Ποιο θεωρείτε κατάλληλο ύψος για τον/τη σύντροφό σας;

Τι ύψος έχετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 322)
  • Μέχρι 1.50

    Ψήφοι: 6 1.9%
  • 1.51-1.65

    Ψήφοι: 60 18.6%
  • 1.66-1.75

    Ψήφοι: 114 35.4%
  • 1.76-1.80

    Ψήφοι: 49 15.2%
  • 1.81-1.85

    Ψήφοι: 46 14.3%
  • 1.86-1.90

    Ψήφοι: 22 6.8%
  • 1.91-1.95

    Ψήφοι: 13 4.0%
  • 1.96+

    Ψήφοι: 12 3.7%
  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαφωνώ κάθετα. Εκτός αν μιλάς για άτομα άνω των 2 μέτρων.
Εγώ είμαι 1,76 και δεν θεωρώ καθόλου ότι είμαι άχαρη ή άγαρμπη.
Το αντίθετο μάλιστα. :)
Αλλα και όλοι πιστεύω θα ήθελαν να ήταν ψηλοί, απλά δεν το παραδέχονται.
Είναι ωραιο το ύψος, πως να το κανουμε.

Νταξ για κοπελα εισαι οντως ψηλη ομως αντικειμενικα το υψος σου δεν δημιουργει πρακτικες δυσκολιες. Αναφερομαι σε πιο ''μεγαλα'' υψη και το συγκεκριμενο παραδειγμα που ανεφερα αφορουσε ατομο που υπερβαινει τα 2 μετρα (αρκετα μαλιστα). Βεβαια και σε σχεση με εναν κανονικο ,οπως εγω και εσυ (1,76 και 1,80-1,82 δεν μας λες και πολυ ψηλους:P), ο κοντος υπερεχει στον ελεγχο κινησεων. Θελω να πω οτι πολλα πραγματα ειναι στο μυαλο μας και ειναι αδικο να υποβιβαζουμε και να κανουμε διακρισεις σε ατομα με χαμηλο υψος γιατι εχουν πολλα προτερηματα. Εξαλλου τι θα κοιταξεις πιο πολυ; Aν ο αλλος ειναι ομορφος ή αν ειναι πανω απο 1.90 ξερω'γω?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,047 μηνύματα.
Κι όμως υπάρχουν αρκετά γνωμικά που κατηγορούν τους ψηλούς και εκθειάζουν τους κοντούς. Π.χ.: Ψηλός και άχαρος, ψηλός και χαζός, οι ψηλοί είναι υπηρέτες των κοντών, οι ψηλοί έχουν μικρό πουλί, το καλό άρωμα το βάζουν στο μικρό μπουκάλι και άλλα (που μάλλον τα λένε οι κοντοί για να παρηγοριούνται). Ας σκεφτούμε λίγο τον Τζόε και τον Άβερελ Ντάλτον. Στα δημοτικά τραγούδια ένας κοντός έχει το θάρρος και δίνει τη λύση. Πολλοί από τους μεγάλους επιστήμονες και γνωστά ιστορικά πρόσωπα, μόνο ψηλοί δεν ήταν. Οι ψηλοί πολλές φορές χτυπάνε τα κεφάλια τους σε πόρτες και σκάλες. Στην πολεμική αεροπορία και τα υποβρύχια οι ψηλοί απαγορεύονται. Το ότι οι γυναίκες γουστάρουν τους ψηλούς, απλά ακολουθούν το πρότυπο που έχει καθιερωθεί. Όσο για τις ψηλές γυναίκες, αν είναι η άλλη 1,80 και φορέσει και το δωδεκάποντο τακούνι, τη βλέπω σαν σκέτο ξυλάγγουρο. Για να σοβαρευτούμε, αν θεωρούμε το ύψος σαν καθοριστικό στοιχείο σε μια σχέση, είμαστε άξιοι της βλακείας μας.
(Υ.Γ. Είμαι 1,76 δηλαδή μάλλον "μέτριος", άρα μπορώ να τη λέω και στους ψηλούς και στους κοντούς).



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tickle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tickle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Ναι ρε tickle αλλά τι να κάνει ο thomas; Να μην μπει στη δοκιμασία να ερωτευτεί επειδή ο μ.ο. είναι άνω του 1.70; :P
Διάβασε πάλι το πόστ μου εδώ και πες μου αν κάπου λέω να μην ερωτευτεί κάποιος μια πιο ψηλή γυναίκα απο τον ίδιο. Αντιθέτως, αν τα βρίσκει το ζευγάρι εγώ να γίνω και κουμπάρα τους!!:D

@Δίας: οι κοντοί μπορεί να τύχουν και πεθερικά σαν την Θεοπούλα!!!Ευτυχώς την γλύτωσα εγώ!:redface::P

https://www.youtube.com/watch?v=sGQwSxk7nYI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στην πολεμική αεροπορία και τα υποβρύχια οι ψηλοί απαγορεύονται.

