• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τεχνητή Μήτρα

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Γι'αυτήν προσεύχονται όλοι οι ομοφυλόφιλοι του κόσμου, άντρες και γυναίκες. Οι πρώτοι για να φτιάξουν ενα κόσμο όλο γκόμενους και οι δεύτερες για να φτιάξουν ενα κόσμο όλο γκόμενες. Καταρρίπτοντας επιτέλους το σέξ, απο το βαθρο της φυσικής αναπαραγωγικής διαδικασίας, που ενοχλεί πολύ τους ομοφυλόφιλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Yeap.
Όντως δεν με πείθουν τα παραπάνω :P
Δεν είπα ποτέ ότι η εγκυμοσύνη δεν έχει και θετικά, αλοίμονο!
Απλά για μένα the disadvantages outweigh the advantages (σε σχέση πάντα με την τεχνητή μήτρα, όχι με το να μην κάνεις καθόλου παιδί!)
Tα θετικά ειναι κατα μεγαλο ποσοστο βιωματικά, επομενως είναι λιγο ακυρο να θεωρεις οτι τα γνωριζεις οπως πρεπει , για να τα ζυγισεις καταλληλα.

Και περιμενετε να βγει το μαραφετι....μετα περιμενετε να δοκιμαστει....και μετα παρτε αποφαση.

Αν βγει σε 20 χρονια παντως, δε προλαβαινεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γι'αυτήν προσεύχονται όλοι οι ομοφυλόφιλοι του κόσμου, άντρες και γυναίκες. Οι πρώτοι για να φτιάξουν ενα κόσμο όλο γκόμενους και οι δεύτερες για να φτιάξουν ενα κόσμο όλο γκόμενες. Καταρρίπτοντας επιτέλους το σέξ, απο το βαθρο της φυσικής αναπαραγωγικής διαδικασίας, που ενοχλεί πολύ τους ομοφυλόφιλους.

εμένα πάλι ούτε που μου πέρασε από το μυαλό αυτό...
εγώ σκέφτηκα όλες τις γυναίκες του κόσμου που θα ήθελαν να κάνουν παιδί και η φύση δεν τους κάνει το χατήρι :/:
κι επειδή γνωρίζω γυναίκες που μείναν άτεκνες (και τις χώρισε κι ο άντρας) επειδή δε μπορούσαν να κάνουν παιδί... θεωρώ ότι σαν τεχνολογικό επίτευγμα θα είναι κορυφαίο
δεν μπορείτε να μπείτε στη θέση μιας γυναίκας που δεν μπορεί να κάνει παιδί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Tο βρίσκω σκετο εγωισμό να χρησιμοποιήσουν οι γυναίκες που ανέφερες τεχνιτή μητρα, αντ να υιοθετήσει το ζευγάρι ενα καημένο παιδάκι που περιμένει καπου έρημο μες τον κοσμο... Δεν μπορειτε να μπειτε στη θεση ενός παιδιου εγκαταλελειμένου, κακοποιημένου που περιμένει λίγη στοργή...

Το βρίσκω τουλαχιστον τερατώδες, η κοινωνία μας να ξοδεύει χρόνο και χρήμα για να κατασκευάσει τεχνητές μήτρες, όταν δεν έχει ακόμη λύσει το πρόβλημα γι'αυτά τα παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Tο βρίσκω σκετο εγωισμό να χρησιμοποιήσουν οι γυναίκες που ανέφερες τεχνιτή μητρα, αντ να υιοθετήσει το ζευγάρι ενα καημένο παιδάκι που περιμένει καπου έρημο μες τον κοσμο... Δεν μπορειτε να μπειτε στη θεση ενός παιδιου εγκαταλελειμένου, κακοποιημένου που περιμένει λίγη στοργή...

