Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων

Ποια η γνώμη για το άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 36)
  • Θετική

    Ψήφοι: 27 75.0%
  • Αρνητική

    Ψήφοι: 9 25.0%

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Να περιμένω να δω απενεργοποιημένο τον λογαριασμό σου ή θες και τα εκκαθαριστικά της εφορίας και review των στιγμών που έκλεινα δουλειές στη ζωή μου από το 2004 (οπότε και έβγαλα την άδεια μου) μέχρι σήμερα?


Όχι δεν χρειάζεται να μου φέρεις τα εκκαθαριστικά σου και τα review σε πιστεύω.
Πιστεύω πως έκοψες όλες τις αποδείξεις που έπρεπε στις συναλλαγές σου,
πως δήλωσες ακριβώς το ποσό που αμοίβεσαι,
πως στα σχέδια που υπέγραψες η πλάκα έγινε 12'' και όχι 11.5'',
πως έπεσε 1 κυβικό και όχι 0.980,
πως οι τόνοι από τα σίδερα ήταν 3 και όχι 2.900,
πως δεν υπέγραψες αντισεισμικά δάνεια σε αποθήκες,
πως δεν έκλεισες ημιυπαίθριους,
πως το οδόστρωμα είναι 6'' και όχι 5''
δεν έδωσες άδεια για πέργκολα και έγινε δώμα,
πως στα 2.000.000 αυθαίρετα δεν είχες καμία συμμετοχή,
πως καλά κάνετε και παίρνετε μια 12.000ε για 100μ2
πως όλα καλά δουλεύουν στις πολεοδομίες,
πως δεν τα έκανες όλα αυτά τώρα που είσαι με μπλοκάκι, αλλά δεν θα τα κάνεις και μεθαύριο που θα έχεις
δικό σου γραφείο, θα έχεις τους υπαλλήλους σου με 8ωρό και πενθήμερο με προβλεπόμενες αμοιβές
μαθαίνοντάς τους να μην κάνουν παρατυπίες όπως δεν έκανες εσύ.
Και επειδή τα πιστεύω όλα τα παραπάνω φυσικά και θα σου ζητήσω συγνώμη που σε προσέβαλα βάναυσα
σαν προσωπικότητα, σαν ειδικότητα και σαν 5 χρόνια σπουδών με τις δικές σου δυνάμεις και θυσίες
και φυσικά θα απενεργοποιήσω τον λογαριασμό μου, άλλωστε τι Αχιλλέας θα ήμουνα :P αν δεν κράταγα
τον λόγο μου.


- στα ποσοστά που αναφέρεις δεν συμφωνώ, πιστεύω το αντίθετο το 90% παρατυπεί και ένα 10% όχι, γιατί απλά δεν μπορεί.
- στις άδειες συμφωνώ πρέπει είναι ελεύθερες μεταβίβασης και χωρίς περιορισμένο αριθμό.
- όσο αφορά για το ποιος έχει την ευθύνη, την ευθύνη την έχει πάντα ο επιβλέπων.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Η ειρωνία είναι το προτελευταίο 'όπλο' σε ένα διάλογο. Σου έχει μείνει η επίθεση που είναι το χαμηλότερο δυνατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Και σε κάθε περίπτωση το πρόβλημα των κλειστών επαγγελμάτων είναι η αμοιβή ενος ανθρώπου που έφαγε πολλά χρόνια από τη ζωή του (και οι περισσότεροι συνεχίζουν να τρώνε και κατά τη διάρκεια του επαγγελματικού τους βίου) να διαβάζει για να αποδώσει ή ότι κάποιοι εκμεταλλεύονται ένα "αγαθό" που λέγεται "άδεια" και δεν απαιτεί ΚΑΝΕΝΟΣ είδους προσόν και ΚΑΝΕΝΟΣ είδους κόπο (οκ, ένα μήνα τα μαθήματα οδήγησης ενός ταξί/φορτηγού?) για να προικίσουν και τα δισεγγονά τους?

