Εδώ κάνουμε δίαιτα!

rina45

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ναταλία κι εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα με σένα,πήρα αρκετά κιλά πέρυσι στις Πανελλήνιες και γενικότερα τα 2 τελευταία χρόνια και ακόμα προσπαθώ να τα χάσω.
και εγω επισης μεσα σε 2 μηνες πηγα 59!δεν εχω κανει ποτε διαιτα ...γιατι ειχα καλο μεταβολισμο!αλλα τωρα μην πειτε οτι δεν ειμαι λιγο πανω απτο κανονικο!!!σε λιγα χρονια θα γινω σουμο!!βλεπω μακρυα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Συγκεκριμένη διατροφή έχω αναγκαστεί κι εγώ να ακολουθήσω στο παρελθόν.Όχι πως είχα κάποιο πρόβλημα με τη μάζα μου,απλά ήμουν υποχρεωμένος να μην υπερβαίνω ένα συγκεκριμένο αριθμό κιλών βάσει του ύψους και της ηλικίας μου.(λόγω αθλήματος που σε κατατάσσει σε κατηγορίες ανάλογα με τη μάζα σου.)

Δύο πραγματάκια θα πω:

1) Το να μειώνεις δραματικά τις θερμίδες που λαμβάνεις,παράλληλα με αποχή από τη σωματική άσκηση,είναι σαν να προσπαθείς να σβήσεις φωτιά με οινόπνευμα.

Δηλαδή: Αυτό που επιφανειακά φαίνεται ως λύση,στην τελική έχει καταστρεπτικό αποτέλεσμα.Πολλοί,κυρίως θηλυκού γένους άνθρωποι,θεωρούν πως αν κόψουν μαχαίρι την ποσότητα του φαγητού,θα αρχίσουν να χάνουν κιλά και θα λύσουν μια για πάντα τα προβλήματά τους.Μέγα λάθος.Μπορεί το βιωτικό επίπεδο του ανθρώπου να έχει αλλάξει δραματικά,οι οργανισμοί μας όμως έχουν κρατήσει μερικούς από τους μηχανισμούς των προγόνων μας.Τι σημαίνει αυτό?Σε απλή μετάφραση,εσύ νομίζεις πως αν ρίξεις στον οργανισμό σου λιγότερη πρώτη ύλη,αυτός θα αρχίσει να αποθηκεύει-το λίπος είναι μορφή αποθήκευσης-αναλογικά λιγότερη,οπότε σε σύντομο διάστημα θα αρχίσει να μειώνεται η μάζα σου.Αμ δε,αυτό ισχύει μόνο εάν έτρωγες ΣΥΝΕΧΩΣ,σε σημείο του να κινδυνεύεις να σκάσεις.Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις που απλά πιστεύεις πως θα προτιμούσες τον εαυτό σου με κάποια κιλά λιγότερα,αν το κάνεις με λάθος τρόπο,ο οργάνισμός σου θα σκεφτεί κάπως έτσι:"Σήμερα παραλείφθηκε ένα γεύμα.Χθες το ίδιο.Αυτό ίσως σημαίνει έλλειψη τροφής,άρα θα ήταν σοφό εκ μέρους μου από το επόμενο γεύμα να αρχίσω να αποθηκεύω μεγαλύτερο ποσοστό λίπους,σε περίπτωση που μου χρειαστεί.Να θυμηθώ να συζητήσω με τον κ. Μεταβολισμό νέο πλάνο διαχείρησης."