καιοι κοντοι επισης

το μεσο υψος ειναι καλυτερο και ευνοειται...μεχρι 180-5 στους ανδρες 170-5 στις γυναικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
καιοι κοντοι επισης

το μεσο υψος ειναι καλυτερο και ευνοειται...μεχρι 180-5 στους ανδρες 170-5 στις γυναικες

huh?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ξεκολλάτε μωρέ δεν φοράμε τακούνια για να ψηλώσουμε μόνο. Είναι ωραία παπούτσια γενικά για να βγεις οπότε είτε είσαι ψηλή ή όχι τα φοράς.

Ακριβώς. Δεν φοράμε τα τακούνια για να ψηλώσουμε. Είναι ωραία παπούτσια, κολακεύουν το σώμα, δίνουν ωραιότερη στάση σώματος, και γενικά είμαιστε σε μια ηλικία οι περισσότερες που μας αρέσει να μαστε καρα-καλλόνες. Γι αυτό! ;)

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το νόημα του συγκεκριμένου θέματος.

Ούτε εγώ. Σοβαρά τώρα, τί καθόμαστε και συζητάμε.. Και έχω γράψει κι εγώ αρκετά σ αυτό το θέμα, και μου φαίνεται τόσο χαζό.

Νταξ για κοπελα εισαι οντως ψηλη ομως αντικειμενικα το υψος σου δεν δημιουργει πρακτικες δυσκολιες. Αναφερομαι σε πιο ''μεγαλα'' υψη και το συγκεκριμενο παραδειγμα που ανεφερα αφορουσε ατομο που υπερβαινει τα 2 μετρα (αρκετα μαλιστα). Βεβαια και σε σχεση με εναν κανονικο ,οπως εγω και εσυ (1,76 και 1,80-1,82 δεν μας λες και πολυ ψηλους:P), ο κοντος υπερεχει στον ελεγχο κινησεων. Θελω να πω οτι πολλα πραγματα ειναι στο μυαλο μας και ειναι αδικο να υποβιβαζουμε και να κανουμε διακρισεις σε ατομα με χαμηλο υψος γιατι εχουν πολλα προτερηματα. Εξαλλου τι θα κοιταξεις πιο πολυ; Aν ο αλλος ειναι ομορφος ή αν ειναι πανω απο 1.90 ξερω'γω?;)

Κοίτα συμφωνώ μαζί σου. Όταν κάποιος είναι πάνω από δύο μέτρα, κατά πάσα πιθανότητα είναι άχαρος. Αν και γενικά πιστεύω ότι το άχαρο έχει να κάνει με τον άνθρωπο. πχ έχω γνωρίσει κοπέλα 1,85 που ήταν πολύ άχαρη και άλλη που ήταν 1,87 και ήταν μια χαρά. Σε αυτό που διαφωνώ λιγάκι είναι που βάζεις το δικό μου ύψος στη ίδια κατηγορία με το δικό σου. Εγώ είμαι όντως ψηλή για κοπέλα στο 1.76, ενώ εσύ είσαι μέτριος για άντρας. Μην αρχίσουν όλοι να με βαράνε, ψηλό λέω κάποιον από 1,90 και πάνω. Το 1.80-1.82 (αλήθεια δεν ξέρεις αν είσαι 1.80 ή 1.82? Πως γίνεται να μην ξέρεις?), δεν το λες ψηλό με την καμία! Δηλαδή τί θα πεις, μπήκε μέσα ένας λεβέντης κοτζάμ 1,80?
Τώρα αν με ρωτάς τί θα προτιμούσα, έναν όμορφο ή ένα ψηλό, θα σου απαντούσα ότι θα προτιμούσα έναν καλό άνθρωπο. :)

Κι όμως υπάρχουν αρκετά γνωμικά που κατηγορούν τους ψηλούς και εκθειάζουν τους κοντούς. Π.χ.: Ψηλός και άχαρος, ψηλός και χαζός, οι ψηλοί είναι υπηρέτες των κοντών, οι ψηλοί έχουν μικρό πουλί, το καλό άρωμα το βάζουν στο μικρό μπουκάλι και άλλα (που μάλλον τα λένε οι κοντοί για να παρηγοριούνται). Ας σκεφτούμε λίγο τον Τζόε και τον Άβερελ Ντάλτον. Στα δημοτικά τραγούδια ένας κοντός έχει το θάρρος και δίνει τη λύση.

Κοίτα, προφανώς αυτά τα λένε οι πιο κοντοί που έχουν ένα μικρό κόμπλεξ. Κοινώς, όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια. Πως λένε για τις ξανθές ότι είναι χαζές? Ναι οκ, προφανώς οι περισσότερες θα ήθελαν να είναι λαμπερές σαν τις ξανθές, δεν πάει σε όλες όμως, οπότε τις κράζουν. Παρ όλο που τα ανέκδοτα για τις ξανθές έχουν πλάκα, εγώ γελάω που είμαι ξανθιά! Σε όλα τα άλλα που γράφεις, συμφωνώ και επαυξάνω. Σιγά το σοβαρό θέμα το ύψος που καθόμαστε και το συζητάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μην αρχίσουν όλοι να με βαράνε, ψηλό λέω κάποιον από 1,90 και πάνω. Το 1.80-1.82 (αλήθεια δεν ξέρεις αν είσαι 1.80 ή 1.82? Πως γίνεται να μην ξέρεις?), δεν το λες ψηλό με την καμία! Δηλαδή τί θα πεις, μπήκε μέσα ένας λεβέντης κοτζάμ 1,80?

