Πολυπολιτισμικό σχολείο

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Να πω δηλαδή τί; Ότι μπορώ να θεωρήσω ισοδύναμη την προσευχή του "Πάτερ ημών" για ένα Χριστιανό με μια προσεύχη που συνέθεσε ο Ρίτσος. Όχι δεν είναι ισοδύναμη. Και στην Ορθόδοξη Εκκλησία απαγορεύεται η οποιαδήποτε συμπροσευχή με αιρετικό και αλλόθρησκο. Πώς αυτή η κυρία επιβάλλει στα παιδιά να παραβιάσουν την αρχή της θρησκείας τους; Δεν συνιστά αυτό παραβίαση της θρησκευτικής ελευθερίας των Χρ. Ορθοδόξων; Και οι δημοσιογράφοι της κρατικής τηλεόρασης δε θέλω να εκφράζουν θέσεις τις οποίες θεωρώ (με βάση αυτό το αξιακό σύστημα που ασπάζομαι) αντεθνικές γιατί ακριβώς δουλεύουν σε ένα κανάλι το οποίο πληρώνει ο πολίτης. Και δε θέλω σχολεία με μεγάλα ποσοστά μεταναστών. Νιώθω σαν να είμαι μειονότητα στη χώρα μου. Και αυτό δεν το δέχομαι... Νομίζω απάντησα ευθύτατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
καταρχάς να πω ότι ...εξεπλάγην αρνητικά που εν έτει 2009 το σύνταγμα ξεκινά όπως ξεκινά... Θα το..επεξεργαστώ αυτό στο μυαλό μου αργότερα, είναι προχωρημένη η ώρα τώρα.

Δεύτερον, θα ήθελα να ρωτήσω τον pit (ή όποιον άλλο συμμερίζεται την άποψή του) εφόσον (όπως καταλαβαίνω) διαφωνεί με τις ενέργειες της εν λόγω δασκάλας (ανεξάρτητα από το αξιόποινο ή όχι της πράξης της).

Σε ένα σχολείο έχουμε 75% αλλόθρησκους (να το προσωρήσω και να πω/εικάσω ότι είναι και μη Έλληνες). Ποιά πιστεύεις ότι θα πρέπει να είναι η αντιμετώπιση του σχολείου απέναντί τους? Γιατί οκ, το ότι θεωρείς ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτό το 75% το έχω αντιληφθεί μάλλον. Αλλά με δεδομένο ότι υπάρχει... πώς πρέπει να αντιδράσει η κοινωνία?

επίσης να πω, μιας και έχουμε "σκαλώσει" λίγο στο αν το σχολείο είναι η Γκράβα/το δημοτικό των Λιοσίων ή το δημοτικό του Αμαρουσίου και της Κηφισιάς, ότι συνάντησα πρόσφατα έναν παλιό συνάδελφο και μου έλεγε (δεν κρίνω την απόφασή του, απλώς λέω τι μου είπε) ότι ζορίζεται τώρα που το παιδί του μεγάλωσε μιας και αναγκάστηκε να το στείλει σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο (θα σας γελάσω τι από τα 2 μου είπε, δεν ξέρω τις διαφορές και δεν συγκράτησα) γιατί στο δημόσιο σχολείο της περιοχής του το μεγαλύτερο ποσοστό των μαθητών είναι αλβανάκια (δική του έκφραση όχι δική μου). Ο εν λόγω πρώην συνάδελφος είναι κάτοικος ανω γλυφάδας.


