Μελαγχολία/ θλίψη μετά από προκαταρκτικά

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Ειμαι 21 ετών και δεν εχω προχωρήσει σε σεξουαλικη επαφή ακόμη . Αυτο οφείλεται στο οτι δεν έτυχε να βρω κάποιον που να μου αρεσει τοσο ώστε να γινει και να ειναι αμοιβαία η επιθυμία . Εδω και λιγο καιρο βγαίνω με ενα παιδι που μου αρεσει αρκετα και πιςτευω πως θα μπορούσε να συμβεί με αυτον . Πιστευω πως απο τη στάση που εχει δείξει δε με θελει μονο για το σεξ αλλα και για παραπάνω, οπως ψάχνω και εγω . Ερωτευμένη δε μπορω να πω οτι ειμαι... και πιστευω σε αυτο ευθύνεται και εκείνος γιατι δεν ειναι τοσο γλυκός και τρυφερός μαζι μου, δηλαδη πολλες φορες εγω του ζητάω να με παρει μια αγκαλια ή να μου δωσει ενα φιλί για Καληνυχτα οταν φευγω , πράγμα τα που τα θεωρώ αυτονόητα για κάποιον που του αρεσει μια κοπελα. Γι'αυτο και εγω δε μπορω να πω πως νιώθω έρωτα , γτ αυτες οι μικρές λεπτομεριες ειναι που θα σε κάνουν να νιώσεις ομορφα για κάποιον . Πρόσφατα βρεθήκαμε στο σπιτι του και κάναμε μονο προκαταρκτικά , δεν προχωρησαμε ομως σε σεξουαλικη επαφή . Ωστόσο εγω μετα απο αυτο ενιωσα κάπως ασχημα . Αισθανόμουν δηλαδη θλίψη, μελαγχολία και κάπως σαν ενοχές, δε ξερω γιατι. Σα να μην ενιωθα άνετα με ο,τι συνέβη. Και εχω παραξενευτεί παρα πολυ για αυτο το συναισθημα , γιατι θα επρεπε να νιώθω ομορφα , παρόλα αυτα εγω νιώθω πολυ ασχημα με τον εαυτό μου, δηλαδη και την ωρα που γινόταν αυτη η φαση ενιωθα κάπως άβολα. Την ημερα που βρεθήκαμε στο σπιτι του προσπάθησε να γινει κατι παραπάνω και εγω τον σταματούσα γτ δεν ένιωθα άνετα και αντι να το σταματήσει το έκανε συνέχεια και προσπαθούσε να γινει κατι παραπάνω , κάνοντας με να νιώσω κάπως άβολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πολλή σημασία δίνεις σε όλα αυτά (ίσως νιώθεις ενοχές επειδή θα *έπρεπε* να έχεις κάνει σεξ ως τώρα), χαλάρωσε, αφέσου αφού ο τύπος σ αρέσει και όλα θα έρθουν μόνα τους. Νομίζω βάζεις μόνη σου φρένο χωρίς λόγο...Πόσο καιρό βγαίνετε;

Επίσης αυτά τα "δεν με φίλησε για καληνύχτα, δεν είναι γλυκός", είναι λίγο βλακίτσες, δεν χρειάζονται να γίνονται οι κλισεδιές για να καταλάβεις αν κάποιος είναι τρυφερός μαζί σου, τώρα αν γενικότερα παίρνεις αυτό το vibe άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
(ίσως νιώθεις ενοχές επειδή θα *έπρεπε* να έχεις κάνει σεξ ως τώρα)

