Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Αχ εσείς που τρέχετε, που τρέχετε? :P

Στην παραλιακή, στο στάδιο και γενικά στις τοποθεσίες που ενδείκνυνται για τρέξιμο στην πόλη μου διστάζω να πάω γιατί φοβάμαι τα σκυλιά και στο διάδρομο δεν έχω επιχειρήσει να το βάλω στο τρέξιμο ακόμα γιατί φοβάμαι μην σαβουριαστώ και γίνω ρεζίλι :hehe:

Επίσης πόση ώρα κάνετε? Πόσες φορές την εβδομάδα?


10 χιλιόμετρα τη μέρα, 7 μέρες την εβδομάδα, 365 μέρες το χρόνο.
τώρα, αν κάποια μέρα χαθεί θα "επωμιστούν τα βάρη της", οι υπόλοιπες :D

για τα σκυλιά, υπάρχουν ειδικές σφυρίχτρες με υπέρηχους που τα διώχνουν
άσε που πολύ σπάνια επιτίθενται, απλά γαυγίζουν, αλλά αν φοβάσαι,
βρες ένα χώρο περιφραγμένο να τρέχεις, ας είναι και παιδική χαρά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSquirrel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SuperSquirrel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
καλε αυτο το τοπικ πρεπει να πηγαινει σετακι με το "Πανελληνιες 2014" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
να σας γραψω κ εγω τ δικο μου προγραμμα λοιπον..

κατ αρχην θεωρω οτι το να βαζεις σφιχτα ορια στη διατροφη σου ή σου χαλαεο τη διαθεση ή δε θα το αντεξεις γ μεγαλο χρονικο διαστημα ή θα το εκτελεις χωρις να ομολογησεις ποτε -απο εγωισμο- οτι στερεισαι ευχαριστηση..

για πρωι τρωω συνηθως δημητριακα με γαλα ή προσθετω κανενα αναλατο ξηροκαρπι για ενεργεια αλλα και επειδη μου αρεσουν

για δεκατιανο πινω λιγο καφε στη δουλεια κ τρωω κουλουρακι θεσσαλονικης.. κ επειδη τρωω αργα μεσημεριανο, ισως φαω κ φρουτακι ή μπορει να πιω κ κανενα χυμο..

τρωω μεσημεριανο οτι εχει στο τραπεζι.. σιγουρα αυτο θα ειναι κατι με μετριο λαδι, σιγπυρα δεν θα ναι τηγανητο και σιγουρα θα ειναι σε ποσοτητα που μου αρκει κ δε με φουσκωνει.. κ θα περιλαμβανει δυο βουκες ψωμι και στανταρ τυρι..

για απογευμα παω τρεχω μιση ωρα επι τεσσερις φορες τη βδομαδα
και μετα το τρεξιμο τρωω φρουτακι εποχης..

για βραδυ δεν τρωω..

αυτα τα ολιγα.. εχω σταθερα καλο βαρος σωμα κ διαθεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jenny22

Νεοφερμένος

Η jenny22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να σας πω και γω τη ιστορια μου...περσυ ειχα παει στο γυναικολογο γιατι δεν μου ερχοταν παρα πολυ καιρο περιοδο και μου διαγνωσε πολυκυστικες ..εκανα θεραπεια 6μηνες ,μου εστρωσε ο κυκλος ενω τα επαιρνα αλλα τωρα που τα σταματησα ξαναχαλασε και δεν θελω να χαπακωθω παλι και αποφασισα να κανω μια σωστη διατροφη για να χασω τα πολλα περιτα κιλα που εχω (1.70 με 90 κιλα )το εψαξα αρκετα και καταλαβα οτι τα κιλα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο...μπορει καποιος να μου δωσει καποιες συμβουλες για σνακ γιατι ειμαι ολη μερα στο δρομο και το βραδυ που γυρναω τρωω ολο το ψυγειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Να σας πω και γω τη ιστορια μου...περσυ ειχα παει στο γυναικολογο γιατι δεν μου ερχοταν παρα πολυ καιρο περιοδο και μου διαγνωσε πολυκυστικες ..εκανα θεραπεια 6μηνες ,μου εστρωσε ο κυκλος ενω τα επαιρνα αλλα τωρα που τα σταματησα ξαναχαλασε και δεν θελω να χαπακωθω παλι και αποφασισα να κανω μια σωστη διατροφη για να χασω τα πολλα περιτα κιλα που εχω (1.70 με 90 κιλα )το εψαξα αρκετα και καταλαβα οτι τα κιλα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο...μπορει καποιος να μου δωσει καποιες συμβουλες για σνακ γιατι ειμαι ολη μερα στο δρομο και το βραδυ που γυρναω τρωω ολο το ψυγειο?

ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει και η αδερφή μου. Λοιπόν, αρχικά κόψε πιτόγυρα, πίτσες κλπ ανθυγιεινά. Έπειτα, σταμάτα ν' αγοράζεις σνακ :P αν θες κάτι να τσιμπήσεις, φάε ένα φρούτο ή φτιάξε κανένα τοστάκι (θα σου πρότεινα και μπάρες δημητριακών, αλλά πρόσφατα έμαθα πως δεν βοηθούν καθόλου στη δίαιτα). Ψάξε και στο ίντερνετ για περισσότερες ιδέες για ένα χορταστικό δεκατιανό. Παράλληλα, προσπάθησε να πίνεις πολύ νερό. Όχι απαραίτητα 6-8 ποτήρια τη μέρα, απλά έχε το μεγάλο μπουκάλι νερού μαζί σου και πίνε σιγά-σιγά όλη μέρα. Και φυσικά να γυμνάζεσαι (το τι γυμναστική σου αρέσει θα το ανακαλύψεις εσύ). Να θυμάσαι όμως πως στην απώλεια βάρους μόνο το 30% της σωματικής άσκησης παίζει ρόλο ενώ 70% η διατροφή. Ελπίζω να τα καταφέρεις με τον στόχο σου!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jenny22

Νεοφερμένος

Η jenny22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε Ευχαριστώ παρά πολυ...έχω σταματήσει ήδη τα πυτογυρα το βράδυ γιατί το είχα παραχεσει κάθε μΕΡΑ έτρωγα... μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια μπλογκ η σελίδες με διατροφες και συμβουλές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Επισης προσπαθησε να τρως καθε 4 ωρες , μονο ετσι το βραδυ δεν θα νιωθεις παααρα πολυ πεινασμενη .
Δηλαδη , ξεκινα με ενα καλο πρωινο , μετα απο τεσσερις ωρες φαε ενα σνακ , υστερα απο 4-5 ωρες φαε το κυριως σου γευμα , αργοτερα ενα σνακ για.. την απογευματινη λιγουρα και τελος το βραδινο σου . Ειναι σημαντικο να μη χανεις κανενα γευμα γιατι ετσι διατηρειται σε σταθερα επιπεδα η γλυκοζη στο αιμα κ δεν νιωθεις υπερβολικη πεινα .
Αν το μεσημερι εισαι εξω κ δεν μπορεις να βρεθεις σε χωρο καταλληλο για να απολαυσεις το κυριως σου γευμα μπορεις να το αντικαταστησεις με το βραδινο και να το καταναλωσεις το βραδυ με την προυποθεση οτι θα αφησεις να περασουν 3 περιπου ωρες πριν πας για υπνο ωστε να προλαβεις να χωνεψεις. Ολα αυτα ειναι τακτικη που ακολουθω προσωπικα και σε καμια περιπτωση δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος . Ισως για αρχη , θα μπορουσες να επισκεφθεις καποιον διατροφολογο , να συζητησετε τις προτιμησεις σου και να σε κατευθυνει..
Δεν ξερω αν επιτρεπεται απο το forum να σου παραθεσω σελιδα σχετικα με διατροφη :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jenny22

Νεοφερμένος

Η jenny22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στείλε μου πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adventuretime