εδιτ 2: Εγώ να δεις pit τι μειονότητα ένιωθα όταν έπρεπε να εξηγήσω σε έναν "κολλημένο" διευθυντή και σε έναν ακόμα πιο κολλημένο θεολόγο ότι δεν είναι δυνατόν να με ανάγκαζει να λέω προσευχή πρωί πρωί χωρίς να το νιώθω, και το μόνο που μου επιτρέπουν τα πιστεύω μου να κάνω είναι να παρακολουθώ χωρίς να προσβάλλω αυτούς που θέλουν να εκκλησιαστούν στις 8 το πρωί. (όχι δεν το κατάφερα, απεβλήθη κιόλας με μονοήμερη επειδή ενώ είχα ενημερώσει από την προηγούμενη ότι είναι αντίθετο με τα πιστεύω μου το να πω προσευχή το πρωί και δεν πρόκειται να το κάνω, με κάλεσε ονομαστικά ο διευθυντής, καθ'υπόδειξη του θεολόγου, να την πω και αρνήθηκα. Ωραία χριστιανικά μαθήματα για ένα 14χρονο που ήμουν τότε...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Έχω απαντήσει σε όλα τα επιχειρήματά σας. Απλώς κρίνετε τα επιχείρηματά μου με βάση το δικό σας αξιακό πλαίσιο . Να το πω σχηματικά. Είναι σαν να μαλώνουν π.χ. ένας μουσουλμάνος κι ένας χριστιανός και ο μουσουλμάνος να κατηγορεί τη χριστιανική θρησκεία γιατί π.χ. επιτρέπει την οινοποσία. Ο χριστιανός του απαντά γιατί επιτρέπει την οινοποσία, αλλά ο μουσουλμάνος προσπαθεί να τον πείσει σύμφωνα με το Κοράνι γιατί δεν επιτρέπεται η οινοποσία. Προφανώς και ο χριστιανός, δε θα δεχθεί αυτό του το επιχείρημα γιατί απλούστατα οι γραφές του διέπονται από ένα τελείως διαφορετικό αξιακό σύστημα. Νομίζω έγινες σαφές αυτό το οποίο θέλω να πω. Για να μη χαλάσουμε λοιπόν τις καρδιές μας, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και ας μη ρίχνουμε λάδι στη φωτιά. Ο καθένας έχει τις συμπάθειές του και τις αντιπάθειές του και τις γνώμες του.

1.δεν χαλάμε τις καρδιές μας . Π.χ. και δεν το λέω για σένα μα τον θεό και τον αλλάχ , αν κάποιος εδώ μέσα πει 100 φορές ότι δεν γουστάρει τους μετανάστες , δεν θα χαλάσει η καρδιά μου , απλά 101 φορές θα τον ρωτήσω γιατί . Αν αυτός ο κάποιος πάει και πάρει μετά ένα κοντάρι και αρχίσει να βαράει μετανάστες εκεί θα χαλάσει η καρδιά μας , γιατί παραβιάζει νόμο - το να σκέφτεσαι όμως κάτι δεν στο απαγορεύει νόμος .
Εγώ π.χ. έκανα στο χωριό μου πριν χρόνια παρέα με έναν που υποστήριζε την χρυσή αυγή , τσακωνόμασταν όλη μέρα και μπορεί να μην συμφωνήσαμε ποτέ αλλά αυτός έμαθε από μένα ότι και να πιστεύει να μην σηκώσει ποτέ το χέρι του και εγώ έμαθα από κείνον για εγκλήματα που κάνανε οι αριστεροί στην κατοχή στο χωριό μου (προφανώς ο παππούς του έγινε δεξιός , προφανώς μετά ο πατέρας του και έπειτα έφτασε ένα παιδί 17 ετών να μισεί κόμματα , παρατάξεις και φυλές χωρίς να γνωρίζει ποτέ πράγματα . Επίσης έμαθα ότι στην γειτονιά του στην αθήνα τα πράγματα δεν είχανε σχέση με την δική μου αλλά απειλούνταν συχνά από μετανάστες - φυσικά αυτό σε καμία περίπτωση δεν μου αλλάξω απόψεις , απλά έμαθα να σκέφτομαι πως ο άλλος κατέληξε σε κάτι τόσο παράλογο .
Σχτικά με τον διάλογο έχω να πω ότι είναι σαν μία συζήτηση σε ένα πρώτο ραντεβού , θεωρητικά έχεις πει τα σημαντικά σε 15 λεπτά αλλά το να τα ξαναπείς και να τα ξαναπείς κάθε φορά με άλλες λεπτομέρειες , παίζει σπουδαιότατο ρόλο να αποκαλυφτούνε οπι αδυναμίες που αρχικά σκέπασες ή να φανούνε πιο στέρεα οι αλήθειες που μισοέδειξες . Και τελικά έρχεσαι πιο κοντά με τον άλλο .Μπορεί τελικά να μην τα καταφέρεις αλλά αξίζει και η προσπάθεια .
Τέλος αυτό που με ξενίζει με σένα , είναι ότι είσαι πολύ νέος για να μιλάς τόσο ξύλινα . Ασχέτως με όλα τα υπόλοιπα , μιλάμε για μια δασκάλα που είτε έκανε κάτι σωστό είτε κάτι λιγότερο σωστό (έγκλημα πάντως δεν είναι).Το να φτάσει η συζήτηση στο πασοκ , στους κομματοποιημένους δημοσιογράφους και στο σκάι το περίμενα αλλά όχι από έναν εικοσάρη - λάθος ή σωστό ταιριάζει περισσότερο σε έναν ώριμο άντρα που έχει κουραστεί με την ουσία και σκάβει λεπτομέρειες . Μπορεί να αναφέρθηκα και γω σ αυτά αλλά με μόνο σκοπό να αναδείξω απλά ότι είναι άσχετα με το θέμα . Ας μιλήσει ένας δικηγόρος για το αν υπάρχει ποινική κατηγορία που στέκεται και ας μιλήσει ο καθένας μας και εσύ και εγώ για το τι τελικά τον ξένισε επί της ουσίας . Μπορείς να αποδείξεις ότι η κανονική προσευχή των χριστιανών προσφέρει περισσότερα από αυτή που πήρε την θέση της . Εγώ δεν μπορώ να αποδείξω το αντίθετο , μπορώ να πω όμως ότι σαν παιδί με συγκίνησε περισσότερο