Αυτό πιστεύω ότι φταίει. Είσαι σιγουρη ότι σου αρέσει πραγματικά; Μήπως θες να κανεις κάτι μαζί του μόνο και μόνο επειδή θα "έπρεπε" να ειχες κάνει κάτι; Ισως γι'αυτο να μην νιώθεις άνετα, επειδή στην πραγματικότητα δεν σου αρέσει :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Κοίτα, το ότι εφτασες 21 και δεν έχεις κάνει σεξ, από τη μια δεν σημαίνει πως πρέπει να κατσεις στον πρώτο τυχοντα, μόνο και μόνο επειδή κάποιος κανόνας το λέει ότι θα έπρεπε να έχει γίνει, και ειδικά όταν δεν νιωθεις καλά μαζί του. Από την άλλη όσο περνάνε τα χρόνια ίσως σου γίνει πιο δύσκολο γιατί μπαίνουν στη μέση και ψυχολογικοι και σωματικοι παράγοντες. Αν δεν νιωθεις καλά να το κάνεις με το συγκεκριμένο άτομο, μην το κάνεις μόνο και μόνο γιατί έτσι πρέπει. (Βέβαια, κι αυτός καταλαβαινεις ότι είναι σε μια ηλικία που θέλει κάτι παραπάνω. Ναι μεν πρέπει να σεβαστει το όχι σου, αλλά κι εσύ πρέπει να σεβαστεις τις ανάγκες του. Αν αυτό σημαίνει ότι ή προχωρατε ή τέλος, δεν έχει κάπου άδικο.) Αν όμως αυτό συνεχιστεί στις επόμενες σχέσεις σου, ίσως θα πρέπει να ψαξεις λίγο την σεξουαλικοτητα σου αλλά και τους τυχόν παράγοντες που σε οδηγούν στην απουσία αυτής. Γιατί αν συνεχιστεί καταλαβαινεις ότι δεν είναι στραβος ο γυαλός.. Δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να είναι κάποιος ασεξουαλ πέραν κάποιων ορμονικων διαταραχών. Το λάθος είναι η καταπίεση της σεξουαλικοτητας που μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες.
Αλλα για να μην σε ανησυχω άδικα: αντί να κλεινεσαι πιο πολύ, αφεσου λίγο πιο ελεύθερη κι ασε τα πράγματα να κυλισουν. Μην ψαχνεις την τρυφεροτητα σε πράγματα όπως τα φιλιά και οι αγκαλιες. Να μπαινουμε και λίγο στη θέση του άλλου που μπορεί για τον χ,y λόγο να μην τα θέλει αυτά. Σημασία εχουν άλλα πράγματα πιο ουσιαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δόξα και τιμή στους τιτανομέγιστους, Νιούτον και Τέσλα, που έφτυσαν κατάμουτρα το σεξουαλικό δόγμα και έμειναν για πάντα παρθένοι.

Κάνε σεξ όποτε θελήσεις εσύ, πραγματικά. Δεν υπάρχει λόγος να ανυσηχείς κατά την γνώμη μου. Το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι να σε απαγάγουν σατανιστές. Απ'όσο γνωρίζω αυτοί ψάχνουν παρθένες για να θυσιάσουν. Πέρα από την πλάκα, αν το πιέσεις θα το μετανιώνεις όλη σου τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Απορία: αφού, όπως λες, δεν είσαι ερωτευμένη κι εκείνος δεν είναι τρυφερός μαζί σου και γενικά δεν φαίνεται να σε καλύπτει συναισθηματικά, γιατί μένεις ακόμα σε αυτή τη σχέση;Προχώρα και βρες κάποιον άλλον που δεν ζητιανεύεις από αυτόν την αγκαλιά και το φιλί.
Μη βιάζεις τα πράγματα να γίνουν πριν την ώρα τους (ακόμα κι αν αυτή η ώρα δείχνει να καθυστερεί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Επειδή μπηκες να ακούσεις γνώμες θα σου μιλήσω από την αντρική πλευρά. Εσυ λές ότι ένιωσες άβολα. Το δεχομαστε. Βεβαια θα πρέπει να του πεις με σχετικά ηρεμο τροπο για ποιο λογο νιώθεις άβολα για να βελτιωθεί και αυτος ή να αλλάξει (αν μπορει) αλλιως δεν είναι μέντιουμ να μυρισει τα νυχια του. Ουτε επισης είναι μέντιουμ οι άντρες να καταλαβαινουν ότι κάποια θέλει .... αλλα όταν την παιρνουν τηλεφωνο και της προτεινουν έξοδο κάνει την δυσκολη. Εχω σταματησει να ασχολουμαι με τέτοιες συμπεριφορές.


