Τυχερή ή άτυχη η γενιά 18-30 της κρίσης;

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Δεν είναι λύση η καταφυγή στο εξωτερικό! Πολλοί νέοι που σκέφτηκαν έτσι τη πάτησαν στο τέλος διότι πίστευαν ότι θα βρουν κάτι καλύτερο και στρωμένο στα μέτρα τους! Μέγα λάθος ..ακόμα και εκεί θα πρέπει να αποδείξεις την αξία σου για να προωθηθείς και να έχεις μέλλον ...! Προσωπικά ζούσα στη Γερμανία και άκουγα ιστορίες από νέα παιδιά τα οποία δούλευαν υπό άθλιες συνθήκες χωρίς να υπάρχει ίχνος σεβασμού ακόμα και από συμπατριώτες τους που ζούσαν εκεί!! Μην τα ωραιοποιούμε λοιπόν τα αλλότρια και ας προσπαθήσουμε να κάνουμε κάτι για αυτή τη χώρα στην οποία γεννηθήκαμε και η οποία μας χρειάζεται καλώς ή κακώς !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Η Ελλάδα είναι μια χώρα με τους περισσότερους νέους να έχουν πολλά προσόντα αναλογικά πληθυσμού, σε σχέση με άλλες χώρες. Αυτό λέει πολλά για την απορροφητικότητα. Για παράδειγμα, ξέρω νέους που ψάχνουν πάνω από 1.5 χρόνο στην Αγγλία για μια δουλειά.

Εξαρταται πως εννοεις το προσον αν εννοεις προσον ενα πτυχιο το οποιο αποκτηθηκε σε 7 με 8 χρονια σπουδων και ενα Lower θα σε απογοητεψω αλλα αυτο ειναι πολυ λιγο οταν πας σε μια χωρα πχ Αγγλια με μεγαλη ανταγωνιστικότητα οταν για μια δουλεια καταθετουν τα χαρτια τους ποσα ατομα τα οποια ειναι και εξειδικευμένα για τη συγκεκριμενη θεση...ναι και γω εχω φιλη που ψαχνει περιπου 1.5 χρονο δουλεια Αγγλια και αλλους που με το που τελειωσαν βρηκαν αμεσως ομως ...αυτο εχει να κανει με πολλους παραγοντες...κανεις δεν ειπε οτι ειναι ευκολα να βρεις δουλεια στο εξωτερικο και οτι σε περιμενουν με στρωμενο κοκκινο χαλι... αλίμονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άδωνις

Νεοφερμένος

Ο Άδωνις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
εμείς βάλαμε τους βουλευτές στη Βουλή, εμείς τους ψηφίσαμε. Γενικά ο λαός κάλλιστα μπορεί να ελέγξει τα πολιτικά πράγματα, αλλά....
Δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει τον τελευταίο καιρό τι γίνεται με τα πολιτικά δρώμενα, αλλά ο ...ιπποπόταμος με το λελέκι "ξεκαθάρισαν" στον λαό (που επικαλείσαι) ότι όχι μόνον δεν μπορεί να ελέγξει, αλλά ούτε καν να ΕΠΙΛΕΞΕΙ ποιούς γουστάρει στη βουλή.
Ο δε... φιρμάτος ροφός, χέζει ψηλά κι αγναντεύει κατά την προσφιλή του συνήθεια. Το ΚΚΕ ούτε που ξέρω μετά την Παπαρήγα ποιόν επέλεξε για γενικό γραμματέα από το ζωϊκό μας βασίλειο, και δεν με ενδιαφέρει βέβαια.

Άντε καληνύχτα και όνειρα γλυκά, στην Ελλάδα που...επιμένει! :)

Δεν είναι λύση η καταφυγή στο εξωτερικό!
Ποιός μίλησε για καταφύγιο; :confused:
Είπε κανείς πως θα του κάνουν υποκλίσεις οι...ευρωλιγούρηδες και θα του στρώσουν χαλιά με δαντέλες, όπως διάβασα κάπου?

