Επιστημονικά βιβλία που αξίζει να έχουμε στη βιβλιοθήκη μας

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το θέμα είναι πολύ straightforward! :D Το παρόν είναι εξ' ολοκλήρου αφιερωμένο στους λάτρεις της επιστήμης, οποιουδήποτε επιστημονικού τομέα. ;)
Μαθηματικά, Φυσική, Νομικά, Οικονομικά, Βιολογία, κτλ.

Βιβλία που πιστεύετε ότι αξίζει να έχουμε στη βιβλιοθήκη μας, για τους δικούς σας λόγους (πείτε και ποιοι είναι).
Για όσους έχουν να προτείνουν ξενόγλωσσα και θέλουν να δώσουν περαιτέρω πληροφορίες, μπορείτε να δώσετε ένα σύνδεσμο από το www.amazon.com σχετικά με το βιβλίο. :thumbup:



Το πρώτο post αξίζει φυσικά να αφιερωθεί στη μητέρα των θετικών επιστημών, τα μαθηματικά. Συγκεκριμένα, σε ένα τομέα που εμφανίζεται σε καθημερινές εφαρμογές: Συνήθεις διαφορικές Εξισώσεις.




Elementary Differential Equations and Boundary Value Problems

Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις και Προβλήματα Συνοριακών Τιμών

Από William E. Boyce και Richard C. DiPrima.

Το συγκεκριμένο αποτελεί κατά τη γνώμη μου το Ευαγγέλιο των Συνήθων Διαφορικών Εξισώσεων. Το ξεχωρίζω για τη μεταδοτικότητά του, τον τρόπο παρουσίασης της θεωρίας, τα υποδειγματικά λυμένα παραδείγματα που επεξηγούν τη θεωρία, αλλά και παρουσίαση των τομέων της καθημερινής ζωής στα οποία βρίσκουν αυτές οι εφαρμογές πράξη - όπως οι εξισώσεις κυνηγού - θυράματος.

Επίσης αποτελεί ένα καλό εισαγωγικό βιβλίο για Ανάλυση Fourier, καθώς αφιερώνει ένα κεφάλαιο σ' αυτό, με λιτή και απλή παρουσίασή του.


Δεν έχει μόνο επιστημονική αξία, δηλαδή, αλλά και ευπαρουσίαστο κείμενο. Το θεωρώ απ' τα καλύτερα που 'χουν περάσει απ' τα χέρια μου. :)


>>amazon



Κυκλοφορεί και στα Ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Έεε... Δεν νομίζω να θεωρείται "Επιστημονικό" βιβλίο...Για ράφι δεν είναι σίγουρα...:P

Ένας Πρακτικός Οδηγός για να δούμε το Σύμπαν: Nightwatch- Terence Dickinson

Για αρχάριους, βέβαια και στα ελληνικά. Εύκολα κατανοητό, με ενδιαφέρον ύφος, πολύ όμορφες φωτογραφίες. Αν θέλετε να μυηθείτε στην παρατήρηση θα το λατρέψετε (και θα το λιώσετε). Έχει οδηγίες για εξοπλισμό, χάρτες και εμψυχωτικές συμβουλές. Το συστήνω ανεπιφύλακτα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Βιβλία που θα πρότεινα, για την περίοδο που διανύουμε και το προβλέψιμο μέλλον:
1.- Ανακαλύπτοντας ξανά το Νου του John Searle (The Rediscovery of the Mind)
2.- Ο Νέος Αυτοκράτορας του Roger Penrose
3.- Σκιές του Νου " " "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Διαβάζω αυτή την περίοδο 1 πολύ καλό και ευχάριστο βιβλίο που νομίζω αποτελεί βοήθημα για κάθε εκπαιδευτικό, ψυχολόγο, λογοθεραπευτή και γενικά άτομο που ασχολείται με μάθηση. Λέγεται ''Εκπαιδευτική Ψυχολογία'', το όνομα της συγγρεφέως είναι Anita Woolfolk και κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Έλλην.

Είναι τεράστιο, χορταστικό και επεξεργάζεται πολλά θέματα. Μερικά είναι κλασσικά κι ανιαρά όπως Θεωρίες Μάθησης, όμως ο τρόπος που τα παρουσιάζει είναι μοντέρνος και έχει πολλά practical tips.

