Η ακροδεξιά στην Ελλάδα

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
αν κάποιος δεν θέλει να δει κάτι δεν πρόκειται να το δει εις τον αιώνα τον άπαντα...

Μήπως τα μέλη του κόμματος του Καρατζαφέρη δεν είναι αυτά που έχουν πάθει υπερψύχωση με την αρχαία Ελλάδα, σε σημείο να λένε ότι καταγόμαστε από τον Σείριο; Μήπως οι καρατζαφερικοί μαΐντανοί του ΤΗΛΕΑΣΤΥ δεν είναι αυτοί που διώκουν συνεχώς τους μετανάστες ρίχνοντας το φταίξιμο για το κάθε τι σε εκείνους; Καθημερινή εκπομπή στο ΤΗΛΕΑΣΤΥ: "Καλημέρα στον αγρότη, στον τραπεζίτη, στην μάνα, τον στρατιώτη, τον ..... μπλα μπλα μπλα.... στους ΚΑΛΟΥΣ μετανάστες" (λες by default οι μετανάστες είναι κακοί, ενώ τα Original ΕΛληνάρια τραπεζίτες και στρατιώτες είναι αγγελούδια).

Ο Καρατζαφέρης και οι οπαδοί του δεν είναι αυτοί που θεωρούν του ΕΛληνες το καλύτερο έθνος από όλα και όλα τα άλλα κατώτερα;

Το γεγονός πως χαρακτηρίζεις "βλακεία" το "πάλι με χρόνια με καιρούς, πάλι δικιά μας θα είναι (η Πόλη)" αυτό δεν σημαίνει ότι το μότο δεν είναι ακροδεξιό.

Ή μήπως στελέχη του ΛΑΟΣ δεν είναι που βγάζουν κάτι συμπαθητικές φυλλάδες τύπου Α1 που είναι φουλ σε εθνικιστικά χαριτωμένα αρθράκια, ακόμη και του τύπου: "Η απόλυτη σύγχρονη ΕΛληνίδα Έλενα Παπαρίζου στις δηλώσεις της που έκανε μετά την νίκη της τόνωσε 3 κυρίως πράγματα: Πατρίδα Θρησκεία Οικογένεια... μπλα μπλα μπλα"

Μήπως ο Καρατζαφέρης δεν είναι αυτός που στην εκπομπή του έχει δηλώσει ο Χριστιανός ότι είναι κολλητάρια με τον βασιλιά και ότι τον βλέπει όποτε έρχεται στο Greece; Πρόσεξε... ΔΕΝ ανταλλάσουν μια χειραψία, είναι φιλαράκια από παλιά και δεν το ξεχνούν (αυτά δεν τα λέω εγώ, είναι λεγόμενα του ίδιου του Χέρο-Χέρι από την γκάρμπιτζ-εκπομπή του στον υπερσταθμό ΤΗΛΕΑΣΤΥ).

Ρε παιδιά, ο Καρατζαφέρης τι κάνει στο διεθνές επίπεδο; Μήπως δεν είναι στο ευρωπαϊκό συντηρητικό κόμμα που είναι και όλα τα υπόλοιπα ακροδεξιά κόμματα της ΕΕ; Πρόσφατα δεν είχε λάβει μέρος σε σύνοδο ακροδεξιών κομμάτων στην Σόφια, παρέα με τον εκεί συντηρίκλα "δεν-θυμαμαι-το-ονομα-του" του κόματος ΑΤΑΚΑ (επίθεση), που έχει βγάλει μια θεωρία σύμφωνα με την οποία η Βουλγαρία είναι το κέντρο του σύμπαντος;

Ο Καρατζαφέρης δεν μίλησε σε τηλεοπτικό πάνελ για αύξηση της θητείας στους 24 μήνες που ήταν παλιά, γιατί λεέι αυτός έκανε 35 μήνες εθελοντικά στον στρατό (ήταν Χούντα φαίνεται κ γούσταρε με τρέλα) και πιστεύει ότι με αυτόν τον τρόπο βοηθούμε το έθνος το οποίο (κλασσική ατάκα από ψυχωτικά εθνίκια) συνεχώς βρίσκεται υπό απειλή;

