Ρατσισμός & Έλληνες

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
και τι να κανουμε?
να τους αφησουν να περασουν?

Ρωτάς τη γνώμη μου; Γιατί ο σκοπός του σχολίου μου ήταν να σου δείξω και την άλλη πλευρά, μιας και το σχόλιό σου μου φάνηκε λίγο αφελές, γιατί το νόμισμα έχει δύο πλευρές. Χαίρομαι που βλέπεις και το θετικό, αλλά...
Η γνώμη μου είναι πως χρειάζεται μία λύση σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι πως χρειάζεται μία λύση σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.
συμφωνω..

το θεμα δεν ειναι απλο..ειναι διαχειριση ανθρωπων..
ουτε μπορουμε να τους πεταξουμε ολους εξω πρακτικα,,ουτε να τους δεχτουμε ολους..

αλλα πολλοι λαικιζουν και φτιαχνουν ολοκληρα κομματα πανω σε τετοιες ουτοπικες θεωριες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πήγαινε μία βόλτα στο λιμάνι, να δεις πώς κυνηγάνε οι αστυνομικοί τους λαθρομετανάστες, αν τους ανακαλύψουν στοιβαγμένους σε κάποιο καμιόνι ή σε καμία καρότσα... Με τα γκλομπ, κι αυτοί αλαφιασμένοι να πηδάνε στο νερό να γλυτώσουν...

Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο γίνονται τόσο αυστηροί έλεγχοι στην Πάτρα. Μου έλεγαν οι γονείς μου πέρυσι που ταξίδευαν Πάτρα-Βενετία ότι τους έκαναν εξονυγχιστικό έλεγχο στο τζιπ μήπως και μετέφεραν "κάτι". Έλεγχοι που δεν γίνονταν πριν 10-15 χρόνια που έκανα συχνά με τους γονείς μου το συγκεκριμένο ταξίδι.

Και σκέφτομαι η ποταπή: οι ταλαίπωροι μετανάστες προσπαθούν να ξεφύγουν. Δεν θέλουν να μείνουν στην συγκεκριμένη χώρα. Τι μανία έχουν οι αστυνομικοί να τους κρατήσουν σώνει και ντε εδώ; Πραγματικά μου κάνει εντύπωση όταν η αστυνομία εν γένει δεν κάνει σωστά την δουλειά της ή κάνει τα στραβά μάτια για άλλα και άλλα, για ποιό λόγο δείχνει τόσο ζήλο για το συγκεκριμένο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και σκέφτομαι η ποταπή: οι ταλαίπωροι μετανάστες προσπαθούν να ξεφύγουν. Δεν θέλουν να μείνουν στην συγκεκριμένη χώρα. Τι μανία έχουν οι αστυνομικοί να τους κρατήσουν σώνει και ντε εδώ;

αν τους αφησουμε εμεις..

θα τους γυρισουν οι Ιταλοι πισω..

και θα εχουμε προβλημα..

μακαρι να μπορουσαμε να κανουμε τα στραβα ματια και να τους αφηναμε να φυγουνε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
αν τους αφησουμε εμεις..

θα τους γυρισουν οι Ιταλοι πισω..

και θα εχουμε προβλημα..

μακαρι να μπορουσαμε να κανουμε τα στραβα ματια και να τους αφηναμε να φυγουνε..

Ορισμένοι δεν έχουν ταυτοποιηθεί εδώ. Φτάνουν Πάτρα χωρίς να έχουν δώσει τα δαχτυλικά τους αποτυπώματα εδώ. Ή και πιο εξτρίμ σκηνικά. Μας είχε πει φορέας μη-κυβερνητικής οργάνωσης που είχε έρθει στο Πανεπιστήμιο για ενημέρωση ότι πολλοί "γδέρνουν" τα δάχτυλά τους ώστε να μην μπορούν να τους ταυτοποιήσουν όταν τους πιάσουν σε άλλη χώρα (για όσους υποστηρίζουν ότι οι συγκεκριμένοι άνθρωποι θέλουν να μείνουν Ελλάδα με μόνο σκοπό να μας πάρουν τις δουλειές και να "μαγαρίσουν" την εθνική καθαρότητα της χώρας).