λολ? αναρωτιεμαι γιατι ο μηχανικος μου πηρε 3000ε για να βαλει μια υπογραφη (χωρις καν να κανει οποιαδηποτε μελετη η αυτοψια η οτιδηποτε) στο γυμναστηριο που ανοιξα...χμμμ βρε λες να εχει σχεση με το γεγονος οτι ειναι κλειστο επαγγελμα και γινεται καρτελ? ΛΕΣ?! μπαααα ο βουλευτης φταιει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Με ποια λογική το μετράνε; Ο καθένας που έχει τελειώσει νομική μπορεί να γίνει δικηγόρος και κάποιος που έχει πατέρα δικηγόρο η άδεια του πατέρα του είναι άχρηστη, δεν στοιχιζει τίποτα.

Κλειστα επαγγελματα δεν ειναι μονο αυτα που εχουν ποσοτικο περιορισμο στις αδειες, αλλα και επαγγελματα που εχουν προκαθορισμενες αμοιβες...

λολ? αναρωτιεμαι γιατι ο μηχανικος μου πηρε 3000ε για να βαλει μια υπογραφη (χωρις καν να κανει οποιαδηποτε μελετη η αυτοψια η οτιδηποτε) στο γυμναστηριο που ανοιξα...χμμμ βρε λες να εχει σχεση με το γεγονος οτι ειναι κλειστο επαγγελμα και γινεται καρτελ? ΛΕΣ?! μπαααα ο βουλευτης φταιει

Γιατι???
Για 2 λογους...
1)Γιατι μπορει...
2)Γιατι πρεπει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
there you go...ανοιξε το επαγγελμα να εχουν λιγο ανταγωνισμο οπως ΟΛΟΙ και το ξανασυζηταμε το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
there you go...ανοιξε το επαγγελμα να εχουν λιγο ανταγωνισμο οπως ΟΛΟΙ και το ξανασυζηταμε το θεμα.

Ανταγωνισμο εχουν... Αλλα επισης εχουν και προκαθορισμενες τιμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
νταξει τεσπα, ξερεις τι εννοω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βαλερια007

Νεοφερμένος

Η βαλερια007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
πάντως παιδια ας μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι, και πάνω απ' όλα ας μην αφηνόμαστε έρμαια των ΜΜΕ. Ξεκολλήστε απο την τηλεόραση και βγείτε και μιλήστε με συνανθρώπους σας να σας πουν τι πραγματικα συμβαίνει. Λέτε και ξαναλέτε για τις δωρεαν άδειες, όμως αυτο δεν ισχύει για όλους. Ο πατερας μου είναι ιδιοκτητης φορτηγου και πλήρωσε την αδεια του το 1992 οκτω( 8 ) εκαττομύρια δραχμές. Κ δεν το λέω για κανέναν άλλο λόγο παρα μόνον πληροφοριακα. Το καλο ειναι οτι στα τόσα χρόνια δουλειάς έκανε απόσβεση και τα παιδια του ειναι όλα ενήλικα, οπότε κανένα κακό για εμάς. ΟΜΩς υπαρχουν συναδέρφοι του, νέα παιδια, που πριν 3 και 4 χρόνια απέκτησαν άδειες είτε παίρνοντας κάποιο δάνειο είτε πουλώντας κάποια περιουσιακά στοιχεία, επενδύοντας στο μέλλον τους, αναφέραιτο δικαίωμα του καθενός. Κ σε μια στιγμη όλα έρχονται άνω κάτω. Αυτα τα νέα παιδιά, σε 3 χρόνια(μάλλον κ σε λιγότερο) που θα αναγκαστουν να δουλεύοθν μισθωτοι σε εταιρεία δεν τα σκέφτηκε κανείς. Μιλ΄΄ανε μόνο για αυτους που κάποτε πήραν δωρεαν άδειες ή για αυτους που έχουν πολλά φορτηγα και δεν ξερουν τι βγάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κ σε μια στιγμη όλα έρχονται άνω κάτω. Αυτα τα νέα παιδιά, σε 3 χρόνια(μάλλον κ σε λιγότερο) που θα αναγκαστουν να δουλεύοθν μισθωτοι σε εταιρεία δεν τα σκέφτηκε κανείς.