Ο Καρατζαφέρης δεν ήταν ο μόνος πολιτικός που καταδίκασε το γεγονός πως εργαζόμενοι στην ΕΤ3 έδιωξαν μέλη της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ από την είσοδο του καναλιού, την στιγμή που αυτοί φώναζαν εθνικιστικά συνθήματα κατά του σταθμού (δεν θυμάμαι γιατί - νομίζω ο σταθμός σε μια εκπομπή του δεν είχε δώσει βήμα σε μέλη της οργάνωσης) και θέλησαν να μπουκάρουν την ώρα που γινόταν live εκπομπή; Αλλά βέβαια, είπαμε... Η Χ.Α. διαλύθηκε και ως άλλος φοίνικας αναγεννήθηκε από τις στάχτες του ως "Νεολαία ΛΑΟΣ", δεν έπαιρνε την πολυαγαπημένη πατρική φιγούρα του Χέρι-Χέρι μην τους προστατέψει.

Μήπως το κόμμα του Καρατζαφέρη δεν είναι αυτό που έχει την ιστοσελίδα του ΛΑΟΣ; Ώρα είναι να μας πει κανείς ότι δεν βλέπει τίποτα το περίεργο ούτε και στα όσα γράφονται εκεί.

Εν πάση περιπτώσει, βαρέθηκα να γράφω. Είναι σαν να προσπαθώ να αποδείξω σε κάποιον ότι κάποιος είναι ελέφαντας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Σφωνάω με MonaXoS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Δεν θα γίνω υποστηρικτής του Καρατζαφέρη εγώ αλλά ορισμένα που γραφεις χρήζουν απαντήσεως και πουθενά δεν δηλώνουν την ακροδεξιά ταυτότητα του ΛΑΟΣ η του Καρατζαφέρη!
Φίλοι (καρδιακοί) τους τέως είναι και ο Λυκουρέζος και ο Παπαδόγγονας(ΚΑΙ ΆΛΛΟΙ ΠΟΛΛΟΊ ΠΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΆΝΕ ΚΡΥΦΌ)!
Ακροδεξιά και η ΝΔ?
Βλέπω ότι παρακολουθείς και το κανάλι:),καλό αυτό,δείχνει άνθρωπο με ανοιχτά μυαλά(δεν πρέπει να καταδικάζουμε αν δεν έχουμε ιδία γνώμη).
Και οι αμερικανοί θεωρούν (από άγνοια ίσως) ότι είναι ο καλύτερος λαός πάνω στη γη (USA and the rest of the world) και οι ισραηλινοί το ίδιο (ο περιούσιος λαός) μη σου πω και οι Γερμανοί και οι Ρώσοι, όλοι ακροδεξιοί?
Και πολλοί αριστεροί νομίζουν οτι το έθνος (ή ο χώρος τους) βρίσκεται υπό απειλή (αμερικανών,ιμπεριαλιστών,καπιταλιστών,πρακτόρων,της ΕΛ.ΑΣ. κ.λπ.). Ψυχωτικοί υπάρχουν παντού!
Όσο για τη θητεία,μη χαλιέσαι,ακόμα κι αν το είπε αυτό είμαι σίγουρος ότι δεν θα ισχύσει ποτέ!
Άλλωστε μόλις σήμερα διάβασα ότι καταργούνται και οι σκοπιές στο στρατό!@
Μετά από τις υπηρεσίες καθαριότητος (της γνωστής Καλλιόπης),τα catering στην τροφοδοσία,θα δώσουμε και τις σκοπιές σε εταιρείες φύλαξης!!!
Οποία πρόοδος!

Για την Χρυσή Αυγή και την μετάλλαξή της επιμένω πως δεν έχω δει καμία απόδειξη και περιμένω!
Για την ιστοσελίδα του ΛΑΟΣ,τώρα μπήκα και προσπαθώ να βρω κάποια ακροδεξιά κορώνα η θέση αλλά δεν βλέπω τίποτα:confused:
Ο ΛΑ.Ο.Σ. τίμησε την εξέγερση των αγροτών της Καρδίτσας το 1910
ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΙΜΑΤΟΣ «ΛΑ.Ο.Σ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ»
: Ο Πρόεδρος του Ευρωκοινοβουλίου κ. Πέττερινγκ αποδέχεται τα επιχειρήματα Καρατζαφέρη για την ονομασία Αίθουσας με το όνομα "ΜΑΡΙΑ ΚΑΛΛΑΣ" στην Ευρωβουλή.

