[ΕΡΤ] Συμφωνείτε με την απόφαση της κυβέρνησης;

Συμφωνείτε με την απόφαση της κυβέρνησης;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 86)
  • Ναι, απολύτως

    Ψήφοι: 18 20.9%
  • Συμφωνώ με την αναδιάρθρωση, διαφωνώ με το κλείσιμο

    Ψήφοι: 40 46.5%
  • Οχι, δεν συμφωνώ

    Ψήφοι: 26 30.2%
  • Δεν με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 1 1.2%

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα έλεγα δυο τρεις τέσσερις ιστορίες που έζησαν η γονείς μου από την εξυπηρέτηση του δημοσίου, ή μάλλον Δημοσίου, γιατί είναι ένα και μοναδικό, αλλά είναι νύχτα και την πέφτω τώρα. Δεν απέκτησε άδικα την φήμη φίλτατε thalalla :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Γιατί να πληρώνεις τη Μπήλιω 100.000 και 200.000 το εξάμηνο; ...............


Κεδίκογλου διόριζε, Κεδίκογλου απαξίωνε, Κεδίκογλου έριξε μαύρο στις οθόνες. Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει, έτσι ε;
...........................

Και αναδιάρθρωση/εξυγίανση από τη Στάη των 300.000 ευρώ ε, όχι να μου ξεκινήσεις από το Μάκη το μπούμαν με τα 750 ευρώ.

Valder , παντρεύομαι την Μπήλιω! (δεν ξέρω καν τι σημαίνει το όνομα).

Αχ και το αποφεύγω να μιλήσω για τον Σίμο!
Διότι φίλοι μου…. άλλο Συμεών Κεδίκογλου και άλλο Σίμος Κεδίκογλου.
Λέρες και οι δυο! ΠΑΣΟΚΟΙ φανατισμένοι, ορκισμένοι εχθροί της δημοκρατίας. Μα ξαφνικά ο θείος Βασίλης τα έσπασε με το ΠΑΣΟΚ (δεν του έκαναν όλα τα γούστα) και πήρε και τον υιό (τον μονογενή) μαζί του με κατεύθυνση προς την Νέα Δημοκρατία (δεν θέλω τέτοια σκυλιά στο κόμμα ρε!).
Ο Σίμος λεπόν….δεν είναι ρε φίλοι μου παρά εκτελεστικό όργανο. Δεν έχει δυνατότητες για παραπάνω. Είναι long η ιστορία.

Όσο για την Στάη..…γιατί δουλεύει ρε παιδιά? Για να πληρώνει τον personal trainer?
Είναι τελικά να απορείς πως καταφέρνει στο Ελλαδιστάν ο μονόφθαλμος να βασιλεύει…
Αξιοκρατία επιτέλους…και να δουν μια άσπρη μέρα τα παιδιά που παιδεύονται χρόνια με σπουδές.

Παιδιά… όσο και να το πιέσουμε…δεν συγκρίνεται η δουλειά στην οικοδομή και στα εργοστάσια με την δουλειά του Δημοσιοϋπαλληλίκου….μην κουραζόμαστε άλλο.
Στον δημόσιο τομέα έχει πέσει φαγοπότι. Και θα συνεχιστεί αυτό. Στο χέρι μας είναι να δώσουμε ένα τέλος. Πρέπει να πέσει σκούπα στους μεγαλοκέφαλους. Πάρτε το χαμπάρι. Κάποιοι ζουν βασιλικά εις βάρος σας. Δεν είναι η ΕΡΤ μόνο.

Πάω και εγώ να την πέσω, γιατί έχω ταξίδι αύριο.
Μόνο ρε παιδιά, πριν φτάσετε στην κάλπη…λίγο σκέψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
Μερικές ερωτήσεις....