π.σ. είτε διαφωνεί είτε συμφωνεί κάποιος με τον οττο , σίγουρα θα διαπιστώσει ότι δεν υπάρχουνε πολύ 40ηδες που σκέφτονται τόσο φρέσκα - φυσικά το φρέσκο δεν είναι αυταπόδεικτα σωστό αλλά είναι παρηγορητικό ότι το σωστό είναι αυταπόδεικτα και φρέσκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
@R.E.:Θα απαντήσω ευθύτατα: Η πολιτική μας θα πρέπει πρωτίστως να καθορίζεται από το πώς θα πετύχουμε το καλύτερο δυνατό για τους Έλληνες. Άλλωστε σκέψου ότι και οι μετανάστες ζουν καλύτερα σε ένα περιβάλλον στο οποίο οι γηγενείς κάτοικοι δε χάνουν κατ' ελάχιστον τα νόμιμα δικαιώματά τους όπως αυτά ορίζονται από το σύνταγμα της χώρας εξ' αιτίας της παρουσίας τους...

@S.I.D.: Σαφώς και δεν είμαι ακροδεξιός ούτε χρυσαυγίτης. Είμαι (και καυχώμαι γι' αυτό) ένας δημοκρατικός πολίτης. Επίσης αυτό το οποίο έκανε η καθηγήτρια είναι ποινικό γιατί πουθενά δεν προβλέπεται αντικατάσταση της Χριστιανικής προσευχής με οτιδήποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έχω απαντήσει σε όλα τα επιχειρήματά σας. Απλώς κρίνετε τα επιχείρηματά μου με βάση το δικό σας αξιακό πλαίσιο . Να το πω σχηματικά. Είναι σαν να μαλώνουν π.χ. ένας μουσουλμάνος κι ένας χριστιανός και ο μουσουλμάνος να κατηγορεί τη χριστιανική θρησκεία γιατί π.χ. επιτρέπει την οινοποσία. Ο χριστιανός του απαντά γιατί επιτρέπει την οινοποσία, αλλά ο μουσουλμάνος προσπαθεί να τον πείσει σύμφωνα με το Κοράνι γιατί δεν επιτρέπεται η οινοποσία. Προφανώς και ο χριστιανός, δε θα δεχθεί αυτό του το επιχείρημα γιατί απλούστατα οι γραφές του διέπονται από ένα τελείως διαφορετικό αξιακό σύστημα. Νομίζω έγινες σαφές αυτό το οποίο θέλω να πω. Για να μη χαλάσουμε λοιπόν τις καρδιές μας, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και ας μη ρίχνουμε λάδι στη φωτιά. Ο καθένας έχει τις συμπάθειές του και τις αντιπάθειές του και τις γνώμες του.

Είσαι λάθος σε αυτό. Σε προηγούμενό μου ποστ σου απάντησα πως η ίδια είμαι Χριστιανή Ορθόδοξη, και πάλι έχω εντελώς αντίθετη άποψη από τη δική σου. :)
Το πρόβλημα εδώ δεν είναι η θρησκεία, το πρόβλημα δεν είναι καν ο συντηρητισμός... Το πρόβλημα είναι πως ορισμένοι άνθρωποι είναι κολλημένοι σε ιδέες αναχρονιστικές και δε συνειδητοποιούν πως αυτά που λένε δεν ανταποκρίνονται στη σύγχρονη πραγματικότητα και πως δεν είναι δυνατόν να εφαρμοστούν στη σημερινή εποχή.
Δεν είναι ότι αυτό έγινε σε ένα σχολείο που η πλειοψηφία των μαθητών, το 90% ας πούμε, ήταν Έλληνες. Που και πάλι οι αλλοεθνείς θα είχαν κάθε δικαίωμα να θελήσουν τα παιδιά τους να μη μένουν εκτός της ομαδικής δραστηριότητας, αν μπορούμε να τη χαρακτηρίσουμε έτσι...

