Γυναίκες και άνδρες στα 30

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δε νομιζω πως ειναι στανταρ οι 30αρηδες ντε και καλα να προτιμουν μικροτερες, ουτε και οι 30αρες να προτιμουν μεγαλυτερους. Ισως μια 30αρα εχει περισσοτερες απαιτησεις και ενας 30αρης να μη θελει φορτο, αφου η ηλικια αυτη του ανδρα ως τα 40 ειναι του δημιουργειν. Οσο ναναι, με τις μικροτερες υπαρχει βολεμα, ισως και καλυτερη επικοινωνια τελικα, το ιδιο ισχυει και για γυναικες νομιζω που προτιμουν μικροτερους, πιο γουτσου καμμια φορα χωρις πολλες απαιτησεις.

Στα 30 της λενε πως χτυπαει το ρολοι, χαζομαρες, δεν υπαρχει αυτο αλλα ειναι μια πιπιλα κοινωνικη. Ισως ''βιαζεται'' ας πουμε να κανει οικογενεια γιατι οι πιθανοτητες να γινει μητερα μετα τα 30 μειωνονται, αν και σημερα ακομα και σαυτο βαζουμε Χ, δεν ισχυει. Ισως ακομα να ''κυνηγουν'' μεγαλυτερους αφου πιστευουν -οφθαλμοαπατωνται βασικα- οτι θα τους παρεχει περισσοτερη, τη λεγομενη ''ασφαλεια''κοινωνικη, οικονομικη, συναισθηματικη μπλα μπλα μπλα

Θα ελεγα να πεις στις φιλες σου να ζουνε τη ζωη τους-γιατι ειναι πολυ μικρη- και τον ερωτα κι αν ειναι ναρθει η αγαπη με τη σχεση θαρθει, με το ζορι χωριο δε γινεται κι οσο ψαχνουν τοσο θα απωθουν τον ανδρικο πληθυσμο, μικρο, μεγαλο. Και ειναι λογικο αν το καλοσκεφτεις, σκεψου νασαι ανδρας και να σου ρθει η αλλη απελπισμενη να κανει ''σχεση'' να ταμπελιαστει δηλαδη επειδη κατα βαθος θελει να βολευτει στην οικογενεια. Ο ανδρας το διαισθανεται και την κανει, γιαυτο επιλεγει τη μικροτερη(η μια αλλη τελοσπαντων) που ειναι πιο χαλαρη. Μα τι θελει οι ανδρας? Αυτο θελει, ναναι χαλαρος κι ευτυχισμενος σε μια σχεση χωρις καταπιεση συναισθηματικη. Κι αν εμπνευστει απο τη γυναικα, θα θελησει απο μονος του να ζησει για μια ζωη μαζι της. Σιγουρο πως αν του προσφερει μια γυναικα αυτο ειτε 23 ειτε 30 ειτε 40, θαναι μαζι της.

Οσο για τη μοναξια, ας την ξεχωρισουμε απο τη μοναχικοτητα. Η μοναχικοτητα ειναι επιλογη, η μοναξια οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπον, να σου πω κι εγω από την μικρή πείρα που έχω...
Ο φίλος μου είναι 35 κι εγώ 18 (ναι, ξέρω, το παράκανα:P )
Πολύ συχνά βγαίνουμε με την παρέα του, άντρες και γυναίκες 30-35 στην πλειονότητά τους ανύπαντροι... Εγώ που είμαι "απ' έξω" νομίζω πως οι άντρες δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα που είναι ελεύθεροι κι ωραίοι :) ενώ οι γυναίκες μου κάνουν λίγο... απελπισμένες:worry: . Σίγουρα φταίει και η κοινωνία μας και οι μεσαιωνικές ιδέες που μερικοί συμμερίζονται ακόμα, ότι μια γυναίκα αν περάσει τα 30 και δεν έχει σχέση θα μείνει στο ράφι κτλ κτλ :down: Βέβαια αυτό δεν ισχυεί για όλες, ξέρω κοπέλα που είναι 28, έχει σχέση αλλά δε θέλει με τίποτα να παντρευτεί.
Τώρα οι άντρες εμένα μου φαίνεται λογικό να κοιτάζουν μικρότερες, ίσως επειδή δεν θέλουν μια 30άρα να τους πιέζει για γάμο, ίσως επειδή οι πιο νέες είναι και πιο.... εεεεμ... φρέσκιες :P.... Αλλά και οι περισσότερες γυναίκες θέλουν έναν άντρα πιο ώριμο και οι 20άρες κοιτούν μεγαλύτερους... Και κάπου εκεί συναντιούνται!!

