DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το έθιμο του Χριστουγεννιάτικου δέντρου είναι το πλέον διαδεδομένο έθιμο σε ολόκληρο τον πλανήτη. Ας δούμε όμως πότε και από πού ξεκίνησε. Όπως φαίνεται, η αρχή του εθίμου αυτού βρίσκεται στον 8ο αιώνα μ.Χ. με «ηθικό αυτουργό» τον Άγιο Βονιφάτιο. Κατά πάσα πιθανότητα ο Άγιος Βονιφάτιος θέλησε να εντάξει το χριστιανικό Χριστουγεννιάτικο δέντρο στις συνήθειες των ημερών αυτών προσπαθώντας να αντικαταστήσει παλαιότερα ειδωλολατρικά έθιμα που είχαν να κάνουν επίσης με δέντρα.
Έτσι το νέο έθιμο έγινε αποδεκτό από τους Χριστιανούς και άρχισε, όπως είναι φυσικό, να εξελίσσεται με το πέρασμα του χρόνου. Έως και τις αρχές του 16ου αιώνα απλά τοποθετούνταν, τις ημέρες των Χριστουγέννων, ένα έλατο κυρίως στους ναούς. Κατόπιν άρχισαν να στολίζουν αυτό το δέντρο με διάφορα στολίδια και κεριά αναμμένα. Η ιδέα των αναμένων κεριών ανήκει στον Μαρτίνο Λούθηρο (Martin Luther), τον ιδρυτή της Προτεσταντικής θρησκείας, αφού πρώτος τοποθέτησε αναμμένα κεριά στο Χριστουγεννιάτικο δέντρο του σπιτιού του. Εντωμεταξύ το Χριστουγεννιάτικο δέντρο άρχισε να εξαπλώνεται σε διάφορους λαούς, περνώντας ακόμα και στην απέναντι πλευρά του Ατλαντικού. Το 1833 έφτασε το έθιμο αυτό στην Ελλάδα. Το πρώτο Χριστουγεννιάτικο δέντρο που στολίστηκε στην χώρα μας, ήταν αυτό στα ανάκτορα του Όθωνα στο Ναύπλιο εκτοπίζοντας σιγά σιγά το παραδοσιακό καραβάκι που στόλιζαν οι Έλληνες τις ημέρες των Χριστουγέννων.
https://www.matia.gr/7/77/77_2_7.html


Πολύς λόγος έχει γίνει για αληθινά έλατα, για έλατα που προέρχονται από καλλιέργειες ειδικά για τα χριστούγεννα, (τέτοιες πολυτέλειες!) για καραβάκια και άλλα συναφή και εορταστικά.

Συνήθειες και έθιμα, άλλα εισαγώμενα ένθεν και ένθεν του Ατλαντικού, κι άλλα κατευθείαν από το φούρνο της γιαγιάς, με την «παράδοση» να αποκτάει μια ταχύτερη πλέον δυναμική και να διαμορφώνεται, να εμπλουτίζεται και να επαναπροσδιορίζεται από γενιά σε γενιά και από οικογένεια σε οικογένεια πολλές φορές.

Εσείς, τι θα θέλατε να κρατήσετε και τι θα θέλατε να αφήσετε από το «τελετουργικό» των γιορτών?
Βλέπετε τα ελληνικά Χριστούγεννα να υποχωρούν μπροστά στην παγκοσμιοποίηση ή σας αρέσει το πάντρεμα των συνηθειών?
Σας έλκει η παράδοση με όσα φέρνει μαζί της ή προτιμάτε πιο «ελεύθερους» τρόπους να γιορτάζετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Έχω κόψει κάθε τελετουργικό πέραν του καθιερωμένου οικογενειακού τραπεζιού (σε εστιατόριο) και αυτό επειδή θα παρεξηγηθώ άγρια αν δεν πατήσω (το παίζω διπλωμάτισσα δυο φορές το χρόνο). Φοβούμαι ότι για έναν μη χριστιανό οι γιορτές δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα και μην έχοντας καμία αίσθηση δεσμού τις αισθάνεται αρκετά ξεκάρφωτες και αποκομμένες από την καθημερινότητά του. Δε βλέπω τίποτα παρά ένα σύνολο γραφικών εμπορικών κλισέ τα οποία κατέληξαν να είναι και αυτοσκοπός. Ένας χριστιανός βιώνει τις γιορτές πολύ διαφορετικά και εμπλέκεται με μεγάλη ένταση, αφού είναι η πεμπτουσία μιας πορείας που ακολουθεί όλο το χρόνο και που η κάθε μέρα έχει τη δική της σημασία. Κάθε φορά το έχω αυτό κατά νου και με λυπεί που εγώ εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να αισθανθώ έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Η θετική ψήφος για την ειλικρίνεια και την εντιμότητά σου Obscura.

