και οχι σ αυτα που λεξη τη λεξη αναλυετε.

Το σχολιο το εκανες ηδη,οποτε γραψε τι σκεφτεσαι.Και μην ανησυχεις,κανεις δεν προκειται να σκοτωσει κανεναν.

Στο θεμα μας τωρα:
Κριτικαρουμε το προσωπο η την αποψη του??Γιατι αν το εγραφε αυτο καποιος αλλος λιγοτερο ας μου επιτραπει "βολεμενος",θα γραφαμε δυθιραμβικες(το σκοτωσα??) κριτικες τωρα.
Δεν λεω,η κυρια με γεματο στομαχι ειναι,και πιθανοτατα ετσι θα παραμεινει. Αλλα της αφαιρει αυτο το δικαιωμα να κανει κριτικη??
Το ειχα γραψει και αλλου,αλλα θα το γραψω και εδω.
Περιγραφει την πραγματικοτητα μεσα απο την δικια της σκοπια.Το θεμα ειναι,την καταδικαζουμε λες και κανουμε κυνηγι μαγισσων η προσπαθουμε να αλλαξουμε κατι σε αυτον το ρημαδι τον τοπο μας??
Γιατι η κριτικη στην κριτικη,ειναι ακομα μια κριτικη..Δεν αλλαζει κατι.
Οι πραξεις ομως αλλαζουν..Πολλα!!

P.S. Stay on-topic please.Thank you:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και βλέπω μετά να τους πλακώνουν στις παραθέσεις και στην ανάλυση κειμένων νεοελληνικής λογοτεχνίας λέξης-λέξης των ποστ τους, με την ασφάλεια των αόρατων και κρυφών (ή ανύπαρκτων) πιστεύω τους...
Η αλήθεια δεν μπορεί παρά να βρίσκεται κάπου στη μέση κι αυτό διότι κρίνοντας μια οποιαδήποτε άποψη -πόσο μάλλον πολιτική- δεν μπορεί παρά να τοποθετείσαι με κάποιο τρόπο γύρω απ' αυτήν.
Δεν μπορείς να κρίνεις το οτιδήποτε χωρίς ένα στοιχειώδες πιστεύω πάνω σε αυτό που συζητείται. Αλλιώς, ποιος ο λόγος να το κάνεις;
Η κριτική μιας ιδέας δεν μπορεί παρά ν' αποτελεί θέση υπέρ ή εναντίον της ιδέας αυτής.
Ακόμη κι αν δεν μπορείς να προσδιορίσεις με ακρίβεια τον πολιτικό χώρο από τον οποίο προέρχεται η ιδέα (...ή το άτομο;:hmm:) μπορείς να αναγνωρίσεις την τάση της προς τη μια ή την άλλη κατεύθυνση. Δυστυχώς πολλές, αν όχι τις περισσότερες, φορές, εστιάζουμε στην ιδεολογική προέλευση του ατόμου και όχι στην ιδέα ή την άποψη αυτή καθαυτή, ...πράγμα που μάλλον δεν βοηθά στις παρούσες συνθήκες, τη δεδομένη ιστορική στιγμή. Αυτός είναι ο λόγος που δεν εστίασα στην προέλευση της κυρίας του θέματός μας, αλλά στο ίδιο το ψυχρό κείμενό της.
Λίγο - πολύ όλοι τοποθετούμαστε με κάποιο τρόπο κι ακόμη κι όταν δεν το κάνουμε υπάρχουν αυτοί που μας τοποθετούν όπου νομίζουν εκείνοι με τη λογική του 'όποιος δεν είναι μαζί μας, είναι εναντίον μας', με κίνδυνο έτσι να μας προσάψουν θέσεις που δεν μας εκφράζουν. Αυτό είναι το ρίσκο του να μην ανήκεις κάπου ή να μην θέλεις να εκφράσεις δημόσια πού ανήκεις, και μαγκιά του όποιος το παίρνει.
Αυτοί που δηλώνουν απερίφραστα πού ανήκουν έχουν το προνόμιο να μην μπορούν εύκολα να παρερμηνευθούν (...λέμε τώρα, τουλάχιστον ως προς το θέμα της προέλευσης), όπως έχουν παράλληλα και την ευθύνη της τοποθέτησής τους και επίσης μαγκιά τους.

Μην νομίζεις όμως πως και οι κρίνοντες δεν κρίνονται. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και για μένα πλέον στο σημείο που φτάσαμε, άτομα που
συνεχίζουν να τους στηρίζουν αυτούς τους προδότες είναι άκρως επικίνδυνα. Πολύ πιο επικίνδυνα κι από τους τελευταίους.


:D
Μ' εκανες ειλικρινα και γελασα παρα πολυ!
Λες και υπαρχει εστω και μια πολιτικη δυναμη στην Ελλαδα την οποια θα μπορουσες να εμπιστευτεις και θα ευελπιστουσες να εχει προγραμμα και λυσεις!! Ελα Δια και Αθηνα και ολο το Δωδεκαθεο μαζι!
χαχαχαχαχα!!!
Αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως!