1. Τον επικεφαλή της ΕΡΤ Νίκο Σίμο και τα άλλα golden boys συμβούλους του, ο Σαμαράς δεν τους διόρισε;

2. Είχε ο Μόσιαλος στο γραφείο του έτοιμο σχέδιο εξυγίανσης της ΕΡΤ που δεν εφαρμόστηκε ποτέ;

3. Ήταν η ΕΡΤ επί εποχή Ταγματάρχη πλεονασματική ή όχι;

4. Τι οδήγησε τον Επίτροπο του Συμβουλίου της Ευρώπης Μούιζνιεκς να μιλήσει για βαρύ πλήγμα στη δημοκρατία;

5. Γίναμε διεθνώς ρεζίλι μετά από αυτή την κίνηση Σαμαρά (βλέπε άρθρα του BBC...);

6. Αιφνιδίασε ο Σαμαράς ακόμα και τους ίδιους του τους υπουργούς με αυτή την αλαζονική ενέργεια;

7. Που βρισκότανε η ΕΡΤ στη μαύρη λίστα με το κλείσιμο οργανισμών; Είχε εισηγηθεί ο Στουρνάρας να κλείσουν τα Αμυντικά Συστήματα που δεν παράγουν τίποτα ή όχι;

8. Γιατί δεν έχουν απολυθεί ακόμα οι επίορκοι του δημοσίου;

9. Με τι αμείβεται η Έλλη Στάη και η Μπίλιω σε σχέση με την πλειοψηφία των εργαζομένων δημοσιογράφων στην ΕΡΤ; Ποιοι τους δώσανε αυτά τα λεφτά και γιατί συνέχιζαν να τα δίνουν ακόμα και πριν λίγες μέρες;

10. Είναι εφικτό με μια πράξη νομοθετικού περιεχομένου να οριστεί αυτομάτως ανώτατος μισθός στους υπαλλήλους ενός δημόσιου οργανισμού, ή όχι;

11. Έχει βλέψεις ο Σαμαράς για διάδοχος της Θάτσερ;

12. Τι θα συμβεί αν ένα "τσουνάμι" απειλήσει ακριτικές περιοχές της χώρας; Θα το μάθουν ποτέ οι πολίτες που δεν μιλάνε τούρκικα;

Ερώτηση Δώρο: Πως ξαφνικά από τη συμμετοχή των επισκεπτών στη δημοσκόπηση του e-steki με τα 200άρια και άνω, βρεθήκαμε απότομα στα 30 άτομα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι δημοσιογράφοι της ΕΡΤ στο απεργιακό δελτίο δεν αφήνουν να μιλήσει κανένας βουλευτής από την Κυβέρνηση ούτε κυβερνητικός εκπρόσωπος, την Τρίτη καθόντουσαν και λέγανε ότι αυτοι οι δεν καταδέχονται να μιλήσουν γιατί θεωρούν την εκπομπή τους παράνομη. (ψέμα)

Επίσης παρουσιάζανε μια δήλωση του 2011 του κυβερνητικου εκπρόσωπου και λέγανε ότι ήταν πριν 2 μήνες. (ψέμα)


Παρουσιάζονται σαν παναγίτσες λέγοντας προς τα έξω ότι κάνανε υπόδειγμα δουλειάς. Καλόυνε τους δημοσιογράφους σε πολυήμερες απεργίες την ώρα που άλλοι κλάδοι απεργούσανε η ΕΡΤ σιωπούσε.

Τώρα που πειράχθηκε το μέλλον τους μιλάνε για επανάσταση.......αν τους ξαναφτιάξουνε θα σιωπήσουν και πάλι δε τρώμε κουτόχορτο.

Κάθονται και διαφημίζουν δημοσιογραφικά ιδιωτικά site. (zougla. newsit, enikos) Aπό που και ως που κάθονται και διαφημίζουν με τα χρήματα μας τους ιδιώτες δημοσιογράφους γιατί λοιπόν να μην διαφημίσουν και το steki (μήπως γιατι δεν ανοίκει σε δημοσιογράφους) ;

ΌΧΙ
συγγνώμη δε τους υπσοτηρίζω πια.

Ας ανοιχτεί ένας νέος οργανισμός δημόσιας τηλεόρασης και ας δουλέψουν σε αυτό όσοι χρειάζονται τα πλεονάσματα στις μέρες μας ειναι περιττά.

Υ.Σ. την Τρίτη ήμουνα καθαρά κατά της κατάργησης της ερτ (κυρίως για το απότομο της διαδικάσίας) σήμερα δικαιολογώ την κυβέρνηση.

Τι ήταν λοιπόν η ΕΡΤ
Έφερε ψηφιακή σε mpeg2 εκεί που δε χρειαζόταν ενώ οι αλλοι περιμένανε και βάλανε το καινούριο πρωτόκολλο
Άνοιξαν ένα σωρό κανάλια (prisma, sport+, cine+, erthd...) που μετά κλείσανε τα μισά.
βάλανε ελληνικό δορυφόρο ο οποίος σταμάτησε να μεταδιδει πριν κανα χρονο περίπου.