Να κάνω πάντως μια παρατήρηση εδώ: Το χριστουγεννιάτικο δέντρο έλκει την καταγωγή του όχι από τη Δυτική Ευρώπη αλλά από την Κωνσταντινούπολη! Από εκεί μεταφέρθηκε στη Δυτική Ευρώπη σαν έθιμο από τους Σταυροφόρους κατακτητές. Μετά την άλωση της Πόλης το έθιμο αυτό σταμάτησε στον Ελληνικό χώρο αλλά παρέμεινε στη Δυτική Ευρώπη απ' όπου επανεισήχθη στην Ελλάδα επί Βαυαροκρατίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
με λυπεί που εγώ εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να αισθανθώ έτσι.

Και γιατι να σε λυπει? Χρωστας καπου? Επιλογη σου, μαγκια σου και δικαιωμα σου.
Προτιμω τη σταση αυτη παρα το δηθεν -ειμαι Χριστιανος αλλα πεφτω με τα μουτρα στη γαλοπουλα-

Καλα κανεις αν κι αυτη σου η επιλογη στην κοινωνια μας, ισως σου δημιουργησει καποια προβληματα με τον οικογενειακο περιγυρω. Αν ομως η οικογενεια ειναι καλα φιλοσοφημενη και ανοιχτομυαλη δε θα αντιμετωπισεις κανενα προβλημα, διοτι τους φιλους τους επιλεγουμε, την οικογενεια οχι.

Προσωπικα συμμετεχω στα τραπεζια και μαρεσουν τα ρεβεγιον(ειδικα αν τα διοργανωνω) κυριως για το παρτυ, το γλεντι και τους φιλους που βλεπω. Φυσικα δεν επισκεπτομαι συγγενεις που δε θελω να δω.
Ηδη το χουν καταλαβει(απο πολυ μικρη τους απωθυσα) και χαιρομαι γιαυτο:D
Με την οικογενεια μου μαρεσει να περνω ωρες, νιωθω καλα μαζι τους στις γιορτες, ενας λογος παραπανω ειναι η αγαπη που εχω γιαυτους και οι γιορτες ειναι μια ευκαιρια να ερθουμε ακομα πιο κοντα διοτι λογω καθημερινοτητας, χανομαστε.:)

- Προτιμω καραβακι τα Χριστουγεννα να στολιζω, παρολαυτα στολιζω δεντρο:blink::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ντρεπομαι που το λεω αλλα απο τα χριστουγεννα σιχαινομαι τις συγκεντρωσεις με οοοολο το σοι...
και το κακο ειναι οτι ειναι κοντινοι συγγενεις που με αγαπανε, αλλα εγω βαριεμαι αφορητα αυτες τις 2 μερες του χρονου που ανεβαινω πανω στη γιαγια και ειμαστε ολοι μαζεμενοι.:redface:
οταν ημουν πιο μικρη μαρεσε υπερβολικα το ολο σκηνικο.. τωρα ομως το βαριεμαι αφορητα...:/:
μαρεσουν υπερβολικα ομως οι δρομοι που ναι στολισμενοι, το χριστουγεννιατικο δεντρο στο σπιτι, τα δωρα που ανταλλαζουμε με αγαπημενα μας προσωπα.. τα χριστουγενιατικα τραγουδια στο ραδιοφωνο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Και γιατι να σε λυπει? Χρωστας καπου? Επιλογη σου, μαγκια σου και δικαιωμα σου.
Προτιμω τη σταση αυτη παρα το δηθεν -ειμαι Χριστιανος αλλα πεφτω με τα μουτρα στη γαλοπουλα-

Καλα κανεις αν κι αυτη σου η επιλογη στην κοινωνια μας, ισως σου δημιουργησει καποια προβληματα με τον οικογενειακο περιγυρω. Αν ομως η οικογενεια ειναι καλα φιλοσοφημενη και ανοιχτομυαλη δε θα αντιμετωπισεις κανενα προβλημα, διοτι τους φιλους τους επιλεγουμε, την οικογενεια οχι.

