Ας φτιάξουμε κέικ...

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ξέρω ότι όλοι είστε καλοφαγάδες! Για όσους από εσάς σκαμπάζουν πέντε πράγματα από μαγειρική,
ακολουθεί μια καταπληκτική συνταγή για κέικ! Δοκιμάστε την! Αξίζει!




Συστατικά:
1 φλιτζάνι αλεύρι
1 κουταλάκι μαγειρική σόδα
1 φλιτζάνι ζάχαρη
1 κουταλάκι αλάτι
1 φλιτζάνι βούτυρο
χυμός λεμονιού
4 μεγάλα αυγά
μερικά καρύδια
2 φλιτζάνια αποξηραμένα φρούτα
1 μπουκάλι Johnnie Walker

Εκτέλεση:
Δοκιμάστε το Johnnie Walker για να ελέγξετε την ποιότητα. Πάρτε μια μεγάλη γαβάθα και δοκιμάστε το ουίσκι ξανά. Για να βεβαιωθείτε για την ποιότητα, γεμίστε ένα φλιτζάνι και πιείτε. Επαναλάβετε. Βάλτε το αλεύρι και το βούτυρο στο μίξερ και χτυπήστε τα μέχρι να γίνει μια μαλακή μπάλα. Προσθέστε ένα κουταλάκι σόδα. Ξαναχτυπήστε το. Βεβαιωθείτε ότι το ουίσκι είναι ακόμα εντάξει. Δοκιμάστε άλλο ένα φλιτζάνι. Σβήστε το μίξετ. Σπάστε δυο αυτιά και προθσέστε τα στο μπολ.

Ρίξτε και το φλιτζάνι με τα αποξηραμένα φούρτα.

Μιξάρετε το χτυπητό. Αν τα αποφρηξαμένα φούρτα κολήσουν στο μαραφέτι του μίρξερ ξύστε τα με ένα τσακαβίδι. Δοκιμάστε το ουίθκι για να ελέγξετε τη γεύση του. Μετά, κοθκινήθτε δύο τζιφλάνια αλάτι. Ή κάτι τέτοιο. Μπορείτε να βάλετε και πωθ το λένε. Ποιόθ ενδιαφέρεται. Τώρα θπάθτε το λεμόνι και θτραγκίκθτε τα καρύδια θαθ. Ελέγξτε το ουίκι.

Προθθέθτε ένα μικρό κίτρινο κροκόδειλο. Απειλήθτε ένα μικρό κουταλάκι ζάχαρη ή κάτι άλλο. Ό,τι βρήτε τέλοθ πάντων. Πετάκθτε το κοντά θτα άλλα.

Λαδώθτε το φούρνο με κάτι που ζουλιέται και κατουρήθτε στο πθυγείο. Ανάπθτε το ταπθί θτουθ 350 βαθμούθ.

Μη κθεχάθετε να χτυπήθετε το μίκθερ. Αφαιρέθτε τη μούρη θαθ από το μπωλ και θηκωθείτε από το φούρνο. Ελέγκθτε το ουίκι κθανά και πηγαίνετε θτο κρεββάτι.

Χαλή όρκθη!

[edit by emufear: Διόρθωσα ένα λαθάκι στον τίτλο!]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.


το δοκίμασα.....καλό ήταν χικ χικ
:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
χαχαχαχα!!! να ρωτίθω κάτι? αν βάλουμε Drambue ειμαθτε ΟΚ? ΧΙΚ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αλήθεια, αν αγνοήσουμε τα "υπερβατικά" συστατικα του στυλ "κίτρινο κροκοδειλάκι" όντως θα βγει κείκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle :
Αλήθεια, αν αγνοήσουμε τα "υπερβατικά" συστατικα του στυλ "κίτρινο κροκοδειλάκι" όντως θα βγει κείκ?

γκουχου γκουχου κάποια είπε πως ξέρει να μαγειρεύει :bleh: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
χαχαχαχαχχαα! μα καλα! ουτε ενα τοσο δα κεικ ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny :
γκουχου γκουχου κάποια είπε πως ξέρει να μαγειρεύει :bleh: :hehe:

Λοοολ, ε παλιά μαγείρευα δεν τα πολυθυμάμαι τώρα. Αν τα ξαναπιάσω θα τα θυμηθώ! ʼλλωστε βαριόμουν να διαβάσω όλοκληρη τη συνταγή και απλά επεσε το μάτι μου πάνω σε μερικά συστατικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
εεεε χμ...