Αυτά είδα πρώτη σελίδα και δεν μπορώ να διακρίνω το "ακροδεξιό" του πράγματος!

Τέλος πάντων και εν κατακλείδι,ακραίες απόψεις ακούμε καθημερινά και από άλλους!
Δεν μπορούμε όμως να βάζουμε ταμπέλες με το έτσι θέλω!
Επιμένω να μιλήσουμε με γεγονότα και επιχειρήματα!
Ακροδεξιές απόψεις(π.χ. Σκοτώστε τους μετανάστες η Απέλαση των ξένων ή κάτι τέτοιο-όπως λένε τα ακροδεξιά κόμματα σε Γαλλία,Ολλανδία,Αυστρία,Γερμανία κ.λπ.) θέλω να δω όχι ουτοπίες και γελοιότητες!

Υ.Γ. Το "γελοιότητες" δεν πάει σε σένα αλά στα περί "να πάρουμε την Πόλη πίσω"!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Κοίτα Ειλικρινή... Ο όρος "ακροδεξιός" έχει αρνητική χροιά. Κανένας πολιτικός δεν θα βγει να το φωνάξει "είμαι ακροδεξιός". Και φυσικά μη περιμένεις μότο "Θάνατος στους Μετανάστες / Κομμουνιστές" και γενικά "Θάνατος στο Διαφορετικό". Αυτό θα το έλεγε είτε μόνο κάποιος παρανοϊκός ηγέτης, πριν ανέβει στην εξουσία τουλάχιστον (π.χ. Χίτλερ ή Παπαδόπουλος)

Οπότε για τον χαρακτηρισμό "ακροδεξιός" θα πρέπει να ψάξουμε περιμετρικά τις δηλώσεις ένός ατόμου.

Σχετικά με το αν είναι ακροδεξιοί οι Αμερικάνοι, Ισραηλινοί κτλ... Οι δηλώσεις που αναφέρεις δείχνουν έναν εμφανή εθνικισμό. Ο εθνικισμός είναι μια αναγκαία αλλά μη επαρκής συνθήκη της ακροδεξιάς!

Όσο για το ότι δεν βρίσκεις τίποτα το περίεργο στην ιστοσελίδα δεν έχω τι να πω... παρά μόνο να επαναλάβω το
αν κάποιος δεν θέλει να δει κάτι δεν πρόκειται να το δει εις τον αιώνα τον άπαντα...

Δεν βρίσκω να απάντησες κάτι επί της ουσίας... Ξεπέταξες τις αθώες δηλώσεις στελεχών του ΛΑΟΣ για Σείριο, Κων/πολη, αύξηση στρατού, αρνητική χροιά στον όρο "μετανάστης", τις σχέσεις με το ευρωπαϊκό συντηρητικό κόμμα, την συμμετοχή σε εθνικιστικά φόρουμ... Ε.. Δεν έμεινε κ τίποτα! Αν βγάλεις στην άκρη αυτά και δεν τους δώσεις σημασία, χαίρω πολύ... Όλα είναι ρόδινα στο ΛΑΟΣ!