Είναι λίγοι οι χριστιανοί που βιώνουν και αναλογίζονται σθεναρά την ουσία πίσω από τις τελετουργίες. Η συντριπτική πλειοψηφία ασκεί τυπολατρεία η ζωή τους και η καθημερινότητά τους δεν έχει ποτιστεί ούτε περιστρέφεται γύρω από τον πυρήνα του χριστιανισμού. Δε νοιώθω ενοχές που δεν μπορώ να αισθανθώ όπως οι πρώτοι που περιγράφω. Νοιώθω μία καλοπροαίρετη ζήλια, εύχομαι να μπορούσα κι εγώ να αισθανθώ την κατάνυξη, πρέπει να είναι πολύ ιδιαίτερο συναίσθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Είναι λίγοι οι χριστιανοί που βιώνουν και αναλογίζονται σθεναρά την ουσία πίσω από τις τελετουργίες. Η συντριπτική πλειοψηφία ασκεί τυπολατρεία η ζωή τους και η καθημερινότητά τους δεν έχει ποτιστεί ούτε περιστρέφεται γύρω από τον πυρήνα του χριστιανισμού. (...).

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με όλες τις άλλες γιορτές του χριστιανισμού, απλά τα χριστούγεννα και το πάσχα είναι τα πλέον εμφανή παραδείγματα.
Άλλωστε, και οι δύο αυτές γιορτές κουβαλούν μέσα τους ένα βαθύτατο και πολύ μεγάλο φορτίο από προχριστιανικούς συμβολισμούς και έννοιες.

Για να μιλήσω προσωπικά, ανάβουμε φωτάκια σ΄ένα μεγαλούτσικο καραβάκι στη μια γωνιά του σαλονιού, και στολίζουμε δέντρο επειδή το απαιτεί η κόρη μου στην άλλη (και το τρώνε οι γάτες, τουλάχιστον τα κάτω κλαδιά...)
Γεμίζουμε φωτάκια το σπίτι μέσα-έξω, και για μένα είναι όχι επειδή γιορτάζω τη γέννηση του Ιησού, αλλά επειδή θεωρώ ότι αξίζει να γιορταστεί η έλευση του νέου έτους ως μια νέα αρχή, ως μια ευκαιρία για να κάνουμε, να αποφύγουμε, να διορθώσουμε, ό,τι χρειάζεται ο καθένας μας... κι επειδή οι μέρες αυτές του χειμερινού ηλιοστασίου ήταν πάντα σε όλους τους πολιτισμούς το σημάδι της ανάκαμψης, της ελπίδας, της επικράτησης του φωτός στο σκοτάδι, της καλοκαιρίας στο χειμώνα. (...κάτι θα ήξεραν:hmm:)
Α!...και φτιάχνω γλυκά. Ω ναι, πολλά όμως.
Εκμεταλλεύομαι κάποιες μέρες άδειας που πέφτουν ανάμεσα χριστούγεννα - πρωτοχρονιά και ξεσαλώνω, γιατί κάπως έτσι θυμάμαι καλύτερα και τη μαμά μου που έφτιαχνε αρκετά αυτές τις μέρες, αφού από πάντα όποιος έρθει στο σπίτι ή πάμε στο δικό του θα πάρει και το πακετάκι του, (συν οι ανταλλαγές αλουμινόχαρτων με τους διπλανούς...;))
Μάλλον τα χριστούγεννα είναι πλέον κάτι σαν χειμερινές διακοπές, χωρίς τη θερινή ραστώνη και χαλαρότητα αλλά με εξίσου πολλές ευκαιρίες για να περάσει κανείς καλά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Φοβούμαι ότι για έναν μη χριστιανό οι γιορτές δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα και μην έχοντας καμία αίσθηση δεσμού τις αισθάνεται αρκετά ξεκάρφωτες και αποκομμένες από την καθημερινότητά του. Ένας χριστιανός βιώνει τις γιορτές πολύ διαφορετικά και εμπλέκεται με μεγάλη ένταση, αφού είναι η πεμπτουσία μιας πορείας που ακολουθεί όλο το χρόνο και που η κάθε μέρα έχει τη δική της σημασία. Κάθε φορά το έχω αυτό κατά νου και με λυπεί που εγώ εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να αισθανθώ έτσι.
Έχεις πλανηθεί οικτρά εάν νομίζεις πως οι γιορτές αυτές ανήκουν στους χριστιανούς. "Βίος ανεόρταστος, μακρά οδός απανδόχευτος"!! Οι θρησκείες αλλάζουνε, οι γιορτές όμως παραμένουν...

