Έρωτες εξ' αποστάσεως

Πιστεύετε ότι μια σχέση από απόσταση μπορεί να κρατήσει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 69)

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς, Ηλιάκι. Έχω ζήσει και ξέρω πολύ-πολύ καλά πώς είναι.
Ωστόσο προσπαθώ να είμαι ψύχραιμος εγώ σε αυτά. Ναι, οι συνθήκες σαφέστατα δεν σε βοηθάνε. Αλλά τι να κάνεις, να βολευτείς με κάτι μέτριο; Να συμβιβαστείς με κάτι που δεν σου αρέσει;

Γιατί πρέπει οι δύο περιπτώσεις να είναι των άκρων; (η μακρινή τέλεια, η κοντινή χάλια); Δεν μπορεί και μια κοντινή να είναι μέτρια και να μπορεί και να διορθωθεί;

Δεν λέω ότι είναι εύκολο, αλλά έχω μάθει όταν βάζω ένα στόχο που ξέρω ότι αξίζει να τον κυνηγάω, ακόμα κι αν με χωρίζουν 1900 km από εκείνη. Εάν τελικά δεν ευδοκιμήσει, okey, προχωράμε παρακάτω. Αλλά ξέρω ότι προσπάθησα.

Μπράβο σου γι' αυτό, αλλά κοίτα μήπως σε αυτήν την προσπάθεια να καταφέρεις το δύσκολο περάσει από κοντά σου κάτι καλύτερο και το χάσεις... Επίσης κοίτα μήπως σε όλο αυτό...χάσεις και 2 χρόνια από τη ζωή σου κλεισμένος στο σπίτι μιλώντας στο skype κοιτώντας τον τοίχο... Είναι άγρια πράγματα αυτά Γιώργο. Μην το βλέπεις απλά σαν πρόκληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιατί πρέπει οι δύο περιπτώσεις να είναι των άκρων; (η μακρινή τέλεια, η κοντινή χάλια);
Γιατί it's too good to be true να έχεις και τα δύο. :P

Δεν μπορεί και μια κοντινή να είναι μέτρια και να μπορεί και να διορθωθεί;
Ανάλογα πώς το ορίζεις το "μέτρια". Δεν ταιριάζουν όλοι οι άνθρωποι μεταξύ τους. Και άτομα που δεν ταιριάζουν, και 5 χρόνια να τα αφήσεις μαζί, πάλι σε "μέτρια" σχέση θα παραμείνουν. Το μόνο που ίσως θα αλλάξει σε μια τέτοια περίπτωση είναι πως και οι δύο θα αρχίσουν πλέον να "συμβιβάζονται", όσο περνάει ο καιρός, αλλά πάντα θα έχουν στο μυαλό τους ότι μπορούσαν να βρουν κάτι καλύτερο ή ότι ο σύντροφός τους δεν τους καταλαβαίνει, κτλ.

Κοινώς, εγώ το βλέπω αυτό περισσότερο σαν συμβιβασμό, αν μου επιτρέπεις. Όχι πως δεν υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο, να σταθείς άτυχος στη ζωή σου (στον τομέα αυτόν) και τελικά να συμβιβαστείς με αυτήν που σου "έτυχε", αλλά πριν απ' αυτό, τουλάχιστον, προτιμώ να έχω εξαντλήσει κάθε πιθανότητα που μου παρουσιάζεται. Γιατί, αφενός αυτές οι πιθανότητες δεν σου παρουσιάζονται κάθε μέρα και αφετέρου, εάν όντως είσαι σίγουρος ότι έχεις βρει το άτομο με το οποίο ταιριάζεις απόλυτα, γιατί να το αφήσεις να σου φύγει, όταν είναι στο χέρι σου κάποια στιγμή (στο κοντινότερο ή στο μακρινότερο) μέλλον μπορείτε να είστε μαζί;

Σίγουρα όταν ο ορίζοντας που μεσολαβεί (μέχρι να μπορέσετε να είστε μαζί) είναι πολύ μεγάλος (πάνω από 3 χρόνια) τότε δεν είναι τόσο εύκολο να είσαι αισιόδοξος για αυτό. Εκεί εξαρτάται από την θέληση του καθενός.

