Νομιμοποίηση των μαλακών ναρκωτικών;

Είστε υπέρ ή κατα της αποποινικοποίησης των "Μαλακών ναρκωτικών";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 234)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 108 46.2%
  • Κατά

    Ψήφοι: 118 50.4%
  • Δε ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 8 3.4%

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να νομιμοποιηθουν ΟΛΑ με παροχη απο ειδικα νοσοκομειακα κεντρα οπου δηλωνεις χρηστης εντασσεσαι και με μακροχρονια διαδικασια και ιατρικη υποστηριξη τα κοβεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
1.Το πιο εύκολο πράγμα είναι να σού βρω μία έρευνα. Δες αυτήν που παρέθεσε ο Ιορδάνης, και τις γνώμες των παιδιών από κάτω, μερικοί από τους οποίους είναι και φοιτητές Ιατρικής.;)
νομίζω μια πιο σωστή απάντηση θα έδιναν αυτοί που παίρνουν χασίσι


2.3.Το τσιγάρο δε θα μέ οδηγήσει ούτε στην κοκαΐνη, ούτε στην ηρωίνη, ούτε στα χαπάκια. Κανένας από αυτούς τους χρήστες δεν ξεκίνησε απευθείας από ηρωίνη,
-Im Eirini
[*]Νομίζεις... Δεν σημαίνει ότι όποιος κάνει μπάφο, κάνει και ηρωίνη (προφανώς), ούτε όλοι οι χρήστες ηρωίνης ξεκίνησαν απο μπάφο


Το βασικότερο επιχείρημά μου, πλην της υγείας, είναι ότι το χασίσι σέ αδρανοποιεί, και σέ αδρανοποιεί και κοινωνικά/πολιτικά.
συμπέρασμα:όλη η ανθρωπότης -και κυρίως οι έλληνες-παίρνουν μαλακά ναρκωτικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Δεν τα διάβασα όλα γιατί βαριόμουν αλλά:

2.3.Το τσιγάρο δε θα μέ οδηγήσει ούτε στην κοκαΐνη, ούτε στην ηρωίνη, ούτε στα χαπάκια. Κανένας από αυτούς τους χρήστες δεν ξεκίνησε απευθείας από ηρωίνη, π.χ.
Ενώ το τσιγαριλίκι θα σε οδηγήσει σε όλα τα παραπάνω; Δεν ισχύει αυτό, μην λες βλακείες.
Δεν νομίζω να σε οδηγεί κανείς άλλος, παρά μόνον ο εαυτούλης σου.
Το βασικότερο επιχείρημά μου, πλην της υγείας, είναι ότι το χασίσι σέ αδρανοποιεί, και σέ αδρανοποιεί και κοινωνικά/πολιτικά. Αυτός πιστεύω πως είναι ο ρόλος του στο σύστημα και γι' αυτό προωθείται και τόσο. Είτε το παραδέχεσαι είτε όχι, έτσι είναι.

Αν το βασικότερο επιχείρημά σου είναι αυτό τότε επέτρεψέ μου να ρίξω ένα γελάκι γιατί δε μπορεί να μη βλέπεις γύρω σου. Δηλαδή θες να μας πεις πως η γενικότερη αδιαφορία και αδρανοποίηση των μαζών οφείλεται... στον μπάφο. Λολ!

Νομίζω το χειρότερο ναρκωτικό του συστήματος είναι η τηλεόραση και για αυτό προωθείται τόσο αλλά ας μην αρχίσουμε όλοι μαζί να επαναλαμβάνουμε τις κλισεδιές καλύτερα (irony intended)

--------------------------​

Καταρχάς συζητάτε αυθαίρετα και για αυτό δεν βγάζετε νόημα και δε βγάζουμε κι εμείς που αντί να γράφουμε κώδικα κωλοβαράμε :P Σαν να πιάνετε ένα θέμα σχετικό με τον μπάφο, να του ρίχνετε ένα ακόμη ψιλοσχετικό και ψιλοάσχετο θέμα μέσα και τέλος να αλλάζετε εντελώς θέμα.