Τελικά αυτός ο Χριστιανισμός θα πρέπει να είναι μια εντελώς εγκληματική θρησκεία, αφού εκτός της αποχαύνωσης των πιστών του, έχει καταφέρει και την πλάνη των αντιπάλων του. Τουλάχιστον αυτό μου βγαίνει όταν ακούω ανθρώπους να θεωρούν λογική την ανικανότητά τους να γιορτάσουν, μάλιστα μαζί με όλους τους υπόλοιπους, επειδή λέει δεν είναι χριστιανοί κι αυτό μάλιστα να το θεωρούν ως επαρκή δικαιολογία για την ακοινωνησία τους...

ντρεπομαι που το λεω αλλα απο τα χριστουγεννα σιχαινομαι τις συγκεντρωσεις με οοοολο το σοι...
και το κακο ειναι οτι ειναι κοντινοι συγγενεις που με αγαπανε, αλλα εγω βαριεμαι αφορητα αυτες τις 2 μερες του χρονου που ανεβαινω πανω στη γιαγια και ειμαστε ολοι μαζεμενοι.:redface:
οταν ημουν πιο μικρη μαρεσε υπερβολικα το ολο σκηνικο.. τωρα ομως το βαριεμαι αφορητα...:/:
μαρεσουν υπερβολικα ομως οι δρομοι που ναι στολισμενοι, το χριστουγεννιατικο δεντρο στο σπιτι, τα δωρα που ανταλλαζουμε με αγαπημενα μας προσωπα.. τα χριστουγενιατικα τραγουδια στο ραδιοφωνο...:)
Περνάς φάση άρνησης, λόγω ηλικίας. Είμαι βέβαιος ότι σε δέκα-δεκαπέντε χρόνια θα σου αρέσουν αυτές οι συγκεντρώσεις, ειδικά όταν κάποιοι απ' αυτούς που αγαπάς δεν θα είναι πια εκεί...:/:


Προσωπικά εορτάζω το χειμερινό ηλιοστάσιο με ανθρωποθυσίες και κολασμένα βακχικά όργια και την έλευση του νέου έτους με κάποιες ακατονόμαστες τελετές μαύρης μαγείας, μ' επίκεντρο τις κάρτες του Τροχού, της Λαγνείας, του Κρεμασμένου, του Πύργου και του Διαβόλου...(μουά χα χα χα χααααα :loltooth: :hehe:). Δυστυχώς τελευταία η αξία της ψυχής μου στο χρηματιστήριο της κόλασης έχει πέσει κατακορύφως (φούσκαααα, φούσκαααα) κι έτσι τα γροιμόρια που έχω υπογράψει με το αίμα της καρδιάς μου ενώπιον του σκοτεινού μου αφέντη, δεν μου έχουν προσφέρει την οικονομική άνεση για να συνοδεύσω την εορτή με λίγη κατανάλωση ρε γαμώτο μου...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Έχεις πλανηθεί οικτρά εάν νομίζεις πως οι γιορτές αυτές ανήκουν στους χριστιανούς. "Βίος ανεόρταστος, μακρά οδός απανδόχευτος"!! Οι θρησκείες αλλάζουνε, οι γιορτές όμως παραμένουν...

Τελικά αυτός ο Χριστιανισμός θα πρέπει να είναι μια εντελώς εγκληματική θρησκεία, αφού εκτός της αποχαύνωσης των πιστών του, έχει καταφέρει και την πλάνη των αντιπάλων του. Τουλάχιστον αυτό μου βγαίνει όταν ακούω ανθρώπους να θεωρούν λογική την ανικανότητά τους να γιορτάσουν, μάλιστα μαζί με όλους τους υπόλοιπους, επειδή λέει δεν είναι χριστιανοί κι αυτό μάλιστα να το θεωρούν ως επαρκή δικαιολογία για την ακοινωνησία τους...

Εγκληματικό είναι όταν οι άνθρωποι χειραγωγούνται ούτως ώστε να δρουν βάσει της αρχής της ελάχιστης ενέργειας και να μην προβαίνουν στην άρση των αυτοματισμών, επεξεργαζόμενοι στοιχειωδώς έστω τα εισερχόμενα.

