Ποια η γνώμη σας για τη θανατική ποινή;

Είστε υπέρ της θανατικής ποινής ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 242)
  • Ναι

    Ψήφοι: 49 20.2%
  • Οχι

    Ψήφοι: 193 79.8%

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά έχω γράψει την άποψη μου για το θέμα παλαιότερα. Είμαι κατά 100%.

Για να φτάσει κάποιος αθώος σε θανατική ποινή, πάει να πει ότι κατηγορείται για σοβαρό έγκλημα. Αν λοιπόν δεν υπάρχει η θανατική ποινή, θα πάει μέσα ισόβια. Πες μου τι είναι καλύτερο: μια ζωή μέσα στη φυλακή, σε άθλιες συνθήκες, με ξύλο/βιασμούς από άλλους κρατούμενους ή γρήγορος και ανώδυνος θάνατος?

Και πως είσαι τόσο σίγουρη ότι η δικαιοσύνη είναι αμερόληπτη και δεν κάνει λάθη; Πως μπορείς να αφαιρέσεις την ζωή κάποιου που φαινομενικά έχει κάνει έγκλημα, και μετά από χρόνια (στις περισσότερες σοβαρές υποθέσεις κρύβονται πολλά και ανακαλύπτονται μετά από καιρό) βγαίνει στην επιφάνεια η αλήθεια και εκεί είναι...the awkward moment when you realize you cannot say "sorry, we were wrong." :P

Επίσης, γιατί πιστεύεις πως η θανατική ποινή είναι είδος τιμωρίας παραδειγματισμού και έτσι "καθαρίζει" η κοινωνία; Δηλαδή κάποιος που θέλει να κάνει έγκλημα θα σκεφτεί την θανατική ποινή; Γιατί τότε στο Τεξας και σε άλλες κοινωνίες που εφαρμόζεται αυτό το μέτρο, η εγκληματικότητα είναι στα ύψη;

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δηλαδή κάποιος που θέλει να κάνει έγκλημα θα σκεφτεί την θανατική ποινή; Γιατί τότε στο Τεξας και σε άλλες κοινωνίες που εφαρμόζεται αυτό το μέτρο, η εγκληματικότητα είναι στα ύψη;
με τη θανατικη ποινη το κρατος εκδικειται τον εγκλημτια και μεσα του δικαιολογει την πραξη του
και ποτε δεν μετανιωνει..

κοινως η θανατικη ποινη νομιμοποιει το εγκλημα μεσα στο μυαλο των εγκληματιων..

η αντιδραση απεναντι σε ενα κρατος φονια,,ειναι ασχημη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ίσως να είναι ωραίο σε κάποιες θρησκείες, με το σκεπτικό ότι ο αθώος θα πάει σε καλύτερο μέρος μετά την εκτέλεση και τέτοια, αλλά χωρίς να λάβουμε υπ' όψιν τέτοιου είδους μαλακίες, δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από τον θάνατο.
Η ζωή είναι ανεκτίμητη. Δεν μπορείς να την ανταλλάξεις, δεν υπάρχει κάτι να πάρεις μετά. Δεν πάει να σε βασανίζουν καθημερινά, να σε βιάζουν οι συγκρατούμενοι, να σε πατάνε κάτω οι μπατσαστυφύλακες, πάντα θα πρέπει να θυμάσαι ότι στον θάνατο δεν θα είχες τίποτα, ενώ η ζωή είναι πάντα το κάτι, το λίγο παραπάνω.
Το σύστημα δικαιοσύνης στην Ελλάδα είναι γενικά αηδιαστικό, αλλά όσον αφορά την θανατική ποινή, ευτυχώς είναι σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
και ΒΕΒΑΙΑ!!
σε όλους τους έμπορους ναρκωτικών που έχουν στήλει στο θάνατο τόσο κόσμο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loco13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
και ΒΕΒΑΙΑ!!
σε όλους τους έμπορους ναρκωτικών που έχουν στήλει στο θάνατο τόσο κόσμο...;)

+10000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
και ΒΕΒΑΙΑ!!
σε όλους τους έμπορους ναρκωτικών που έχουν στήλει στο θάνατο τόσο κόσμο...;)

:P:P:P: Δλδ, τους κατασκευαστές και εμπόρους όπλων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
ναι.στους βιαστές και τους εμπόρους ναρκωτικών γιατί οι ψυχολογικές ζημιές που προκαλούν άμεσα ή έμμεσα κυρίως σε μικρά παιδιά δεν διορθώνονται και ζουν μια μίζερη ζωή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empedoklis

Νεοφερμένος

Ο Empedoklis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
"Βίασαν 630 κορίτσια"
https://www.pinnokio.gr/arthro/biasan-630-koritsia

Ας μου πει κάποιος αν μπορεί να βρει άλλη κατάλληλη ποινή γι' αυτά τα τέρατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
"Βίασαν 630 κορίτσια"
https://www.pinnokio.gr/arthro/biasan-630-koritsia

Ας μου πει κάποιος αν μπορεί να βρει άλλη κατάλληλη ποινή γι' αυτά τα τέρατα.