Νεοφερμένος

Η adventuretime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας λοιπον :) Δεν ξερω ποοσοι απο εσας εχετε αυτο το προβλημα παντως αντιμετωπιζω μεγαλη δυσκολια να κανω διαιτα λογω ωραριου! δεν ειναι τιποτα αλλο , αλλιως θα τα εχανα και με το παραπανο ... Ξεκινησα Γυμναστηριο , αλλα δυστηχως καθε μερα που λεω να ξεκινησω τη διαιτα μου * φυσιολογικη χωρις φυσικα στερησεις* το ωραριο δεν με βολευει με αποτελεσμα να πειναω συνεχεια και να φτανω σπιτι οποτε απο την πιεση και την πεινα και ολα τρωω οτι εχουν μαγειρεψει οι δικοι μου :/ Γιαυτο θα ηθελα να ξεκινησω για 1 -- 2 βδομαδες φρουτοδιαιτα ...Μηπως μπορει καποιος να μου πει αμα ειναι καλη ? ποια τα πλεονεκτηματα , μειονεκτηματα ? thank youuuu
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
για δυο βδομαδες μονο?Τι πλεονεκτηματα θες?Τιποτα και κανενα
Πες για κανα χρονο να σου πουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Φρουτοδίαιτα εννοείς να τρως μόνο φρούτα;
Αν ναι, είναι κάκιστη ιδέα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Γεια σας λοιπον :) Δεν ξερω ποοσοι απο εσας εχετε αυτο το προβλημα παντως αντιμετωπιζω μεγαλη δυσκολια να κανω διαιτα λογω ωραριου! δεν ειναι τιποτα αλλο , αλλιως θα τα εχανα και με το παραπανο ... Ξεκινησα Γυμναστηριο , αλλα δυστηχως καθε μερα που λεω να ξεκινησω τη διαιτα μου * φυσιολογικη χωρις φυσικα στερησεις* το ωραριο δεν με βολευει με αποτελεσμα να πειναω συνεχεια και να φτανω σπιτι οποτε απο την πιεση και την πεινα και ολα τρωω οτι εχουν μαγειρεψει οι δικοι μου :/ Γιαυτο θα ηθελα να ξεκινησω για 1 -- 2 βδομαδες φρουτοδιαιτα ...Μηπως μπορει καποιος να μου πει αμα ειναι καλη ? ποια τα πλεονεκτηματα , μειονεκτηματα ? thank youuuu

Αρχικά, βλέπω ότι είσαι καινούρια στο φόρουμ (νεοφερμένη γαρ) , οπότε Καλώς μας ήρθες!! :clapup:
Τώρα, όσον αφορά τη δίαιτα, δε προλαβαίνεις λόγω πχ σχολείου, οπότε και λείπεις πολλές ώρες από το σπίτι;; Γιατί ακόμη και αυτό να ισχύει, μπορείς να προσαρμόσεις το διατροφικό σου ωράριο. Πχ, πριν πας σχολείο να τρως το πρωινό σου κανονικά. Να ξυπνάς λίγο νωρίτερα, ώστε να προλαβαίνεις. Μη το αμελείς. Το καλό πρωινό θα σε στηρίξει και σωματικά και πνευματικά. Ύστερα στο σχολείο πχ, την ώρα του δεκατιανού, μπορείς να τρως το φρούτο που θα έχεις πάρει από το σπίτι σου. (είτε ότι άλλο δηλαδή έχεις στο πρόγραμμα ως δεκατιανό πχ μπάρα δημητριακών ας πούμε) Έτσι κόβεις τη "πείνα" σου, και παράλληλα ξεκινάς δυναμικά τη μέρα σου, τηρώντας τον κανόνα των 5 γευμάτων. Γενικά, δε πρέπει να τρως πχ μία φορά ημερησίως και σε μεγάλη ποσότητα. Το ιδανικό είναι να τρως πέντε μικρότερα γεύματα ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Δε ξέρω πόσα περιττά κιλά έχεις και πόσα επιθυμείς να χάσεις, αλλά γενικά μη παγιδεύεσαι στη λογική της τήρησης δίαιτας/διατροφής για μικρό χρονικό διάστημα (όπως λες δύο εβδομάδες). Ακόμα και η σκληρή δίαιτα σε αυτό το χρόνο (πράγμα τελείως λανθασμένο ωστόσο), δεν είναι ικανή να σου προσφέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ακόμα και αν σε 15 μέρες (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) χάσεις τα κιλά, είναι πολύ πιθανό να τα ξαναπάρεις γρήγορα. Άσε που τα κιλά που χάνουμε γρήγορα, δεν τα "χάνουμε" ουσιαστικά. Επίσης, το ότι κάνεις δίαιτα δε σημαίνει ότι πρέπει και να στερείσαι τα μαγειρευτά φαγητά της οικογένειας! Από όλα μπορείς να τρως, απλά δε πρέπει να το παρακάνεις αφενός και αφετέρου να συνδυάζεις σωστά τα διατροφικά στοιχεία μεταξύ τους. (πχ μη φας και πρωτεΐνη και υδατάνθρακα μαζί)
Ακόμη,όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω, τα φρούτα και τα λαχανικά είναι σπουδαία πραγματικά για την υγεία μας, αλλά όχι σε αποκλειστικότητα! Η Διατροφή σου πρέπει να είναι ισορροπημένη και δεν είναι σωστό να βασίζεται μόνο σε συγκεκριμένες τροφές που επαναλαμβάνονται συνεχώς.