-> Δεν αναφέρεται πουθενά στα ποστς σας το πόσο συχνά γίνεται, σε τι ποσότητα γίνεται και άλλα τέτοια πολύ βασικά. Άρα; :confused:
ΥΓ. Έχω γνωρίσει ΤΟΣΑ βλαμμένα μέχρι τώρα, τα οποία κυρίως είναι μαλακοπίτουρες πλουσιόπαιδα (ή και όχι), που αναμασούν την καραμέλα ότι το χασίσι τούς κάνει να σκέφτονται περισσότερο κι άλλα ηχηρά παρόμοια. Δε μέ ενδιαφέρει. Το θεωρώ καθαρά θέμα ανωριμότητας του ατόμου [...] Συνέλθετε λίγο, θα ξαναπώ, 18χρονα βλαμμένα, μάθατε και το χασίσι. Βρείτε άλλες διεξόδους, ή μάλλον βρείτε δημιουργικές διεξόδους στα προβλήματά σας.

Καλά τα λες προς το τέλος αλλά γίνεσαι λίγο "μπαμπάκας" χωρίς λόγο. Εδώ τώρα ήρθες να κάνεις κήρυγμα σε όσους κάνουν μαλακά ναρκωτικά ή σε όσους θέλουν την νομιμοποίησή τους; Επιλογές λέγονται: εσύ προτιμάς να βγεις βόλτα στο πάρκο να ζωγραφίσεις σε ένα κομμάτι χαρτί τη φύση, ο άλλος προτιμάει να αράξει σπίτι του κάνοντας ένα τσιγαριλίκι. Δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο αυτό είναι κατακριτέο.

κι επίσης, επειδή το έχω δει και αυτό, το θεωρώ μεγάλη ξεφτίλα να παλεύουν οι γονείς σου με τα χίλια ζόρια να σέ συντηρήσουν, κι εσύ να τούς βρίζεις επειδή δεν έχουν να σού δώσουν λεφτά, τα οποία εσύ πχ θέλεις να τα χρησιμοποιήσεις αγοράζοντας χασίσι. Αν αυτό δεν είναι εθισμός, τότε τί είναι;

Όσο για το θέμα του εθισμού, φαντάζομαι θα αναφέρεσαι σε άτομα που κάνουν σε καθημερινή βάση και πλέον εξαρτώνται από αυτό. Εγώ το θεωρώ αδυναμία χαρακτήρα το κομμάτι του εθισμού αλλά σαφέστατα προσωπικό θέμα του καθενός. Καμία δουλειά δεν έχουμε νομίζω οι υπόλοιποι.
Εντάξει, φυσικά το να ξοδεύεις έτσι τα χρήματα των δικών σου είναι γελοιότητα αλλά και το να τα ξοδεύεις αγοράζοντας playstation, γελοιότητα είναι. Που καταλήγουμε; Ναι είμαστε όλοι γελοίοι(irony intended).

Θέλω λοιπόν να καταλήξω στο ότι προφανώς δεν είναι επιχειρήματα τα παραπάνω απλά απόψεις προσωπικές. Επομένως μην σου φαίνεται περίεργο το ότι δεν πείθεις. Δεν έχω καταλάβει ωστόσο ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου.

Anyways.

ps. Υπερ της νομιμοποίησης εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Κατα ολων των ναρκωτικων.Καμια νομιμοποιηση του θανατου και της κερδοσκοπιας εις βαρος ανθρωπινων ζωων.
Δεν αναγνωριζω τον ψευδη διαχωρισμο σε ''σκληρα'' -''μαλακα''.

Απαγορευση κυκλοφοριας απο το κρατος,διατηρηση και επεξεργασια αυτων μονο για ιατρικους σκοπους απο εξειδικευμενα κεντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
με ποια λογικη ειναι απαγορευμενα τα ναρκωτικα και επιτρεπονται πχ αλλες ουσιες οπως πχ αυτες που περιεχονται στο τσιγαρο ή το αλκοολ τα οποια ειναι και αυτα εξαρτησιογονα και θανατηφορα?
Κοίταξε,
δεν έχω ακούσει για θανάτους στα 20 λόγω τσιγάρου.
Αν το βασικότερο επιχείρημά σου είναι αυτό τότε επέτρεψέ μου να ρίξω ένα γελάκι γιατί δε μπορεί να μη βλέπεις γύρω σου. Δηλαδή θες να μας πεις πως η γενικότερη αδιαφορία και αδρανοποίηση των μαζών οφείλεται... στον μπάφο. Λολ!

