Greece Gay Pride

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εγώ θα γούσταρα μια παρέλαση ανάμικτη. Να πάμε οι στρέιτ με μπλουζάκια "στρειτ" παρέα με τους γκέουλες και να πούμε σ' όλους τους απέναντι, "είμαστε άνθρωποι μαζί, έτσι θα προχωρήσουμε"! 8)

Η πορεία της παρέλασης ΕΙΝΑΙ ''ανάμεικτη'' , έχει άομα ΟΛΩΝ των σεξουαλικών προσανατολισμών και ΟΛΩΝ των φυλων :D και αυτό είναι κατα την αποψή μου το θετικό !! οπότε μπορείς αν θελεις να ζωγραφισεις στη μπλουζα σου ''στρειτ'' και να ρθεις :P(να προσθεσω πως πολλα απο τα παιδια που κραταν ταμπλες ''λεσβια'' πουστης'' ''τρανσ'' ειναι στρειτ και cisgender, τυχαίνει να τα γνωρίζω προσωπικά )
Μακάρι στο Athens Pride να ερχοντουσαν όλα τα γκει και τρανσ αγορια και κοριτσια αλλα αυτό δυστυχω΄ς δεν συμβαίνει γιατι στην Ελλάδα τα περισσότερα lgbt άτομα νιώθουν ανασφαλεια για τους/τις εαυτες/ους τους ενω πολύ συχνά παρατηρείται το φαινομενο της εσωτερικευμενης ομοφοβιας και τρανσφοβιας .

Όσον αφορά τωρα στο θέμα το κομματων ( σε αυτο το σημειο να πω πως τα προοδευτικα κομματα θα εχουν οπως και καθε χρονο περιπτερο στο Athens Pride) , o Συριζα, η Δημοκρατικη Αριστερα, οι Οικολογοι Πράσινοι και η Φιλελευθερη Συμμαχία είναι τα μοναδικα κομματα που τασσονται ξεκαθαρα υπερ του γαμου και της τεκνοθεσια για τα ζευγαρια του ιδιου φυλου . Επίσης ο Σύριζα είναι το πρωτο στην ιστορια κομμα που εθιξε στη βουλη το ζητημα της ταυτότητας φυλου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Επίσης ο Σύριζα είναι το πρωτο στην ιστορια κομμα που εθιξε στη βουλη το ζητημα της ταυτότητας φυλου !

Μπράβο στη Διώτη λοιπόν,μόλις την διάβασα.
Και η σχέση με την Αριστερά; Πιστεύεις ότι η Αριστερά οφείλει να αναδείξει αυτό το ζήτημα; Και αν ναι, έχει υπάρξει ανταπόκριση μέχρι τώρα;

Από την Αριστερά προσδοκούμε, αφού η ατζέντα της υποστηρίζει τα ανθρώπινα δικαιώματα, όσο το δυνατόν περισσότερη υποστήριξη και συνεργασία. Μην ξεχνάμε ότι επί παραδείγματι στην Πορτογαλία η Αριστερά ήταν η πρώτη που κατέθεσε σχέδιο νόμου για την αναγνώριση της ταυτότητας φύλου καθώς και σε άλλες χώρες. Με ικανοποίηση βλέπουμε τη συνεργασία που υπήρξε με τη βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Ηρώ Διώτη, η οποία για πρώτη φορά κατέθεσε ερώτηση στη Βουλή για τα τρανς δικαιώματα και ελπίζουμε η συνεργασία αυτή να έχει μέλλον.

Φυσικά δε ξέρω αν τα μισά από όσα λέει ο ΣΥΡΙΖΑ θα τα κάνει αν βγεί Κυβέρνηση αλλά νομίζω τουλάχιστον το θέμα συμφώνου συμβίωσης θα το περάσουν.Για πολιτικό γάμο χλωμό το κόβω να περάσει πριν το διαχωρισμό εκκλησίας-κράτους αλλά μπορεί να το φτιάξουν.Σε ότι αφορά τα διεμφυλικά άτομα κρατάω μικρό καλάθι.Είναι σημαντικό πάντως που το κόμμα το οποίο μάλλον θα κυβερνά την Ελλάδα έχει τις περισσότερο pro gay θέσεις στο Κοινοβούλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εύχομαι αν γινει εξουσια ο Συριζα να μην καταληξει σαν το Πασοκ του 2009 , που εταξε συμφωνο συμβιωσης και τελικα δεν εκανε απολυτως τιποτα . Οσον αφορα τον γαμο και τη τεκνοθεσια ειμαι αρκετα αισιοδοξη . Ο Συριζα και συγκεκριμενα ο Αλέξη Τσιπρας έχει δειξει πως ειναι pro lgbt . Και στο Athens Pride έχει κανει ομιλια ως υποψηφιος δημαρχος και προσωπικη συνεντευξη εχει δωσει σε γκει περιοδικο της Θεσσαλονιοκης . Είμαι αρκετά περιεργη να δω ποια κομματα θα χουν φετος περιπτερο στο Pride αλλά και τι θα λενε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Γιατί βρε Πέτρο είναι θλιβερή η εικόνα ανθρώπων που συλλογικά διαδηλώνουν χωρίς φασαρίες, και δεν είναι θλιβερή η εικόνα πορειών με θύματα και θύτες;