ποναει λιγο αλλα εχεις δικαιο.
τα νεα στατιστικα δινουν μεσο υψος ελληνων στο 180..

οποτε ναι..ειμαστε μεσοι πια ;)

αλλα το υψος μονο δεν φτανει..υπαρχουν ψηλοι στέκες αδυναμοι..και μεσαιοι κοντοι πιο στιβαροι..:D
ξερω πχ 195 παιδια.που ειναι ελαφρυτεροι απο μενα που ειμαι 180.. και το η γαμπα τους ειναι οσο το μπρατσο μου...καλάμια σκέτα..


και το σημαντικοτερο πραγμα βεβαια που δεν φτιαχνεται ειναι το μυαλο και ο χαρακτηρας και για ανδρες και γυναικες..

αντε..που θα με πεις εμενα κοντο:ropalo::ropalo::kill::teasing::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Για άλλη μια φορά... Σωστά τα λέει ο Άγγελος.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβώς. Δεν φοράμε τα τακούνια για να ψηλώσουμε. Είναι ωραία παπούτσια, κολακεύουν το σώμα, δίνουν ωραιότερη στάση σώματος, και γενικά είμαιστε σε μια ηλικία οι περισσότερες που μας αρέσει να μαστε καρα-καλλόνες. Γι αυτό! ;)



Ούτε εγώ. Σοβαρά τώρα, τί καθόμαστε και συζητάμε.. Και έχω γράψει κι εγώ αρκετά σ αυτό το θέμα, και μου φαίνεται τόσο χαζό.



Κοίτα συμφωνώ μαζί σου. Όταν κάποιος είναι πάνω από δύο μέτρα, κατά πάσα πιθανότητα είναι άχαρος. Αν και γενικά πιστεύω ότι το άχαρο έχει να κάνει με τον άνθρωπο. πχ έχω γνωρίσει κοπέλα 1,85 που ήταν πολύ άχαρη και άλλη που ήταν 1,87 και ήταν μια χαρά. Σε αυτό που διαφωνώ λιγάκι είναι που βάζεις το δικό μου ύψος στη ίδια κατηγορία με το δικό σου. Εγώ είμαι όντως ψηλή για κοπέλα στο 1.76, ενώ εσύ είσαι μέτριος για άντρας. Μην αρχίσουν όλοι να με βαράνε, ψηλό λέω κάποιον από 1,90 και πάνω. Το 1.80-1.82 (αλήθεια δεν ξέρεις αν είσαι 1.80 ή 1.82? Πως γίνεται να μην ξέρεις?), δεν το λες ψηλό με την καμία! Δηλαδή τί θα πεις, μπήκε μέσα ένας λεβέντης κοτζάμ 1,80?
Τώρα αν με ρωτάς τί θα προτιμούσα, έναν όμορφο ή ένα ψηλό, θα σου απαντούσα ότι θα προτιμούσα έναν καλό άνθρωπο. :)



Κοίτα, προφανώς αυτά τα λένε οι πιο κοντοί που έχουν ένα μικρό κόμπλεξ. Κοινώς, όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια. Πως λένε για τις ξανθές ότι είναι χαζές? Ναι οκ, προφανώς οι περισσότερες θα ήθελαν να είναι λαμπερές σαν τις ξανθές, δεν πάει σε όλες όμως, οπότε τις κράζουν. Παρ όλο που τα ανέκδοτα για τις ξανθές έχουν πλάκα, εγώ γελάω που είμαι ξανθιά! Σε όλα τα άλλα που γράφεις, συμφωνώ και επαυξάνω. Σιγά το σοβαρό θέμα το ύψος που καθόμαστε και το συζητάμε.