Άλλωστε σκοπός δεν είναι να μειώσεις τον μεταβολισμό σου "καίγοντας/χάνοντας" μυικό ιστό, αλλά ποσοστό λίπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μη μπαίνετε στη διαδικασία της "δίαιτας μέχρι να χάσω y κιλά", γιατί απλώς κάνετε τζάμπα θυσίες και σε λίγο καιρό θα είστε πάλι εκεί από όπου ξεκινήσατε. Για να διατηρεί κάποιος σταθερό βάρος σε όλη του τη ζωή πρέπει να εφαρμόζει ένα συνδυασμό ισορροπημένης διατροφής και άσκησης. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ξαναφάτε γλυκό ή πιτόγυρο στη ζωή σας, σημαίνει το αντίθετο βασικά, ότι θα μπορείτε να τα απολαμβάνετε με μέτρο, δίχως κακιές παρενέργειες.

Τώρα όσον αφορά δικαιολογίες του τύπου, δεν τρώω σωστά και δεν ασκούμε, γιατί έχω κακό ωράριο, γιατί δουλεύω πολύ, γιατί η δουλειά μου είναι πολύ αγχωτική κτλ, λυπάμαι αλλά είναι δικαιολογίες του κώλου. Το μόνο που χρειάζεται είναι πειθαρχία και καλός προγραμματισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Γεια σας λοιπον :) Δεν ξερω ποοσοι απο εσας εχετε αυτο το προβλημα παντως αντιμετωπιζω μεγαλη δυσκολια να κανω διαιτα λογω ωραριου! δεν ειναι τιποτα αλλο , αλλιως θα τα εχανα και με το παραπανο ... Ξεκινησα Γυμναστηριο , αλλα δυστηχως καθε μερα που λεω να ξεκινησω τη διαιτα μου * φυσιολογικη χωρις φυσικα στερησεις* το ωραριο δεν με βολευει με αποτελεσμα να πειναω συνεχεια και να φτανω σπιτι οποτε απο την πιεση και την πεινα και ολα τρωω οτι εχουν μαγειρεψει οι δικοι μου :/ Γιαυτο θα ηθελα να ξεκινησω για 1 -- 2 βδομαδες φρουτοδιαιτα ...Μηπως μπορει καποιος να μου πει αμα ειναι καλη ? ποια τα πλεονεκτηματα , μειονεκτηματα ? thank youuuu

γεια σου και σένα
δεν χρειάζεται καμία απολύτως δίαιτα απλά πρέπει να προσέχεις το τι και το πόσο τρως και φυσικά να γυμνάζεσαι 3-4 φορές την βδομάδα. επίσης δεν γίνεται να μην έχεις ώρες ώστε να το τηρήσεις. είναι τόσο απλό! πρωινό (πριν πας σχολείο) δεκατιανό (κατά τις 10 με 11) μεσημεριανό (την ώρα που γυρίζεις από το σχολείο) απογευματινό (κατά τις 5 με 6) και τέλος βραδινό (κατά τις 8 με 9) ο καθένας έχει την δυνατότητα να τρώει αυτές τις ώρες. ενδιάμεσα στα γεύματα μπορείς να τρως και κάποια σνακ. νομίζω σε κάλυψα κάπως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Δείτε πως να μειώσετε την πρησμένη κοιλιά σε 60 δευτερόλεπτα, με αυτήν την απλή συνταγή!! (βίντεο)

Πώς να μειώσετε την πρησμένη κοιλιά σε 60 δευτερόλεπτα, με αυτήν την απλή συνταγή…

Υπάρχει ένας εύκολος τρόπος για να μειώσετε το μεγάλο μέγεθος της κοιλιάς σας, κι αυτό είναι το Sassy Water. Ονομάστηκε έτσι από την εφευρέτη της Cynthia Sass, αυτή η συνταγή μετατρέπει το συνηθισμένο νερό σε ένα θαυματουργό ρόφημα που μπορεί να κάνει θαύματα για την υγεία σας. Περιέχει σχεδόν καθόλου θερμίδες και μπορεί ακόμη και να βοηθήσει να βελτιώσετε την πέψη σας.