Αν μπορέσουν να φύγουν όσοι υπάγονται στις παραπάνω κατηγορίες κανείς δεν τους γυρνά.

Και επίσης πολλές ευρωπαϊκές χώρες έχουν αναστείλει τις επιστροφές μεταναστών στην Ελλάδα για το 2011, λόγω της αδυναμίας της να αντεπεξέλθει στο μεταναστευτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Χτες έπαιχα πόκερ στο φβ (κάψιμο, i know :P) και ήταν ένας τύπος που είχε σαν profile picture, τη σημαία της Ελλάδας σαν σχέδιο σε χαρτί υγείας. Τον ρώτησα από που ήταν αλλά δε μου είπε και από το όνομα κατέληξα πως κατά 90% ήταν από Σουηδία. Τον ρώτησα τι πρόβλημα έχει με την Ελλάδα και μου είπε πως σιχαίνεται τους γύφτους. :mad:

Προφανώς δεν είναι μόνο οι Έλληνες ρατσιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,798 μηνύματα.
Χτες έπαιχα πόκερ στο φβ (κάψιμο, i know :P) και ήταν ένας τύπος που είχε σαν profile picture, τη σημαία της Ελλάδας σαν σχέδιο σε χαρτί υγείας. Τον ρώτησα από που ήταν αλλά δε μου είπε και από το όνομα κατέληξα πως κατά 90% ήταν από Σουηδία. Τον ρώτησα τι πρόβλημα έχει με την Ελλάδα και μου είπε πως σιχαίνεται τους γύφτους. :mad:

Προφανώς δεν είναι μόνο οι Έλληνες ρατσιστές.

Την έχω κι εγώ αυτή την picture! :panwkatw: Την έβαλα στο άλμπουμ μου "Art & Fun" μαζί με μία άλλη που δείχνει τον ΓΑΠ σαν τον ζωγράφο Bob Ross! :D



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia3807

Νεοφερμένος

Η natalia3807 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
οι νέο έλληνες δεν έχουν έχουν καμια σχέση με τους αρχαίους.Εκείνοι ήταν σοφοί άνθρωποι και δημιούργησαν έναν τεράστιο πολιτισμό,εμείς πως καταντήσαμε έτσι?όχι μονο δεν συνεχίσαμε τον πολιτισμό αλλα δημιουργήσαμε και χρέη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelika J.

Νεοφερμένος

Η Angelika J. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αν δεν εισαι ρατσιστης σε αναγκαζουν να γινεις και δεν θελεις να βλεπεις φατσα κανενος αλλοδαπου...Και οπως ειπαν και καποιοι δεν ειναι μονο καποιοι Ελληνες ρατσιστες..!!Προσφατα ειδα φωτογραφια ενος μαυρου να κανει χειρονομια στον Ελληνα φωτογραφο και κουβαλουσε τα υπαρχοντα του σε ενα πανι..Δλδ ελεος...Αν δεν μας γουσταρεις σηκω και φυγε!Και εσυ και ολοι οσοι σε (σας)εφεραν!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,798 μηνύματα.
Τον χτύπησαν επειδή ήταν μαύρος με γυαλιά

Ο Άνταμ Ζιάντ από το Σουδάν, γενικός γραμματέας της κοινότητα προσφύγων από το Νταρφούρ, κάτοχος κάρτας αιτούντα άσυλο, γνωστός για τις θετικές δράσεις του στο κέντρο της Αθήνας, τη συνεργασία του με κάθε σύλλογο, ένωση, θεσμικό φορέα, ΜΜΕ με σκοπό την ανάδειξη των προβλημάτων των προσφύγων στην Ελλάδα αλλά και στις ιδιαίτερες πατρίδες τους και την αρωγή των Αρχών στην συνεργασία τους με περιθωριοποιημένες κοινότητες, την ενημέρωση και υποστήριξη των ίδιων των προσφύγων ώστε να μην καταφεύγουν στην παραβατικότητα και στη διακίνηση ή χρήση ναρκωτικών και άλλα πολλά.