1) Δεν θα χασουν τη δουλεια τους
2) Θα τους δωσουν καποιου ειδους αποζημιοση για το γεγονος οτι χανουν λεφτα
3) Δεν καταλαβα επειδη οι νταλικεριδες την ειδαν τσιφλικαδες και για να μην "χασουν τα παιδια τα λεφτα τους" πρεπει ολοι οι υπολοιποι να πληρωνουμε τα γα#%^@#τικα τους? Βεβαια να δουλεψουν σε εταιριες μισθοτοι, ολος ο κοσμος ετσι δουλευει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτοί που ασχολούνται με κλειστά επαγγέλματα είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και όχι υπάλληλοι ή μισθωτοί. Έχουν κάθε δικαίωμα να κληρονομούν την επιχείρηση τους στα παιδία τους. Αν ανοίξουν ανεξέλεγκτα τα φαρμακεία ο κλάδος θα καταστραφεί και θα κάνουν party οι πολυεθνικές. Το τελευταίο όμως θα ωφελήσει τους καταναλωτές αφού οι τιμές θα παρουσιάσουν σημαντική μείωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχουν κάθε δικαίωμα να κληρονομούν την επιχείρηση τους στα παιδία τους. Αν ανοίξουν ανεξέλεγκτα τα φαρμακεία ο κλάδος θα καταστραφεί και θα κάνουν party οι πολυεθνικές

τα φαρμακεια εχουν δημοσια δυναμη,,δεν ειναι απλα μαγαζια,,οποτε δεν μπορουν να δινονται ετσι,,απο γονιο σε παιδι..

εκτος αν θελουν οι φαρμακοποιοι να γινουν απλα μαγαζια,,οποτε να ανοιγουν οπου γουσταρουν χωρις περιορισμους..

αλλα όχι,,το θελουν ελεγχομενο,,ΚΑΙ να το δινουν στα παιδια τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βαλερια007

Νεοφερμένος

Η βαλερια007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
epote, μπορεις να μου πεις εσυ που ακριβως πληρωνεις τα γ..... όπως λες των φορτηγατζήδων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
@βαλέρια007 Θα σου πω για τις μεταφορικές. Όποιος έχει την ατυχία και μείνει στη μέση του δρόμου και καλέσει μεταφορική για να πάρει το αμάξι συνεργείο το 100άρι δεν το γλυτώνει. Για τους καταναλωτές το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων είναι θετικό για τους ίδιους τους επαγγελματίες είναι αρνητικό και οι περισσότεροι από αυτούς δεν θα καταφέρουν να διατηρήσουν μια υγιη επιχείρηση και θα βάλουν λουκέτο.

Άλλο παράδειγμα είναι η βενζινάδες. Το δημόσιο τσεπώνει γύρω το 1 ευρώ το λίτρο. Άρα μισό ευρώ το λίτρο πάει για το κόστος παραγωγής και το κέρδος. Όταν ανοιχθεί το επάγγελμα του βενιζινά το κέρδος ανά λίτρο καυσιμου θα περιοριστεί αφού θα αυξηθει ο ανταγωνισμός. Αυτό θα είναι θετικό για τους πολίτες αλλά αρνητικό για τους επαγγελματίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
epote, μπορεις να μου πεις εσυ που ακριβως πληρωνεις τα γ..... όπως λες των φορτηγατζήδων??

γιατι κανουν κακη δουλεια για ακριβες τιμες, γιαυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Άλλο παράδειγμα είναι η βενζινάδες. Το δημόσιο τσεπώνει γύρω το 1 ευρώ το λίτρο. Άρα μισό ευρώ το λίτρο πάει για το κόστος παραγωγής και το κέρδος. Όταν ανοιχθεί το επάγγελμα του βενιζινά το κέρδος ανά λίτρο καυσιμου θα περιοριστεί αφού θα αυξηθει ο ανταγωνισμός. Αυτό θα είναι θετικό για τους πολίτες αλλά αρνητικό για τους επαγγελματίες.