Η ουσία όσων έγραψα στα ποστ μου είναι πως κάποιος που ακολουθεί τα τελετουργικά μιας θρησκείας και έχει οργανώσει την καθημερινότητά του γύρω από αυτήν αντιλαμβάνεται με πολύ διαφορετικό τρόπο τις γιορτές. Μιας και ομιλούμε για Χριστούγεννα και Πάσχα ένας χριστιανός θα εμπλακεί με πολύ περισσότερη ένταση στους εορτασμούς, αφού η γέννηση και το θείο δράμα είναι οι κορυφώσεις μιας πνευματικής πορείας που κρατάει ολόκληρο το χρόνο. Λογικό δεν είναι η συγκινησιακή του εμπειρία να είναι ποιοτικά διαφορετική από τη δική μου;

Φέρε κατά νου την ατμόσφαιρα που αποπνέουν τα πασχαλινά διηγήματα του Παπαδιαμάντη, τότε που οι εορτασμοί προσέγγιζαν λιγάκι παραπάνω το σκοπό για τον οποίον θεσμοθετήθηκαν. Αυτό είναι το mindset εν πάση περιπτώσει που "νοσταλγώ" (μία νοσταλγία παράξενη, για έναν κόσμο που δε γνώρισα ποτέ και που ενδεχομένως δεν υπήρξε και ποτέ έτσι όπως τον έχω στο μυαλό μου).

Για το λόγο αυτό επιλέγω να μην ακολουθώ τελετουργίες μόνο και μόνο για να τις ακολουθώ και όσες εκ των πραγμάτων κρίνω ότι πρέπει να ακολουθήσω (βλέπε βεβιασμένες οικογενειακές συναντήσεις) τους δίνω το νόημα που θέλω εγώ.

Πώς αντιλαμβάνεσαι την έννοια της γιορτής εν γένει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχεις πλανηθεί οικτρά εάν νομίζεις πως οι γιορτές αυτές ανήκουν στους χριστιανούς. "Βίος ανεόρταστος, μακρά οδός απανδόχευτος"!! Οι θρησκείες αλλάζουνε, οι γιορτές όμως παραμένουν...
Αν οι γιορτές δεν έχουν να κάνουν με θρησκείες, τότε ποιος και γιατί αποφάσισε π.χ. για την γιορτή που αποκαλούμε Χριστούγεννα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ααα ! απόψε είμαι όλο ερωτήματα :P
σχωράτε με ...
Ερώτημα λεπόν ...όσοι είναι άθεοι ή ανήκουν σε άλλα δόγματα ή αγνωστικιστές ή ότι άλλο τεςπα
θα δεχόσασταν να δουλεύετε αυτές τις μέρες ?
Να μην έχετε αυτές τις αργίες ? Και ειδικά οι άθεοι καμιά μα καμιά αργία ? :devil:


Ένας χριστιανός βιώνει τις γιορτές πολύ διαφορετικά και εμπλέκεται με μεγάλη ένταση, αφού είναι η πεμπτουσία μιας πορείας που ακολουθεί όλο το χρόνο και που η κάθε μέρα έχει τη δική της σημασία. Κάθε φορά το έχω αυτό κατά νου και με λυπεί που εγώ εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να αισθανθώ έτσι.
Νοιώθω μία καλοπροαίρετη ζήλια, εύχομαι να μπορούσα κι εγώ να αισθανθώ την κατάνυξη, πρέπει να είναι πολύ ιδιαίτερο συναίσθημα.
Ειλικρινέστατο και υπέροχο αυτό που είπες :)
Είναι σαν τον έρωτα , σκέψου υπάρχει η πιθανοτητα να μην τον εχεις νιώσει ποτέ και να " ζηλεύεις " όλους αυτούς που το νιώθουν ...
Στοχάσου και την άλλη πιθανότητα ...να τον έχεις βιώσει και τώρα να μην τον νιώθεις πια ...αλλά να θυμάσαι πόσο όμορφα ένιωθες τότε και να στεναχωριέσαι που τώρα δεν μπορείς να νιώσεις έτσι ...
Ανήκω στη δεύτερη κατηγορία :(