Μετα τι προκαταρκτικά κάνατε; απλά φιλάκια; φαντασου πως νιώθει αυτος που έχει κοπελα και πάει σπιτι και τελειώνει μονος του. Έχει καμια διαφορά; όχι. Ειχα γράψει πιο παλιά ότι αν κάποιος ή κάποια δεν είναι έτοιμοι ακομα μπορουν να ολοκληρώσουν και χωρις σεξουαλική επαφή αλλα με άλλο τροπο. Δεν σου είναι κάτι πιστευω οντας 21 χρονων να τον ικανοποιήσεις με άλλο τροπο όπως και αυτος εσενα .... μέχρι να νιώσεις έτοιμη για συνέχεια. Τρώγοντας έρχεται η όρεξη που λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλά νομίζω αν μπουν στην διαδικασία να ικανοποιήσουν ο ένας τον άλλον, το σεξ θα έρθει τελείως φυσικά. Αν όμως συνεχίσει να τον κόβει κάθε φορά (για τους Χ,Ψ λόγους), και αυτός θα ξενερώσει άσχημα κάποια στιγμή και αυτή θα συνεχίσει να νιώθει άσχημα.

Επίσης, απενοχοποίησε την πρώτη φορά. Ναι οκ, δεν θες να το κάνεις με τον πρώτο τυχόντα και περιμένεις κάποιον να σου κάνει το κλικ, σεβαστό, αλλά και από την άλλη και να μην είναι Ο ΕΝΑΣ δεν θα σε κάνει να "χαραμιστείς" κάπως. Σεξ είναι, μπορεί να βγει σκατά τις πρώτες 5 φορές ή με τους πρώτους 3 άντρες, και μετά να είναι υπέροχο, αλλά αν δεν πιέσεις και εσύ λίγο τον εαυτό σου να μην το υπεραναλύει τόσο, θα μείνεις κολλημένη σ αυτή την λούπα και όσο περνάει ο καιρός (ή τα χρόνια), θα είναι δυσκολότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Έχει και ο άντρας μεριδιο ευθύνης βεβαια .... κανονικα πρέπει να σε ρωτησει σε ποιο μέρος σου αρέσει ... να σε πάρει με το αμαξι και να πάτε εκει. Να σου πει να φοράς και κάτι πιο ελαφρυ από πριν! Και να κανει σιγα σιγα παιχνιδι. Αλλα εντάξει μικροι ειστε ακομα. Εγω είμαι 31 να φανταστείς. Και εγω στην ηλικια σας ειχα κάνει κάποια λάθη.


Όταν ημουν στην ηλικια των 22-23 ειχα αργησει σε ένα ραντεβού και περιμενε η κοπελα στο σταθμο .... μαλακια. Τωρα σε κάτι αντιστοιχο της έχω πει σε ποιο μαγαζι να πάει και έχω πάρει τηλεφωνο από πριν να τους πω να την καθισουν κάπου και να παραγγείλει και έρχομαι. Τελειως διαφορετική προσεγγιση και αντιμετωπιση. Στην 1η περιπτωση παιζει να σε στειλει στην 2η το σώζεις.