Νομίζω το χειρότερο ναρκωτικό του συστήματος είναι η τηλεόραση και για αυτό προωθείται τόσο αλλά ας μην αρχίσουμε τις κλισεδιές καλύτερα.
Σου είπε κάτι διαφορετικό και εσύ το γενίκευσες.Και μετά τον ειρωνεύτηκες.Way to go.

Επιλογές λέγονται: εσύ προτιμάς να βγεις βόλτα στο πάρκο να ζωγραφίσεις σε ένα κομμάτι χαρτί τη φύση, ο άλλος προτιμάει να αράξει σπίτι του κάνοντας ένα τσιγαριλίκι. Δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο αυτό είναι κατακριτέο.
Εσύ είσαι ενήλικη και δεν καίγεται κανενός καρφί αν πεθάνεις, παρά μόνο της οικογενείας και των φίλων σου.
Όταν το ανήλικο παιδί σου θα βρίσκει χωρίς μεγάλη δυσκολία ναρκωτικά, θα παραπλανάται από δε ξέρω και γω τι ανθρώπους και θα παίρνει...λάθος στροφές τη μια μετά την άλλη(γιατί από τα μαλακά πάμε στα σκληρά), θα νιώθεις το ίδιο άνετα;
Θα θες τόση...ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ τότε;
Δε ξέρω τι γίνεται σε άλλα κράτη, μπορεί κάποιες κοινωνίες να μένουν μόνο στο "μαλακά ναρκωτικά", και πραγματικά στ'αρχίδια μου αν μένουν εκεί, ότι θέλουν ας κάνουν.Αυτή τη στιγμή όμως, και είμαι σίγουρος ότι και για τα επόμενα πολλά πολλά χρόνια, η ελληνική κοινωνία δεν φαίνεται έτοιμη για "νομιμοποίηση μαλακών ναρκωτικών".


Όσο για το θέμα του εθισμού, φαντάζομαι θα αναφέρεσαι σε άτομα που κάνουν σε καθημερινή βάση και πλέον εξαρτώνται από αυτό. Εγώ το θεωρώ αδυναμία χαρακτήρα το κομμάτι του εθισμού αλλά σαφέστατα προσωπικό θέμα του καθενός. Καμία δουλειά δεν έχουμε νομίζω οι υπόλοιποι.
Το παραπάνω το θεωρώ φθηνή δικαιολογία και δε το σχολιάζω περαιτέρω.
Εντάξει, φυσικά το να ξοδεύεις έτσι τα χρήματα των δικών σου είναι γελοιότητα αλλά και το να τα ξοδεύεις αγοράζοντας playstation, γελοιότητα είναι. Που καταλήγουμε; Ναι είμαστε όλοι γελοίοι.
Πραγματικά, κι αυτό που έγραψες τώρα είναι γελοίο, σόρυ.

Θέλω λοιπόν να καταλήξω στο ότι προφανώς δεν είναι επιχειρήματα τα παραπάνω απλά απόψεις προσωπικές. Επομένως μην σου φαίνεται περίεργο το ότι δεν πείθεις. Δεν έχω καταλάβει ωστόσο ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου.
Εγώ πάλι βλέπω το αντίθετο.Αυτός προσεγγίζει σφαιρικά το ζήτημα, μιλάει για τις ατομικές και κοινωνικές προεκτάσεις του θέματος, κι εσύ μου πετάς 2 γελοία αντιπαραδείγματα εδώ στο τέλος και νομίζεις ότι η άποψή σου επιβλήθηκε.Βέβαια, προσωπική μου άποψη κι αυτό, τέλος πάντων :whistle:

ΚΑΤΑ της νομιμοποίησης.Τα ναρκωτικά είναι για τις μαιμούδες.Να βρείτε κάτι λιγότερο επικίνδυνο για να περάσετε καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Σου είπε κάτι διαφορετικό και εσύ το γενίκευσες.Και μετά τον ειρωνεύτηκες.Way to go.
Εγώ γενίκευσα τη γενίκευση, προσπαθώντας να ειρωνευτώ. Και όχι μόνο εδώ, αλλά σε κάθε δήθεν "αντιπαράδειγμα" που χρησιμοποίησα. Δεν είπε κάτι διαφορετικό, είπε κάτι εντελώς άσχετο.
Εσύ είσαι ενήλικη και δεν καίγεται κανενός καρφί αν πεθάνεις, παρά μόνο της οικογενείας και των φίλων σου.
Όταν το ανήλικο παιδί σου θα βρίσκει χωρίς μεγάλη δυσκολία ναρκωτικά, θα παραπλανάται από δε ξέρω και γω τι ανθρώπους και θα παίρνει...λάθος στροφές τη μια μετά την άλλη(γιατί από τα μαλακά πάμε στα σκληρά), θα νιώθεις το ίδιο άνετα;
Θα θες τόση...ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ τότε;
Δε ξέρω τι γίνεται σε άλλα κράτη, μπορεί κάποιες κοινωνίες να μένουν μόνο στο "μαλακά ναρκωτικά", και πραγματικά στ'αρχίδια μου αν μένουν εκεί, ότι θέλουν ας κάνουν.Αυτή τη στιγμή όμως, και είμαι σίγουρος ότι και για τα επόμενα πολλά πολλά χρόνια, η ελληνική κοινωνία δεν φαίνεται έτοιμη για "νομιμοποίηση μαλακών ναρκωτικών".
Δε νομίζω πως αναφέρθηκε πουθενά η λέξη "παιδί" ή ανήλικος. Προφανώς λέγοντας νομιμοποίηση δεν εννοούμε αυτή να αφορά ανήλικα άτομα. Τώρα βέβαια νομίζεις που δεν είναι νόμιμα δε μπορούν να τα βρουν; Καλά που ζείτε; :confused: Anyway, μην ανοίγετε 1435698 διαφορετικά θέματα :wacko:

Δε γνωρίζω πως θα νοιώθω τότε ή αν θα συμβεί αυτό και θα ήταν εντελώς ηλίθιο το να απαντήσω σε αυτή την ανούσια ερώτηση. Αν όμως οποιοδήποτε άτομο στο κοντινό μου περιβάλλον κάνει πράγματα εξαιτίας άλλων τότε το μόνο σίγουρο είναι πως θα στενοχωρηθώ είτε αυτά αφορούν ναρκωτικά είτε οτιδήποτε άλλο.

Εγώ πάλι βλέπω το αντίθετο.Αυτός προσεγγίζει σφαιρικά το ζήτημα, μιλάει για τις ατομικές και κοινωνικές προεκτάσεις του θέματος, κι εσύ μου πετάς 2 γελοία αντιπαραδείγματα εδώ στο τέλος και νομίζεις ότι η άποψή σου επιβλήθηκε.Βέβαια, προσωπική μου άποψη κι αυτό, τέλος πάντων :whistle:

Τι να σου πω, εγώ σφαιρική προσέγγιση σίγουρα δεν είδα πουθενά στο ποστ ούτε καν κοινωνικές προεκτάσεις αλλά ανούσιες γενικεύσεις και άσχετα παραδείγματα. Ντάξει, στο ελάχιστο με ενδιαφέρει αν η άποψή μου πέρασε και δεν άγγιξε.
Συμπεράσματα of the ass.

Είμαι υπερ της νομιμοποίησης γιατί νομίζω η απαγόρευση κάνει το οτιδήποτε πιο ελκυστικό. Και μιας και αναφέρθηκε, αυτό θαρρώ αφορά ακόμα περισσότερο τα ανήλικα παιδάκια.

Τες whatever.

υγ. η απαγόρευση κυκλοφορίας τους είναι μια άλλη ιστορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Και να νομιμοποιηθούν, με τί χρήμα να τ'αγοράσεις? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
(Και όχι διότι είμαι χρήστης. Δεν είμαι και ούτε σκοπεύω να γίνω.)Αλλά διότι δεν ανέχομαι να πηγαίνουν νέοι για ένα τσιγαριλίκι φυλακή.