Με όλον τον σεβασμό στις 30+ ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
ciela, δεν είναι έτσι ακριβώς.
Καταρχάς, όσον αφορά το θέμα της σεξουσαλικής έλξης (διότι από εκεί ξεκινάνε όλα), μια χαρά είναι οι 30αρες. Όταν ήμουν 20 δε με προσέλκυαν γυναίκες 30 χρονών. Τώρα που πλησιάζω προς αυτη την ηλικία, μου αρέσουν. Αλλά θεωρώ πολύ σημαντικό μια γυναίκα να προσέχει τον εαυτό της και να διατηρείται όσο το δυνατόν καλύτερα. Βλέπω κοπέλες 23-25 χρονών να μοιάζουν με 30+, αλλά βλέπω και κοπέλες 28-30 χρονών να καταφέρνουν να δείχνουν σα κοριτσάκια.
Και όσον αφορά το θέμα της επικοινωνίας, εννοείται καλύτερα σχέση με μία συνομίληκη ή λίγο μικρότερη αλλά ώριμη στο μυαλό, παρά μία ανώριμη 19-20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
ξέρω κοπέλα που είναι 28, έχει σχέση αλλά δε θέλει με τίποτα να παντρευτεί.

Κι αυτο υπερβολη το βρισκω. Καλυτερο θα ελεγα να κραταμε μια μεση σταση με το γαμο, συνεπως με την οικογενεια - το θεωρω δεδομενο πως παντρευεσαι και μπαινεις σε μια οικογενεια οταν θελεις να φερεις στον κοσμο παιδια, απορροια μιας μεγαλης αγαπης. Η συντροφικοτητα εχει πολυ περισσοτερα ωφελη απ'ο,τι εχει η μοναχικοτητα. Προφανως η κοπελα δε θελει τα κοινωνικα πανηγυρια κι ισως να μη θελει ακομα να γινει μητερα.
Κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου σε αρκετα σημεια. Καλο ομως να μην ειναι κατακριτεα η απελπισια, ειναι θεωρω ενας βραχνας, μια βελονα μεγαλη που χουν καρφιτσωσει απο πολυ νωρις στην καρδια της μεσης Ελληνιδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
προσφατα ειχα εκανα συζητηση με μια φιλη μου η οποια υποστηριζε πως ειναι πολυ δυσκολο για μια γυναικα στα 30 να κανει σχεση καθως οι αντρες σ αυτη την ηλικια προτιμουν τις νεοτερες στα 19-20+. αυτη λεει οτι το εχει παρατηρησει απο την αδερφη της και τις φιλες της που ειναι σ αυτη την ηλικια
Τι είναι τούτα που διαβάζω βρε ciela :eek:
Δίχως να θέλω να προσβάλλω την φίλη σου, την βρίσκω εξαιρετικά παραμυθιασμένη, και με όχι και τόσο αυξημένη ικανότητα παρατήρησης και ανάλυσης δεδομένων! :hmm:

Πρώτα απ όλα, να διευκρινήσουμε τι εννοείς "σχέση", μιας και υπάρχουν από....στιγμιαίες έως και ζωής! (Ζωή, σε προκαλώ υπερασπίσου τον εαυτό σου) :P
Έτσι, επιβάλλεται να τις δούμε χωριστά!!!!! Τις "πιτσιρίκες" 19-20 τις προτιμούν ΟΛΟΙ, αν και δεν εννοώ ότι βαδίζουν ζητώντας ληξιαρχική πράξη γέννησης, αλλά το ότι κοντά στην ηλικία αυτή, τα πάντα "λειτουργούν" καλύτερα, δείχνουν ωραιότερα :D άρα πρέπει κάποιος να είναι τελείως φαντασμένο ντουβάρι για να κάνει πως δεν τον ενδιαφέρει ή έστω υποκριτής του κερατά! :whatever:

Όμως, από κει και μετά υπεισέρχονται παράγοντες που καθορίζουν την διάρκεια αυτής της σχέσης και είναι δυστυχώς για σας κορίτσια της "ευνοημένης" ηλικίας το αντίβαρο που σώζει τις σιτεμένες, εξουδετερώνοντας τις συνέπειες της υπάρχουσας κατάστασης, και κάνοντας τους περιζήτητους αρσενικούς να καταδέχονται κι εκείνες στην κατηγορία των οποίων κι εσείς θα περιέλθετε σε μερικά...χρονάκια, ο καιρός γαρ εγγύς :rolleyes:

Για να σοβαρευτούμε όμως λιγάκι, θα έλεγα ότι ο μόνος λόγος που ένας άντρας πλησιάζει γυναίκες με βάση την ηλικία και όχι το ΤΙ βλέπουν τα μάτια και ακούν τα αυτιά του, είναι ίσως και η απάντηση στους ...αγωνιώδεις προβληματισμούς της φίλης σου!
Δηλαδή ότι φέρει επάξια τον τίτλο του....μ@λ@κ@! :clapup:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Οι άντρες των 30 που κοιτούν τα κοριτσάκια των 20 για μένα είναι ανώριμοι και δεν ψάχνουν για σοβαρή σχέση παρά μόνο για κάτι επιπόλαιο. Οπότε το να κατατάσσονταο μόνοι τους σε αυτήν την κατηγορία με βοηθάει απίστευτα να μην τους ρίχνω ούτε πρώτη ματιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
υπαρχει οντως μοναξια στο γυναικειο πληθυσμο σ αυτες τις ηλικιες? και οι αντρες οντως το κανουν αυτο? τι λετε? και γενικοτερα τι αλλαζει στην κοσμοθεωρια των σχεσεων οταν κανεις μπαινει στα 30?
επιστημονικα επισης απο τα 30 αρχιζουν οι δυσκολιες για να γεννησει μια γυναικα..

ειναι σημαντικο οριο .(μετα απο αυτο αυξανονται ολες οι πιθανοτητες για καρκινους κλπ αν γενησει το πρωτο
παιδι
απο τα 30 και μετα..


Οι άντρες των 30 που κοιτούν τα κοριτσάκια των 20 για μένα είναι ανώριμοι και δεν ψάχνουν για σοβαρή σχέση παρά μόνο για κάτι επιπόλαιο. Οπότε το να κατατάσσονταο μόνοι τους σε αυτήν την κατηγορία με βοηθάει απίστευτα να μην τους ρίχνω ούτε πρώτη ματιά.
ψυχολογοι και ψυχιατροι οπως ο ασκητης επισης λενε οτι το καλυτερο ειναι αυτο..20-25 η γυναικα και λιγο μεγαλυτερος ανδρας..
γιατι η γυναικα στα 20-25 ειναι μια ωριμη γυναικα ουσιαστικα,ενω ο ανδρας στα ιδια χρονια ειναι παιδι βασικα..
και γεννετησια και ψυχικα σωματικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Οπότε το να κατατάσσονται μόνοι τους σε αυτήν την κατηγορία με βοηθάει απίστευτα να μην τους ρίχνω ούτε πρώτη ματιά.
:hmm: τι εννοείς "σε βοηθάει" ?

