Ζωή στην επαρχία

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.

Στην στεριά οι κάτοικοι είναι συγκεκριμένοι πιστεύω, ενώ το νησί το χειμώνα αδειάζει κατά πολύ...
Νομίζω για αυτό το είπε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Γιατι και φακες να θες να φτιαξεις πρεπει να περιμενεις το πλοιο να ερθει.

Και αν ερθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Γιατι και φακες να θες να φτιαξεις πρεπει να περιμενεις το πλοιο να ερθει.

Ότι εξαρτάσαι από αυτά ναι, είναι μέσα στη καθημερινότητα αυτό όταν ζεις σε νησί, αλλά δε πιστεύω ότι είναι κάτι που σε πνίγει τόσο πολύ ούτε ότι είναι ο λόγος που η Ρένα δεν αντέχει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ότι εξαρτάσαι από αυτά ναι, είναι μέσα στη καθημερινότητα αυτό όταν ζεις σε νησί, αλλά δε πιστεύω ότι είναι κάτι που σε πνίγει τόσο πολύ ούτε ότι είναι ο λόγος που η Ρένα δεν αντέχει....

Δεν το ειπα για τη Ρενα, για μενα το ειπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Δεν το ειπα για τη Ρενα, για μενα το ειπα!

Α, συγνώμη, απλά τα τελευταία ποστ είχαν θέμα με το νησί και τη Ρένα και νόμιζα για αυτό το είπες :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Α, συγνώμη, απλά τα τελευταία ποστ είχαν θέμα με το νησί και τη Ρένα και νόμιζα για αυτό το είπες :redface:

Αφορμη ηταν το ποστ της Ρενας για να θεσω αυτον το διαχωρισμο προς συζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
οντως αλλο νησι κι αλλο στερια.τα γιατι πολλα,οταν εισαι σε στερια περνεις τ αμαξι και πας λιγο παραπανω και ξεφευγεις,μια κυριακη πχ.
οταν ομως εισαι σε νησι,κι ακριτικο νησι οπως η πατμος,πρεπει να περιμενεις το αναλογο καραβι,να εχεις τα αναλογα χρηματα(πανακριβα πλεον τα εισητηρια με καμπινα),να εχει τον αναλογο καιρο,μεχρι 6 μποφορ παλευεται,παραπανω λες το δεσποτη,παναγιωτη μεχρι να φτασεις πειραια,κι ειναι κι αυτες οι 9 ωρες που σε κανουν να μην το περνεις αποφαση τοσο συχνα.
ειναι πανεμορφα εδω,σαν τοπος,ωραιο τοπιο,καθαρο νησακι,ξεκλειδωτες πορτες κι αμαξια,ξεχασμενα παιδια στην πλατεια να παιζουν αφοβα.
ο κοσμος ειναι καπως,οι μαμαδιτσες ειδικα οπως εγραψε μια φιλη,εκανα παρεουλες πολλες,με μαμαδες και μη,αλλα δεν λεει.ανακατευονται μες στα ποδια σου,καλλυτερα θα ηταν να ηξερα απο πριν τι παιζει και να μην ειχα γνωρισει καμια,να ημουν στον κοσμο μου,οπως τον πρωτο καιρο.αλλα που να ξερει κανεις?στη πορεια τα μαθαινεις αυτα.οι φιλες καλες ηταν,δε μ ενοιαζε να μου τη λενε εμενα,το περνα στη πλακα τοσα χρονια,ητε για το τι ωρα ξυπναω,ητε για το οτι βαριεμαι να παω εκκλησια και για πολλα αλλα που δεν ειχα και δεν εχω ιδεα.ειναι και παπαδονησι εδω,εγω μεγαλωσα μ εναν πατερα που ειχε ενα τεραστιο σφυροδρεπανο πανω απ το τραπεζι,χαχα,θα μου πεις κι αυτος με τα χρονια αναθεωρησε πια αποψεις,αλλα οσο να ναι δεν μεγαλωσα με παπαδες.κι οτι εκανα το ελεγα,δεν το κρυβα,δεν εχω μαθει να κρυβω,να υποκρινομαι,να παριστανω κατι...
στην επαρχεια ειναι αγρια τα πραγματα ως προς την ανθρωπια,ναι αν θα πεσεις κατω και χτυπησεις θα βρεθουν 5-6 χερια να σε σηκωσουν,αλλα θα το εχει μαθει ολη η πατμος οτι χτυπησες,αλλος θα μαθει οτι πεθανες,αλλος οτι ειχες πιει κι επεσες,αλλος οτι δε βλεπεις καλα πια κι επεσες,αλλος θα σου πιασει τον πισινο την ωρα που επεσες,χαχαχα καπως ετσι.εμενα το ξαναλεω δε μ ενοιαζαν αυτα,τα περνα στο χαβαλε.ομως τα παιδια μεγαλωνουν,δε ξερω αν αντεξω την δικη τους εφηβεια εδω,η κορη μου ειναι στα 11 ειναι 1.60 υψος,μεγαλοδειχνει,ε την εχουν φαει,αυτο δεν αντεχω,δλδ οταν θα γινει 15 κι ερθουν και τ αγορακια,και τα φλερτακια στη ζωη της τι θα γινει,τι θα λενε?πως να τα χειριστω ολα αυτα?ευτυχως ειναι ηρεμο πλασμα,αλλα την πιεζει το συστημα κι εχει κλειδωθει ψυχικα,ειναι αδικο γιατι ειναι καλο παιδι.ο μικρος ο γιος μου 6 χρονων τυρανακος χαχαχα καμια σχεση με την κορη μου,βρηζει μιλαει ασχημα,τους απαντα,τους δινει δικαιωματα απο τωρα,μικρο ειναι θα πεις,ε εδω δεν τους νοιαζει αν ειναι μικρο,βγαζουν ταμπελες πολυ ευκολα.
θυμαμαι τη δικη μου εφηβεια,που ημουν πανκιο χαχα,δε με ηξεραν τοτε φυσικα,χαιρομαι που μεγαλωσα πειραια και περασε η φαση γιατι φαση ηταν,αν τα εκανα εδω ακομα θα μ ελεγαν αλητισσα,κι ας μην ημουν.αυτα σκεφτομαι και ανησυχω,δε θα φυγω για παντα,πλεον με την κριση δεν ειναι ευκολο.απλα ειναι στιγμες οπως προχτες που φρηκαρω με τη συμπεριφορα καποιων.μου περναει μετα,απλα με φερνουν σε απογνωση,ειναι δυσκολα σε τοσο μικρες κοινωνιες.ακομα και παρενοχληση ανηλικων γινεται και κανεις δε λεει τιποτα γιατι ειναι ολοι συγγενεις και δε τα βγαζουν στη φορα.εγω εχω τα παιδια μου κολημενα απανω μου,οπου παω μαζι μου,πρωι-βραδυ,παρεουλα,δεν τα εμπιστευτηκα ποτε σε κανεναν να παω για ενα ποτο.μονο ο αντρας μου τα κραταει αν θελω να βγω,αρκει να τα εχω κοιμησει πρωτα.ειναι περιεργα,δεν θελω να φανω αχαριστη με τη ζωη,τωρα που στην αθηνα ειναι τοσο δυσκολα,με ανεργια,φτωχεια κλπ.αλλα ειναι περιεργα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:lol::lol::lol::lol:

διαφωνώ.

Previously on Twitter:
:confused:

άλλο ένα πλεονέκτημα της επαρχίας:
Είσαι στην εξοχή, περνάς κατά λάθος μέσα από ιστό αράχνης, μαθαίνεις αυτόματα καράτε.
Γυρνάς στην πόλη, τους γαμάς όλους. :P
:P Μόλις βρήκα ένα bug toυ στεκιού έκανα σχόλιο αλλά το κείμενο που είχε σε παράθεση δε βγήκε δε πειράζει θα το σχολιάσω:
Ο Κασιδιάρης δε ξέρει να καλλιεργεί την γή απλά έβγαλε το Γεωπονικό για να ασχοληθεί με κάτι άλλο στην ζωή του (πολιτική)
Είναι το ίδιο που έκανε η Νατάσσα παντρέυτηκε πρόεδρο κόμματος για να γίνει ιατρός
ή το ίδιο που έκανε ο Λαζόπουλος έβγαλε νομική για να κάνει τον παλιάτσο.

Στην επαρχία οι περισσότεροι δε σπουδάζουνε αλλά ασχολούνται με την γη, την καλλιεργούν και βγάζουν πολλά λεφτά από αυτή.
Δεν είναι όμως Γεωπόνοι γιατι δε σπουδάσανε είναι θεωρητικά λιγότερο ικανοί στο να καλλιεργγουν την γή αλλά πρακτικά είναι πολυ πιο μπροστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Εγω παντα ηθελα να ζησω εκτος αθηνων.:clapup: Ισως στην κωμοπολη κοντα στο χωριο μου(κλειτορια κοντα στην τριπολη πελλοπονησος) που ειχεις μεν ησυχια αλλα δεν εισαι τελειως απομακρυνσμενος απο τον κοσμο. Δυομιση ωριτσες απο την αθηνα, μες την φυση. Οταν λεω φυση μην παιρνει φορα η φαντασια σας.Δεν υπαρχει περιπτωση να εχω κοτες και να με φωναζουν θανασω. Τα πτηνα με φρικαρουν,αλλα το θανασω θα μπορουσα να το συνηθισω.;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω παντα ηθελα να ζησω εκτος αθηνων.:clapup: Ισως στην κωμοπολη κοντα στο χωριο μου(κλειτορια κοντα στην τριπολη πελλοπονησος) που ειχεις μεν ησυχια αλλα δεν εισαι τελειως απομακρυνσμενος απο τον κοσμο. Δυομιση ωριτσες απο την αθηνα, μες την φυση. Οταν λεω φυση μην παιρνει φορα η φαντασια σας.Δεν υπαρχει περιπτωση να εχω κοτες και να με φωναζουν θανασω. Τα πτηνα με φρικαρουν,αλλα το θανασω θα μπορουσα να το συνηθισω.;););)

Και να θες κότες δεν μπορείς, πλέον είναι παράνομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί είναι παράνομο?