Το πρόβλημα θα είχε λυθεί φίλε μου, αν οι νέοι δεν το έκαναν... όποιος είναι νέος έχει το ακαταλόγιστο;

Υ.Γ. Εξάλλου ούτε τώρα πας στη φυλακή για χρήση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι πως αμα νομιμοποιηθούν ,θα χαλάσει η φάση :P
Άλλωστε , το ''απαγορευμένο'' πάντα πουλούσε παραπάνω και εξίταρε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ είμαι υπέρ της νομιμοποίησης όλων των ναρκωτικών. Δεν πιστεύω πως ήτανε νόμιμη π.χ. η ηρωίνη ότι θα κάνανε περισσότερα άτομα, ούτε πως αν το χασίς ήταν νόμιμο όλοι θα περνάγανε απ΄το χασίς στα βαριά. Η μόνη διαφορά είναι πως εάν ήτανε νόμιμα όλο αυτό το μαύρο χρήμα θα μπορούσε να φορολογηθεί. Τα ναρκωτικά υπάρχουν, υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν και είναι χαζό κάποιος να ισχυρίζεται το αντίθετο. Καμία απαγόρευση στην ιστορία δεν έχει καταφέρει να εξαλείψει ένα προϊόν με ζήτηση, απλώς αυξάνει την τιμή του.

Νομιμοποιώντας τα ναρκωτικά μάλιστα δίνεις και ένα άμεσο χτύπημα στην εγκληματικότητα, καθώς τους στερείς μια από τις μεγαλύτερες πηγές εσόδων τους. Νομίζετε πως στην Ολλανδία υπάρχουν λιγότεροι χασικλήδες από την Ελλάδα π.χ.? Απλά στην Ολλανδία τα ναρκωτικά φορολογούνται κανονικά. Δε μπορείς που δε μπορείς να τα σταματήσεις τουλάχιστο βγάλε κάτι θετικό από την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Public Relations και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Θα πρέπει να νομιμοποιηθεί το χασίς και τα παραισθησιογόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Θα πρέπει να νομιμοποιηθεί το χασίς και τα παραισθησιογόνα.

Τα συγχαρητήριά μου στους πολιτικούς και πνευματικούς ταγούς αυτής της χώρας, οι οποίοι με αδιάλειπτες προσπάθειες και με έντονο το αίσθημα του κοινωνικού καθήκοντος υπηρέτησαν την χώρα... το παραπάνω απόσπασμα είναι ένα δείγμα αυτής της προσπάθειας, καθώς και τα συνολικά αποτελέσματα αυτής της ψηφοφορίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Πω ρε Νεογέννητε, τι σπασίκλας είσαι πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ της νομιμοποίησης όλων των ναρκωτικών. Δεν πιστεύω πως ήτανε νόμιμη π.χ. η ηρωίνη ότι θα κάνανε περισσότερα άτομα, ούτε πως αν το χασίς ήταν νόμιμο όλοι θα περνάγανε απ΄το χασίς στα βαριά. Η μόνη διαφορά είναι πως εάν ήτανε νόμιμα όλο αυτό το μαύρο χρήμα θα μπορούσε να φορολογηθεί. Τα ναρκωτικά υπάρχουν, υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν και είναι χαζό κάποιος να ισχυρίζεται το αντίθετο. Καμία απαγόρευση στην ιστορία δεν έχει καταφέρει να εξαλείψει ένα προϊόν με ζήτηση, απλώς αυξάνει την τιμή του.