Μπορείς λοιπόν να καταλάβεις το πολύ απλό που εδώ και τόσα ποστ προσπαθούμε να σου μεταφέρουμε- πως τα παιδιά αυτού του σχολείου, με την παρέμβαση αυτής της δασκάλας
- έλεγαν μία προσευχή την οποία ένιωθαν
- την έλεγαν όλοι μαζί, γεγονός που αυτομάτως καταργούσε οποιαδήποτε διάκριση και οποιονδήποτε διαχωρισμό
- η προσευχή ανταποκρινόταν στις ανάγκες όλων των παιδιών, καθότι δεν αναφερόταν σε καμία θρησκεία συγκεκριμένα, αλλά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από κάθε θρησκεία ξεχωριστά

Αυτό είναι το θέμα και γι αυτό μιλάμε εδώ και τόσα ποστ. :)

Εσύ από την άλλη δεν μας είπες τον αντίλογο- γιατί πιστεύεις πως η κίνηση της δασκάλας δεν ήταν καλή, σωστή ή ..πρέπουσα;
Γιατί θεωρείς πως επειδή αυτά τα παιδιά και αυτές οι οικογένειες φιλοξενούνται στη χώρα μας, έχουμε εμείς το δικαίωμα να τους στερήσουμε αυτό το βασικό δικό τους δικαίωμα;.. Ποιοι είμαστε εμείς, στην τελική;..


Όσο για την Ορθόδοξη Εκκλησία, εγώ η ίδια, που ασπάζομαι τη θρησκεία αυτή, αναγνωρίζω πως σε κάποια σημεία θα έπρεπε όχι απλά να είναι πιο ελαστική, μα οι θέσεις της να αλλάξουν άρδην. Κάτι που πριν 2000 χρόνια ήταν σωστό, δεν σημαίνει ότι ανταποκρίνεται και στις ανάγκες του σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
@R.E.:Θα απαντήσω ευθύτατα: Η πολιτική μας θα πρέπει πρωτίστως να καθορίζεται από το πώς θα πετύχουμε το καλύτερο δυνατό για τους Έλληνες. Άλλωστε σκέψου ότι και οι μετανάστες ζουν καλύτερα σε ένα περιβάλλον στο οποίο οι γηγενείς κάτοικοι δε χάνουν κατ' ελάχιστον τα νόμιμα δικαιώματά τους όπως αυτά ορίζονται από το σύνταγμα της χώρας εξ' αιτίας της παρουσίας τους...
Να με συγχωρείς αλλά δεν σε κατάλαβα :redface: (υποθέτω ότι αυτό είναι απάντηση σε μένα).

Που ακριβώς παραβίασε τα δικαιώματα των Ελλήνων με το να διδάσκει εκτός ωρών διδασκαλίας άλλες γλώσσες στις αίθουσες του σχολείου?
Απαγόρευσε μήπως στους μαθητές να κάνουν το σταυρό τους/ να λένε την προσευχή τους αν το επιθυμούσαν? Δεν διάβασα (αν διάβασες κάτι άλλο ενημέρωσέ με) ότι απαγόρευσε σε κάποιο παιδάκι να πει το "πάτερ ημών" αν το επιθυμούσε. Απλώς στην πρωινή συγκέντρωση του σχολείου διάλεξε έναν εναλλακτικό τρόπο που εξυπηρετούσε όλους τους μαθητές για να ξεκινήσει η ημέρα. Κάτι χάνω... γιατί είναι αξιόποινη πράξη αυτό? :confused: Γιατί παραβιάζει τα νόμιμα δικαιώματα των γηγενών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
@R.E.:Θα απαντήσω ευθύτατα: Η πολιτική μας θα πρέπει πρωτίστως να καθορίζεται από το πώς θα πετύχουμε το καλύτερο δυνατό για τους Έλληνες. Άλλωστε σκέψου ότι και οι μετανάστες ζουν καλύτερα σε ένα περιβάλλον στο οποίο οι γηγενείς κάτοικοι δε χάνουν κατ' ελάχιστον τα νόμιμα δικαιώματά τους όπως αυτά ορίζονται από το σύνταγμα της χώρας εξ' αιτίας της παρουσίας τους...