Το βρίσκω τουλαχιστον τερατώδες, η κοινωνία μας να ξοδεύει χρόνο και χρήμα για να κατασκευάσει τεχνητές μήτρες, όταν δεν έχει ακόμη λύσει το πρόβλημα γι'αυτά τα παιδιά...
Κατανοώ το σκεπτικό σου, αλλά πρέπει να δεχτείς ότι ένας από τους βασικούς λόγους που κάποιοι ίσως κάνουν παιδιά είναι για να φέρουν ένα δικό τους παιδί στον κόσμο που θα φέρει τα δικά τους χαρακτηριστικά και όχι απαραίτητα να μεγαλώσουν ένα παιδί μόνο για τη διαδικασία και την χαρά που θα τους φέρει. Οπότε αυτοί οι κάποιοι αν εξυπηρετούνται από την τεχνητή μήτρα, γιατί να μην έχουν το δικαίωμα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Κατανοώ το σκεπτικό σου, αλλά πρέπει να δχτείς ότι ένας από τους βασικούς λόγους που κάποιοι ίσως κάνουν παιδιά είναι για να φέρουν ένα δικό τους παιδί στον κόσμο που θα φέρει τα δικά τους χαρακτηριστικά ..... :)

Αυτό ακριβώς εννοώ τερατωδώς εγωιστικό.... Εχω δικά μου παιδιά και ξέρω ότι το ίδιο θα αισθανόμουν αν ήταν υιοθετημένα απο μένα. Γιατι στα μάτια τους δε βλέπω τον εαυτό μου. Βλέπω τα ξενύχτια, τις αγωνίες, τα πρώτα τους βήματα, τα πρώτα τους πεσίματα, τα πρώτα τους δόντια, τις πρώτες τους λέξεις, ύστερα τους αμέτρητους καυγάδες και διαφωνίες για το σωστό και το λαθος, όπως και τα αμέτρητα φιλιά και τα σ'αγαπάω μπαμπά, οπως και τα δικά μου αμετρητα φιλιά και αγάπη που, ελπίζω, τα κτιζει ομορφους κι ευτιχισμένους ανθρώπους.

Και πραγματικά δεν βλέπω, με ενα υιοθετημένο τι θα άλλαζε από όλα αυτα. Γιατι αυτά ειναι τα παιδια μου, οχι το ντι εν ει τους...

Η φράση γιατί να μήν εχουν το δικαίωμα, δημιουργει λανθασμενη συναισθηματική βάση νομίζω. Παράπονο για κάτι που στην ουσία δεν είναι καθόλου για παράπονο. Να μου πείς ότι το σύστημα υιοθεσίας είναι άδικο, ότι σου σκάνε το γάιδαρο στον ανήφορο και τις περισσόερες φορές μένεις χωρίς παιδί, εκεί οκ, να συμφωνήσω, να βελτιωθεί αυτό το σύστημα. Ομως να βελτιωθει η τεχνιτη μήτρα γιατί; για να γεννιέται ύστερα ο απροβλημάτιστος, γεννετικά, στρατιώτης;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Τερατώδες γιατί; Είναι το αμέσως επόμενο βήμα από την εξωσωματική γονιμοποίηση. Το γονιμοποιημένο ωράριο δεν εμφυτεύεται στη βιολογική μήτρα της γυναίκας αλλά σε μια τεχνητή μήτρα. Η ίδια γυναίκα που καταφεύγει στην τεχνητή μήτρα επειδή π.χ. δεν μπορεί η ίδια να κυοφορήσει, θα μπορούσε να καταφεύγει στην ήδη κοινωνικά δοκιμασμένη παρένθετη μήτρα (στη μήτρα μιας άλλης γυναίκας). Το σεξ ούτως ή άλλως έχει με την εξωσωματική γονιμοποίηση καταρριφθεί ως βάθρο τεκνοποίησης εδώ και χρόνια. Έχει καταρριφθεί μαζί με άλλα βάθρα στα οποία πατούσαν αρκετές θεολογικές θεωρίες για να επιβάλουν δέος και πίστη. Σήμερα μπορούν να κλωνοποιηθούν και ανθρώπινα έμβρυα, ο άνθρωπος δημιουργεί άνθρωπο, τον δημιουργεί όπως τον θέλει, νομίζεις είναι θράσος απέναντι στο "θεό", προσπάθεια του ανθρώπου να τον μιμηθεί, να ξεφύγει των κανόνων της φύσης και να φτιάξει ένα κόσμο με λογική ... χιτλερική; Τι σε τρομάζει ακριβώς;

Το βέβαιο είναι πως αναδιαρθρώνεται ολικά το ηθικό status της τεκνοποίησης, της έκτρωσης και όλων των συναφών θεμάτων. Το ηθικό status της έκτρωσης τείνει ολοένα να μετακινείται προς το σημείο γέννησης πλέον του παιδιού. Γιατί να μην μπορούν οι ομοφιλόφυλοι να αποκτούν παιδιά; Ποιός είναι αυτός που εγγυάται ότι μια γυναίκα-μητέρα είναι καλύτερος άνθρωπος και ικανότερη στο να μεγαλώσει ένα παιδί; Άλλο το θέμα της υιοθεσίας, μιλάμε για αναπαραγωγή με τη βοήθεια της επιστήμης.