Μπράβο σου γι' αυτό, αλλά κοίτα μήπως σε αυτήν την προσπάθεια να καταφέρεις το δύσκολο περάσει από κοντά σου κάτι καλύτερο και το χάσεις... Επίσης κοίτα μήπως σε όλο αυτό...χάσεις και 2 χρόνια από τη ζωή σου κλεισμένος στο σπίτι μιλώντας στο skype κοιτώντας τον τοίχο... Είναι άγρια πράγματα αυτά Γιώργο. Μην το βλέπεις απλά σαν πρόκληση.
Κοίτα, σαφώς και όλα τα πράγματα στη ζωή έχουν ένα ρίσκο. Ακόμα και αυτό.
Ναι, θα μπορούσε κάλλιστα μία τέτοια προσπάθεια τελικά να καταλήξει στο κενό. Εσύ πχ να προσπαθείς, η άλλη να πάει με τον πρώτο τυχόντα (επειδή βαρέθηκε ή είχε τρελές ορέξεις ξέρω 'γω) και τελικά να πετάξει στα σκουπίδια όλο αυτόν τον κόπο που έκανες εσύ.

Μην νομίζεις ότι μιλάω εκ του ασφαλούς, μου έχει τύχει κοπέλα που επειδή βαρέθηκε ακύρωσε εν μία νυχτί όλες μου τις προσπάθειες. Και σαφέστατα και το έχω υπ' όψιν αυτό και για το μέλλον. Αλλά τι να κάνω; Αν βγει τελικά πατσαβούρα η άλλη, θα βγει. Αυτό μπορεί να σου συμβεί και με τις "κανονικές" σχέσεις.
Τουλάχιστον, θα μου πεις, εκεί πέρα ζούσες και λίγο φυσιολογικά όσο διαρκούσε αυτό. Yes, that's true, αλλά εάν νιώθεις ότι δεν μπορείς με κάποια άλλη κοπέλα, τι επιλογές έχεις.

Και όπως λέω, δεν μου αρέσει να τα παρατάω με την πρώτη δυσκολία. Winners never quit, quitters never win, όπως λέω.
Το μόνο μελανό σημείο στην επιχειρηματολογία μου είναι πως αυτό προϋποθέτει να έχει και η κοπέλα την ίδια όρεξη να προσπαθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ανάλογα πώς το ορίζεις το "μέτρια". Δεν ταιριάζουν όλοι οι άνθρωποι μεταξύ τους. Και άτομα που δεν ταιριάζουν, και 5 χρόνια να τα αφήσεις μαζί, πάλι σε "μέτρια" σχέση θα παραμείνουν. Το μόνο που ίσως θα αλλάξει σε μια τέτοια περίπτωση είναι πως και οι δύο θα αρχίσουν πλέον να "συμβιβάζονται", όσο περνάει ο καιρός, αλλά πάντα θα έχουν στο μυαλό τους ότι μπορούσαν να βρουν κάτι καλύτερο ή ότι ο σύντροφός τους δεν τους καταλαβαίνει, κτλ.
Πολλές φορές τα άτομα που δεν ταιριάζουν επειδή αγαπιούνται κάνουν προσπάθεια και η σχέση τους καθόλου μέτρια δεν είναι. Και δεν είναι συμβιβασμός αυτό, διότι με αυτό τον άνθρωπο θέλουν να είναι, και όχι με κάτι "πιο ταιριαστό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πολλές φορές τα άτομα που δεν ταιριάζουν επειδή αγαπιούνται κάνουν προσπάθεια και η σχέση τους καθόλου μέτρια δεν είναι. Και δεν είναι συμβιβασμός αυτό, διότι με αυτό τον άνθρωπο θέλουν να είναι, και όχι με κάτι "πιο ταιριαστό".
Εάν υπάρχει θέληση και από τους δύο ... εκεί ναι, δεν αντιλέγω ότι μπορείς να έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

