Θα συνάπτατε σχέση με ΑΜΕΑ;

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι θα με εμποδιζε κατι να ερωτευτω ενα ατομο με ειδικες αναγκες...Αυτες οι ιδιαιτεροτητες δεν πρεπει να αποτελουν φραγμο στις ανθρωπινες σχεσεις,αφου ο καθενας μας ανα πασα στιγμη μπορει να μετατραπει σε τετοιο ατομο!!!!Τοτε θα μας αρεσαν οι διακρισεις και οι ρατσιστικες αντιληψεις???δεν το νομιζω......:no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ίσως απαντάτε έτσι γιατί δεν έχετε ζήσει με ένα άτομο που αντιμετωπίζει νοητικές ή κινητικές δυσκολίες μερικές φορές ταυτόχρονα. Είχα μία συμφοιτητήτρια 27 χρονών με πολυ μικρή νοητική καθυστέρηση. Πολύ όμορφη και είχε σχέση με ένα παλικάρι με αντίστοιχη ιδιαιτερότητα. Οι γονείς τους ήταν πάντα το δεξί τους χέρι. Συζητούσαμε αλλά ως ένα σημείο, μετά σε διάφορους τομείς έβλεπες πως δεν υπάρχει ανταπόκριση... Κι εγώ πιστεύω πως ο έρωτας δεν έχει όρια, αλλά μπορείς να ερωτευτείς κάποιον που δε μπορείτε να επικοινωνήσετε ουσιαστικά? Γιατί η επικοινωνία υπάρχει αλλα μη γελιόμαστε ...δεν ειναι η ιδια. Υπάρχει έρωτας χωρίς επικοινωνία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Πραγματικά δεν ξέρω αν θα το έκανα. Εξαρτάται και από το είδος του προβλήματος που έχει το άτομο. Και γενικά, αν γνώριζα κάποιον με μία χ ιδιαιτερότητα και τον ερωτευόμουν πχ, δεν θα σκεφτόμουν καν το "πρόβλημα", πιστεύω. Αν υπάρχει ερωτας δεν βλέπεις τίποτα άλλο. Το θέμα είναι μέχρι να φτάσεις στο σημείο να τον ερωτευτείς.
Πάντως μου έχει τύχει αρκετές φορές να δω ζευγάρια οπου ο ένας από τους δύο είναι κωφάλαλος και συνεννοούνται με νοηματική, ή με τον έναν από τους δύο καθηλωμένο σε καροτσάκι και μοιάζουν τόσο ευτυχισμένοι, είναι πολύ γλυκό να ξεπερνάς αυτά τα "εμπόδια" και να είσαι καλά με τον άλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ναι φυσικα... Κι εγω το βρισκω πολυ όμορφο, γιατι εκει φαινεται το μεγαλειο της αγαπης.... Αλλα οπως λες το θεμα ειναι να φτασεις στο σημειο να τον ερωτευτεις. Συνηθως ασυνειδητα απεχουμε απο διαφορετικους ανθρωπους και αν οχι απο ρατσισμο, απο φοβο για τη διαφορετικοτητα. Πολυ κακως.... Και εξαρταται απο το προβλημα, αν ειναι τυφλος , κωφαλαλος ή με καποιο κινητικο προβλημα μπορει να υπαρξει μια χαρα επικοινωνια οποτε και ερωτας. Why not?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεμέδιος

Νεοφερμένος

Η Ρεμέδιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
δεν θα εκανα σχεση με καποιον τετοιο ανθρωπο...

