Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Τι διαβάζω ρε εδώ μέσα ο άνθρωπος. Πάντα εκείνος θέλει να γαμήσει, σαν δεν ντρέπεται το γουρούνι!!

Ενώ οι γυναίκες ουδέποτε θέλουν να γαμηθούν οι καημένες...

Τι ηθικές που είστε βρε, συγκινήθηκα!!:clapup::hehe:


εεεε εχει δικιο τωρα!!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexxandra

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Το να λες όμως "να με βοηθάει", σημαίνει ότι κατά τη γνώμη σου οι δουλειές του σπιτιού είναι κατ' εξοχήν γυναικεία υπόθεση κι ο άντρας στην καλύτερη περίπτωση θα αποτελεί "βοηθητικό προσωπικό". Είναι έτσι τα πράγματα, όπως τα κατάλαβα;

σωστή η παρατήρηση σου κ εχεις δίκιο..λάθος λέξη(βοηθάει!)
αυτο που θέλω εν ολίγοις ειναι να συμμετέχουν κ οι δυο ισότιμα ,οπότε σε καμία περίπτωσει δεν πιστέυω στο οτι ο άνδρας χρειάζεται να έχει τον ρόλο του βοηθητικού προσωπικού..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Taxydromos

Νεοφερμένος

Ο Taxydromos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Το θέμα είναι μπορείς να κάνεις όλες τις δουλειές ή δεν θέλεις να κάνεις καμμιά ή έστω επιλέγεις κάποιες?
Προτιμώ να κάνω όποιες μπορώ και να συμμετέχω όσο μπορώ λοιπόν άλλωστε τις δουλειές τις κάνεις για το σπίτι όχι γιατί υπάρχει κόμπλεξ να δείξεις ποιός είναι το αφεντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Τις δουλειες πρεπει να τις κανει κυριως η γυναικα αλλα μην βγαζουμε και τον αντρα απ εξω! αν δηλαδη σκουπισει η σφουγγαρισει μια φορα τι θα παθει?? θα του πεσει ο κ@λος?:P και αν βεβαια ο αλλος θελει την γυναικα του δουλα και κυρα ε τοτε μην εχει και τις απαιτησεις για μεγαλες επιδοσεις στο κρεβατι!:redface::P γιατι οταν λενε αυτο το ''μα γιατι εισαι κουρασμενη..τι εκανες?? εσκαβες??'' μου γυρναει το ματι αναποδα!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Τις δουλειες πρεπει να τις κανει κυριως η γυναικα αλλα μην βγαζουμε και τον αντρα απ εξω! αν δηλαδη σκουπισει η σφουγγαρισει μια φορα τι θα παθει?? θα του πεσει ο κ@λος?:P και αν βεβαια ο αλλος θελει την γυναικα του δουλα και κυρα ε τοτε μην εχει και τις απαιτησεις για μεγαλες επιδοσεις στο κρεβατι!:redface::P γιατι οταν λενε αυτο το ''μα γιατι εισαι κουρασμενη..τι εκανες?? εσκαβες??'' μου γυρναει το ματι αναποδα!:mad:
APORW το ίδιο είχα απαντήσει και εγώ σε αυτό ή σε κάποιο άλλο θέμα και όλοι οι άντρες κυρίως πέσανε και με φάγανε με την απάντηση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
APORW το ίδιο είχα απαντήσει και εγώ σε αυτό ή σε κάποιο άλλο θέμα και όλοι οι άντρες κυρίως πέσανε και με φάγανε με την απάντηση....

τι να σου πω..μπορει οι δικες του γυναικες να ειναι non stop μηχανες..:P:P
αλλα δεν τα λεω ολα αυτα ουτε φαιμινιστικα ουτε τπτ..απλα το θεωρω απολυτα φυσιολογικο οταν ενα ζευγαρι μενει μαζι να βοηθαει ο ενας τον αλλον..:):) και αυτο το οτι οι αντρες ειναι για τις βαριες δουλειες..ελεος!καθε μερα στο σπιτι υπαρχουν βαριες δουλειες?? και τις ελαφριες ποιος θα τις κανει??:P:P μονο η γυναικα?? ε οχι! λιγη βοηθεια ειπα! δεν ειπα να σφουγγαριζει να σκουπιζει και να απλωνει τα ρουχα καθε μερα!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
τ δεν ειπα να σφουγγαριζει να σκουπιζει και να απλωνει τα ρουχα καθε μερα!:):)

γιατί όχι δλδ? :hmm:

και έρχομαι σε ένα απτό παράδειγμα.