Δεν ξερω γιατι την τελευταια φορα που μετρηθηκα πριν καιρο ημουν στα 1.80 και τωρα εχω ψηλωσει λιγο οποτε καπου εκει ειμαι. Και νταξ μετριος μετριος δεν θεωρω οτι ειμαι ουτε και πολυ ψηλος φυσικα (δλδ ενας που ειναι 1.70-1.75 ειναι κοντος ας πουμε?:confused:) 1.80 και πανω ειναι μετριος προς ψηλος θα ελεγα. Και νταξ γενικα απο αυτα που λες με το συμπαθειο αλλα εισαι λιγο θυμα στερεοτυπων. Το ξανθο μαλλι δεν σημαινει απολυτως τιποτα αμα η αλλη εχει μια φατσα σαν σκυλι:P Και το υψος το εθεσα σε γενικο πλαισιο λεγοντας στην ουσια οτι αυτα ειναι στο μυαλο μας και οτι το να εισαι κοντος δεν επηρεαζει στην ουσια πουθενα (ασχετα αν αυτοι βασανιζονται λιγο λογο του περιγυρου) ενω οι ψηλοι ναι εχουν καποια θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχα ένα συμμαθητή ύψους 1,98, εξαιρετικό παιδί αλλά όσο ύψος είχε τόσο μυαλό του έλειπε. Εκτός αυτού ήταν κι άγαρμπος, περπατούσε με μεγάλους δρασκελισμούς, κλπ..
Να ναι καλά το παλικάρι οπου κι αν είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ο ξάδερφος μου που είναι 1.94 δεν έχει τέτοια θέματα πάντως περίεργο με φαίνεται αυτό που λέτε :P
Όχι ότι δεν έχω δει πολύ ψηλούς να είναι άχαροι κτλ αλλά δεν συμβαίνει και σε όλους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δεν ξερω γιατι την τελευταια φορα που μετρηθηκα πριν καιρο ημουν στα 1.80 και τωρα εχω ψηλωσει λιγο οποτε καπου εκει ειμαι. Και νταξ μετριος μετριος δεν θεωρω οτι ειμαι ουτε και πολυ ψηλος φυσικα (δλδ ενας που ειναι 1.70-1.75 ειναι κοντος ας πουμε?:confused:) 1.80 και πανω ειναι μετριος προς ψηλος θα ελεγα. Και νταξ γενικα απο αυτα που λες με το συμπαθειο αλλα εισαι λιγο θυμα στερεοτυπων. Το ξανθο μαλλι δεν σημαινει απολυτως τιποτα αμα η αλλη εχει μια φατσα σαν σκυλι:P Και το υψος το εθεσα σε γενικο πλαισιο λεγοντας στην ουσια οτι αυτα ειναι στο μυαλο μας και οτι το να εισαι κοντος δεν επηρεαζει στην ουσια πουθενα (ασχετα αν αυτοι βασανιζονται λιγο λογο του περιγυρου) ενω οι ψηλοι ναι εχουν καποια θεματα.

Και το 1.75 και το 1.80 είναι μέτρια για άντρα. Συγγνώμη αν σε στενοχωρώ εγώ, καμία τέτοια πρόθεση δεν έχω. Απλά όπως το λες, το 1.80 πάει προς το ψηλό, απλά θέλει απόσταση ακόμα για να φτάσει. Δεν είμαι θύμα στερεοτύπων, έχεις πέσει στην περίπτωση, είμαι το ακριβώς αντίθετο! Αφού σου έγραψα, ότι ανάμεσα σε ένα ψηλό και ένα όμορφο, προτιμώ τον καλό άνθρωπο. Αυτό που έγραφα είναι ότι τα σχόλια για τους ψηλούς τα λένε οι κοντοί που έχουν κόμπλεξ, τα σχόλια για τις ξανθές τα γράφουν οι μελαχρινές που έχουν κόμπλεξ κτλ. Εννοείται πως υπάρχουν μελαχρινές πολύ όμορφότερες απο τις ξανθές, και κοντοί που στα μάτια μας φαίνονται θεόρατοι. Τώρα καθόμαστε τόσες μέρες και συζητάμε ένα θέμα τόσο χαζό και επιφανειακό, πραγματικά δηλαδή. Τι να σας πω. Εγώ ως ψηλή, προτιμώ τους ψηλούς. Γι αυτό και ο άντρας που παντρεύτηκα είναι πολύ ψηλός. Δεν τον διάλεξα για το ύψος του όμως, τον διάλεξα για την καρδιά του. Και αυτό δεν πάει με το ύψος :)

Ο ξάδερφος μου που είναι 1.94 δεν έχει τέτοια θέματα πάντως περίεργο με φαίνεται αυτό που λέτε :P
Όχι ότι δεν έχω δει πολύ ψηλούς να είναι άχαροι κτλ αλλά δεν συμβαίνει και σε όλους :P

Ακριβώς. Έχει να κάνει με τον άνθρωπο. Η χάρη είναι περισσότερο κάτι εσωτερικό που επηρεάζει το σώμα και τις κινήσεις μας, παρά το αντίθετο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και το 1.75 και το 1.80 είναι μέτρια για άντρα. Συγγνώμη αν σε στενοχωρώ εγώ, καμία τέτοια πρόθεση δεν έχω.



βασικα οσο φευγουμε απο το μέσο,,χαλανε πιο συχνα οι αναλογιες του σωματος.. κανονικη κατανομη καμπυλη καμπανα που λεγαμε και στη στατιστικη

οι περισσοτεροι ψηλοιπχ μπασκεπολιστες ειναι μακροταλοι. μακρομουρηδες. λιγοι εχουν κανονικες αναλογιες οπως ο σιγαλας πχ..
επισης οι πολυ κοντοι χανουν τις αναλογιες τους
υπαρχιει και ασθενεια γιγαντισμος ακομα και νανισμος..
και σε ανδρες και σε γυναικες

οποτε τα ακρα ειναι δυσκολα..εκ φυσεως και οι καλυτερη αποδοση της ενεργιας των ατομων υπαρχει στο μεσο υψος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TURNLEFT