Τι σημαίνει παραβιάζει τη φύση του ανθρώπου και τους κανόνες της που ορίζουν οι γυναίκες να κυοφορούν; Πρόκειται για παραβίαση ή για βελτίωση της ανθρώπινης φύσης;

Περισσότερα πιο μετά (είναι το στοιχείο μου)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
........Σήμερα μπορούν να κλωνοποιηθούν και ανθρώπινα έμβρυα, ο άνθρωπος δημιουργεί άνθρωπο, τον δημιουργεί όπως τον θέλει, νομίζεις είναι θράσος απέναντι στο "θεό", προσπάθεια του ανθρώπου να τον μιμηθεί, να ξεφύγει των κανόνων της φύσης και να φτιάξει ένα κόσμο με λογική ... χιτλερική; Τι σε τρομάζει ακριβώς;

Με τρομάζει το διαζύγιο απο τη φυση

Το βέβαιο είναι πως αναδιαρθρώνεται ολικά το ηθικό status της τεκνοποίησης, της έκτρωσης και όλων των συναφών θεμάτων. Το ηθικό status της έκτρωσης τείνει ολοένα να μετακινείται προς το σημείο γέννησης πλέον του παιδιού. Γιατί να μην μπορούν οι ομοφιλόφυλοι να αποκτούν παιδιά; Ποιός είναι αυτός που εγγυάται ότι μια γυναίκα-μητέρα είναι καλύτερος άνθρωπος και ικανότερη στο να μεγαλώσει ένα παιδί; Άλλο το θέμα της υιοθεσίας, μιλάμε για αναπαραγωγή με τη βοήθεια της επιστήμης. Περισσότερα πιο μετά (είναι το στοιχείο μου)...
Αναπαραγωγή έχει προηγηθεί και της υιοθεσίας. Δεν είναι ότι η τεχνητή μήτρα δηλαδή, θα μας σώσει απο τον αφανισμό και πάλι καλά πόυ την εφηύραμε. Υπερπληθυσμό έχουμε. Είναι για την αναπαραγωγή του στείρου, του ομοφυλόφιλου ή του στρατού. Γι'αυτούς φτιάχνεται η τεχνητή μητρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Είναι για την αναπαραγωγή του στείρου, του ομοφυλόφιλου ή του στρατού. Γι'αυτούς φτιάχνεται η τεχνητή μητρα.

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα γιατί ενοχλεί η αναπαραγωγή του στείρου. Πιστεύεις ότι ο στείρος έχει τιμωρηθεί από το Θεό και τη φύση, είναι καταδικασμένος να μην αναπαραχθεί και αυτό πρέπει να γίνει σεβαστό; Να μην μπορεί να αναπαραχθεί αλλά να μπορεί να υιοθετήσει; Αφού κυκλοφορούν ας πούμε αδέσποτα παιδία να μην γεννιούνται άλλα να χρησιμοποιηθεί αυτό το υλικό και να μην αχρηστευτεί πρώτα; Λίγο μπακαλίσιμος χειρισμός.

Σε ενοχλεί η αναπαραγωγή του ομοφυλόφιλου; Γιατί; Πιστεύεις πως η ομοφυλοφιλία οφείλεται στα γονίδια και το παιδί που θα γεννηθεί (θα πρέπει να χρησιμοποιούμε πλέον άλλο όρο από το "γεννηθεί") θα είναι επίσης ομοφυλόφιλο ή ότι με τις κοινωνικές επιδράσεις που θα λάβει από τους ομοφυλόφιλους γονείς του θα γίνει επίσης ομοφυλόφιλο και θα πληθύνουν οι ομοφυλόφιλοι στον κόσμο; Και αν πληθύνουν οι ομοφυλόφιλοι στον κόσμο θα γίνει ολοκληρωτικός βιασμός της φύσης του ανθρώπου και της κοινωνικής δομής; Μετά τι; Θα αφανιστεί ο κόσμος, θα γίνει πιο απάνθρωπος; Τι; Τη "φύση" την αντιλαμβάνεσαι έτσι όπως την ορίζει και την επιβάλλει η θρησκεία; Αδάμ και Εύα;

Όσο για την τεχνητή μήτρα ότι θα συμβάλει στην αναπαραγωγή του στρατού, μου φαίνεται κάπως υπερβολικό... ή φανταστικό, το είπαν και για την κλωνοποίηση, ταίριαζε περισσότερο.