... δεν ψάχνουν για σοβαρή σχέση παρά μόνο για κάτι επιπόλαιο.
Τα πράγματα είναι απλά, πιο πολύ δεν γίνεται....
Εάν οι άντρες έβλεπαν την κάθε σχέση σοβαρά, δεν θα είχαν από μια γυναίκα ο καθένας αλλά....χαρέμι, και αυτό ούτε ηθικό είναι, και το απαγορεύει ο νόμος (ακόμη)
Έτσι, διατηρούμε μια επίσημη σχέση, όπως έχω πολλές φορές ξαναπεί, για να πηγαίνουμε μαζί σε βαφτίσια, κηδείες, άλλους γάμους κτλ, και από κει και πέρα, επειδή η ζωή συνεχίζεται και σε παρασέρνει, διαλέγουμε και τα καλύτερα -όσους τους παίρνει- κομμάτια της! (κυρά Ζωής)

ΥΓ σχωράτε με για τα τυχόν "αρνητικά" μηνύματα που πιθανόν να περνάει η γενικότερη στάση μου στο θέμα των.... διαπροσωπικών σχέσεων, αλλά όποιοι είναι σίγουροι για τον εαυτό τους, δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα!
Έτσι δεν είναι? :D

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
:hmm: τι εννοείς "σε βοηθάει" ?

Εννοώ (γιατί η σύνταξη ήταν λίγο βιαστική) οτι αν δω κάποιον που κοιτάει κοριτσάκια δεν μπαίνω στον κόπο να ασχοληθώ μαζί του γιατί έχει ήδη καταταχτεί μόνος του στην κατηγορία που προανέφερα και φυσικά δεν αξίζει να ασχοληθώ μαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοώ (γιατί η σύνταξη ήταν λίγο βιαστική) οτι αν δω κάποιον που κοιτάει κοριτσάκια δεν μπαίνω στον κόπο να ασχοληθώ μαζί του γιατί έχει ήδη καταταχτεί μόνος του στην κατηγορία που προανέφερα και φυσικά δεν αξίζει να ασχοληθώ μαζί του.

Ούτε αυτός προφανώς θέλει να ασχοληθεί μαζί σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Ούτε αυτός προφανώς θέλει να ασχοληθεί μαζί σου :P

Προφανώς.;)

Τα πράγματα είναι απλά, πιο πολύ δεν γίνεται....
Εάν οι άντρες έβλεπαν την κάθε σχέση σοβαρά, δεν θα είχαν από μια γυναίκα ο καθένας αλλά....χαρέμι, και αυτό ούτε ηθικό είναι, και το απαγορεύει ο νόμος (ακόμη)

Είναι γνωστό το πώς οι άντρες κατηγοριοποιούν τις γυναίκες (για σχέση, για π..., για φίλη κλπ κλπ). Εγώ επιλέγω να ανήκω σε μια συγκεκριμένη κατηγορία.;)

Έτσι, διατηρούμε μια επίσημη σχέση, όπως έχω πολλές φορές ξαναπεί, για να πηγαίνουμε μαζί σε βαφτίσια, κηδείες, άλλους γάμους κτλ, και από κει και πέρα, επειδή η ζωή συνεχίζεται και σε παρασέρνει, διαλέγουμε και τα καλύτερα -όσους τους παίρνει- κομμάτια της! (κυρά Ζωής)