καμια πορεια, που εχει σαν σκοπο την διεκδικηση δικαιωματος δεν μπορεις να πεις πως ειναι θλιβερη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
καμμια δεν ειναι ντροπή








ειρήσθω εν παρόδω, "gay n not proud"
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Η δήλωση του ΣΥΡΙΖΑ για το gay pride πρίν λίγο από την ιστοσελίδα του.Το μοναδικό κόμμα μέχρι στιγμής που ανακοινώνει επίσημα την παρουσία του και μάλιστα με σημαντικές δεσμεύσεις.Άρα για στανταράκι το κόβω να γίνει επιτέλους και στην Ελλάδα πραγματικότητα η νομική κατοχύρωση των ομόφυλων ζευγαριών.

ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ



ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ “ATHENS PRIDE 2012”
(ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ 9 ΙΟΥΝΙΟΥ)



Η Επιτροπή Δικαιωμάτων ΣΥΡΙΖΑ χαιρετίζει τη διοργάνωση του “Athens Pride 2012” στην οποία και συμμετέχει, προκειμένου να διατρανωθεί για άλλη μια χρονιά η ανάγκη καταπολέμησης των διακρίσεων και προάσπισης του δικαιώματος στη διαφορετικότητα λόγω σεξουαλικού προσανατολισμού.

Η Επιτροπή Δικαιωμάτων ΣΥΡΙΖΑ από την πρώτη στιγμή έχει σταθεί στο πλευρό των συμπολιτών και συμπολιτισσών μας με διαφορετικό σεξουαλικό προσανατολισμό και μάχεται ασυμβίβαστα για την κατοχύρωση όλων των δικαιωμάτων και των ελευθεριών τους.

Με αφορμή τη διοργάνωση της ετήσιας αυτής σημαντικής εκδήλωσης, θεωρούμε ότι πρέπει να σταματήσει κάθε μορφή θεσμικών διακρίσεων αλλά και ρατσιστικής βίας ενάντια στους ομοφυλόφιλους, τις λεσβίες, τους αμφιφυλόφιλους και τις τρανς, και ότι τα ομόφυλα ζευγάρια έχουν δικαίωμα στην οικογενειακή ζωή, όπως κάθε άλλο ζευγάρι που απαρτίζεται από ετερόφυλους συζύγους.

Δυστυχώς, η Ελλάδα είναι από τις λίγες χώρες που, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, δεν προσφέρουν κανένα είδος νομικής αναγνώρισης στα ομόφυλα ζευγάρια. Εμείς δεσμευόμαστε ότι θα συνεχίσουμε τον αγώνα μας προκειμένου να γίνει σεβαστή η αρχή της ισότητας και της ισονομίας σε όλες ανεξαιρέτως τις πτυχές της, ώστε οι ΛΟΑΤ συμπολίτες και συμπολίτισσες μας να μην στερηθούν κανένα ανθρώπινο δικαίωμά τους, αλλά και να αναδειχτούν οι θετικές όψεις της συνύπαρξης μέσα από τη διαφορετικότητα.

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ 6/06/2012
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Και η νεολαια της Δημοκρατικής Αριστράς έχει δηλώσει το παρον, ενώ βέβαιη είναι και η συμμετοχη των Οικολόγων Πράσινων .

Για μια ακόμη χρόνια στηρίζουμε το Athens Gay Pride! Σας περιμένουμε όλους το Σάββατο 9 Ιουνίου στη πλατεία Κλαυθμωνος. Θα είμαστε εκεί απο τις 11 το πρωί μέχρι όσο παει! Στις 6 ξεκινάει η φετινή παρέλαση! Φέτος πρέπει να είμαστε περισσότεροι απο ποτέ! Για να δείξουμε οτι οι φωνές που σέβονται τα δικαιώματα είναι περισσότερες απο εκείνες του φανατισμού και του ρατσισμού!

επίσης οφείλω να ομολογήσω πως με σκλαβώνει το κείμενο του συριζα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ομοφυλα ζευγάρια; :confused:
...ίδιας φυλής;
:confused:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
καμια πορεια, που εχει σαν σκοπο την διεκδικηση δικαιωματος δεν μπορεις να πεις πως ειναι θλιβερη!

Συμφωνώ. Γι'αυτό λέω πως δεν είναι θλιβερή η πορεία ανθρώπων που διεκδικούν τα δικαιώματα τους ειρηνικά και χωρίς βία.