Στα 22-23 το έβλεπες βουνο πωπω ρε παιδι μου άργησα ... χάλασε ο κοσμος! Ηρθε το τέλος κτλπ. αλλα πάντα υπάρχει κάτι που μπορεις να κάνεις. Ετσι και εσεις τωρα το βλέπετε βουνό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Πολλή σημασία δίνεις σε όλα αυτά (ίσως νιώθεις ενοχές επειδή θα *έπρεπε* να έχεις κάνει σεξ ως τώρα), χαλάρωσε, αφέσου αφού ο τύπος σ αρέσει και όλα θα έρθουν μόνα τους. Νομίζω βάζεις μόνη σου φρένο χωρίς λόγο...Πόσο καιρό βγαίνετε;

Επίσης αυτά τα "δεν με φίλησε για καληνύχτα, δεν είναι γλυκός", είναι λίγο βλακίτσες, δεν χρειάζονται να γίνονται οι κλισεδιές για να καταλάβεις αν κάποιος είναι τρυφερός μαζί σου, τώρα αν γενικότερα παίρνεις αυτό το vibe άλλο θέμα.

Μου αρεσει ναι, αλλα κολλάω στο οτι θελω και ο αλλος να μου δείξει οτι με θελει , οτι υπάρχει επιθυμία για να με προδιαθέσει και εμενα να αφεθώ ! Εκείνος ενω ισχυρίζεται οτι του αρέσω, πριν λίγες μερες μου ειπε "εισαι παρα πολυ καλη κοπελα αλλα νιώθω οτι δεν ταιριάζουμε παρα πολυ στα ενδιαφέροντα μας" και οταν τον ρωτησα τοτε γιατι το συνεχίζεις μαζι μου ; μου απαντησε οτι δε θελει να κανει βιαστικές κινήσεις και να τελειωσει κατι που μπορει να ειναι καλο και να αξιζει . Ομως οταν κάποιος σου λεει οτι δεν βριςκει τπτ κοινό μαζι σου πέρα απο το οτι περναει καλα την ωρα του, πώς να με κανει και εμενα να αφεθώ και να προχωρήσω ; αυτοματα γίνομαι και εγω πιο συγκρατημένη ! Και ναι συμφωνώ πως τρυφερότητα δεν ειναι μονο ενα φιλί για Καληνυχτα αλλα ειναι και πολλα αλλα που νιώθω οτι δεν λαμβάνω....

Αυτό πιστεύω ότι φταίει. Είσαι σιγουρη ότι σου αρέσει πραγματικά; Μήπως θες να κανεις κάτι μαζί του μόνο και μόνο επειδή θα "έπρεπε" να ειχες κάνει κάτι; Ισως γι'αυτο να μην νιώθεις άνετα, επειδή στην πραγματικότητα δεν σου αρέσει :hmm:

Ειναι ενα καλο παιδι πιστευω, έψαχνε για κατι πιο σοβαρό οπως και εγω...μιλουσαμε πολυ και σκεφτηκα οτι υπάρχει επικοινωνία, οποτε θεωρησα οτι θα μπορούσε να γινει κατι παραπάνω με εκεινον ...

Απορία: αφού, όπως λες, δεν είσαι ερωτευμένη κι εκείνος δεν είναι τρυφερός μαζί σου και γενικά δεν φαίνεται να σε καλύπτει συναισθηματικά, γιατί μένεις ακόμα σε αυτή τη σχέση;Προχώρα και βρες κάποιον άλλον που δεν ζητιανεύεις από αυτόν την αγκαλιά και το φιλί.
Μη βιάζεις τα πράγματα να γίνουν πριν την ώρα τους (ακόμα κι αν αυτή η ώρα δείχνει να καθυστερεί).

Το ξερω πως ετσι πρεπει να γινει , εχω περασει ομως τόσες πολλες απογοητευσεις... νιώθω πως αν απογοητευτώ και τωρα και λήξει άδοξα και αυτη η ιστορια, δε θα συμβεί ποτε τίποτε καλο για εμενα.. οτι ποτε δε θα βρω αυτο που θελω και πως εγω φταιω που τιποτα δεν μου παει καλα στα αισθηματικά τοσο καιρο :/ Θα πρεπει να το αποδεχτώ οτι ποτε δε θα ειναι αρκετη για να νιώσει κάποιος κατι παραπάνω