Νομιμοποιώντας τα ναρκωτικά μάλιστα δίνεις και ένα άμεσο χτύπημα στην εγκληματικότητα, καθώς τους στερείς μια από τις μεγαλύτερες πηγές εσόδων τους. Νομίζετε πως στην Ολλανδία υπάρχουν λιγότεροι χασικλήδες από την Ελλάδα π.χ.? Απλά στην Ολλανδία τα ναρκωτικά φορολογούνται κανονικά. Δε μπορείς που δε μπορείς να τα σταματήσεις τουλάχιστο βγάλε κάτι θετικό από την κατάσταση.
Με κάλυψες απόλυτα. Είναι υποκριτικό να γνωρίζουμε πως οι μισοί περίπου παίρνουν "διάφορα" στην ζούλα, και μάλιστα άτομα που δεν τα υποψιάζεσαι, και να λέμε να απαγορευτούν. Π.χ. Λονδίνο τα βρίσκεις έξω από την πόρτα σου. Όσο για το Άμστερνταμ επειδή έχω πάει πολλές φορές (διότι εμείς εδώ λέμε Λονδίνο - Αμστερνταμ , ένα τσιγαριλίκι δρόμος :P), μην φανταστείς πως οι άνθρωποι κυκλοφορούν μαστουρωμένοι και πέφτουν ο ένας πάνω στον άλλο. Τώρα σε γενικές γραμμές ένα ναρκωτικό μπορεί να γίνει εθιστικό, δεν το αναιρεί κανείς. Απλά το νομιμοποιείς και κάνει ο καθένας ότι θέλει. Στο μόνο που δεν έχω απάντηση, είναι στο γεγονός πως κάποιος πιο πάνω είπε, πως η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη ακόμα να δεχτεί κάτι τέτοιο. Αυτό δεν το γνωρίζω και έτσι δεν παίρνω θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Νομιμοποιώντας τα ναρκωτικά μάλιστα δίνεις και ένα άμεσο χτύπημα στην εγκληματικότητα, καθώς τους στερείς μια από τις μεγαλύτερες πηγές εσόδων τους. Νομίζετε πως στην Ολλανδία υπάρχουν λιγότεροι χασικλήδες από την Ελλάδα π.χ.? Απλά στην Ολλανδία τα ναρκωτικά φορολογούνται κανονικά. Δε μπορείς που δε μπορείς να τα σταματήσεις τουλάχιστο βγάλε κάτι θετικό από την κατάσταση.
Ναι ξέρεις το κράτος ΑΝ ήθελε, θα μπορούσε να τα σταματήσει.
Απλά βολεύει αυτή η κατάσταση με λαδώματα σε διεφθαρμένους χαμηλά και υψηλά ιστάμενους, για να βοηθούν την κυκλοφορία τους.

Αυτό πάντως που λες να βγάλουμε και κάτι θετικό από τον πόνο των ανθρώπων, είναι απάνθρωπο και εμετικό.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ναι ξέρεις το κράτος ΑΝ ήθελε, θα μπορούσε να τα σταματήσει.

Eχμ...οχι? Ακομα και στην σουηδια που το κρατος ΘΕΛΕΙ να σταματησει την διακινηση ναρκωτικων δεν μπορει. Πως θα μπορουσε? Πως μπορεις να ελεγχεις ΚΑΘΕ ΜΕΤΡΟ των συνορων και ΚΑΘΕ πολιτη. Μονο φαση 1984 και παλι καποιος θα τσινισει και θα τα καταφερει. Οι ανθρωποι ειναι τρομερα ευρηματικα πλασματα και η καθαρη αριθμιτικη υπεροχη του πλυθησμου σε σχεση με τα οργανα του κρατικου μηχανισμου δινει πλεονεκτημα. Ελα ρε μαν, εισαι γαμω τα μυαλα, σκεψου το λιγακι παραπανω.

Αυτό πάντως που λες να βγάλουμε και κάτι θετικό από τον πόνο των ανθρώπων, είναι απάνθρωπο και εμετικό.

...Το κανουμε ηδη, λεγεται τσιγαρο, αλκοολ, ζαχαρη, αλατι, σεξ, τζογος, θρησκεια, κοματισμος. Οι ανθρωποι θα εθιστουν σε σημειο παθολογιας σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, το να απαγορευουμε επειδη "ειναι για το καλο μας" ειναι το λιγοτερο φασιστικο.

Το πρεζακι ειναι πρεζακι οχι λογο της πρεζας αλλα λογο ενος πολυπλοκου φυσιολογικου και ψυχολογικου συστηματος που τον οδηγησε εκει. Και το να του απαγορεψεις την πρεζα και να τον βαλεις φυλακη για αυτο...αυτο ειναι σαδιστικο και απανθρωπο, οχι το να φορολογισεις και να ελενξεις την ουσια που χρειαζεται (θελει?) ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ *Ο*Λ*Α* τα φαρμακα απο τα καρκινικα μεχρι τα τις ασπιρινες*.