Υπόψην, δεν θα απαντήσω άλλο στο θέμα αυτό γιατί απλά θεωρώ οθφαλμοφανή την πολιτική τοποθέτηση του ΛΑΟΣ και εντελώς σκόπιμη την συζήτηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καμία σκοπιμότητα εκ μέρους μου και έλα αν θες να συζητήσουμε και για την ακροαριστερά στην Ελλάδα και για όποιο άλλο κόμμα θες!
Άλλωστε δεν ξεκίνησα εγώ την συζήτηση αυτή!
Τώρα,σου είπα,αν είναι να συζητάμε για τις γελοιότητες του Λιακόπουλου η όποιου άλλου (που δεν έχει άμεση σχέση με το οποιοδήποτε κόμμα) περί Σείριου,θα ευτελίσουμε τη συζήτηση!
Ξέρεις πόσοι οπαδοί άλλων κομμάτων πιστεύουν τα ίδια?
Για την Κων/πολη σου απάντησα (ουτοπίες και συνθήματα προς κατανάλωση)
Για τον Στρατό σου είπα,αν και αν το δούμε χωρίς παρωπίδες και αφού δεχτούμε ότι πρέπει να έχουμε στρατό στη μορφή που έχουμε σήμερα κι εγώ βλέπω πως πολλά προβλήματα θα λυθουν με αύξηση της θητείας(αν και δεν το βλέπω να γίνεται)!
Αν θέλουμε να αναθεωρησουμε την γενικότερη ύπαρξη τέτοιου στρατού(θητεία),αυτό είναι θέμα προς συζήτηση.
Τις σχέσεις με το ευρωπαϊκό συντηρητικό κόμμα δεν την βλέπω μεμπτή!
Ένα νομιμότατο ευρωπαϊκό κόμμα είναι!
Εκτός αν θεωρήσουμε όλο το κόμμα αυτό ακροδεξιό (άσε που υπάρχει άλλο πιο δεξιό κόμμα στην Ευρωβουλή).
Και για την ιστοσελίδα επιμένω!
Που βλέπεις εσύ "ακροδεξιές" κορώνες η συνθήματα?
Όσο για τα συνθήματα των πράγματι ακροδεξιών ηγετών της Ευρώπης σε παραπέμπω στα συνθήματα-προγράμματα του Λεπέν,του άλλου του συγχωρεμένου Ολλανδού εθνικιστή αλλά και των ηγετών της Λίγκας του Βορρα (Ιταλού) και Του ομοϊδεάτη του Αυστριακού που είχε βγεί και 2ο κόμμα στην Αυστρία πρόσφατα (σορρυ δεν θυμάμαι ονόματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Για την ιστοσελίδα του ΛΑΟΣ,τώρα μπήκα και προσπαθώ να βρω κάποια ακροδεξιά κορώνα η θέση αλλά δεν βλέπω τίποτα

Όντως, τα τελευταία τρία χρόνια ο λαμόγιος ο φέρης προσπαθεί να δείξει ένα διαλλακτικό προφίλ, τα ψηφουλάκια βλέπεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ναι... είπα ότι δεν θα ξανααναφερθώ στο θέμα, απλά βρήκα ένα Link σχετικό και νομίζω θα είχε ενδιαφέρον να το διαβάσει όποιος ενδιαφέρεται να μάθει για το ΛΑΟΣ, το αν είναι ακροδεξιό και το πως τελικά καλύπτει τα "νώτα" του... :)
https://roides.wordpress.com/2007/03/24/paliaxrhsima14/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ναι... είπα ότι δεν θα ξανααναφερθώ στο θέμα, απλά βρήκα ένα Link σχετικό και νομίζω θα είχε ενδιαφέρον να το διαβάσει όποιος ενδιαφέρεται να μάθει για το ΛΑΟΣ, το αν είναι ακροδεξιό και το πως τελικά καλύπτει τα "νώτα" του... :)
https://roides.wordpress.com/2007/03/24/paliaxrhsima14/

Και αυτό τώρα είναι επιχείρημα η απόδειξη της "ακροδεξιότητας" του ΛΑΟΣ?
Μια κριτική ενός αρθρογράφου είναι!
Και κάνοντας αντιγραφή από τα δικά του κείμενα που ακριβώς φαίνεται ότι είναι ακροδεξιοί...μήπως εδώ?

Την ώρα που τελείωνε το συνέδριο του ΛΑΟΣ, το προηγούμενο Σάββατο στη Θεσσαλονίκη, και όλοι όρθιοι τραγουδούσαν τον εθνικό ύμνο, η τηλεοπτική κάμερα συνέλαβε έναν σύνεδρο να υψώνει το δεξί του χέρι στον γνωστό φασιστικό χαιρετισμό. Αμέσως φάνηκαν κάποια άλλα χέρια να τον εμποδίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
πάλι τα μισά βγάζεις???