Δουλεύω κατ'ελάχιστο 8 ώρες. Λόγω της τοποθεσίας της δουλειάς μου χρειάζομαι κατ'ελάχιστο 1.5 ώρα για τη μετακίνηση. Σύνολο 11 ώρες σε μια "καλή" μέρα.

Ο σύντροφός μου δουλεύει ...10 λεπτά από το σπίτι μας και σε μια τυπική του μέρα δουλεύει 6 ώρες. Σύνολο <6.5 ώρες σε μια "καλή" μέρα.

Η φύση της εργασίας μας είναι ακριβώς ίδια [κάνουμε το ίδιο επάγγελμα].

Ποιός έχει τη δυνατότητα να φροντίζει περισσότερο το σπίτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
γιατί όχι δλδ? :hmm:

και έρχομαι σε ένα απτό παράδειγμα.

Δουλεύω κατ'ελάχιστο 8 ώρες. Λόγω της τοποθεσίας της δουλειάς μου χρειάζομαι κατ'ελάχιστο 1.5 ώρα για τη μετακίνηση. Σύνολο 11 ώρες σε μια "καλή" μέρα.

Ο σύντροφός μου δουλεύει ...10 λεπτά από το σπίτι μας και σε μια τυπική του μέρα δουλεύει 6 ώρες. Σύνολο <6.5 ώρες σε μια "καλή" μέρα.

Η φύση της εργασίας μας είναι ακριβώς ίδια [κάνουμε το ίδιο επάγγελμα].

Ποιός έχει τη δυνατότητα να φροντίζει περισσότερο το σπίτι?

εμενα με βρισκεις απολυτα συμφωνη!:D:D απλα ειπα να το ελαφρυνω λιγο γι αυτους που πιστευουν οτι οι δουλειες του σπιτιου ειναι καθαρα γυναικειο θεμα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τις δουλειες πρεπει να τις κανει κυριως η γυναικα

Από που προκύπτει αυτό; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απο που προκυπτει το αντιθετο?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Από το ότι το default για οτιδήποτε είναι να μην υπάρχει διαφορά εκτός αν κάποιος μπορεί να αποδειξει ότι θα έπρεπε να υπάρχει.

Όποιος υποστηρίζει ότι είναι δουλειά μόνο του ενός φύλου πρέπει να αποδείξει τα λεγόμενα του, όχι όσοι υποστηρίζουν την ισότητα.

Μήπως χρειάζεται απόδειξη και ότι οι μαύροι είναι ίσοι με τους λευκούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Από το ότι το default για οτιδήποτε είναι να μην υπάρχει διαφορά εκτός αν κάποιος μπορεί να αποδειξει ότι θα έπρεπε να υπάρχει.

Όποιος υποστηρίζει ότι είναι δουλειά μόνο του ενός φύλου πρέπει να αποδείξει τα λεγόμενα του, όχι όσοι υποστηρίζουν την ισότητα.

Μήπως χρειάζεται απόδειξη και ότι οι μαύροι είναι ίσοι με τους λευκούς;

για ολα χρειαζεται αποδειξη.....ετσι κανουν οι ορθολογιστες οπως εσυ πιστευω..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
γιατί όχι δλδ? :hmm:

και έρχομαι σε ένα απτό παράδειγμα.

Δουλεύω κατ'ελάχιστο 8 ώρες. Λόγω της τοποθεσίας της δουλειάς μου χρειάζομαι κατ'ελάχιστο 1.5 ώρα για τη μετακίνηση. Σύνολο 11 ώρες σε μια "καλή" μέρα.

Ο σύντροφός μου δουλεύει ...10 λεπτά από το σπίτι μας και σε μια τυπική του μέρα δουλεύει 6 ώρες. Σύνολο <6.5 ώρες σε μια "καλή" μέρα.

Η φύση της εργασίας μας είναι ακριβώς ίδια [κάνουμε το ίδιο επάγγελμα].

Ποιός έχει τη δυνατότητα να φροντίζει περισσότερο το σπίτι?
Άγγελε θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον [για μένα] να σχολίαζες το ποστ μου. Είναι ένα απτό παράδειγμα κόντρα στις αερολογίες και τις γενικότητες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τι απαντησες τωρα Αγγελε, εχεις καταλαβει?
Πρεπει οι εγχρωμοι να αποδειξουν οτι ειναι ισοι με τους λευκους?!
Συνειδητοποιεις οτι ειναι ακρως ρατσιστικη δηλωση ή οχι?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
γιατί όχι δλδ? :hmm:

και έρχομαι σε ένα απτό παράδειγμα.