Δε σε πειράζει υποθέτω να κάνει ακριβώς αυτό που περιγράφεις κι η δική σου "σταθερή" γυναίκα ε;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Θέλω να πω... μην στάζεις δηλητήριο :P
Μια γυναίκα στα 20 μπορεί να είναι εξίσου συνειδητοποιημένη με μία στα 30. Φυσικά δεν έχουν "ισάξιες" εμπειρίες αλλά αυτό δεν καθιστά έναν άντρα που κοιτάζει μια μικρή ανώριμο ή λιγούρη ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Συνήθως ο έρωτας έρχεται από μόνος του και δεν λέμε "α, ωραία αυτή είναι πάνω από 30, θα την ερωτευτώ".
Και τι θες να πεις, αν ερωτευτεί ένας άντρας κάποια που την περνάει αρκετά χρόνια δεν κάνουν σοβαρή σχέση, ενώ αν είναι στα χρόνια του κάνουν? Αυτά δεν μπορούμε να τα προσδιορίσουμε, αυτά προκύπτουν στην πορεία της σχέσης και εξαρτόνται κυρίως από τα συναισθήματα που έχεις για τον άλλον. Και τα συναισθήματα δεν κοιτούν ούτε ηλικία, ούτε εθνικότητα... ούτε άλλα τέτοια ασήμαντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Θέλω να πω... μην στάζεις δηλητήριο :P
Μια γυναίκα στα 20 μπορεί να είναι εξίσου συνειδητοποιημένη με μία στα 30. Φυσικά δεν έχουν "ισάξιες" εμπειρίες αλλά αυτό δεν καθιστά έναν άντρα που κοιτάζει μια μικρή ανώριμο ή λιγούρη ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Συνήθως ο έρωτας έρχεται από μόνος του και δεν λέμε "α, ωραία αυτή είναι πάνω από 30, θα την ερωτευτώ".
Και τι θες να πεις, αν ερωτευτεί ένας άντρας κάποια που την περνάει αρκετά χρόνια δεν κάνουν σοβαρή σχέση, ενώ αν είναι στα χρόνια του κάνουν? Αυτά δεν μπορούμε να τα προσδιορίσουμε, αυτά προκύπτουν στην πορεία της σχέσης και εξαρτόνται κυρίως από τα συναισθήματα που έχεις για τον άλλον. Και τα συναισθήματα δεν κοιτούν ούτε ηλικία, ούτε εθνικότητα... ούτε άλλα τέτοια ασήμαντα.

Πολύ σωστά τα λες. Απλά εγώ πήρα σαν δεδομένο οτι κάποιος τριαντάρης ψάχνει μόνο 20 άρα, και σε αυτό απάντησα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ σωστά τα λες. Απλά εγώ πήρα σαν δεδομένο οτι κάποιος τριαντάρης ψάχνει μόνο 20 άρα, και σε αυτό απάντησα.;)

Α, τότε οκ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το καλυτερο για μια γυναικα αν παντρευτει,ειναι να το κανει πριν τα 30...
συμφωνα με ολες τις αποψεις,,απο ιατρικες μεχρι κοινωνικοψυχολογικες..