Νεοφερμένος

Ο TURNLEFT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Να πω και εγώ κάτι απο το 'άσχημο' 1.95? Επιτρέπεται?
Για αρχή να ξέρετε οτι καταλαβαίνω οτι δεν τα λέτε προσωπικά.Πως γίνεται όμως να ξέρετε τόσα πολλά για κάτι που δεν έχετε?Να υπεραναλύετε το 1.90 + απο το 1.80? Κ μην μου πείτε οτι λέτε οτι βλέπετε γιατί κανείς δεν έχει το χάρησμα(ή την κατάρα)να ξέρει πως πραγματικά τον βλέπουν οι άλλοι.Κ για σας μπορεί κάποιοι να βλέπουν πράγματα που δν σας περνάνε απο το μυαλό,όπως κ για μένα. Εγώ λοιπόν που είμαι όσο είμαι δεν νομίζω οτι έχω χάσει κάτι σημαντικό(ή έχω κερδίσει)κ αν έχω χάσει κάτι το έχω βρει αλλού.(Π.χ. μπάσκετ δεν γούσταρα,μου άρεσε η μπάλα αλλά στο 1.95 είναι δύσκολο οπότε έμαθα(λέεεεμε τώρα:Pτέρμα,που άμα είσαι ευκίνητος το ύψος είναι +.Επείσης οι τερματζήδες είναι λίγοι οπότε κ τίποτα το τρομερό να μην είσαι θα βρείς να παίξεις).). Δημήτρη μάλλον εσύ έχεις μια προκαταλυψούλα,με αυτούς που νομίζεις οτι θεωρούνται ιδανικοί(π.χ. ψηλούς) Εμένα δεν μου την έχει 'μπει'ποτέ κάποιος επί του θέματος,τουλάχιστον μπροστά μου. Θα μου πείς δεν μιλάμε προσωπικά για σενα.Απλά μιας κ λέτε κάτι χωρίς να σας αφορά άμεσα(δεν είστε κοντοί)να μην πω κ εγώ που έχω ένα λόγο παραπάνω? Όσον αναφορά τους ψηλούς στέκες με άσχημες αναλογίες και τους αναλογικούς/στιβαρούς κοντούς ντουλάπες,(που υπάρχουν και ξέρω κ εγώ)υπάρχουν κ ψηλοί παιδαράδες και κοντοί με άκρα/σώμα 8χρονου παιδιού.
Άγγελε,με όλο το θάρος,και λόγω διαφορούλας που έχουμε στην ηλικία και επειδή δεν είμαι απο τα μάχημα μέλη,αλλα ότι σπέρνεις θερίζεις.Να σου πω οτι πιστεύω οτι δεν είμαι ο μόνος που θα σκότωνε για να δεί κ τις δικές σου αναλογίες,αν είσαι αψεγαδιαστος(όπως τα στατιστικά σου δείγματα) η όχι.Κ κάτι άλλο εκ πείρας,επειδή το όλο κόλλημα με τις υπεραλύσεις το είχα κ εγώ.
Ακόμα κ αν είναι έτσι,κ παράγοντες όπως ύψος δεν είναι απλά μια μέτρηση(όπως πιστεύω ε΄γω και άλλοι) αλλα επιρεάζουν(αρνητικά όπως όλοι λέτε,ή θετικά(όπως κανείς ΑΝΤΡΑΣ δεν έχει πει μέχρυ στιγμής(δεν ξέρω αν είναι τυχαίο που την όλη ιστορία με το πόσο χάλια είναι το ύψος δεν την έχει θήξει γυναίκα)) και θεωρείς οτι όσοι είναι εκτός απο αυτό που θεωρείς εσύ ιδανικό 'υστερούν'...νομίζεις οτι έχουν αυτήν την άποψη για τον εαυτό τους?Οτι το βλέπουν και αυτοί έτσι? Αν θες να κάνεις κάτι θα το κάνεις.Αν θες να πετύχεις θα βρείς τρόπο,τα υπόλλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε.
Δεν έχουμε χρόνο στην ζωή μας να κοιτάμε τόσο πολύ τέτοια θέματα,η ώρα περνάει.Δεν έχει σημασία αν έχει το ιδανικό σώμα η Λίμα ή η Καρντασιαν,αλλά τι σωματάκι έχει η κόρη της κυρίας Σταυρούλας από τον 40.Πιο εφυκτός στόχος φαντάζομαι.Δεν σου λέω να μην έχεις γούστα ή άποψη,αλλα επαναλαμβάνεσαι σε περίεργο βαθμό. Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις,ξαναλέω είχα και πιο παλία λογαριασμό κ έχω διαβάσει αρκετά απο τα σχόλια σου.Φαντάζομαι οτι θα μου πείς για χρυσές τομές και θα μου δείξεις μία έρευνα.Μαζί σου,δεν με νοιάζει έτσι κιαλλιώς,απλά σεβάσου λίγο και τον άλλον.Το να κρεμάς ταμπέλες απο δω κι απο κει μειώνοντας τον εκάστοτε που είναι εκτός απο αυτό που θέτεις ως ιδανικό,δεν σε τιμά.Και μην μου πεις οτι δεν το κάνεις γιατί πιστεύω οτι δεν υπάρχει μέλος που είτε μπαίνει μια φορά τον μήνα έιτε βγαίνει μία φορά τον μήνα να μην ξέρει απο το τι ομάδα αίματος έχεις μέχρυ πως πίνεις τον καφέ.Πως γίνεται να εκρποσωπείς κάτι παραπάνω απο τον εαυτό σου??Από την μία απλά λες την προτήμηση σου αλλά απο την άλλη οι υπόλλοιποι απαγορεύονται να έχουν διαφορετική άποψη επειδή αυτό που πιστεύουν δεν το στηρίζει η στατιστική η δεν το θεωρείς εσυ ιδανικό. Απλά παραθέτεις ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟΥΣ σε φαση αιτία-αποτέλεσμα.
Και ξαναλέω,αυτά είναι να χαμε να λέγαμε. Π.χ. εγώ δεν είχα ποτέ κάτι με τις ψηλές κοπέλες.Αν ολα αυτά που λετε εδω ίσχυαν,θα ήταν όλες μόνες τους.Για όποια ψηλή(η κοντή) είχα κάνει κίνηση όμως,με είχαν προλάβει 10. Εγω με την κοπέλα μου είμαστε 1.95-1.78(μην φοβάστε,δεν είναι κολλητικό)κ με όλους μια χαρά είμαστε.Στην παρέα έχει απο εμένα μέχρυ κοπέλα 1.52(πολύ την παώ κ πολυ ομορφούλα)Εκτός απο πειράγματα υπάρχουν βδομάδες ολόκληρες που η λέξη ΥΨΟΣ δεν αναφέρεται καν.Ξεκολλάτε...Δεν έχουμε χρόνο για τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όσον αναφορά τους ψηλούς στέκες με άσχημες αναλογίες και τους αναλογικούς/στιβαρούς κοντούς ντουλάπες,(που υπάρχουν και ξέρω κ εγώ)υπάρχουν κ ψηλοί παιδαράδες και κοντοί με άκρα/σώμα 8χρονου παιδιού.
Άγγελε,με όλο το θάρος,και λόγω διαφορούλας που έχουμε στην ηλικία και επειδή δεν είμαι απο τα μάχημα μέλη,αλλα ότι σπέρνεις θερίζεις.Να σου πω οτι πιστεύω οτι δεν είμαι ο μόνος που θα σκότωνε για να δεί κ τις δικές σου αναλογίες,αν είσαι αψεγαδιαστος(όπως τα στατιστικά σου δείγματα) η όχι.Κ κάτι άλλο εκ πείρας,επειδή το όλο κόλλημα με τις υπεραλύσεις το είχα κ εγώ.