Again εισαι γαμω τα μυαλα, μην κολας τοσο πολυ στην ιδιεολογια σου, η ιδεολογια μονο περιοριζει.

* το ιδανικο φυσικα θα ηταν να μην φορολογεις τιποτα, τα παντα να ειναι αμεσα διαθεσημα για τον λογο για τον οποιο χρειαζονται. Καμια διαφωνια και ναι συμφωνω οτι το να φορολογεις τους χημειοθεραπευτικους παραγωντες ειναι θλιβερο to say the least, αλλα ξες καπως πρεπει να γινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
https://www.tovima.gr/world/article/?aid=146727

απόσπασμα:
Κάνοντας έναν απολογισμό της πολιτικής της χώρας του, ο Μπομπ Κάιζερ, σύμβουλος του υπουργείου Υγείας για τα ναρκωτικά, διαπιστώνει ότι η χρήση κάνναβης στην Ολλανδία δεν αυξήθηκε ιδιαίτερα σε σύγκριση με άλλες χώρες που ακολουθούν πιο σκληρή πολιτική. Σύμφωνα με στοιχεία του Ευρωπαϊκού Παρατηρητηρίου για τα Ναρκωτικά (EMCDDA) που αφορούν το 2000, η διεισδυτικότητα της κάνναβης στον γενικό πληθυσμό είναι 6% για την Ολλανδία, 9% για τη Βρετανία, 10% για τη Γαλλία και 8% για τις Ηνωμένες Πολιτείες. Υπάρχει όμως σταθερή αύξηση των χρηστών και ταυτόχρονα μείωση του μέσου όρου ηλικίας στην οποία οι νέοι δοκιμάζουν για πρώτη φορά κάνναβη.

;)
επειδή αυτή η έρευνα χάθηκε στα άδυτα του θέματος,και για να εκνευρίσω λίγο όσους υποστηρίζουν ότι δεν πρέπει να νομιμοποιηθούν ας την παραθέσω πάλι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Δεν τα διάβασα όλα γιατί βαριόμουν αλλά:


Ενώ το τσιγαριλίκι θα σε οδηγήσει σε όλα τα παραπάνω; Δεν ισχύει αυτό, μην λες βλακείες.
Δεν νομίζω να σε οδηγεί κανείς άλλος, παρά μόνον ο εαυτούλης σου.


Αν το βασικότερο επιχείρημά σου είναι αυτό τότε επέτρεψέ μου να ρίξω ένα γελάκι γιατί δε μπορεί να μη βλέπεις γύρω σου. Δηλαδή θες να μας πεις πως η γενικότερη αδιαφορία και αδρανοποίηση των μαζών οφείλεται... στον μπάφο. Λολ!

Νομίζω το χειρότερο ναρκωτικό του συστήματος είναι η τηλεόραση και για αυτό προωθείται τόσο αλλά ας μην αρχίσουμε όλοι μαζί να επαναλαμβάνουμε τις κλισεδιές καλύτερα (irony intended)

--------------------------​

Καταρχάς συζητάτε αυθαίρετα και για αυτό δεν βγάζετε νόημα και δε βγάζουμε κι εμείς που αντί να γράφουμε κώδικα κωλοβαράμε :P Σαν να πιάνετε ένα θέμα σχετικό με τον μπάφο, να του ρίχνετε ένα ακόμη ψιλοσχετικό και ψιλοάσχετο θέμα μέσα και τέλος να αλλάζετε εντελώς θέμα.

-> Δεν αναφέρεται πουθενά στα ποστς σας το πόσο συχνά γίνεται, σε τι ποσότητα γίνεται και άλλα τέτοια πολύ βασικά. Άρα; :confused:


Καλά τα λες προς το τέλος αλλά γίνεσαι λίγο "μπαμπάκας" χωρίς λόγο. Εδώ τώρα ήρθες να κάνεις κήρυγμα σε όσους κάνουν μαλακά ναρκωτικά ή σε όσους θέλουν την νομιμοποίησή τους; Επιλογές λέγονται: εσύ προτιμάς να βγεις βόλτα στο πάρκο να ζωγραφίσεις σε ένα κομμάτι χαρτί τη φύση, ο άλλος προτιμάει να αράξει σπίτι του κάνοντας ένα τσιγαριλίκι. Δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο αυτό είναι κατακριτέο.