Ωστόσο, θεωρώ πως οι άλλες πορείες που ξεκινάνε με τις καλύτερες των προθέσεων και καταλήγουν να έχουν θύματα, νεκρούς και ότι μπορείτε να φανταστείτε, είναι θλιβερές. Πρέπει να θρηνήσεις θύματα για να πεις πως διεκδίκησες αυτό που άξιζες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Συμφωνώ. Γι'αυτό λέω πως δεν είναι θλιβερή η πορεία ανθρώπων που διεκδικούν τα δικαιώματα τους ειρηνικά και χωρίς βία.

Ωστόσο, θεωρώ πως οι άλλες πορείες που ξεκινάνε με τις καλύτερες των προθέσεων και καταλήγουν να έχουν θύματα, νεκρούς και ότι μπορείτε να φανταστείτε, είναι θλιβερές. Πρέπει να θρηνήσεις θύματα για να πεις πως διεκδίκησες αυτό που άξιζες;

καποιες φορες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
τα ομόφυλα ζευγάρια έχουν δικαίωμα στο γαμο


εύχομαι ολοψυχα
να μην το καταφέρουν.
οι στρεητ υποφερουν λογω αυτου του δικαιώματος
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; :redface:

Για την τεκνοθεσία έχει γίνει κάποια επιστημονική μελέτη; Ποιες είναι οι ψυχολογικές επιπτώσεις να μεγαλώνει ένα παιδί σε μία ομοφυλοφιλική οικογένεια; Σε ποια επιχειρήματα στηρίζεται η υπεράσπιση αυτής της ιδέας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; :redface:

Για την τεκνοθεσία έχει γίνει κάποια επιστημονική μελέτη; Ποιες είναι οι ψυχολογικές επιπτώσεις να μεγαλώνει ένα παιδί σε μία ομοφυλοφιλική οικογένεια; Σε ποια επιχειρήματα στηρίζεται η υπεράσπιση αυτής της ιδέας;

Υπάρχει σχετικό θέμα στο στέκι,τσέκαρε το.Εντωμεταξύ άκουσα νωρίτερα πως η ΧΑ θα προσπαθήσει να σταματήσει το gay pride!Εκτός από τις γραφικές Λουκάδες κτλ θα έχουμε και τα φασισταριά της νούλας.Τζερτζελέ κόβω να γίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Δεν νομίζω να γινει κάτι, είμαστε μια βδομαδα πριν της εκλογες και ηδη η χρυση αυγ η βλεπει να ποσοστας της να κατεβαινουν μετα τα εγερθητι και τα μπουνιδια ! Plus , ότι το πραιντ θα εχει πανω απο 10.000 κόσμο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν νομίζω να γινει κάτι, είμαστε μια βδομαδα πριν της εκλογες και ηδη η χρυση αυγ η βλεπει να ποσοστας της να κατεβαινουν μετα τα εγερθητι και τα μπουνιδια ! Plus , ότι το πραιντ θα εχει πανω απο 10.000 κόσμο .

αντιθετως, φετος το pride πρεπει να ονομαστεί 'wargames', αναμένεται χαμός :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη της βουλευτίνας του Συριζα Ηρώς Διώτη.

Ελλάδα: Δευτέρα, 30 Απριλίου 2012 | 01:05

Με μεγάλη μου χαρά φιλοξενώ στο transs.gr, συνέντευξη της βουλευτού του Συ.Ριζ.Α., κυρίας Ηρώς Διώτη. Η γνωριμία μου με την Ηρώ πάει πίσω ενάμισι χρόνο, στα πλαίσια συνάντησής μας για τις διεκδικήσεις της τρανς κοινότητας. Άνθρωπος ζεστός, ανοικτός, και με διάθεση να ακούσει· το τονίζω αυτό, γιατί οι περισσότεροι που βρίσκουμε στον χώρο της πολιτικής, πιο πολύ αρέσκονται να μιλούν χωρίς να ακούνε. Η Ηρώ αντιθέτως μας άκουσε με πολλή προσοχή και στο αίτημά μας να κατατεθεί μία ερώτηση στο Ελληνικό Κοινοβούλιο για τις διακρίσεις για λόγους ταυτότητας φύλου, ανταποκρίθηκε άμεσα και μάλιστα με το παραπάνω: κατέθεσε μία ερώτηση σε τρία σκέλη που αφορούσαν το ευρύτερο πλέγμα της ατζέντας των τρανς δικαιωμάτων (αναγνώριση ταυτότητας φύλου - διακρίσεις, αλλαγή εγγράφων, και ρητορική μίσους) για πρώτη φορά στην Ελληνική Βουλή.

Πέρα από την έμπρακτη υποστήριξή της στην τρανς κοινότητα –που θα πρέπει να την απαιτούμε και να είναι υποχρέωση όλων των πολιτικών όλων των παρατάξεων–, η Ηρώ απέδειξε με την ευαισθησία της ό,τι ο άνθρωπος είναι και πρέπει να είναι το πρόσταγμα, ιδιαίτερα στις δύσκολες στιγμές που βιώνει ο τόπος μας.