Ούτως ή άλλως και σε αυτά που είπα παραπάνω, θεωρείται δεδομένο ότι υπάρχει θέληση και από τα δύο άτομα για να πετύχει.
Εάν, αντίθετα, δεν έχει θέληση η άλλη, τότε προφανώς και όλα τα παραπάνω, όσο και να προσπαθήσεις, καταλήγουν τελικά στο /dev/null και τελικά όντως καταλήγεις 2 χρόνια από τη ζωή σου κλεισμένος στο σπίτι μιλώντας στο Skype κοιτώντας τον τοίχο - και μιλώντας σε έναν άλλον τοίχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Επειδη τωρα προκειται να βρεθω σ'αυτην την κατασταση, δεν μπορω να ξερω..
Ειμαι 2 χρονια με εναν ανθρωπο τον οποιο αγαπω πολυ και τωρα θα αναγκαστει να φυγει απο την περιοχη μας λογω σπουδων..
Θα δουμε πως θα παει... Θεληση υπαρχει βεβαια και αγαπη, αλλα και το ενδεχομενο να μην πανε ολα καλα...
Θα δειξει..
Ως τωρα θεωρουσα τις σχεσεις εξ αποστασεως καταδικασμενες.. Τωρα, μιας και οτι κοροιδευεις το λουζεσαι, προσπαθω να τους δωσω μια δευτερη ευκαιρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Tο θέμα ήταν, είναι και θα είναι πάντα η εμπιστοσύνη! Είναι από τα βασικότερα συστατικά μιας σχέσης εξ αποστασεως..Οφείλεις να έχεις απόλυτη, τυφλή εμπιστοσύνη στον άλλον, ώστε να μην σε ζώνουν τα φίδια κάθε φορά που σου λέει πως βγαίνει έξω..

Ετοιμάζομαι να συνεχίσω μια σχέση μηνών (αυτή τη φορά από μεγαλύτερη απόσταση απ'ότι είχα μέχρι τώρα) και ό,τι και αν ακούσω δεν αλλάζω γνώμη! Και πιστέψτε με λίγα είναι τα θετικά που ακούω..!
Θεωρώ ότι αξίζει να το προσπαθήσεις όταν έχεις βρει τον ΕΝΑΝ, τον μοναδικό, τον άνθρωπο με τον οποίο θέλεις να κάνεις οικογένεια, παιδιά, να ζήσετε μαζί, να πονέσετε και να κλάψετε ο ένας στην αγκαλιά του άλλου. Τον άνθρωπο με τον οποίο μπορείτε και κάνετε κοινά όνειρα για το μέλλον, χωρίς να φοβάται κανένας από τους δύο την αιώνια δέσμευση, αλλά ίσα ίσα να την χαίρεται!!:)

Τότε και μόνο τότε. Για τέτοιο επίπεδο σχέσης μιλάω. Και τέτοια συναισθήματα δεν στα ξυπνούν συχνά είναι αλήθεια..Και είμαι μόλις 19 ετών. Αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Βρήκα τον άνθρωπο μου και δεν με ενδιαφέρει να αποκτήσω καμία άλλη εμπειρία.. Έτυχε να περάσουμε σε μακρινές πόλεις (Πάτρα εκείνος - Κρήτη εγώ), αλλά τίποτα δεν μας σταματάει! Είμαστε μαζί 7 μήνες και είναι σαν να γνωριζόμαστε αιώνες..Είναι το άλλο μου μισό, συμπληρώνει τα κενά μου!! Αν μπορούσα θα έκανα οικογένεια μαζί του από τώρα..Τον λατρεύω και με λατρεύει! Για εμένα αυτός ο άνθρωπος είναι επιλογή μου και είναι ο άντρας μου και αυτό μετράει πάνω απ' όλα!!
Θα μείνω μαζί του 4 χρόνια -εξ αποστάσεως- και μετά θα πάω Πάτρα να συζήσουμε..

Όταν γνωρίζεις τον άντρα/την γυναίκα των ονείρων σου, όσο χρονών κι αν είσαι, όπου κι αν μένεις, τον/την κρατάς με νύχια και με δόντια! Γιατί θα έρθει ΜΟΝΟ μία φορά αγαπητοί φίλοι/φίλες..:D
Αν λοιπόν έχετε βρει το άλλο σας μισό μην το αφήσετε να φύγει όπου κι αν πάει, για όσα χρόνια κι αν χρειαστεί να είστε σε απόσταση..!!;)
Η αγάπη θέλει θυσίες! Στα εύκολα όλοι καλοί είμαστε!
Αν ανήκετε σε αυτούς που δεν το έχουν βρει, σας εύχομαι ολόψυχα να το βρείτε! Είναι μοναδικό το συναίσθημα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
(Spoiler: Subject to change, Pure_Seduction, Chemwizard)
Γιατί βρε πουλάκι μου 4 μήνες; Δεν το χωράει το μυαλό μου! Δεν μπορεί, κάποια λύση θα υπάρχει :worry:

Εδώ ο δικός μου ζει σε άλλη χώρα (Νορβηγία) και πάλι το μέγιστο που έχουμε περάσει χωριστά είναι ένας μήνας!
μπα,μπλεξαμε με γαμωεξεταστικες εκεινος και δουλεια εγω:/:
Μα και πάλι, η εξεταστική είναι ένας μήνας το πολύ, πες η δική του στη χειρότερη να είναι ένας διαφορετικός μήνας, και πάλι 2 μήνες, όχι 4...
Επίσης, υπάρχουν τα σαββατοκύριακα...
Λία,είναι λίγο μπέρδεμα.Σκέψου για παράδειγμα ότι εγώ έχω υποχρεωτικά εργαστήρια Τρίτη - Πέμπτη (παράδειγμα)και ένα τρίτο που μπαίνει άλλη μέρα,(Παρασκευή πχ)κι ενδάμεσα δουλεύω πάνω σε αυτά,δεν μπορώ να μετακινηθώ εκτός Κρήτης δηλαδή καν.

Εκτός αυτού,κι οικονομικά το πράγμα δεν είναι τόσο χαλαρό,ειδικά αυτήν την περίοδο-δεν είναι εύκολο και το αεροπλάνο.
Όλγα και Γιάννη, η Λία έχει δίκιο. Πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό και παρουσιάζετε τα πράγματα μακράν τραγικότερα απ' ό,τι είναι.

Έτυχε και είχα μία παρόμοια συζήτηση πριν καμιά ώρα με μια φίλη μου από Ελλάδα που έχει έρθει εδώ και ο (Άγγλος) boyfriend της είναι στην Αγγλία. Θυμήθηκα την ιστορία σας, μάλιστα, οπότε για κοιτάξτε το παρακάτω.

Με το που έφτασε η κοπέλα εδώ, ήρθε μετά από μια εβδομάδα ο φίλος της για λίγες μέρες. Ήρθε πάλι αυτό το Σαββατοκύριακο για 2 μέρες. Σε δύο εβδομάδες θα ανέβει η κοπέλα στην Αγγλία. Τα Χριστούγεννα πάλι θα πάνε πρώτα Αγγλία, μετά Ελλάδα, μετά Ελβετία...

Απόρησα για το πώς γίνεται να ταξιδεύει τόσο συχνά, μιας και τα οικονομικά της δεν είναι και στα καλύτερα. Και παίρνω την εξής αποστομωτική, αλλά προφανή απάντηση: δεν ξοδεύεις αλλού, κάνεις λίγη παραπάνω οικονομία έτσι ώστε αντί να περάσεις ένα ήσυχο Σαββατοκύριακο με τον άνθρωπό σου. Γιατί πολύ απλά όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Αν είσαι αφοσιωμένος σε μία σχέση, θα κάνεις τις απαραίτητες θυσίες.

Και ναι, έχουν ΠΟΛΥ βαρύ πρόγραμμα και οι δύο τους. Και ναι, money doesn't grow on trees, δεν είναι κι ό,τι πιο εύκολο να πληρώνουν αεροπλάνα. Επίσης αγαπούν πολύ την δουλειά τους και αυτό που κάνουν. Αλλά, η βασική τους προτεραιότητα είναι ο άνθρωπος που αγαπούν κι έχουν αισθήματα. Δεν αμελούν την δουλειά τους, απλά στριμώχνουν το πρόγραμμά τους για να βγει.

Bottom line: Όλγα και Γιάννη, όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Εάν η ουσιαστική προτεραιότητα του ενός είναι ο άλλος, δεν υπάρχουν χαζές δικαιολογίες τύπου "έχω πολύ βαρύ πρόγραμμα και δεν έχω χρόνο για ταξιδάκια" ή "δεν έχω αρκετά λεφτά".
Έχω δει πολύ πιο σοβαρές περιπτώσεις που τα βγάζουν πέρα. Θα κάνετε λίγη σκληρότερη οικονομία, θα κάνετε την Easyjet τον καλύτερό σας φίλο και voila.

Όπως λέει, άλλωστε, και ένα ρητό:
Respect people who find time for you in their busy schedule. But LOVE people who never look at their schedule when you need them.


