Το οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Doc, οι επόμενες εκλογές δεν έχουν σημασία. Το είπε και ο ΓΑΠ "δεν με νοιάζει αν κάνω μόνο μια θητεία". Γιατί αυτή η θητεία φτάνει. Για να παραδώσει σε τρία χρόνια τα κλειδιά του "μαγαζιού" στην Γερμανία, αφού αυτός και οι αμερικάνοι κερδοσκόποι, όλοι μαζί στο κόλπο της Γερμανίας, θα έχουν κονομήσει μέχρι και τα τρισέγγονά τους.

Δεν θα υπάρχει μαγαζί λοιπόν μετά απο την παρούσα θητεία του ΓΑΠ. Δεν υπάρχει μαγαζί ήδη... υπάρχει μόνο ενας ατέλειωτος κεφαλικός φόρος. Και να δείς που, έτσι όπως το πάνε κυβέρνηση και πέριξ ολιγαρχία, σε τρία χρόνια που θα έρθουν οι Γερμανοί, θα τους δούμε πραγματικά σαν απελευθερωτές !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Doc, οι επόμενες εκλογές δεν έχουν σημασία. Το είπε και ο ΓΑΠ "δεν με νοιάζει αν κάνω μόνο μια θητεία". Γιατί αυτή η θητεία φτάνει. Για να παραδώσει σε τρία χρόνια τα κλειδιά του "μαγαζιού" στην Γερμανία, αφού αυτός και οι αμερικάνοι κερδοσκόποι, όλοι μαζί στο κόλπο της Γερμανίας, θα έχουν κονομήσει μέχρι και τα τρισέγγονά τους.

Δεν θα υπάρχει μαγαζί λοιπόν μετά απο την παρούσα θητεία του ΓΑΠ. Δεν υπάρχει μαγαζί ήδη... υπάρχει μόνο ενας ατέλειωτος κεφαλικός φόρος. Και να δείς που, έτσι όπως το πάνε κυβέρνηση και πέριξ ολιγαρχία, σε τρία χρόνια που θα έρθουν οι Γερμανοί, θα τους δούμε πραγματικά σαν απελευθερωτές !

Πράκτορας των αμερικάνων και προδότης όπως ο πατέρας του και ο παππούς του ήταν των 'Αγγλων. Γερμανίδες ελάτε μανάρια μου, σας περιμένω :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ισχυουν οι φημες περι προσπαθειας Κινας,Ρωσιας και Εμιρατων να παρασχουν οικονομικη βοηθεια στην Ελλαδα(με το αζημιωτο,φυσικα);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Ισχυουν οι φημες περι προσπαθειας Κινας,Ρωσιας και Εμιρατων να παρασχουν οικονομικη βοηθεια στην Ελλαδα(με το αζημιωτο,φυσικα);
Εκτος των γερμανων που λεει ο Buggs θα ερθουν κι αλλοι ε ρε γλεντια μαθανε οτι γαμ....... πλακωσανε ................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πέρα από όλα αυτά θα ήθελα να σχολιάσουμε ένα πρακτικό ζήτημα που σίγουρα θα έχει ξανασυζητηθεί εδώ. Επειδή όμως ο καθένας μπορεί να γράψει το μακρύ του και το κοντό του και δεν ξέρω αν πρόκειται για πληροφόρηση ή κινδυνολογία, θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει πέντε πράγματα να μου σχολιάσει το παρακάτω:
Οσοι λοιπόν υποστηρίζουν την επιλογή της στάσης πληρωμών, θα πρέπει να εξηγήσουν στον κόσμο τι σημαίνει αυτό: ότι δηλαδή ο μέσος πολίτης δεν θα μπορεί να σηκώσει να χρήματά του από τον τραπεζικό του λογαριασμό, καθώς οι ελληνικές τράπεζες θα χρεοκοπήσουν.