Όσο για το θέμα του εθισμού, φαντάζομαι θα αναφέρεσαι σε άτομα που κάνουν σε καθημερινή βάση και πλέον εξαρτώνται από αυτό. Εγώ το θεωρώ αδυναμία χαρακτήρα το κομμάτι του εθισμού αλλά σαφέστατα προσωπικό θέμα του καθενός. Καμία δουλειά δεν έχουμε νομίζω οι υπόλοιποι.
Εντάξει, φυσικά το να ξοδεύεις έτσι τα χρήματα των δικών σου είναι γελοιότητα αλλά και το να τα ξοδεύεις αγοράζοντας playstation, γελοιότητα είναι. Που καταλήγουμε; Ναι είμαστε όλοι γελοίοι(irony intended).

Θέλω λοιπόν να καταλήξω στο ότι προφανώς δεν είναι επιχειρήματα τα παραπάνω απλά απόψεις προσωπικές. Επομένως μην σου φαίνεται περίεργο το ότι δεν πείθεις. Δεν έχω καταλάβει ωστόσο ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου.

Anyways.
ps. Υπερ της νομιμοποίησης εγώ.
Τί να σού πω; Πιθανά δε θέλεις να καταλάβεις. Και με το να συγχέεις την τηλεόραση με το χασίσι, τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Εδώ μιλάμε για ναρκωτική ουσία η οποία μπορεί να σε οδηγήσει ακόμη και στο θάνατο, είτε άμεσα είτε έμμεσα. Και με βεβαιότητα σε οδηγεί στον εγκεφαλικό θάνατο, κι εσύ βάζεις το χεράκι σου για την κοινωνική οπισθοχώρηση.

Χασίσι ξέρεις ποιοι και γιατί έπαιρναν;
Έπαιρναν οι εργάτες που δούλευαν 10 και 12 ώρες την ημέρα, για να «ηρεμήσουν» από την κούραση και να μπορέσουν να συνεχίσουν την επόμενη ημέρα στις δουλειές τους. Αυτό ξέρεις πού τούς οδηγούσε; Τούς έθετε σε λήθαργο, δεν είχαν δημιουργική ζωή, και ΔΕΝ διεκδικούσαν. Κι εκεί τούς οδηγούσε το χασίσι. Τώρα, το θεωρώ εντελώς ηλίθιο να έχεις κι άποψη για το θέμα.

Και είσαι υπέρ της νομιμοποίησης γιατί; Για να καπνίζει όλος ο κόσμος «ελεύθερα»;
Η νομιμοποίηση θα επέλθει μόνον αν αυτό βοηθά στην εξέλιξη της κοινωνίας, αν δεν αντιβαίνει στους νόμους της λογικής, αν φανεί ότι εκφράζει την μεγάλη πλειοψηφία και ιδίως το νομοθέτη, αν βοηθά στην εναρμόνιση των ανθρώπων σε σύνολο, κι αν είναι δίκαιο (είτε με τον τρόπο που ορίζεται αυτό στην επιστήμη του δικαίου, είτε με τον απλό τρόπο που το αντιλαμβάνεσαι κι εσύ).

Με την ίδια λογική, να παίρνει και ηρωίνη από τα περίπτερα όποιος γουστάρει, όποιος άλλος γουστάρει να δέρνει και τη γυναίκα του χωρίς να υφίσταται συνέπειες, κάποιος άλλος να διαταράσσει την ησυχία των άλλων χωρίς πάλι να υφίσταται κυρώσεις, κ.ο.κ. .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
επειδη εχετε παει την συζητηση στο χασις,μια απλη απορια μου ειναι ποσα δισ θα εχαναν οι καπνοβιομηχανιες αν νομιμοποιουνταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
επειδη εχετε παει την συζητηση στο χασις,μια απλη απορια μου ειναι ποσα δισ θα εχαναν οι καπνοβιομηχανιες αν νομιμοποιουνταν...
Ούτε ένα ευρώ. Αφού χασίς και καπνός είναι συμπληρωματικά προϊόντα. Όπως ο καφές και η ζάχαρη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top