Συμφωνώ ότι σε ορισμένες περιοχές του κόσμου (π.χ. Κίνα) υπάρχει υπερπληθυσμός, όπως τουλάχιστον λένε. Η δυνατότητα χρησιμοποίησης τεχνητής μήτρας δεν σημαίνει δημιουργία ενός εργοστασίου κοπής ανθρώπων, εργοστάσιο γάλακτος, γιαουρτιού και ανθρώπου. Εννοείται ότι θα περιβληθεί όλο αυτό το επίτευγμα με τη θεσμοθέτηση κανόνων και τη δημιουργία νόμων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα γιατί ενοχλεί η αναπαραγωγή του στείρου.

Δεν με ενοχλεί λεω γιατι φτιάχτηκε. Προφανώς δεν φτιάχτηκε γι'αυτούς που μπορούν να κάνουν παιδιά μόνοι τους

Σε ενοχλεί η αναπαραγωγή του ομοφυλόφιλου;
Αυτό ειναι σχήμα οξύμωρο.Κλωνοποίηση ομοφυλοφιλου το θεωρώ εφικτο, φωτοτυπια οκ, αλλα αναπαραγωγή; Για εξήγησε μου πώς αναπαράγονται οι ομοφυλόφιλοι, θέλω να το ακουσω. Μόνοι τους, χωρίς βοηθήματα

Όσο για την τεχνητή μήτρα ότι θα συμβάλει στην αναπαραγωγή του στρατού, μου φαίνεται κάπως υπερβολικό... ή φανταστικό, το είπαν και για την κλωνοποίηση, ταίριαζε περισσότερο.
Ενα αυτοκίνητο το φτιαχνεις για να σε πηγαίνει πιο γρήγορα, οχι για να μαγειρεύεις κεικ. Αν σκεφτείς λοιπόν κι εσύ σαν επιστημονας και πείς "γιατί θα έφτιαχνα μια τεχνητή μήτρα", θα το βρείς. Μην παραλείψεις να σκεφτείς μαζι και το " γιατι θα μου έδιναν δισεκατομυρια δολλάρια για να φτιάξω μια τεχνητή μητρα". Για να φτιάχνει κέικ;

Εννοείται ότι θα περιβληθεί όλο αυτό το επίτευγμα με τη θεσμοθέτηση κανόνων και τη δημιουργία νόμων...
Όπως θεσμοθετήθηκαν τόσες και τόσες προηγηθείσες επιτεύξεις της επιστημης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Δεν με ενοχλεί λεω γιατι φτιάχτηκε. Προφανώς δεν φτιάχτηκε γι'αυτούς που μπορούν να κάνουν παιδιά μόνοι τους

Φτιάχτηκε λοιπόν γι'αυτούς που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά μόνοι τους. Ωραία ως εδώ. Ίσως συμφωνούμε.


Αυτό ειναι σχήμα οξύμωρο.Κλωνοποίηση ομοφυλοφιλου το θεωρώ εφικτο, φωτοτυπια οκ, αλλα αναπαραγωγή; Για εξήγησε μου πώς αναπαράγονται οι ομοφυλόφιλοι, θέλω να το ακουσω. Μόνοι τους, χωρίς βοηθήματα

Να το θέσω αλλιώς το ερώτημα: Σε ενοχλεί η αναπαραγωγή των ομοφυλοφίλων με τεχνητά μέσα; Γιατί;

Ενα αυτοκίνητο το φτιαχνεις για να σε πηγαίνει πιο γρήγορα, οχι για να μαγειρεύεις κεικ. Αν σκεφτείς λοιπόν κι εσύ σαν επιστημονας και πείς "γιατί θα έφτιαχνα μια τεχνητή μήτρα", θα το βρείς. Μην παραλείψεις να σκεφτείς μαζι και το " γιατι θα μου έδιναν δισεκατομυρια δολλάρια για να φτιάξω μια τεχνητή μητρα". Για να φτιάχνει κέικ;