εκμεταλευτηκαν το δημόσιο χρήμα προς ώφελος τους κρίμα.
στο απεργιακό κάθονται και λένε για υποδειγμα δουλειάς μήπως τρώμε κουτόχορτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Θα έλεγα δυο τρεις τέσσερις ιστορίες που έζησαν η γονείς μου από την εξυπηρέτηση του δημοσίου, ή μάλλον Δημοσίου, γιατί είναι ένα και μοναδικό, αλλά είναι νύχτα και την πέφτω τώρα. Δεν απέκτησε άδικα την φήμη φίλτατε thalalla :)

Καλημέρα φίλτατε,

Ο καθένας ξέρει τρείς τέσσερις ιστορίες απο την εξυπηρέτηση του δημοσίου και άλλες τρείς τεσσέρις απο την εξυπηρέτηση του ιδιωτικού.
Όμως εγω θα ήθελα να πώ μια άλλη ιστορία.

Όταν φοβόμαστε τα σκυλιά μας επιτίθενται.
Γιατί ο φόβος και ο θυμός τους μυρίζουν το ίδιο.
Επιτίθενται γιατί νιώθουν πως απειλούνται από εμάς.

Όταν είμαστε συνέχεια σε κατάσταση μάχη ή φυγή,
όταν είμαστε συνέχεια φοβισμένοι και θυμωμένοι, γινόμαστε τροφή για τα θηρία.
Πετάμε την ζωή μας στα σκυλιά.

Δεν είναι η ζωή αρένα, δεν είναι το επάγγελμα στίβος.
Μας έχουν μάθει να μυρίζουμε άσχημα για να μας έχουν υπό έλεγχο.
Να ζούμε ασθμαίνοντας χωρίς ανάσα σε έναν ατέλειωτο ανήφορο.

Έχουμε αναπτύξει σαν είδος καλύτερες δεξιότητες αιώνες τώρα,
αλλά η καλλιέργεια του φόβου και του θυμού δεν λέει να μας αφήσει να τις αξιοποιήσουμε.
Τις διαθέτουμε όμως και αυτό είναι κάτι.

Ας πάρουμε βαθιές ανάσες, να οξυγονώσουμε λίγο τον εγκέφαλο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
Υ.Σ. την Τρίτη ήμουνα καθαρά κατά της κατάργησης της ερτ (κυρίως για το απότομο της διαδικάσίας) σήμερα δικαιολογώ την κυβέρνηση.

Είσαι η γνωστή διχασμένη προσωπικότητα του στεκιού, το ξέρουμε αυτό. :shifty:

Επειδή έθιξες τον επαγγελματισμό των εργαζομένων της ΕΡΤ - ως βαθύς γνώστης των πραγμάτων, φαντάζομαι :P, εγώ που δεν ξέρω πολλά σκέφτομαι απλά ότι άλλο πράγμα η διοίκηση ενός οργανισμού και άλλο οι εργαζόμενοί του.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι "ψυχολογικού" τύπου διαπιστώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ μιλάω για ισονομία και αξιοκρατία και εσύ θες να αφήσεις τα πράγματα ως έχουν, δηλαδή άδικα και χωρίς αξιοκρατία. Και αυτό επειδή είναι κακό να "τρωγόμαστε" μεταξύ μας. Όχι, εγώ δεν θα τρώω το φαγητό μου σε βάρος του άλλου, και ο άλλος δεν πρέπει να τρώει το δικό του σε βάρος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Είσαι η γνωστή διχασμένη προσωπικότητα του στεκιού, το ξέρουμε αυτό. :shifty:

Επειδή έθιξες τον επαγγελματισμό των εργαζομένων της ΕΡΤ - ως βαθύς γνώστης των πραγμάτων, φαντάζομαι :P, εγώ που δεν ξέρω πολλά σκέφτομαι απλά ότι άλλο πράγμα η διοίκηση ενός οργανισμού και άλλο οι εργαζόμενοί του.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι "ψυχολογικού" τύπου διαπιστώσεις...