ποιος το ειπε αυτο?
180 ειμαι 100 -105 κιλα..και με ελαφρια κοιλιτσα και απο όλα:P και αγυμναστος
πολυ προσωπικα το πηρες το θεμα
άλλη οι υπόλλοιποι απαγορεύονται να έχουν διαφορετική άποψη επειδή αυτό που πιστεύουν δεν το στηρίζει η στατιστική η δεν το θεωρείς εσυ ιδανικό.
απαγορευσα τιποτα σε κανεναν?πως θα μπορουσα?εδω ημουν εκτος φορουμ μηνες ..
μηπως θα ηταν οκ,,αν εβαζα τη λεξη -πιστευω-μπροστα απο καθε αποψη?ετσι εισαι οκ?

αναλυω λογικα τα πραγματα και θιγονται πολλοι,,αλλα δεν μιλαω προσωπικα

τι σημαινει ταμπελες?απλα λεω καποιες λογικες σκεψεις μου.-που μπορει να ειναι σωστες μπορει και οχι..


που διαφωνεις ουσιαστικα με αυτα που ειπα?αυτες οι τασεις που σκφετομαι ειναι τελειως λαθος?δεν εχουν ψηγματα αληθειας?
δεν ειπα πουθενα οτι ολοι οι ψηλοι-κοντοι ειναι ετσι..ποσοστα μιλαμε και πιθανοτητες..οποτε δεν εβαλα ταμπελες..

θες να πω το ωραιο..ολοι καλοι ειναι και το υψος δεν παιζει κανενα ρολο στον ανθρωπο?
ψεμα θα πω..το υψος ειναι ενα ακομα γεννετικο χαρακτηριστικο του ανθρωπου που επηρεαζει εστω και ελαχιστα και κοινωνικα και τα παντα..οπως και και καθε αλλο στοιχειο του σωματος και μυαλου μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

TURNLEFT

Νεοφερμένος

Ο TURNLEFT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ποιος το ειπε αυτο?
180 ειμαι 100 -105 κιλα..και με ελαφρια κοιλιτσα και απο όλα:P και αγυμναστος

Τότε πως γίνεται να λες οτι είναι παράλογο ψηλότεροι σου να είναι ελαφρύτεροι.Φυσικά κ θα είναι.Πόσο ήθελες να είναι 110 κιλά.Αφού είσαι τόσο καλός με αυτά δεν ξέρεις οτι το βάρος στο 1.95 είναι 86-92 κιλα πάνω κάτω??Κ εγώ 87 είμαι νομίζω.Η δύναμη δεν πάει με το λύπος των άκρων αλλά με την μυική μάζα.Απλά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται όπου πέφτεις εσύ μέσα να είναι το ιδανικό κ όπου όχι να είναι πάλι το ιδανικό. Ξέρεις πολλούς 1.80 105 κιλά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αφού είσαι τόσο καλός με αυτά δεν ξέρεις οτι το βάρος στο 1.95 είναι 86-92 κιλα πάνω κάτω??Κ εγώ 87 είμαι νομίζω.