Τίποτα από αυτά, απλώς θα σπουδάζεις κάπου, που δεν θα κάνουν 25 ημέρες το μήνα κατάληψη οι συνδικαλιστές και οι εργοπατέρες, δεν θα ασχολούνται οι καθηγητές με το αν έχουν δικαίωμα τα ΜΑΤ να μπουκάρουν ή όχι, δεν θα είναι οι χώροι μέσα ...."τεράστια κρεβάτια" (για παρτούζες αν δεν κατάλαβες) έχουν σπίτια εκεί για αυτές τις ασχολίες και να μη μακρυγορώ θα ασχολείσαι με τις σπουδές σου κι όχι με παπαρίες. Βέβαια, τις προάλλες ο...ροφός μας διαβεβαίωνε από μια στημένη εκπομπή, πως τα Ελληνικά πανεπιστήμια είναι τα καλύτερα στον κόσμο, γι αυτό σου λέω είναι ακόμη στη βουνοκορφή και ενεργείται το παλικάρι.

Για την αγορά εργασίας των ανεπτυγμένων χωρών, ας σε διαφωτίσει κάποιος άλλος, δεν έχω άλλο χρόνο σήμερα, για "σοβαρά θέματα" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει τον τελευταίο καιρό τι γίνεται με τα πολιτικά δρώμενα, αλλά ο ...ιπποπόταμος με το λελέκι "ξεκαθάρισαν" στον λαό (που επικαλείσαι) ότι όχι μόνον δεν μπορεί να ελέγξει, αλλά ούτε καν να ΕΠΙΛΕΞΕΙ ποιούς γουστάρει στη βουλή.
Ο δε... φιρμάτος ροφός, χέζει ψηλά κι αγναντεύει κατά την προσφιλή του συνήθεια. Το ΚΚΕ ούτε που ξέρω μετά την Παπαρήγα ποιόν επέλεξε για γενικό γραμματέα από το ζωϊκό μας βασίλειο, και δεν με ενδιαφέρει βέβαια.

Άντε καληνύχτα και όνειρα γλυκά, στην Ελλάδα που...επιμένει! :)

Πωω καλά εντάξει με τέτοιους συλλογισμούς θα πάει η Ελλάδα μπροστά...

Το γεγονός ότι μας κάνουν ό,τι θέλουν οι άλλοι οφείλεται στο χαμηλό μας μορφωτικό επίπεδο! Πόσες φορές θα το πω αυτό και δη στο συγκεκριμένο θέμα; Και είπα ότι αν αλλάξει νοοτροπία ο σημερινός Νεοέλληνας, τότε θα αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο. Αλλά ρε παιδί μου έχουν μάθει πολλοί στο χαλαρόοοο. "Τι πειράζει αν δε βρω εδώ δουλειά; Με περιμένει με ανοικτές αγκάλες το εξωτερικό!" .

Γιατί να μην προσπαθήσουμε να αλλάξουμε εμείς την Ελλάδα; Γιατί να επιτρέπουμε σε μια χούφτα ανθρώπων να μας χορεύει στο ταψί; Γιατί πολύ απλά να μη διεκδικήσουμε το μέλλον που μας ανήκει; Αν αγαπάς τον τόπο σου, θα παλέψεις γι' αυτόν με όλες σου τις δυνάμεις. Δε θα υποχωρήσεις τόσο εύκολα. Προσωπικά, δε θέλω να φύγω από την χώρα μου και κανείς δε θα με αναγκάσει να φύγω! Μπορεί αυτά να σας φαίνονται ασυναρτησίες ενός νεαρού παιδιού, αφελείς σκέψεις και πεποιθήσεις, αλλά εγώ την απόφασή μου την έχω πάρει. Δε θα κάνω πίσω τόσο εύκολα επειδή το χαζοσύστημα επιβάλλει κάτι τέτοιο. Θα προσπαθήσω να βελτιώσω το αύριο μαζί με εκείνους που συμμερίζονται τις απόψεις μου, όχι φυσικά μόνο για εμάς, αλλά και για τους επόμενους που ακολουθούν. Και αν πάλι δεν τα καταφέρουμε, τουλάχιστον θα έχουμε προσπαθήσει και δε θα έχουμε παραδοθεί με την πρώτη ευκαιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ποιός μίλησε για καταφύγιο; :confused:
Είπε κανείς πως θα του κάνουν υποκλίσεις οι...ευρωλιγούρηδες και θα του στρώσουν χαλιά με δαντέλες, όπως διάβασα κάπου?