@S.I.D.: Σαφώς και δεν είμαι ακροδεξιός ούτε χρυσαυγίτης. Είμαι (και καυχώμαι γι' αυτό) ένας δημοκρατικός πολίτης. Επίσης αυτό το οποίο έκανε η καθηγήτρια είναι ποινικό γιατί πουθενά δεν προβλέπεται αντικατάσταση της Χριστιανικής προσευχής με οτιδήποτε άλλο.

δεν θα το παίξω νομικός , δεν έχω τέτοια πρόθεση
αλλά για να ακριβολογούμε , σε τέτοιες περιπτώσεις δεν κοιτάζεις αν προβλέπεται κάτι αλλά αν ρητώς απαγορεύεται
τα υπόλοιπα ας τα πει η καγίρα , εγώ το βουλώνω

π.σ. δεν σε είπα ακροδεξιό το τονίζω , αλλά δεν λέω και ψέματα : ο πρώην εκείνος φίλος μου τέτοιες απόψεις έλεγε στα 16-17 και στην χρυσή αυγή κατέληξε , αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα αλλά μην νομίζεις ότι μερικά πράγματα βρίσκονται τόσο μακρυά όσο φαίνονται
και εγώ δημοκρατικός πολίτης δηλώνω αλλά ώρες ώρες μου ανάβουνε τα λαμπάκια με αυτά που βλέπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
@R.E.Το παράπτωμα είναι ότι υιοθέτησε αυθαίρετα ένα κείμενο το οποίο δεν είναι προσευχή της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Το θέμα είναι ότι ο χριστιανός δε μπορεί να συμπροσευχηθεί με το μουσουλμάνο γιατί τότε είναι σαν να δέχεται το θεό του. Αυτό είπα.

@S.I.D.: Αν όχι ποινικό, τότε είναι τουλάχιστον είναι πειθαρχικό γιατί δεν ενημερώθηκε η προϊσταμένη αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μπορείς λοιπόν να καταλάβεις το πολύ απλό που εδώ και τόσα ποστ προσπαθούμε να σου μεταφέρουμε- πως τα παιδιά αυτού του σχολείου, με την παρέμβαση αυτής της δασκάλας
- έλεγαν μία προσευχή την οποία ένιωθαν
- την έλεγαν όλοι μαζί, γεγονός που αυτομάτως καταργούσε οποιαδήποτε διάκριση και οποιονδήποτε διαχωρισμό
- η προσευχή ανταποκρινόταν στις ανάγκες όλων των παιδιών, καθότι δεν αναφερόταν σε καμία θρησκεία συγκεκριμένα, αλλά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από κάθε θρησκεία ξεχωριστά
Αυτό το σημείο του ποστ της Καλυψούς με καλύπτει (όνομα και πράγμα δηλαδή:D) απόλυτα ως προς την κοινωνική λειτουργικότητα της συγκεκριμένης πράξης. Η κοινή προσευχή ήταν πάντοτε το μέσον που έφερνε τις ψυχές των ανθρώπων πιο κοντά, τόσο μεταξύ τους, όσο και σ' επικοινωνία με τον πραγματικό Θεό, που είναι αυτός της Αγάπης και όχι των σκληροπυρηνικών δογμάτων. Εάν λοιπόν μια προσευχή καταφέρνει να επιτελέσει αυτόν τον καθ' όλα χριστιανικό ρόλο, εκεί που η επίσημη ξυλόγλωσση προσευχή του "Πάτερ ημών..." αποτυγχάνει, είναι κατά τη γνώμη μου απολύτως αποδεκτή και σύμφωνα με το πνεύμα της διδασκαλίας του Ιησού Χριστού. Λυπάμαι φίλε μου, αλλά δεν θεωρώ πως η επίσημη εκκλησία κατέχει το αλάθητο, ή τη γνώση των βουλών του Κυρίου.