:P εντάξει είναι κοινό μυστικό πως οι εργαζόμενοι της ερτ δε διορίστηκαν με αντικειμενικά κριτίρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Εγώ μιλάω για ισονομία και αξιοκρατία και εσύ θες να αφήσεις τα πράγματα ως έχουν, δηλαδή άδικα και χωρίς αξιοκρατία. Και αυτό επειδή είναι κακό να "τρωγόμαστε" μεταξύ μας. Όχι, εγώ δεν θα τρώω το φαγητό μου σε βάρος του άλλου, και ο άλλος δεν πρέπει να τρώει το δικό του σε βάρος μου.

Δεν θέλω να αφήσω τα πράγματα ως έχουν, θέλω να μπορούμε να τρώμε παρέα, κανείς σε βάρος κανενός.
Αλλά μας έχουν μάθει πως αυτό δεν γίνεται.
Η αδικία και η αναξιοκρατία δεν υπάρχουν μόνο στο δημόσιο, είναι παντού.
Ο γιός του εφοπλιστή, ιδιώτη, καναλάρχη δεν έχει τις ίδιες ευκαιρίες με γιό του απολυμένου καμεραμάν της ΕΡΤ.
Η αδικία και η αναξιοκρατία ξεκινάει από τον ιδιώτη, από εμένα και από εσένα που την καλλιεργούμε, που έχουμε μάθει να την δεχόμαστε.
Δεν είναι το θέμα η ΕΡΤ, το θέμα είναι ότι όλοι εμείς οι πολλοί ενάντια ο ένας στον άλλο δεν πάμε πουθενά.
Η μάλλον πάμε δυναμικά πίσω.

feudalism.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
:P εντάξει είναι κοινό μυστικό πως οι εργαζόμενοι της ερτ δε διορίστηκαν με αντικειμενικά κριτίρια.

Και αυτό τους κάνει κακούς επαγγελματίες; :eek:

Αν ήταν τόσο κακοί γιατί πριν μερικά χρόνια βγάζανε πλεονάσματα στο Ελληνικό δημόσιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και αυτό τους κάνει κακούς επαγγελματίες; :eek:

Αν ήταν τόσο κακοί γιατί πριν μερικά χρόνια βγάζανε πλεονάσματα στο Ελληνικό δημόσιο;

αυτό έλειπε να μην βγάζανε και πλεόνασμα με τόσα λεφτά που τους δίνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Δεν θέλω να αφήσω τα πράγματα ως έχουν, θέλω να μπορούμε να τρώμε παρέα, κανείς σε βάρος κανενός.
Αλλά μας έχουν μάθει πως αυτό δεν γίνεται.
Η αδικία και η αναξιοκρατία δεν υπάρχουν μόνο στο δημόσιο, είναι παντού.
Ο γιός του εφοπλιστή, ιδιώτη, καναλάρχη δεν έχει τις ίδιες ευκαιρίες με γιό του απολυμένου καμεραμάν της ΕΡΤ.
Η αδικία και η αναξιοκρατία ξεκινάει από τον ιδιώτη, από εμένα και από εσένα που την καλλιεργούμε, που έχουμε μάθει να την δεχόμαστε.
Δεν είναι το θέμα η ΕΡΤ, το θέμα είναι ότι όλοι εμείς οι πολλοί ενάντια ο ένας στον άλλο δεν πάμε πουθενά.
Η μάλλον πάμε δυναμικά πίσω.

View attachment 53068

Δυστηχώς ή ευτυχώς πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν οι ευνοούμενοι και οι λιγότερο ευνοούμενοι..Αυτό πολύ απλά δεν πρόκειται να αλλάξει!Ισχύει σε όλο το κόσμο! Το θέμα είναι να μειωθεί η ψαλίδα! Άλλο να υπάρχουν αυτοί που πεινάνε κ αυτοί που δεν ξέρουν τι έχουν..Εδώ είμαστε σε μια κατάσταση που έχει εξαφανιστεί η μεσαία τάξη!
Καλό είναι λοιπόν να μην μιλάμε για ουτοπικές καταστάσεις αλλά για ένα καλό επίπεδο ζωής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Δυστηχώς ή ευτυχώς πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν οι ευνοούμενοι και οι λιγότερο ευνοούμενοι..Αυτό πολύ απλά δεν πρόκειται να αλλάξει!Ισχύει σε όλο το κόσμο! Το θέμα είναι να μειωθεί η ψαλίδα! Άλλο να υπάρχουν αυτοί που πεινάνε κ αυτοί που δεν ξέρουν τι έχουν..Εδώ είμαστε σε μια κατάσταση που έχει εξαφανιστεί η μεσαία τάξη! Καλό είναι λοιπόν να μην μιλάμε για ουτοπικές καταστάσεις αλλά για ένα καλό επίπεδο ζωής!