Το Sassy Water είναι ένα βασικό στοιχείο για το πρόγραμμα διατροφής <<Επίπεδη κοιλιά>> . Και υπάρχει ένας καλός λόγος για αυτό. Βλέπετε, ενώ πίνοντας οκτώ ποτήρια νερό μπορεί να ικανοποιείται την απαίτηση του σώματός σας για ενυδάτωση, υπάρχουν μερικά πράγματα ομως που θα πρέπει να σας ανησυχούν, όπως: η ισορροπία των υγρών του σώματός σας (ηλεκτρολύτες) και η κατακράτηση των υγρών.

Πίνοντας Sassy Water διευκολύνετε την καλή πέψη και τα συστατικά του βρίσκονται παντού. Τζίντζερ, αγγούρι, λεμόνι και δυόσμος μπορούν να βελτιώσουν την υγεία σας με περισσότερους τρόπους από ό, τι μπορείτε να φανταστείτε.

Συστατικά

2 λίτρα νερό (περίπου 8½ π.)

1 κουταλάκι του γλυκού τριμμένο τζίντζερ

1 αγγούρι, ξεφλουδισμένο και κομμένο σε λεπτές φέτες

1 λεμόνι, κομμένο σε λεπτές φέτες

12 φύλλα δυόσμου

Οδηγίες

Μην ξεφλουδίσετε τα λεμόνια

Αναμίξτε όλα τα συστατικά

Αφήστε το μείγμα στο ψυγείο για όλη τη νύχτα

Πιείτε Sassy Water κατά τη διάρκεια της επόμενης ημέρας, ξεκινώντας από το πρωί.

Το Λεμόνι και το λεμονόνερο είναι ιδανικό για τη διαδικασία απώλειας βάρους. Το λεμόνι είναι ένα φυσικό διουρητικό και είναι μια αλκαλική τροφή η οποία παρέχει την κατάλληλη ισορροπία του ρΗ.

Το Αγγούρι είναι ένα θρεπτικό διουρητικό. Αυξάνει τη λειτουργία των νεφρών που καίει το λίπος μέσω των ούρων. Αυτή η λειτουργία έχει μια ουσιαστική σημασία για την αποτελεσματική υγιή απώλεια βάρους.

Η Μέντα είναι γνωστή για την κατευναστική της επίδραση στο στομάχι. Επίσης, βοηθά στην βελτίωση της πέψης.

Το Τζίντζερ είναι ένα από τα πιο εντυπωσιακά συστατικά σε αυτήν την συνταγή. Έχει μια υπέροχη μυρωδιά και γεύση και μεταφέρει πολλά υγιή οφέλη. Η πιπερόριζα είναι πολύ χρήσιμη στο να ηρεμεί τον γαστρεντερικό σωλήνα και είναι ένας δοκιμασμένος μαχητής του καρκίνου.

https://www.makeleio.gr/?p=278213
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
εχω βαλει γυρω στα 6-7 κιλα μετα απο ατυχημα τα οποια προσπαθω να χασω εδω και 5 μηνες, αλλα τζιφος. Τρεχω καθημερινα 5-6km και πολλες φορες περπαταω αλλα τοσα και τρεφομαι οσο πιο υγιεινα μπορω ενω παραλληλα εχω μειωσει την ποσοτητα φαγητου που τρωω. Εχω κανει εξετασεις και ολες βγηκαν φυσιολογικες. Τι κανω λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
εχω βαλει γυρω στα 6-7 κιλα μετα απο ατυχημα τα οποια προσπαθω να χασω εδω και 5 μηνες, αλλα τζιφος. Τρεχω καθημερινα 5-6km και πολλες φορες περπαταω αλλα τοσα και τρεφομαι οσο πιο υγιεινα μπορω ενω παραλληλα εχω μειωσει την ποσοτητα φαγητου που τρωω. Εχω κανει εξετασεις και ολες βγηκαν φυσιολογικες. Τι κανω λαθος;

Πότε τρως το "μεγάλο" γεύμα? Πόσο καλό πρωινό τρως? Πόσα γεύματα την ημέρα τρως και κάθε πόσες ώρες? Πόσο νερό πίνεις? Τι εξετάσεις έκανες και βγήκαν φυσιολογικές? Τσέκαρες θυρεοειδή και ωοθήκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
εχω βαλει γυρω στα 6-7 κιλα μετα απο ατυχημα τα οποια προσπαθω να χασω εδω και 5 μηνες, αλλα τζιφος. Τρεχω καθημερινα 5-6km και πολλες φορες περπαταω αλλα τοσα και τρεφομαι οσο πιο υγιεινα μπορω ενω παραλληλα εχω μειωσει την ποσοτητα φαγητου που τρωω. Εχω κανει εξετασεις και ολες βγηκαν φυσιολογικες. Τι κανω λαθος;

Περιεργο... Κι εγω για τον θυρεοειδη σου θα ελεγα να τσεκαρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πότε τρως το "μεγάλο" γεύμα? Πόσο καλό πρωινό τρως? Πόσα γεύματα την ημέρα τρως και κάθε πόσες ώρες? Πόσο νερό πίνεις? Τι εξετάσεις έκανες και βγήκαν φυσιολογικές? Τσέκαρες θυρεοειδή και ωοθήκες?