Να αναφέρω μερικά θέματα που ασχολείται:

Γνωστική Ανάπτυξη
Γλώσσα
Προσωπική και Κοινωνική Ανάπτυξη
Διαφορετικότητα (Αναπηρίες, Πολλαπλή Νοημοσύνη, Πρακτικές, Εξατομικευμένα Προγράμματα)
Κουλτούρα-Κοινότητα
Θεωρίες Μάθησης (Συμπεριφορισμός, Γνωστικές, Κοινωνιογνωστικές, Κονστρουκβιστικές)
Μάθηση και Κίνητρα
Περιβάλλοντα Μάθησης
Διδασκαλία για Δημιουργική Μάθηση
Διδασκαλία με σκοπό την Αυτορρύθμιση, τη Δημιουργικότητα και την Ανοχή
Αξιολόγηση

και πολλά άλλα.:P Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Για όποιον ενδιαφέρεται για Κλινική Ψυχολογία θα πρότεινα ένα βιβλίο που είναι must για κάθε φοιτητή ή/και επαγγελματία: "Ψυχολογία και παθολογική συμπεριφορά: Μια συνθετική βιοψυχοκοινωνική προσέγγιση" ["Abnormal Psychology: An Integrative Approach" (με CD-ROM)]

Μιλάει τόσο για την ιστορία της Ψυχοπαθολογίας και της Κλινικής Ψυχολογίας, όσο και για το σύνολο των ψυχιατρικών διαταραχών. Έχει πάρα πολλές εικόνες, παραδείγματα, case studies κτλ. Είναι ένα βιβλίο-διαμάντι. Υ.Γ. Προτιμήστε την αγγλική έκδοση αν γνωρίζετε Αγγλικά, καθώς η ελληνική έχει κάποια χοντροειδή μεταφραστικά λάθη στην ορολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
χμμ καποια ωραια πανεπιστημιακα ειναι το "γεωμετρια" που εχει ολη τηνν ευκλειδεια γεωμετρια, το "ολοκληρωματικος και διαφορικος λογισμος" του spivak, "night watch" του terence dickinson φυσικα και "το συμπαν και περα απο αυτο" του ιδιου. επισης "παρατηρησιακη αστρονομια". ακομα, "το χρονικο του χρονου" του χωκινγκς...."η αυτοβιογραφια του φωτος" και "κομη της βερενικης" του γεωργιου γραμματικακη....βεβαια ειναι επισης ωραια η θεωρια της σχετικοτητας και η εξελιξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
A brief history of time - Stephen Hawking
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Μου φαινεται περιεργο που ολοι απαντανε με βιβλια ψυχολογιας......αν και δεν διαβαζω τετοια βιβλια..προτιμω τα βιβλια αυτοβελτιωσης.....
1 . το βιβλιο με τις περισσοτερες πωλησεις λογικα ειναι η Βιβλος.....αν και δεν το εχω διαβασει....βεβαια με προβληματιζει και το Κορανι......μια και λογικα ειναι απο τα πιο γνωστα βιβλια στο μουσουλμανικο κοσμο και το εχουν διαβασει πολλοι ανθρωποι....
2 . τα πιο σπανια και ακριβα βιβλια στον κοσμο ειναι τα εξης....
https://www.mostinterestingfacts.com...t-expensive-books-in-the-world-ever-sold.html
το πιο ακριβο το εχει αγορασει ο Bill Gates σε πλειστηριασμο, ειναι το The Codex Leicester επιστημονικου περιεχομενου , το οποιο εχει γραψει ο Leonardo da Vinci.....εχει και καποια σχεδια του μεσα.......
3 . Δεν θα απαντησω ακομα στο ερωτημα γιατι θελει σκεψη.....σιγουρα αρκετα χρησιμα για ολους μας ειναι οι εγκυκλοπαιδειες... αν και σπανια τις ανοιγω.....συνηθως παιζουν διακοσμητικο ρολο..... τα λεξικα ειναι απαραιτητα αν και μετα απο ενα σημειο αχρηστα.......πολυ δυσκολο θεμα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
A brief history of time - Stephen Hawking
Μια πιο απλη αρχη για οσους θελουν να ασχοληθουν με κοσμολογια-θεωρητικη φυσικη, και ενα σπουδαιο βιβλιο κατα την κριση μου, ειναι << η κομη της βερενικης>> του Γ.Γραμματικακη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Συμφωνώ και επαυξάνω για Boyce-Diprima! Μακρώθεν το καλύτερο βιβλίο διαφορικών εξισώσεων που έχει περάσει απο τα χέρια μου.

Να προτείνω και ένα βιβλίο για "Ελαφρά" ανάγνωση για το σπίτι :P. Από τα καλύτερα βιβλία σύγχρονης φυσικής που κυκλοφορούν!

Serway- Moses-Moyer
Σύγχρονη Φυσική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μακροθεν το καλύτερο που έχει περάσει απο τα χέρια μου.

Πόσο ...μακριά από τα χέρια σου πέρασε δηλαδή; :P καμμιά δεκαριά μέτρα; :P:P
"Μακράν" βρε παιδί μου.