Τίποτα από αυτά, απλώς θα σπουδάζεις κάπου, που δεν θα κάνουν 25 ημέρες το μήνα κατάληψη οι συνδικαλιστές και οι εργοπατέρες, δεν θα ασχολούνται οι καθηγητές με το αν έχουν δικαίωμα τα ΜΑΤ να μπουκάρουν ή όχι, δεν θα είναι οι χώροι μέσα ...."τεράστια κρεβάτια" (για παρτούζες αν δεν κατάλαβες) έχουν σπίτια εκεί για αυτές τις ασχολίες και να μη μακρυγορώ θα ασχολείσαι με τις σπουδές σου κι όχι με παπαρίες. Βέβαια, τις προάλλες ο...ροφός μας διαβεβαίωνε από μια στημένη εκπομπή, πως τα Ελληνικά πανεπιστήμια είναι τα καλύτερα στον κόσμο, γι αυτό σου λέω είναι ακόμη στη βουνοκορφή και ενεργείται το παλικάρι.

Για την αγορά εργασίας των ανεπτυγμένων χωρών, ας σε διαφωτίσει κάποιος άλλος, δεν έχω άλλο χρόνο σήμερα, για "σοβαρά θέματα" :P

Αναφέρεσαι αποκλειστικά και μόνο στις σπουδές και λες πράγματα με τα οποία δεν θα διαφωνήσω φυσικά καθώς είμαι σύμφωνη πως αυτό που συμβαίνει στα πανεπιστήμια μας αυτή τη στιγμή ναι δεν θα συνέβαινε σε καμία περίπτωση σε πανεπιστήμια του εξωτερικού!
Και ναι όταν κάποιος λέει ότι θα φύγει στο εξωτερικό επειδή όλα αυτά που γίνονται εδώ δεν του αρέσουν ή δεν μπορεί να τα αντιμετωπίσει..από μόνο του αυτό εκφράζει ένα αίσθημα δειλίας και ίσως στα μάτια του το εξωτερικό είναι ένα καταφύγιο!Τι προτιμάτε λοιπόν να μείνετε και να παλέψετε για να κάνετε καλύτερη τη χώρα σας(διότι σε όλο αυτό το συρφετό δεν μπορεί θα υπάρχουν και κάποιοι που ειλικρινά αξίζουν και είναι σε θέση να αλλάξουν κάτι)..ή να τα παρατήσετε και να μην προσπαθήσετε καν!Ότι συμβαίνει και εδώ με τους νέους συμβαίνει πάνω-κάτω και με τους μετανάστες στο εξωτερικό!
Τα ''όπλα'' που διαθέτεται, όποια και αν είναι αυτά χρησιμοποιήστε τα για να κάνετε κάποιο καλό για τον τόπο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Και ναι όταν κάποιος λέει ότι θα φύγει στο εξωτερικό επειδή όλα αυτά που γίνονται εδώ δεν του αρέσουν ή δεν μπορεί να τα αντιμετωπίσει..από μόνο του αυτό εκφράζει ένα αίσθημα δειλίας και ίσως στα μάτια του το εξωτερικό είναι ένα καταφύγιο!Τι προτιμάτε λοιπόν να μείνετε και να παλέψετε για να κάνετε καλύτερη τη χώρα σας(διότι σε όλο αυτό το συρφετό δεν μπορεί θα υπάρχουν και κάποιοι που ειλικρινά αξίζουν και είναι σε θέση να αλλάξουν κάτι)..ή να τα παρατήσετε και να μην προσπαθήσετε καν!Ότι συμβαίνει και εδώ με τους νέους συμβαίνει πάνω-κάτω και με τους μετανάστες στο εξωτερικό!
Τα ''όπλα'' που διαθέτεται, όποια και αν είναι αυτά χρησιμοποιήστε τα για να κάνετε κάποιο καλό για τον τόπο σας!

Αυτα αγαπητη μου πανε πεστα σε δυο γονεις ανεργους, που οταν εμειναν ανεργοι οι αναγκες δε σταματησαν...και αναγκαστηκαν να φυγουν στο εξωτερικο γιατι απλα θελαν να ζουν με αξιοπρεπεια και οχι με επιδοματα...οπως και σε αυτους που ειναι νεοι και με πολλα προσοντα και δε μπορεσαν να βρουν δουλεια γιατι δεν ειχαν θειο βουλευτη...καλη η θεωρια αλλα δε θα με ταισει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλη η θεωρια αλλα δε θα με ταισει...