Απειρες...! Και πολυ πιο τιμωριτικες...!
Ειναι δημοσιο ομως το forum και δεν μπορω να σε λεπτομεριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δίκη->Ισόβια.
Τέλος, δεν έχει κάτι άλλο, τους αξίζει αυτό. Το να τους πάρεις τη ζωή θα τους δώσει αξία.
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να πάρει τη ζωή του άλλου νόμιμα, ό,τι κι αν αυτός έχει κάνει. Όλοι άνθρωποι είμαστε, ανεξαρτήτως των πράξεών μας. Ίσως για θανατική ποινή να αρμόζουν όσοι ευχάριστα θα την εφάρμοζαν, σε οποιαδήποτε περίπτωση, αλλά και αυτοί ακόμα θα έπρεπε να κλειστούν σε φυλακές μονάχα, ξαναλέω, θανατική ποινή πουθενά και σε κανέναν.

Εν τω μεταξύ από το άρθρο που έδωσε κάποιος λίγο πιο πάνω (βαριέμαι το scroll-up), λέει σε κάποια φάση "15χρονη κατήγγειλε ότι βιάστηκε από 25 ανθρώπους σε μια νύχτα και δεν διερευνήθηκε η υπόθεση επειδή δεν κρίθηκε αξιόπιστη η μάρτυρας".
Lol, τι παραπάνω περίμενες να κάνει η κοπέλα, να έρθει να σου πει ΝΑ ΕΔΩ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΜΠΟΥΡΙ ΣΟΜΠΑΣ;
Τη μισή ευθύνη οι μπάτσοι την έχουν που δεν τους είχαν πιάσει τόσα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_bes

Νεοφερμένος

Ο john_bes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
με τη θανατικη ποινη το κρατος εκδικειται τον εγκλημτια και μεσα του δικαιολογει την πραξη του
και ποτε δεν μετανιωνει..

κοινως η θανατικη ποινη νομιμοποιει το εγκλημα μεσα στο μυαλο των εγκληματιων..

η αντιδραση απεναντι σε ενα κρατος φονια,,ειναι ασχημη..

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, είμαι νέος στο forum και ξεκινώντας θα ήθελα να αναφέρω ότι έχετε ανοίξει διάφορες πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις.
Θα συμφωνήσω με τον Άγγελο σε όσα λέει.
Υποτίθεται πως το κράτος -που θεωρητικά αντιπροσωπεύει την κοινή γνώμη- κρίνει μια συμπεριφορά ως εγκληματική, δηλαδή μας λέει ότι η κοινωνικά αποδεκτή στάθμη στις συμπεριφορές βρίσκεται πάνω από την πράξη που ορίστηκε ως εγκληματική. Επομένως, πώς είναι δυνατόν να απαντάει σε τέτοιες συμπεριφορές υπαγορεύοντας το θάνατο; Δεν είναι και το να θανατώνεις κάποιον μία εξίσου εγκληματική συμπεριφορά; Δε βρίσκεται κάτω από τη στάθμη;
Πώς μπορεί να αποφασίζει κάποιος ποιος είναι άξιος να ζήσει ή να πεθάνει; Μπορεί το κράτος ή η κοινωνία να εξασφαλίσει τη ζωή σε ανθρώπους με κοινωνικά αποδεκτές συμπεριφορές που χάνουν τη μάχη κάθε μέρα -είτε γιατί το σύστημα υγείας δεν είναι επαρκές για να θεραπεύσει την ασθένειά τους είτε γιατί οι δρόμοι που παρέχουν δεν είναι αρκετά ασφαλείς και τόσα άλλα...; Αφού δεν μπορεί να δώσει τη ζωή γιατί με τόση ευκολία να δίνει το θάνατο; Μήπως τα κριτήρια δεν μπορούμε να τα ορίσουμε εμείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Θανατικη ποινη.. Ποτε δεν καταλαβα το νοημα αυτης της "ποινης" για να ειμαι ειλικρινης. Πως θα ειναι ποινη, αφου η ποινη απο μονη της, εχει σκοπο το σωφρονισμο. Πως θα σωφρονιστει καποιος αφου πεθανει? Δεν τιμωρεις καποιον σκοτωνοντας τον. Ετσι απλα του το κανεις πιο ευκολο ουτως η αλλως. Ειμαι κατα της θανατικης ποινης, και πιστευω οτι δε θα επρεπε να υπαρχει πουθενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
εν μερη ειμαι υπερ της θανατικης ποινης.. κατω απο συγκεκριμενες προυποθεσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Η θανατικη ποινη υποτιθεται εχει την δραση του σωφρονισμου του δραστη,αλλα πως γινεται να υπαρξει σωφρονισμος ατομου ενω δεν υπαρχει ως οντοτητα?
Κατα την γνωμη μου,ειναι μια πραξη χωρις λογικη,μονο και μονο για να δικαιολογησει τον ρηχο συναισθηματισμο ορισμενων.Αντι να σκοτωνουμε οτι δεν μας κανει,καλο θα ηταν να κοιταμε πισω απο την κουρτινα,δηλαδη τα αιτια που οδηγησαν τον δραστη σε αυτη την πραξη,το περιβαλλον,τον ψυχισμο του και αλλες συνιστωσες.Με αυτο τον τροπο,μπορουμε και να αποτρεψουμε παρομοιες συμπεριφορες,αλλα και να υπαρξει σωφρονισμος.Με την θανατικη ποινη,δεν κοβουμε το προβλημα απο την ριζα,απλως κοβουμε οτι υπαρχει στην επιφανεια...ενω η ριζα συνεχιζει να υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esgrimista