Πρωινο (7-8πμ) - μαλλον το μεγαλυτερο γευμα της ημερας: Σαντουιτς με ψωμι ολικης αλεσεως, γαλοπουλα, τυρι, μαρουλι/σπανακι/ή διαφορα αλλα χορτα + 1 ποτηρι φυσικο χυμο πορτοκαλι ή γαλα. Αλλες φορες τρωω 2 τηγανητα/poached αυγα με 1 φετα ψωμι ολικης αλεσεως και 2-3 φραουλες

Δεκατιανο (12-1μμ): Φρουτα ή λιγους ξηρους καρπους

Μεσημεριανο (4μμ): συνηθως ψητο κρεας ή ψαρι ή κοτοπουλο με σαλατα ή με βραστα λαχανικα και λιγο ελαιολαδο. Ζυμαρικα τρωω πολυ σπανια και οσπρια τρωω 1-2 φορες την εβδομαδα. Πατατες τρωω επισης σπανια και οτι dressing βαζω στην σαλατα το περιοριζω στην 1 κουταλια. Ψωμι δεν τρωω σχεδον ποτε σε αυτα τα γευματα.

Βραδινο (7-8μμ): 1 ποτηρι γαλα ή 5-6 φραουλες ή μια κουπα γιαουρτι με βρωμη

Νερο πινω περιπου 1.5-2L, αλλα μπορει μερικες φορες να πιω μονο 1, κυριως αν εχω φαει σουπες.

Εκανα αιματολογικες, βιοχημικες, ορμονικες, ηλεκτρολυτες, υπερηχους, ακτινες, MRI, κλπ. Θυροειδης/παραθυροειδεις αδενες ηταν φυσιολογικοι οπως και οι εξετασεις για πολυκυστικες και αλλες ορμονες. Μονο η βιταμινη D ηταν πεσμενη πριν μερικους μηνες, αλλα παιρνω συμπληρωμα και εχει επανελθει στα φυσιολογικα επιπεδα. Το μονο θετικο ειναι οτι χωραω ακομα στα ρουχα μου παρολο που πηρα τοσα κιλα. Μου ειναι βεβαια πιο στενα σε σχεση με πριν, αλλα μου χωρανε ακομα. Παιζει να εχω χτισει μυες και το πραγρατικο βαρος που πρεπει να χασω να ειναι λιγοτερο απο οτι υπολογιζω; Απο τα 6-7 κιλα που εχω βαλει, τα 2-3 να ειναι μυες; Μηπως να ξεκινησω circuit training για να αυξησω τον μεταβολισμο μου; Δεν ξερω τι αλλο να κανω πια και φοβαμαι οτι ο μεταβολισμος μου εχει κολλησει γιατι πριν το ατυχημα ημουν πιο δραστηρια σε σχεση με τωρα, αλλα δεν εχω επανελθει ακομα 100% και δεν μπορω να κανω αυτα που εκανα και τοτε. Το κολυμπι βοηθαει; Να το δοκιμασω και αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Nelliel μη τραβάς και μεγάλο ζόρι για τα κιλά. Όπως λες κι εσύ στην περίπτωσή σου το πιο πιθανό είναι να έχτισες μύες παράλληλα με το χάσιμο λίπους. Οι μύες είναι πολύ πιο πυκνοί από το λίπος. Φαντάσου τους μύες σαν ένα ξύλο και το λίπος σαν αφρολέξ για να καταλάβεις τη διαφορά. Μη κοιτάς τη ζυγαριά, ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να μετρήσεις το σώμα σου παραμένει ο καθρέφτης και τα ρούχα. Αν χωράς στα πριν το ατύχημα σου ρούχα τότε σημαίνει πως ο στόχος σου εκπληρώθηκε. Σκέψου το και αλλιώς τι θα προτιμούσες να είσαι 50 κιλά, γεμάτη κυτταρίτιδα και να ξεχειλίζεις ή 60 κιλά αλλά με κορμί φιδίσιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top