Η κατάσταση επιδεινώνεται,όταν εκτός από μια λάθος αντιμετώπιση στο θέμα της διατροφής,τον αντιμετωπίζεις και λανθασμένα στο θέμα της κινητικότητας.Αν έχεις σκύλο,ξέρεις πως πρέπει να τον βγάζεις βόλτα.Αυτό ισχύει και για σένα.Παρατήρησε το τι είσαι,ένα σύνολο από κόκαλα,γύρω από τα οποία υπάρχουν μύες.Τους μύες,η φύση δε στους χάρισε με εγγύηση εφόρου ζωής.Έχουν φτιαχτεί ώστε να χρησιμοποιούνται,και υπόκεινται στους νόμους της φυσικής και της χημείας.Οι νόμοι αυτοί είναι σαφέστατοι,και δεν ενδιαφέρονται αν είναι υπέρ ή όχι του ανθρώπου.Στρέφονται πάντα προς την ελαχιστοποίηση της ενέργειας του συστήματος.Με απλά λόγια,αν ξαφνικά βρεθείς ενα χιλιόμετρο πάνω από το έδαφος χωρίς αλεξίπτοτο,τότε για να ελαχιστοποιηθεί η δυναμική σου ενέργεια,θα μετατραπει σε...κινητική,και την έβαψες(πέφτεις και σκοτώνεσαι)Με το ίδιο σκεπτικό(αν και με λιγότερο άμεσα αποτελέσματα),αν οι μύες σου δε χρησιμοποιούνται για το σκοπό που τους έχεις,εκτός από το ότι κερδίζεις σε λίπος,ΧΑΝΕΙΣ σε μυική μάζα,κι αυτό διότι η φυσική κρίνει πως δε συμφέρει σπατάλη ενέργειας ωστε να τη διατηρείς,από τη στιγμή που με την πάρτη σου...πάει χαμένη.Η μυική μάζα είναι ένας παράγοντας που δε μπορείς να αγνοήσεις,όταν θέλεις ένα υγιές σώμα.Κανείς δε μίλησε ούτε για body building,ούτε για πρωταθλητισμό,αλλά για τα απλά και καθημερινά.Το περπάτημα και οι σκάλες είναι τα ελάχιστα.

2)Γρηγορότερα θα τρέξει ένα αγωνιστικό όταν το φουλάρεις με βενζίνη κάποιων οκτανίων,από όταν του γεμίσεις το μισό ρεζερβουάρ με μαζούτ.(Βασικά,όσο λίγο κι αν είναι το μαζούτ,τη μηχανή θα στη διαλύσει στο τέλος.)

Δηλαδή: Σταμάτα να θεωρείς πως η ποσότητα αυτών που τρως είναι ο καθοριστικός παράγοντας λήψης κιλών.Η ποσότητα καθορίζεται από τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά και το μεταβολισμό αυτού.Ο μεταβολισμός όμως επηρεάζεται και από το πόσο καις.Αν καις παραπάνω από κάποιον άλλο,τότε ο οργανισμός σου δε θα αποθηκεύει στην αποθήκη με τα αχρησιμοποίητα,όσο ο οργανισμός του άλλου.Το καταλαβαίνεις νομίζω.Ακόμη κι αν είσαι καλοφαγάς,αν καις αρκετά κι αν τρως "καλό πράμα",δε θα έχεις πρόβλημα.(Φυσικά και υπάρχουν και οι διαταραχές του μεταβολισμού,όπως οι διαταραχές του θυροειδή,όμως εδώ μιλάω γενικά.)

Κάθισε και σκέψου όμως,τι έφαγες σήμερα.Χθες.Και προχθές.Τι από αυτά πχ περιείχε ζάχαρη.Και τι αλάτι,και σε τι ποσοστό.Πόσες φυτικές ίνες κατανάλωσες?Πόσο από το φαγητό που καταναλώνεις την κάθε μέρα είναι συσκευασμένο/σε μορφή σνακ?Πόσο από το φαγητό που τρως εμπεριέχει στην προετοιμασία του και τον όρο "τηγάνισμα"?

Ας πάρουμε για παράδειγμα την πατάτα.Τηγανιτή,ιδιαίτερα προτηγανισμένη,είναι κόλαση.Στο φούρνο,είναι κάπως καλύτερη.Μέσα σε λάδι μεν,αλλά όχι τοσο βλαβερή(και καταλαβαίνεις πως τρως πατάτα)Και τέλος,βραστή,στην πατατοσαλάτα,τα λιπαρά της φθάνουν στο μηδεν!Φάε όσες πατατοσαλάτες θέλεις.Λιγότερο θα σε επηρεάσουν από μια μερίδα τηγανιτές πατάτες,seriously.