Σε ποιες περιπτώσεις δηλαδή κινδυνεύουν οι ιδιωτικές καταθέσεις;


Εάν γίνεται να το εξηγήσετε απλά καθώς η μοναδική μου σχέση με οικονομικά είναι η συμπλήρωση της φορολογικής μου δήλωσης. Κι αυτήν φέτος έμαθα να την κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Στην περίπτωση που παρουσιαστεί "έντονα" το φαινόμενο της εκταμίευσης των καταθέσεων υπάρχει έντονα ο κίνδυνος οι τράπεζες να παρουσιάσουν αδυναμία αποπληρωμής αυτών των ποσών. Στην περίπτωση αυτή τα ταμεία των αντίστοιχων τραπεζών θα αδειάσουν και θα δηλώσουν αδυναμία πληρωμών... Δηλαδή πτώχευση.
Τέτοια υποψήφια περίπτωση, αύξησης της τάσης εκταμίευσης αποτελεί οποιαδήποτε "κακή" πληροφορία για την οικονομική εξέλιξη της χώρας με κορύφωση την πτώχευση της ίδιας της χώρας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ισχυουν οι φημες περι προσπαθειας Κινας,Ρωσιας και Εμιρατων να παρασχουν οικονομικη βοηθεια στην Ελλαδα(με το αζημιωτο,φυσικα);
https://troktiko.blogspot.com/2010/05/blog-post_1178.html
Κατι που βρήκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το πακέτο συμφωνήθηκε μέν απο ΔΝΤ και ΕΕ όμως με την ελεύθερη πτώση του ευρώ φαίνεται να κινδυνεύει η ίδια η ΕΕ ένωση πλέον. Ο πόλεμος μαίνεται, οικονομικός ακόμη, όμως αυτοί που τον κάνουν, όπως όλοι όσοι κάνουν εναν πόλεμο, ενδιαφέρονται , εν τέλει, για την εδαφική κατάκτηση. Να πάνε δηλαδή στο υπο κατάκτηση μέρος, και να εγκαταστήσουν ένα σύστημα που θα απομυζά τους πλουτοπαραγωγικούς πόρους. Μεταφράζοντας τους κατοίκους εκείνου του μέρους σε σκλάβους και τριτοκοσμικούς, όταν με τους πόρους τους, θα ανεβάζουν το επίπεδο ζωής των δικών τους πολιτών, κάπου σε κάποιο άλλο μέρος του πλανήτη. Τότε συνήθως γίνεται ο κανονικός πόλεμος.

Στην οικονομική επίθεση κατα της Ελλάδας η ΕΕ δεν αντέδρασε ενωμένη. Υπέστη έτσι μεγάλες ζημιές και τώρα η Ελλάδα κινδυνεύει να χρεοκοπήσει. Παντού σε όλη την Ευρώπη πλέον λιτότητα, όλοι οι ηγέτες ξαφνικά παραδέχονται "τεράστια χρέη" ακόμη και η πανίσχυρη Γερμανία. Θυμίζει κάτι δε θυμίζει; Τα χρέη της Ελλάδας όλοι λέγαμε ότι ήταν δημιουργημένα. Μήπως τα χρέη ολόκληρης της Ευρώπης είναι δημουργημένα και όλα όσα έγιναν στην Ελλάδα όπως έγιναν, αποτελουσαν την πρόβα επίθεσης κατα της ΕΕ, που έχοντας επιτύχει, επαναλαμβάνεται;

Μήπως ολόκληρη η ΕΕ θα έπρεπε να κάνει επαναδιαπραγμάτευση αυτών των έντεχνα δημιουργημένων χρεών; Οπως ακριβώς φάνηκε το μόνο σωστό που έπρεπε να έχει κάνει και η Ελλάδα. Αφού τώρα δεν βγήκε απο το αδιέξοδο, αντίθετα έβαλε σ'αυτό μέσα ίσως και την ίδια την ΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τολμαει η ευρωπη την πολιτικη ενωση?μονο ετσι θα εχει οικονομικη και νομισματικη πραγματικη στεθεροτητα και την εμπιστευονται παγκοσμιως..