Υγ.

Kαλό ρε παιδιά, δεν αντιλέγω... Μα μήπως να χωθείτε σε κάτι βαθύτερο τώρα που αφομοιώνετε εύκολα;
Να μια λίστα με βιβλία που ανταμοίβουν τον αναγνώστη.


α) Εβανς - "Μετρώντας με τα δάχτυλα". Ευπώλητο (που 'σαι Μπαγγς. Να ρε κοινό ώριμο)
β) Στρογκατζ - "Οδηγός για χάρτινα αεροπλανάκια"
γ) Γκουκενχάιμερ - Χάρτινα Αεροπλανάκια και εδώ, μόνο που αφορά πιο (σο)βαρεμένους χρήστες
δ) Tσοκουέ - Καφεδάκι και χαβαλές. Αυτό συγκεκριμένα μας παρουσιάζει την φυσική ως μια σειρά από διαφορικές εξισώσεις, οι οποίες αντιμετωπίζονται χωρίς την ανάγκη των μπακάληδων πάσης φύσεως (μηχανικοί, φυσικοί, χημικοί, οικονομολόγοι - μπόινκ. γίναμε μαλλιά κουβάρια σε αυτή την τέχνη)


και να κλείσω με ένα άσχετο (υγ. λες και τα άλλα είναι σχετικά. λολ)

ε) Γιοστ - "Σκάιπ και μσν για αρχάριους". Έτσι να γίνεται have a less.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.

Elementary Differential Equations and Boundary Value Problems

Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις και Προβλήματα Συνοριακών Τιμών

Από William E. Boyce και Richard C. DiPrima.
κλαιω που διαλεξα το βιβλιο του αλικακου:no:
now it s too late..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Big Bang: The Origin of the Universe του Simon Singh
Μια ιστορια για την προελευση του συμπαντος,απο την αρχαιοτητα μεχρι το Big Bang.

The Grand Design του Stephen Hawking
Το τελευταιο βιβλιο του μιλαει για το αν υπαρχει καποιο σχεδιο στο συμπαν.

Relativity: The Special and General Theory του Albert Einstein
Η σχετικοτητα περιγραφομενη απο τον δημιουργο της!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Το ''Η Κομη της Βερενικης'' ειναι καταλληλο για μια εισαγωγη στην αστρονομια? ή να επιλεξω αναμεσα σε bing bang του simon singh k το χρονικο του χρονου hawking?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Το ''Η Κομη της Βερενικης'' ειναι καταλληλο για μια εισαγωγη στην αστρονομια? ή να επιλεξω αναμεσα σε bing bang του simon singh k το χρονικο του χρονου hawking?
Ανάμεσα στο 1ο και το 3ο, το πρώτο είναι πιο κατάλληλο για εισαγωγή. Βέβαια δεν επιμένουν πολύ στην αστρονομία και οι δύο, μιλάνε και για άλλα πράγματα(Πχ οικολογία στην κόμη και θεωρητική φυσική στο χρονικό).
Το 2ο δεν το έχω διαβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
οκ ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αριστοτέλης100

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αν και δεν ανήκω στο χώρο των θετικών επιστημών, ωστόσο είμαι σε θέση να προτείνω μερικά αξιόλογα βιβλία απ'αυτόν τον επιστημονικό κλάδο.Το βιβλίο του Alan Lightman <<Mr. g Το πείραγμα του Θεού >>παρουσιάζει ενδιαφέρον από κάθε άποψη, καθώς συνδυάζει την επιστημονική ορολογία με τη λογοτεχνία.Είναι ένα εκλαϊκευμένο σύγγραμμα κατάλληλο για τους αδαείς.Επιπροσθέτως, εντύπωση μου προκάλεσε το βιβλίο του Brian Green <<Το κομψό Σύμπαν>>, το οποίο έχει προβληθεί και ως σειρά.Όμως το εν λόγω βιβλίο απευθύνεται κυρίως στους γνώστες του αντικειμένου και λιγότερο στο ευρύ κοινό.Τελος, ένα εξίσου ελκυστικό και ευανάγνωστο βιβλίο είναι αυτό του Simon Singh <<Το τελευταίο θεώρημα του Φερμά>> που πραγματεύεται την ιστορία του διάσημου μαθηματικού προβλήματος.Από τον χώρο των νομικών και κοινωνικών επιστημών προτείνω δύο κλασικά και διαχρονικά βιβλία: τη Διένεξη των Σχολών του Ιμμάνουελ Καντ ,που αναφέρεται στη σύγκριση της φιλοσοφικής σχολής με τη νομική, τη θεολογική και την ιατρική σχολή.Το δεύτερο ειναι το Λεβιάθαν του Τόμας Χομπς ,το οποίο ασχολείται κυρίως με κοινωνικά θέματα αλλά στο τέλος και με θεολογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Αν και παίζει τα παραπάνω που γράφτηκαν να είναι πιο "εξειδικευμένα" και εγώ θα είμαι η ακυρη, πρόσφατα διάβασα το "θεώρημα του παπαγαλου", και, από εκεί που δεν ήθελα να βλέπω μαθηματικά, με ενθουσιασε!! Είναι μυθιστόρημα ουσιαστικά που πραγματεύεται όλη την ιστορία των μαθηματικών (και ως ατόμων και ως επιστημη), και ξεκινάει από τα πολύ βασικά στα (έστω κάπως) δύσκολα.. Αλλά ειναι πολύ ωραίο, αν και για κάποιον που τα ξέρει αυτά μπορεί να φανεί ανιαρό αλλά εγω που δεν ειχα ιδέα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον!!
*χαζοχαρούμενο ιζ χιαρ*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Number