Το θέμα είναι ότι η ψαλίδα μεγαλώνει όταν εξαφανίζεται η μεσαία τάξη.
Η ουτοπία είναι ότι είμαστε αδύναμοι να αλλάξουμε τον κόσμο.
Όσο το 99% φτωχαίνει το 1% πλουτίζει πολύ απλά.
https://panosz.wordpress.com/2013/06/04/redistribution/

Ενώνουν φωνές και νότες σήμερα στις 7 το απόγευμα στο Ραδιομέγαρο οι μουσικοί της Ελλάδας, σε μία μεγάλη συναυλία στήριξης της Δημόσιας Ραδιοτηλεόρασης και των Μουσικών Συνόλων της ΕΡΤ.
Η Π.Ο.Σ.Π.Ε.Ρ.Τ. μαζί με την Π.Ο.Ε.-ΥΠ.ΠΟ. οργανώνουν αυτή τη μεγάλη συναυλία για τη στήριξη της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης, καταγγέλλοντας τη «δολοφονία της και για τη στήριξη του αγώνα των εργαζομένων της, που είναι πλέον αγώνας όλων των εργαζομένων».
Όπως τονίζεται στην σχετική ανακοίνωση «καταγγέλλουν την κατάργηση των Μουσικών Συνόλων της ΕΡΤ, που με βάναυσο τρόπο δολοφονούνται από την κυβέρνηση καταφέρνοντας καίριο χτύπημα στον πολιτισμό της πατρίδας μας».
Στη συναυλία συμμετέχουν οι μουσικοί και οι χορωδοί όλων των μουσικών συνόλων της Αθήνας: Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα ΕΡΤ, Ορχήστρα Σύγχρονης Μουσικής ΕΡΤ, Χορωδία ΕΡΤ, Κρατική Ορχήστρα Αθηνών, Ορχήστρα και Χορωδία Εθνικής Λυρικής Σκηνής, Ορχήστρα και Χορωδία Δήμου Αθηναίων, Καμεράτα, Φιλαρμονική του Δήμου Αθηναίων, Φιλαρμονική Δήμου Πειραιά.

https://https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113061854
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Χρειάζεται αλλαγή πολιτικής, όχι προσώπων....

Αυτη η αφελης λογικη μας εχει φτασει ως εδω. Οτι αυτοι που τα εκαναν χαλια,θα τα φτιαξουν κιολας!

Tα υπαρχοντα προσωπα ΔΕΝ μπορουν (ενδεχομενως και να μη θελουν...) για διαφορους λογους να παραξουν αλλη πολιτικη,εκτος απο αυτη ξερουμε - και βιωνουμε. Θα τα κρατησουμε παρ'ολα αυτα???:/:

Συνεπως,πρεπει (λογικα) να αλλαξουν τα προσωπα,προκειμενου να αλλαξει και η πολιτικη. Γιατι τα υφισταμενα εχουν δοκιμαστει,εχουν "καει" και δε μπορουν να παραξουν κατι νεο. Οποτε,γιατι να (επιμενουμε μανιωδως) τα ψηφιζουμε???:hmm:

Αν περιμενουμε να αλλαξουν τα υφισταμενα προσωπα πολιτικη - εξου και τα ψηφιζουμε συνεχως,με την ελπιδα μπας....- τοτε θα περιμενουμε ως τη Δευτερα Παρουσια.:P

Ο μαζοχιστικος εγκλωβισμος μας στην απελπιδα ελπιδα να υπαρξει αλλαγη προς το καλυτερο απο ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ που εφτασαν τα πραγματα ως εδω - και που αποτυπωνεται συνεχως και στην καλπη,ψηφιζοντας τους ΙΔΙΟΥΣ - δειχνει ποσο κολλημενα ελληναραδικα μυαλα ειμαστε και πως μας αξιζει τελικα αυτο που παθαινουμε.:)