Επειδή μπηκες να ακούσεις γνώμες θα σου μιλήσω από την αντρική πλευρά. Εσυ λές ότι ένιωσες άβολα. Το δεχομαστε. Βεβαια θα πρέπει να του πεις με σχετικά ηρεμο τροπο για ποιο λογο νιώθεις άβολα για να βελτιωθεί και αυτος ή να αλλάξει (αν μπορει) αλλιως δεν είναι μέντιουμ να μυρισει τα νυχια του. Ουτε επισης είναι μέντιουμ οι άντρες να καταλαβαινουν ότι κάποια θέλει .... αλλα όταν την παιρνουν τηλεφωνο και της προτεινουν έξοδο κάνει την δυσκολη. Εχω σταματησει να ασχολουμαι με τέτοιες συμπεριφορές.


Μετα τι προκαταρκτικά κάνατε; απλά φιλάκια; φαντασου πως νιώθει αυτος που έχει κοπελα και πάει σπιτι και τελειώνει μονος του. Έχει καμια διαφορά; όχι. Ειχα γράψει πιο παλιά ότι αν κάποιος ή κάποια δεν είναι έτοιμοι ακομα μπορουν να ολοκληρώσουν και χωρις σεξουαλική επαφή αλλα με άλλο τροπο. Δεν σου είναι κάτι πιστευω οντας 21 χρονων να τον ικανοποιήσεις με άλλο τροπο όπως και αυτος εσενα .... μέχρι να νιώσεις έτοιμη για συνέχεια. Τρώγοντας έρχεται η όρεξη που λένε.

Του ειπα τι με έκανε να νιώσω άβολα ;) πολλες φορες ομως το συνεχιζε σα να μην το ειπα ;) Ισως πανω στη στιγμη, δεν ξερω . Επίσης δεν εχω κανει τη δυσκολη και ειμαι πολυ ξεκάθαρη στο τι θελω. Οχι δεν κάναμε μονο φιλάκια ;)

Καλά νομίζω αν μπουν στην διαδικασία να ικανοποιήσουν ο ένας τον άλλον, το σεξ θα έρθει τελείως φυσικά. Αν όμως συνεχίσει να τον κόβει κάθε φορά (για τους Χ,Ψ λόγους), και αυτός θα ξενερώσει άσχημα κάποια στιγμή και αυτή θα συνεχίσει να νιώθει άσχημα.

Επίσης, απενοχοποίησε την πρώτη φορά. Ναι οκ, δεν θες να το κάνεις με τον πρώτο τυχόντα και περιμένεις κάποιον να σου κάνει το κλικ, σεβαστό, αλλά και από την άλλη και να μην είναι Ο ΕΝΑΣ δεν θα σε κάνει να "χαραμιστείς" κάπως. Σεξ είναι, μπορεί να βγει σκατά τις πρώτες 5 φορές ή με τους πρώτους 3 άντρες, και μετά να είναι υπέροχο, αλλά αν δεν πιέσεις και εσύ λίγο τον εαυτό σου να μην το υπεραναλύει τόσο, θα μείνεις κολλημένη σ αυτή την λούπα και όσο περνάει ο καιρός (ή τα χρόνια), θα είναι δυσκολότερο.