''τετοιος'' ανθρωπος θα μπορουσε να ειναι ή να γινει ο καθενας μας καποια στιγμη στη ζωη του. Δεν το επελεξε προφανως κανενας να βρισκεται σε ''τετοια'' κατασταση. Ηταν απλα ατυχος. Ειναι αυτος λογος να του αρνηθει καποιος την αγαπη; Αυτος ο προσδιορισμος δεν αναιρει το ''ανθρωπος''. Δεν αναιρει το δικαιωμα του να απεχθανεται τον οικτο του καθενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ναι, θα εκανα..Εκτος απο περιπτωσεις βαρεων νευρολογικων προβληματων κ η καθυστερησης..Και ισως οχι με ενα τετραπληγικο ατομο.Νομιζω οτι δεν θα μπορουσα να αντεξω ουτε τη φροντιδα ουτε την "ατυχια" του.

Γενικα δεν ξερω, τι λεει η καρδια μετραει..

Υ.Γ. Θα με κραξετε, αλλα υπαρχει και το σεξ στη μεση ως παραγοντας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα και φυσικη τάση στον έρωτα. Τα άτομα με ειδικές ανάγκες έχουν επίσης αυτή την τάση, απλώς δε γνωρίζουν πάντα τον -κοινωνικά αποδεκτό- τρόπο για να την εκφράσουν (μιλώ για περιπτώσεις νοητικής καθυστερησης και αυτισμου). Τα ατομα με ειδικες αναγκες φυσικα και μπορούν να συναψουν ερωτικές σχέσεις , οι οποίες θα βασίζονται στην αποδοχη της διαφορετικότητας και ενδεχομένως θα υπάρχει διαφορετικη εκφραση του ερωτικου συναισθηματος, είτε σωματικα, είτε συναισθηματικα. Όσοι ενδιαφέρονται να ψαξουν το θεμα περαιτερω μπορούν να δουν ταινίες όπως Οι Άθικτοι , Forrest Gump, Παιδιά ενός κατώτερου Θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabelle

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Το έχω κάνει και δυστυχώς ήταν μια πολύ άσχημη εμπειρία για εμένα, μου ασκούσε τεράστιο ψυχολογικό πόλεμο κάνοντας με να νιώθω τύψεις που έχω δύο χέρια και την δυνατότητα να συμμετέχω σε πράγματα που αυτός για προφανείς λόγους δεν μπορούσε, κατά κάποιο τρόπο πέρασα και εγώ μαζί του ένα μεγάλο διάστημα στη ζωή μου σαν ΑΜΕΑ, λειτουργούσα δηλαδή και εγώ με αυτόν τρόπο και σε ζητήματα καθημερινότητας αλλά και σε πιο σοβαρά όπως επαγγελματικά..και να πω ότι είχα δώσει δικαίωμα πως δεν τον υπολογίζω ή τον υποτιμάω; Γνωρίστηκα σε κέντρο αποκατάστασης ΑΜΕΑ καθώς έκανα εθελοντική εργασία..! Μάλιστα όταν έδωσα τέλος στη σχέση συνέχισε να με κατηγορεί πως το έκανα λόγο του προβλήματος του και όχι λόγο της πιέσης που μου ασκούσε..τότε με είχε ρίξει πολύ ψυχολογικά, με είχε φέρει σε σημείο να πιστεύω ότι είμαι κακός άνθρωπος και πως όντως ο λόγος ήταν αυτός...πλέον όταν τα σκέφτομαι με εξοργίζει, γιατί κατάλαβα (αν και αργά) πως δεν με εκτίμησε ποτέ ούτε εμένα, ούτε τα κίνητρα μου.
Ας μην μιλήσω για την εκμετάλευση σε οικονομικά και καθημερινά ζητήματα, επικαλούμενος πάντα το πρόβλημα του ως πρόσχημα.
Αν θα έκανα πάλι μια σχέση με άνθρωπο ΑΜΕΑ; Σίγουρα!
Με τον συγκεκριμένο; Ποτέ! Ας λύσει τα σοβαρότερα προβλήματα που έχει με τον εαυτό του και μετά ας δημιουργήσει -σχέση, πράγμα που δεν νομίζω να κάνει ποτέ, έχει βολευτεί σε αυτή τη κατάσταση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top