Ανεξάρτητα από αυτό, ως προς τη δύναμη της προσευχής, δεσμεύομαι εντός των επόμενων ημερών, να δημοσιεύσω μια διδακτική ιστορία που είχα διαβάσει κάποτε και μάλιστα σε χριστιανικό έντυπο και να σας παραπέμψω εκεί προς συζήτηση αλλά κυρίως προς περίσκεψη. Ακόμη όμως κι αν η "δόση" της προσευχής που παίρνουν οι ορθόδοξοι μαθητές δεν θεωρείται επαρκής για να καλύψει τις θρησκευτικές τους ανάγκες, δεν υπάρχουν τόσες εκατοντάδες ιεροί ναοί για να πάνε να πάρουν το συμπλήρωμά τους, ή μήπως τελικά αν δεν τους βάλουμε να πουν μια καθώς πρέπει προσευχή στα πλαίσια του σχολικού προγράμματος, δεν πρόκειται να την πουν ποτέ; Δηλαδή εάν δεν τους αναγκάσουμε δεν πρόκειται να το κάνουν από μόνοι τους;

Ως προς τους δημοσιογράφους, είναι εύκολο να θεωρούμε αντεθνικές τις όποιες θέσεις τους με τις οποίες διαφωνούμε, έτσι για να κάνουμε θόρυβο. Θα ήθελα λοιπόν να μου επιδείξεις ποιες ακριβώς θέσεις των συγκεκριμένων δημοσιογράφων θεωρείς αντεθνικές, κατά την κάλυψη του συγκεκριμένου ρεπορτάζ. Είμαι όλος αυτιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
i c.

Άρα δλδ, Pitg, αν επέλεγε 8-8:05 "Πάτερ ημών"
8:05-8:10 "αντίστοιχο πάτερ ημών των μουσουλμάνων"
κοκ
στο τέλος όλου αυτού τυχόν ανακοινώσεις του σχολείου
δεν θα υπήρχε αξιόποινο της πράξης και θα ήταν οκ.
Κατάλαβα σωστά τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Για το "ξυλόγλωσση" δε συμφωνώ και θα ήθελα (ευγενικά το ζητώ) να το αποσύρεις γιατί νιώθω ότι θίγει τα πιστεύω μου. Η Ορθ. Εκκλησία είναι αυτή η οποία κατέχει το αλάθητο και αυτό γιατί έχει σαν ιδρυτή το Χριστό και οδηγείται από το Άγιο Πνεύμα. Άρα είναι θεοΐδρυτος οργανισμός και επομένως αλάθητος (φυσικά αυτό δεν υποχρεούσαι να το δεχθείς, το λέω με βάση τα δικά μου πιστεύω). Πάντως για το "αντεθνικές" δεν αναφέρομαι στο εν λόγω ρεπορτάζ κυρίως όσο στη γενικότερη άποψη που εκφράζουν. Άλλωστε σε αυτό το θέμα, το πρόβλημα είναι πρωτίστως η αντικατάσταση της προσευχής. Με τις άλλες κινήσεις συμφωνώ και επαυξάνω...

i c.

Άρα δλδ, Pitg, αν επέλεγε 8-8:05 "Πάτερ ημών"
8:05-8:10 "αντίστοιχο πάτερ ημών των μουσουλμάνων"
κοκ
στο τέλος όλου αυτού τυχόν ανακοινώσεις του σχολείου
δεν θα υπήρχε αξιόποινο της πράξης και θα ήταν οκ.
Κατάλαβα σωστά τώρα?

Αυτό το σκέφτηκα και θα ήταν μια καλή λύση... Όλοι ευχαριστημένοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεκτό. Διαφωνώ σε όλο σου το σκεπτικό βέβαια, από τις αιτίες μέχρι τα αποτελέσματα και τους τρόπους αντιμετώπισης, αλλά τουλάχιστον το...κατάλαβα και μπορώ να (ξανά)διαβάσω αυτά που έχεις πει χωρίς να μου φαίνεται ότι διαβάζω γραμμική Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πάντως για το θέμα αξιόποινης πράξης (ή καλύτερα πειθαρχικού παραπτώματος), ρόλο παίζει κυρίως το γεγονός ότι δεν ενημέρωσε την προϊσταμένη αρχή για την αλλαγή αυτή. Ο διευθυντής δε μπορεί να δρα αυθαίρετα. Υπάρχει το γραφείο πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στο οποίο πρέπει να απευθυνθεί αρχικά και έπειτα στο Υπουργείο Παιδείας και στον Υπουργό αν το θέμα είναι σοβαρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σε άλλο κομμάτι του προεδρικού διατάγματος 201/1998, διαβάζω:

Οι μαθητές του σχολείου ενθαρρύνονται να συμμετέχουν ενεργά στη διαμόρφωση και λήψη αποφάσεων για θέματα που αφορούν τους ίδιους και την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου καθώς και το σχολικό περιβάλλον.
Σε επίπεδο σχολικής μονάδας δημιουργούνται οι κατάλληλες συνθήκες για τη συνεργασία των μαθητών με τους εκπαιδευτικούς και τους συμμαθητές τους και παρωθούνται να συμμετέχουν ενεργά στη σχολική ζωή.
Προβλήματα συμπεριφοράς αποτελούν αντικείμενο συνεργασίας μεταξύ του διευθυντή και των εκπαιδευτικών με τους γονείς και με τους σχολικούς συμβούλους, για την καλύτερη δυνατή παιδαγωγική αντιμετώπιση του θέματος.
Σε κάθε περίπτωση και πριν από οποιαδήποτε απόφαση, λαμβάνεται σοβαρά υπόψη η βασική αρχή του σεβασμού της προσωπικότητας και των δικαιωμάτων του παιδιού.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αυτό όμως που αναφέρεται δε νομίζω ότι έχει σχέση με τέτοιες πρωτοβουλίες... Και δε θα διαφωνήσω φυσικά με αυτό το οποίο αναφέρει το προεδρικό διάταγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για το "ξυλόγλωσση" δε συμφωνώ και θα ήθελα (ευγενικά το ζητώ) να το αποσύρεις γιατί νιώθω ότι θίγει τα πιστεύω μου. Η Ορθ. Εκκλησία είναι αυτή η οποία κατέχει το αλάθητο και αυτό γιατί έχει σαν ιδρυτή το Χριστό και οδηγείται από το Άγιο Πνεύμα. Άρα είναι θεοΐδρυτος οργανισμός και επομένως αλάθητος (φυσικά αυτό δεν υποχρεούσαι να το δεχθείς, το λέω με βάση τα δικά μου πιστεύω). Πάντως για το "αντεθνικές" δεν αναφέρομαι στο εν λόγω ρεπορτάζ κυρίως όσο στη γενικότερη άποψη που εκφράζουν. Άλλωστε σε αυτό το θέμα, το πρόβλημα είναι πρωτίστως η αντικατάσταση της προσευχής. Με τις άλλες κινήσεις συμφωνώ και επαυξάνω...

Η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν έχει κανένα αλάθητο. Κανένας άνθρωπος (θνητός) δεν έχει το αλάθητο και όλα αυτά που υπάρχουν γραμμένα στην Αγία Γραφή και στα υπόλοιπα - εγκεκριμένα από την Εκκλησία- βιβλία, είναι γραμμένα από ανθρώπους.

Το να ακολουθείς μηχανικά ένα σύνολο κανόνων που έχει θεσπίσει μια οποιαδήποτε Εκκλησία- του οποίου η τυφλή υπακοή ενδεχομένως παλιότερα να αποσκοπούσε και αλλού- θα έπρεπε να έρχεται σε αντίθεση με το γεγονός ότι είσαι ένας σκεπτόμενος άνθρωπος που μπορείς να κρίνεις και να αξιολογήσεις ποια σημεία της πίστης σε βρίσκουν σύμφωνο ..και ποια όχι. Αλλιώς είναι σαν να πιστεύεις μηχανικά, να μη σε αφορά και να μη σε νοιάζει αν αυτό που πιστεύεις είναι κάτι που πράγματι σε εκφράζει εντελώς. Το ενδεχόμενο να μην είναι σωστό για σένα, δεν υφίσταται ως πιθανότητα; :) Εν πάση περιπτώσει, προσωπικά το πίστευε και μη ερεύνα το θεωρώ το λιγότερο αδικαιολόγητο για έναν νέο άνθρωπο.


Και για να φτάσουμε και στο θέμα μας... Ο Χριστός αυτό που δίδαξε ήταν η αγάπη προς το συνάνθρωπο- ο ίδιος κάλεσε κοντά του όλους τους ανθρώπους όλων των θρησκειών, χωρίς να σταθεί σε καμία απολύτως διάκριση. Πρώτοι λοιπόν εμείς ως Χριστιανοί, θα έπρεπε να δεχθούμε αυτούς τους ανθρώπους με ανοιχτή αγκαλιά, και όχι να κοιτάξουμε πώς να διαφυλάξουμε το "γκέτο" μας.
Επιπλέον, η θρησκεία δεν είναι από τα πράγματα που επιβάλλονται στους ανθρώπους. Και ειδικά η θρησκεία στην οποία πιστεύουμε εμείς πιτγ- αν εσένα δεν σε ενδιαφέρει που η πρωινή προσευχή στα σχολεία έχει καταλήξει να αντιμετωπίζεται ως αγγαρεία και τα παιδιά το θεωρούν ντροπή να σηκώνονται και να τη λένε, τότε λυπάμαι αλλά δεν συμμερίζομαι την άποψή σου.