Ενώνουν φωνές και νότες σήμερα στις 7 το απόγευμα στο Ραδιομέγαρο οι μουσικοί της Ελλάδας, σε μία μεγάλη συναυλία στήριξης της Δημόσιας Ραδιοτηλεόρασης και των Μουσικών Συνόλων της ΕΡΤ.
Η Π.Ο.Σ.Π.Ε.Ρ.Τ. μαζί με την Π.Ο.Ε.-ΥΠ.ΠΟ. οργανώνουν αυτή τη μεγάλη συναυλία για τη στήριξη της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης,

Μαλιστα.....:P

Τα γνωστα κλασσικα πραγματα και παλι.

Η κλασσικη ελληνικη απαντηση/στηριξη-"συνταγη" στους απανταχου κατατρεγμενους/αναξιοπαθουντες & Co: H διοργανωση συναυλιων!:P

Λες και οι συναυλιες θα λυσουν το προβλημα!:P

Πραγματικα,εχω απορησει με το ποσο προβλεψιμα - και συναμα τοσο ανουσια και ανοητα - διοχετευονται/εκφραζονται οι λαϊκες διαμαρτυριες. Μια χαρα πιεση προκαλουν οι συναυλιες!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Γιατί η ΕΡΤ είναι μόνο η αρχή.
Αλλά και οι δάσκαλοι τεμπέληδες δημόσιοι υπάλληλοι δεν είναι;
Ούτε αυτό θα μας πειράξει αν δεν είμαστε δάσκαλοι.

Δόθηκε στη δημοσιότητα η απόφαση του Υπουργείου Παιδείας για τις «ιδρύσεις, προαγωγές, υποβιβασμούς, συγχωνεύσεις και καταργήσεις Δημοτικών Σχολείων και Νηπιαγωγείων».

Σύμφωνα με την απόφαση:
-υποβιβάζονται 34 Δημοτικά και 5 Νηπιαγωγεία
- συγχωνεύονται 27 Δημοτικά και 13 Νηπιαγωγεία
- καταργούνται 32 Δημοτικά και 89 Νηπιαγωγεία

Ωστόσο ο Υπουργός Παιδείας σε συνάντησή του με το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ στις 8/5/2013 είχε αναφέρει «64 συγχωνεύσεις σχολείων εκ των οποίων οι 22 θα είναι στη Β/βάθμια και οι 42 στην Α/βάθμια εκπαίδευση». Παράλληλα non paper που κυκλοφόρησε το Υπ. Παιδείας την επόμενη μέρα, 9/5/2013 ανέφερε ότι «το 2013 το ΥΠΑΙΘΠΑ προχωρά στην κατάργηση περίπου 60 σχολικών μονάδων μετά από εισήγηση των Διευθυντών Εκπαίδευσης και των Περιφερειακών Διευθυντών και στις περισσότερες περιπτώσεις με σύμφωνη γνώμη των ΟΤΑ που εδρεύουν».
Η σημερινή απόφαση όμως δείχνει ότι τελικά το Υπουργείο προχωρά σε πολύ περισσότερες συγχωνεύσεις και καταργήσεις σχολείων από όσες είχε προαναγγείλει. Αυτός είναι ως φαίνεται και ο λόγος της τόσο μεγάλης καθυστέρησης ανακοίνωσης των σχετικών αποφάσεων καταργήσεων σχολείων.
Προφανώς η ίδια ανακολουθία λόγων και πράξεων θα ακολουθήσει και στην περίπτωση των σχολικών μονάδων Β/βάθμιας εκπαίδευσης;

Δείτε παρακάτω την απόφαση «Ιδρύσεις, προαγωγές, υποβιβασμοί, συγχωνεύσεις και καταργήσεις Δημοτικών Σχολείων και Νηπιαγωγείων»

https://https://www.alfavita.gr/arthr...βιβάζουν-περίπου-200-δημοτικά-και-νηπιαγωγεία

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Δηλαδή απολύσεις δεν θέλουμε, συγχωνεύσεις δεν θέλουμε, μειώσεις δεν θέλουμε..
Και πως θα γίνει η κατάσταση δηλαδη?
Όταν η κατάσταση στη χώρα έχει φτάσει τον πάτο για τους χ,ψ γνωστούς λόγους δεν πρέπει να παρθούν μέτρα για να βρούμε μια λύση?
Δυστηχώς δεν γίνεται και να μην γίνουν απολύσεις και να μην γίνουν συγχωνεύσεις και να μην γίνουν μειώσεις και να βγούμε απο το οικονομικό αδιέξοδο!