Μαρίνα Γαλανού.: Κυρία Διώτη, αγαπητή Ηρώ, σ' ευχαριστώ ιδιαίτερα που αποδέχτηκες την πρόσκλησή μου για μία συνέντευξη στο transs.gr. Προεκλογική περίοδος λοιπόν, σ' ένα ιδιαίτερα βεβαρημένο κλίμα για τη χώρα μας. Θα ήθελα να μου συνοψίσεις με λίγα λόγια την εμπειρία σου ως βουλευτίνα του Συ.Ριζ.Α., να μας πεις δύο λόγια για την πορεία σου, για το τί διακυβεύεται τελικά σε αυτές τις εκλογές.

Ηρώ Διώτη.: Και εγώ χαίρομαι που δίνω αυτή την συνέντευξη στο transs.gr. Ως βουλευτίνα δυσκολεύτηκα αρκετά στην αρχή να προσαρμοστώ σε ότι απαιτεί αυτός ο ρόλος και ταυτόχρονα να είμαι ο εαυτός μου. Νομίζω κατάφερα να έχω μια πορεία στη βουλή που να είναι χρήσιμη στους ανθρώπους που με έστειλαν εκεί αλλά και σε αυτούς που, ανεξάρτητα τι ψηφίζουν, χρειάζονται στήριξη. Έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα με βάση τις αρχές μου και την συνείδηση μου. Σε αυτές τις εκλογές διακυβεύεται η ύπαρξή μας νομίζω. Δηλαδή το αν θα ζούμε αξιοπρεπώς ή αν θα ζούμε με 150 ευρώ το μήνα- όσοι και όσες έχουν δουλειά- και φυσικά χωρίς κανένα δικαίωμα. Και διακυβεύεται επίσης και η δημοκρατία γιατί για να περάσει η εξουσία όλα αυτά τα μέτρα επιβάλλει ένα είδος κράτους έκτακτης ανάγκης με πολύ αυταρχισμό και καταστολή.

Μαρίνα Γαλανού.: Πόσο σε ανησυχεί η άνοδος της ακροδεξιάς στην Ελλάδα, αλλά και στην υπόλοιπη Ευρωπαϊκή Ένωση; - βλέπουμε πχ το παράδειγμα στη Γαλλία.

Ηρώ Διώτη.: Με ανησυχεί πάρα πολύ. Αυτό που σας έλεγα πριν για το κράτος έκτακτης ανάγκης έχει σχέση και με την άνοδο της ακροδεξιάς, διότι όταν βομβαρδίζεις την κοινωνία με απόψεις φόβου, κινδύνου, ρατσισμού, μισαλλοδοξίας, φτιάχνεις το τέλειο έδαφος για να αναπτυχθεί ο φασισμός. Βλέπετε τι γίνεται με τους μετανάστες για παράδειγμα. Διαγκωνίζονται οι υποψήφιοι της δεξιάς και του ΠΑΣΟΚ ποιός θα πει το πιο εφιαλτικό σενάριο γι΄ αυτούς τους συνανθρώπους μας. Έχουμε φτάσει στα στρατόπεδα συγκέντρωσης... Είναι ντροπή όλα αυτά για μια χώρα πολιτισμένη και δημοκρατική. Βέβαια τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο ανησυχητικά όταν βλέπουμε και στην Ευρώπη τέτοια άνοδο της ακροδεξιάς και ελπίζω να μην ξαναζήσουμε εφιάλτες του παρελθόντος. Είμαι αισιόδοξη παρ’ όλα αυτά και πιστεύω πως ο ελληνικός λαός που έχει δώσει πολλούς αγώνες για τη δημοκρατία και που έχει υποφέρει στην κατοχή όσο σε καμμιά άλλη χώρα, δεν θα βάλει τους νεοναζί στη βουλή.

Μαρίνα Γαλανού.: Μέσα στο κλίμα ανασφάλειας που υπάρχει στην Ελλάδα, αλλά και του γενικότερου κλίματος στην Ε.Ε., τα ανθρώπινα δικαιώματα και ιδιαίτερα τα λοαδ δικαιώματα είναι πολύ χαμηλά στις προτεραιότητες. Σε ένα τέτοιο γενικότερο περιβάλλον, τί περιθώρια πιστεύεις ότι υπάρχουν για την άσκηση πιέσεων για τα λοαδ δικαιώματα;