οπου πολιτικη ενωση..σημαινει. ο προεδρος που τωρα ειναι της πλακας ,να ψηφιζεται απο το Ευρωπαικο κοινοβουλιο..τοτε θα εχει η ευρωπη πραγματικο αρχηγο..εκλεγμενο..αλλα ετσι θα περασουν σε δευτερη μοιρα ολοι οι τοπικοι πια αρχηγοι ,προεδροι κλπ..
τι να κανουμε..νομιζω οτι αυτο ειναι το μελλον της Ευρωπης.αλλιως να το διαλύσει το μαγαζι να μην μιλαμε και τζαμπα και να ξερουμε που πηγαινουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
οι καινούριες γεννιές, θα πρέπει να ξεσηκωθούν και να ζητήσουν το λόγο, από όλους τους κλέφτες και να ψάξουν να βρουν τα δικαιώματά τους..., και να αποφεύγουν τις ...αλακίες(εννοώ τις καταστροφές των περιουσιών)
πρέπει να απευθυνθούν στον ΟΗΕ και να ζητήσουν την παραγραφή των χρεών της Ελλάδας,λόγω της παραφύσης των κορακιών....
δε χρωστάμε, αλλά μας χρωστάνε πολλά περισσότερα..., επιτέλους τα πράγματα πρέπει να μπουν σε μια σειρά.... ;)

τί είπα το άτομο ρε..., είμαι φοβερός.... :confused:
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
οι καινούριες γεννιές, θα πρέπει να ξεσηκωθούν και να ζητήσουν το λόγο, από όλους τους κλέφτες και να ψάξουν να βρουν τα δικαιώματά τους...,
:D

ε

ειδικά για σήμερα ατύχησες

οι καινούργιες γενννιές ήταν απασχολημένες

https://www.neolaia.gr/images/ekloges08.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...,λόγω της παραφύσης των κορακιών....
δε χρωστάμε, αλλά μας χρωστάνε πολλά περισσότερα..., επιτέλους τα πράγματα πρέπει να μπουν σε μια σειρά.... ;)

τί είπα το άτομο ρε..., είμαι φοβερός.... :confused:
:D

:D:D:D...όσο και ο Ζαν Λυκ Γοντάρ:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Άκουσα ότι ο Μίκης Θεοδωράκης, σε ομιλία του, έκανες δηλώσεις ( που σύντομα ελπίζω να αναρτηθούν στο Στέκι!) που νομίζω ότι βάζουν τα θεμέλια της "γενιάς", που θα πληρώσει τις συνέπειες της νέας και ιδιότυπης Κατοχής της χώρας μας( από τις "Αγορές"!...χαχαχα...). Πριν την (αποτυχημένη) "γενιά του Πολυτεχνείου" ήταν η "γενιά των Λαμπράκηδων". Μήπως ήρθε η σειρά της "Γενιάς των Θεοδωρακιστών"; Γιατί, πράγματι, τούτη τη φορά η "Απελευθέρωση", μόνον σαν "δωρό Θεού", μου φαντάζει:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρήκα αυτήν του τη συνέντευξη. Αξίζει. Και παραθέτω το τελευταίο μέρος της:

Πόσο σας ανησυχεί η παρούσα κατάσταση για την πορεία και τη βιωσιμότητα της χώρας μας;
Δεν ανησυχώ για την Ελλάδα και τους Έλληνες. Γιατί γνωρίζω καλά ότι κάτω από τη γυαλιστερή επιφάνεια της επικαιρότητας υπάρχουν χιλιάδες, εκατομμύρια ακέραιοι πολίτες που, ανεξάρτητα από όσα τους υποχρέωσαν να κάνουν στα χρόνια που πέρασαν, λόγου χάρη να ψηφίζουν υποχρεωτικά τον Α ή τον Β γιατί δεν έβλεπαν άλλη λύση, διατηρούν μέσα τους άσβεστη τη φλόγα της αγάπης για την πατρίδα τους, το σεβασμό για την αλήθεια και την αφοσίωση στα μεγάλα και ιερά ιδανικά που μας οδήγησαν σε καιρούς χαλεπούς και επομένως μπορούν να ξαναβρούν τον εαυτό τους, που είναι πλασμένος σύμφωνα με τις ιστορικές και πολιτιστικές αξίες που κανείς ποτέ δεν κατάφερε να σβήσει, σε πείσμα των εχθρών μας και των άσπονδων φίλων μας. Λαός, Ελλάδα, Ελληνικότητα, συνυφασμένα με την Ελευθερία, τη Δημοκρατία και τον Πολιτισμό αποτελούν μια πανανθρώπινη κατάκτηση, που είναι καταδικασμένη να ζήσει. Και θα ζήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μου έστειλαν αυτό:

"Ανάθεμα και κατάρα στους κλέφτες του δημόσιου βίου...κρεμάλα στους πολιτικούς....
να πάνε φυλακή τα λαμογια...κάθαρση τώρα.είναι μερικές απ τις κραυγές των αγανακτισμένων ελλήνων για την κρίση . Κρίση που δείχνει αξεπέραστη όσα δις. ευρώ και να μας δανείσουν..κρίση που δεν είναι μόνο λογιστική, κρίση που...δεν αποτυπώνεται μόνο σε οικονομικά μεγέθη, αλλά είναι κρίση βαθύτατη και ριζωμένη πια στις ζωές όλων μας. Είναι κρίση αξιών, νοοτροπίας και ήθους.

Είμαι ένας πολίτης που ζω και εργάζομαι στη χώρα αυτή και θεωρώ τον εαυτό μου μοναδικό και αναντικατάστατο,
σπάνιο είδος της ανθρώπινης αλυσίδας που όλοι πρέπει να φροντίζουν για μένα γιατί ...έχουμε δημοκρατία.
Γείτονα, συμπολίτη, συνάνθρωπε μπορεί να μην καταχράστηκα δημόσιο χρήμα μπορεί να μην έγινα πολιτικός μπορεί να μην έκτισα βίλες μπορεί να μην έκανα χλιδάτους γάμους στο εξωτερικό μπορεί να μη μπήκα σε κότερο ποτέ μου αλλά σε έκλεψα και εγώ και σε θα σε κλέβω συνέχεια και καθημερινά γιατί είμαι συμφεροντολόγος, ατομιστής , νάρκισσος ασυνεπής που δεν ξέρω τι θα πει αυτοκριτική και πάντα μου φταίνε οι άλλοι .

Σου έκλεψα την ησυχία σου
όταν για να επιδειχτώ στη γειτονιά πέρασα απ το σπίτι σου με διαπασών τη μουσική και την εξάτμιση να μουγκρίζει.

Σου έκλεψα την γαλήνη σου όταν προσπάθησες να περάσεις τη διάβαση πεζών και εγώ έστεκα αγέρωχος με το 36 άτοκες δόσεις αυτοκίνητο μου πάνω της.

Σου έκλεψα τη θέση παρκινγκ
βάζοντας οριζόντια τη μηχανή μου γιατί στη γειτονιά υπάρχω μόνο εγώ και η γυναίκα μου πρέπει να παρκάρει χωρίς να δυσκολευτεί όταν έρθει απ τη δουλειά.

Σου έκλεψα την ουρά στο σουπερ μάρκετ,
γιατί βιαζόμουν.

Σου ζήτησα 120 ευρώ
για να σου βάλω ένα αιρ κοντισιον χωρίς να σου κόψω απόδειξη.

Σου πήρα 100 ευρώ την ημέρα
για ένα δωμάτιο το χειμώνα σε χωριό της ελληνικής υπαίθρου γιατί μια καντηλήθρα στην παρουσίασα για τζάκι.

Μου πλήρωσες 4 ευρώ τον καφέ και 6 ευρώ τη χωριάτικη και 10 ευρώ το ποτό γιατί όλοι τόσο τα έχουν.

Εκμεταλλεύτηκα την πετρελαϊκή κρίση
και χωρίς καθυστέρηση σου ανέβασα την τιμή στα καύσιμα αισχροκερδώντας εις βάρος σου ενώ ξέχασα να τις κατεβάσω όταν πέρασε η κρίση.

Σου στέρησα τα δελτία κοινωνικού τουρισμού
γιατί μπορώ να υποκρύπτω εισοδήματα και να εμφανίζομαι σαν δικαιούχος.

Πήρα επιδόματα και επιδοτήσεις
με πλασματικά στοιχεία και τώρα φωνάζω να φέρουν πίσω τα κλεμμένα

Σήκωσα κομματικές σημαίες ένιωθα δέος όταν με κερναγε και με χαιρετούσε ο βουλευτής στο καφενείο, ψήφιζα για ιδιοτελείς σκοπούς ξερογλειφόμουν στα πολιτικά γραφεία για να έχω έναν άνθρωπο για τις δουλειές μου και τώρα απαιτώ να πάει φυλακή.

Έδωσα φακελάκι σε γιατρό
για να σε παρακάμψω στη λίστα και να σωθώ εις βάρος σου.