Ο Άνταμ Ζιάντ, στις 9 το πρωί της Δευτέρας, καθοδόν για την δουλειά του σε εταιρεία κινητής τηλεφωνίας δέχθηκε επίθεση από πέντε αγνώστου ταυτότητας πρόσωπα, φαινομενικά έλληνες- ο ένας εκ των οποίων ήταν γυναίκα. Αφού τον πλησίασαν, του άρπαξαν τα γυαλιά μυωπίας από το πρόσωπο ενώ του απηύθυναν εύλογα ερωτήματα τύπου «τι τα θες τα γυαλιά ρε αράπη» κτλ. Λογικότατο! Τι να θέλει τα γυαλιά ένας αράπης;

Όταν ο Άνταμ προσπάθησε να πάρει πίσω τα γυαλιά του άρχισαν να τον χτυπούν, κι όταν κουράστηκαν από την πρωινή γυμναστική αποχώρησαν. Ο Άνταμ ζήτησε τη βοήθεια των εποχούμενων αστυνομικών. Το παρέπεμψαν στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής και το αστυνομικό τμήμα της περιοχής στη ΓΑΔΑ και πάει λέγοντας.

Και φυσικά θα είναι άλλη μια υπόθεση που θα ξεχαστεί, αν το επιτρέψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όταν ο Άνταμ προσπάθησε να πάρει πίσω τα γυαλιά του άρχισαν να τον χτυπούν, κι όταν κουράστηκαν από την πρωινή γυμναστική αποχώρησαν. Ο Άνταμ ζήτησε τη βοήθεια των εποχούμενων αστυνομικών. Το παρέπεμψαν στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής και το αστυνομικό τμήμα της περιοχής στη ΓΑΔΑ και πάει λέγοντας.

Και φυσικά θα είναι άλλη μια υπόθεση που θα ξεχαστεί, αν το επιτρέψουμε.
συμπτωμα μια αρρωστης καταστασης

ας κοιταξουμε την αιτια και ας θεραπευσουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από parafernalia:
Και φυσικά θα είναι άλλη μια υπόθεση που θα ξεχαστεί, αν το επιτρέψουμε.

Όπως έχουν ξεχαστεί άλλες τόσες με μετανάστες που έχουν επιτεθεί σε Έλληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
οι νέο έλληνες δεν έχουν έχουν καμια σχέση με τους αρχαίους.Εκείνοι ήταν σοφοί άνθρωποι και δημιούργησαν έναν τεράστιο πολιτισμό,εμείς πως καταντήσαμε έτσι?όχι μονο δεν συνεχίσαμε τον πολιτισμό αλλα δημιουργήσαμε και χρέη

οι νεοέλληνες της 7-ετιας δεν δημιουργησαν χρεη στην Ελλάδα.
Η Αθήνα για να μπορεί να ...στοχάζεται με την ησυχία της έβαλε χέρι στο ταμείο της Δήλου (κατάχρηση το ονομάζουν σήμερα).

Και τώρα ας αφήσουμε και τη... βούρτσα στη θέση της κι ας μην λέμε ότι ναναι...


disclaimer: ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΗ ΧΟΥΝΤΑ, ΟΥΤΕ ΠΑΡΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ, τα παραδείγματα είναι για να δείξουν την ακυρότητα της πρότασης εντος quote, ειδικά σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelika J.