Εδω μπερδευεσαι... Οι βενζιναδες δεν ειναι κλειστο επαγγελμα... Καθενας μπορει να ανοιξει οπου θελει και την τιμη μπορουν να την διαμορφωσουν και οι ιδιοι...
Ειναι αληθεια οτι εχουν πολυ μικρο περιθωριο κερδους, αλλα επισης εχουν και σημαντικο ανταγωνισμο...
Συν τις ρουφιανιες που κανουν οι εταιριες...
(Αυτα στα λεω εκ των εσω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ειναι αληθεια οτι εχουν πολυ μικρο περιθωριο κερδους, αλλα επισης εχουν και σημαντικο ανταγωνισμο...
Ε καλά, όχι και στα νησιά όμως και εν γένει στην επαρχία. Εκεί βλέπεις κάτι τρελές τιμές, καμία σχέση με την πόλη.

Να μου πεις για Αθήνα - Θεσσαλονίκη εκεί ναι, έχουν ανταγωνισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Κατσε τωρα να σου πω το εξης τραγελαφικο...
Απο το βενζιναδικο κοντα στο σπιτι μου στο κεντρο της Θεσ/νικης βλεπω διαφορες στις τιμες 10-15 λεπτα πιο πανω απ' οτι στο βενζιναδικο του θειου μου στην Χαλκιδικη... Τυχαιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
λολ? αναρωτιεμαι γιατι ο μηχανικος μου πηρε 3000ε για να βαλει μια υπογραφη (χωρις καν να κανει οποιαδηποτε μελετη η αυτοψια η οτιδηποτε) στο γυμναστηριο που ανοιξα...χμμμ βρε λες να εχει σχεση με το γεγονος οτι ειναι κλειστο επαγγελμα και γινεται καρτελ? ΛΕΣ?! μπαααα ο βουλευτης φταιει

Τι εννοείς ότι δε σου έκανε μελέτη;
Αν όχι αυτός, τότε ποιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Τι εννοείς ότι δε σου έκανε μελέτη;
Αν όχι αυτός, τότε ποιος;

εννοω οτι του πηγαμε τα χαρτια πως διαολο τα λενε, τις κατοψεις απο το κτηριο, ουτε καν τα κοιταξε γιατι ξες, προφανως για να στεκεται ορθιο καλα ειναι και εβαλε μια υπογραφη σε μια υπευθυνη δηλωση που μας κοστισε 3000ε. Αυτο που επρεπε να κανει ειναι να δει αν μπορει να αλαξει η χρηση του κτηριου απο εμπορικο σε υγειονομικου ενδιαφεροντος, αλλα δεν κοιταξε τιποτα καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
εννοω οτι του πηγαμε τα χαρτια πως διαολο τα λενε, τις κατοψεις απο το κτηριο, ουτε καν τα κοιταξε γιατι ξες, προφανως για να στεκεται ορθιο καλα ειναι και εβαλε μια υπογραφη σε μια υπευθυνη δηλωση που μας κοστισε 3000ε. Αυτο που επρεπε να κανει ειναι να δει αν μπορει να αλαξει η χρηση του κτηριου απο εμπορικο σε υγειονομικου ενδιαφεροντος, αλλα δεν κοιταξε τιποτα καν.

:hehe: Ό,τι να ΄ναι.

Για να καταλάβω όμως, εσύ ισχυρίζεσαι ότι δε θα έπρεπε να πληρώνεται τόσο ακόμα κι αν την είχε κάνει τη ρημάδα τη μελέτη ή τα ΄χεις μαζί του επειδή δεν της έριξε ούτε βλέφαρο;
Δηλαδή θέλω να πω πως αν πήγαινες σε κάποιον που έκανε αναλυτική μελέτη και σου την παρουσίαζε, θα ήσουν οκ; Γιατί πολύ εύκολα μπορεί αυτό να αλλάξει, αν πολύ απλά επιλέξεις κάποιον άλλο μηχανικό.