Συμφωνώ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Πρόσφατα τον ρωτησα αν γενικα νιωθει κατι παραπάνω και μου ειπε οτι ειμαι πολυ καλη κοπελα, αλλα δεν ταιριάζουμε τοσο πολυ οσο θα περίμενε ως προς τα ενδιαφέροντα για να περνάμε μαζι τον ελεύθερο χρονο μας. Οταν τον ρωτησα να μου εξηγήσει τι εννοεί και τι ειδους πραγματα θα του αρεςαν να κανουμε για να νιώσει οτι ταιριάζουμε, δεν ήξερε να μου απαντήσει. Μου ειπε απλα οτι του αρεσουν τα βιντεο γκειμ, τα κόμικς οι σειρες και οι ταινιες. Του απαντηςα οτι και εμενα μου αρεσουν οι σειρες και οι ταινιες, αλλα δυστυχώς δεν έτυχε να ασχοληθώ με βιντεο γκειμς, και οτι αν αυτο ειναι που ψάχνει σε μια κοπελα, τοτε λυπάμαι αλλα δεν μπορω να κανω κατι. Μου ειπε οτι πέρα απο το οτι περναει καλα μαζι μου και του αρεσει η παρέα μου, δεν βρισκει κοινά μεταξύ μας που να μας ενώνουν και πραγματα να μιλάμε, πράγμα που ειναι τελειως ανόητο γιατι τοσο καιρο εχω θεσει άπειρα θεματα συζήτησης και εχουμε μιλήσει για πολλα πραγματα καθε είδους. Εγω τον ρωτησα τοτε γιατι το συνεχίζει μαζι μου, εφόσον νιωθει ετσι και μου απαντησε οτι δε θελει να κανει βιαστικές κινήσεις και να χασει κατι που μπορει να αποδειχτεί καλο. Ωςτοσο εγω ειμαι πολυ μπερδεμένη και δεν ξερω τι να κανω. Οταν ο αλλος δείχνει οτι ενταξει δεν πολυκαίγεται κιολας και δεν με θελει και πολυ, νιωθει οτι δεν ταιριάζουμε, τοτε εγω πώς να αφεθώ ; Ειμαι πολυ προβληματισμένη... Δε ξερω τι να πανω , να του πω να το τελειωσουμε εφόσον νιωθει ολα αυτα και οχι κατι ιδιαίτερο για μενα ή να κανω προσπάθεια να το συνεχίσω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μου αρεσει ναι, αλλα κολλάω στο οτι θελω και ο αλλος να μου δείξει οτι με θελει , οτι υπάρχει επιθυμία για να με προδιαθέσει και εμενα να αφεθώ ! Εκείνος ενω ισχυρίζεται οτι του αρέσω, πριν λίγες μερες μου ειπε "εισαι παρα πολυ καλη κοπελα αλλα νιώθω οτι δεν ταιριάζουμε παρα πολυ στα ενδιαφέροντα μας" και οταν τον ρωτησα τοτε γιατι το συνεχίζεις μαζι μου ; μου απαντησε οτι δε θελει να κανει βιαστικές κινήσεις και να τελειωσει κατι που μπορει να ειναι καλο και να αξιζει . Ομως οταν κάποιος σου λεει οτι δεν βριςκει τπτ κοινό μαζι σου πέρα απο το οτι περναει καλα την ωρα του, πώς να με κανει και εμενα να αφεθώ και να προχωρήσω ; αυτοματα γίνομαι και εγω πιο συγκρατημένη ! Και ναι συμφωνώ πως τρυφερότητα δεν ειναι μονο ενα φιλί για Καληνυχτα αλλα ειναι και πολλα αλλα που νιώθω οτι δεν λαμβάνω....