Θα μου πεις,ναι αλλά εγώ προτιμώ τις τηγανιτές,δε μπορώ να συγκρίνω τη γεύση!Πολλές φορές όντως,η ζωή είναι άδικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
μπραβο μπραβο πες μου και μενα κανενα μαγκο μπασ και ξεφορτωθω τα παραπανισια κιλα που εχω...

Μπα! Τίποτα μαγικό δεν υπάρχει στην υπόθεση. Έπινα καθημερινά 2-3 λίτρα νερό την μέρα, μικρότερες ποσότητες στα γεύματα και όχι μ@λ@κιούλες. Κοινώς; Διατροφή! Τρώμε τα πάντα με μέτρο. ;)

Και επειδή λόγω ενός προβλήματος υγείας έχω πάρει κάποια κιλά, με το που τελειώσουν οι γιορτές θα εφαρμόσω ξανά αυτή την διατροφή! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Κοινώς; Διατροφή! Τρώμε τα πάντα με μέτρο.

Οχι αυτο ειναι λαθος, ιδανικα, πιτσες, γλυκα κτλ δεν θα επρεπε να τρωμε ΠΟΤΕ, δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ που να μπορει να αδυνατισει τρωγοντας τις βλακειες που τρωει ενας μεσος ανθρωπος απλα σε μικροτερες ποσοτητες.

Για να γινω πιο σαφης, η μεση "διατροφη" ενος μεσου ανθρωπου ειναι τα εξις:

Πρωι: ενας καφες με ζαχαρη
Στη δουλεια επειδη επιασε πεινα: κανα κρουασαν η τυροπιτα
Μεσημερι: Αν ειναι τυχερος και μενει με τη μαμα ακομα τιποτα μακαροναδες
Βραδυ: πιτσα/σουβλακια/η κατι σχετικο

απο πλευρας ποσοτητων αυτα ειναι τα εξις για μια γυναικα ας πουμε 1.63, 75 κιλα

μια τυροπιτα το πρωι και ο καφες καπου 900 θερμιδες

ενα πιατο μακαρονια με σαλτσα, μιαμιση φετα ψωμι 800-900 θερμιδες

3 κομματια πιτσα 900 θερμιδες.

αυτο ειναι 2700 θερμιδες σε μια μερα.

Για να αδυνατισει αυτη η γυναικα θελει καπου 1600 θερμιδες, δηλαδη μιση τυροπιτα το πρωι μισο πιατο μακαρονια και 3/4 της φετας του ψωμιου το μεσημερι και εναμιση κοματι πιτσα το βραδυ.

Δοκιμασε να φας ετσι και πες μου τι θα γινει πιο γρηγορα η αβιταμινωση η το πεινας τοσο πολυ που θα φας μεχρι και το σακουλακι απο τα πατατακια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κι όμως,σε γενικές γραμμές ο epote έχει δίκιο.Εντάξει,αλλάζω το "δε θα έπρεπε να τρώμε ΠΟΤΕ" σε "θα έπρεπε να τρώμε πολύ πιο σπάνια σε σχέση με το φάγητο το οποίο είμαστε φτιαγμένοι ως οργανισμοί να χωνεύουμε ομαλά και να οφελούμαστε από αυτό"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Βασικα μπορεις να φας οτιδηποτε με μετρο και αρκει να γυμναζεσαι... η καθιστικη ζωη δεν οφελει κανεναν ειτε προσπαθει να χασει κιλα ειτε οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το μετρο όμως σημαίνει γενικά πολύ λιγότερο από το φαγητό που πρέπει να τρώει ο μέσος άνθρωπος και δεν τρώει.


Εχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί ο καρκίνος του παχέος εντέρου εξελίσσεται σε μάστιγα?Με απλά λόγια:τι θα πάθει ένα αμάξι με καταλύτη αν το ταϊζεις κάθε μέρα super?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Το μετρο όμως σημαίνει γενικά πολύ λιγότερο από το φαγητό που πρέπει να τρώει ο μέσος άνθρωπος και δεν τρώει.


Εχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί ο καρκίνος του παχέος εντέρου εξελίσσεται σε μάστιγα?Με απλά λόγια:τι θα πάθει ένα αμάξι με καταλύτη αν το ταϊζεις κάθε μέρα super?

Θα παρει κιλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Βασικα μπορεις να φας οτιδηποτε με μετρο και αρκει να γυμναζεσαι... η καθιστικη ζωη δεν οφελει κανεναν ειτε προσπαθει να χασει κιλα ειτε οχι

Το σαβουροφαγητο ειναι απολαυση, ειναι πως να γινει, ΑΛΛΑ ακριβως επειδη κανει "κακο" δεν πρεπει να αποτελει το κυριο τμημα της διατροφης μας (σε οποιαδηποτε ποσοτητα), πρεπει να ειναι αυτο που ειναι, μια απολαυση.

Και το ποτο ωραιο ειναι αλλα δεν καλυπτεις τις αναγκες σου σε υγρα με αλκοολ, το αλκοολ το πινεις μια δυο φορες τη βδομαδα οταν θα βγεις βολτα.

Το ιδιο και με το φαι, αν το 80% της διατροφης σου ειναι καλη (λαχανικα, φρουτα, κρεατα κτλ) το 20% φατο σε σαβουρα για να γουσταρεις.

Η γυμναστικη δεν αναφερεται καν στη κουβεντα, το θεωρω αυτονοητο ο πρεπει να γυμναζεσαι, τα πλεονεκτηματα ειναι πολυ περισοτερα απο μικρη κοιλια.

Και μεταξυ μας ειναι καλυτερο να εισαι γυμνασμενος και ελαφρως παχουλος παρα σπαλιαρης και αγυμναστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Η κατάσταση επιδεινώνεται,όταν εκτός από μια λάθος αντιμετώπιση στο θέμα της διατροφής,τον αντιμετωπίζεις και λανθασμένα στο θέμα της κινητικότητας.Αν έχεις σκύλο,ξέρεις πως πρέπει να τον βγάζεις βόλτα.Αυτό ισχύει και για σένα.Παρατήρησε το τι είσαι,ένα σύνολο από κόκαλα,γύρω από τα οποία υπάρχουν μύες.Τους μύες,η φύση δε στους χάρισε με εγγύηση εφόρου ζωής.Έχουν φτιαχτεί ώστε να χρησιμοποιούνται,και υπόκεινται στους νόμους της φυσικής και της χημείας.Οι νόμοι αυτοί είναι σαφέστατοι,και δεν ενδιαφέρονται αν είναι υπέρ ή όχι του ανθρώπου.Στρέφονται πάντα προς την ελαχιστοποίηση της ενέργειας του συστήματος.Με απλά λόγια,αν ξαφνικά βρεθείς ενα χιλιόμετρο πάνω από το έδαφος χωρίς αλεξίπτοτο,τότε για να ελαχιστοποιηθεί η δυναμική σου ενέργεια,θα μετατραπει σε...κινητική,και την έβαψες(πέφτεις και σκοτώνεσαι)Με το ίδιο σκεπτικό(αν και με λιγότερο άμεσα αποτελέσματα),αν οι μύες σου δε χρησιμοποιούνται για το σκοπό που τους έχεις,εκτός από το ότι κερδίζεις σε λίπος,ΧΑΝΕΙΣ σε μυική μάζα,κι αυτό διότι η φυσική κρίνει πως δε συμφέρει σπατάλη ενέργειας ωστε να τη διατηρείς,από τη στιγμή που με την πάρτη σου...πάει χαμένη.Η μυική μάζα είναι ένας παράγοντας που δε μπορείς να αγνοήσεις,όταν θέλεις ένα υγιές σώμα.Κανείς δε μίλησε ούτε για body building,ούτε για πρωταθλητισμό,αλλά για τα απλά και καθημερινά.Το περπάτημα και οι σκάλες είναι τα ελάχιστα.