Λάδωσα το μηχανικό της πολεοδ ομίας
να κάνει τα στραβά μάτια μέχρι να σηκώσω το αυθαίρετο σε δασική έκταση και μετά πήγα στο Συνταγμα σε καντηλοφορια να κλάψω για τα δάση που κάηκαν.

Έψαξα και βρήκα γνωστό στην εφορία
να γλιτώσω το πρόστιμο που μου επιβλήθηκε για φορολογικές παραβάσεις και μετά παραπονέθηκα για τη διαπλοκή.

Προειδοποίησα με φωτεινό σινιάλο παραβάτες οδηγούς
για ύπαρξη τροχονόμου / μπλοκου και μετά διαμαρτυρήθηκα γιατί η τροχαία δεν τους γράφει.

Πέταξα το άδειο πακέτο τσιγάρων απ το αυτοκίνητο και μετά θύμωσα με την αμέλεια των αρχών να καθαρίσουν τα φρεάτια και να πλημυρίσει η γειτονιά μου.

Σε εμπόδισα να περπατήσεις ελεύθερα στο πεζοδρόμιο
γιατί άφησα το αυτοκίνητο, μιας και πετάχτηκα για δυο λεπτά σε μια δουλειά.

Τα έβαλα με τους αλλοδαπούς που μολύνουν την χώρα μου ενώ τους εκμεταλλεύτηκα για φτην ή και ανασφάλιστη εργασία

Έβγαλα το σκύλο βόλτα
δηλώνοντας τη ζωοφιλία μου αλλά ξεχνώ να μαζέψω τα περιττώματα του υπονομεύοντας την υγεία σου .

Εμπιστεύτηκα τους δημοσιογράφους,
τους θεώρησα αυθεντίες,
τους άφησα να με καθοδηγήσουν.με μπέρδεψαν με αλλοτριώσαν.
Μου είπαν πως οι
Γερμανοί συντάκτες του Spiegel είναι ανθέλληνες ενώ είδα την ίδια μέρα οπαδούς των δυο μεγάλων ομάδων να μη σέβονται την ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου.

Μου είπαν πως ξένοι ετοιμάζονται να αγοράσουν νησιά μας και είδα Έλληνες να καταπατουν την ακτογραμμή φτιάχνοντας ιδιωτικά λιμάνια και να μου ζητούν χρήματα ώστε να μου επιτρέψουν το μπάνιο.

Μου είπαν πως τα στάδια των Ολυμπιακών Αγώνων φτιαχτήκαν για μένα και θα μείνουν σε μένα και είδα να δίνοντα ι στην οικονομική ελίτ και στις αθλητικές εταιρίες.

Μου είπαν πως ο διαγωνισμός τραγουδιού της Eurovision είναι εθνική υπόθεση ενώ είδα πως είναι ένας θίασος που τρέφει το life style με χρήματα φορολογούμενων.

Μου είπαν πως η επένδυση του χρηματιστήριου έχει εγγυημένες αποδόσεις και οι προβλέψεις είναι αισιόδοξες και είδα μια καλοστημένη κομπίνα με την ομηρία χιλιάδων μικρο επενδυτών.
Μου είπαν πως μετά τις κραυγές των ζωντανών συνδέσεων ύστερα από μεγάλες τραγωδίες και καταστροφές το μαχαίρι θα φτάσει στο κόκκαλο και ότι θα παρακολουθούν την υπόθεση και είδα να την συγκαλύπτουν και να την ξεχνούν. (Σαμινα σεισμοί πυρκαγιές χρηματιστήριο)Μου είπαν πως οι δημοσιογράφοι είναι οι ελεγκτές της εξουσίας και προστάτες των αδυνάτων και είδα να γίνονται εκδότες, κομιστές και διαπλεκομενοι με το κεφάλαιο και τη εξουσία.
Μπερδεύομαι ρε γαμωτο δυσκολεύομαι να καταλάβω. Η σύγχυση μεγάλη...!

Ενώ ήξερα πως τα τανκς που κατέβηκαν στους δρόμους και κατέλυσαν την δημοκρατία αυτό ζημίωσε τη χώρα μου, είδα πως οι αγρότες μπορούν να κλείνουν τους δρόμους, οι λιμενεργά τες τα λιμάνια γιατί τα αιτήματα των συντεχνιών είναι πιο πάνω απ τα δικά μου δικαιώματα.