Τα οικόσιτα ζώα, κότες,κατσίκες κ.τ.λ. εάν δεν είναι ελεγμένα και πιστοποιημένα είναι παράνομα και δεν μπορούν να εκτρέφονται.

Επίσης δεν μπορείς να έχεις πλέον μπαχτσέ καθώς το πότισμά του είναι και αυτό παράνομο. Το τελευταίο μέτρο πέρασε από τη βουλή όλων των κρατών στην Ευρώπη, ενώ στην Ελλάδα πέρασε στα κρυφά με υπουργικό διάταγμα...

Στόχος αυτών των μέτρων είναι να μην μπορούμε να έχουμε ούτε τη στοιχειώδη αυτάρκεια. Αυτά όμως δεν τα λένε τα κολοκάναλα, μόνο επιστροφή στην επαρχεία ξέρουν να λένε, άσχετα αν πρέπει να έχει 200.000ευρώ κεφάλαιο για να ξεκινήσεις μια αξιοπρεπή ζωή στην επαρχία.

@ Νεογέννητος

Ναι φίλε παράνομοι είναι όλοι στο χωριό σου. Η δημοτική αστυνομία μπορεί να κόψει πρόστιμα σε όλους. Μην κοιτάς που δεν εφαρμόζεται ακόμα ο νόμος, όταν θα γυρίσουν πολλοί στα χωριά και θα βάλουν κότες τότε θα τους τσούξει και θα αρχίσουν τα πρόστιμα θα με θυμηθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Τα οικόσιτα ζώα, κότες,κατσίκες κ.τ.λ. εάν δεν είναι ελεγμένα και πιστοποιημένα είναι παράνομα και δεν μπορούν να εκτρέφονται.

Επίσης δεν μπορείς να έχεις πλέον μπαχτσέ καθώς το πότισμά του είναι και αυτό παράνομο. Το τελευταίο μέτρο πέρασε από τη βουλή όλων των κρατών στην Ευρώπη, ενώ στην Ελλάδα πέρασε στα κρυφά με υπουργικό διάταγμα...

Στόχος αυτών των μέτρων είναι να μην μπορούμε να έχουμε ούτε τη στοιχειώδη αυτάρκεια. Αυτά όμως δεν τα λένε τα κολοκάναλα, μόνο επιστροφή στην επαρχεία ξέρουν να λένε, άσχετα αν πρέπει να έχει 200.000ευρώ κεφάλαιο για να ξεκινήσεις μια αξιοπρεπή ζωή στην επαρχία.

Το είχα ακούσει ότι έτσι είναι στην Αμερική, δεν ήξερα ότι έφτασε και στην Ελλάδα.
Ωραία μια χαρά. Σαν τα μούτρα τους τα κάνουν όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το είχα ακούσει ότι έτσι είναι στην Αμερική, δεν ήξερα ότι έφτασε και στην Ελλάδα.
Ωραία μια χαρά. Σαν τα μούτρα τους τα κάνουν όλα.

Όσο δεν αντιδρά κανείς θα κάνουν και πολλά ακόμη χειρότερα:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Επίσης δεν μπορείς να έχεις πλέον μπαχτσέ καθώς το πότισμά του είναι και αυτό παράνομο. Το τελευταίο μέτρο πέρασε από τη βουλή όλων των κρατών στην Ευρώπη, ενώ στην Ελλάδα πέρασε στα κρυφά με υπουργικό διάταγμα...
Ξέρεις μήπως πιο/πότε?

ΔΛΔ, όσοι έχουν ντομάτιες στον κήπο τους... απαγορεύεται?
Όλοι οι κήποι στα χωριά... είναι παράνομα?!?!

:confused::confused::confused::worry::worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρεις μήπως πιο/πότε?

ΔΛΔ, όσοι έχουν ντομάτιες στον κήπο τους... απαγορεύεται?
Όλοι οι κήποι στα χωριά... είναι παράνομα?!?!

:confused::confused::confused::worry::worry::worry::worry:

Δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή πιο και πότε, θα ψάξω να το βρω και θα το παραθέσω.

Πάντως ναι ισχύει οι ντομάτες στον κήπο είναι παράνομες εάν τις ποτίζεις από το δίκτυο.

Επιτρέπεται μόνο αν έχεις ιδιωτική γεώτρηση. Το ξέρω γιατί ο θείος μου έχει ήδη φάει πρόστιμο πάνω σε αυτό το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
really;;; Φοβερο.Πρωτον γλιτωνω απο την ολη υποθεση της κοτας και δευτερον επιτελους αποδεικνυεται οτι οι γονεις μου ειναι ''αγρια παιδια'' . Έχουμε ενα κηπακο στο χωριο 2 επι 3 και ποτιζουμε απο το δικτυο. Πωπω,φοβαμαι τους γονεις μου,εχουν αγριεψει πολυ. Μηπως ηταν και στην 17Ν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ρε φοργκοτεν,δεν ξερω τι λεει το διαταγμα αλλα η επαρχια ΔΕΝ ποτιζει απο γεωτρηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top