Τελικά είσαι ή δεν είσαι ειλικρινής ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Έλα ρε Founes,τι να βγάλω...ότι έκανε το χέρι γροθιά μαι μετατράπηκε σε κομμουνιστή?:clapup:χαχαχαχα μα είναι για γέλια τέτοιοι συνειρμοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
μπράβο ρε Ειλικρινή!!!! :clapup:

Για άλλη μια φορά η ειλικρίνειά σου χτυπάει κόκκινο! Ακόμη και το συγκεκριμένο σημείο που κάνεις quote, φαίνεται ότι δεν το έχεις συνδέσει με το υπόλοιπο κείμενο, γιατί ο αρθρογράφος αυτό ακριβώς που λέει είναι ότι η γροθιά δεν τον κάνει κομμουνιστή και φυσικά ο φασισμός δεν ήταν το ότι οι άλλοι του κατέβασαν το χέρι... Απλά για την ιστορία (κ δυστυχώς για εσένα), όχι, δεν είναι εκεί το ζουμί του άρθρου... :D

Όποιος ενδιαφέρεται και έχει μπόλικο χρόνο ας πάει να διαβάσει να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα και αν από όλο το κείμενο, το μόνο που κρατήσετε είναι οι 2 σειρές που κάνει quote ο Ειλικρινής, να μου τρυπήσετε τη μύτη...

Και δεν είπα ποτέ ότι εκεί κρύβεται η απόλυτη αλήθεια, αλλά η ανάλυση που κάνει ο roides στο άρθρο του είναι τουλάχιστον κλάσεων ανώτερη για να είναι άξια του χαρακτηρισμού "είναι για γέλια". Τουλάχιστον έχει επιχειρήματα ο άνθρωπος και δεν προσπαθεί απλά να εντυπωσιάσει με μισόλογα.

Φυσικά δεν περιμένω να πιστεις :)

Θα το ξαναπώ: "αν κάποιος δεν θέλει να δει κάτι δεν πρόκειται να το δει εις τον αιώνα τον άπαντα...". Και επιμένω ότι υπάρχει σκοπιμότητα σε αυτό (και δεν μιλάω για το συγκεκριμένο θέμα) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
...συμφωνώ 100% με τον MONAXO!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Κάτσε ρε Δημήτρη,κάτσε γιατί εδώ θα παρεξηγηθούμε χωρίς λόγο!
Αυτό που εγώ δεν αντέχω και καυτηριάζω δεν είναι ο αριστερός,ο δεξιός η ο ακραίος!
Εμένα δεν μου αρέσει σε μια κοινωνία και σε μια εποχή όπου σε όλους δίνεται το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού (από Σκοπιανούς μέχρι μουσουλμάνους Δυτ. Θράκης), να έρχεται κάποιος με το έτσι θέλω και να βάζει ταμπέλες και χαρακτηρισμούς σε άτομα η ομάδες που οι ίδιοι δεν τα δέχονται!
Γιατί δλδ όποιος μιλάει για πατρίδα,έθνος,αξίες,οράματα,ιδανικά είναι με το έτσι θέλω φασίστας η ακροδεξιός?
Και τη στιγμή που ο ίδιος το αποποιείτε!
Σώνει και καλά πρέπει εγώ να δεχτώ οτι ο Καρατζαφέρης (τον οποίο παρεπιμπτόντως έχω χ8σμένο) είναι ακροδεξιός και φασίστας,όχι επειδή ο ίδιος το δηλώνει (αντιθέτως) αλλά επειδή έτσι θέλει κάποιος άλλος!
Και επειδή ο Ροίδης κάνει μια "βαθυστόχαστη" ανάλυση περί εθνικισμού πρέπει εγώ να δεχτώ ότι έχει δίκιο και ότι ο Καρατζαφέρης είναι φασίστας?
Αν ήταν να με πείθουν οι "βαθυστόχαστες" αναλύσεις (και το πολύ κοινό) τότε οι "300" θα είχανε πάει άπατοι (ελέω Δανίκα)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις είναι ότι επίτηδες δεν αυτοπροσδιορίζεται ως ακροδεξιός/εθνικιστής ο Καρατζαφέρης, χάρην ψηφοθηρίας κ λαϊκισμού, όπως π.χ. και ότι γι' αυτό το λόγο το ΚΚΕ αποδέχεται χίλια δυο πράγματα ενάντια στις κομμουνιστικές αρχές (ή και τα "μεγάλα" κόμματα που κάνουν άλλες υποχωρήσεις). Οπότε είναι άσκοπο να δέχεσαι ως μόνη απόδειξη τον αυτοπροσδιορισμό του (το τι δηλαδή θα δηλώσει ο Καρατζαφέρης). Επομένως, αναγκαστικά, θα πρέπει να ψάξεις γύρω - γύρω για το παρελθόν του, τις συγκεντρώσεις του, τις δηλώσεις (και τις ξε-δηλώσεις του) στο παρελθόν και σήμερα και τι γράφουν οι συνεργάτες του στον τύπο (διάβασε κάτι πολύ γλυκά και πολύ πατριωτικά κειμενάκια στο e-grammes.gr από στελέχη του ΛΑΟΣ ή στο antibaro.org).