Ενώ ήξερα πως η αριστερά είναι προοδευτικό κίνημα είδα ότι αποτελεί τροχοπέδη σε κάθε μεταρρύθμιση.

Ενώ ήξερα πως η δεξιά είναι πατριωτικό κόμμα είδα να σαμποτάρει τους θεσμούς και να διαβρώνει τις αξίες και το νόμιμο να γίνεται ηθικό

Ενώ ήξερα πως σοσιαλισμός είναι αναδιανομή εισοδήματος και κοινωνική δικαιοσύνη είδα πλουτισμό ημετέρων, σκάνδαλα και κοινωνική ανισότητα.

Ενώ ήξερα πως ο εθνικιστής θεωρεί την πατρίδα του υπέρ άνω όλων, είδα να φορά τη ναζιστική μπότα και τον αγκυλωτό σταυρό που το 41 εισέβαλε στη πατρίδα του και σκότωσε Έλληνες.

Ενώ ήξερα πως ο αναρχικός είναι φορέας επαναστατικών ιδεών και εναντιώνεται στο σύστημα, είδα να πηγαίνει στις καταλήψεις με ταξί, να ντύνεται με γνωστές φίρμες πολυεθνικών και να επικαλείται το ίδιο το σύστημα που θέλει να ανατρέψει.

Ενώ ήξερα πως ο συνδικαλιστής είναι προαγωγός τον δικαιωμάτων των εργαζομένων και άκαμπτος υπερασπιστής, είδα να γίνεται βουλευτής και να διαπλέκεται στα γρανάζια της εργοδοσίας.
Ενώ ήξερα πως τα κόμματα είναι στυλοβάτες της δημοκρατίας είδα να αυθαιρετούν να εμφανίζονται σαν σ υμμορίες και να καπηλεύονται τους θεσμούς.
Και τότε έχασα τελείως τον έλεγχο..

Ενώ ήξερα πώς είναι να φέρεσαι σαν πολίτης και σαν άνθρωπος έχοντας υποχρεώσεις και δικαιώματα προτίμησα να φερθώ σαν καταναλωτής και χούλιγκαν.

Ενώ οι καλύτεροι μου φίλοι είναι παναθηναϊκοί πήγα στο Καραϊσκάκη να τους βρίσω τη μάνα
και να τους πετάξω φωτοβολίδες γιατί η χαρά της νίκης είναι μόνο δικό μου προνόμιο.

Ενώ έλεγα πως οι πολιτικοί είναι εντολοδόχοι ξένων συμφερόντων και υπηρετούν οικονομικούς παράγοντες, με φανατισμό τους υποστήριζα στις εκλογές δίνοντας τους μια ακόμη ευκαιρία.και κάπως έτσι έφτασα να ζω το ψέμα μου συμπολίτες.

Επιδόθηκα σε ασταμάτητη κατανάλωση προκειμένου να βρω ταυτότητα

Υποτίμησα τη σημασία της παιδείας και των αξιών και προτίμησα να μιμηθώ το
life style της τηλεόρασης.

Ταύτισα την ευτυχία με το τριήμερο στην Αράχοβα και το 4Χ4 τζιπ.

Η αυταπάτη της παντοδυναμίας μου ενισχύθηκε με την πιστωτική κάρτα. μπορούσα να αποκτήσω περισσότερα από όσα δικαιούμαι.

Χωρίς εγκράτεια ζήτησα να δανειστώ
για να απολαυσω αγαθά που έβλεπα να απολαμβάνουν οι πλούσιοι και ήθελα να τους μοιάσω.

Εγκατέλειψα το χωριό μου για να γίνω υπάλληλος των 700 ευρώ.

Άφησα την ποιότητα ζωής στην ύπαιθρο για να ζήσω σε ένα δυαράκι στη Κυψελη.
Περιφρόνησα τα πανηγύρια στην επαρχία γιατί στα μπουζούκια πια γίνεται η επίδειξη και το νυφοπάζαρο.

Ένιωθα σπουδαίος
αν τη Δευτέρα το πρωί μιλούσα στη δουλειά για το διήμερο που πέρασα στα χιόνια η τη κραιπάλη στα μπουζούκια.