Η θεωρία δε σε τάισε γιατί προφανώς δεν προέβης στις αντίστοιχες ενέργειες! Καλή είναι, λοιπόν, η θεωρία του καναπέ. Συμφωνώ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Αυτα αγαπητη μου πανε πεστα σε δυο γονεις ανεργους, που οταν εμειναν ανεργοι οι αναγκες δε σταματησαν...και αναγκαστηκαν να φυγουν στο εξωτερικο γιατι απλα θελαν να ζουν με αξιοπρεπεια και οχι με επιδοματα...οπως και σε αυτους που ειναι νεοι και με πολλα προσοντα και δε μπορεσαν να βρουν δουλεια γιατι δεν ειχαν θειο βουλευτη...καλη η θεωρια αλλα δε θα με ταισει...

Και προτιμάς να διαιωνίζεται μια τέτοια κατάσταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και προτιμάς να διαιωνίζεται μια τέτοια κατάσταση?

Τα μάζεψε, την έκανε και έριξε μαύρη πέτρα πίσω της. Καλά να πάθουν όσοι δεν έφυγαν! :mad:

:clapping::rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Και προτιμάς να διαιωνίζεται μια τέτοια κατάσταση?

Τι ακριβως επιλογες ειχαν οι δυο κατηγοριες και ιδιαιτερα η πρωτη μπορεις να μου πεις...πως θα συντηρισουν οικογενεια; με το επιδομα ανεργειας...; δεν τους αρεσε και το κανανε, αναγκαστηκαν...δε προτιμω να διαιωνιζεται μια τετοια κατασταση ...σιγουρα ομως προτιμω να ζω με αξιοπρεπεια και οχι με δανεικα και επιδοματα...ουτε να με ταιζουν οι γονεις μου μεχρι τα δεν ξερω ποσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Η θεωρία δε σε τάισε γιατί προφανώς δεν προέβης στις αντίστοιχες ενέργειες! Καλή είναι, λοιπόν, η θεωρία του καναπέ. Συμφωνώ. ;)

Κατι θα ξες εσυ, φαινεται εχεις βγει πολυ στην αγορα εργασιας και εχεις πιασει τη καλη...και εχεις τη θεωρια καθηστε ολοι εδω και ασ πεινατε ...δε πειραζει ο θειος Σαμαρας εχει για ολους...:yahoo:

τις αντιστοιχες ενεργεις ασε να τις ξερω εγω για τη δικη μου δουλεια και καριερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Προσωπικά η ιδέα της μετανάστευσης μου φαίνεται δειλή
Και ναι όταν κάποιος λέει ότι θα φύγει στο εξωτερικό επειδή όλα αυτά που γίνονται εδώ δεν του αρέσουν ή δεν μπορεί να τα αντιμετωπίσει..από μόνο του αυτό εκφράζει ένα αίσθημα δειλίας και ίσως στα μάτια του το εξωτερικό είναι ένα καταφύγιο
Εύκολη λύση είναι η παραμονή στην Ελλάδα αν γνωρίζεις ότι ακόμα κι αν μείνεις άνεργος θα υπάρχει η οικογένειά σου να σε βοηθήσει.
Δύσκολη λύση είναι η μετανάστευση, όταν αποφασίζεις να αφήσεις τη ζωή σου εδώ και να φύγεις μόνος σου για ένα ξένο κράτος, με ό,τι πρακτικές δυσκολίες συνεπάγεται αυτό, και χωρίς να έχεις κανένα συγγενή ή φίλο εκεί για να σε βοηθήσει στα πρώτα σου βήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Κατι θα ξες εσυ, φαινεται εχεις βγει πολυ στην αγορα εργασιας και εχεις πιασει τη καλη...και εχεις τη θεωρια καθηστε ολοι εδω και ασ πεινατε ...δε πειραζει ο θειος Σαμαρας εχει για ολους...:yahoo:

τις αντιστοιχες ενεργεις ασε να τις ξερω εγω για τη δικη μου δουλεια και καριερα...