Ηρώ Διώτη.: Πιστεύω ακράδαντα πως η δημοκρατία κρίνεται στα λοαδ δικαιώματα, παρότι είναι δύσκολη εποχή όπως λέτε. Και κρίνεται γιατί εκεί δοκιμάζονται τα δικαιώματα, εκεί απειλούνται. Και η πάλη για τα δικαιώματα είναι ένας πολιτικός αγώνας, διότι ακριβώς το θέμα είναι αν έχουν όλοι και όλες ίσα δικαιώματα, ανεξαρτήτως, φύλου, ταυτότητας φύλου, σεξουαλικού προσανατολισμού, χρώματος, θρησκεύματος κ.λ.π. Εκεί πρέπει να δοθεί ένας αγώνας και πρέπει η κοινωνία να μάθει πως όπως είπε και ο Αντρέ Μπρετόν: «Ο Άνθρωπος είναι η απάντηση όποια κι αν είναι η ερώτηση»

Μαρίνα Γαλανού.: Ήσουν η μοναδική βουλευτής που έκανες ερώτηση προς τους αρμόδιους Υπουργούς για τα θέματα που κυριαρχούν στην ατζέντα της τρανς κοινότητας. Προς το Υπουργείο Δικαιοσύνης, Εσωτερικών και Εργασίας. Θα ήθελα να μου σχολιάσεις τις απαντήσεις που έλαβες.

Ηρώ Διώτη.: Νομίζω πως οι απαντήσεις ήταν σχεδόν εκτός θέματος με μια γενικόλογη τοποθέτηση από μέρους των υπουργείων. Επίσης νομίζω ότι οι απαντήσεις έδειχναν και μια κάποια άγνοια, ίσως και προκατάληψη. Γιατί το να μην ασχολείσαι επαρκώς με ένα θέμα, μπορεί να είναι και από προκατάληψη. Δεν εξεπλάγην βέβαια. Έκπληξη θα ήταν αν κάποιος από τα αρμόδια Υπουργεία να είχε ασχοληθεί πραγματικά με τα ζητήματα αυτά. Όταν θέτουμε δηλαδή ζήτημα ταυτότητας φύλου, εγγράφων, δικαιωμάτων κ.λ.π, και το Υπουργείο απαντά ότι έχουμε νομοθεσία για το σεξουαλικό προσανατολισμό, σημαίνει πως ή δεν καταλαβαίνει ή κάνει πως δεν καταλαβαίνει

Μαρίνα Γαλανού.: Επέτρεψέ μου να σου αναφέρω δύο συγκεκριμένα περιστατικά, γιατί πολλές φορές τα παραδείγματα βοηθούν. Έχει έρθει σε γνώση μας περιστατικό τρανς γυναίκας που λόγω της οικονομικής κρίσης αδυνατεί να επιβιώσει, και απευθύνθηκε στα συσσίτια που διοργανώνονται από την Εκκλησία, παρ' όλα αυτά αναγκάστηκε να φύγει γιατί ακόμη κι εκεί αντιμετωπίστηκε με χλευασμό λόγω της ταυτότητάς της - τελικά αντιμετωπίσαμε τόσο την συγκεκριμένη περίπτωση όσο και άλλες περιπτώσεις τρανς που αδυνατούν να σιτιστούν μέσω συνεργασίας με την "Άρτος-Δράση". Πρόσφατα στα πλαίσια του ΣΥΔ, ήρθε σε επαφή μαζί μας Ιρανή τρανς γυναίκα, πρόσφυγας, η οποία μετά από ταλαιπωρία κατάφερε να πάρει άσυλο για πολιτικούς λόγους, πλην όμως αντιμετωπίζεται με τον χειρότερο τρόπο, τόσο από τις αρχές ασφαλείας, και λόγω του ότι είναι φανερό ότι δεν είναι Ελληνίδα, αλλά και λόγω του ότι είναι τρανς, όσο και από όλες τις υπηρεσίες. Η κοπέλα δεν μπορεί πια να επιβιώσει στη χώρα που της έδωσε άσυλο και ζητά βοήθεια αντιμετωπίζοντας διπλή διάκριση. Πλέον Ηρώ, αντιμετωπίζουμε περιστατικά που προ της κρίσης, πέραν των αποκλεισμών που ήταν και είναι δεδομένοι, ούτε που μπορούσαμε να τα φανταστούμε, καταστάσεις που μας ξεπερνάνε. Πού πιστεύεις ότι μπορεί να πάει αυτό το πράγμα, και πώς τελικά θα το αντιμετωπίσουμε. Γιατί καλά είναι τα λόγια για αλληλεγγύη και συναφή, εδώ όμως όλ' αυτά μας ξεπερνάνε. Χρειάζονται λύσεις, προτού έχουμε να αντιμετωπίσουμε αυτό που περισπούδαστα κάποιοι ονομάζουν "ανθρωπιστική κρίση". Γιατί, για όσους δεν το βλέπουν είναι προ των θυρών, ιδιαίτερα για τις πιο ευάλωτες ομάδες όπως οι τρανς.