Και ας μιλήσω με την εμπειρία μου..
Έχω δουλέψει σε 2 τεχνικά γραφεία. Σε έναν πολιτικό μηχανικό και έναν αρχιτέκτονα. Η δουλειά τους είχε τεράστια διαφορά, χαοτική μπορώ να πω.
Ο πολιτικός μηχανικός όσο καιρό δούλευα κοντά του ανέλαβε κάτι μεζονέτες και μια πολυκατοικία αντιπαροχή. Το λοιπόν μου ζήτησε να βγάλω στις πρώτες κάποια σχέδια. Όταν του τα πήγα πως δεν έβαλε τα γέλια που καθόμουν και υπολόγιζα την "κίνηση" του ήλιου στις εποχές και κατά τη διάρκεια της ημέρας. Ισοπεδωτικός μου είπε ότι ό,τι πρότεινα δε γίνεται γιατί είχε σκοπό να τις πουλήσει και ήθελε να κάνει όσο το δυνατόν φτηνότερη οικοδομή.
Μη σου τα πολυλογώ τα σχέδια για τις μεζονέτες τα έβγαλε μέσα σε 1 λεπτό, αφού με έβαλε να αντιστρέψουμε με τη φορά του οικοπέδου κάποια ήδη έτοιμα σχέδια στο autocad, που είχε φτιάξει παλιότερα. 1 λεπτό δουλειάς για εκείνον κάποιες χιλιάδες ευρώ.

Αμέσως μετά δούλεψα σε έναν αρχιτέκτονα. Στο διάστημα αυτό δουλεύαμε πάνω σε κάτι εξοχικές κατοικίες και μια πολυκατοικία πάλι αντιπαροχή. Μας πήρε μερόνυχτα ξενυχτιού και μήνες δουλειάς να βγάλουμε μια τελική κάτοψη. Επιμονή στη λεπτομέρεια, κατασκευαστικά ζητούμενα που έπρεπε να λυθούν, αναζήτηση της σωστής ένταξης μέσα στο φυσικό περιβάλλον και άλλα τέτοια για να σπας το κεφάλι σου.
Αυτοί οι άνθρωποι πληρώθηκαν το ίδιο.
Αν εσύ (και με το "εσυ" δεν εννοώ εσένα προσωπικά) διάλεξες τον πρώτο για να σου κάνει τη δουλειά -γιατί ευτυχώς έχεις το δικαίωμα επιλογής για το που θα δώσεις τα λεφτά σου- τότε φταις κι εσύ.


Σημείωση: Το ότι με αυτό το παράδειγμα φαίνεται ότι ρίχνω τους πολιτικούς μηχανικούς και επαινώ τους αρχιτέκτονες δεν είναι σκόπιμο. Σίγουρα υπάρχουν πολιτικοί μηχανικοί που κάνουν καλά τη δουλειά τους, όπως και αρχιτέκτονες που δεν την κάνουν. Διαλέχτε αυτούς που αξίζουν τα λεφτά που παίρνουν, τόσο απλά.


Και για να είμαι και ον τοπικ..
Είμαι μάλλον θετική στο άνοιγμα και λέω "μάλλον" γιατί μπορεί να μου διαφεύγουν όροι. είμαι λοιπόν μάλλον θετική για έναν και μόνο λόγο. Σαν νέα αρχιτεκτόνισσα που είμαι μπορώ πιο εύκολα να αναλάβω δουλειές με χαμηλότερες απολαβές απ΄ό,τι θα μου αναλογούνταν νομικά σήμερα, σε σύγκριση με έναν καταξιωμένο αρχιτέκτονα. Άνθρωποι που θέλουν να δώσουν κάτι παραπάνω για το δικό τους σπίτι δεν πρόκειται να εκλείψουν, όταν γνωρίζουν ότι ο μηχανικός κάνει καλά τη δουλειά του και τα αξίζει.
Ας κερδίσει ο καλύτερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top