@Νεράιδα: Το συμπέρασμα αλλά και το αίσθημα που βγαίνει από το κείμενο και το βιογραφικό της σημείωμα, είναι πως δεν αγαπά και δεν ενδιαφέρεται για την Ελλάδα. Δικαίωμά της, όπως και δικό μας δικαίωμα να μην αναλύουμε τα προβλήματα της Ελλάδας μέσω ενός κατάπτυστου φθονερού κειμένου.

Ένα ολόκληρο φόρουμ έχουμε γεμίσει με τη δυσαρέσκειά μας για τα κακώς κείμενα, δεν τ' ακούμε ούτε τα σχολιάζουμε πρώτη φορά αυτά που αναφέρει η κιουρία. Μόνο που οι δικές μας αναλύσεις είναι διαποτισμένες από αγάπη και αυτοσαρκασμό κάτι που λείπει έντονα από το δικό της γραπτό. Εμάς μας πονάνε όλα αυτά, ζούμε τ' αποτελέσματά τους στο πετσί μας. Η Ελλάδα είναι ο τόπος που αγαπάμε, με τον ίδιο τρόπο που αγαπάμε το παιδί μας ακόμη και όταν το μαλώνουμε για να το εκ-παιδεύσουμε. Δεν είναι το αντικείμενο της αρθρογραφίας μας ούτε τρεφόμαστε αυτάρεσκα απ' το κουφάρι της χώρας μας.


Το βιογραφικο μας σημειωμα Ισι, δε θα επρεπε να παιζει κανενα ρολο στο πως καποιος κρινει τις αποψεις μας.
Και τελος παντων, δε διαβασα ενα ψυχρο κειμενο, αλλα ενα θυμωμενο. Προσωπικα το βρηκα και πολυ λαιτ, εγραψε και μια μαλακια περι της διαφημισης και wow η γκομενα τρεφεται αυταρεσκα απο το κουφαρι της χωρας της. Του ματς φορ ναθινγκ, θα ελεγα εγω.
Και να με συγχωρεις, αλλα επειδη εγω ή οποιοσδηποτε αλλος ειναι θυμωμενος και νοιωθει απεχθεια για το πως εχουμε καταντησει ως λαος, δε σημαινει οτι δεν αγαπαμε τον τοπο μας και ολα τα καλα που μας εχει δωσει και θα συνεχισει να δινει. Αυτο μας ελειπε τωρα να αρχισουμε τις κοντρες για το ποιος ειναι περισσοτερο πατριωτης και αγαπα την πατριδα του απο τον αλλο.
Το θεμα ειναι τα στραβα υπερτερουν και μας πειραζει να μας το λενε. Ακομα και σε αυτην την κατασταση που ειμαστε θελουμε χαιδεματακι στα αυτακια. Κακως. Πολυ κακως.
Αυτο βεβαια που ακομα βλεπω ειναι οτι ο Ελληνας μυαλο δε βαζει και αυτο που τον νοιαζει ειναι ο κωλος του.
Ελπιζω και ευχομαι ο χρονος να με διαψευσει!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.



Το θεμα ειναι τα στραβα υπερτερουν και μας πειραζει να μας το λενε. Ακομα και σε αυτην την κατασταση που ειμαστε θελουμε χαιδεματακι στα αυτακια. Κακως. Πολυ κακως.
Αυτο βεβαια που ακομα βλεπω ειναι οτι ο Ελληνας μυαλο δε βαζει και αυτο που τον νοιαζει ειναι ο κωλος του.


Το θέμα είναι ότι είναι τέτοια η κατάσταση που δεν υπάρχει καθόλου χρόνος για (αυτο)κριτική του πόσο λάθος ζούσαμε ως λαός. Αυτήν την στιγμή πραγματοποιείται τέτοιο ξεπούλημα, που δεν μπορεί να λέει κάποιος ότι "Α, φταίμε κι εμείς όμως που ήμασταν έτσι ή δεν ήμασταν αλλιώς" και με αυτόν τον τρόπο να δίνει ακόμα περισσότερο χώρο σε αυτούς που καθορίζουν την τύχη του, επειδή αυτόν τον πιάσανε οι τύψεις για όσα (δεν) έκανε. Πόσο δε μάλλον αν κάποιος δεν ανήκει στον βόθρο που περιέγραψε η Μαρία Αντουανέτα. Η κριτική πρέπει να ασκείται σε περιόδους ηρεμίας και ωριμότητας. Και όχι, δεν έχουν δικαίωμα να μιλάνε όσοι πρόσκεινται σε πολιτικά αποβράσματα. Ιδίως όταν δεν φρικάρουν με αυτούς αλλά μόνο με όλους τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Το θεμα ειναι να παμε να παλεψουμε λιγο εξω απ τα φορουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top