Νεοφερμένος

Ο Number αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μια Μαθηματική Εισαγωγή στη Λογική (A Mathematical Introduction to Logic)
Δεν υπάρχουν και πολλά βιβλία για Μαθηματική Λογική, και από τα πιο γνωστά, αυτό είναι το πιο περιεκτικό και πλήρες, και δεν είναι πολύ μεγάλο σε μέγεθος. Στην αρχή έχει και ένα εισαγωγικό κεφάλαιο στη Θεωρία Συνόλων. Παρότι είναι πολύ καλό, δεν εξηγεί έννοιες όπως τα διατεταγμένα ζεύγη ή τις πεπερασμένες ακολουθίες, είναι κάπως δύσκολο στην κατανόηση, και δεν έχει τις λύσεις των ασκήσεων που περιέχει.

Το Μικρό Βιβλίο της Θεωρίας Χορδών (The Little Book of String Theory)
Το βιβλίο αυτό αποτελεί μία βατή εισαγωγή στη Θεωρία Χορδών (εκλαϊκευμένη). Είναι εύκολο στην κατανόηση για κάποιον που έχει τουλάχιστον γνώσεις Φυσικής λυκείου και ξέρει τι είναι το σπιν. Συνιστάται και ως εισαγωγή για μεταπτυχιακούς φοιτητές που επιθυμούν να εμβαθύνουν στη Θεωρία Χορδών.

Η Γλώσσα C σε Βάθος
Υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία για την γλώσσα προγραμματισμού C, από τα οποία το πιο δημοφιλές είναι το "Η Γλώσσα Προγραμματισμού C" του Dennis Ritchie και του Brian Kernighan. Προσωπικά θεωρώ το "Η Γλώσσα C σε Βάθος" πιο πλήρες και βατό, ακόμη και για κάποιον που δεν γνωρίζει καμία γλώσσα προγραμματισμού! Το βιβλίο αυτό εξηγεί έννοιες όπως μετρητές, δείκτες και πίνακες με κατανοητό τρόπο, περιέχει πλήθος παραδειγμάτων, και πολλές ασκήσεις κλιμακούμενης δυσκολίας. Περιλαμβάνει και CD με τον μεταγλωττιστή Dev C++, και τις λύσεις των ασκήσεων.

Αν και παίζει τα παραπάνω που γράφτηκαν να είναι πιο "εξειδικευμένα" και εγώ θα είμαι η ακυρη, πρόσφατα διάβασα το "θεώρημα του παπαγαλου", και, από εκεί που δεν ήθελα να βλέπω μαθηματικά, με ενθουσιασε!! Είναι μυθιστόρημα ουσιαστικά που πραγματεύεται όλη την ιστορία των μαθηματικών (και ως ατόμων και ως επιστημη), και ξεκινάει από τα πολύ βασικά στα (έστω κάπως) δύσκολα.. Αλλά ειναι πολύ ωραίο, αν και για κάποιον που τα ξέρει αυτά μπορεί να φανεί ανιαρό αλλά εγω που δεν ειχα ιδέα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον!!
*χαζοχαρούμενο ιζ χιαρ*

Ωραίο βιβλίο το "Το Θεώρημα του Παπαγάλου" (όσο έχω διαβάσει μέχρι στιγμής), αλλά δεν είναι επιστημονικό, λογοτεχνικό είναι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Introduction to Algorithms- Thomas Cormen, Charles Leiserson, Ronald Rivest, Clifford Stein

Νομίζω ένα must read βιβλίο, για όσους ασχολούνται ή θέλουν να ασχοληθούν με την Πληροφορική γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top