ο ανδρας εχει πιο χαλαρα περιθωρια,,30 ειναι καλος..
στα 40 αρχιζει πια να μπαγιατευει και αυτος ως πατερας,και ψυχολογικα και γενετησια,και σαν γονιδιο για υγιες παιδι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μια γυναίκα στα 20 μπορεί να είναι εξίσου συνειδητοποιημένη με μία στα 30.
Δεν μπορεί να είναι. Και δεν το λέω για να προσβάλω ή οτιδήποτε. Και μιλάω για νορμάλ ανθρώπους, όχι για τους πρωταγωνιστές του Κυνόδοντα (για όσους το έχουν δει).:P Δηλαδή πραγματικά, αν κάποια γυναίκα 30 χρονών με τις χ εμπειρίες που υποτίθεται πως πρέπει να έχει αποκτήσει στην συγκεκριμένη ηλικία (σε όλα τα επίπεδα) έχει τον ίδιο βαθμό συνειδητοποίησης, ωριμότητας ή whatever με κάποια κοπέλα που έχει τελειώσει το σχολείο εδώ και ελάχιστο καιρό, τότε πραγματικά κάτι πάει ΠΟΛΥ στραβά με την πάρτη της.
Και τι θες να πεις, αν ερωτευτεί ένας άντρας κάποια που την περνάει αρκετά χρόνια δεν κάνουν σοβαρή σχέση, ενώ αν είναι στα χρόνια του κάνουν? Αυτά δεν μπορούμε να τα προσδιορίσουμε, αυτά προκύπτουν στην πορεία της σχέσης και εξαρτόνται κυρίως από τα συναισθήματα που έχεις για τον άλλον. Και τα συναισθήματα δεν κοιτούν ούτε ηλικία, ούτε εθνικότητα... ούτε άλλα τέτοια ασήμαντα.
Συμφωνώ ότι η ηλικία δεν έχει σημασία, ούτε κάποιοι άλλοι παράγοντες που και εγώ τους θεωρώ "μικροαστικούς", όπως η εθνικότητα που αναφέρεις. Ερωτευόμαστε ανθρώπους και όχι χαρτιά και αριθμούς. Αλλά για μένα, είναι κάτι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό όταν μιλάμε για κάποιον άντρα/γυναίκα 30-35 χρονών που ερωτεύτηκε το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ 18χρονο, από κάποιον άντρα/γυναίκα που ερωτεύεται συνέχεια άτομα 10-20 χρόνια μικρότερά του. Το να έχεις συγκεκριμένο μοτίβο στον ερωτικό τομέα σίγουρα κάτι δείχνει. Και για μένα ο 30ρης που συνδέεται αποκλειστικά με φοιτήτριες υπολείπεται σε δεξιότητες που τον καθιστούν ικανό να κάνει κάποια πιο "ισότιμη" σχέση (να ξεκαθαρίσω ότι το ισότιμη δεν το λέω για να υποτιμήσω την χ 18χρονη που τα έχει με τον 30ρη, δεν εννοώ ότι το "μικρό" είναι υποδεέστερο άτομο, αλλά ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ όταν μιλάμε για φυσιολογικούς ανθρώπους το 18χρονο θα είναι πάντα υπό από άποψη εμπειρίας, μόρφωσης, επαγγελματικής κατάστασης και λοιπά, αλλά και, τις περισσότερες φορές, οικονομικά εξαρτημένο από τον "μεγάλο" κάτι που για μένα είναι πολύ, πολύ, πολύ αρνητικό και υποτιμητικό). Τώρα, επιχειρήματα του στυλ "η 18χρονη έχει την εμφάνιση ενώ η 30χρονη έχει σιτέψει" απλά δεν τα πιστεύω, εκτός κι αν ζω σε κάποιο παράλληλο σύμπαν που οι άπειρες γκομενάρες 35ρες είναι αποκυήματα της φαντασίας μου και στην πραγματικότητα όταν η γυναίκα καβατζάρει τα 28 γεμίζει αυτόματα ρυτίδες, παραπανίσια κιλά και ύφος απελπισίας που διώχνει όλα τα αρσενικά. Την τελευταία φορά που τσέκαρα πάντως ήμουν στο εδώ σύμπαν και όχι στο παράλληλο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν μπορεί να είναι. Και δεν το λέω για να προσβάλω ή οτιδήποτε. Και μιλάω για νορμάλ ανθρώπους, όχι για τους πρωταγωνιστές του Κυνόδοντα (για όσους το έχουν δει).:P Δηλαδή πραγματικά, αν κάποια γυναίκα 30 χρονών με τις χ εμπειρίες που υποτίθεται πως πρέπει να έχει αποκτήσει στην συγκεκριμένη ηλικία (σε όλα τα επίπεδα) έχει τον ίδιο βαθμό συνειδητοποίησης, ωριμότητας ή whatever με κάποια κοπέλα που έχει τελειώσει το σχολείο εδώ και ελάχιστο καιρό, τότε πραγματικά κάτι πάει ΠΟΛΥ στραβά με την πάρτη της.

δεν μετραει μονο η εμπειρια,, Τι ζεις δηλαδη..
μετραει κι τι μυαλο εχεις και ποσο το αναλυεις και τι παιρνεις απο αυτο....

υπαρχουν μεγαλοι ανθρωποι που δεν εχουν καταλαβει νοηματα της ζωης που εχουν καταλαβει 20αρηδες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
το καλυτερο για μια γυναικα αν παντρευτει,ειναι να το κανει πριν τα 30...
συμφωνα με ολες τις αποψεις,,απο ιατρικες μεχρι κοινωνικοψυχολογικες..

Λοιπόν αυτά τα πράγματα [μέχρι τότε πρέπει να εχει γίνει κάτι γιατί αλλιώς η ιατρική/κοινωνίολογία/ψυχολογία έρχεται με δαμόκλειο σπάθη πάνω από το κεφάλι μας και εν ολίγοις "we are DOOMED"] ανέκαθεν μου ανέβαζε την πίεση ομολογώ :redface:.