Ενώ ο θείος Κάμερον ή ο θείος Ολάντ ή ο Ομπάμιαν, έχει για όλους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν το βλέπεις έτσι, τι να πω... Βαριέμαι να ξαναλέω τα ίδια. :P

Σέβομαι τις διαφορετικές απόψεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άδωνις

Νεοφερμένος

Ο Άδωνις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αναφέρεσαι αποκλειστικά και μόνο στις σπουδές!
Ξεκίνησα από αυτές, θες να μιλήσουμε για περίθαλψη, δικαιώματα πολιτών, υποχρεώσεις του κράτους προς πολίτες, ασφάλεια, αξιοκρατία, συντεχνίες που εκβιάζουν και ....ουκ έσται τέλος, που η χώρα μας κατέχει τα πρωτεία.

Τον χρόνο μας θα χάσουμε πιστεύω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Ενώ ο θείος Κάμερον ή ο θείος Ολάντ ή ο Ομπάμιαν, έχει για όλους :P

Μπα...ουτε αυτοι...αλλα για καποιον λογο δεν ξερω γιατι εχουν μικροτερα ποσοστο ανεργειας...:hmm: περιεργα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1+1+1=111

Νεοφερμένος

Ο 1+1+1=111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
φιλε μου παρουσιαζεις σαν κατι πολυ ευκολο και απλο τη μεταναστευση, δεν ξερω αν εχεις κανει μεταναστης, αν δεν εχεις κανει ομως θα σου πω οτι εξω απο το χορο...αν και συμφωνω οτι η Ελλαδα τελειωσε
Δεν παραγαμε 1000 ενω χρειαζομασταν 100 μαλλον το αντιθετο γινοταν...ημασταν τοσο παραγωγικοι οσο επρεπε; υπηρχε ελεγχος για αυτο; οποιος δεν ηταν οσο επρεπε τι γινοταν;
και η αληθεια ειναι πολυ αμφιβαλλω αν η τωρινη μεταναστευση μπορει να απογειωσει την Ελλαδα στο μελλον...για να γυρισεις απο απογειωμενος επιστημονας του εξωτερικου θελει εκει που θα γυρισεις να εχει και τις αναλογες προυποθεσεις για να γυρισεις...ποσοι ηρθαν απο το εξωτερικο και ξαναφυγαν...
Για τις ιδιωτικοποιήσεις δε φάνηκες και να λυπάσαι. Τέσπα. :PΜα ποιος σου ειπε οτι λυπαμαι; αλλο λυπαμαι αλλο δε μαρεσει κατι...ναι οκ δεν μαρεσει η ιδιωτικοποιηση αλλα ετσι ειναι πτωχευσαν και δε γινεται κατι αλλο... και ευκαιριες υπηρχαν για διορθωσεις αλλα οτι και να γινοταν παντα υπηρχε το παραθυρακι για να συνεχιστει η ιδια κατασταση...

Εννουσα οτι παραγαμε 1000 επιστημονες ενω μας χρειαζονταν 100. Την ιδαι ωρα ενω μας χρειαζονταν 1000 τοννοι κρεας παραγαμε 100 γιατι κανεις δεν ηθελε να γινει κτηνοτροφος, ολοι θελαν να γινουν δικηγοροι, τους υπολοιπους τονους τους εισαγαμε. Ετσι τωρα ηρθε η ωρα να εξαγουμε γιατρους. Εκτος αν εχουμε την ικανοτητα να εισαγουμε αρρρωστους! (ειδικα ρωσους και αραβες μεγιστανες!) Μας αρεσει δεν μας αρεσει, αυτο λεν τα ψυχρα μαθηματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1+1+1=111

Νεοφερμένος

Ο 1+1+1=111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Μάλλον περισσότερο καταναλώναμε απ' ότι μπορούσαμε να καταναλώσουμε. Και επειδή δε μας έφταναν τα λεφτά, παίρναμε δάνεια! :D Aκόμη και για χαζούς λόγους... πχ θυμάμαι πιο μικρή που στις ειδήσεις έλεγαν ότι κάποιοι παρατούσαν τους ηλικιωμένους γονείς τους σε γηροκομεία και εκείνοι με το δάνειο αυτό πήγαιναν διακοπές!! :knife: Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα...

Λύση στο πρόβλημα δεν υπάρχει αν ο καγκουρονεοέλληνας δεν αλλάξει μυαλά και αποκτήσει ένα ευπρεπές επίπεδο.