Όταν χρωστάς πχ 5,000 ευρώ αλλά δεν βγαίνεις για να τα επιστρέψεις δεν θα κόψεις κάποια έξοδα για να καλύψεις τα χρωστούμενα?
Δεν λέω οτι καλώς γίνονται όλα αυτα αλλά δυστηχώς δεν γίνεται αλλιώς!

Σκοπός λοιπόν είναι να παρθούν κάποια μέτρα όσο το δυνατόν λιγότερο επώδυνα για να βρεθεί μια λύση!

Πραγματικά πιστεύεις πως και άλλος να βγεί κυβέρνηση θα πάρει λιγότερο ζημιογόνα μέτρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Δηλαδή απολύσεις δεν θέλουμε, συγχωνεύσεις δεν θέλουμε, μειώσεις δεν θέλουμε..
Και πως θα γίνει η κατάσταση δηλαδη?
Όταν η κατάσταση στη χώρα έχει φτάσει τον πάτο για τους χ,ψ γνωστούς λόγους δεν πρέπει να παρθούν μέτρα για να βρούμε μια λύση?
Δυστηχώς δεν γίνεται και να μην γίνουν απολύσεις και να μην γίνουν συγχωνεύσεις και να μην γίνουν μειώσεις και να βγούμε απο το οικονομικό αδιέξοδο!

Όταν χρωστάς πχ 5,000 ευρώ αλλά δεν βγαίνεις για να τα επιστρέψεις δεν θα κόψεις κάποια έξοδα για να καλύψεις τα χρωστούμενα?
Δεν λέω οτι καλώς γίνονται όλα αυτα αλλά δυστηχώς δεν γίνεται αλλιώς!

Σκοπός λοιπόν είναι να παρθούν κάποια μέτρα όσο το δυνατόν λιγότερο επώδυνα για να βρεθεί μια λύση!

Πραγματικά πιστεύεις πως και άλλος να βγεί κυβέρνηση θα πάρει λιγότερο ζημιογόνα μέτρα?
Κοίτα, για να ξεπεράσουν λάτσηδες βαρδινογιάννηδες και λοιποί την κρίση εγώ λέω να ξεκινήσουμε να δουλεύουμε και εθελοντικά με 2,5 σταγόνες νερό και 1,5 μουκιά ψωμί τη μέρα. Οι ανίκανοι να προσφέρουν να εκτελούνται να μην ανεβαίνουν και τα ποσοστά της ανεργίας. Είναι μια αρχή για να ξεφύγουμε από την κρίση.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
Δηλαδή απολύσεις δεν θέλουμε, συγχωνεύσεις δεν θέλουμε, μειώσεις δεν θέλουμε..
Και πως θα γίνει η κατάσταση δηλαδη?
Όταν η κατάσταση στη χώρα έχει φτάσει τον πάτο για τους χ,ψ γνωστούς λόγους δεν πρέπει να παρθούν μέτρα για να βρούμε μια λύση?
Δυστηχώς δεν γίνεται και να μην γίνουν απολύσεις και να μην γίνουν συγχωνεύσεις και να μην γίνουν μειώσεις και να βγούμε απο το οικονομικό αδιέξοδο!

Οι απολύσεις θα μας οδηγήσουν ακόμα πιο γρήγορα στον πάτο και το οικονομικό τέλμα.
Λαός που πεινάει, δεν καταναλώνει, ο κύκλος εργασιών σταματάει.
Think about it, δεν είναι τόσο δύσκολο, το βλέπεις ήδη να συμβαίνει.

Αλλά γιατί μανία να απολυθούν οι τίμιοι εργαζόμενοι θα μου εξηγήσει κανείς; Έχουμε χιλιάδες επίορκους, έχουν μερικές εκατοντάδες παχύδερμων στελεχών που πληρώνονται όσοι χιλιάδες άλλοι. Γιατί δεν ξεκουμπίζουν πρώτα αυτούς;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Δεν λέω οτι καλώς γίνονται όλα αυτα αλλά δυστηχώς δεν γίνεται αλλιώς!