Ηρώ Διώτη.: Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι είναι προ των θυρών. Τέτοια περιστατικά που αναφέρεις υπάρχουν -όχι μόνο στην τρανς κοινότητα-, και υπάρχουν γιατί έχει επιβληθεί, από Τρόικα, Δ.Ν.Τ και κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ και των ομοίων τους, μια κατάσταση μεγάλης φτώχιας σε μεγάλα κομμάτια του πληθυσμού. Με πρόσχημα το χρέος (που αυτοί δημιούργησαν) επιβάλλουν μια πρωτοφανή κατάσταση. Αν μαζί με τη φτώχια βάλεις και την κατάσταση εξαίρεσης που πάνε να επιβάλλουν και την ανθρωποφαγία που καλλιεργούν τα μίντια (στον φτωχό να φταίει ο πιο φτωχός ή ο ξεχωριστός/η), καταλαβαίνεις ότι πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση. Και εμείς στο ΣΥΡΙΖΑ λέμε πως η κοινωνία μπορεί να ευημερήσει και να πάει μπροστά μόνο όταν μπορείς να διασφαλίσεις στους πολίτες, αξιοπρέπεια, ισότητα και ελευθερία. Με τον πολιτισμό και τα δικαιώματα πάμε μπροστά, όχι με τον κοινωνικό κανιβαλισμό, που θύματα του θα είναι πρώτα οι πιο ευάλωτες ομάδες φυσικά. Άρα η αντιμετώπιση τέτοιων φαινομένων γίνεται μόνο αν πρώτα απ' όλα καταλάβουμε τι μας συμβαίνει και ποιός ευθύνεται, αν καταλάβουμε ότι ο νεοφιλελευθερισμός και αυτοί που κυβερνούν προσπαθούν να διασφαλίσουν ότι οι πλούσιοι θα γίνουν πιο πλούσιοι και οι φτωχοί φτωχότεροι. Αν αυτό το καταλάβουμε νομίζω μόνο με συλλογική αντίσταση, αλλαγή προσανατολισμού, ενίσχυση της αριστεράς, ενίσχυση θεσμών πρόνοιας και δικαίου, αλλά και αλληλεγγύη κάτι μπορεί να γίνει. Το χειρότερο είναι να μείνουμε αδρανείς, περιμένοντας την ετυμηγορία... Τώρα, για τα συγκεκριμένα σκληρά περιστατικά ή για ανθρώπους που έχουν ανάγκη ακόμα και τροφή, υπάρχουν κάποιες συλλογικές κινηματικές καταστάσεις , όπως συλλογικές κουζίνες, κοινωνικά ιατρεία, νομική υποστήριξη κ.λ.π που νομίζω μπορούν να βοηθήσουν αν γίνει μια σωστή δικτύωση. Το βασικό πάντως είναι να φύγει αυτή η κυβέρνηση!

Μαρίνα Γαλανού.: Η Αργεντινή είναι μία χώρα που πριν χρόνια έφτασε στη χρεοκοπία, όπως τώρα η χώρα μας. Δεν ξέρω πόσο οι συνθήκες διαφέρουν, άλλωστε ακόμη δεν έχει εξελιχθεί πλήρως στη χώρα μας το πλήρες εύρος, είναι ίσως νωρίς να γίνουν συγκρίσεις και εκτιμήσεις επ' αυτού. Ωστόσο, μετά από χρόνια, η Αργεντινή εξακολουθεί να περνά δύσκολα, όμως στο πεδίο των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, σχετικά πρόσφατα ψηφίστηκε νομοθεσία για τον πολιτικό γάμο ομοφύλων, την υιοθεσία και την ομογονεϊκότητα, ενώ όπως μαθαίνουμε τώρα προετοιμάζεται νομοθεσία που θα επιτρέπει την αλλαγή εγγράφων στα τρανς άτομα που μάλιστα θα είναι ιδιαίτερα προοδευτική, πιο πολύ ακόμη και από της Ισπανίας. Θα ήθελα τα σχόλιά σου επ' αυτών.

Ηρώ Διώτη.: Και στα δικά μας καταρχήν! Μακάρι δηλαδή να φτάσει κάποια στιγμή που θα κατακτηθούν και εδώ με νόμους αυτά τα δικαιώματα. Η Αργεντινή προχωράει σε αυτά τα ζητήματα και όχι μόνο σε αυτά. Η πρόεδρός της έχει κάνει πολλά βήματα και στην κατεύθυνση κρατικοποίησης ας πούμε μεγάλων εταιρειών ώστε το όφελος να το έχουν οι πολίτες της Αργεντινής και όχι ένας επιχειρηματίας κ.λ.π. Και νομίζω πως πρέπει κι εμείς να καλλιεργήσουμε μια τέτοια συζήτηση στην κοινωνία ώστε να ωριμάσουν και αυτά τα αιτήματα, γιατί θυμάστε τι έγινε με την περίπτωση των γάμων εδώ. Κατά τη γνώμη μου ένα μεγάλο εμπόδιο σε όλα αυτά είναι η εκκλησία, αλλά ίσως σε μια άλλη συζήτηση να αναφερθούμε εκτενώς