Νεοφερμένος

Η Angelika J. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ας μην βλεπουμε μονο τη μια πλευρα...Ας ψαχνουμε και αλλα θεματα..Οπως πχ τις αιτιες αυτων των εξελιξεων στο γεγονος του παραπανω μνματος..Μπορω να σου αραδιασω χιλιαδες παραδειγματα ρατσισμου ξενων εναντια Ελληνων(και οχι μονο στην Ελλαδα,αλλα και σε χαμενες πατριδες μας).Θα τα δεις/ακουσεις και θα φρικαρεις με το τι τους κανανε/κανουν/θα κανουν αν το αφησουμε να ξεχαστει,αν το επιτρεψουμε.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα μπορούσαν να αυξήσουν κάποιο φόρο, πχ φόρο επιχειρήσεων ή τπτ για τραπεζικά προϊόντα. Μάλιστα λογικά θα έκανε και καλό στην γνώμη των πολιτών. Σίγουρα δέχτηκε κάποια παράπλευρη πίεση, αλλά νομίζω δεν είναι τόσο προφανή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Με τα κριτήρια του: νέου και συνάμα εξυγχρονισμένου στα Ευρωπαϊκά πρότυπα δρόμου, όπου οδηγούνται σήμερα οι Ελληνες, σαν ένα κοπάδι από πρόβατα. Θα έλεγα στην σφαγή.:redface:
Δεν υπάρχει σήμερα μέτρο με ανθρωποκεντρικό χαρακτήρα.
...

:(:(:(: Πόσο μάλλον "χριστοκεντρικό", μιάς και λεγόμαστε, και "Χριστιανοί"!

...Όταν ξυπνήσουμε από το ΣΟΚ (βλέπε θεωρία του ΣΟΚ), σίγουρα θα είμαστε κάποιοι άλλοι και όχι εμείς.
...
:redface::redface::redface:: Κοίταξε, φίλε μου Μάξιμε! Ποτέ δεν ήμασταν, εμείς εδώ στη Δύση κι από τότε που ο "Χριστιανισμός" καθαγιάζει τα έργα του Καίσαρα, αυτό που μάθαμε να πιπιλίζουμε, ότι τάχα ήμαστε!:redface::P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Με τα κριτήρια "ψάχνω από κάπου να βγάλω τα λεφτά που έκλεψαν οι πολιτικοί μας και δε βρίσκω άλλα εξιλαστήρια θύματα".;)

Είναι εξιλαστήριο θύμα αυτός που δημόσια παροτρύνει τους συμπολίτες του να στραφούν όλοι μαζί σε μια άλλη κοινωνική ομάδα;

Μήπως είναι εξιλαστήρια και τα παλικάρια της Χ.Α. (όχι Χρηματιστήριο Αθηνών τζόνι κας :P ) τα οποία ανάμεσα στην προπαγάνδα μίσους ξυλοφορτώνουν και μερικούς μετανάστες στο break της διανομής φυλλαδίων μίσους έτσι για αλλαγή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Με τα κριτήρια του: νέου και συνάμα εξυγχρονισμένου στα Ευρωπαϊκά πρότυπα δρόμου, όπου οδηγούνται σήμερα οι Ελληνες, σαν ένα κοπάδι από πρόβατα. Θα έλεγα στην σφαγή.:redface:
Είσαι πολύ μεγαλύτερος, πιθανώς με πείρα. Αφού βλέπεις ένα κάτι τέτοιο που μάλιστα μπορείς να εκτιμήσεις και το αποτέλεσμα γιατί δεν το κάνεις κάτι για αυτό. Δεν ήρθε πότε κάποιος "μεγάλος", ειδικότερα δε στην εφηβεία μου, να επισημάνει τους κινδύνους της ΕΕ. Έπρεπε εγώ να δω και έπειτα να κρίνω, ή έστω να κρίνω και έπειτα να δω. Αν ήμουν ένας περαστικός, και έβλεπα έναν παππού στην μέση του δρόμου και στο βάθος να επιταχύνει ένα αυτοκίνητο τότε θα φώναζα... και ας έβγαινε σε καλό.