Σκοπός λοιπόν είναι να παρθούν κάποια μέτρα όσο το δυνατόν λιγότερο επώδυνα για να βρεθεί μια λύση!

Πραγματικά πιστεύεις πως και άλλος να βγεί κυβέρνηση θα πάρει λιγότερο ζημιογόνα μέτρα?

Όταν τα πράγματα δεν γίνονται καλώς μπορούν να γίνουν καλώς.
Τα λιγότερο επώδυνα και τα λίγο περισσότερο επώδυνα μέτρα, μας κάνουν να συνηθίζουμε τον πόνο.
Να γινόμαστε ηθικά και κοινωνικά ανάλγητοι.

Όλο παίρνουν μέτρα, όλο το χρέος μεγαλώνει, όλο δεχόμαστε κι άλλα μέτρα, γιατί είναι για το καλό μας.
Μας έχουν πείσει πως ήμασταν κακά παιδιά και πρέπει να κάτσουμε τιμωρία.

Πραγματικά πιστεύω πως δεν χρειάζεται να μας σώσει καμία κυβέρνηση.
Χρειάζεται να είμαστε ενεργοί πολίτες χωρίς σημαίες, χωρίς κομματική ταυτότητα.
Χωρίς καμία ταυτότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Θα απαντήσω και στους 3 σας για να μην κάνω πολλές παραθέσεις!

Δυστηχώς όταν βλέπεις οτι δεν σε παίρνει για έχεις 250 σχολεία στη χώρα αλλά 200 πχ είναι τόσο τραγικό ένας καθηγητής που εργάζεται σε ένα σχολείο 10 ώρες την εβδομάδα να δουλέψει και άλλες 5 σε κάποιο άλλο σχολείο? Δεν το βρίσκω τραγικό όταν ο μέσως άνθρωπος δουλέυει τουλάχιστον 40!

Όταν έχεις 40 άτομα να δουλέυουνε σε έναν δήμο αλλά χρειάζεσε 20 γιατί πρέπει να κρατάς τα 40? για να μην σου πούν οτι έδιωξες κόσμο? Θα μου πείς ποιος φταίει που φτάσανε 40 τα άτομα..αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Για τέτοιες περικοπές αναφέρομαι! Δυστηχώς το ιδανικό θα ήταν να μην γίνει τίποτα απ' όλα αυτά και να έχει και ο κόσμος χρήματα αλλά δεν γίνεται! Και λογιστικά να το δείτε δεν γίνεται! Όταν μια χώρα έχει έξοδα πχ 50,000,000 το μήνα αλλά έσοδα έχει 25,000,000 η λύση δεν είναι να αφήσει τα πράγματρα ώς έχει αλλά να κάνει αλλαγές! Φυσικά έξω απο αυτές τις αλλαγές δεν είναι οι πολιτικοί και το συνάφι τους!

Ναι να αντιδράσει ο κόσμος, ναι να ξεσηκωθεί και να μην δέχεται τα πάντα αδιαμαρτύρητα αλλά πρώτος στόχος μας είναι να σηκωθούμε στα πόδια μας όχι να ξεκινήσουμε να τρέχουμε!

Μόνο η επανάσταση δεν θα μας φέρει λεφτά, ούτε θα κάνει τους δανειστές μας να σταματήσουν να μας ζητάνε τα λεφτά τους πίσω...

Η ναυτιλία αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι η μόνη που ακόμα κρατιέται ας πούμε καλά...
Όταν ο κύριος Τσίπρας είπε οτι θα φορολογηθούν και τα πλοία κανονικά βγήκαν όλοι οι πλοιοκτήτες και είπαν οτι αν γίνει αυτό θα πάρουν την έδρα της εταιρείας τους έξω! Όταν ρε φίλε έχεις σκοτώσει την αγροτιά και κάθε πηγή εισοδήματος που έχεις στην Ελλάδα πας να χτυπήσεις και την τελευταία σου πηγή?
Αν φύγει η ναυτιλία λοιπόν απο την Ελλάδα εκεί να δείτε γλέντια...

Για να καταλήξω καλά τα πολιτικά πιστεύω του καθενός αλλά πρέπει να βλέπουμε και τι μας συμφέρει σαν χώρα γενικότερα και όχι τυφλωμένοι απο τα χρώματα να κάνουμε ανόητες κινήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top