Μαρίνα Γαλανού.: Ο Συ.Ριζ.Α. έχει κάνει πρόταση στα υπόλοιπα κόμματα της αριστεράς, το ΚΚΕ και τη Δημοκρατική Αριστερά, για μετεκλογική συνεργασία. Φαίνεται κατανοητή μία συσπείρωση των δυνάμεων της αριστεράς προς μία εναλλακτική πρόταση κυβερνητικής συνεργασίας, όμως πόσο αυτό μπορεί να είναι ρεαλιστικό, ιδιαίτερα με το ΚΚΕ που έχει γνωστές μονολιθικές απόψεις σε πολλά θέματα, ακόμη δέ περισσότερο στα θέματα ατομικών δικαιωμάτων όπως είναι και τα ανθρώπινα δικαιώματα των λοαδ;

Ηρώ Διώτη.: Νομίζω πως δεν είναι πολύ ρεαλιστικό διότι το ΚΚΕ αρνείται πεισματικά, αν και κατά τη γνώμη μου η αριστερά πρέπει να ξεπεράσει διαφορές και να προχωρήσει σε κάποια πράγματα μαζί. Γι' αυτό και ο ΣΥΡΙΖΑ επιμένει τόσο πολύ στη συνεργασία. Όταν ο αντίπαλος είναι τόσο ισχυρός και τόσο ενωμένος, με μόνο κριτήριο του τα κέρδη, δεν είναι έως και βλακεία εμείς να μην μπορούμε να συμβιώσουμε; Το μέλλον της ανθρωπότητας δεν θέλουμε να είναι πλούσιοι από τη μια και πάμφτωχοι από την άλλη, έτσι δεν είναι; Πιστεύω πως οι συνθήκες θα μας αναγκάσουν να προχωρήσουμε στην ενότητα και αυτό θα είναι καλό. Βεβαίως στο θέμα που θέτεις των μονολιθικών απόψεων δεν έχεις άδικο. Αλλά νομίζω ότι κατακτιούνται κάποια πράγματα όταν υπάρχει μια μίνιμουμ κοινή βάση. Και παρότι το ΚΚΕ είναι συντηρητικό σε αυτά τα ζητήματα που λες, νομίζω πως θα έδειχνε ανοχή στο να διασφαλιστούν τα δικαιώματα των λοαδ αν βρισκόταν σε μια συνεργασία μαζί μας ή και με άλλες αριστερές δυνάμεις.

Ηρώ, σ’ ευχαριστώ πολύ, κι εύχομαι καλή επιτυχία
στην περιφέρεια Λάρισας που εκλέγεσαι!



Ελπίζω να τη δω αύριο στο περίπτερο του Σύριζα. Btw αύριο θα μιλήσει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και ο δήμαρχος της Αθήνας , ο Καμίνης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο γίνεται τόσο μεγάλο θέμα για το Pride. Κύριο επιχείρημα κατά της παρέλασης είναι το "αντι-αισθητικό" στοιχείο που παρουσιάζεται από τους συμμετέχοντες, όπως υποστηρίζουν πολλοί εδώ μέσα;;;
Δηλαδή η βρώμα στους δρόμους, οι έμποροι ναρκωτικών που κάνουν εκ των πραγμάτων κακό στους νέους και η φτώχεια δεν είναι αντιαισθητικά; Συμβαίνουν κάθε μέρα, σε αντίθεση με το Pride που γίνεται μια φορά το χρόνο. Τα πρότυπα ψευδοανδρισμού και βαρβατίλας που διαιωνίζονται στην ελληνική κοινωνία είναι πιο καλαίσθητα, ε;

P.S. Σίγουρα θα μπορούσε να γίνει πιο χαμηλόφωνα, αλλά το θέμα τους είναι να ακουστούν, να προβληματίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

Τα πρότυπα ψευδοανδρισμού και βαρβατίλας που διαιωνίζονται στην ελληνική κοινωνία είναι πιο καλαίσθητα, ε;

P.S. Σίγουρα θα μπορούσε να γίνει πιο χαμηλόφωνα, αλλά το θέμα τους είναι να ακουστούν, να προβληματίσουν.
που λες φιλε μ αντουάν

το πράηντ είναι μια απόπειρα να καθοριστεί το πλαίσιο της προσωπικότητας ενός ατόμου
με βάση τις ερωτικές του προτιμήσεις

ναι δεν κανω πλακα
ο τροπος ζωης σου, το προσωπικο σου γουστο,
ακομα και η σταση σου απεναντι στα πραγματα
περνούν όλα μεσα από το φίλτρο της ερωτικης τοποθετησης

και συνεπακόλουθα γνωρίζεις άλλους ερωτικά τοποθετημένους,
συγκεντρώνεστε, συζητείτε, οργανώνεστε... δρατε
παντα στο ίδιο αυστηρό πλαίσιο: ερωτική προτίμηση