Μήπως αυτό που σου είπε ήταν συγκαλυμμένη μομφή για το ότι δεν έχετε προχωρήσει;
Γενικά κοίτα, όταν κάποιος σου λέει κάτι τέτοιο ο κανόνας είναι ή ότι περιμένει να το τελειώσεις εσύ ή ότι σου λέει ευγενικά να αναθεωρήσετε κάποια πράγματα (π.χ. αυτό με το σεξ). Τώρα ποιο από τα 2 είναι μόνο εσύ μπορείς να το ξέρεις αλλά αν νιώθεις ότι σου αρέσει χαλάρωσε, μην δίνεις σημασία σε τέτοια "μα δεν μου δείχνει ότι με θέλει" και δες μήπως όντως βγει κάτι καλό. Αλλιώς σήκω φύγε, στις 100 απογοητεύσεις πάντα χωράει άλλη 1 αν είναι να περιμένουμε το ακόμα καλύτερο, ο συμβιβασμός όμως είναι κοροϊδία του εαυτού σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρε παιδιά, μια σχέση πάτε να κάνετε, δεν σημαίνει ότι ΟΛΕΣ οι ασχολίες σας πρέπει να είναι οι ίδιες. Να πω την αλήθεια οι σχέσεις που έχω δει να κρατάνε περισσότερο είναι όσες ο καθένας έχεις τα δικά του ενδιαφέροντα. Εντάξει, καλό είναι να έχετε κοινές δραστηριότητες, αλλά δε χρειάζεται να παίζεις video games μαζί του και ούτε να είστε κάθε μέρα όλη μέρα μαζί. Για να κρατήσει μια σχέση πρέπει να υπάρχει έρωτας, να υπάρχει σεβασμός για τις ανάγκες του άλλου και γενικά να νιώθετε καλά ο ένας με τον άλλον και να περνάτε καλά όταν είστε μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κλαίνε οι χήρες , κλαίνε κι οι παντρεμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Ρε παιδιά, μια σχέση πάτε να κάνετε, δεν σημαίνει ότι ΟΛΕΣ οι ασχολίες σας πρέπει να είναι οι ίδιες. Να πω την αλήθεια οι σχέσεις που έχω δει να κρατάνε περισσότερο είναι όσες ο καθένας έχεις τα δικά του ενδιαφέροντα. Εντάξει, καλό είναι να έχετε κοινές δραστηριότητες, αλλά δε χρειάζεται να παίζεις video games μαζί του και ούτε να είστε κάθε μέρα όλη μέρα μαζί. Για να κρατήσει μια σχέση πρέπει να υπάρχει έρωτας, να υπάρχει σεβασμός για τις ανάγκες του άλλου και γενικά να νιώθετε καλά ο ένας με τον άλλον και να περνάτε καλά όταν είστε μαζί.

Ο ίδιος μου ειπε οτι με την προηγούμενη σχεση του δεν είχαν πολλα κοινά και μακροπρόθεσμα δεν τράβηξε. Λεει καλο ειναι να γελάμε και να περνάμε καλα αλλα δεν αρκεί αυτο μονο, πρεπει να εχουμε και κοινά ενδιαφέροντα για να συνεχιστεί μια σχεση . Τωρα αν κοινά ενδιαφέροντα εννοεί τα βιντεο γκειμς και τα κόμικς , τοτε δυστυχως μαλλον δεν του κανω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ο ίδιος μου ειπε οτι με την προηγούμενη σχεση του δεν είχαν πολλα κοινά και μακροπρόθεσμα δεν τράβηξε. Λεει καλο ειναι να γελάμε και να περνάμε καλα αλλα δεν αρκεί αυτο μονο, πρεπει να εχουμε και κοινά ενδιαφέροντα για να συνεχιστεί μια σχεση . Τωρα αν κοινά ενδιαφέροντα εννοεί τα βιντεο γκειμς και τα κόμικς , τοτε δυστυχως μαλλον δεν του κανω .

Αν βγαίνετε, γελάτε, περνάτε καλά, έχετε τι να συζητήσετε και δεν διαφωνείτε σε πολύ βασικά θέματα (που υποθέτω θα προκύψουν σταδιακά), δεν πρέπει να έχετε κοινά ενδιαφέροντα για να προχωρήσετε και αν στο είπε αυτό μάλλον ψάχνει δικαιολογία για να το τελειώσει. Σκέψου το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Oταν λέω εγω ότι ειδικά στην αρχή δεν πρέπει να λες πολλά με τις γυναικες .... οριστε οσο πιο πολλά λέει ο άλλος τοσο μεγαλύτερες ανασφάλειες δημιουργει!