Αγαπητη Νatalia Secret, εχεις δικηο, δεν ηταν σαφες αυτο που εγραψα. Εννοουσα οτι παραγαμε 1000 επιστημονες ενω χρειαζομασταν μονο 100. Δεν εννοουσα προιοντα αγροτικα, καταναλωτικα, βιομηχανικα, κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Τι ακριβως επιλογες ειχαν οι δυο κατηγοριες και ιδιαιτερα η πρωτη μπορεις να μου πεις...πως θα συντηρισουν οικογενεια; με το επιδομα ανεργειας...; δεν τους αρεσε και το κανανε, αναγκαστηκαν...δε προτιμω να διαιωνιζεται μια τετοια κατασταση ...σιγουρα ομως προτιμω να ζω με αξιοπρεπεια και οχι με δανεικα και επιδοματα...ουτε να με ταιζουν οι γονεις μου μεχρι τα δεν ξερω ποσο...

Αυτό σου λέω και εγώ να ζήσεις με αξιοπρέπεια!Μην νομίζεις ότι θα τη βρεις σε μια ξένη χώρα όμως!Δεν τα πάνε και πολύ καλά με τους μετανάστες ;)
Αντ' αυτού καλύτερα να κάνεις κάτι ..ότι περνάει από το χέρι σου για να καλυτερέψεις τη κατάσταση για αυτούς τους ανθρώπους που ανέφερες διότι όπως σωστά είπες δεν μπορούν οι ίδιοι ..Εγώ και εσύ όμως που είμαστε νέοι άνθρωποι χωρίς τόσες υποχρεώσεις και χωρίς οικογένεια θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι!Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1+1+1=111

Νεοφερμένος

Ο 1+1+1=111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Πως θα αλλάξει μυαλά, δια μαγείας ή δια της...παιδείας?
Με Ρεπούσηδες να αποφασίζουν πως και τι θα μάθουν οι αυριανοί πολίτες....
Είπαμε και μην επαναλαμβανόμαστε βλακωδώς, όλα αρχίζουν και τελειώνουν στη βουλή και εφόσον με τα τελευταία γεγονότα εμπεδώσαμε για τα καλά τι έχουμε να περιμένουμε από αυτούς....

Πάρτε το επόμενο καράβι, οι κάτω των 26

Ο Αδωνις θετει ενα μεγαλο ερωτημα : Ειναι η μοιρα του ανθρωπου στα χερια του η ειναι στα χερια των πολιτικων, της βουλης, του συστηματος?
Εδω συγκρουνται δυο κοσμοθεωριες:
- Η Ανατολικη Κοσμοθεωρια λεει οτι ολα ειναι γραμμενα στην μοιρα του, στο κισμετ (ηταν θελημα θεου, ηταν γραφτο της μοιρας του, κλπ) αρα σαν συνεπεια μπορουμε να πουμε οτι ο ανθρωπος αθωωνεται για καθε πραξη του η απραξια του γιατι ηταν προαποφασισμενο απο την μοιρα του πως θα ενεργησει. Διαφορετικα θα μπορουσαμε να πουμε οτι για τις πραξεις του αποφασιζουν τα χρωμοσωματα που φερει το γονιδιο του απο εφτα γενηες πισω (nature), το "συλλογικο υποσυνειδητο" η ο τροπος που τον ανεθρεψαν (nurture) η τα. Oι εγκληματολογοι εκμεταλλευονται αυτη την αντιληψη και σαυτην στηριζουν την επιχειρηματολογια τους για την αθωωση εγκληματιων. ("Δεν φταιει αυτος, ετσι ηταν το γονιδιο"). Αυτο ηθελε να πει και ο Σωκρατης με το "ουδεις εκων κακος" (κανεις δεν αποφασιζει μονος του να ειναι κακος). Βεβαια, ειπε και το "γνωθι σαυτον", και εδωσε την ελπιδα οτι μπορεις να αλλαξεις μεσα απο την αυτογνωσια.
- Η Δυτικη Κοσμοθεωρια λεει οτι ναι μεν μεγαλο μερος των αποφασεων του ανθρωπου εξαρταται απο το γονιδιο η τον τροπο/περιβαλλον που ανατραφηκε (οικογενεια, σχολειο, κατηχητικο, κλπ) αλλα απο ενα σημειο και μετα (το προσδιοριζουν μετα τα 6 χρονια ηλικιας) ο ανθρωπος αναπτυσσει την "ελευθερη βουληση" (free will). O Hρακλης βρεθηκε στο σταυροδρομι της Αρετης και της Κακιας και επρεπε να αποφασισει πιο θα ακολουθησει. Αν κανεις θα ασχολειται με τα κοινα η θα τα εγκαταλειψει στα χερια αλλων, αν θα κανει παρεες με αυτους η με αλλους, αν θα γινει χουλιγκαν η εθελοντης διασωστης, αν θα σπουδασει η θα παιζει ταβλι, αν θα μεταναστευσει η θα αγωνιστει στο χωραφι του, αν θα ψηφισει παρουσιαστες, μοντελα, συνδικαλιστες και ποδοσφαιριστες για βουλευτες η ανθρωπους του μοχθου, επιτυχημενους επαγγελματιες, σοβαρους κοινωνικα ενεργους πολιτες, ολα αυτα ειναι στην δικη του ελευθερη βουληση. Αυτη ειναι η τριτη παραμετρος των αποφασεων, δηλαδη η πολιτισμικη/ηθικη συνειδηση που επιλεγουμε (culture).
Eτσι για το nature μπορουμε να ψεγουμε οσο θελουμε τους προγονους μας, για το nurture (ανατροφη μας) το δικο μας να ψεγουμε τους γονεις μας και το σχολειο μας και για το nurture ομως των παιδιων μας να ψεγουμε εμας. Αλλα για το culture ολη η κατηγορια βαραινει εμας που ενω ειχαμε το θειο δωρο του free will δεν το καναμε χρηση (η το καναμε κακη χρηση).