Εσείς, τι θα θέλατε να κρατήσετε από το «τελετουργικό» των γιορτών?
Τον Αι - Βασίλη με τα δώρα ! :)
Υπάρχει γιατί θέλω εγώ να υπάρχει !
Παραφράζοντας τη ρήση του Sir James Barry " Κάθε φορά που ένα παιδί λέει πως δεν πιστεύει στις νεράιδες , μια μικρή νεράιδα κάπου στον κόσμο πέφτει νεκρή " .... λέω πως κάθε φορά που ένας άνθρωπος παύει να πιστεύει στο αδύνατο , στο απίθανο αυτος ο κόσμος γίνεται πιο φτωχός .. στο συναίσθημα ! Κι αυτό τελικά δεν προάγει ούτε τη λογικη του !
υγ : πάω να βάλω τη κάλτσα μου στο λαπτοπ .. δεν έχω καμινάδα :redface: τα τελευταία χρόνια το λαμπιτόπι είναι που ανεβάζει θερμοκρασία , συνάμα με τα όνειρά μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αν οι γιορτές δεν έχουν να κάνουν με θρησκείες, τότε ποιος και γιατί αποφάσισε π.χ. για την γιορτή που αποκαλούμε Χριστούγεννα;

Να υποθέσω πως οι διάφορες γιορτές μέσα στο έτος έχουν έναν αρχετυπικό συμβολικό χαρακτήρα από την αρχή της ιστορίας, που φέρουν πανανθρώπινα νοήματα και ότι μέσα στην πορεία του χρόνου πάνω τους χτίστηκαν τα σημεία αναφοράς των νεότερων θρησκειών; Γι' αυτό τούτες οι γιορτές δεν ανήκουν στους Χριστιανούς; Και πάλι όμως πρωτογενώς τα ορόσημα δεν καθορίστηκαν (ανακαλύφθηκαν ή κατασκευάστηκαν) από τις παλιές θρησκείες; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Παραφράζοντας τη ρήση του Sir James Barry " Κάθε φορά που ένα παιδί λέει πως δεν πιστεύει στις νεράιδες , μια μικρή νεράιδα κάπου στον κόσμο πέφτει νεκρή "

Ως μαντράχαλος (με έντονη την παιδική αίσθηση), δηλώνω ότι
δεν πιστεύω στις νεράϊδες :devil:

burn fairy burn :boxing:


Αρχική Δημοσίευση από pitg21:
Να κάνω πάντως μια παρατήρηση εδώ: Το χριστουγεννιάτικο δέντρο έλκει την καταγωγή του όχι από τη Δυτική Ευρώπη αλλά από την Κωνσταντινούπολη!

Να κάνω μια ερώτηση:

Δηλ. αν δεν ήταν κωνσταντινουπολίτικο το δένδροέθιμο, δε θα γιόρταζες χριστούγεννα;

Όλα δεν είναι, θαρρώ, ζήτημα μεγαλοιδεατισμού και έλξης καταγωγής από τις παραδόσεις μας
ώστε να παίρνουμε μια πρέζα χαράς.

Όπως ακριβώς τρως τα μακαρόνια κι ας μην είναι βυζαντινή εφεύρεση...

Κι επειδή ζήλεψα το μελιώ,

αν έβλεπες στ´όνειρο σου, πιτ, πως πήγες στον παράδεισο και για απόδειξη πήρες ένα τριαντάφυλλο, και ξυπνώντας το έβρισκες στο χέρι σου? Ααα, τότε τι έγινε στ'αλήθεια? (Clive Barker- Υφαντόκοσμος)

Θα έψαχνες να βρεις αν το τριαντάφυλλο ήταν ποικιλίας BERLEBURG ® (Poulbella), γιούροσταρ, λιλιάνα, σέξι ρέξι ή MARIANDEL ® (Korpeahn) ? :hmm:

Ο υφαντόκοσμος σε αυτή τη περίπτωση δε θα έμοιαζε μπροστά στην αναλυτική σου,
σαν λογιστική των λουλουδιών?

Τέλος, από τα χριστούγεννα χαίρομαι το κλίμα της συστράτευσης μαγειρικών,
ανταλλαγής συνταγών,
τις γαστριμαργικές διαφυγές.

Αν και δε τα έχω ακόμη ζήσει,
τα αισθάνομαι πολύ τρυφερά και γουστόζικα περισσότερο κι από τη τελετουργία της ανταλλαγής δώρων.