πς. θα ήθελα παρακαλώ να μου απαντήσεις και στο προηγούμενο ποστ μου, στην περίπτωση που δεν το είδες :)
θα με βοηθούσε ιδιαίτερα μιας και δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς βρίσκεται το σημείο που σε βρίσκει αντίθετο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Η θρησκεία προφανώς δεν είναι κάτι το οποίο επιβάλλεται. Και είμαι ο πρώτος ο οποίος θα ζητούσα στο λύκειο (όχι όμως και στο Γυμνάσιο) όπου πλέον ο νέος έχει διαμορφώσει τη δική του κρίση την προαιρετικοποίηση του εκκλησιασμού και της προσευχής (να μην υπάρχουν δηλαδή κυρώσεις) ώστε να δειχθεί ότι δε μπορεί κάποιος να πιστεύει και να ακολουθεί αυτά τα οποία αφορούν την Ορθόδοξη Πίστη χωρίς να τα πιστεύει.

Όσον αφορά το τί πιστεύει η Ορθόδοξη Πίστη και αν κατέχει το αλάθητο η Εκκλησία εδώ θα πω ότι αυτήν την παραδοχή την έκανα σε αρκετά μεγάλη ηλικία με πλήρη συναίσθηση αυτού το οποίο πιστεύω. Και όχι δεν είμαι από αυτούς που δεν εξετάζουν τί και πώς. Και βιβλία έχω διαβάσει (από διάφορες πλευρές) και μόνος μου έχω σχηματίσει άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό όμως που αναφέρεται δε νομίζω ότι έχει σχέση με τέτοιες πρωτοβουλίες... Και δε θα διαφωνήσω φυσικά με αυτό το οποίο αναφέρει το προεδρικό διάταγμα...

Οι καθηγητές λένε πως το υπουργείο ήταν ενήμερο για τις δραστηριότητες του σχολείου. Ο υπουργός ισχυρίζεται το αντίθετο.
Το σχολείο έχει εισπράξει βραβεία για την κοινωνική του προσφορά στο χώρο της εκπαίδευσης.
Το ποιος λέει αλήθεια και ποιος ψέμματα, είναι δουλειά της δικαιοσύνης να το αποδείξει.
Προσωπικά κρίνω την πράξη στα πλαίσια του σχολικού περιβάλλοντος με γνώμονα τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Προσωπικά κρίνω την πράξη στα πλαίσια του σχολικού περιβάλλοντος με γνώμονα τα παιδιά.

Κι εγώ αυτό κάνω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Χαίρομαι :) Kαι τι έχεις να πεις λοιπόν γι' αυτό:

Πολλές φορές μαθητές μουσουλμάνοι έπαιρναν το μικρόφωνο και έλεγαν το Πάτερ ημών. "Γιατί να μην πω κι εγώ προσευχή; Εγώ δεν είμαι σαν τα άλλα παιδιά;", μας ρώτησε κάποια φορά ένας μαθητής της Γ' και μια μαθήτρια της Ε', καθολική, δήλωσε στο δάσκαλό της ότι την κοιτάνε περίεργα τα παιδιά και τη σχολιάζουν για τον τρόπο που κάνει το σταυρό της και ντρέπεται. Επίσης, πολλοί γονείς πολλών μη ορθόδοξων παιδιών ζητούσαν τα παιδιά τους να παρευρίσκονται στη προσευχή, χωρίς όμως να συμμετέχουν και χωρίς φυσικά να κάνουν τον σταυρό τους. Εβλεπαν όμως οι ίδιοι ότι τα παιδιά συμμετείχαν. Στο σπίτι, όπως μας έλεγαν, όσο και να το συζητούσαν, τα παιδιά αντιδρούσαν. Κάποιοι από αυτούς τους γονείς διαμαρτύρονταν επειδή θεωρούσαν ότι εμείς, οι εκπαιδευτικοί, κατά κάποιον τρόπο δεν σεβόμασταν τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top