Συμφωνώ με όλο το post (και επαυξάνω:P). Να συμπληρώσω ότι το περπάτημα, η άσκηση (ιδίως όσες έχουν να κάνουν με κάποιο βάρος-έστω και το βάρος του σώματός μας, άρα εξαιρούμε αμέσως το κολύμπι για τη συγκεκριμένη περίπτωση) συνεισφέρουν και στην ανάπτυξη και διατήρηση της οστικής μας πυκνότητας, και άρα στην αντοχή των οστών. (Μεγάλο θέμα, ιδίως για τις γυναίκες, η οστεοπόρωση...)

Μην είστε τόσο καταδικαστικοί απέναντι στα έρμα τα γλυκά, καλέ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Λέγετε εσείς για γυμναστικές.. αλλά έχω μια απορία:
Ένας άνθρωπος που κινείται καθημερινά στη δουλειά του, ανεβαίνει και κατεβαίνει σκάλες τουλάχιστον 10 φορές την ημέρα, τρέχει ενίοτε πίσω από λεωφορεία και γυρνάει στο σπίτι κατάκοπος περνώντας από ένα γυμναστήριο που βλέπει άλλους ανθρώπους να λιώνουν σε έναν διάδρομο, θεωρείτε ότι η γυμναστική που του κάνουν καθημερινά του αρκεί; :P


Πάντως εμπειρικά έχω διαπιστώσει κάτι απογεύματα που με πιάνει μια ανεξήγητη λιγούρα αν κοιμηθώ ξυπνάω σα να έχω γεμάτο στομάχι.
Το συνιστώ λοιπόν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Λέγετε εσείς για γυμναστικές.. αλλά έχω μια απορία:
Ένας άνθρωπος που κινείται καθημερινά στη δουλειά του, ανεβαίνει και κατεβαίνει σκάλες τουλάχιστον 10 φορές την ημέρα, τρέχει ενίοτε πίσω από λεωφορεία και γυρνάει στο σπίτι κατάκοπος περνώντας από ένα γυμναστήριο που βλέπει άλλους ανθρώπους να λιώνουν σε έναν διάδρομο, θεωρείτε ότι η γυμναστική που του κάνουν καθημερινά του αρκει

οχι βεβαια...

ανοιγοκλεινεις τα ματια σου 20.000 φορες τη μερα, ειναι επαρκης γυμναστικη αυτο? οχι βεβαια. Δεν ειναι αρκετα κουραστικο, η γυμναστικη βασιζεται στην εννοια της προοδευτικης επιβαρυνσης

Β Α Ρ Η!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Λέγετε εσείς για γυμναστικές.. αλλά έχω μια απορία:
Ένας άνθρωπος που κινείται καθημερινά στη δουλειά του, ανεβαίνει και κατεβαίνει σκάλες τουλάχιστον 10 φορές την ημέρα, τρέχει ενίοτε πίσω από λεωφορεία και γυρνάει στο σπίτι κατάκοπος περνώντας από ένα γυμναστήριο που βλέπει άλλους ανθρώπους να λιώνουν σε έναν διάδρομο, θεωρείτε ότι η γυμναστική που του κάνουν καθημερινά του αρκεί; :P


Πάντως εμπειρικά έχω διαπιστώσει κάτι απογεύματα που με πιάνει μια ανεξήγητη λιγούρα αν κοιμηθώ ξυπνάω σα να έχω γεμάτο στομάχι.
Το συνιστώ λοιπόν. :P

Μόνο και μόνο για το bold θα έλεγα ότι είναι επαρκέστατη η γυμναστική του, χάρη στην πασίγνωστη εκγύμναση εξ' όψεως. :P
Από εκεί και πέρα δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν εφικτό να απαιτήσουμε από αυτόν τον άνθρωπο να γυμναστεί παραπάνω- είναι και ο χρόνος που μας περιορίζει. Πάντως, σίγουρα είναι σε αρκετά καλύτερη θέση από άλλους που έχουν καθιστική δουλειά ή/και καθιστική υπόλοιπη ζωή. Πιθανώς θα μπορούσε να εντάξει στο πρόγραμμά του κανένα περίπατο στα πεντακάθαρα, ήσυχα, πανέμορφα (:P) δρομάκια της πόλης του. Ή και λίγο τρέξιμο (όχι πάλι πίσω από λεωφορεία, βγάζουν καυσαέρια:P).