Δουλεύω κατ'ελάχιστο 8 ώρες. Λόγω της τοποθεσίας της δουλειάς μου χρειάζομαι κατ'ελάχιστο 1.5 ώρα για τη μετακίνηση. Σύνολο 11 ώρες σε μια "καλή" μέρα.

Ο σύντροφός μου δουλεύει ...10 λεπτά από το σπίτι μας και σε μια τυπική του μέρα δουλεύει 6 ώρες. Σύνολο <6.5 ώρες σε μια "καλή" μέρα.

Η φύση της εργασίας μας είναι ακριβώς ίδια [κάνουμε το ίδιο επάγγελμα].

Ποιός έχει τη δυνατότητα να φροντίζει περισσότερο το σπίτι?

Εάν η φύση της εργασίας σας ήταν διαφορετική και εργαζόσασταν τις ίδιες ώρες, θεωρείς ότι αυτός που θα έκανε την πιο κουραστική εργασία θα έπρεπε να προσφέρει λιγότερο στο σπίτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εάν η φύση της εργασίας σας ήταν διαφορετική και εργαζόσασταν τις ίδιες ώρες, θεωρείς ότι αυτός που θα έκανε την πιο κουραστική εργασία θα έπρεπε να προσφέρει λιγότερο στο σπίτι;

Αν ρωτας την ρεζ,απανταω για παρτη μου..

Aν και η συγκριση 2 δουλειων οσον αφορα την κουραση ειναι λιγο ακυρη,αφου δεν μπορεις να συγκρινεις πχ μια πνευματικη δουλεια με μια σωματικ ευκολα,αν το ζητημα ηταν ξεκαθαρο εγω προσωπικα αν η,ουν στο φαση της πιο ξεκουραστης δουλειας θα αναλαμβανα πιο πολυ το σπιτι..

Αυτος που γυρναει πιο ξεκουραστος,εχει πιο πολυ ενεργεια και καλη διαθεση απο τον αλλον,οποτε πρεπει να τον βοηθησει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πρεπει οι εγχρωμοι να αποδειξουν οτι ειναι ισοι με τους λευκους?!
Συνειδητοποιεις οτι ειναι ακρως ρατσιστικη δηλωση ή οχι?!

δεν ξερω τι σημαινει ρατσισμος, εγω ξερω λογικες και με επιχειρηματα αποδειξεις..
τιποτα αλλο δεν δεχομαι..
και δεν δεχομαι δογματα ειτε προοδευτικα ειτε φασιστικα...

Ποιός έχει τη δυνατότητα να φροντίζει περισσότερο το σπίτι?
αναλογα τις ικανοτητες και προτιμησεις του καθενα...

βεβαια πρακτικα σε ενα ζευγαρι το καθε μελος πρεπει να κανει οτι μπορει για να επιβιωσει ...
κοινως πρακτικα θα βοηθουσα στο σπιτι οπως μπορουσα και περιμενω να κανει και η γυναικα μου το ιδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Aν και η συγκριση 2 δουλειων οσον αφορα την κουραση ειναι λιγο ακυρη,αφου δεν μπορεις να συγκρινεις πχ μια πνευματικη δουλεια με μια σωματικ ευκολα

Εκεί ακριβώς βρίσκεται ο προβληματισμός μου.
Αν υποθέσουμε ότι το σπίτι είναι μια αναγκαία αγγαρεία, σε μια τέτοια σύγκριση, αυτός που έχει την πιο ξεκούραστη δουλειά θα βρεθεί να την επωμίζεται σχεδόν σαν τιμωρία... :P

Δεν ξέρω, τώρα μου γεννήθηκε αυτός ο προβληματισμός... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εκεί ακριβώς βρίσκεται ο προβληματισμός μου.
Αν υποθέσουμε ότι το σπίτι είναι μια αναγκαία αγγαρεία, σε μια τέτοια σύγκριση, αυτός που έχει την πιο ξεκούραστη δουλειά θα βρεθεί να την επωμίζεται σχεδόν σαν τιμωρία... :P

Δεν ξέρω, τώρα μου γεννήθηκε αυτός ο προβληματισμός... :P

Ή,
Αυτός που έχει την πιο ξεκούραστη δουλειά, αναγνωρίζει το γεγονός αυτό και προσφέρει λίγη παραπάνω ανάπαυλα στον όχι και τόσο τυχερό σύντροφό του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό είναι φυσικά το ιδανικό! :)

...τώρα πάντως κατάλαβα γιατί το πρώην αφεντικό μου καθυστερούσε τόσο πολύ να φύγει από τη δουλειά ενώ δεν τον είχαμε ανάγκη! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top