Τέτοιου είδους ανάλυση επιχειρεί ο αρθρογράφος στο κείμενο που έδωσα Link, το οποίο θεωρείς "για γέλια". :)

όσο για το
Γιατί δλδ όποιος μιλάει για πατρίδα,έθνος,αξίες,οράματα,ιδανικά είναι με το έτσι θέλω φασίστας η ακροδεξιός?
η απάντηση είναι φυσικά ΟΧΙ. Όλα τα κόμματα μιλάνε για πατρίδα, έθνος, αξίες και ιδανικά (δεν προσδιορίζεις τις αξίες κ τα ιδανικά εδώ βέβαια). Ακόμη και το ΚΚΕ στηρίζει την έννοια του έθνους (πράγμα παράλογο βέβαια γιατί η έννοια των εθνών, βάσει μαρξιστικής ανάλυσης, θεωρείται ότι δημιουργήθηκε για να υπηρετεί το Κεφάλαιο).

Η ειδοποιός διαφορά είναι στο που, πότε και πως χρησιμοποιούνται οι έννοιες του έθνους. Έχεις μιλήσει ποτέ σου με οπαδούς του ΛΑΟΣ; Έχεις ακούσει τις απόψεις τους για την ΕΕ, τους μετανάστες, το τι προσέφερε η Χούντα, το τι είναι γι' αυτούς "έθνος", για το ποιο είναι το καλύτερο έθνος, για τους Τούρκους, τους Βούλγαρους, τους κομμουνιστές, την Χρυσή Αυγή, και χίλια δυο άλλα όμορφα πράγματα. Πες μου ότι δεν είδες τίποτα περίεργο στις απόψεις τους και ότι η πλειοψηφία αυτών δεν ήταν εθνικιστικές.

Τώρα που το σκέφτομαι, τί είναι εθνικιστικό για εσένα; Εθνικιστής για εσένα είναι μόνο αυτός που θα πει: "Γ***ουνται οι Τούρκοι γιατί είναι κωλοράτσα"; Ακόμη και αν πιστεύεις ότι ο εθνικισμός κυμαίνεται μόνο σε αυτά τα μήκη κύματος, ε, δεν νομίζω πως ο αξιαγάπητος κος Καρατζαφέρης έχει πολύ διαφορετική άποψη επί του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Κοίτα επειδή ούτε είμαι,όύτε θέλω να γίνω γραφείο τύπου του Καρατζαφέρη,
δεν θα σου απαντήσω για τη γνώμη που έχουν ορισμένα η πολλά μέλη του κόμματός του!
Για τη χούντα έχω ιδία γνώμη του τι προσέφερε(ναι προσέφερε) αλλά και του τι και πόσο κακό έκανε και δεν περιμένω από οπαδούς κάποιου κόμματος να μου πουν!
Για τους μετανάστες,αν η πρόταση του ΛΑΟΣ να μπει πλαφόν στο ποσοστό των μεταναστών που μπορούμε σαν κράτος να απορροφήσουμε-δεχτούμε,πλαφόν που ισχύει σε άλλα κράτη της Ε.Ε.,αν λοιπόν αυτή η πρόταση είναι εθνικιστική ε τότε είμαι κι εγώ εθνικιστής!