(δεν πάει προσωπικά σε σένα Άγγελε, γενικό σχόλιο ήταν αυτό).

Το μόνο που ίσως θα μπορούσα να δεχτώ ήταν ιατρικοί λόγοι [όχι για να παντρευτεί :P, για να κάνει παιδιά εννοώ]. Οι κοινωνικοψυχολογικοί είναι ακριβώς αυτό που υπονοείται από τις λέξεις (κοινωνικός ψυχαναγκασμός :P) και άρα δεν μπορώ να θεωρήσω ότι είναι ικανοί να τους λάβω υπόψη μου.

Προσωπικά, πλησιάζοντας τα 30 τη μόνη διαφορά που είδα σε μένα ήταν ότι η ανάγκη μου για συντροφικότητα αυξήθηκε. Μου είναι πιο ευχάριστη η παρέα με φίλους στο σπίτι, αγκαλιά με τον καλό μου παρά το να βγω κάπου για να διασκεδάσω.

Στα πλαίσια αυτά κατανοώ ότι ένας άνδρας που δεν νιώθει έτσι θα προτιμήσει μια πιο μικρή από μένα που έχει περισσότερες αντοχές και διάθεση.

Παρόλαυτα ουδέποτε αντιμετώπισα (Ιncluding now) "πρόβλημα" στη γνωριμία μου με το ... άλλο φύλο, ένιωσα ... λιγότερο ποθητή επειδή είμαι πιο μεγάλη κτλ. Ίσα ίσα όντας πιο σίγουρη (μετά τους πειραματισμούς της εφηβείας και της μετεφηβείας) για το ποιά είναι τα "δυνατά" μου σημεία και ποιά όχι, αν το θελήσω "πλασσάρω" τον εαυτό μου πολύ καλύτερα από ότι το έκανα μια 10ετία πίσω όταν και εάν το επιθυμήσω (και με πολύ καλύτερα αποτελέσματα(!)).

Δεν ξέρω αν είμαι εξαίρεση ή όχι τι να σας πω. Δεν νιώθω εξαίρεση κάποιου κανόνα πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
δεν μετραει μονο η εμπειρια,, Τι ζεις δηλαδη..
μετραει κι τι μυαλο εχεις και ποσο το αναλυεις και τι παιρνεις απο αυτο....

υπαρχουν μεγαλοι ανθρωποι που δεν εχουν καταλαβει νοηματα της ζωης που εχουν καταλαβει 20αρηδες..

Και είναι κάτι που τους τιμά;

Επαναλαμβάνω ότι μιλάω για νορμάλ (αν και δεν μου αρέσει η έκφραση) άτομα, όχι για εξαιρέσεις. Αν είσαι 30-40-70 ή whatever και τα 20χρονα είναι πιο ψαγμένα ή έχουν κατασταλάξει περισσότερο από εσένα, κάτι πάει στραβά με σένα. Αλλά εδώ δεν μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις φαντάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
[όχι για να παντρευτεί :P, για να κάνει παιδιά εννοώ]
σωστα,,αν δεν θελεις να κανεις παιδια..τοτε δεν υπαρχει πιεση,,οποτε θες το κανεις..


Προσωπικά, πλησιάζοντας τα 30 τη μόνη διαφορά που είδα σε μένα ήταν ότι η ανάγκη μου για συντροφικότητα αυξήθηκε. Μου είναι πιο ευχάριστη η παρέα με φίλους στο σπίτι, αγκαλιά με τον καλό μου παρά το να βγω κάπου για να διασκεδάσω.
χαιρομαι..:)

γιατι υπαρχει και η αποψη οτι οι 30αρες(και οι ανδρες 30αρηδες σε ενα βαθμο) κανουν λιγοτερο ευκολα παραχωρησεις και προσαρμοζονται πιο δυσκολα σε συμβιωση και γαμο..
ποσο ισχυει αυτο?

καταλαβαινεις τι εννοω..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top