δικαιολογίες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
giostau πολύ καλό !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Τέτοια γράφε να τρακάρω! :thumbsup: Σήμερα οδηγούσα την SLK και καθώς εξηγούσα τη συνταγή στη συνοδηγό τελικά έλιωσα εγω στα γέλια και παραλίγο να πέσω επάνω στην Εκκλησία :rofl: :hehe: :rofl: :hehe: :rofl: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder :
Τέτοια γράφε να τρακάρω! :thumbsup: Σήμερα οδηγούσα την SLK και καθώς εξηγούσα τη συνταγή στη συνοδηγό τελικά έλιωσα εγω στα γέλια και παραλίγο να πέσω επάνω στην Εκκλησία :rofl: :hehe: :rofl: :hehe: :rofl: :hehe:
SLK???? Μμμμ... Θα με πας μια βόλτα?????? :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle :
Αλήθεια, αν αγνοήσουμε τα "υπερβατικά" συστατικα του στυλ "κίτρινο κροκοδειλάκι" όντως θα βγει κείκ?

Μα καλά... είναι δυνατό να κάνεις κέικ χωρίς κίτρινο κροκοδειλάκι;;;; :tongue: :P :tongue: :P :tongue: :P :tongue: :P :tongue:
:jumpy: :lol: :jumpy: :lol: :jumpy: :lol: :jumpy: :lol: :jumpy:

@Valder: θα μου δώσεις την SLK να την πάω μια βόλτα; :hehe:
Είμαι εξαιρετικός οδηγός... :whistle: :whistle: :whistle: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder :
Τέτοια γράφε να τρακάρω! :thumbsup: Σήμερα οδηγούσα την SLK και καθώς εξηγούσα τη συνταγή στη συνοδηγό τελικά έλιωσα εγω στα γέλια και παραλίγο να πέσω επάνω στην Εκκλησία :rofl: :hehe: :rofl: :hehe: :rofl: :hehe:

θα σε έχω υπ'οψην μου αν θέλω να αυτοκτονήσω να πάμε καμια βόλτα :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny :
θα σε έχω υπ'οψην μου αν θέλω να αυτοκτονήσω να πάμε καμια βόλτα :devil:

Μα εσένα σε φύτεψα σε άλλο τόπικ! Πως μιλάς τώρα, μου λές; :rofl: :hehe: :rofl: :hehe: :rofl: :hehe:

ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΟΙ ΣΙΩΠΗΗΗ! :rofl: :hehe:

ΥΓ: giostau, να σου δώσω τη συνοδηγό; Φθηνότερα θα μου ρθει και θα μου ανάβεις και λαμπάδες μετά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Καλή συνταγή.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
giostau άψογος!
Είσαι αυτό που ψάχνουν όλες οι γυναίκες. ʼντρας (με Α κεφαλαίο) που δεν ντρέπεται να φορέσει και την ποδιά της κουζίνας αμα λάχει. Τώρα το τι θα φτιάξεις, είναι άλλο θέμα! Το ζητούμενο είναι ότι δεν κολλάς πουθενά.
Εύγε! :worship: :worship: :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen :
giostau άψογος!
Είσαι αυτό που ψάχνουν όλες οι γυναίκες. ʼντρας (με Α κεφαλαίο) που δεν ντρέπεται να φορέσει και την ποδιά της κουζίνας αμα λάχει. Τώρα το τι θα φτιάξεις, είναι άλλο θέμα! Το ζητούμενο είναι ότι δεν κολλάς πουθενά.
Εύγε!  :worship: :worship: :worship:

το θέμα είναι πως δνε θα προλάβει να ολοκληρώσει............το φαγητό :hehe: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny :
το θέμα είναι πως δνε θα προλάβει να ολοκληρώσει............το φαγητό :hehe: :hehe:

Δεν πειράζει.
Έχει άλλα ..... προσόντα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ΩΩπ ένα νέο ζευγάρι γενιέται στο φόρουμ crazyhelen-giostau :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny :
ΩΩπ ένα νέο ζευγάρι γενιέται στο φόρουμ crazyhelen-giostau :hehe:

χμμμμ... :hmm:
Λες;
Δεν τη λυπάσαι την κοπέλα;
Ή μήπως σου έχει κάνει κάτι και την μισείς;
Γιατί θέλεις να την μπλέξεις;


@crazyhelen: Ποιός σου είπε για τα "άλλα" προσόντα μου;
Μην τα πιστεύεις! Είναι όλα ψέματα! Τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα! :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top