Επισης δεν καταλαβα οι πρωην τι δουλειά εχουν και τους κοτσάρουμε σε κάθε συζητηση .... για να φανουμε και καλα ανώτεροι. Ο πρώην ηταν "μλκας" τον έστειλα. Εσυ τον επέλεξες αρχικά. Και κάθεσαι και θάβεις ένα άτομο το οποιο και δεν έχει νοημα να το θαβεις και βεβαια δεν είναι και μπροστά να υπερασπιστεί τον εαυτο του. Μονολογος.


Ποτε δεν καταλαβα τις συζητήσεις γυρω από τους πρώην σε κάτι καινουργιο πραγματικά. Πιστευω δεν έχουν καμια δουλεια να τους συζητάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Το ξερω οτι πρεπει να τελειώνει η ιςτορια μαζι του εφόσον δεν υπαρχουν καποια βασικα συναισθήματα οπως ένταση και ενθουσιασμός ... εφόσον νιωθει οτι δεν ταιριάζουμε και δεν εχουμε κοινά :/ αλλα ειναι κάπως δυσκολο γιατι εχω βιώσει τόσες πολλες απογοητευσεις ... άτομα που πίστεψα και με πλήγωσαν, που δεν ήξεραν τι ήθελαν. Ακομα μια απογοήτευση θα με βεβαιώσει οτι το προβλημα μαλλον ειμαι εγω και δεν αξίζω κατι παραπάνω, κάποιον να νοιάζεται παραπάνω για μενα, να νιωθει οτι με θελει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επισης δεν καταλαβα οι πρωην τι δουλειά εχουν και τους κοτσάρουμε σε κάθε συζητηση .... για να φανουμε και καλα ανώτεροι. Ο πρώην ηταν "μλκας" τον έστειλα. Εσυ τον επέλεξες αρχικά. Και κάθεσαι και θάβεις ένα άτομο το οποιο και δεν έχει νοημα να το θαβεις και βεβαια δεν είναι και μπροστά να υπερασπιστεί τον εαυτο του. Μονολογος.


Ποτε δεν καταλαβα τις συζητήσεις γυρω από τους πρώην σε κάτι καινουργιο πραγματικά. Πιστευω δεν έχουν καμια δουλεια να τους συζητάνε.

Ε καλά, δεν είναι όλες οι συζητήσεις για πρώην "α τι μου έκανε ο μαλάκας" ή "και με την πρώην μου το κάναμε αυτό" (καλό ή κακό). Και δεν είναι άσχημο να συζητάει το ζευγάρι για προηγούμενες σχέσεις, μπορεί να προκύψει feedback ή κάτι που επαναλαμβάνεται και στην νέα σχέση να αντιμετωπιστεί διαφορετικά αυτή την φορά. Γενικά οι ερωτικές σχέσεις έχουν συγκεκριμένα μοτίβα, προφανώς είναι λάθος να μπεις στην διαδικασία της σύγκρισης αλλά αν ο στόχος είναι η βελτίωση δεν βλέπω κάτι τόσο λάθος στην συζήτηση ή στην αναφορά. Επίσης είναι ένας τρόπος να μάθεις πώς ήταν ο άνθρωπος που έχεις απέναντί σου πριν σε γνωρίσει, πώς φερόταν, πώς αντιμετώπιζε καταστάσεις, πόσο διαλλακτικός/ή ήταν...Τώρα οκ, αν ο άλλος μιλάει για την πρώην του λες και ήταν ο Σατανάς προσωποποιημένος ή η άλλη για τον πρώην της λες και έχασε τον έρωτα της ζωής της, τότε ναι κανείς από τους 2 δεν τους έχει ξεπεράσει και μπορεί να είναι τοξικό για την παρούσα σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Evaki δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Δεν έχουν όλοι την ίδια αντίληψη για τις σχέσεις, δεν έχουν όλοι τον ίδιο ρομαντισμό ούτε και θέλουν τις ίδιες σεξουαλικές σχέσεις (πχ one night). Το να θες μάλιστα να νιώσεις κάτι πραγματικό για τον άλλον ή να θες να νιώθει κάτι ο άλλος για σένα δεν είναι καθόλου κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top