εγω ημουν 80 κιλα στην 5 δημοτικου.. και 100 κιλα αδυνατος στα 18 μου ,και τωρα,,παλι..
98 κιλα ημουν και ζαλιζομουνα
κανεις δεν φανταζεται το βαρος μου αν δεν το πω εγω..

ειμαι εκτος μεσου ορου..πολυ βαρια κοκκαλα,,πλατια μεση,μπουτια δεν βρισκω παντελονια,να φανττσεις..οποτε ναι,,παραειμαι βαρυς

απλα τα λελεκια 195 παραειναι λεπτα..


οποτε δενιμαι το ιδανικο ουτε ο μεσος ορος..,,απλα προσπαθω να καταλαβω ποιο ειναι..ο γιατρος που προσπαθει να βρει να γιατρεψει τις ασθενειες δεν ειναι τελεια υγιης,,ουτε κανει τελεια ζωη
πες μου και συ την αποψη σου..
αμα ηταν ετσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TURNLEFT

Νεοφερμένος

Ο TURNLEFT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
εγω ημουν 80 κιλα στην 5 δημοτικου.. και 100 κιλα αδυνατος στα 18 μου ,και τωρα,,παλι..
98 κιλα ημουν και ζαλιζομουνα
κανεις δεν φανταζεται το βαρος μου αν δεν το πω εγω..

ειμαι εκτος μεσου ορου..πολυ βαρια κοκκαλα,,πλατια μεση,μπουτια δεν βρισκω παντελονια,να φανττσεις..οποτε ναι,,παραειμαι βαρυς

απλα τα λελεκια 195 παραειναι λεπτα..


οποτε δενιμαι το ιδανικο,,απλα προσπαθω να καταλαβω ποιο ειναι..ο γιατρος που προσπαθει να βρει να γιατρεψει τις ασθενειες δεν ειναι τελεια υγιης,,ουτε κανει τελεια ζωη

αμα ηταν ετσι..

Δεν υπάρχει ιδανικό.Υπάρχει αλλα σε επίπεδο ατόμου ως μονάδα δεν έχει σημασία.Ο κάθε άνθρωπως χάνει κάπου και κερδίζει αλλού.Προσαρμόζεσαι με αυτά που έχεις κ κοιτάς τι κάνουμε τώρα.Δεν γίνεται να είναι όλοι 1.82 77 κιλά.Δεν σου είπα οτι δεν επιρεάζει αλλα σου ξαναλέω,αν θες,δες αυτά που γράφεις κ τώρα κ πιο παλιά λίγο πιο αντικειμενικά κ όχι ρομποτικά. Δεν σου είπα οτι δεν επιρεάζει.Αλλά όχι σε καθημερινή βάση,κ όχι σε πολλους τομείς.Δεν γίνεται να κάνεις ενόργανη όταν είσαι 1.92 όπως δεν γίνεται να παίξεις μπάσκετ στο 1.70. Γίνεται αλλά είναι εξέρεση κ πολύ δύσκολο. Το να βρείς κοπέλα/αγόρι,φίλους κ το να εξαντλήσεις τα όρια του εαυτού σου(να γίνεις όσο εμφανήσιμος γίνεται να γίνεις ΕΣΥ,όσο καλύτερος στα αθλήματα/μαθήματα/κοινωνικά)και όχι να συγκρίνεσαι με άλλους. Απλά υποβιβάζεις,μιλάς υποτιμητικά,για όσους ανθρώπους έχουν χαρακτηριστικά άλλα απο αυτά που θεωρείς εσύ ιδανικά.Να στο πω αλλιώς.Άμα ήταν έτσι,θα είμασταν όλοι Ολυμπιακός,θα σπουδάζαμε όλοι στην ίδια σχολή,το πρώτο κόμα θα έβγαινε με 100%,θα την πέφταμε όλοι στην ίδια γκόμενα κ παει λέγοντας.Το οτι κάπου κάτι έδειξε 97% πάει να πει οτι το 3% πιστεύει κάτι άλλο κ οτι έχει αντίθετη άποψη,που το οτι είναι η μειοψηφεία δεν το αναιρεί ούτε το μείωνει.

Άκουμε που σου λεω,κ σου μιλάω όμορφα και ειλικρινά χωρίς να έχω θέμα μαζί σου,τα σχόλια σου είναι λιγότερο λογικά και αντικειμενικά απο όσο νομίζεις.