Ο ύπνος προφανώς και μειώνει την όρεξη. Αν θυμάμαι, εκκρίνεται λεπτίνη και περιορίζεται η δράση της γρελίνης- και-τσουπ! μειώνεται η όρεξη. (Μια καλή δικαιολογία για εμάς τους υπνοεξαρτημένους) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ο ύπνος προφανώς και μειώνει την όρεξη. Αν θυμάμαι, εκκρίνεται λεπτίνη και περιορίζεται η δράση της γρελίνης- και-τσουπ! μειώνεται η όρεξη. (Μια καλή δικαιολογία για εμάς τους υπνοεξαρτημένους) :D

Παιζιά τι λέτε;;; Μόνο εγώ δηλαδή κάθε φορά που ξυπνάω -ειδικά από μεσημεριανό ύπνο- έχω όρεξη σαν το στομάχι μου να είναι τελείως άδειο;;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι άκυρο;
Το ζεστό νερό με λεμόνι το πρωί να το πίνεις, κάνει καλό; Εννοώ αν βοηθάει στην απώλεια βάρους. Βοηθάει; ή τζάμπα ξίνισα σήμερα;:mpliaks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
τσαμπα ξυνησες

ρε παιδια σκεφτητε λιγακι...νερο με λεμονι ειναι δηλαδη ΤΙ ακριβως να κανει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
τσαμπα ξυνησες

ρε παιδια σκεφτητε λιγακι...νερο με λεμονι ειναι δηλαδη ΤΙ ακριβως να κανει?

Η θεωρία είναι ότι το κιτρικό οξύ που περιέχει το λεμόνι, θα διαλύσει το λίπος... :hmm::hmm:Είναι σαν το απορρυπαντικό πιάτων με άρωμα ξύδι. :P:P

Αυτό δεν ισχύει, διότι το λεμόνι θα περάσει από το πεπτικό σύστημα, δε θα πάει στους λιπώδεις ιστούς...

Ωστόσο, το λεμόνι λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο: η ξινή γεύση διδάσκει τον άνθρωπο, απομακρύνοντας από το κυνήγι της ηδονής, με αποτέλεσμα να οδηγεί στο αδυνάτισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Οκ κατάλαβα.:/:

Θενκις για τις απαντήσεις.:redface:

@worshipperjesus με φώτισες ρε. xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι άκυρο;
Το ζεστό νερό με λεμόνι το πρωί να το πίνεις, κάνει καλό; Εννοώ αν βοηθάει στην απώλεια βάρους. Βοηθάει; ή τζάμπα ξίνισα σήμερα;:mpliaks:

Μικρότερη κι εγώ άκουγα ότι το νερό με λεμόνι βοηθάει στη δίαιτα. Κάνοντας μια πρόχειρη αναζήτηση στο νετ, μάλιστα, βρήκα μια "δίαιτα αποτοξίνωσης με λεμόνι", στην οποία εκτός από λεμόνι το ρόφημα περιέχει και ένα σκεύασμα που δε γνωρίζω (:P) καθώς και πιπέρι καγιέν (τα πιπέρια και τα καυτερά έχουν μια κάποια αυξητική επίδραση στον βασικό μεταβολισμό και άρα όντως βοηθούν κάπως στη δίαιτα). Η συγκεκριμένη ισχυρίζεται ότι έχει απώλεια 3-6 κιλών σε δέκα ημέρες (δε σχολιάζω για το αν αυτό είναι υγιεινό, νομίζω είναι προφανές το κατά πόσο είναι -.-'), αφού τρέφεσαι αποκλειστικά με αυτό το ρόφημα λεμονοπιπερονερού. :mpliaks:
Από εκεί και πέρα, στο mednutrition είδα ότι ένα ποτήρι ζεστό νερό με λίγες σταγόνες λεμόνι το πρωί, βοηθάει στην ενεργοποίηση του μεταβολισμού-ενδεχομένως και να έχει μια βάση, άρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πάντως σήμερα άκουσα ότι ένα ποτήρι νερό με χυμό μισού λεμονιού κάνει καλό στο στομάχι και στην χώνεψη... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top