Με ενοχλεί όταν μεσήλικοι άνθρωποι κρίνουν εμάς τους νέους για ποίους δρόμους διαλέξαμε, ή έστω δείξαμε ότι διαλέξαμε. Ξεχνάτε προφανώς ότι από το νηπιαγωγείο μέχρι ακόμη και την κηδεία μας περνούμε μέσα από θεσμούς και διαδικασίες που εσείς "φτιάξατε". Άραγε μετράει περισσότερο η άποψη του αναγνώστη ή η συνέπεια του συγγραφέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Είσαι πολύ μεγαλύτερος, πιθανώς με πείρα. Αφού βλέπεις ένα κάτι τέτοιο που μάλιστα μπορείς να εκτιμήσεις και το αποτέλεσμα γιατί δεν το κάνεις κάτι για αυτό. Δεν ήρθε πότε κάποιος "μεγάλος", ειδικότερα δε στην εφηβεία μου, να επισημάνει τους κινδύνους της ΕΕ.
Παναγιώτη, δεν έχει καμιά σημασία η σύγκριση της ηλικίας μου με την δική σου. Οσο για την <<πείρα>> που μου αποδίδεις, πίστεψε με πως με την έναρξη της κρίσης το 2008, ξεκίνησε και η δική μου ενημέρωση παράλληλα. Βέβαια η μέχρι τότε πείρα μου, ουδόλως διέφερε από αυτή του μέσου Ελληνα, ο οποίος έχει ψηφίσει και τις δυο παρατάξεις οι οποίες υλοποίησαν την είσοδο μας στην Ευρώπη. Οπότε, μη φαντάζεσαι ότι έχεις απέναντι σου κάποιον αντιευρωπαϊστή.
Οσο για το ότι αυτό που βλέπω, ίσως είναι διαφορετικό από αυτό που εσύ μπορείς να δεις, δεν μορεί να αλλάξει κάτι, έστω και αν υπήρχε η δυνατότητα να σκανάρω τα πάντα στην Ευρώπη του σήμερα. Θα σε ρωτήσω όμως: σαν τι πιστεύεις ότι θα ήμουν ικανός να κάνω;
Έπρεπε εγώ να δω και έπειτα να κρίνω, ή έστω να κρίνω και έπειτα να δω. Αν ήμουν ένας περαστικός, και έβλεπα έναν παππού στην μέση του δρόμου και στο βάθος να επιταχύνει ένα αυτοκίνητο τότε θα φώναζα... και ας έβγαινε σε καλό.
Παππούς, είναι ιδιότητα και δεν δηλώνει ανημποριά λόγο ηλικίας. Ενας ρωμά στην δική μου ηλικία, έχει δισέγγονα. Οπότε μη κάνεις πρόβες στην φωνή σου.
Με ενοχλεί όταν μεσήλικοι άνθρωποι κρίνουν εμάς τους νέους για ποίους δρόμους διαλέξαμε, ή έστω δείξαμε ότι διαλέξαμε.
Από τους βασικότερους κανόνες μου, είναι το << «Μη κρίνετε, ίνα μη κριθήτε. Εν ω γαρ κρίματι κρίνετε κριθήσεσθε, και εν ώ μέτρω μετρείτε μετρηθήσεται ύμίν. >> Αν όμως κάπου το παρακάμπτω, αυτό μη το πάρεις ως παράδειγμα προς μίμηση, αλλά ως ανθρώπινη αδυναμία. Αλλά και για να σου πώ την γνώμη μου για εσάς τους νέους, θα σε ρωτήσω: με ποιον τρόπο θα μπορούσα να καταλογίσω κάτι σε βάρος σας, την στιγμή που γνωρίζω πάρα πολύ καλά την δυνατότητα που έχετε στην σωστή πληροφορία; Αν όμως κατέχεις την πληροφορία, π.χ. Πάγκαλος και εφαρμόζεις μεθόδους ΣΟΚ, στον γενικό πληθυσμό και όχι μόνο, τότε ελαφρυντικά δεν υπάρχουν. Τεκμηριώνετε ως εκούσια η ενέργεια.
Ξεχνάτε προφανώς ότι από το νηπιαγωγείο μέχρι ακόμη και την κηδεία μας περνούμε μέσα από θεσμούς και διαδικασίες που εσείς "φτιάξατε".
Εγώ…;;;;;;; τι σχέση θα μπορούσα να έχω εγώ και ο κάθε σαν εμένα. Εβλεπα τον Ροντούλη να προσπαθεί να γίνει μια διόρθωση για τους αγρότες και το υπουργείο των οικονομικών να τον γράφει επανειλημμένα. Εδώ ταιριάζει το : τα του Καίσαρος τω Καίσαρι κσι τα του Θεού τω Θεώ.
Άραγε μετράει περισσότερο η άποψη του αναγνώστη ή η συνέπεια του συγγραφέα;
Αποτελεί σημαντικότατη παράμετρο, ο βαθμός της προς παραμυθίαση τάσης του αναγνώστη και η αντικειμενικότητα ή μη, του συγγραφέα. Θα τολμήσω να προσθέσω και τον <<δάσκαλο του συγγραφέα>> και αυτό γιατι οι σημερινοί συγγραφείς - νομοθέτες στην χώρα μας, φαίνεται οτι παρακολουθούν σεμινάρια(καλοπληρωμένα απο όλους εμάς) και μετά κάθονται να αντιγράψουν αυτά που έμαθαν.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
με την έναρξη της κρίσης το 2008, ξεκίνησε και η δική μου ενημέρωση παράλληλα
Πριν το 2008 όταν έβλεπες γύρω σου το θέμα περί ΕΕ δεν είχες, έστω και εσφαλμένη, άποψη;