Και για να δώσω μια φορά δίκαιο στην αγαπημένη μου Σύλβια :loltooth:, στην αντίθετη περίπτωση όπου εάν ένας εκ των δύο έχει άλλες προτεραιότητες, πολύ απλά ο άλλος θα καταλήξει να αισθάνεται μαλάκας σκεπτόμενος ότι ...
Επίσης κοίτα μήπως σε όλο αυτό...χάσεις και 2 χρόνια από τη ζωή σου κλεισμένος στο σπίτι μιλώντας στο skype κοιτώντας τον τοίχο...

Γι' αυτό φροντίστε να θέσετε από νωρίς τις προτεραιότητές σας, για να αποφύγετε τις παρεξηγήσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην νομίζεις ότι μιλάω εκ του ασφαλούς, μου έχει τύχει κοπέλα που επειδή βαρέθηκε ακύρωσε εν μία νυχτί όλες μου τις προσπάθειες. Και σαφέστατα και το έχω υπ' όψιν αυτό και για το μέλλον. Αλλά τι να κάνω; Αν βγει τελικά πατσαβούρα η άλλη, θα βγει. Αυτό μπορεί να σου συμβεί και με τις "κανονικές" σχέσεις.

Συγνώμη, αλλά γιατί είναι πατσαβούρα; :confused:
Στη μοναδική περίπτωση που θα της έπρεπε αυτός ο χαρακτηρισμός, θα ήταν αν υποκρινόταν, ή αν συνέβαινε κάτι άλλο, το οποίο θα περιείχε κάτι ψευδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά γιατί είναι πατσαβούρα; :confused:
Στη μοναδική περίπτωση που θα της έπρεπε αυτός ο χαρακτηρισμός, θα ήταν αν υποκρινόταν, ή αν συνέβαινε κάτι άλλο, το οποίο θα περιείχε κάτι ψευδές.
Βγαίνουμε ελαφρώς εκτός θέματος τώρα. Δεν θα το ανέπτυσσα το παρακάτω, αλλά εφόσον ζητάς διευκρίνιση, θα ρίξω και υπότιτλους.

Αναφερόμουν ακριβώς στα περιστατικά που κατονομάζεις. Δηλαδή, στο ψεύδος, στην υποκρισία και στην άρνηση γεγονότων. Όταν διαπιστώνεις ότι τελικά όλοι οι κόποι σου υφίσταντο πλήρη ανακατεύθυνση στον ... κάδο ανακύκλωσης, αλλά και ότι δεν σε αντιμετώπισαν με πάσα ειλικρίνεια.

Κοινώς, βάζοντας κάτω τα Α, Β, Γ, Δ (λόγια + πράξεις) και βλέποντας ότι μεταξύ αυτών υπάρχουν προφανείς αντιθέσεις και ασυμφωνίες. Εκεί δεν νομίζω ότι μπορείς να καταλήξεις σε διαφορετικό χαρακτηρισμό, οπότε μια χαρά συμφωνούμε, φίλη Lysippe. :)

Το παραπάνω ήταν με αφορμή αντίστοιχα γεγονότα που, όπως ανέφερα, είχα περάσει πριν αρκετό καιρό. Εάν δεν μου απάνταγες ετεροχρονισμένα, αλλά όταν είχα γράψει το παραπάνω, θα μπορούσες να μου είχες πει ότι "πιάνεσαι από ένα μεμονωμένο γεγονός" και θα είχες και δίκιο. Που, εν τέλει, μόνο μεμονωμένο δεν ήταν..

----
Στο παραπάνω έχω αφήσει έξω την "φυσιολογική" κατηγορία του προχωράμε μαζί, περνάμε πράγματα, εν τέλει η σχέση κάνει τον κύκλο της και το σταματάμε πολιτισμένα, εφόσον δεν τραβάει άλλο, ένα "ρίσκο" που ούτως ή άλλως το παίρνεις σε μία σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βγαίνουμε ελαφρώς εκτός θέματος τώρα. Δεν θα το ανέπτυσσα το παρακάτω, αλλά εφόσον ζητάς διευκρίνιση, θα ρίξω και υπότιτλους.

Αναφερόμουν ακριβώς στα περιστατικά που κατονομάζεις. Δηλαδή, στο ψεύδος, στην υποκρισία και στην άρνηση γεγονότων. Όταν διαπιστώνεις ότι τελικά όλοι οι κόποι σου υφίσταντο πλήρη ανακατεύθυνση στον ... κάδο ανακύκλωσης, αλλά και ότι δεν σε αντιμετώπισαν με πάσα ειλικρίνεια.