Καλοφαγάς, γαρ! :redface:


:yawn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Το χριστουγενιάτικο δέντρο που παραμένει αμάραντο στη θύμησή μου, ήταν ένας κέδρος περίπου ενός μέτρου, που τον είχαμε στολίζει με στρατιωτάκια του Κλιν. Πόσοι άραγε θυμούνται(ή γνωρίζουν) σήμερα το "κλιν";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και πάλι όμως πρωτογενώς τα ορόσημα δεν καθορίστηκαν (ανακαλύφθηκαν ή κατασκευάστηκαν) από τις παλιές θρησκείες; :hmm:
Ακριβώς σε αυτό ήθελα να καταλήξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Έχεις πλανηθεί οικτρά εάν νομίζεις πως οι γιορτές αυτές ανήκουν στους χριστιανούς. "Βίος ανεόρταστος, μακρά οδός απανδόχευτος"!! Οι θρησκείες αλλάζουνε, οι γιορτές όμως παραμένουν...



Αν οι γιορτές δεν έχουν να κάνουν με θρησκείες, τότε ποιος και γιατί αποφάσισε π.χ. για την γιορτή που αποκαλούμε Χριστούγεννα;



Στις 25 Δεκεμβρίου όλος ο χριστιανικός κόσμος εορτάζει τη Γέννηση του Χριστού.
Σύμφωνα με ένα ρωμαϊκό ημερολόγιο (αλμανάκ), η χριστιανική γιορτή των Χριστουγέννων, εορταζόταν στη Ρώμη από το 336 μ.Χ. επί Πάπα Ιουλίου Α'. Τα Χριστούγεννα σταμάτησαν να γιορτάζονται μαζί με τα Θεοφάνεια και σε συνδυασμό με υπολογισμό από την ρήση του Ευαγγελίου όπου ο Ιωάννης ο Προδρομος είπε για τον Χριστόν: "Εκείνος δει αυξάνειν, εμέ δε ελατούσθαι" Με βάση αυτή την υποθετική πηγή, η Γέννηση του Χριστού ορίσθηκε κατά το χειμερινό ηλιοστάσιο όπου και αρχίζει η αύξηση των ημερών.
Είναι γνωστό ότι κατά την Αρχαιότητα στις 25 Δεκεμβρίου εορταζόταν ο αήττητος Ήλιος και η εορτή του συμβάδιζε με το χειμερινό ηλιοστάσιο. με την γιορτή του Dies Natalis Solis Invicti, όπως ήταν ο πλήρης τίτλος της (ημέρα γέννησης του ακατανίκητου Ήλιου).
Ως πιο πιθανό λόγο για τον οποίο τα Χριστούγεννα γιορτάζονται στις 25 Δεκεμβρίου, είναι ότι οι πρώτοι Χριστιανοί επέλεξαν αυτή την ημερομηνία για να συμπίπτει ο εορτασμός της γέννησης του Χριστού με την παγανιστική ρωμαϊκή γιορτή των γενεθλίων του ήλιου, μία γιορτή που γινόταν για τον εορτασμό του χειμερινού ηλιοστασίου, αλλά και του Μίθρα, τον περσικό θεό που λάτρευε ο Κωνσταντίνος πριν ασπαστεί τον χριστιανισμό και πριν αυτός γίνει επίσημη θρησκεία της βυζαντινής αυτοκρατορίας (άρα και πριν ενσωματώσει στοιχειά από τις δοξασίες των Ελλήνων, Αιγύπτιων και Περσών!).
Έτσι η νέα θρησκεία έπρεπε να απαντήσει στις λαμπρές εορτές που διεξάγονταν προς τιμήν του θεού Ηλίου από τους ειδωλολάτρες.