Μη κρίνετε, ίνα μη κριθήτε
Αν το αντίτιμο-ποινή του να κρίνω είναι ότι ... θα κριθώ τότε θα κρίνω συνεχώς :P

Εγώ…;;;;;;; τι σχέση θα μπορούσα να έχω εγώ και ο κάθε σαν εμένα.
Αυτό που μας μάρανε δεν είναι ούτε η ΕΕ, ούτε το Ευρώ, ούτε τπτ. Είναι ότι ο καθένας κοιτάει την δουλεία του και η πλάκα είναι ότι κυριαρχεί και το γνωμικό ότι τα χρήματα δεν είναι το παν. Ναι αρχίδια δεν είναι το παν, αφού μόνο την δουλεία μας κάνουμε.

Μπορούμε να βλέπουμε έναν καθηγητή να χουφτώνει την 8χρόνη μαθήτρια του και εμείς να είμαστε θεατές και καλά επειδή δεν είμαστε καθηγητές ούτε υπουργοί παιδείας. Μπορεί να κάνουμε σχόλια και σίγουρα όλοι μας στο τέλος θα έχουμε άποψη για αυτό το γεγονός. Άλλα όλοι ήμασταν θεατές. Αν καθηγητής έβαζε χέρι στην 10χρόνη κόρη μου ή κόρη φίλου, θα εμφανιζόμουν στο σχολείο να παίξουμε τις μπουνιές. Σε καμιά περίπτωση δεν θα γινόμουν απλά ένας θεατής και ας κινδύνευα για μήνυση για ξυλοδαρμό. Αν και σιγά μην τολμούσε ο ίδιος έπειτα να μου κάνει μήνυση ή έστω κάποιος ...θεατής. Εσύ μάξιμε θα φώναζες την αστυνομία αν έβλεπες έναν άνδρα να χτυπάει έναν άνδρα παιδεραστή;

Δεν είμαστε μόνο αγρότες, δάσκαλοι, έμποροι και τραπεζίτες. Είμαστε και πολίτες και ίσως είναι ο μοναδικός ρόλος που δεν είσαι πότε άνεργος. Δεν πρέπει να φροντίζουμε έστω και για τον μικρόκοσμο μας; Έξαλλου και για αυτό μερικοί παίρνουν τα βουνά και λαγκάδια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top