Κοινώς, βάζοντας κάτω τα Α, Β, Γ, Δ (λόγια + πράξεις) και βλέποντας ότι μεταξύ αυτών υπάρχουν προφανείς αντιθέσεις και ασυμφωνίες. Εκεί δεν νομίζω ότι μπορείς να καταλήξεις σε διαφορετικό χαρακτηρισμό, οπότε μια χαρά συμφωνούμε, φίλη Lysippe. :)

Το παραπάνω ήταν με αφορμή αντίστοιχα γεγονότα που, όπως ανέφερα, είχα περάσει πριν αρκετό καιρό. Εάν δεν μου απάνταγες ετεροχρονισμένα, αλλά όταν είχα γράψει το παραπάνω, θα μπορούσες να μου είχες πει ότι "πιάνεσαι από ένα μεμονωμένο γεγονός" και θα είχες και δίκιο. Που, εν τέλει, μόνο μεμονωμένο δεν ήταν..

----
Στο παραπάνω έχω αφήσει έξω την "φυσιολογική" κατηγορία του προχωράμε μαζί, περνάμε πράγματα, εν τέλει η σχέση κάνει τον κύκλο της και το σταματάμε πολιτισμένα, εφόσον δεν τραβάει άλλο, ένα "ρίσκο" που ούτως ή άλλως το παίρνεις σε μία σχέση.

:/:

Μια χαρά συμφωνούμε τότε, ναι. Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο απ' το ψέμα κι οτιδήποτε "θεατρινίστικο" -σε οποιαδήποτε μορφή σχέσης. Όλα πάνε στράφι. Συμφωνώ απόλυτα με όσα είπες.

(Σκάλωσα λίγο, γιατί όπως το έθεσες ο καθένας θα μπορούσε να σκεφτεί διάφορα. ;))

-Σ' ευχαριστώ πολύ. :)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sofia420

Νεοφερμένος

Η sofia420 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το παν στις σχέσεις είναι σωματική επικοινωνία (δεν αναφέρομαι στο σεξ μόνο). Είναι μαζοχισμός να ταλαιπωρείς τον εαυτό σου με μια σχέση από απόσταση. Εγώ δεν μπορώ να το κάνω άλλο αυτό πια. Θέλω τον ανθρώπο μου δίπλα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Τι χρειάζεται μια σχέση ώστε να ξεπεράσει την απόσταση ? Από στάση να περάσει στην Εκκίνηση. Εφαρμογής των τρόπων καταπολέμησης της απόστασης. Με στόχο η απόσταση να αποτελέσει προσωρινή κατάσταση αρχικά και ανάμνηση-εμπειρία δοκιμασίας της σχέσης ύστερα. Διαμέσου κοινής προσπάθειας φυσικά, πρέπει να το θέλουν πολύ και οι δύο. Αλλά αυτό εξαρτάται από το τι σημαίνει ο ένας για τον άλλο. Τι οραματίζονται για την σχέση τους. Αν θέλουν να νικήσουν την απόσταση. Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω. Το οποίο είναι φυσικά απολύτως κατανοητό αρκεί να λέγεται ξεκάθαρα. Άλλωστε ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πορεύεται μαζί τους. Αρκεί να τις κάνει σαφείς και στον άλλο. Το ξέρω η θεωρία από την πράξη απέχει πολύ, εύκολο να το λες δύσκολο να το κάνεις αλλά σίγουρα όχι ανέφικτο.

Προσωπικά θα αποφάσιζα χρησιμοποιώντας τρεις διαιτητές. Καρδιά, Ένστικτο, Μυαλό. Όλοι θα πρέπει να συνηγορούσαν θετικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
ειναι πολυ δυσκολη υποθεση......αν υπαρχει προοπτικη να βρεθουν τοτε ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delawere

Νεοφερμένος

Η Delawere αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είναι ένα θέμα που με απασχολεί πολύ γιατί το έχω ζήσει και θα ήθελα να ακούσω διαφορετικές απόψεις..