Επειδή τώρα,το...""Γ***ουνται οι Τούρκοι γιατί είναι κωλοράτσα",το χρησιμοποιούν οι περισσότεροι Έλληνες πολύ συχνά(χωρίς να θεωρούν εαυτόν εθνικιστές),προσδιόρισέ μου εσύ τι σημαίνει εθνικισμός,να συζητήσουμε σε μια κοινή βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ευχαριστώ... πήρα τις απαντήσεις που ήθελα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ευχαριστώ... πήρα τις απαντήσεις που ήθελα :)
Σε ποιές ερωτήσεις?:D
Κάπου είχε γράψει ο founes (αν θυμάμαι καλά)..."έγινα Τούρκος λέμε"...τι εννοούσε ο ποιητής?
Μήπως είναι εθνικιστής και ο founes?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Η ακροδεξιά στην Ελλάδα ως κοινωνικό φαινόμενο και ως νοοτροπία γενικότερα, όχι κομματικά, είναι ισχυρή. Το πρόβλημα δεν είναι ο Καρατζαφέρης. Δεν αμφιβάλλω ότι ο άνθρωπος έχει αγνές προθέσεις και κίνητρα, και απ'ότι φαίνεται πρέπει να τα πιστεύει αυτά που λέει και θα ήταν και πολύ χρήσιμος στην Ευρωβουλή εφόσον η αριστερά κοιμάται κι αυτή τον ύπνο του δικαίου. Αλλά να ασκήσει εσωτερική πολιτική τον θεωρώ επικίνδυνο γιατί δεν θέλω τα άκρα.Τον έχω ακούσει να μιλάει στην Ευρωβουλή και παραδέχομαι πολλές θέσεις του, όμως ο Καρατζαφέρης δεν είναι μόνος του. Περιβάλλεται από ολόκληρο σύστημα ακροδεξιών, φιλοβασιλικών και δεν συμαζεύεται και υποστηρίζεται από τα μέσα ενημέρωσης. 'Ολοι του δίνουν λόγο τη στιγμή που μοναχικοί αγωνιστές φιμώνονται χρόνια τώρα. Το κέντρο για παράδειγμα στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτο και δεν εκπροσωπήθηκε ποτέ ούτε του δώθηκε βήμα. Ακούς έναν Νεοκλή Σαρρή που και που να μιλάει σε κάποια περιθωριακά κανάλια κι αυτό είναι όλο. Αυτό δεν είναι δείγμα φασιστικής νοοτροπίας του 'Ελληνα γενικά ? Εκπροσωπούνται τα άκρα μόνο και οι 'Ελληνες ρέπουν στην υπερβολή. Ακούμε για έναν μεσαίο χώρο αλλά κι αυτό είναι επινόηση. Μια χώρα που δεν έχει καθόλου εκπροσώπηση του κέντρου δεν είναι ακροδεξιά ? Οι τελευταίες απόπειρες να ξαναζωντανέψει το Κέντρο έγιναν τα πρώτα χρόνια της μεταπολίτευσης αλλά κι αυτό ήταν παραμύθι. Από τότε τι ? Μια πολιτική ισοπέδωση και καμμιά διαφοροποίηση ως προς την άσκηση πολιτικής. Και σε εποχές τέτοιας ισοπέδωσης, οι φασισμοί κάθε είδους τρίβουν τα χέρια τους.

Συμφωνω παρα πολυ με τις θεσεις σου. Απλα να προσθεσω αυτο που εχω παρατηρησει, οτι στην Ελλαδα το "κεντρο" οι περισσοτεροι το μπερδευουν με τον "Νεοφιλελευθερισμο". Κοινως με τον καπιταλισμο και την παγκοσμιοποιηση. Ειναι φοβερο οτι παρα πολυς κοσμος εχει στο μυαλο του την πολιτικη με τον εξης απλοικο χαρακτηρα: "κομουνισμος, κεντρο, ακροδεξια".

Παντως αυτο ειναι πραγματικα ενα πολυ καλο νεο θεμα προς συζητηση... Τελικα, τι ειναι "κεντρο" στην πολιτικη για τον καθε εναν απο εμας? Και ο,τι και να ειναι αυτο, αραγε, μπορει να υπαρξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top