Χρεοκόπησα νεοέλληνα
...γιατί πια δεν ξέρω τι είναι σωστό και τι λαθος, τι είναι δίκαιο και τι άδικο.

ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ..δε θα λυτρωθώ απ τα spreads ούτε απ τους οίκους αξιολόγησης..

Για να σηκωθώ ξανά χρειάζεται περισυλλογή συγκέντρωση και αυτοκριτική χρειάζεται εσωτερική επανάσταση.

Ήρθε ο καιρός να αλλάξω ,
γιατί αν δε το κάνω η νέα γενιά από λαμογια παραμονεύει να πάρει τη θέση των απερχόμενων και το νέο κύμα σκανδάλων που θα παράγει ξανά το σύστημα θα με βρει πάλι να σκούζω σα βικτωριανή παρθένα..
''κλείστε τους όλους φυλακή!!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Μπερδεύομαι ρε γαμωτο δυσκολεύομαι να καταλάβω. Η σύγχυση μεγάλη...!

Ενώ ήξερα πως τα τανκς που κατέβηκαν στους δρόμους και κατέλυσαν την δημοκρατία αυτό ζημίωσε τη χώρα μου, είδα πως οι αγρότες μπορούν να κλείνουν τους δρόμους, οι λιμενεργά τες τα λιμάνια γιατί τα αιτήματα των συντεχνιών είναι πιο πάνω απ τα δικά μου δικαιώματα.

Ενώ ήξερα πως η αριστερά είναι προοδευτικό κίνημα είδα ότι αποτελεί τροχοπέδη σε κάθε μεταρρύθμιση.

Ενώ ήξερα πως η δεξιά είναι πατριωτικό κόμμα είδα να σαμποτάρει τους θεσμούς και να διαβρώνει τις αξίες και το νόμιμο να γίνεται ηθικό

Ενώ ήξερα πως σοσιαλισμός είναι αναδιανομή εισοδήματος και κοινωνική δικαιοσύνη είδα πλουτισμό ημετέρων, σκάνδαλα και κοινωνική ανισότητα.

Ε
Και τότε έχασα τελείως τον έλεγχο..

....

Ήρθε ο καιρός να αλλάξω ,
...''κλείστε τους όλους φυλακή!!"

Καλή μου Σίμπυ, "ένοιωσα", πως ο συντάκτης γου έχει τρικυμία στο κρανίο, αλλά μάλλον "νομοτελειακά", αν έτσι "ήξερε". "Του τα 'μαθαν", μάλλον, χωρίς ο ίδιος ποτένα "τα ελέγξει", αν έτσι πράγματι ήταν και είναι!:redface:
Μάλλον πρόκειται για μία εκδήλωση λαϊκίστικης ηθικολογίας, συνήθης για εκπεσσούσες μικροαστικές και μεσοαστικές ...ψυχούλες :redface:...από την "κρίση"!

Υγ: "Ήξερε", αλλά, ο ίδιος δεν "ήταν" τίποτε:hmm:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Καλή μου Σίμπυ, "ένοιωσα", πως ο συντάκτης γου έχει τρικυμία στο κρανίο, αλλά μάλλον "νομοτελειακά", αν έτσι "ήξερε". "Του τα 'μαθαν", μάλλον, χωρίς ο ίδιος ποτένα "τα ελέγξει", αν έτσι πράγματι ήταν και είναι!:redface:
Μάλλον πρόκειται για μία εκδήλωση λαϊκίστικης ηθικολογίας, συνήθης για εκπεσσούσες μικροαστικές και μεσοαστικές ...ψυχούλες :redface:...από την "κρίση"!

Υγ: "Ήξερε", αλλά, ο ίδιος δεν "ήταν" τίποτε:hmm:;

Νωέα ... εμένα μου το έστειλαν, διάβασα κάποιες αλήθειες σε αυτό ..... και είπα να τις μοιραστώ μαζί σας!
Το τι έκανε ο συντάκτης, δεν το ξέρω.... όμως Νωέα, δεν βλέπεις λίγο απ' όλους μέσα σε αυτό;
Ακραίο είναι, ίσως και λαϊκίστικο να είναι .... είναι όμως σε ένα βαθμό και πραγματικό, δε νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top