  • Πιστεύεται ότι μπορεί να υπάρξει αληθινή αγάπη ενώ έχετε γνωριστεί απο το ίντερνετ και μένετε αρκετά μακρια ώστε να μν μπορείτε να συναντηθήτε?
  • Θα τολμούσατε μια τέτοια σχέση?
Κατά την γνώμη μου.. θέλει δυνατούς χαρακτήρες και άπειρη εμπιστοσύνη.. και φυσικα.. όχι ψέμματα.. Σε σύγκριση με τις κανονικές σχέσεις (δηλαδή χωρίς απόσταση) θέλει όλα τα συναισθηματικά θέματα σε πολύ ψηλότερο βαθμό γιατί δεν θα υπάρει σωματική επαφή.

  • Θα μπορούσε να κρατήσει για πολλά χρόνια μια τέτοια σχέση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria Bluemind

Νεοφερμένος

Η Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Εγω δεν εχω ζησει κατι τετοιο παρολα αυτα η φιλη μου το βιωνει..
Θα ελεγα πως μπορει να υπαρξει μια τετοια αγαπη αλλα θα πρεπει και τα δυο ατομα να ειναι δυνατοι χαρακτηρες ωστε να αντεξουνε στον χρονο και στην αποσταση..
Εγω προσωπικα δεν θα τολμουσα μια σχεση εξ αποστασεως διοτι πιστευω προκαλει εκτος απο αγαπη και πονο.. και ο πονος ειναι πολυ μεγαλυτερος απο την αγαπη σε αυτες τις περιπτωσεις.. δεν θα μπορουσα να το αντεξω..
Μετα εξαρταται και απο τα ατομα.. πως θα διαχειριστουν αυτην την σχεση και πως θα αντιδρασουν στα συναισθηματα που προκαλει αυτη.. και απο αυτο εξαρταται και το αμα θα κρατησει αυτη η σχεση αρκετο καιρο και χρονια ή οχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Δύσκολοι οι έρωτες εξ αποστάσεως αλλά με κάτι πολύ θετικό. Δεν υπάρχει ποτέ ρουτίνα στη σχέση. Αυτό και μόνο βοηθάει την σχέση να μακροημερεύει .. αλλά εντάξει δεν εξελίσσεται θετικά σε όλους, για τους περισσότερους η απόσταση είναι αυτή που θα φέρει και το τέλος.
Υπάρχουν βέβαια και οι στιγμές που θέλεις το ταίρι σου εκεί, κοντά σου και η απόσταση δεν το ευνοεί αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε και όλα. Προτιμώ την επιθυμία απο την ρουτίνα της καθημερινότητας. Η προσδοκία του να έρθει π.χ το σάββατο η μια αργία για να τον δεις .. είναι όμορφο.
Αλλά δε ξέρω αν πλέον στα 33 θα είχα τις ίδιες αντοχές που είχα στα 21.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Νομίζω οτι η σχέση εξ αποστάσεως είναι κάτι που πρέπει απλά να κάνεις μια φορά στη ζωή σου, έτσι για την εμπειρία. Είναι κάτι γλυκό η προσμονή. Απλά όπως είπε και η Άλμα, έχει κι αυτό κάποια ηλικία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αν τίθεται θέμα επιλογής, δε θα το έκανα ποτέ. Δηλαδή δε θα ξεκινούσα κάτι αν ο άλλος έμενε εκτός Αθήνας, το θεωρώ ψυχοφθόρο και δε θα το άντεχα. Εδώ κάνω 2-3 μέρες να δω τον άλλον και παθαίνω πανικό, που να περίμενα και μήνες.
Τώρα, αν αναγκαστικά συνέβαινε ξαφνικά, και κάποιος από τους 2 έπρεπε να φύγει ορ σάμθινγκ, θα έκανα υπομονή και θα το πάλευα, αρκεί να υπήρχε η ιδέα ότι κάποια στιγμή αυτό θα τελειώσει. Επ' αόριστον δε θα το έκανα.
Το φοβάμαι γενικά και θαυμάζω όσους το κάνουν αυτό για χρόνια ολόκληρα.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laispodias

Νεοφερμένος

Ο Κανένας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Υπάρχουν σχέσεις απο απόσταση, υπάρχουν και σχέσεις με απόσταση.
Ισως πιο ψυχοφθόρες.
Καθείς ο,τι αντέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-elena-

Νεοφερμένος

Η -elena- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
πολλες φορες η φοιτητικη ζωη και η εργασια κανει πολλα ζευγαρια να διασκορπιζονται σε διαφορα μερη της ελλαδας ισως και του εξωτερικου...αξιζει να κρατησει η σχεση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top