Σαν επιστήμονας; Θα έφτιαχνα τεχνητή μήτρα για να βοηθήσω ένα σωρό γυναίκες που δεν μπορούν να απολαύσουν το πιο ωραίο πράγμα, να τεκνοποιήσουν, γιατί έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας ή για άλλους λόγους. Θα λάμβανα υπόψη τους κινδύνους κακοδιαχείρισης του επιτεύγματος μου από ανθρώπους ή ομάδες που κακό μπορούν να κάνουν ούτως ή άλλως σε αυτό τον κόσμο, αλλά θα θεωρούσα ότι τα καλά που θα επιφέρει αυτό που δημιουργώ υπερτερούν. Αντί να σπέρνω δαίμονες και πανικό ότι θα επέλθει δευτέρα παρουσία θα προσπαθήσω να μειώσω τα ενδεχόμενα κακής χρήσης της τεχνολογίας με έλεγχό της.

Όπως θεσμοθετήθηκαν τόσες και τόσες προηγηθείσες επιτεύξεις της επιστημης....

Ναι, έτσι! Εκτός αν έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο να πεις.

-

Τι έχεις να πεις για τη χρήση άλλων μεθόδων υποβοηθούμενης αναπαραγωγής; Γιατί διαχωρίζεις την τεχνητή μήτρα σαν να πρόκειται για κάτι εξωφρενικό; Επειδή από όσα παρέθεσες έχω την εντύπωση (μπορεί λανθασμένη) ότι είσαι γενικά κατά της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής με τεχνητά μέσα. Εν πάση περιπτώσει δεν θα διαφωνήσω άλλο μαζί σου Buggs, σεβαστές οι απόψεις σου, όπως κι αν είναι.

Ένα ερώτημα ακόμα. Αν εσύ (υποθετικά μιλάμε) για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορούσες να τεκνοποιήσεις, λόγω διαφόρων ανδρολογικών προβλημάτων τι θα έκανες, με δεδομένο ότι έχεις τη δυνατότητα χρήσης της τεχνολογίας για να αποκτήσεις ένα παιδί δικό σου, από το δικό σου γενετικό υλικό:
1. Θα υιοθετούσες.
2. Θα χρησιμοποιούσες την τεχνολογία αυτή.
3. Θα έμενες χωρίς παιδί γιατί έτσι το θέλησε ο θεός και η φύση.
4. Άλλο.

Παραλλαγή ερωτήματος. Αν η σύζυγος σου δεν μπορούσε, για γυναικολογικούς ή άλλους λόγους, να φέρει στον κόσμο ένα παιδί, τι θα έκανες;
1. Θα έβρισκες άλλη σύζυγο.
2. Θα την στήριζες στις ακόλουθες επιλογές:
α) Υιοθεσία
β) Χρήση υποκατάστασης (παρένθετης) μητρότητας, να κυοφορήσει δηλαδή μια άλλη γυναίκα το έμβρυο που θα γονιμοποιηθεί από το δικό σας γενετικό υλικό.
γ) Άλλο.
3. Θα ζούσατε μαζί και ευτυχισμένοι χωρίς παιδιά γιατί έτσι το θέλησε η φύση και ο Θεός και θα συμβάλλατε στην αποσυμφόρηση του υπερπληθυσμού.
4. Άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Φτιάχτηκε λοιπόν γι'αυτούς που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά μόνοι τους. Ωραία ως εδώ. Ίσως συμφωνούμε. Να το θέσω αλλιώς το ερώτημα: Σε ενοχλεί η αναπαραγωγή των ομοφυλοφίλων με τεχνητά μέσα; Γιατί;

Αυτή είναι πιο ακριβής ερωτηση. Θα απαντήσω κι εγώ με ακριβεια. Δεν είναι μόνο τεχνητά τα μέσα κατ'αρχήν. Η πιο γνωστή μεθοδος είναι πανάρχαιη, περιλαμβάνει τεκνοποιηση με σεξουαλική πράξη, και λευκό γάμο. Γαμους δηλαδη συμφέροντος οπου ο ενας ή και οι δυο σύντροφοι ειναι ομοφυλοφιλοι, και το παιδί κάνει μια πολύ καλή βιτρίνα κάλυψης.