Όταν πλέον ο Χριστιανισμός βγήκε από την εποχή των διωγμών και κλήθηκε να συμβάλει ως αναμορφωτικός και ενοποιητικός παράγοντας της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, προσπάθησε να ακυρώσει το περιεχόμενο των ειδωλολατρικών εθίμων που ήταν δημοφιλή τότε μετατρέποντας το περιεχόμενό τους σε χριστιανικό. Τα έθιμα που σχετίζονται με τα Χριστούγεννα έχουν καταγωγή από πολλές πηγές, απόρροια του ότι τα Χριστούγεννα συνέπιπταν με την παγανιστική/ ειδωλολατρική γιορτή. Στο ρωμαϊκό κόσμο, τα Σατουρνάλια (η γιορτή του Κρόνου) που γιορταζόταν στις 17 Δεκεμβρίου, ήταν η μέρα ανταλλαγής δώρων. Η 25η Δεκεμβρίου, επίσης, θεωρούνταν ως η μέρα γέννησης του θεού Μίθρα. Την ημέρα που άρχισε το νέο ρωμαϊκό έτος (1η Ιανουαρίου), ο κόσμος στόλιζε τα σπίτια του με καλλωπιστικά φυτά και φώτα και έδινε δώρα στα παιδιά και στους φτωχούς.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Να υποθέσω πως οι διάφορες γιορτές μέσα στο έτος έχουν έναν αρχετυπικό συμβολικό χαρακτήρα από την αρχή της ιστορίας, που φέρουν πανανθρώπινα νοήματα και ότι μέσα στην πορεία του χρόνου πάνω τους χτίστηκαν τα σημεία αναφοράς των νεότερων θρησκειών; Γι' αυτό τούτες οι γιορτές δεν ανήκουν στους Χριστιανούς; Και πάλι όμως πρωτογενώς τα ορόσημα δεν καθορίστηκαν (ανακαλύφθηκαν ή κατασκευάστηκαν) από τις παλιές θρησκείες; :hmm:
Σωστή η παρατήρησή σου. Πρόσεξε όμως ότι οι θρησκείες στις οποίες αναφέρεσαι, οι αρχαίες θρησκείες δηλαδή που έθεσαν τα ορόσημα, ήταν κατ' αρχήν "φυσικές" θρησκείες, με πολύ διαφορετική λειτουργία απ' ότι οι σημερινές, ιδιαίτερα οι μονοθεϊστικές θρησκείες. Πρόσεξε επίσης, τις λέξεις "αρχετυπικός συμβολικός" χαρακτήρας τις οποίες χρησιμοποίησες, θεωρώ ότι αποτελούν κλειδί ως προς τη δική μου απάντηση. Ο συμβολισμός προηγείται της θρησκείας, όχι η θρησκεία του συμβολισμού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Ααα ! απόψε είμαι όλο ερωτήματα :P
σχωράτε με ...
Ερώτημα λεπόν ...όσοι είναι άθεοι ή ανήκουν σε άλλα δόγματα ή αγνωστικιστές ή ότι άλλο τεςπα
θα δεχόσασταν να δουλεύετε αυτές τις μέρες ?
Να μην έχετε αυτές τις αργίες ? Και ειδικά οι άθεοι καμιά μα καμιά αργία ? :devil:

Μου θυμισες το εξης:

Κάποτε ήθελα να γίνω άθεος, αλλά τα παράτησα. Δεν έχουν αργίες. Henry "Henny" Youngman (1906–1998), Βρετανός κωμικός-Βιολιστής

Εγω σαν αγνωστικιστης ονειρευομαι ενα κοσμο με πολλες αργιες που δεν χρειαζεται να εχουν θρησκευτικη χροια..Πχ αντι για πασχα θα μπορουσαμε να εχουμε τη γιορτη της φυσης με την εναρξη της ανοιξης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)Εγω σαν αγνωστικιστης ονειρευομαι ενα κοσμο με πολλες αργιες που δεν χρειαζεται να εχουν θρησκευτικη χροια..Πχ αντι για πασχα θα μπορουσαμε να εχουμε τη γιορτη της φυσης με την εναρξη της ανοιξης..

Δίκιο έχεις...
Το θέμα δεν είναι να ξεκλέβουμε λίγες ημέρες ακόμα απαραίτητης ξεκούρασης με το πρόσχημα της θρησκευτικής αργίας (που στο δυτικό κόσμο είναι εντελώς απαξιωμένη έννοια) αλλά να υπάρχει για όλους τους εργαζόμενους ένα σχήμα κατανομής εργασίας - ανάπαυλας που να τους επιτρέπει να παραμένουν αποδοτικοί χωρίς να επιβαρύνεται η προσωπική και οικογενειακή τους ζωή.
Το αν κάποιοι θρησκεύονται και θα ήθελαν να γιορτάσουν κάποιες ξεχωριστές ημέρες θα μπορούσε να συνυπολογιστεί/συμψηφιστεί με το βασικό σχήμα χωρίς όμως να ζημιώνει όσους θέλουν απλά να ξεκουραστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγω σαν αγνωστικιστης ονειρευομαι ενα κοσμο με πολλες αργιες που δεν χρειαζεται να εχουν θρησκευτικη χροια..Πχ αντι για πασχα θα μπορουσαμε να εχουμε τη γιορτη της φυσης με την εναρξη της ανοιξης..
Θα μπορούσε και πάλι όμως αυτό να θεωρηθεί ότι έχει θρησκευτικό υπόβαθρο, με την έννοια του παγανισμόυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top