Στον αντίποδα εγώ τι θες να πω?? Οτι το ύψος έχει επιρεάσει την ζωή μου?Ναι την έχει επηρεάσει.Κ αρνητικά κ όσο απίστευτα απιστευτο να σας φένεται και θετικά.Αλλά όχι πάνω απο 1-2%.Χτες την μέρα μου δεν την επιρέασε.Ούτε προχτές.Αύριο μπορεί να σκοτοθώ με το μηχανάκι επειδή όπως έπεσα μου έλιωσε το κεφάλι ένα αμάξι που άμα ήμουν 1.70 θα πέρναγε ξυστά.
Μία μέτρηση ίσως να μην είναι,αλλά επείσης ειναι κάτι που δεν αξίζει 26 κ εχουμε μέλλον,σελίδες ανάλυσης,ούτε επιρεάζει βασικούς παράγοντες.
Εσύ για όλα τα χαρακτηριστικά μου μπορεί να έχεις μία Α άποψη.Νομίζεις οτι την έχω κ εγώ?

Δεν σε έχω δει να κάνεις υποχώρηση ποτέ,αυτό λέω.Πρόσεξε την λέξη που χρησιμοποιήσα πριν,''επαναλαμβάνεσαι σε περίεργο βαθμό''
άμα έχεις το δικαίωμα να μην κάνεις ΠΟΤΕ υποχώρηση,το έχουν κ οι άλλοι.Κ κάτι άλλο που είχες πει.Οτι η γυναίκα δεν πάει με το μέτρο αλλά με τις αναλογίες.Συμφωνώ.Το δικαίωμα του να υποστηρίξεις τον εαυτό σου όμως πάει με όλα.Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει αυτό το δικαίωμα. Δεν ήξερα οτι οι ψηλοί/ψηλές έχουν περιορισμένο δικαίωμα λόγου...
Την κάνω πάω στο κέντρο υποστήριξης ατόμων με μεγάλο ύψος,θα μπω μάλλον το βράδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω την εντυπωση πως καποιοι παρεξηγησαν τα λεγομενα μου. Οτι ειπα το ειπα διαβαζοντας εδω σχολια για κοντους-ψηλους κτλ Γιατι ο ρατσισμος για τους ΚΟΝΤΟΥΣ υπαρχει και ξερω ατομα που εχουν ταλαιπωρηθει για κατι το οποιο στην ουσια δεν ειναι προβλημα. Επαναλαμβανω οτι περισσοτερο προβλημα ΠΡΑΚΤΙΚΑ (δηλαδη στην καθημερινοτητα) δημιουργει το μεγαλο υψος παρα το χαμηλο... Προφανως ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ για ολους αλλα για καποιες περιπτωσεις που εχω δει στην καθημερινοτητα μου αλλα και κανοντας γενικες παραδοχες. Ουτε αναφερομαι για περιπτωσεις 2+ μετρα και κατω του 1.50 φυσικα...
Οσον αφορα το δικο μου υψος δεν το ανεφερα για να πω οτι ειμαι ψηλος (που δεν ειμαι) αλλα για να μην λετε οτι τα λεω αυτα επειδη εχω χαμηλο αναστημα. Και προφανως συμφωνω με τον Αγγελο οτι σε γενικες γραμμες το κανονικο υψος ειναι αυτο που δινει τις καλυτερες αποδοσεις σε πολλους τομεις. Ομως αυτο δεν συνεπαγεται κατι αρνητικο για τους ψηλους-κοντους. Σε καποιες περιπτωσεις το υψος ειναι πλεονεκτημα (πχ στο μπασκετ που και εκει ομως αμα δεν εχεις ταλεντο δεν θα κανεις και παρα πολλα πραγματα) ενω σε καποιες αλλες μειονεκτημα (πχ αμα θες να γινεις πιλοτος, στο ποδοσφαιρο αν δεν σου αρεσει να εισαι τερματοφυλακας κτλ). Παντα μιλωντας γενικα!!
Σχετικα με το σχολιο της Gilda οχι δεν στεναχωριεμαι γιατι δεν εχω στο μυαλο μου το υψος ως κατι το τοσο φοβερο οπως θα εχει καταλαβει. Εχω αλλα προτερηματα και χαρακτηριστικα που δεν εχουν και πολλοι (εσωτερικα και εξωτερικα) οπως και ολοι μας σε γενικες γραμμες. Το οτι ειπα πως ειμαι κανονικος ΠΡΟΣ το ψηλος το ειπα απλα γιατι ειχα στο μυαλο μου πως μετριο αναστημα ειναι το 1.70-1.75 (δηλαδη ενα ατομο με υψος 1.70 δεν θα μπορουσα να τον πω κοντο). Και τους ''λεβεντηδες'' ο λαος για αλλους λογους τους επαινει (τουλαχιστον στα μερη μου) οχι για το υψος... Προφανως τα σχολια για ξανθιες, ψηλους, κοντους δεν βγαινουν επειδη καποιοι εχουν κομπλεξ (γιατι να εχουν αραγε;) απλα ειναι στερεοτυπα που ακριβως επειδη ειναι στερεοτυπα δεν εχουν καποια λογικη εξηγηση. Οπως και για τους Ποντιους ας πουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν σε έχω δει να κάνεις υποχώρηση ποτέ,αυτό λέω.

δω ειναι το μονο λαθος που κανεις..
εχω υποχωρησει..

σε ολα τα αλλα εχεις δικαιο..

:D

καλη μερα να χεις..:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top