Η Ρεπουση και οι Ρεπουσηδες κανουν ενα μεγαλο καλο και πρεπει να τους ευγνωμονουμε : Mε τις προκλητικες τους και ανιστορητες αποψεις που τις εκφραζουν δυνατα, μας ξυπναν απο τον ληθαργο που πεσαμε και αρχιζουμε και ανακαλυπτουμε εννοιες τι θα πει "πατριδα", ποια ειναι η ιστορια και τα "διδαγματα" της, ποια ειναι η "καταγωγη" μας, αν ειναι σωστο να λεν οι ολυμπιακοι τους παοκτσηδες "βουλγαρους", αν ειναι σωστο να κυνηγαμε τους μεταναστες, κλπ. Ενα αλλο καλο που κανουν ειναι οτι αποκαλυπτονται μπροστα μας τι πραγματικα πιστευουν και μας θετουν ενωπιον του free will μας αν πρεπει να τους ψηφισουμε στις επομενες εκλογες. Να φοβομαστε τους "μουλοχτους", τα ησυχα ποταμακια, τους κυριους τιποτα, αυτους που ποτε δεν εκφερουν αποψη γιατι δεν θελουν να χασουν φιλους και ψηφους, τους lowprofilηδες. Το ιδιο ευγνωμονες πρεπει να ειμαστε στην Χρυση Αυγη που αποκαλυψε τα χαμηλα ενστικτα και κινητρα ενος μεγαλου μερους του πληθυσμου και τωρα δεν εχει κανεις δικαιολογια οτι δεν ηξερε. Το ιδιο και η κυβερνητικη συμμαχια που εδειξε οτι δεν εχει την βουληση να καταστρεψει το συστημα που εκτησε και το οποιο δυστυχως το υποστηριζει η πλειοψηφια του λαου μας (βαζω και πολλους απο τους ψηφοφορους της αντιπολιτευσης που ειναι ακομη πιο φανατικοι υποστηρικτες του συστηματος).

Το διαταυτα : O καθενας εχει ελευθερη βουληση αν θα μεταναστευσει και θα ριξει μαυρη πετρα πισω του η θα βοηθα τους συγγενεις του η θα φερει καποια στιγμη τις γνωσεις και τα λεφτα του να τα επενδυσει στην πατριδα του, η αν θα κατσει εδω και θα αγωνιστει για να επιβιωσει ο ιδιος και μερικοι συνεργατες του, να ασχοληθει με τα κοινα η με τον εαυτο του, να ειναι λαμογιο η ενας ηθικος πολιτης και επιχειρηματιας. Οποιος ομως ασχοληθει με την παρτη του μονο και αδιαφορησει για το κοινο καλο, την κοινοτητα, την κοινωνια, την πατριδα, δεν δικαιουται να κακολογει τους πολιτικους οτι σκεφτονταν μονο την παρτη τους και μας κατεστρεψαν διοτι και αυτος χρησιμοποιει την ιδια συνταγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top