Τα τεχνητά μέσα όμως, όπως και αυτή η μέθοδος, δεν είναι αυτό πόυ διαφωνώ. Απλά έχω μια ανεπιβεβαίωτη ακόμη, άποψη ότι η φιλοσοφικη τοποθέτηση περι πολύ σημαντικων πραγμάτων,όπως η ζωή, ο πολιτισμος, η ανθρωπιά διαφέρουν κατα πολύ ανάλογα με την σεξουαλική τοποθέτηση. Μπορεί να πηγαίνει και αντίστροφα δηλαδη ανάλογα με την φιλοσοφική τοπόθετηση να προκύπτει και η σεξουαλική προτιμηση. Μια φορά τα θεωρώ αλληλένδετα.

Οπότε, αυτο πόυ στην ουσία διαφωνώ είναι το μεγάλωμα παιδιών σε τέτοιο περιβάλλον.


Σαν επιστήμονας; Θα έφτιαχνα τεχνητή μήτρα για να βοηθήσω ένα σωρό γυναίκες που δεν μπορούν να απολαύσουν το πιο ωραίο πράγμα, να τεκνοποιήσουν, γιατί έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας ή για άλλους λόγους.
Μα γιατί να ο κάνεις; Τα παιδάκια που αγωνιούν κάπου ορφανά και, ιατρικά τουλάχιστον, υγιέστατα, γιατί δεν αξίζουν τη στοργή των στείρων; Γιατί η στοργή τους αξιζει μόνο στο ΔΙΚΟ τους σπόρο; Αυτός δεν θα μεταφέρει το κληρονομικο ιατρικο ιστορικο τους που μπορεί να έχει και άλλα μείον πέραν της στειρότητας;

Θα λάμβανα υπόψη τους κινδύνους κακοδιαχείρισης του επιτεύγματος μου από ανθρώπους ή ομάδες που κακό μπορούν να κάνουν ούτως ή άλλως σε αυτό τον κόσμο, αλλά θα θεωρούσα ότι τα καλά που θα επιφέρει αυτό που δημιουργώ υπερτερούν.
Ο Αινσταιν πεθανε οπαδός ενός φιλοσόφου που κηρυσσε τα πάντα ματαιότης. Λέγεται ότι έγινε οπαδος τα τελευταία χρόνια της ζωής του, απογοητευμένος για τον τρόπο που τον χρησιμοποιησαν για να χρησιμοποιήσουν ανάλογα την πυρηνική ενέργεια...

Ενα επίτευγμα ελέγχεται απο αυτόν που το έχει χρηματοδοτήσει. Τουτέστιν αυτό που κάνουμε εδώ δεν είναι και τόσο άστοχο. Που διερευνουμε τη σκοπιμότητα. Γιατί θα χρηματοδοτούσε κάποιος την τεχνητή μήτρα. Και το γιατί δεν είναι σίγουρα γιατι η κυρα τάδε δεν μπορει να κάνει παιδί. Εκτος και άν, κάτι που ίσως μπόρουμε να το βρούμε, ο τρόπος ζωής των πορωμένων ανθρώπων, τους οδηγεί με μεγάλη στατιστική πιθανότητα στην στείρωση...

Αντί να σπέρνω δαίμονες και πανικό ότι θα επέλθει δευτέρα παρουσία θα προσπαθήσω να μειώσω τα ενδεχόμενα κακής χρήσης της τεχνολογίας με έλεγχό της.
Όπως ΔΕΝ το κατάφερε και ο Αινσταιν; Οι επιστήμονες είναι επιστήμονες, δεν είναι γκάγκστερς



Εντιτ: Απάντηση στις ερωτήσεις σου που εκανε μερτζ στο προηγουμενο ποστ σου μόλις τώρα ο Μπιλ

Σε ολες τις περιπτώσεις, θα υιοθετουσα. Αν μας έπριζαν επειδη είμσταν φτωχοί, και δεν μας έδιναν ενα παιδάκι ή δύο, θα πηγαίναμε στην Αφρική ή στην Ασία. Μαλιστα πρέπει να σου πώ ότι βρεθήκαμε προ αυτου, αφού στην αρχή, για εννέα μήνες προσπαθούσαμε και δεν γινοταν τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top