και ολο αυτο, δεν εχει γινει απο αντιδραση.
μα απο μιμητισμό.
μιμητισμό, μαλλον αντιγραφή, των στρέητ.
και οχι των στρεητ που διαφερουν απο τη μάζα
μα των στρέητ που έχουν ανάγκη να οργανώσουν
τον τροπο ζωής τους
το προσωπικο τους γουστο
την σταση τους απεναντι στα πραγματα
μεσα απο το φιλτρο της πολιτικής/αθλητικής/ποκεμον-ικής
τοποθέτησης

αυτους δηλαδή που σπευδουν να σωρευθούν κάτω απο μια σημαία
για να συγκεντρωθούν, να συζητήσουν, να οργανωθούν
και να δράσουν

και γιατι;
γιατι οι ιδιοι
δεν μπορουν να εχουν προσωπική θεση
απεναντι στο ατυχές γεγονός
της υπαρξης τους
και εχουν αναγκη
να πληρώσουν την ανυπαρξία σκοπού
μεσω των αλλων.
των αλλων
που ειναι παρα εκεινοι οι ιδιοι.

γι αυτο και το πραηντ εχει σημαία
(λαβαρο ρε φιλε... λαβαρο.

εισαι περιθωριο
εισαι κοινωνικα αποκλεισμένος
εισαι μη καταλληλος για να κραδαινεις το λάβαρό τους
και πως αντιδρας;
....κρατας ενα καινουριο λαβαρο...
ελεος )

με αυτη την έννοια, το φεστιβαλ πραηντ
ειναι ενας θεσμος κατ' εικονα και ομοιωση
της κοινωνιας που θελει τους ομοερωτικους εξαφανισμενους
ενας θεσμος που δεν καταφερεται ουτε εκατοστο εναντιον
των εξουσιαστικών δομών που συνθλιβουν το διαφορετικο
μα καταφερεται εναντια σε οσους
δεν θεωρουν πως μπορεις να σταμπαρεις εναν ανθρωπο
με βαση ενα τυχαιως αποδιδομενο χαρακτηριστικό του

τι εννοω;
πως το εχουν παρει λαθος στο πραηντ
θελουν η κοινωνια να τους αποδεχτει
να τους επανενταξει χωρις
να αλλαξει η ιδια
στην ριζα του προβληματος
που φροντιζει να δημιουργει
ατομα του περιθωριου.
γιατι το χρειαζεται, ετσι οπως ειναι δομημένη
χρειάζεται μαυρα προβατα και κρατητηρια
για να συντηρεί τον εαυτο της



κοινως,
μεσα στο συνολο των περιθωριακων
οι πραηντ εφτιαξαν μια μινι κοινωνια
αδιαφορωντας για τους υπολοιπους
και ξερετε κατι; τα καταφεραν. επανενταχθηκαν.
εγινε χορηγος της οργανωσης ο δημος αθηναιων.

ο δημος αθηναιων ρε φιλε.
ο δημος.
χορηγος.

φανταζεστε
-φεστιβαλ υπερηφανειας εξαρτημενων;
-φεστιβαλ υπερηφανειας αντιρρησιων συνειδησης;
-φεστιβαλ υπερηφανειας αστεγων;
-φεστιβαλ υπερηφανειας αναρχικών
(...εκεινων που δεν θα τρεξει να τους βγαλει απο τη φυλακα ο συριζας; )
...και ολα τα προηγουμενα υπο την αιγιδα του Δημου Αθηναιων;


και μετα μου λετε
πως το πραηντ ειναι
μια πραξη αντιδρασης και επαναστασης.

μεγντ.

θα ελεγα τωρα κατι.
κριμα ρε φιλε.
κριμα.
απο το ενα μαντρι στο αλλο.
ειμαστε προβατα. και απο παιδια
μας περιλαμβανει ο βοσκος
"μην γινεις σαν αυτο το μαυροπροβατο" μας παραδειγματιζει
"μη πας στο λιβαδι. θα σε φαει ο λυκος" μας φοβεριζει
και εμεις φροντιζουμε να βαδιζουμε συντεταγμενα, συμφωνα
με τα γαβγισματα των μπατσοσκυλων...


πληγη ρε φιλε.
πληγη.
να εισαι πράηντ και πληρως εντεταγμενως στο συστημα της καταπιεσης
πληγη...



τεσπα.
ελπιζω να περασατε ωραια οσοι πηγατε.
ββ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Μάλιστα. Εμένα δε με πείθουν αυτά που μου λες. Υπεραναλύετε πράγματα που δεν έχουν νόημα.
Αυτό που ήθελα να πω είναι πως όλοι πατάνε στο ότι το pride είναι αντιαισθητικό και γελοίο. Άλλο τόσο αντιαισθητικά είναι τα πράγματα που ανέφερα στο προηγούμενο post.(τα οποία ξέχασες να κάνεις quote ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
μα δε μιλούσα σε σενα...
σε λενε αντουάν; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top