Νεοφερμένος

Ο Esgrimista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Όπως πολύ σοφά έμαθα στην Έκθεση φέτος, αυτό που αποτρέπει τον δράστη από το έγκλημα είναι οι πιθανότητες σύλληψης, και όχι τα επακόλουθά της. Συνεπώς, η θανατική ποινή, πέραν του απάνθρωπου χαρακτήρα της κτλ κτλ, είναι γενικότερα άχρηστη, όπως και οποιαδήποτε άλλη ποινή που προσπαθεί να τρομοκρατήσει χωρίς να έχει στις πλάτες της ένα στιβαρό -και κυρίως ΣΟΒΑΡΟ- σύστημα αστυνόμευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της θανατικής ποινής σε κατά συρροή δολοφόνους και παιδεραστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της θανατικής ποινής σε κατά συρροή δολοφόνους και παιδεραστές.
Εγώ είμαι κατά
ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να μετανοήσει αν εσύ του αφαιρείς την ζωή η μετανόηση αυτή στον εξομολόγο είναι βεβιασμένη και περισσότερο από ανάγκη και όχι ραγματική. Οι άνθρωποι ότι και αν κάνουνε πρέπει να τους δοθεί χρόνος για συγχώρεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της θανατικής ποινής σε κατά συρροή δολοφόνους και παιδεραστές.


τι σου κάνει η προκεχωρημένη νομομάθεια. :eek:

Είσαι υπερ μιας παράνομης πρακτικής, καλησπέραααα! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εγώ είμαι κατά
ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να μετανοήσει αν εσύ του αφαιρείς την ζωή η μετανόηση αυτή στον εξομολόγο είναι βεβιασμένη και περισσότερο από ανάγκη από πραγματική. Οι άνθρωποι ότι και αν κάνετε πρέπει να τους δοθεί χρόνος για συγχώρεση.

Δεν νομίζω ότι σε περιπτώσεις όπως παιδεραστές είναι ένα "λάθος" που θα θελήσουν να ζητήσουν συγχώρεση για αυτό...
Σε περιπτώσεις με ακραίες συμπεριφορές, πχ όπως προ ανέφερα παιδεραστές πιστεύω ότι μιλάμε για άρρωστα άτομα διαταραγμένα, όμως κατά πόσο μπορούμε να ήμαστε σίγουροι ότι μετά από ανάλογη θεραπεία μπορούν να ζουν ανάμεσα μας και δεν θα ξανά κάνουν το ίδιο;:hmm: Ή μήπως η λύση είναι να τους κλείσουμε για πάντα στο τρελάδικο; Δεν σου κάνω επίθεση είναι περιπτώσεις που απορώ για το τι μέτρα πρέπει να παίρνουμε....
Πάντως δεν μπορώ να αρνηθώ πως όταν ακούγονται τέτοια περιστατικά περνάνε κάτι εικόνες από το μυαλό μου, βασανιστήρια, λοβοτομή, θανατική ποινή, αλλά μετά σκέφτομαι, αν τα κάνουμε αυτά για κάποιον που φέρθηκε "απολίτιστα" κατευθείαν δεν ακυρωνόμαστε και εμείς;
Λεπτό το ζήτημα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
τι σου κάνει η προκεχωρημένη νομομάθεια. :eek:

Είσαι υπερ μιας παράνομης πρακτικής, καλησπέραααα! :redface:

Κι εγώ είμαι υπέρ της πειρατείας, επειδή το λέει κάποιος νόμος ότι απαγορεύεται, είναι κατακριταίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top